agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni588Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2013, 13:19   #211
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn vetman,

diyelim ki sera içindeki suyun sıcaklığı 10 derece olsun.Sera bekçisini de 20 dereceye kadar ısıtacak isek

o zaman 1 sulamada 2.5 kw elektriğe ihtiyacımız olacak fatura aylık 167/2=83 tl ye düşecek, birde sizin indirimli elektrik kullandığınızı düşünür isek 70 tl ye aylık ısıtma masrafı çıkar.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 14:30   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Sy.vetman.
Salatalık(hıyar),çileğe nazaran daha çok sıcaklık ister.Bölgemizde pasif ısıtma yöntemiyle(çift kat muşamba) başka bir ısıtmaya ihtiyaç duymadan yıllardır üretm yapıyoruz ve yapılıyor.

Dün gece sera dışı sıcaklık -2 derece,sera içi 6 derece ölçüldü.Bitkide hasar yok.İlginizi çekermi?

Istmayla alakalı bir çok iyi niyetli önerilerin olduğunuda görüyorum,fakat şu anki deneme seranızda ve kurmayı planladığınız 5 dekarlık serada sizin için en mantıklı ve süreklilik arz edecek yöntem çift kat muşambayla pasif ısıtma yöntemi olarak görüyorum.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 14:45   #213
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Manifesto,

Paylaşımınız için teşekkürler.Pasif ısıtma(Çift kat muşamba) için resim ve maliyet analizi paylaşabilir misiniz.
Saygılarımla.

Eski 09-01-2013, 14:51   #214
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Manifesto,

Paylaşımınız için teşekkürler.Pasif ısıtma(Çift kat muşamba) için resim ve maliyet analizi paylaşabilir misiniz.
Saygılarımla.
Şu an müsait değilim,mesai bitimi detaylı paylaşım yapabilirim.

Fakat kısaca şunu söyleyebilirim yukarıda önerilen fikirlerden (ki hemen hemen tamamını geçmiş yıllarda denedik)daha kullanılabilir daha hesaplı ve sonuç almaya daha müsait bir yöntem.

Eski 09-01-2013, 15:03   #215
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MANİFESTO Mesajı Göster
Sy.vetman.
Salatalık(hıyar),çileğe nazaran daha çok sıcaklık ister.Bölgemizde pasif ısıtma yöntemiyle(çift kat muşamba) başka bir ısıtmaya ihtiyaç duymadan yıllardır üretm yapıyoruz ve yapılıyor.

Dün gece sera dışı sıcaklık -2 derece,sera içi 6 derece ölçüldü.Bitkide hasar yok.İlginizi çekermi?

Istmayla alakalı bir çok iyi niyetli önerilerin olduğunuda görüyorum,fakat şu anki deneme seranızda ve kurmayı planladığınız 5 dekarlık serada sizin için en mantıklı ve süreklilik arz edecek yöntem çift kat muşambayla pasif ısıtma yöntemi olarak görüyorum.
Sayın MANİFESTO merhaba,
Çift kat muşambadan başka bir de Sayın Oğuz Alper beyin önerdiği elyaf örtü de var, bunu da düşünüyoruz ama ben besin eriğini ısıtmadan soğuk olarak fidelere verdiğimizde problem olabilir mi diye tereddüt ediyorum. direk kuyu suyu verilebiliyor olsa kuyudan çıkan su ılık olacak ve problem olmayacak. ama sera bekçisinde Ec ayarı için sürekli besin eriyi beklemesi gerekiyor. ayrıca kuyu suyumuzun Ec değeri yüksek olduğu için şebeke suyu kullanmak zorundayız. bu olumsuzlukları düşündüğümüz için besin eriğini ısıtmanın gerektiğini düşünüyorum. Büyük serayı yaptığımızda bu sorunların bir çoğu olmayacak. su tüketimimiz artınca suyun Ec değeri düşecek ayrıca başka bir kuyumuz var, ondaki dalgıç pompayı kullanacağız(o pompanın gücü çok yüksek, elektrik sarfiyatı da yüksek bu nedenle deneme seramızda kullanamıyoruz.) eğer besin eriğini ısıtmak gerekmiyorsa seramızın ısısını korumak için elyaf veya muşamba kullanabiliriz. selamlar... saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 15:25   #216
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın MANİFESTO merhaba,
Çift kat muşambadan başka bir de Sayın Oğuz Alper beyin önerdiği elyaf örtü de var, bunu da düşünüyoruz ama ben besin eriğini ısıtmadan soğuk olarak fidelere verdiğimizde problem olabilir mi diye tereddüt ediyorum. direk kuyu suyu verilebiliyor olsa kuyudan çıkan su ılık olacak ve problem olmayacak. ama sera bekçisinde Ec ayarı için sürekli besin eriyi beklemesi gerekiyor. ayrıca kuyu suyumuzun Ec değeri yüksek olduğu için şebeke suyu kullanmak zorundayız. bu olumsuzlukları düşündüğümüz için besin eriğini ısıtmanın gerektiğini düşünüyorum. Büyük serayı yaptığımızda bu sorunların bir çoğu olmayacak. su tüketimimiz artınca suyun Ec değeri düşecek ayrıca başka bir kuyumuz var, ondaki dalgıç pompayı kullanacağız(o pompanın gücü çok yüksek, elektrik sarfiyatı da yüksek bu nedenle deneme seramızda kullanamıyoruz.) eğer besin eriğini ısıtmak gerekmiyorsa seramızın ısısını korumak için elyaf veya muşamba kullanabiliriz. selamlar... saygılar...
Çift kat muşamba hepsine çözüm.Besin eriyiği seranızın içinde olduktan sonra sıcaklığıda sera sıcaklığında olacak,problem çıkmaz.

