agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni94Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2016, 08:27   #31
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Sensör yok. 4 tane pompa var.

Ben şöyle düşünüyorum. Akan su kültürü için günlük şuan 5 litre su + 50ml A ve B besini ekliyorum. Bunu otomatik yapabilirim. Biryere gittiğimde günlük 5 litre su ekleyip 50ml A ve B besini ekleyebilir bu alet. Otomasyon değil aslında benimkisi biraz kara düzen otomasyon
1 pompa su ekleyecek
1 pompa A besini ekleyecek
1 pompa B besini ekleyecek
1 pompada Amino asit veya pH düşürücü bir sıvı ekleyebilir.

SambaMustafa beğendi.
efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 08:30   #32
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
o iş şamandıraylada yapılır hatta yapanda vardı

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 08:34   #33
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Doğrudur benim teknolojik bilgim biryere kadar

Topraksız tarım daha öncede forumda bahsettiğim gibi sadece ziraat mühendisinin altından kalkabileceği bir alan değil. Gerçi konvensiyonel tarımda öyle. Bir ziraat mühendisinden traktör yapmasını beklemediğiniz gibi otomasyon yapımınıda beklememek gerekir Ama arduinoyu baya baya araştırıyorum bu sıralar. Kuzenim Kanada'dan gelirken bütün sensörleri aparatları falan sipariş vericem inşallah. Bir deneme yaparız belki

Sayın kızıltan çok geçmiş olsun bu arada. Allah acil şifalar versin.

shawshang beğendi.

Düzenleyen efe446 : 05-05-2016 saat 09:07 Neden: GEÇMİŞ OLSUN EKLEME
Eski 05-05-2016, 09:39   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
30 dolar gibi bir para ile bu aletin yapacağı işleri yapacak donanımı alabiliyorsunuz. Sonrasında programlayarak istediğiniz gibi çalıştırabilirsiniz. Ama amatör kullanım için çok fazla detayı var. Öncelikle EC ölçen sensörler çok pahalı, kendi yaptığınız sensorlerin ömrü kısa, EC değerinin ph ve ısıya göre kalibrasyonu sorunu var. En basiti, programlayabilecekseniz dosaj pompası başlığı alıp (iki (A ve B tankına) tane veya 3 lü setler için 3 tane) alıp düzenli olarak belli miktarda besin eklemek suya. Yani ölçümler manuel olursa ev için epey kolaylık olur. Her sabah, auto top-off sistemler ile depodaki suyu tamamlayıp, besin eklemek güzel bir sistem olurdu. Yaz başında kur sonra unut.

Ben bu yıl bütün bunları yetiştirim diye düşünüyordum. Ama herhangi bir şeyi yetiştirebilecek miyim emin değilim. Pratik teorik kadar kolay olmuyor.

SambaMustafa beğendi.
putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 10:41   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
A ve B icin iki ayri pompaya gerek yok saniyorum. Sistemi nargile gibi dusunun, pompayla sivi cekmeyin, yerine iceriye hava basin.

Kapali kapta sivi var, siz belli miktar havayi basinca sivi kaptan cikar, iki ayri kap icin tek hava pompasi yeter. Deneyerek , hava miktarini ayarlamak icin zaman ayarlayici olabilir.

Bir nokta daha var ki onemli, tam sistem A ve B basarken elektrik kesilirse sisteminizin gelen akimla birlikte nereden ise baslayacagina programlanmasi gerek. Diyelimki 100 cc basacak tam geldi 35 cc deyken elektrik kesildi, 10 dakika sonra geldi sistem olcmeye nereden baslayacak ? Isterseniz olayi PLC ile cozmeyi deneyin,

A ve B icin hacimsal degil agirlik olarak yapmak isterseniz iki load-cell ile ucuza cozulur.

Akansu sistemine hep uzak olusum bu nedenle, cok fazla calisan parca var ve masrafli, pompa ve ya sensorun ariza yapmasi halinde hic sans yok, birakip giderim diye dusunmemek lazim.

