agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2457Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-12-2014, 10:19   #511
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alitezel Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim bıkmadan verdiğiniz cevaplar için. Hocalara sormak en güzeli ama arkadaşım denemesine rağmen ulaşamamış biz ilk denememizi buradaki değerleri baz alarak yapacağız sanırım fakat molibden nereden satın alınacak onu çözemedim epey de aradım nette Levent Ali abinin organizasyonunda bir iki gram kadar gelmişti bir litre suda eritip kullanıyorum çoğu duruyor ama hepsini bunda kullanırsam baharda diğer ürünler için ne yaparız bilmem neyse geç oldu zaman oldukça aranacağız artık saygılar...
Molibden elementinin gübre olarak satıldığı adresler,

EMİR KİMYA WEB SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ... Emir Kimya-ANKARA, Burada kğ 170 tl. 100 gr 17 tl

GÜBRE TARTES-İZMİR, Burada 100 gr 7.67 tl.

Gübreler : Kategori : Madrasol.com Madrasol, burada 100 gr 9.00 tl

Benim bulabildiğim satış siteleri bunlar.
Ayrıca, İstanbul'da Eminönü-Büyük Postahane arkasında bulunan ara sokakta kimyasal satan dükkanlar var.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 14:49   #512
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Hemen veriyorum siparişi yanlış yerde aramışım tekrar teşekkürler.

alitezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 23:03   #513
Ağaçsever

Rtanyel's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Sayın Ateşkaptan hocam, bende Araçlıyım, 18 sayfalık konunuzu 1 gecede okudum, kimya formüllerinden kafası karışan acemiler için bundan daha basit ve anlaşılır bir dil kullanılamazdı, size sonsuz teşekkürlerimi sunarım, ancak forumun son eksiği, hayatında hiç pipet vs. görmemiş olanlar için görsel olarak bir solisyon hazırlama videosudur, bunu sizden ve yapabilen herkesten beklemekteyiz, cömert paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim...

kiziltan beğendi.
Rtanyel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 17:10   #514
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rtanyel Mesajı Göster
Sayın Ateşkaptan hocam, bende Araçlıyım, 18 sayfalık konunuzu 1 gecede okudum, kimya formüllerinden kafası karışan acemiler için bundan daha basit ve anlaşılır bir dil kullanılamazdı, size sonsuz teşekkürlerimi sunarım, ancak forumun son eksiği, hayatında hiç pipet vs. görmemiş olanlar için görsel olarak bir solisyon hazırlama videosudur, bunu sizden ve yapabilen herkesten beklemekteyiz, cömert paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim...
Öncelikle hoşgeldiniz hemşehrim. Topraksız tarım işine bulaştın bir kere, iflah olmazsın artık.))

Besin solüsyonu hazırlanması ile ilgili görsel için sayın Murat Uysal bir başlangıç yaptı ama malum nedenden ötürü yarım kalmıştı. En kısa zamanda tamamlayacağını ümit ediyorum.

Bu ilkbahar bende tafsilatlı bir görsel çekmeyi arzuluyorum. Kısmet olur inşaallah.

Selamlar.

Eski 20-12-2014, 14:59   #515
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
Öncelikle hoşgeldiniz hemşehrim. Topraksız tarım işine bulaştın bir kere, iflah olmazsın artık.))

Besin solüsyonu hazırlanması ile ilgili görsel için sayın Murat Uysal bir başlangıç yaptı ama malum nedenden ötürü yarım kalmıştı. En kısa zamanda tamamlayacağını ümit ediyorum.

Bu ilkbahar bende tafsilatlı bir görsel çekmeyi arzuluyorum. Kısmet olur inşaallah.

Selamlar.
ısrarla bekliyoruz

Rtanyel beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2014, 11:02   #516
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Merhabalar, baş rolüyle, yardımcı rolleriyle, bir görünüp bir kaybolanıyla, gerilim(fırtınada zayi olan domatesler), korku (midye trolleri) öğeleriyle, yurdumun cennet köşesinden karelerle izleyiciyi zaman zaman başka yerlere götüren, yardımlaşmanın ve paylaşmanın öne çıktığı bir dizi. Elimde ne zamandır birikmiş bölümleri duruyormuş da, sonunda izleye izleye sezon sonuna gelmişim haberim yokmuş. Sonraki sayfaya geçeyim diye baktım, yokmuş. Ben de bu kadar okuduktan sonra bir şeyler yazmasam olmaz diye düşündüm. Şimdilik izleyen olarak, belki yakında katılımcı olarak. Sayın ateşkaptan başta, tüm emeği geçenlerin ellerine sağlık çok faydalı bir kaynak olmuş. Yeni sezonu ısrarla bekliyoruz

ateşkaptan beğendi.
Lathspell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2015, 20:52   #517
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Işık altında, durgun suda büyütmeye çalıştığım, patates yapraklı domates.

