agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2016, 20:56   #841
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2016
eksik yazım

sayın saparow hocam sağolun var olun sizin gibi samimi insanlara ihtiyacımız var
hernekadar kırdımsa özür dilerim
şu radyosyon olayını sizden öğrenebilme şansızmız varmıydı hocam
Örneğin yazın 250 W/ m2 radyosyonla nedemek)

Düzenleyen beşiktaşlı : 12-12-2016 saat 18:16 Neden: imla
beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2016, 23:08   #842
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2016
Cocopeat'la yetiştiriyoruz 6 adet sera var her biri 250 m2, dördü topraksız yani cocopeat bunlarda iki adet seraya domates ekili, biri hıyar, biri dolma biber, dolma biberin yanında fasulyede ekili, topraklı kısımın biri komple domates, öbürüde hıyar+fasulye+badem+kavun +biber (karışık yani)

Saparow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2016, 23:27   #843
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2016
Sayın Beşiktaşlı Solar radiation yani güneş ışınıdır, yani nasıl anlatıyım, örneğin yazın siz kışa göre daha fazla su tüketirsiniz, normalde sera kurulurken sulamayı zamana göre yapıyorduk tabi bu ayarları Zirratçı abimiz yapıyordu, ama sonradan Türkiyeden işin gidişatını kontrole geldiler, bu adamlarda Zirratçı abimizden sulamayı neye göre suladıgını sordu, adamda zamana göre dedi, tabi bunu diyince gelen adamlar uyarıda bulundular, ondan sonra güneş radyosyonuna göre sulama yapılmaktadır, tabi havaların hiç kararmadıgını düşünürsek her 20 dakika da sulama ile 250 W/ m2 sulama hemen hemen aynıdır, zamana göre sulamayı saat 9 başlayım 17:00 bittigini soylersek her 20 dakika da sularsak günlük 24 defa sulamış oluruz, radyosyonla ise günlük 20 dakika, yani radyosyona göre almamız mantıklı, havalar kararınca bitki fazla beslenmez. Bilmem anlatabildimmi, kolay gelsin.

Saparow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2016, 12:58   #844
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-10-2016
bu degerler nasil hesaplanmis?
Name:  Screenshot_1.jpg
Views: 1566
Size:  52.0 KB

Xaliq85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2016, 16:57   #845
Yeni Üye

cemcem43's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beşiktaşlı Mesajı Göster
sayın saparow hocam sağolun var olun sizin gibi samimi insanlara ihtiyacımız var
hernekadar kırdımsa özür dilerim
şu radyoyon olayını sizden öğrenebilme şansızmız varmıydı hocam
Örneğin yazın 250 W/ m2 radyosyonla nedemek)
B. Forum mesajları

Türkçe imla kuralları

Forum dili Türkçedir. Üyeler anlaşılır ve düzgün bir dil ile yazmaya özen göstermek zorundadır.

"chat" diliyle yazışmak kesinlikle yasaktır. Chat diliyle yazılmış, Türkçe karşılığı varken gereksizce İngilizce kelimeler kullanılmış, tümü büyük ya da rastgele bazı harfleri büyük yazılar, yazı içindeki başlıklar hariç, normal puntodan büyük yazılar, tümü renklendirilmiş yazılar, ayrı bir bilgilendirme gerektirmeden düzeltilir ya da silinir.

Yazılarınızda Türkçe harfleri, noktama işaretlerini kullanmayı ve paragraf yapmayı unutmayın.

http://www.agaclar.net/forum/agaclar...yurular/11.htm

cemcem43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2016, 22:06   #846
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Herkese merhabalar;

Topraksız tarım ile ilgili bu başlığı birkaç gün önce gördüm ve şu ana kadar bütün mesajları -en ince detayına kadar olmasa da- okudum. Malumumuz, ülke gündeminin fazlasıyla can sıkıcı ve üzücü olmasından dolayı, "bir şeyler de ben karalayayım" diyerek, bir nevi kafa dağıtma niyetiyle konuya dahil olmaya karar verdim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Saparow Mesajı Göster
(...)kendim nasıl hesaplayabilirim, yardımcı olur musunuz lütfen?
Sn. Saparow'un bu mesajı üzerine, excel'de bir tablo oluşturdum.
  • Amonyum Nitrat gübresini %30'luk olarak;
  • %12'lik Nitrik Asit yoğunluğunu 1,1 g/ml alarak;
  • Sudaki sülfat (SO4) miktarını Kükürt haznesine S:32 - 4O:64 -> S=~207,5ppm (622/3) yazarak değerlendirdim.
Görüşlerinizi -ve var ise yanlışları belirtmenizi- bekliyorum. Sağlıcakla kalın...

