agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni94Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2016, 08:39   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Efe446

Iz element eksikliginin etkisi mutlaka vardir, ancak evde amatorce yapan icin farketmeyebilir.

Sera olsa 100 ton uretim %1 etkilense 1 ton olur ama ev icerisinde 20 kg olunca % 1 etki 200 gram olacak. Bu onemsiz diyorsunuz, dogru anlamis miyim ?

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2016, 08:57   #62
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Aynen bunu diyorum sayın kızıltan. 20 litrelik deposu olan bir amatör yetiştirici 0,0025 gr molibden kullanacak deposunda

Ben diyim size %1 olarak değilde %10 olarak düşünün 18 kg verim alın. Sizin zaten normal şartlarda balkonda göremeyeceğiniz bir verim bu. Keşke bu sene ev ortamında deneseydim .

Birde şuna açıklık getirmek istiyorum. Bu işi profesyonelce yapan kimse gelip bu foruma hiçbirşey yapmaz sizin balkondan alacağınız 5-10 kilo ürünle işi olmaz. Burası amatörlerin yeri.Benim konumun başlığıda evde basit besin eriyiği hazırlamaydı zaten.

Sayın envor gördüğüm kadarıyla bu işi profesyonel yapan biriydi. Bakın şimdi sayfasına herhangi bir besin eriyiği gramajı yazıyor mu? Kimse kimseyi aldatmasın gübrelerin içerikleri farklı vs. diye Bu işin aslı insanların ticari sırlarını vermek istememeleri . Bunda yadırganacak hiçbirşey görmüyorum. İnsanlar zamanlarını harcamış emek vermiş bu işe tabi ki vermez veya karşılıklı verir.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2016, 10:01   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2016
Sayın efe446 olay budur hocam. Maaşallah size forumu takip etmeye başladığımdan beri takdir ediyorum yorumlarınızı, çalışmalarınızı. Burası tam da dediğiniz yer oluyor böyle olunca..

efe446 beğendi.
sahasem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2016, 20:32   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Hıyar için
A ŞİŞESİ
252GR KALSİYUM NİTRAT
B ŞİŞESİ
144 gr 20-20-20+ME
168GR POTASYUM SÜLFAT
2GR %7 DEMİR.
Sevgili efe446, rica etsem vermiş olduğunuz bu formulün besin eriyiği olarak hazırlandığında efektif ppm değerlerini bir tablo da gösterirmisiniz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2016, 21:27   #65
Ağaç Dostu

rainac's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2015
çok güzel bir tarif deneyeceğim sonuçları yayınlamak kısmet olur umarım

rainac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2016, 07:43   #66
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili efe446, rica etsem vermiş olduğunuz bu formulün besin eriyiği olarak hazırlandığında efektif ppm değerlerini bir tablo da gösterirmisiniz.
Merhaba Kudret Bey, veriyim hazırladığım formülü hepsi ppm cinsinde.

N: 250 (azot konusunda tam emin değilim aldığım kaynakta 250 NO3 + 20 NH4 olarak geçiyor toplamı mı aldım yoksa sadece nitratı mı tam emin değilim. Onuda tam isterseniz tekrar hesaplarım)
P:50
K: 380
Ca:190
Fe: 0.8

Düzenleyen efe446 : 12-05-2016 saat 10:28
Eski 12-05-2016, 09:17   #67
Ağaç Dostu

Bu formul isine zaman ayirmis ve bilen, enazindan benden daha iyi bilen, iki arkadasimiz onerilerini karsilastiriyorlar. Bunun sinucu bizler icin iyi olacak.

Ama bir nokta daha var. Ayni bitki icin, ornegin dolma biber icin, 100 litre kullanima hazir solusyonuna yonelik konsantre gubreyi kendileri bize kac TL sina verebiliyorlar.

Elbette formuller birebir ayni olmayacak ama birisi tonaj urune bile uygulanabilecek digeri benim gibi evde 4-5 kok biber 100-200 sogan icin uygulanabilecek formuller olabilir. Yinede bilmek stiyorum, acaba ayni miktar 100 litre icin bana tavsiye ettikleri malzeme kaca veriliyor. Iste giydigim takim elbise ile evde giydigim elbise gibi diyelim, ikisi farkli amaclar icin kiyaslanmaz ama fiyatlarina gore, takim ucuz ollsa evde de giyerdim.

Cabalarina tesekkur.