Bir kaç yaprağı çok uzun, 32 cm geliyor, acaba kessem bir mahsuru olur mu?

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 09:24   #518
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Evde yetiştirmeye çalıştığınız patates yapraklı domatesiniz çok güzel gelişme göstermiş, bence yapraklarına hiç dokunmayın, çiçeklenip, meyve tutumundan sonra kesmeyi düşünebilirsiniz.

selamlar.

kursun beğendi.
Eski 08-01-2015, 12:10   #519
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Acil bir işim için 05-01-2015 günü memleketim Kastamonu-Çatalzeytin'e gitmem gerekti. Kastamonu; bozulmamış doğasıyla, içinde bulundurduğu Milli parklarıyla Anadolu'nun gözde mekanlarını barındıran bir ilimizdir.

Ilgaz dağı milli parkı ile, Küre ormanları milli parkı en önemli değerleridir. Bilhassa İstanbul'a olan yoğun göç, hala hız kesmemiştir. Bu yüzden kışın çoğu köy evlerinin bacası tütmez. Önceden evin yaşlıları köyden ayrılmazken, şimdilerde yaşlılarda, sosyal yaşam için elverişli olması sebebiyle, rahatlığı seçmektedir.
Böyle olunca da terk edilen veya kullanılmayan alanlar hızla doğayla bütünleşmektedirler.

Ilgaz dağı ve Yaralıgöz dağlarının, kar altındaki enfes görüntüleri ile kışın tüm şartlarına alışık tecrübeli kaptanların, zincir dahi takmadan kullandıkları otobüsler ile yapılan seyahat sonucu huzurla geldiğim memleketimden bazı kareleri sizlerle paylaşayım istedim.

Genel görünüm,

Name:  çarşı1.jpg
Views: 1363
Size:  34.9 KB

Bir başka görünüm,

Name:  kış.jpg
Views: 1472
Size:  40.1 KB

Çatalzeytin merkez,

Name:  çarşı.jpg
Views: 1382
Size:  39.4 KB

Kar altında kivi meyvesi,

Name:  kivi.jpg
Views: 1359
Size:  45.0 KB

Bahçedeki kar altında kiviler ve Zeytin ağacı,

Name:  kivi1.jpg
Views: 1351
Size:  62.9 KB

Eski 08-01-2015, 12:16   #520
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Teras katta yaptığım topraksız tarım çalışmalarımı eylül sonu itibariyle sonlandırmıştım. Ancak bitkileri olduğu gibi bırakarak Ankara'ya dönmüştüm. Tam üç ay sonra bulduğum manzarayı da sizlere resimleyerek, perlitin topraksız tarımda, tek başına katı ortam kültürü olarak kullanılması açısından tam not aldığını göstermek istedim.

Marullarım büyüyüp sapa kalkmışlar ve olduğu yerde sararmışlar, Pepino bitkisi hala yeşil olarak yaşamını devam ettirmekte, çelik olarak perlitin içine sokarak köklenmesini istediğim çarkıfelek ve kartopu çiçeği bitkileri köklenip yaşamlarını yeşil olarak devam ettirmişler, Biberlerim ise çiçeklenip, meyve oluşturmak suretiyle hiç besin almadan, perlitteki mevcut besinleri alarak yaşamlarını devam ettirdiklerinin kanıtıdır. Geçen yıl da ayni şekilde bıraktığım biberlerim, altı ay sonra döndüğümde, dallarında kızarmış olarak resimlemiştim.

Serada biberler,

Name:  biber2.jpg
Views: 1384
Size:  84.3 KB

Acı biberlerden bir demet,

Name:  biber3.jpg
Views: 1384
Size:  76.9 KB

Sivri biberlerden bir demet,

Name:  biber4.jpg
Views: 1324
Size:  70.3 KB

Hala yeşil sivri biber,

Name:  biber6.jpg
Views: 1333
Size:  77.4 KB

Biber salçası yapılmak üzere toplanan biberler,

Name:  biber.jpg
Views: 1364
Size:  66.2 KB

Eski 09-01-2015, 20:15   #521
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın Ateş kaptan devamlı takipteyim bilesiniz)çalışmalarınızı dört gözle bekliyorum
sizin yokluğunuzda seranız çalışmaya devam etmiş

ateşkaptan beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 19:16   #522
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Ankara'da kış

Evimin bahçesinden kış manzaraları,

Ankara'da defne,
Çatalzeytin'de doğal olarak yetişen defne fidesini (İki Adet), 7-8 yıl önce Ekim ayında, toprağı ve köküne fazla zarar vermeden, saksıya dikerek, Ankara'da Kasım sonunda diktim. Şimdi bu haldeler. Tüm site faydalanabiliyor. (Büyük marketlerde defne yaprağı kurutulmuş olarak iyi bir fiyatla satılıyor.)

