agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-02-2008, 09:14   #1
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Topraksız tarım için besin eriyiği (EC) hazırlamak

Sevgili Arkadaşlar hepinize Merhaba;
Forumda sıkça sorulan ve en çok merak edilen şeyin topraksız tarım için besin eriyiği (EC) hazırlamak olduğunu biliyoruz.
Sayın Kudret Tezel bey bu konuda yardımcı oluyor,kendisine buradan saygı,sevgi vede yaptığı bu hizmetten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.
Ama yinede ben burada basit bir şekilde EC hazırlamayı anlatmak istiyorum.
Arkadaşlar 50 litrelik iki ayrı bidona hazırlamamız gerekiyor.
Bidonların birine A tankı diyeceğiz diğerine B tankı.(karıştırmamak için siz keçeli kalemle üzerine yazmayı ihmal etmetin)
A TANKI
kalsiyum nitrat:
potasyum nitrat:
amonyum nitrat:
potasyum klorur:
demir(%6-sıvı):
B TANKI
magnezyum sülfat:
potasyum sülfat :
mkp :
nitrik asit: (asit kullanırken çok dikkatli olmalısınız.TEHLİKELİ)
iz elementler(çok hassas tartmalısınız)
mangan:
çinko :
borax :
bakır :
sod.molibdat:

Bu gübreleri ait oldukları bidonlarda 50 lt su ile iyice eriterek hazırlamamız gerekiyor.

Düzenleyen envor : 20-02-2009 saat 15:22 Neden: karışıklığı düzelttim
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2008, 10:48   #2
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Besin eriyiği hazırlama - EC (kullanma)

Arkadaşlar hazırladığımız EC'yi kullanma şeklimiz söyle;
(sulama suyumuzun EC değerini bilmemiz gerekiyor.bizim suyumuzun EC değeri 0.6 (EC=0.6 -- ph=7.4)ben ona göre ayarladım.)
3 ml A tankından,3 ml B tankından enjektörle çekip 1 Litre suya karıştırırsak 1 litre suyumuzun EC=1.50--ph=6.9 oluyor.
4 ml A tankından,4 ml B tankından enj. çek. 1 litre suya karıştırırsak suyumuz EC=1.70--ph=6.7 oluyor.
5 ml A tankından,4 ml B tankından enj. çek. 1 litre suya karıştırırsak suyumuz EC=2.10 --ph=6.6 oluyor.
7 ml A tankından,7 ml B tankından enj. çek. 1 litre suya karıştırırsak suyumuz EC=2.90 --ph=6.4 oluyor.
Arkadaşlar bu benim buradaki ortamlarla yaptığım denemelerden edindiğim bilgilerdir,sizin yapacağınız denemeler farklılık gösterebilir.
Umarım bu bilgiler size yardımcı olur.
Saygılarımla...envor...

Eski 25-02-2008, 08:05   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2007
Sn.Envor;
0,01kg karşılığı 1gr mı yoksa 10 gr mı bir hata olmasın çünkü iz elementlerin çok hassas tartılmasını yazıyorsunuz..Selamlar

Atomkkarınca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 09:24   #4
Ağaçsever

Teşekkürler

Eski 25-02-2008, 10:48   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlarım,
Her hangi bir karışım hazırlarken ki; buradaki konumuz besin eriyikleridir,ölçü sistemini iyi bilmememiz halinde çok büyük hatalar yapabiliriz.Bu hatalara sebep olmamak için konumuzu ilgilendiren şuağırlık ölçü birimlerini hatırlatmak istiyorum. kg =kilo gram gr = gram mg =mili gram
1 kg= 1000 gr = 1 000 000 mg

1 ppm= 1 mg / 1 000 000 mg ppm =milyonda bir demektir
yani 1 ppm =1 mg / 1 kg suyun özgül ağırlığı 1 gr /cm3 olduğu için
1 ppm = 1 mg / 1 litre su demektir.
1 mg =0,001 gr dır
1 gr = 0,001 kg dır

LÜTFEN ÖLÇÜ VE TARTI BİRİMLERİNE DİKKAT EDELİM AKSİ TAKTİRDE HATALARIMIZ
ÇOK BÜYÜK OLUR:

byhuk ve eozen81 beğendi.