Eski 12-05-2016, 10:08   #68
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Merhaba Sayın Kızıltan, formül karşılaştırmak gibi birşey değil aslında bu ben kendi kullandığım formülü bana iyi geldiği için kullanıyorum. Kudret Beyin formülü farklıdır belki bilemem ama aşşağı yukarı formüller benzerdir. Ben ticari amaçlı üretim yapan hiçbiryerde çalışmadım çok istedim ama hayat şartları beni başka sektöre itti. Kudret Bey ticari seraları bilen gördüğüm kadarıyla danışmanlıkta yapan değerli bir büyüğüm. Ben sadece yüksek lisans tezimde kıvırcık marul yetiştirdim bu konuda iddalıyım çünkü denedim gördüm gözlemledim . Ancak bana desenizki biz hıyar işine giricez bana danışman ol ben o işe girmem çünkü kendim yapmadan kimseye önermem. Ha evde yetiştiriciliğe iş geldiğinde kendimde kullandığım gramajları sizlerle paylaştım zaten. Bunlar kendi denediğim ölçüler.

Satışını yaptığım gübrelerde mikroları bende ekliyorum sayın kızıltan Ücret kıyaslamasına gelince bence hiç gerek yok bu forumda bu işlere girmeye herkes istediği kişiden istediği ücretle almakta özgür.

Eski 12-05-2016, 11:23   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın kızıltan sağ olsun arkadaşlarımız evde hazırlanabilecek her yerde buluna bilecek gübrelerden hazırlaya bileceğiniz gübre formüllerini verdiler artık dışarıdan gübre almaya gerek var mı.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2016, 11:36   #70
Ağaç Dostu

Sn Tezel ve Sn Efe

Sizlerin calismalariniz burada okuyan herkese degerli bilgiyi sunuyor. Biliyorsunuz daha once Levent Ali Bey ile bir kampanyada birlikteydik. Yeniden yapabilmeyi istiyorum. Gerekli ve ya faydali bulup bulmamak sizlere kalmis, zorlayamam.

Aklimdaki su,

Tartes`den teminederek Kal.Nit, Am. Nit, Pot Sul., MKP ve Madrasol ( Vetman ) dan Fe
kendim alip sizlere ulastirabilirim. Ambalaj agirliklarina bakarsak kaba bir hesapla 250 litrelik kitler yapilsa her durumda 100 kit yapilir, Kal nit. disindakilerden bir okadar daha kalir. Ben para istemedigime gore cok ama cok ucuza malolur. Kampanyaya girenlerin sayisi hicbirzaman 100 u bulmaz. Bir sart konur, alip uygulayanlar forumda paylasirsa ikincisi de ayni fiyat denir, paylasmayana ikinci verilmeyebilir ( duruma gore ).

Sizler olur deyin ben varim, verecegim para at degil deve degil tutsa tutsa 100 dolar olsun. Binlerce km uzaktan forum arkadaslarima bir destek. Paylasimlar artarsa izlemenin zevki yeter bana.

Sizin sisteminiz farkli oldugundan, en buyuk finansman destegi isteyen mikrolarda falan ayni katkiya varim. Hangi malzemeden nekadar katki yapabilirim ki ucuza malolsun arkadaslara, oturur konusuruz.

Bosa konusmadigimi, yapacagimi taniyanlar bilir, daha once yapmistik Sn Levent Ali ile birlikte, nasil derler, yaptiklarimiz yapacaklarimizin garantisidir.

Sizleri zorlamak istemem, kim varsa ben de varim.

Calismalarinizda basarilar. Saglicakla kaliniz.

Eski 12-05-2016, 11:46   #71
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Neden böyle bir organizasyona gerek duyduk sayın kızıltan ben anlayamadım. İnsanlar isteseyince zaten bana ya da Kudret Bey'e ulaşıyorlar Amaç bu işi yaygınlaştırmak ise bunun çözüm olacağına inanmıyorum ben. Birde toplu organizasyonları hayata geçirmek sadece maddi bir olay değildir çok zaman harcamamızda gerekecek ve memnun olmayan 1 kişi bile olsa işin tadı kaçar. Ben ufak çaplı bir organizasyon yaptım kendi çapımda zaten

Eski 12-05-2016, 12:21   #72
Ağaç Dostu

Vazgectim ! Organizasyon konusu bu baslikta ve sizlerce ve ya baska bir yerde ben onermeden baskasinca onerilirse katilirim.

Kimseyi ikna etmek ve ya zor durumda birakmak istemem, amacim arkadaslara biraz daha ucuza malzeme saglanmasina katkida bulunmakti.

Once mesaji silmeyi dusundum ama ozaman bir sonraki mesaj havada kalacakti.

Calismalarinizda basarilar, saglicakla kaliniz.

Eski 12-05-2016, 12:35   #73
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Beni yanlış anlamadınız umarım sayın kızıltan. Kudret Beyinde dediği gibi evde yapacak kişiler benim verdiğim ölçülere göre 50tl lik bir harcama ile 2-3 yıllık besin eriyiklerini yapabilirler. Biraz daha teknik isteyenlere bende Kudret Bey'de yardımcı oluruz zaten.