Name:  DEFNE.jpg
Views: 1362
Size:  84.5 KB

Name:  DEFNE1.jpg
Views: 1331
Size:  86.3 KB

Eksi 20 derecede Kapı girişinde donan çarkıfeleğim, hemen yanında biberiye, ileride şimşir.

Name:  ÇARKIFELEK.jpg
Views: 1295
Size:  78.7 KB

Siteye ait bahçeden bir görüntü

Name:  süs.jpg
Views: 1324
Size:  74.9 KB

Eski 12-01-2015, 15:46   #523
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Defne güzelmiş. Acaba meyvelerinden (siyahımsı kuş üzümü gibi) hiç toplayıp kuruttunuz mu?

ateşkaptan beğendi.
kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 17:09   #524
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 Mesajı Göster
Defne güzelmiş. Acaba meyvelerinden (siyahımsı kuş üzümü gibi) hiç toplayıp kuruttunuz mu?
Defne ağacı Çatalzeytin sahil kesiminde bolca bulunur. Kışın yapraklarını dökmediği için kuşların doğal yaşam alanıdır. Siyah meyveleri karabakal (karatavuk) kuşlarınca tüketilir. Yapraklarının sıklığı nedeniyle kar dibine ulaşamadığı için hayvanlar için doğal saklanma ve barınma yeridir.

Ulusal bayramlarda kurulan tak ların süslenmesinde kullanılır. Kurumuş dal ve yaprakları soba ve katı madde yakan kalorifer kazanlarında çabuk tutuşturma aracıdır.

Bilhassa balık pişirirken veya toprak kaplarda pişirilen et yemeklerinde, tat vermesi için kullanılır. Siyah meyvesinin zehirli olduğu varsayılarak, hiçbir değeri yoktur. Defnenin aslında Karadeniz insanı için hiç bir ticari değeri yoktur.

Benim Ankara'da yetiştirdiğim defneler henüz meyve vermediler. Dallarında oluşan küçük beyaz sürgünler, baharda oluşacak çiçeklenmenin habercisi gibi.

Amacım Ankara ikliminde defne ağacının yetiştirilebileceğinin ispatı. Yaprakları dökülmediği için, ılıman olmayan sert iklimlerde de park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yerini alması.

Dileğim; Yaprağı ve meyvesinden tıp ve alternatif tıp da fazlasıyla istifade edilen defnenin, Çatalzeytin'de ve doğal yetiştirilen yerlerde ekonomiye katkı sunması.

DEFNE YAPRAK ve YAGI

Eski 12-01-2015, 18:23   #525
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
https://www.facebook.com/groups/defn...grubu/?fref=ts

Bu facebook grubu beni üniverste hocam tarafından kuruldu. Burada siyah meyvelerinin bir çok hastalığa iyi geldiğinden bahsediliyor. Grupta biraz araştırılırsa akademik çalışmalara da yer verilmiştir.
Biraz konu dışı gibi oldu ama defneden diğer arkadaşlarda faydalansın istedim.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2015, 12:27   #526
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
merhaba sayın ateşkaptan ;

azminize ve meraklı ruhunuza hayranım tebrik ediyorum sizi.
bizimde istanbul'da apartman bahçemizde harika bir defne ağacımız vardı 20 seneye yaklaşmıştı babamlar oradan taşınınca harike bir bahçe ortamı artık başkalarının hizmetinde kaldı.. birtek oradan bana hatıra kalan ve evimde baktığım bayazıt kütüphanesinin bahçesinden almış olduğum ortanca fidelerim bir kaç kökünü ankara'ya getirdim şidi gözüm gibi bakıyorum onlara.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2015, 12:29   #527
Ağaç Dostu

birde ben apartmanımızın bahçesini yeşillendirmek ve uygun yerlere ( araçların zarar vermeyeceği ) ağaçlar dikmek istiyorum bu konuda yardım alabileceğim ve ürün temin edebileceğim yerler hakkında bilgiye sahipmisiniz ve benimle paylaşırmısınız.