Koy ortaminda, malzemeye uzak, teknik bilgisi olana uzaksaniz yandiniz.

Akilli vana ve ya durgun su olsa ister istemez birak git, ariza yapabilme ihtimali sadece siviya hava basab moton, kolayi var bir buyuk yerine 2 kucuk koyun tamam. Akilli vana icin buna da gerek yok.

Denemek bu isin zevkli yani, basarilar dilerim

kursun ve SambaMustafa beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 08:47   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Selamlar,
Ben kendi yaptığım besin karıştırıcı sistem(ler)de arduino veya standard elektrik röleleri ve akvaryum pompaları kullanıp gayet güzel sonuç aldım. Tavsiyem, stok EC değerini biraz düşük tutun. Böylece bir seferde fazla sıvı pompalamak gereksin. Böylece hata daha az olur. Ya da yeniden doldurma miktarı çok olsun. Mesela depo 5 litre eksilince tamamlasın. 50 ml pompalamak gerekir. Bu durumda hata daha az olur. Sonuçta ben elle beslerken de büyük ölçüde göz kararı besliyorum. 5litre suya 25 ml lik iki pipet dolusu koyuyorum, ama milim milim bakmıyorum. Amatör işi için fazladıyla yeterli.

efe446, kiziltan ve putko beğendi.
sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 13:41   #37
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Evde besin eriyiği konusunda korkan arkadaşları anlıyorum yapamam, olmazsa vs gibi düşüncelere kapılmayın. Bitkiler sandığınız kadar hassas değiller. Sistem kuruluşunda bir hata yoksa bitkiler size besin eriyiğinin yeterli mi yetersiz mi olduğunu söyler. Özellikle hıyar bitkisi bariz söyler size 1-2 meyve büyürken diğerleri sararır ve çürür . Derki beni iyi beslemiyosun verdiğin besinle anca 2 meyve besleyebiliyorum der

Eski 07-05-2016, 08:33   #38
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın efe446, hazırda varsa ve de zahmet olmazsa bir de marul besini verebilir misiniz? Ev işi besin eriyiği ile bir de marul denemesi yapmak istiyorum.

Teşekkür ederim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 13:16   #39
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Merhaba haftasonu yoğundum kusura bakmayın.

Marul için A şişesi
160gr Kalsiyum nitrat
15gr amonyum nitrat
B şişesi
76 gr Potasyum sülfat
44,5 gr MKP
10 gr %6 lık demir.

Eski 09-05-2016, 13:33   #40
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Çok teşekkür ederim sayın efe446.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 13:58   #41
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Ne demek efendim BİLGİ BÖYLE PAYLAŞILDIĞINDA BÜYÜR

Eski 09-05-2016, 14:59   #42
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
silindi

Düzenleyen idris şenol : 11-05-2016 saat 14:51
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 15:08   #43
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Tutmasını Kudret Bey yeterince açıklamış İdris Bey ben daha ne anlatayım Ben orda anlamayan veya işlem yapmayı sevmeyen üyelere hazır olarak sundum.

Eski 09-05-2016, 16:09   #44
Ağaç Dostu

Mesele anlamamak ve ya sevmemek degil. Arabaniz var ama akunuzu sarj etmiyorsunuz, patlayan lastigi yamamiyorsunuz, radyator delikse lehim yapmiyorsunuz, bunlar gibi birsey.

Her isi bilene birakmak dogru diyorum, aksi takdirde plastik levha alip kanal seklinde kivirmak, perliti madenden alip islemek, fide yerine tohum almak, oturup bir pompa ve zaman ayarlayici yapmak de denenebilirdi. Merakeden yapar.

Sizin beni en etkileyen yaklasiminiz, 1 ppm fazlami yoksa eksikmi olsun tartismasi yerine, bitkiler okadar hassas degil biz de profesyonel degiliz, basitce yapabiliriz yaklasiminiz.