Muşamba,elyafa göre daha çok fonksiyonlu ve ucuz.İkinci kat muşambanın(yan ve üst olarak) dekara maliyeti 250 Tl gibi bir rakam.En az 5 yıl kullanırsınız.

smnvrl beğendi.
Eski 09-01-2013, 16:00   #217
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MANİFESTO Mesajı Göster
Çift kat muşamba hepsine çözüm.Besin eriyiği seranızın içinde olduktan sonra sıcaklığıda sera sıcaklığında olacak,problem çıkmaz.

Muşamba,elyafa göre daha çok fonksiyonlu ve ucuz.İkinci kat muşambanın(yan ve üst olarak) dekara maliyeti 250 Tl gibi bir rakam.En az 5 yıl kullanırsınız.
Sayın MANİFESTO, ikinci kat muşamba kullanılmış seralardan örnek fotoğraf paylaşabilirmisiniz müsait olduğunuzda. ayrıca hava sıkıştırılmış naylon (balonlu naylon) ile de bu işlem yapılabilir. fiyatı nedir bilmiyorum ama balonlu naylonla daha iyi sonuç alınabilir düşüncesindeyim. siz de zamanında bir takım şeyler düşündüğünüze göre biz de sizin geçtiğiniz aşamadan geçiyoruz galiba) selamlar... saygılar...

smnvrl beğendi.
Eski 09-01-2013, 16:03   #218
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sevgili Vetman,
Sayın Manifesto'da yazmış. Siz suyun ısısını yükseltmek derken ısıyı biraz fazla yüksek düşünüyorsunuz. Siz çift kat naylonla iç ısıyı bitki zarar görmeyecek seviyede tutabilirseniz; suyu ısıtmaya hiç gerek kalmaz. Veya fazla ısıtmaya gerek kalmaz. Isıyı birkaç derece arttırmak yeterli olur. Bir kaç derecelik ısıtma da çok fazla masraf gerektirmez.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 18:24   #219
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

haklısınız Sayın Halil Bey, her ikisini birlikte uygulamak bizim için daha uygun olacak. selamlar... saygılar...

Sukkulentçi beğendi.
Eski 09-01-2013, 19:41   #220
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
'Çift kat naylon' derken iki katı arasında bir mesafe olacak mı yoksa iki kat naylonu tek katmış gibi mi kullanacağız? Şu sıralar ben de fide yetiştirmek için küçük bir sera (50-60 metrekare) yapacağım da.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 20:04   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar güzel hesaplar yapmışsınız, maliyetleri kuruşuna kadar hesaplamışsınız oda güzel , ama diyorum ki, örnek alarak hesapladığınız için bende ayni miktarı örnek alıyorum . 200 litre 25 derecedeki suyun 5000 adet bitkinin köküne olaştığını düşünelim. Kök başina yaklaşık 40 ml sıcak su gider.Ve diyelim ki hiç ne kayıp var ne kaçak randıman %100, izolasyon %100 . Gelelim 5000 kökün saklandığı ıslak agregata.
Şimdi sizden ricam hesapları tekrar yapalım bizim 20 derecede 200 litre suyumuz bitkinin kökünün saklandığı ıslak ve ortam sıcaklığında yani mesela 10 derece olan agregatı kaçderece ısıtabilir. Yani agregatın ilk ve son sıcaklığını hesaplayınız. Bütün faktörleri 1, yani %100 alabilirsiniz. İzolasyon ,kaçak, vs vs . Kolay gelsin.