Eski 13-01-2015, 20:30   #528
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thempest Mesajı Göster
birde ben apartmanımızın bahçesini yeşillendirmek ve uygun yerlere ( araçların zarar vermeyeceği ) ağaçlar dikmek istiyorum bu konuda yardım alabileceğim ve ürün temin edebileceğim yerler hakkında bilgiye sahipmisiniz ve benimle paylaşırmısınız.
Ankara-Ulus Bentderesi caddesinde meyve ve süs ağaçları satan yerler var. Ayrıca alışveriş merkezleri (Bauhaus-koçtaş) ile Karşıyaka mezarlığı çevresindeki satıcılardan bu ürünleri temin edebilirsiniz.

Selamlar-kolay gelsin.

Eski 18-01-2015, 21:27   #529
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2015
sayın ateşkaptan mesajını aldım saygılarımla bitki en iyi nede yetişir sadice pelit düşünüyorum olurmu

Murat28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 09:03   #530
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat28 Mesajı Göster
sayın ateşkaptan mesajını aldım saygılarımla bitki en iyi nede yetişir sadice pelit düşünüyorum olurmu
Katı ortam kültürü için perlit ideal bir malzemedir. Sulama bir şekilde sekteye uğrasa bile, gözenekli yapısı nedeniyle, uzun zaman bitkiyi besleyecek besini bünyesinde tutabilmektedir. Ülkemizde bol miktarda bulunmaktadır.

Hindistan cevizi de(cocopeat) katı ortam kültürü için ideal bir malzemedir. Yurt dışından ithal edilmektedir.

Kum, çakıl, vermikulit, ponza, talaş v.s malzemeler de kullanılabilr. Seçim sizin.

Kolay gelsin.

Eski 20-01-2015, 11:51   #531
Ağaç Dostu

teşekkürler sayın Ateşkaptan.

Eski 24-01-2015, 09:55   #532
Yeni Üye

Temir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
Katı ortam kültürü için perlit ideal bir malzemedir. Sulama bir şekilde sekteye uğrasa bile, gözenekli yapısı nedeniyle, uzun zaman bitkiyi besleyecek besini bünyesinde tutabilmektedir. Ülkemizde bol miktarda bulunmaktadır.

Hindistan cevizi de(cocopeat) katı ortam kültürü için ideal bir malzemedir. Yurt dışından ithal edilmektedir.

Kum, çakıl, vermikulit, ponza, talaş v.s malzemeler de kullanılabilr. Seçim sizin.

Kolay gelsin.
Yine bu forumda, katı ortam için %30 - %70'lik bir karışım formülü görmüştüm. Torf-perlit mi cocopeat-perlit mi unuttum, hangi oran hangisiydi onu da unuttum

Siz biliyor musunuz bunu?

Temir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 20:54   #533
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Perlit, Cocopeat, Ponza, Vermikulit, topraksız tarımda katı ortam kültürü için kullanılan ve en iyi sonuç alınan maddelerdir. Gözenekli yapıları ve suyu içlerinde hapsetmeleri ve kolay drene olmaları nedeniyle tercih edilen bu malzemelerden en kolay bulunanı ve fiyatı uygun olanı perlit tir.

Bu malzemelerin her birini belli oranlarda diğerleri ile karıştırabilirsiniz. Oran size kalmış.

Bu malzemelerden ayrı olarak Torf da iyi bir katı ortam kültürü malzemesidir. Ancak içinde çok çeşitli elementleri barındırdığı için, diğer katı ortam malzemeleri ile karıştırıldığında çok daha iyi verim almak mümkün olmaktadır.

Perlit içine % 20-30 oranında torf karıştırıldığında iyi sonuç alındığı test edilmiş bir uygulamadır.

Eski 25-01-2015, 11:58   #534
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2014
Merhabalar,
uzun süredir hem sizin hemde kudret beyin yazılarınızı takip etmekdeyim ve sizin sayenizde bu hastalık banada gecti. küçük bir deneme serası kurdum ve çilek yetiştirmek istiyorum. eğer başarılı olursam tek istediğim daha geniş kapsaplı bir sera kurmak (paylaşımlarınız sayesinde tabi). bir çok formül var anladığım kadarıyla başlamak için sizin tavsiye edebileceğiniz bi formül varmıdır.