Düzenleyen Kudret Tezel : 25-02-2008 saat 11:09 Neden: Yazı hatası
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 11:17   #6
Ağaçsever

Sn.Envor..Şimdi Kudret Tezel'in açıklamalarını görünce kafama takıldı.. yazmıştınız türkçe dersine müzik öğretmeni girerdi diye.. yoksa fizik dersine de beden eğitimi öğretmeni mi giriyordu?
Şaka bi yana sizin 0,01 iniz her ne birim ise ve 0,0125 Mangan 1,25 gr'a eşdeğer ise 0,0095 Bakırın 0,95 gr'a aynı mantıkla 0,0060 Sod.Molibdatın da 0,60 gr'a tekabül etmesi gerekir diye düşünüyorum.. ne dersiniz
Siz profesyonel üreticiler eminim bu kadar basit formüllerle yetiştirme yapmıyorsunuzdur.. ve önemli formülasyonları da dışarı ile paylaşmanız doğru olmaz ..yani bu formül profesyonel yetiştiricilere pek yaramaz.. o zaman Sn Tezel'in 250 Lt lik karışımı 7,5 YTL ye geliyor... bu uğraş amatörler için değer mi?

Eski 25-02-2008, 11:39   #7
Ağaç Dostu

envor's Avatar

]

Sayın Atomkarınca ben burada ppm= gr hesabı yapmadım,
Herkes böyle yapsın demedim,
iz element 50 lt suya
mangan=1.25 gr
çinko=1 gr
borax=1.4 gr
bakır=0.095 gr
sod. molibdat=0.060 gr'ma denk geliyor.
ppm olarak bende yazabilirim ama ben basite indirdim konuyu,
tabii inanılan şu ki dünyamızda ucuz adidir,basit yanlıştır.
Ayrıca bunları açık olarak bulma olasalığınız çok zayıf,en küçük ambalaj 25 kg
ben sadece reçete olarak yazdım,su kültüründe denediğim reçetede bu,başarıda sağladım,ayrıca kudret beyin besin eriyiğide bence amatörler için ideal.
Ayrıca amatör-profosyönel diye birşey yok ne kullanıyorsak onu yazdık.
Saygılarımla...envor...

Düzenleyen envor : 15-12-2008 saat 19:28
Eski 25-02-2008, 13:03   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sayın Atomkarınca özür dilemenize gerek yok bilhassa ben teşekkür ediyorum konuya katıldığınız için.Bilgim yok demişsiniz ama deneyim bilgi demektir,bence.
Konuya bilgi ve tecrübelerinizle katılmanızı isterim,bende ikiside yok derseniz bile yorum ve düşüncelerinizle katılın belki sizin bir kelimenizle gözümüzdeki sis perdesi aralanabilir.
Konuya katıldığınız için size tekrar teşekkür ediyorum.
Saygılar...envor...
Sn.Envor sizin kendiniz için yapmış olduğunuz bir şakayı (toğum)(tohum)tekrarlamıştım..sizi kırdığım için çok özür dilerim..bu olay konu dışı.. size özel mesajla iletebilirdim.. ama buradan yazmam sizi daha rahatlatır diye düşündüm.
Ağırlık ve hacim ölçüleri üzerinde duruşum sadece sizin deyiminizle belki sis perdesini kaldırır ve bariz bir hatayı düzeltir diye idi.. Sn tezelin karışımı yine siz söylediniz.. ucuz ve kullanımı basit.. ama böyle olduğu için adi ve yanlış değil..amatör ve profesyonel de aynı değil..aralarında bir küçük fark var : Amatör=Hobici, Profesyonel ise yaptığından maddi manfaat bekleyen..selamlar