smnvrl beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 20:48   #222
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Hadi bakalım , hoca yine kazık soru sordu. Çakacağız dostlar.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 20:48   #223
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Kaba bir hesapla 200 litre 20 derece suyumuz olsa , sitemimizde deki su+agregat =3000 litre olsa 10 derece iken

ortalama sıcaklık =((200x20)+(3000x10))/(3000+200)=10.625 derece olur.

Buda 0,625 derece sıcaklık artışı demektir.

Eski 09-01-2013, 21:01   #224
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Hiç anlamadan yazayım bakalım ne olacak.
Bu hesaplamada bilmemiz gereken şeyler var.Galiba.

ısıtılacak maddenin bir gramının ısısını bir derece artırabilmek için gerekli ısı miktarını bilmemiz gerekir.

Ayrıca madem su ile ısıtılacak , birim zamanda temas edecek sıcak su miktarını da bilmek gerekecek.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 21:31   #225
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
İŞte bu , buda hiç bir kayıp olmadığı halde. Sizce değermi. Bence değmez, Su, damlama nozullarına gidinceye kadar ortam sıcaklığına düşer. Tabiiki sera içine taşınan bu ısı sera sıcaklığını bir miktar artırır teorik olarak. ama serada izolasyon kayıpları düşünülürse büyük
bir fark olmaz.

smnvrl, agaclear ve cseee beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 22:06   #226
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın MANİFESTO, ikinci kat muşamba kullanılmış seralardan örnek fotoğraf paylaşabilirmisiniz müsait olduğunuzda. ayrıca hava sıkıştırılmış naylon (balonlu naylon) ile de bu işlem yapılabilir. fiyatı nedir bilmiyorum ama balonlu naylonla daha iyi sonuç alınabilir düşüncesindeyim. siz de zamanında bir takım şeyler düşündüğünüze göre biz de sizin geçtiğiniz aşamadan geçiyoruz galiba) selamlar... saygılar...

Merhaba sy.vetman.
Çift kat muşambalı serada tek katlıdan farklı olarak;seradaki üst kafesin ortalama 15-20 cm altından ikinci bir kafes daha olması.

İkinci kafese binen yük az olacağı için yarım parmak boru işimizi görür.

İçten ikinci kafese ve yanlara çekilecek muşambanın 0,2.5 micron kalınlıkta ve UV katkılı olması yeterli.

shapsough ve smnvrl beğendi.
Eski 09-01-2013, 22:29   #227
Ağaç Dostu

Mardin'de pasif ısıtma amaçlı askı tellerine ve sera yan cephelerine (uyarımıza rağmen)çekilmiş elyaf.

Sera içi sıcaklığı artırmada, ısıyı geçirgen olması sebebiyle faydası olmadı.

Sonuç; -2 derecede domates fideleri dondu.

shapsough beğendi.
Eski 09-01-2013, 22:35   #228
Ağaç Dostu

Gül serasında ikinci kat muşamba.

Amaca hizmet etsede İki direk arasına gerilmiş teller üzerine çekilmesi hatalı.

Üst muşambadan damlayan sular alt muşambada yer yer birikerek sıkıntı yaratıyor.

Eski 09-01-2013, 22:42   #229
Ağaç Dostu

Topraklı serada iki direk arasına çekilmiş tel üzerine değilde ikinci kafes demiri üzerine çekilmiş muşamba.

Serada ikinci kat muşambadan hariç eksra hiç bir ısıtma yok.

-4 derecede sera içi sıcaklık 5 derece ölçüldü.

Eski 10-01-2013, 08:04   #230
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Manifesto, biz her sıranın üzerine üçgen şekilde ikinci kat UV katkılı naylon örtü yapsak nasıl olur sizce. tünel gibi yapacağız ama örtü bitkiye değmeyecek. sabah saatlerinde açsak, akşamüstü kapatatsak. üçgen yapmak istememizin bir nedeni de buharlaşan suyun tekrar bitkinin üzerine gelmeden üçgenin kenarlarından yere inmesini sağlamış oluruz. selamlar... saygılar...

smnvrl beğendi.
Eski 10-01-2013, 10:24   #231
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Manifesto, biz her sıranın üzerine üçgen şekilde ikinci kat UV katkılı naylon örtü yapsak nasıl olur sizce. tünel gibi yapacağız ama örtü bitkiye değmeyecek. sabah saatlerinde açsak, akşamüstü kapatatsak. üçgen yapmak istememizin bir nedeni de buharlaşan suyun tekrar bitkinin üzerine gelmeden üçgenin kenarlarından yere inmesini sağlamış oluruz. selamlar... saygılar...
Denendi,verimli olmadı.
Daha çok muşamba,(artı maliyet)
daha çok iş gücü,(sabah akşam-aç kapa)
Daha az ısınma...