Bu yaklasim sayfalarca anlatilan formullerle kafasi karisanlarin bastan vazgecmelerini onleyecek. Ayni sekilde kraski sistemi, boru al, pompa al, del, kes hortum bagla yer ayarla falan yapmakla ugrasmak istemeyem ve ya okadar harcamak istemeyene kolay gelecek ve denenecek. Bir sekilde masrafsiz deneyip yapan, ilgisi devamederse buyuk sistem kurar.

Bu formulleri cok iyi hesaplayip, uretenlerin birim domates uretimi 3 kg ise basit formulde olsa olsa 200-300 gr farkeder herhalde.

Basit anlatim, korkutmayacak kadar ucuz ve kolay sistemlere devam...

Eski 10-05-2016, 08:13   #45
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/attachm...04875943_n.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...23608342_n.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...68979296_n.jpg

Benimde tam olarak anlatmaya çalıştığım bu Sayın kızıltan üstteki fotoğraflar benim balkondaki 20-25 günlük hıyarlar alttakilerde profesyonel serada yapılan bir yetiştiricilik. Üsttekinde mikrolar yok alttakinde var. Üstteki açık alan alttaki sera. İkiside ortalama 20-25 günlük resimler. Ben olağanüstü bir fark göremiyorum.
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net...13&oe=57B06323
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net...53&oe=57A4B74D
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net...ff&oe=57E813BE

Not: Yanlış anlaşılmasın mikrolar yararsız gerek yok gibi. Elbette gerekli ancak evde bence gerekli değil Çünkü tartımı hazırlaması vs çok ince iş

kiziltan beğendi.
Eski 10-05-2016, 08:42   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Merhaba

Amatör kullanımda mikro elementi bitkiye bir kez vermeniz yeterli olur.
Onuda yaprak gübresi ( combi olanlar ) ile yapabilirsiniz.

Mikro elementler bitkide dönüşümler ile aşağı yukarı hareket ederler ( kök - sap - yaprak )

Makro ( NPK ) ise yaprak ve meyvede birikir. Bu nedenle NPK yı sürekli takviye etmeniz gerekli. NPK nın taşınmasında ise mikrolar devreye girer. Mikrolar olmazsa NPK taşınması yavaş olacaktır.
Mikrolar insan vucudundaki akyuvarlara benzerler, oksijenin taşınması gibi NPK nın taşınmasını sağlarlar...
Hiç kullanmamanız durumunda bitki size bunu söyler. Sararır, solar yavaşlar.

Dediğim gibi sisteme bir kez mikro vermeniz evdeki uygulamalar için yeterde artar bile.
...

Benim kullandığım yöntem bu.
Bitkiye 30-40 günlük olduğunda bir kez yapraktan sıvı combi gübre veriyorum.
Daha sonra sürekli 20-20-20 NPK ile sulamaya devam ediyorum. Şimdiye kadar bir sorun olmadı.
Kullandığım gübreler gübretaş a ait heryerde bulunan toz gübreler.
...

kiziltan ve Sofii beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2016, 10:05   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Benim kullandığım yöntem bu.
Bitkiye 30-40 günlük olduğunda bir kez yapraktan sıvı combi gübre veriyorum.
Daha sonra sürekli 20-20-20 NPK ile sulamaya devam ediyorum. Şimdiye kadar bir sorun olmadı.
Kullandığım gübreler gübretaş a ait heryerde bulunan toz gübreler.
...
Bu uygulamayı toprakta mı, yoksa topraksız olarak mı yapıyorsunuz?

selimkuntay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2016, 12:29   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selimkuntay Mesajı Göster
Bu uygulamayı toprakta mı, yoksa topraksız olarak mı yapıyorsunuz?
Topraksız tarımda...