Eski 25-02-2008, 16:07   #9
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atomkkarınca Mesajı Göster
Sn.Envor sizin kendiniz için yapmış olduğunuz bir şakayı (toğum)(tohum)tekrarlamıştım..sizi kırdığım için çok özür dilerim..bu olay konu dışı.. size özel mesajla iletebilirdim.. ama buradan yazmam sizi daha rahatlatır diye düşündüm.
Ağırlık ve hacim ölçüleri üzerinde duruşum sadece sizin deyiminizle belki sis perdesini kaldırır ve bariz bir hatayı düzeltir diye idi.. Sn tezelin karışımı yine siz söylediniz.. ucuz ve kullanımı basit.. ama böyle olduğu için adi ve yanlış değil..amatör ve profesyonel de aynı değil..aralarında bir küçük fark var : Amatör=Hobici, Profesyonel ise yaptığından maddi manfaat bekleyen..selamlar
Sayın Atomkarınca size kırgın değilim,özürdilemenizede gerek yok,ayrıca gercekten Türkçe derslerimize müzik öğretmenimiz girerdi.
Yalnız gr ve mg anlamak için sadece gr-mg yazmakmı lazım onu anlamadım.
mangan:0.0125 -1.25 gr
çinko :0.0100 - 1 gr
borax :0.0140 - 1.4 gr
bakır :0.0095 - 0.095gr
sod.molibdat: 0.0060 - 0.060gr
Yukarıda hepsi gr değilmi,
Peki sıfır-nokta-sıfır atmış yazarsam gramın alt katı sayılmazmı?Anlaşılmazmı?

Eski 26-02-2008, 07:57   #10
Ağaçsever

Sn. Envor;

Mangan:0,0125 - 1,25 gr'a eşdeğer ise
Bakır : 0,0095 - 0,95 gr'a eşdeğer olur - sizin belirttiğiniz gibi 0,095 olmaz
ben sadece bunu vurgulamıştım..Kırılmayışınıza sevindim.. Nisan ayında Antalya'ya gelip mutlaka sizinle tanışacağım..Belki Sn. Tezel de benimle gelir.. Selamlar..

Eski 26-02-2008, 08:21   #11
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Beklerim,hem profosyonel - amatör ilişkisinide yakından görmüş olursunuz.

Eski 27-04-2008, 07:58   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
m-k-p nedir?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 08:23   #13
Ağaç Dostu

Sevgili Todor m-k-p yanlış anlamıyorsam MKP yi soruyorsunuz.
Gübre sanayiinde çok kullanılan açık adı MONO POTASYUM FOSFAT
Formülü KH2PO4 hen potasyum hemde posfor kaynağı olarak kullanılan ve 100 gramında 52 gram P2O5 (fosfor penta oksit) ve 34 gram K2O ( potasyum oksit ) bulunan
bir potasyum tuzudur.

kuntin beğendi.
Eski 27-04-2008, 10:38   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Teşekkür ederim, Envor ilk mesajında m-k-p yazınca ben ne olduğunu çözemedim. Google'da ise çok alakasız sonuçlara ulaştım. Mustafakemalpaşa belediyesi gibi.

scaly beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 16:49   #15
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
Sebzeler için hasada kadar geçen süre zarfında ne kadar besin eriyiği kullanılır bilen var mı?
Örneğin marul, domates sebzeleri.

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 18:15   #16
Ağaç Dostu

Kitaplar 1 tom biberin 5,7 kg azot ( N ) ,2,4 kg fosfor ( P2O5) ,6,3 kg potasyum ( k2O )
1 ton baklanın 15 kg ( N ) 4,0 kg ( P2O5 ) 11,00kg ( K2O )
1 ton patlıcanın 6,00 kg ( N ) 3,6 kg ( P2O5 ) 8,00 kg ( K2O )
1 ton hıyarın 2,00 kg ( N ) 1,4 kg ( P2O5 ) 3,5 kg ( K2O )
1 ton domatesin 3,5 kg ( N ) 1,75 kg ( P2O5 ) 3,00 kg ( k2O )
kaldırdığı yazılı .
Bu bilgiler ışığında kullandığınız besin eriyiğinin içeriğini biliyorsanız yaklaşık bir hesap yapabilirsiniz.