Yüksek çözünürlüklü görsel için tıklayınız.

Eklenen Resimler

Düzenleyen MaynaVira : 07-01-2017 saat 13:09 Neden: Yüksek çözünürlüklü görsel eklendi. Düzeltmeler yapıldı.
MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 13:38   #847
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Bir üst mesajdaki tablonun doğru olduğunu varsayarak;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Şöyle bir domates reçetesini (...)hazırlıyalım.
Domates,
  *N *P *K *Ca *Mg*S
ppm118 55 300 140 30 112
Sn. Kudret Tezel'in bu domates reçetesini göz önünde bulundurarak, suyumuza uygun yeni bir formül uyarlaması yaptım.
  • pH ayarlaması hesaba katılmadı, bu yüzden kullanılan Nitrik Asit (%12) miktarı değiştirilmedi.
  • Kullanılan suyun içerisindeki Sülfat, Magnezyum ve Kalsiyum miktarı, zaten istenilenden fazla olduğu için;
    Magnezyum Sülfat ve Kalsiyum Nitrat gübreleri, yeni formülde kullanılmadı.
  • Gerekli Azot miktarını temin etmek için Amonyum Nitrat (%30) kullanıldı.
  • Sonuçta EC değerinde 0,1 birimlik düşüş gözlenmiş oldu -ki bu iyi bir şey.
  • Aşağıdaki tablo tavsiye niteliği taşımamakla birlikte, yalnızca örnek olması amacıyla hazırlandı.
    (Zira topraksız tarım konusunu yalnızca birkaç gün önce öğrendim ve takibe başladım.
    Yaklaşık 9 sene önce, üniversitede okuduğum dönemde edindiğim kimya bilgilerinden istifade etmeye çalışıyorum).

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf için buraya tıklayınız.

Eklenen Resimler

Düzenleyen MaynaVira : 20-12-2016 saat 23:09 Neden: Anlam bütünlüğünün sağlanmasına yönelik düzenleme yapıldı.
MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2016, 11:48   #848
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar bir problemin çözümünde verilenler ve istenenler yazılır ve sembollerle ifade etmek istediklerimizin ne manaya geldiği açıklanır. Bu açıklama yapılmazsa neyin ne olduğu açıklanmazsa çözüm doğruda olsa bir şey ifade etmez zira neyin ne olduğu belli değildir. Gerek burada gerekse diğer form sayfalarında hesaplama yapan yorum yapan arkadaşlarımdan ricam problemin anlaşılır bir dille açıklanması sembollerin ne maksatla neyin karşılığı olarak kullanıldığının belirtilmesini açık belirtmeleridir. Aksi taktirde çözüm bir şey ifade etmez.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 13:16   #849
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2016
Ben yesil sogan ve domates bitkisi icin eriyik satin almak istiyorum .

denizhanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 02:04   #850
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2017
Herkese iyi çalışmalar. Ben aranıza yeni katıldım. Bana Topraksız Tarım için marul ve salatalığa göre besin içeriği gerekli. Bazı listeler buldum ancak nitrat gibi maddeler artık bulunamıyor. Kudret Bey ya da başka bir bilen büyüğüm bana yardımcı olabilir mi . Saygı ve sevgilerimle emeklerinizin karşılığını almanızı dilerim.

aslan53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 06:30   #851
Yeni Üye

cemcem43's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan53 Mesajı Göster
Herkese iyi çalışmalar. Ben aranıza yeni katıldım. Bana Topraksız Tarım için marul ve salatalığa göre besin içeriği gerekli. Bazı listeler buldum ancak nitrat gibi maddeler artık bulunamıyor. Kudret Bey ya da başka bir bilen büyüğüm bana yardımcı olabilir mi . Saygı ve sevgilerimle emeklerinizin karşılığını almanızı dilerim.
[QUOTE=denizhanim;1490948]Ben yesil sogan ve domates bitkisi icin eriyik satin almak istiyorum .[/QUOTE