Eski 10-05-2016, 13:45   #49
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Sayın megbilgi sizde bir konu açsanız fotoğraflar paylaşsanızda daha basit ise sizin yönteminizi kullansak öyle değil mi

Eski 10-05-2016, 15:54   #50
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

konu yanlış yerlere taşındığı için silinmiştir

Düzenleyen idris şenol : 11-05-2016 saat 14:49
Eski 10-05-2016, 16:14   #51
Ağaç Dostu

Yemek yapmayi seviyorum. 234 gr kiymaya 189 gr ekmek ici ufalayip 18 gr karabiber ve 12.57 gr tuz koyarak kofte yapmiyorum. Goz karari fena olmuyor hani !

Sn Tezel bu forum icerisinde topraksiz tarimla ilgili herkesin sevgi ve saygisini hakederek kazanmis bir muhendis arkadasimiz. Sn Ateskaptan hem formullerle ilgili paylasimlari ile bizleri bilgilendiriyor hem de uygulamalarini izleme sansi veriyor. Her ikisine tesekkurler.

Burada bahsedilen olay biraz daha kolay, biraz daha sade olsa bile bu isi yapilabilecegi, okadar.

Sn Efe bu isi para icin mi yapiyor emin degilim, diger para icin yapanlara nasil saygi duyuyor elestirmiyorsam kendisini de elestirmem. Verdigi formul ise yaramazsa hatali yonlerdirdigi icin elestiririm, ve eger satisini yapti ise elestirir parayi geri odemesinin dogru olacagini dusunurum.

Formul hesabi bilenler mikrolar dahil verilen listeyi geriye dogru hesaplayip kendi formulleriyle karsilastirirlarsa ( sanirim zaten yapmislardir ) bilgilenmis oluruz.

Eski 10-05-2016, 16:54   #52
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Merhaba İdris Bey , bu kadar çok bilmek istediğinizi bilseydim inanın formüllerinide yazardım sırf üşengeçliğimden yazmadım benim herhangi bir ticari kaygım yok olsa bunlarıda yazmazdım buraya ama her Türk insanı gibi ufaktan ticaret yapmak çok hoşuma gidiyor sizede tavsiye ederim hem çevrenizde genişliyor bu sayede. Ben evde yapılan hiçbir tarım şeklinin profesyonel olacağına inanmıyorum. Bu yüzden insanlara evde yapılabilecek olanı sunmak istedim bu işin tekele indirilmesi ne kadar doğru sizin takdirinize bırakıyorum.

Ben elimden geldiğince konuyu basite indirgeyerek kendimde evde denemiş olduğum besin eriyiklerinin tarifini yazdım. Bu size basit gelebilir ama bu işe yeni başlayanlar için uygulanabilirdir.

Ben size bu eriyiklerin içine 0.032 gr sodyummolibdat eklemeniz gerekiyor diyebilirim 0.05ppm dir değeri ama diyorumki evde kullanmayın ne gerek var

Bir tutam kalsiyum vs falan demişsinizde evinde kaç kişinin hassas terazisi var kaç kişi evdeki tartısını kalibre edebiliyor evinde herkes Çin malı sinbo tartı kullanıyor biz ise onlara 0.032 gr mı tartın diyelim komik olan bu olmaz mı?

Piyasadaki gübrelerin bir çoğunun oranı aynıdır. Oranları farklı olanlarınkinide bu sayfada elimden geldiğince hesapladım. Sizinse varsa değişik onuda hesaplarım. Bu arada ismi duyulmamış gübreleri almanızı önermem drt markası kullanıyorum ben gayet memnunun.

Forumda kaç kişi evde kendi besin eriyiğini hazırlamıştır acaba merak ediyorum? Çoğunluk hazır olarak temin ediyor bunun asıl sebebini son yazdığınız cümleye bakarak anlayabilirsiniz. Ben forumda yazılan hiçbirşeye kırılmam alınmam merak etmeyin

Eski 10-05-2016, 17:14   #53
Ağaç Dostu

Damda 12 m2 Hidroponic Sera Yapimi ( Leventali ) basliginda uzun zaman once evde gubre yapimi tartisildi. Formuller onerildi. Cekince cok az miktarda kullanilan gubrelerin buyuk ambalajlarla satilmasi ve pahali olmasindaydi.