Eski 28-04-2008, 20:10   #17
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Teşekkür ederim, Envor ilk mesajında m-k-p yazınca ben ne olduğunu çözemedim. Google'da ise çok alakasız sonuçlara ulaştım. Mustafakemalpaşa belediyesi gibi.
Bu arada belediye ne gibi işler yapmış,çalışmışlarmı...

Eski 11-05-2008, 09:36   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Galeri: 6
Enver Bey, bir arkadaşımın bahçesinde ekili olan marul fidelerini akan su kültüründe kullanmak istiyorum. Yalnız bu fidelerin hızlı gelişlimini sağlamak için bulunduğu yerde sizin verdiğiniz besinle sulamak için normal formülasyonu mu kullanmam gerekir?
Eğer bunu yapmam uygun olamazsa, her birini bir pet bardağa şaşırtıp torf perlit karışımına ekebilirim, bu durumda yine aynı besini vermem gerekecek, formülasyon ne olmalı?

Innuendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 21:47   #19
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Marulları Fidelikte hızlı büyütmek istiyorsunuz,yanlış anlamadıysam,Humik asit verebilirsiniz mesela,size verdiğim besin eriyiğinden 1 lt, 1cc olacak şekilde kullanıp sulayabilirsiniz,marul fideleri biraz büyüyünce 1lt, 2cc olacak şekilde kullanabilirsiniz*,

Eski 16-05-2008, 13:23   #20
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Alıntı:
Sevgili Arkadaşlar hepinize Merhaba;
Forumda sıkça sorulan ve en çok merak edilen şeyin topraksız tarım için besin eriyiği (EC) hazırlamak olduğunu biliyoruz.
Sayın Kudret Tezel bey bu konuda yardımcı oluyor,kendisine buradan saygı,sevgi vede yaptığı bu hizmetten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.
Ama yinede ben burada basit bir şekilde EC hazırlamayı anlatmak istiyorum.
Arkadaşlar 50 litrelik iki ayrı bidona hazırlamamız gerekiyor.
Bidonların birine A tankı diyeceğiz diğerine B tankı.(karıştırmamak için siz keçeli kalemle üzerine yazmayı ihmal etmetin)

Bu gübreleri ait oldukları bidonlarda 50 lt su ile iyice eriterek hazırlamamız gerekiyor.
envor arkadaşımız küçük bir kg/gr dönüşmünde hata yapmış bu yazım esnasında olabilir düzeltme yöntemi tenkitle değil düzeltmeyle olur bir çok yazıyı okudum sır gibi formül saklayıp dostumuzun formulüne saldırı nedendir anlamadım kendisine teşekkür ediyorum eğer internette yeterince araştırma yapılırsa gerekli formullerin zaten piyasada olduğunu görebilirsiniz.

Düzenleyen envor : 15-12-2008 saat 19:21
derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 17:51   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2006
merhaba arkadaşlar sizlere ufak bir sorum olacak... tartes adlı firamadan aldığım sıvı besinleri kolay kullanımı için bilgilerinizden faydalanmak isterim. iki farklı bidon geldi birisi şeffaf renkte birisi ise kırmızı renkte iki sıvı... bunları suya karıştırırken ne kadar koyarsam ( ml litre hesabı ile ) verimli olur benim için...

