agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2024, 16:10   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2023
Bitki Yetiştirime Ledi

Herkese iyi forumlar

https://www.mutel.com.tr/pelsan-18w-...4aAqVkEALw_wcB

Bu ışık bitki yetiştirme için uygun mudur bilgisi olan var mı acaba?

Başka bir sitede aynı özelliklerde gördüm fiyatı çok daha yüksekti, bitki yetiştirme ışığı diye satılıyordu, bu sitede bitki yetiştirme ile ilgili bilgi verilmemiş ama aynı özelliklerde, işe yarayacaksa boşuna fazla ödemek istemiyorum, teşekkürler herkese

Alpc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2024, 22:12   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Direk bitkiler üzerine yansıtmanız şartıyla tohumdan fide yetiştirebilirsiniz. Yetişmiş bitki için yetmez.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2024, 15:13   #3
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alpc Mesajı Göster
Herkese iyi forumlar

https://www.mutel.com.tr/pelsan-18w-...4aAqVkEALw_wcB

Bu ışık bitki yetiştirme için uygun mudur bilgisi olan var mı acaba?

Başka bir sitede aynı özelliklerde gördüm fiyatı çok daha yüksekti, bitki yetiştirme ışığı diye satılıyordu, bu sitede bitki yetiştirme ile ilgili bilgi verilmemiş ama aynı özelliklerde, işe yarayacaksa boşuna fazla ödemek istemiyorum, teşekkürler herkese
Şöyle bir şey ifade edeyim bu ışığın herşeyi uygun olsa da lümen yetersiz ortalama 3500 lümen civarında olmalı dengeyi sağlayabilmeniz için.
bunun haricinde piyasada bitki yetiştirme led i diye satılan pek çok led uyduruk bir işe yaramaz sakın kanmayın.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2024, 15:22   #4
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
bu arada benim tavsiyem istanbulda karaköy veya benzeri yerlerden metrelik alüminyum soğutmalı çıta ledler var onlardan alın 12 volt ile çalışır onun haricinde bir de 12 volt driver alırsınız istediğiniz kadar kullanabilirsiniz

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2024, 10:57   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
bu arada benim tavsiyem istanbulda karaköy veya benzeri yerlerden metrelik alüminyum soğutmalı çıta ledler var onlardan alın 12 volt ile çalışır onun haricinde bir de 12 volt driver alırsınız istediğiniz kadar kullanabilirsiniz
Ben de Perpa'da buldum ama çok uygunu da var pahalısı da, mavi kırmızı dalga boylarını soruyorum bilgileri yok, sanırım pembe ışık ile marul yetiştiriyorum ama o ışıkta kör ediyor bir süre sonra o yüzden beyaz ışık almak istedim, paylaştığım ürün 6500K ama lümeni çok düşük sanırım o sebeple uygun değil,

2000-3000 arası lümen gerekli anladığım kadarıyla

Alpc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2024, 21:16   #6
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alpc Mesajı Göster
Ben de Perpa'da buldum ama çok uygunu da var pahalısı da, mavi kırmızı dalga boylarını soruyorum bilgileri yok, sanırım pembe ışık ile marul yetiştiriyorum ama o ışıkta kör ediyor bir süre sonra o yüzden beyaz ışık almak istedim, paylaştığım ürün 6500K ama lümeni çok düşük sanırım o sebeple uygun değil,

2000-3000 arası lümen gerekli anladığım kadarıyla
Işık altında bitki yetiştirmek istiyorsanız biraz daha araştırmanız gerekir gibi görünüyor.
Yapay ışıkla bitki yetiştirme bölümünü incelerseniz, yararlanırsınız.
Bitkiler yıl boyunca farklı dalga boylarındaki ışınlara gereksinim duyuyorlar.
Ek olarak ışık kaynağından gelen foton sayısı da çok önemli. Birim boyda verdiği ışık akısı bu nedenle önem kazanıyor. Her foton soğurulduğunda hücrede bir döngü tamamlanıyor. Işığın dalga boyuna göre farklı döngüler başlıyor.....
Lümen değil size gerekli olan. Işık kaynağının bitkiye yakınlığının getirisi götürüsü var.
Yalnızca yeşil bitki yetiştirmek istiyorsanız 6500 K yeterli olabilir. Ancak klorofil hücresi başına düşen foton sayısı üretiminizi belirler. (Lümenden çok kaynaktan saçılan fotonların bitkinize ulaşmasına odaklanmanız gerekebilir.)

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024