Eski 12-05-2016, 13:09   #74
Ağaç Dostu

Sn Efe yanlis anlamadim, istedigim o miktar malzemey 50 TL degil 10 TL`ye 15 TL`ye ulasabilsinler.

Alacaklari bu destek karsiligi lutfedip uygulamalarini bizlerle paylassinlar, burasi kalabaliklassin, senlensin, okadar.

Benim acimdan sorun yok, sizlerin tavsiyelerinizi esirgemeyeceginizden eminim yoksa bu oneriyi de yapmazdim.

Saglicakla kaliniz

selimkuntay beğendi.
Eski 12-05-2016, 14:15   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
NİTRAT AZOTU İÇEREN KİMYEVİ GÜBRELERİN SATIŞI, NAKLİ VE STOK
BİLDİRİMİNİN KONTROLÜNE DAİR TEBLİĞ
(TEBLİĞ NO: 2015/42)
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2016, 14:19   #76
Ağaç Dostu

GÜBRELERİN PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİ YÖNETMELİĞİNDE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Eski 12-05-2016, 14:27   #77
Ağaç Dostu

25 kg altında saf gübre bildiğim kadarı ile yok. Dolayısıyla 25 kg altında saf gübre satışı imkânsız.
Nitrat içeren bazı saf gübrelerin(amonyum nitrat, potasyum nitrat) çiftçi sertifikası olmayana satışı imkânsız.

Eski 12-05-2016, 14:57   #78
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Türkiye'de adama imkasız de sonra otur izle demişler Satışının yasak olmasını anlıyor ve gayet normal karşılıyorum tabi ki yasak olmalı. Ancak maalesef isteyen hala alabiliyor benim gibi.Hoş gidip 50-100 kiloda almaz zaten hobici adam.

Eski 12-05-2016, 18:02   #79
Ağaç Dostu

BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN TOPTAN VE PERAKENDE SATILMASI İLE DEPOLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
» BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN TOPTAN VE PERAKENDE SATILMASI İLE DEPOLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK » TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

Eski 13-05-2016, 19:30   #80
Ağaç Dostu

Sn Efe446

Asagidaki formul hidroponik incir yetistirme formulu

Bunu elementlere gore gram olarak ceviremedim, yardimetmeniz mumkun mu lutfen ?

Name:  INCIR FORMULU.jpg
Views: 1690
Size:  15.5 KB

Pesinen tesekkurler

Eski 13-05-2016, 22:27   #81
Ağaçsever

Mtutkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2015
Sn efe446

Name:  IMG_20160414_203022 (450 x 600).jpg
Views: 1854
Size:  35.4 KB

İz elementler için bu sıvı solüsyonu kullanabilir miyim?Ama içinde P VE K yok sanırım.Formülünüz değişecek mi?

Bir sitede demir hariç malzemelerin hepsini buldum ama % 7 lik Fe olayını anlayamadım zaten kimya bilgim hiç iyi değildi

FeSO4.H2O (Demir Sülfat Monohidrat) var aynı sitede bundan elde edebilir miyim? Balık tutmayı öğretin bize

Mtutkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 23:06   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2016
Sn kızıltan, sn efe446 doğru cevabı verecektir. Ben kendimi görme adına biraz paslı bilgileri kurcaladım. Benim bulduğum reçete

1,0+1,11+1,39+1,43+0,87+1,14+0,43

1000 Litre için

KH2PO4 - 136,08 gr
Ca ( NO3)2+4H2O - 237,68 gr
Mg SO4+ 7H2O - 246,39 gr

Dediğim gibi paslı bilgiler doğrusu ile alakası bile olmayabilir. Lütfen ilk etapta dikkate almayınız. Doğru cevabı bende Merakla bekliyorum.

kiziltan beğendi.

Düzenleyen Ekrem Çelikcan : 13-05-2016 saat 23:48 Neden: Eksik bilgi
Ekrem Çelikcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 00:11   #83
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Merhaba

Burada bulabildigim Hektas Croptec 20-20-20-+ME icin siparis verdim. Gidip alamadim, bir hafta once bacak damarimda kan pihtisi dolayisiyla tikanma tesbitedildi doktor doktor dolasiyorum. Kurye getirecek.