Buna karşılık fungal etmenlerde artış(özellikle kurşuni küf (botritis cinerea))

Çift kat muşamba ile pasif ısıtmadaki mantık,gündüzleri güneşlenmeye bağlı ısıyı seraya hapsederek sera dışına kıyasla daha ılıman bir ortam oluşturmak.

Üçgen şeklinde her sıraya yapacağınız örtmede,seraya hapsedeceğiniz sıcak havanın hacmini ve soğuma süresinide göz önüne alın.

cseee beğendi.
Eski 10-01-2013, 10:38   #232
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Denendi,verimli olmadı.
Daha çok muşamba,(artı maliyet)
daha çok iş gücü,(sabah akşam-aç kapa)
Daha az ısınma...

Buna karşılık fungal etmenlerde artış(özellikle kurşuni küf (botritis cinerea))

Çift kat muşamba ile pasif ısıtmadaki mantık,gündüzleri güneşlenmeye bağlı ısıyı seraya hapsederek sera dışına kıyasla daha ılıman bir ortam oluşturmak.

Üçgen şeklinde her sıraya yapacağınız örtmede,seraya hapsedeceğiniz sıcak havanın hacmini ve soğuma süresinide göz önüne alın.
Sayın Manifesto, eğer denendi ve verimli olmadıysa o zaman bizim de denememize gerek yok. elyaftan da verim alınamadığını söylediğinize göre biz de ikinci kat muşamba yapacağız demektir.
sera bekçisini de straforla izolasyon yaparsak önemli bir sorun kalmaz düşüncesindeyim. yine besin eriğinin ısısını ölçer cocopeatın ısısını ölçer gerekirse besin eriğini ısıtırız diye düşünüyorum. başka önerisi olan arkadaşlardan da paylaşım bekliyorum malum BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR.
Selamlar... saygılar...

Eski 10-01-2013, 11:06   #233
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Manifesto, eğer denendi ve verimli olmadıysa o zaman bizim de denememize gerek yok. elyaftan da verim alınamadığını söylediğinize göre biz de ikinci kat muşamba yapacağız demektir.
sera bekçisini de straforla izolasyon yaparsak önemli bir sorun kalmaz düşüncesindeyim. yine besin eriğinin ısısını ölçer cocopeatın ısısını ölçer gerekirse besin eriğini ısıtırız diye düşünüyorum. başka önerisi olan arkadaşlardan da paylaşım bekliyorum malum BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR.
Selamlar... saygılar...

Sera bekçisini ısıtma işine fazla takılıyorsunuz,takılmayın.Bırakın sera içinde bir kenarda işini yapsın.Sera içi sıcaklık sera bekçisi içindeki sıvıyı bitkinin istediği sıcaklık seviyesinde tutacaktır.

Dikkat ettiyseniz önerdiğim pasif ısıtma, çileğe nazaran sıcaklık ihtiyacı iki kat fazla olan bitkilerde sonuç alınan bir sistem.

Artık çilekteki sonucu siz tasavvur edin...

Önemli bir konudada paylaşımda bulunayım.!!!

Çift kat muşamba ile pasif ısıtma sisteminde sera içi havalandırma tamamen doğal yöntemle (cazibe ile) olacağı için sera kurulum projesinde mutlaka bu durum göz önüne alınmalı.

Eski 10-01-2013, 11:28   #234
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Manifesto,

Cazibe yöntemini örneklerle paylaşabilir misiniz? Ayrıca sera çatısına uygulanan çift kat muşamba uygulaması yan duvarlar içinde uygulanmalı mı?

Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Eski 10-01-2013, 11:34   #235
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Manifesto,

Cazibe yöntemini örneklerle paylaşabilir misiniz? Ayrıca sera çatısına uygulanan çift kat muşamba uygulaması yan duvarlar içinde uygulanmalı mı?