muratkalfagil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 18:04   #22
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın muratkalfagil, üzerinde kullanma talimatı yazıyor olsa gerek.Yazmıyorsa da firmaya telefon açıp sorarsanız çok daha sağlıklı olur.Şimdi buradan bilmeden farklı bir şey söyleyip bitkilerinizin perişan olmasına yol açmayalım.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 18:37   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2006
bidonların üstünde ne yazık ki bir şey yazmıyor beyaz düz bidonlar... yine de teşekkür ederim ilginize

muratkalfagil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 11:11   #24
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sayın envor elinize sağlık. Teşekkür ederiz. Uygulamada takıldığımda soracağım.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 08:38   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Sayın Envor
Alıntı:
A TANKI
kalsiyum nitrat:kg
potasyum nitrat: kg
amonyum nitrat: gr
potasyum klorur: gr
demir(%6-sıvı): ml
B TANKI
magnezyum sülfat: kg
potasyum sülfat : kg
mkp : kg
nitrik asit: lt (asit kullanırken çok dikkatli olmalısınız.TEHLİKELİ)
iz elementler(çok hassas tartmalısınız)
mangan: gr
çinko : gr
borax : gr
bakır : gr
sod.molibdat:gr

Bu tabloda geçen

amonyum nitrat:0.400 gr, 1 gramın iki buçukta biri,
potasyum klorur:0.300 gr, 1 gramın üçte biri,
demir(%6-sıvı):0.100 ml, 1 ml nin onda biridir. Bu kadar hassas tartı yapmak için kuyumcu terazisi mi alacağız yoksa bu tabloda kg olarak yazılması gereken birimler yalnışlıkla gr olarak mı yazılmış? Ayrıca B tankı için sod.molibdat: 0.060gr tartmak gerektiğinde gramın yüzde birini taran teraziler mi edineceğiz? Aydınlatırsanız sevinirim.

Düzenleyen envor : 20-02-2009 saat 18:40
arsus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 11:49   #26
Ağaç Dostu

derin's Avatar

1 ml demir(%6-sıvı) sıvısını 1 litreye ekler tamamen karıştırdıktan sonra 1/10 unu alırsanız istediğiniz oranı yakalamış olursunuz,bu sistemle istediğiniz büyüklüğe çıkabilir veya inebilirsiniz. Tek şart çok iyi çözündğünden emin olmalısınız.

Eski 19-02-2009, 13:02   #27
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Bize de stajda bir gün ayırdılar besin çözeltisi hazırlamak için. Ben ısrarla tekrar tekrar soru çözmeye başlayınca erken paydos ettik, kimsede kafa kalmadı.
Sadece makro besinleri kendi başlarında saf olarak verilemeyeceği için ayırdı hoca.

Bir tarafa + değerlikli olanlar
N
P
K
Mg
S
Ca
----
Diğer tarafta - değerlikler
SO4
H2PO4
NO3
Daha önceden bunları mmol olarak hesaplamışlar ve ekuvalen gramlarını değerliklerine göre hesaplayıp eşitledik. Şöyle ki + değerliklerden birisi arttırır veya eksiltirseniz diğerini de değiştirmek zorundasınız.
Daha sonra ekuvalen gramları üzerinden birbirleriyle bileşikler hazırlayıp birini bitiriyor diğerinden kalanı ise başka bir elementle eşleştiriyorsunuz. Bu böylece hepsi sıfır olana kadar devam ediyor. Ortalama bir eriyik için 5-6 tane gübre çeşidi çıkıyor.
Daha sonra her bir bitki için hesaplanmış mmol/g olan değerlerle bunları çarpıyoruz ve 10.000 ile çarptığımızda ppm rakamına ulaşıyoruz. Mikro elementleri ise makro kompoze gübrelerdeki iz elementlerin ppm i hesaplanarak, onlarda yok ise ayrıca ppm olarak hesaplayıp ekliyorsunuz.
Şuna dikkat etmek lazım. + ve - lerin her birisi birbiriyle eşleşmiyor. Bir de bulduğunuz gübreler her birisi bir karışıma giremiyor, Birbiriyle tepkimeye giriyor. Kafam son derece bulanmış olduğu için orada elime geçen kağıtları toplayıp getirdim sanırım bir kısmı hoca gereksiz yere ilgi dağıtmasın diyerek çöpe attı.