teşekkürler
Yalçın

yalçınaksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 15:15   #535
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalçınaksoy Mesajı Göster
Merhabalar,
uzun süredir hem sizin hemde kudret beyin yazılarınızı takip etmekdeyim ve sizin sayenizde bu hastalık banada gecti. küçük bir deneme serası kurdum ve çilek yetiştirmek istiyorum. eğer başarılı olursam tek istediğim daha geniş kapsaplı bir sera kurmak (paylaşımlarınız sayesinde tabi). bir çok formül var anladığım kadarıyla başlamak için sizin tavsiye edebileceğiniz bi formül varmıdır.

teşekkürler
Yalçın
Sayın Yalçın Aksoy

Bu sezon ben aşağıdaki çilek formülünü denemek istiyorum. Bu amaçla sayın vetmen996 nın ürettiği ve satışa sunduğu dört adet çilek çeşitinden temin ederek, bu besin eriyiği ile ve ilave olarak yapraktan da, değişik formüllü besin eriyiği vererek, hem sera ortamında hemde sera dışında deneme yaparak burada paylaşmak istiyorum.
Böylece; Çeşitli çilek çeşitlerindeki verim oranı da test edilmiş olacak.

Sizin uygulamanıza ek olarak benim deneme ile elde ettiğim sonuçlar sizin profesyonel çalışmalarınıza yön verecek bir uygulama olur inşaallah.

Çalışmalarınız da başarılar.Kolay gelsin.

Ateşkaptan/Perlit ortamında topraksız tarım denemeleri

vetman996 beğendi.
Eski 26-01-2015, 00:49   #536
Yeni Üye

inşallah iyi sonuçlar elde ederiz.
sera içerisine 50 adet albion ve 50 adet ruby ekmiş bulunmaktayım tahmini olarak %10 fire verecekler. ek olarak çeşidini bilmediğim 100 adet daha ekili fide var fakat denemeye alaçağım ruby ve albiyon fideleri olacak. ilk fırsatta gönderdiğiniz formulasyonu uygulayacağım şimdilik hazır çilek solusyonlarından kulanıyorum ve azot eksikliği var sanırım tabi kocaeli'nin soğuk hava şartlarıda neden olabilir. hava şartları yumuşadığı zaman fidelerde hemen hareketlenme ve çiçeklenme başlıyor.
Yaprak uygulamaları ile ilgili bilgileride paylaşırmısınız sizin sayenizde solusyon hazırlama konusunda bilgi sahibi olduk fakat yaprak uygulamaları konusunda bir bilgim yok acıkcası

teşekkürler
yalçın

Eski 26-01-2015, 14:35   #537
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Yapraktan uygulama için, elimde mevcut olan gübrelerden faydalanmayı düşünüyorum. Bir kısmına mikro elementleri, bir kısmına makro elementleri, bir bölümüne de bunların karışımını yaparak çeşitli alternatifler halinde uygulamayı düşünüyorum.

Elimde şu formül var diyemem. Ama oluşturup, kullandıkça, hem neticelerini hem de formüllerini burada paylaşırım. Gelişmeleri de hep beraber takip etme imkanı buluruz bu sayfalarda.

Selamlar.

Eski 26-01-2015, 23:59   #538
Yeni Üye

sizi izlemeye devam ediyoruz kaptan

kolay gelsin şimdiden
yalçın

Eski 27-01-2015, 08:57   #539
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2015
merhaba değerli arkadaşlar. daha önce forumun başka sayfasında sormuş olduğum bir soruyu sizlere de yöneltmek istiyorum izninizle. sorum şu şanlıurfa harran da seracılık yapmak istiyorum ama kışın -5 derece oluyor güneşli gün sayısı fazla ama iklim karasal olduğu için bu güneşli günlerde geceler don oluyor. yazları da 50 derece acık havada sıcaklık oluyor. açık arazide pamuk yetiştiriyoruz ama malum ülke politikaları bizleri bitirdi. artık zor ayakta duruyoruz. seracılık koşullarını neler yaparak daha uygun hale getirebiliriz. mümkünse hangi ürünler yetiştirilebilir. saygılarımla.

hasan634 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 09:04   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2015
özellikle şunu belirtmek istiyorum. forumda tarımın üretimin her türlüsünü geliştirmek insanları teşvik etmek ve umutsuzlara ışık olmak adına bir sürü denemeler, testler yapan bildiğini paylaşan, bilmediğini anlamlı sorular sorarak bizlerin aklına farklı ufuklar açan tüm forum üyelerine bilgi paylaştıkça büyür sloganını şiar edinmiş herkese canı gönülden teşekkürler. allah hepinizden razı olsun.

ateşkaptan beğendi.
hasan634 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çilek, domates, gübre formülleri, hobi bahçesi, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024