Arkadaşlar,Kudret Tezel bey'e özel mesaj yolu ile ulaşırsanız,size yardımcı olacaktır.

cemcem43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 08:47   #852
Yeni Üye

alizarin*'s Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2016
Kudret bey açıkcası bu karışımı yapacak kadar bilgi sahibi değilim fakat ev saksıları için bu tür bir karışımı nereden alabiliriz.

alizarin* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 16:07   #853
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2016
merhabalar. ben aranıza yeni katıldım ve bu forumda yazılanlardan çok şey öğrendim. emeği geçen herkese buradan teşekkür etmek istedim. bu arada besin eriği için sn. kudret tezel hocamdan ricada bulundum ve kırmayıp bana gönderdi. kısmet olursa nisan ayında evde topraksız tarıma bende başlayacağım yardımlarından dolayı sn. kudret tezel hocama teşekkür ederim.

hakus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 17:20   #854
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2017
Merhaba arkadaşlar.Aranıza ADANA dan katılıyorum.topraksız tarımla uğraşmak niyetindeyim.Ama bu formülasyonları tam olarak özümseyemedim.Nasıl bir yaklaşım mantığı kurmamız lazım?
nerden elementleri,mineralleri temin edebiliriz?

( sistemi çözene kadar besin eriyiği temin edebileceğim bir yer var mıdır? Kudret Bey'e mesaj attım ama cevap alamadım.(çilek veya domatesle başlayayım diyorum))

bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

beşiktaşlı beğendi.
can erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 17:43   #855
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Cevap gelir, baskasini aramaya gerek yok, sabredin.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 20:10   #856
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi can erdogan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.Aranıza ADANA dan katılıyorum.topraksız tarımla uğraşmak niyetindeyim.Ama bu formülasyonları tam olarak özümseyemedim.Nasıl bir yaklaşım mantığı kurmamız lazım?
nerden elementleri,mineralleri temin edebiliriz?

( sistemi çözene kadar besin eriyiği temin edebileceğim bir yer var mıdır? Kudret Bey'e mesaj attım ama cevap alamadım.(çilek veya domatesle başlayayım diyorum))

bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
formülleri tam olarak üzümseyemek yağni biraz özümsediniz
bence çok başarı
formu iyice okuyun formüllerle fazla uğraşmadan hazır kit alıp başlayın diyorum bir görün sınırları çizin ondan sonra kararınızı verin

Eski 29-03-2017, 21:14   #857
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Kudret bey buralarda ��Siz hazırmısınız��

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 22:26   #858
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
Kudret bey buralarda ��Siz hazırmısınız��
Idris Senol ile Kudret Bey ayni kisiymis !

Eski 29-03-2017, 23:09   #859
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Idris Senol ile Kudret Bey ayni kisiymis !
Sayın kıZıltan Kudret bey benim🙄Adam 1 tane mesaj atmış anında cevap anında bilgi sahabi olmak istiyor doğrumu siz burda yıllardan beri burdasınıZ hala Kudret bey olamadığsanız bu sizin tercihiniZ

Eski 30-03-2017, 10:24   #860
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

analdığım kadarıyla uzun yıllar forma giren kişiler formun ve kişilerin
kişliklerinikendilerini sahabi hissedidiyor
can erdoğan arkadaş 1 mesaj atmış kaç yıldan beri yazılan formül deney makala binlerce topik mesaj herneyse hepsini masasında istiyor
artı kudret hocayı bana bulun......)
sayın idris şenol tepki göstermiş sayın kızıltan tepkiye tepki göstermiş
ikiside haklı.))

idris şenol beğendi.
Eski 30-03-2017, 17:38   #861
Ağaç Dostu

Biraz gulumseyelim dedim, okadar.

Farkli basliklari uzun uzun okuyup isin ozunu ogrenmek yerine hemen bir cevap isteyen cok oluyor, bir kere giren sonuna kadar okumak zorunda kalacak zaten.