Kendim icin aldiklarindan birkismini ucretsiz olarak Sn Levent Ali`ye gonderdim, toptan aldigi digerleri ile hazir gubre kitleri yapti ve tum zahmetine katlanip isteyenlere maliyetine yolladi. Bunu ikinci sefer de yapti. Sonuc ne oldu alanlar kullandi mi bilmiyorum.

Bu isleri yaparken, yapilamaz ve ya yapilmasina gerek yok gibi mesajlar aldik , sonunda yaptik. Elimde olan ve talep halinde yollayabilecegim mikrolar ile 200 litrelik 400 kadar kit yapmak mumkundu ama isteyen olmadi sanirim.

Bu sefer daha basit bir sistem ile formuller onerildi. Megbilgi ( mesaj 46 ) bir oneri ortaya koydular, dogrumudur bilmiyorum ama Sn Ateskaptan gubreyi yapraktan uygulayip denemis ve hem basarili hem basarisiz uygulamalari yazmislardi. Tum bunlari birlestirip birseyler yapmak mumkun.

Gubre arayip, kilo olarak az miktarda isteyen varsa burada arkadasimiz vetman var, sitesinin adi madrasol, bu malzemeleri kilo olarak satiyor.

Herkese basarilar

Sofii beğendi.
Eski 10-05-2016, 17:23   #54
Ağaç Dostu

Sn Senol, Sn Tezel ile tanistim, kendilerinden alim yaptim, yaptiklarina hep memnuniyet ve begeniyle baktim. Herkesin de oyle baktigindan ve degerlendirdiginden eminim, ne reklama ne reklamciya ihtiyaclari var.

Inanin bu saygideger kisinin sizin yazdiklariniza ihtiyaci yok, kendilerini elestiren, zarar vermek isteyen yok ki. Kendileri bu basliktan haberdar elestirisi varsa getirir koyar ortaya biz de faydalaniriz. Umarim gelirler.
Saygilarimla

Eski 10-05-2016, 19:33   #55
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Sayın megbilgi sizde bir konu açsanız fotoğraflar paylaşsanızda daha basit ise sizin yönteminizi kullansak öyle değil mi
Burada neler yaptığımı anlattım...

Topraksız tarımda amatörler için gübre ve besleme tekniği

...

Eski 10-05-2016, 20:51   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
mikro elementler hemen hemen her bitkide aynı.
mikro elementlerin hepsi karışmış halde bir şişede sıvı, makro elementler ayrı ayrı katı olarak satılırsa 30TL lik bir terazi kullanılarak istenilen karışım yapılabilir.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2016, 20:54   #57
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

silindi

Düzenleyen idris şenol : 11-05-2016 saat 14:51
Eski 11-05-2016, 07:38   #58
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Yani ben size açıklayım mikro gübre karışımını yine hazır alacaksınız

idris şenol beğendi.
Eski 11-05-2016, 08:07   #59
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Basit bir eriyik ile alabileceğiniz verim. Bu işi profesyonel yapmak isteyenler uzman danışman bir firma ile yapmalı. Evde yapacak olanlar benim uyguladığım gramajla bu verimi alabilirler. Yok ben balkonda profesyonel yetiştiricilik yapmak istiyorum diyenleri tatmin etmeyebilir Bu arada hasat 7 Mayıs itibari ile başladı.

Eklenen Resimler

kursun, efeege ve Milla beğendi.
Eski 11-05-2016, 08:08   #60
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Bu arada molibden eksikliğini görebildiniz mi verimi ne kadar çok etkilemiş değil mi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024