Paylaşımlarınız için teşekkürler.
Yan cephalere kesinlikle uygulanmalı.Üst cepheden farklı olarak iki muşamba üst üstede olur arasında boşluk olmasada sorun değil.

Hatta elinizde varsa eski fakat kullanılabilir durumdaki muşambaları üst üste 3-4kat çekin. Farkı göreceksiniz.

Eski 10-01-2013, 12:52   #236
Ağaç Dostu

Yan cephalare uygulanan muşamba demirin iç tarafından uygulanırsa arada boşluk kalır. Böylece çlft cam mantığı ile izolasyon dahja iyi olur.
Sayın Smvrl cazibenin türkçe karşılığı çekim demektir. Isınan havanın yukarıya çıktığını biliyoruz. Cazibe burada yukarı çeken fizik olayı ya da kanununu anlatıyor.
Sayın Manifesto'nun içerden
üç-dört önerisini: Evlerdeki 3 mm cam geçirgenliği ile, 4 mm camın geçlrgenliği arsındaki fark gibi düşünün.
Sayın Manifesto, ben elyaf konusuna takıldım. Dediğiniz gibi elyaf ısıyı geçiriyor. Ancak geçirmesede kullanmak yine mahsurlu olması lazım. Çünkü ışığı engeller. Zaten ışık ve ısı bakımından fakir ve kısa günler yaşıyoruz. Yani bana göre elyaf bu mevsimde hiç kullanılmamalı. Kullananlar sonuç almasalar bile acaba düşiündükleri mantıklı bir sebepleri varmıydı? Sevgilerle.

Eski 10-01-2013, 12:52   #237
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Manifesto, paylaşımınız için teşekkürler... dediğiniz gibi yapacağız... selamlar...

Eski 10-01-2013, 13:06   #238
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Yan cephalare uygulanan muşamba demirin iç tarafından uygulanırsa arada boşluk kalır. Böylece çlft cam mantığı ile izolasyon dahja iyi olur.
Sayın Smvrl cazibenin türkçe karşılığı çekim demektir. Isınan havanın yukarıya çıktığını biliyoruz. Cazibe burada yukarı çeken fizik olayı ya da kanununu anlatıyor.
Sayın Manifesto'nun içerden
üç-dört önerisini: Evlerdeki 3 mm cam geçirgenliği ile, 4 mm camın geçlrgenliği arsındaki fark gibi düşünün.
Sayın Manifesto, ben elyaf konusuna takıldım. Dediğiniz gibi elyaf ısıyı geçiriyor. Ancak geçirmesede kullanmak yine mahsurlu olması lazım. Çünkü ışığı engeller. Zaten ışık ve ısı bakımından fakir ve kısa günler yaşıyoruz. Yani bana göre elyaf bu mevsimde hiç kullanılmamalı. Kullananlar sonuç almasalar bile acaba düşiündükleri mantıklı bir sebepleri varmıydı? Sevgilerle.
Elyaf açık arazide bazı ürünlerde erken ilk bahar donlarını önlemede kullanılabilir.Mesela patateste.

İklimlendirmeli modern seralardada kulanıldığı ürünler söz konusu fakat soğuk seracılıkta pasif ısıtma için cazip değil.

Pasif ısıtmada kullananlardaki mantık,oluyormuş,kullananlar varmış... bende kullanayım mantığı.Kulaktan duyma laflar.Fatura yine kendisne çıkıyor.

Sukkulentçi beğendi.
Eski 10-01-2013, 13:11   #239
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Halil Balaban,

Pasif havalandırma olan bu cazibe yöntemi şekilde ki gibi midir?Yan pencerelerden hava girer çatı açıklığından çıkar.

Saygılarımla.

(Alıntı:volkanderinbay)

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2013, 14:10   #240
Ağaç Dostu

Sevgili Smvrl,
Gönderdiğiniz örnekteki olay.
Daha çok pencrerelerin açık olduğu, havalandırmanın yapıldığı, mevsim olarak yaz aylarında oluşur.
Sayın Manifesto'nun anlattığı pasif havalandırma da aynı mantıkla kardeş oluyor. Ancak penceler kapalıyken dışardan hava girmesede. Isınan hava yukarı çıkar, yukarıda soğur. Yukarıda soğuyan aynı hava bu kere aşağıya akarken, aşağıda ısınan yeni hava tabakası, yukarı çıkar. Böylece sera içinde doğal bir sirkülasyon oluşur. Bu da pasif ısıtmanın, pasif hava sirkülasyonu olur. Sevgiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024