Bir de en basit örnek olarak domates için ilk fotosentez başlangıcından hasat bitimine kadar aynı ppm li besin eriyiğini kullanamıyorsunuz. Kök gelişimi ve çiçekli iken fosfor, Yeşil aksaam için azot ve meyve büyüme evresinde potasyumu fazla vermeniz gerekiyor. Bunu da çok profesyonel olmadığımız için gözardı edeceğiz sanırım. Bitkiler kullandıktan sonra besin eriyiklerini analiz ederek içindeki besinleri ve ne kadar kullanıldıklarını ölçme şansımız var ise o zaman ayrı tabii ki.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 13:50   #28
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin Mesajı Göster
1 ml demir(%6-sıvı) sıvısını 1 litreye ekler tamamen karıştırdıktan sonra 1/10 unu alırsanız istediğiniz oranı yakalamış olursunuz,bu sistemle istediğiniz büyüklüğe çıkabilir veya inebilirsiniz. Tek şart çok iyi çözündğünden emin olmalısınız.
Sayın derin, aydınlattığın için sağol. Burada anladığım kadarı ile tablodaki birimlerde hata yok. Yani bitkiye verilmesi gereken bazı elementlerin miktarı gram ile ifade ediliyor değil mi? Bitkiye bu kadar yeterli olabiliyor mu peki?

Eski 19-02-2009, 15:02   #29
Ağaç Dostu

derin's Avatar

sn. envorun vermiş olduğu reçete de mikro elementler gr düzeyindedir yalnız bu besin eriyiğini kendiniz hazırlayacaksanız öncelikle hesaplamaları doğru öğrenmeniz gerekir
Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması
bu linkte öğrenmeniz gereken tüm bilgiler mevcut inceldikten sonra sorularınızı sorabilirsiniz
verilen reçete de tüm besin elementleri yeteri miktardadır
Besin eriyiği hazırlamada bende çok zorluk çekmiştim ileriki günlerde kendi tecrübelerimi paylaşacağım
Altın kural kesinlikle açık çuvaldan gübre almayın,1.si farklı gübre çıkabiliyor,2. si hasas tartımlarda nem kapma olayından ötürü yanlış tartım sonuçları çıkabiliyor.

Sn. kürşad yük denkliği hakkında vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz zaten topraksız tarım nerdeyse kimya ve otomasyon işi
yük denkliği konusunda anlamadığım bir kaç nokta var yük denkliği ne olursa ortaya çıkabilir örneğin su içerisine ,CuSO4 atıp erittik çözeltide Cu+2 iyonu ile SO4-2 iyonları oluştu sülfat iyonları bitki tarafından alınırsa cu+2 iyonları çökermi demek isteniyor yoksa karışımın başlangıcında yük denkliği olamayabilir bunu mu demek istiyorsunuz,
bir kaynakta okumuştum karışım hazırladıktan 2 saat sonra ph ölçün kontrollü olarak ayarlayın deniyordu acaba ilk karışımda yükler bir birini dengelerken bekliyoruz belli bir kararlığa ulaştığında ph ayarlıyoruz böylece istenilen yük denkliğine ulaşıyoruz daha ayrıntılı kafa karıştıran bilgilerden verirseniz memnun olurum.

Eski 19-02-2009, 19:09   #30
Yeni Üye

Umarım kafanızı şişirmiyorum. Bu elementlerin miktarını bu kadar hassasiyetle tartmak bu kadar önemli mi? Çok sık kullandığımız bir tabir vardır; beş aşağı on yukarı. Bu tabir burada geçerli değil mi? Geçerli değilse biz besini 10 litre suya göre değil de 200 litre suya göre hazırlarsak daha kesin değerler elde etmez miyiz?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024