Bu gubrenin icerigi asagidaki gibi :

Birincil bitki besin maddeleri ( % w / w )

Toplam Azot (N)............................................... ......................20

(Amonyak azotu............................................. .5,2)

(Nitrat azotu............................................. ..........6)

(Üre azotu............................................. ..........8,8)

Suda çözünür fosfor pentaoksit P2O5......................................20

Suda çözüzünür potasyum oksitK2O........................................20

İz elementler ( % w / w )

Suda çözünür Bor (B)............................................... .............0,02

Suda çözünür Bakır (Cu) Tamamı EDTA şelatlı.......................0,05

Suda çözünür Demir (Fe) Tamamı EDTA şelatlı........................0,1

Suda çözünür Manganez (Mn) Tamamı EDTA şelatlı...............0,05

Suda çözünür Molibden (Mo).............................................. ..0,001

Suda çözünür Çinko (Zn) Tamamı EDTA şelatlı........................0,05

Bunu kullanirsak bu basligin ilk mesajindaki gibi bir liste verebilirseniz cok memnun olurum.

Ayni zamanda ilk mesajdaki degerlerle de hazirlar kullanirsam bir karsilastirma da olur, sonuclari paylasirim.
Saglicakla kaliniz.
Çok geçmiş olsun...
Önemli! Hemen acilen pıhtı eritecek ilaçlardan,doktorunuza danışarak kan tablonuza göre ,uygun doz ve şekilde başlamalısınız...Coraspin almayı da ihmal etmeyin..Bacak elevasyonu,ağrıyı geçirmek için NSAİlar,lokal Hiridoid pomad da unutulmamalı diye düşünüyorum...

kursun beğendi.
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 15:46   #84
Ağaç Dostu

Tesekkur ederim, ilk tedbir kani sulandirmak icin aspirin ve koletrol dusurucu ilac verdiler. Pihtinin orada olustugu ve ya biryerden kopup geldigi konusu ortaya cikmaliymis. Kopup geldiyse tekrar hareket edip akciger, kalp ve ya beyine gitmesin diye dikkatli oluyoruz. 10 gun sonra tekrar radyoloji ve kan yogunluk testi olacak, sonuca gore tedavisi mumkun. Su anda dikkatli olmak gerek. BENIM YAPTIGIMI YAPMAYIN, BIRAKIN SIGARAYI LUTFEN.

smnvrl beğendi.
Eski 14-05-2016, 17:37   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2011
Alıntı:
Tesekkur ederim, ilk tedbir kani sulandirmak icin aspirin ve koletrol dusurucu ilac verdiler. Pihtinin orada olustugu ve ya biryerden kopup geldigi konusu ortaya cikmaliymis. Kopup geldiyse tekrar hareket edip akciger, kalp ve ya beyine gitmesin diye dikkatli oluyoruz. 10 gun sonra tekrar radyoloji ve kan yogunluk testi olacak, sonuca gore tedavisi mumkun. Su anda dikkatli olmak gerek. BENIM YAPTIGIMI YAPMAYIN, BIRAKIN SIGARAYI LUTFEN.
Geçmiş olsun. Sigara dahil olmak üzere hekiminiz neyi bırakın diyorsa en azından belli bir süre bırakın. Sonrasında zaten istemeyeceksiniz bile

17 sene oldu bırakalı. Canım istiyor mu? Hayır...
Keyfe keder, hafta sonu bazen 1 adet yakıyorum. İnanin ki sonunu getirmeden söndürüyorum. Darısı tüm arkadaşların başına diyeyim.

smnvrl ve kiziltan beğendi.
selimkuntay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 20:07   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Sn Efe446

Asagidaki formul hidroponik incir yetistirme formulu

Bunu elementlere gore gram olarak ceviremedim, yardimetmeniz mumkun mu lutfen ?

Eklenti 611797

Pesinen tesekkurler
Sayın Kızıltan, öncelikle acil şifalar diliyorum.

Sorunuza kısaca ben yardımcı olmaya çalışayım. Aşağıdaki resimde sizin verdiğiniz değerlerin altına elementlerin miktarlarını ppm (mg/Lt) olarak yazdım. Karbon sanırım karbondioksit olarak veriliyor. Böylece pH ayarlamasına gerek kalmadığını düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi çalışmalar.

Eklenen Resimler

kiziltan beğendi.
perseus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 00:30   #87
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2015
evde durgun su kültüründe pembe domates yetiştirmeyi düşünüyorum. Ancak besin eriyiği olarka ne kullancağımı hiç bilmiyorum. Hazır olarak satılıyor mu yoksa kime nerede ne şekilde hazırlatmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

Greant64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 18:15   #88
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Tavsiyem kendinizin evde hazırlaması ancak eğer deneme amaçlı ufak bişey yapılmak istiyorsanız yardımcı olurum elbet.

Freehayat beğendi.
Eski 31-08-2016, 16:07   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2016
çalışmalarınız ve bilgi paylaşımlarınız gerçekten çok güzel sayın efe446. başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını dilerim. hayırlı günler .

ottomanempire Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2017, 09:22   #90
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Evde kendi gübresini yapmak isteyenler için uygun fiyatlı gübre temin edilir. Mesaj ile ulaşın.

beşiktaşlı beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024