Hayirlisi

idris şenol beğendi.
Eski 30-03-2017, 18:55   #862
Yeni Üye

Beyler, soru sormak için sizden izin alınacağını bilmiyordum.Bana genel çerçeveyi biraz olsun açıklamanızı bekledim.
Onun yerine yukardan bakan bu tavırla karşılaşmayı beklemiyordum.Forum denilen şey yalnızca bilgilerin yazılıp okunduğu yer değildir biliyorsunuz.Bilinenleri bile kendi içimizde tekrar paylaşmak,tartışmak gerekir.Paylaştıkça azalmayan tekşey bilgidir, paylaşımdan bu kadar korkmamak gerekir.
özetle, üyeler ****** foruma sahip çıkmalı.fakat yeni gelen; bu işte heyecanlı insanları küçümseme eğilimi haddi aşan bir tavırdır,buna da saygı sevgi çerçevesinde dikkat edilmeli.

Saygılar,

Eski 31-03-2017, 11:09   #863
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Beyler, soru sormak için sizden izin alınacağını bilmiyordum.Bana genel çerçeveyi biraz olsun açıklamanızı bekledim.
Onun yerine yukardan bakan bu tavırla karşılaşmayı beklemiyordum.Forum denilen şey yalnızca bilgilerin yazılıp okunduğu yer değildir biliyorsunuz.Bilinenleri bile kendi içimizde tekrar paylaşmak,tartışmak gerekir.Paylaştıkça azalmayan tekşey bilgidir, paylaşımdan bu kadar korkmamak gerekir.
özetle, üyeler ****** foruma sahip çıkmalı.fakat yeni gelen; bu işte heyecanlı insanları küçümseme eğilimi haddi aşan bir tavırdır,buna da saygı sevgi çerçevesinde dikkat edilmeli.

Saygılar,
Merhaba,

Sn.Can Erdoğan muhtemelen konuları incelemeye başlamışsınızdır. Naçizane tavsiyem Yeni Başlayacaklar İçin Topraksız Tarım ile göz atmaya başlayıp Topraksız Tarım Besin Eriyiklerinin Hazırlanması ile devam edin ve göreceksiniz ki sizin gibi konuya ilgi duyup nereden başlayacağını tespit etmeye çalışan bir çok üyenin deneyimlerini de okudukça kafanızda bir çerçeve oluşacaktır. Kudret bey buralardadır, geri dönüş yapacaktır.

İyi çalışmalar

can erdogan beğendi.
nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2017, 11:24   #864
Ağaç Dostu

Kudret Tezel Bey`in actigi konularin tamamini okuyup, alternatif olarak efe arkadasin ve megbilgi arkadasin yazdiklarini da okursaniz epeyce anlasilir olacaktir. Bu arada Sn Ateskaptan`in basligini da sakin kacirmayin, hem hesaplamalar hem uygulama detaylari orada.

Kolay gelsin

can erdogan beğendi.
Eski 31-03-2017, 12:14   #865
Yeni Üye

Bilgilendirmeler için hepinize teşekkür ederim.Öncelikle dediğiniz konuları,iyice anlayıncaya kadar okuyacağım.
Kudret Bey ile de temasa geçtim.Sağolsun ilgisini eksik etmedi benden.

beşiktaşlı beğendi.
Eski 31-03-2017, 18:47   #866
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Alıntı:
Bilgilendirmeler için hepinize teşekkür ederim.Öncelikle dediğiniz konuları,iyice anlayıncaya kadar okuyacağım.
Kudret Bey ile de temasa geçtim.Sağolsun ilgisini eksik etmedi benden.
heycanınızı anlıyorum sn can erdoğan
bende toprkasız tarımı ilk keşfettiğim zaman Amarikayı ben keşfettim gibi oldum
abd devleti topraksız tarıma 1925 lerde başlamış
biz ise 2000 ...2007 lerde
kudret hoca 2007 lerde ancak bilgi bulabilmiş

Eski 31-03-2017, 19:10   #867
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Sayın can erdoğan biran benim yazdıklarımı müspet düşünün
yağni Kudret bey haZır derken ben bunu kastediğmi
Kudret hocayı birkaç yıldan beri tanıdığımı hatta komşum olduğunu çalışma sistemini topraksız tarım çalışmalarının haZır olduğunu bunu kastediğm
şimdi size soruyorum sisteminiz hazırmı yağni ,
hangi sistemde karar kıldınız!!!! malzemeleriniz tamamı ???
bana sorarsanız öncelikle Kudret beyin tüm sayfalarını okuyun)
belki birkaç hafta alacak fakat bence deyer!!!!!!!!!!,,,
daha sonra.....
diyer ustaların çalışmaları ,en son sizin bulunduğnuz ortamın fizibilitesini yapıp ne Ekim'ine kara verdikten sonra vira bismilah deyip Demir alın)
yinede sizi kırdımsa hakkınızı helal edin)

Düzenleyen idris şenol : 01-04-2017 saat 02:16
Eski 03-04-2017, 12:20   #868
Yeni Üye

besin eriyik

Alıntı:
Sevgili Arkadaşlarım, geçen dört beş günlük zaman zarfında sizlere mesaj yazamadım.

Hem sizlerden gelecek soru ve mesajları bekledim, hemde deney setlerindeki bitkilerin biraz daha yol almasını istedim daha doğru bilgiler vermek adına.
Birkere şunu söyliyeyimki bitki büyütme lambası diye aldığım ve kodunu da bildirdiğim lambalar gerçekten iş görüyor gibi gözüküyor. Bitkilerdeki büyüme gayet güzel gidiyor şimdilik. 27 Kasım günü arkadaşımın bahçesinden aldığım marulların besin eriyiklerini değiştirdim. Daha önceki eriyik biraz fazla tuzlu geldi, ve ilk birkaç günde marullarda biraz bozulmalar gördüm, yeni hazırladığım eriyik gayet güzel, marullar canlandı. Fasülyeler bayağı boylandı.

Sizlere marullar için hazırladığım şu formülü vermek istiyorum. hem çok güzel bir deney olur hemde yaza, yani sebze ekim dönemine kadar geçecek zaman zarfımda bir tatbikat yapmış oluruz.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi, hazırladığımız şişeleri nasıl kullanacağımızı, ve istediğimiz besin eriyiği formulüne nasıl ulaşacağımızı anlatmak istiyorum.
Kudret Bey mail ve iletişim bilgilerinizle birlikte; besin eriyikleri fiyat ve kargo bilgisi konusunda mesaj atabilir misiniz?
MEsaj kutunuz dolduğu için iletilerim size ulaşmıyor.

Eski 05-04-2017, 22:10   #869
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Alıntı:
Sevgili arkadaşlar bir problemin çözümünde verilenler ve istenenler yazılır ve sembollerle ifade etmek istediklerimizin ne manaya geldiği açıklanır. Bu açıklama yapılmazsa neyin ne olduğu açıklanmazsa çözüm doğruda olsa bir şey ifade etmez zira neyin ne olduğu belli değildir. Gerek burada gerekse diğer form sayfalarında hesaplama yapan yorum yapan arkadaşlarımdan ricam problemin anlaşılır bir dille açıklanması sembollerin ne maksatla neyin karşılığı olarak kullanıldığının belirtilmesini açık belirtmeleridir. Aksi taktirde çözüm bir şey ifade etmez.
Sn.Kudret Tezel hocam,bu forumda sizin ve ateşkaptan beyin topraksız tarımla ilgili bilgi ve tecrübelerini okuyarak başka kaynakları araştırarak bende bu topraksız tarımda bir şeyler yapmalıyım diyerek dikey düzenekte torf,perlit ortamında 1000 köklük bir çilek serası kurdum.Deneme amaçlı olarak kurduğum bu sera için çilek fidelerim yarın geliyor,besin eriyiği olarak Hoagland formülüne göre eriyik kullanmayı planlıyorum.Birinci sorum fidelere ilk dikimden itibaren besin vermeye başlamalımıyım yoksa bir süre sadece sumu vermeliyim?İkinci sorumda çilek için Hoagland haricinde önerebileceğiniz denenmiş bir formül varmıdır?Teşekkür ederim

mapavri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 22:45   #870
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2017
seradan görüntüler

Eklenen Resimler

blnturkek beğendi.
mapavri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024