agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni51Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2013, 05:56   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2013
ısıtma sistemi

uzun bır suredır seracılıkla ugrasıyorum,bu işle ilgili butun tecrubelere sahıbım(baba mesleği) fakat teknolojıye ve caga ayak uydurmanın gereklılıgı konusunda da son derece bılınclıyım.muglanın fethıye ılcesınde bu işle meşgul olmaktayım.yıllar önce babamın sabahlara kadar odun sobasında gurul gurul serayı ısıtma cabalarına sahıt oldum.bızım oralarda jeotermal ya da rüzgardan faydalanamıyosunuz.bılırsınız mutlaka bundan 6-7 sene evvel sera üzerine fıskıyalarla yagmurlama sıstemı kurdum ve odun sobasından daha fazla verim aldım.sızın soyledıgınız gıbı ıcerıdeki ısının dengeli olması gerekiyor soba kullandıgım zaman ıcerdekı sıcaklık 0 dereceden bır anda 5 dereceye cıkıyor sonra bır bakmıssınız aynı gecede tekrar sıfır dereceye gelmiş o yuzden yıllardan berı yagmurlama sıstemını kullanmaktayım ve memnunum.topraksız sera işine gırmeyı planlıyorum fakat 5000 metre karenın uzerıne cıkmamayı planlıyorum bunun ıcın de rüzgar enerjısıne yapacagım masraf bana uzun vadede pek bı kazanc saglamayacak.benim suan hala kullanmakta oldugum yagmurlama sıstemını topraksız modern serada uygulama imkanım var mı? sımdıden tesekkur ederım ....

alikurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 12:42   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Bu değerlere sahip bir bölgede çift kat muşambalı serada başta salatalık olmak üzere bir çok ürün rahatlıkla yetiştirilebilir.
sevgili manifesto yazılarını ilgiyle takip ediyorum fakat çift katlı muşamba sisteminde 2muşamba arasında belli bir hawa bulunması bu hawanında gerekli yalıtımı sağlayıp sıcaklık kaybını önlemesi sistemine dayanmıyor mu? 2 muşamba arasında 5-7cm lik bi hava bulundurmak içinde devamlı hava komprosörü kullanımı ve bununda elektirk maliyetine neden olmucak mı?

ziraat35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 13:35   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ziraat35 Mesajı Göster
sevgili manifesto yazılarını ilgiyle takip ediyorum fakat çift katlı muşamba sisteminde 2muşamba arasında belli bir hawa bulunması bu hawanında gerekli yalıtımı sağlayıp sıcaklık kaybını önlemesi sistemine dayanmıyor mu? 2 muşamba arasında 5-7cm lik bi hava bulundurmak içinde devamlı hava komprosörü kullanımı ve bununda elektirk maliyetine neden olmucak mı?
İki kat muşambayı iki kat şişme balon gibi düşünmeyin.Her kat sera kafesleri üzerinde duruyor ve hava iki kat arasına cazibeyle (atmosfer basıncı)giriyor.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 14:21   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
İki kat muşambayı iki kat şişme balon gibi düşünmeyin.Her kat sera kafesleri üzerinde duruyor ve hava iki kat arasına cazibeyle (atmosfer basıncı)giriyor.
anladım izmirde yıllardan beri seracıyız 3 sene ara verdik yeniden bi sera yapıcam hiç ısıtmasız böyle bir sistem yeterli olurmu izmir şartlarında? balıkesirde olur dediğinize göre izmirdede olur heralde pazartesi meteorolojiden yıllık sıcaklık derecelerini alıcam

ziraat35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 12:48   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Arkadaşlar http://www.abcotomasyon.com/mantaruretim.pdf paylaşmış olduğum linkte seracılık ile ilgili saha çalışmalarımız ve araştırmalarımız sonucu elde ettiğimiz feedback'ler doğrultusunda hazırlamış olduğumuz ve yurt dışında deneyim ediğindiğimiz ,hali hazırda maksimum performansta çalışan Sera Otomasyon Sistemimize bir göz atmanızı öneriyorum. Çok emek isteyen ve hassas bir yönetim gerektiren Sera işletmeciliğinde karşılaşılan birçok problemin hazırladığımız otomasyon sistemi ile çok pratik bir şekilde çözülebildiğini deneyim edindik ve bu deneyimi sizinle de paylaşmak istedik.

http://www.abcotomasyon.com/mantaruretim.pdf

abcotomasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 15:36   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Yenilenebilir enerji uygulamaları

Merhaba,

Firmamız pelet üretim ekipmanları, güneş enerjisi ısıtma-elektrik-sulama-takip sistemleri, biyogaz tesisleri konusunda kendi teknolojisini geliştirmiş olup ürünleri kendi bünyesinde imal etmektedir.

Projelerinizde size maksimum verimlilik için üstün kalitede mühendislik servisi, sertifikalı ürünler ve mükemmel uygulama hizmeti sunuyoruz.

TULPAR

T-Eng Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 16:20   #67
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi T-Eng Mesajı Göster
Merhaba,

Firmamız pelet üretim ekipmanları, güneş enerjisi ısıtma-elektrik-sulama-takip sistemleri, biyogaz tesisleri konusunda kendi teknolojisini geliştirmiş olup ürünleri kendi bünyesinde imal etmektedir.

Projelerinizde size maksimum verimlilik için üstün kalitede mühendislik servisi, sertifikalı ürünler ve mükemmel uygulama hizmeti sunuyoruz.

TULPAR
Merhaba T-Eng;

1.540m2 lik broiler etlik kümesimizde ve Topraksız tarım seramızda ısıtma ve/veya elektrik ihtiyacı için biyogaz vs. yenilenebilir enerji sistemleri kurma düşüncesindeyiz.

Firmanızın hizmetlerinden yararlanabilmek dileğiyle... Selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2013, 02:52   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2013
sondaj

1 yıl önce sondaj ve sulama ile ilgili br soru sormus sunz 90 + 60 donum için bir araştırma yapabildinzmi

trker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2013, 16:45   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2013
Domates seramız

2013 yaz dönemi haziran temmuz ağustos eylül aylarında ki ürünümüz
silifkenin Çatak köyünden 1300 mt rakım

Eklenen Resimler

arifarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2013, 00:48   #70
Yeni Üye

03sandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2013
Merhaba arkadaşlar çok önemli konu bunlar... haftalardan beri jeotermal sondaj vurdurma maliyetini araştırıyorum ama malesef hiçbir olumlu bir bilgi edinemedim...

Konu şu: elimde 50 dönüm yüksek potensyal jeotermal bölgede bulunan tarlam var, araştırma yaptırtmadım henüz ama Jeotermal mühendisle koordinatlara göre tarlanın yerini berlirledik ve sonuç bütün bölge yüksek potensyal jeotermal bölge (Sandıklı kaplıca yakını-5km hava yolu).
Bu bölgede 200-250m derinlikte +70 derece sıcak su bulunmakta.

Ben 4000m2 alanda topraksız kültür domates yetiştirmek istiyorum, jeotermal pahalı olması durumunda acaba kömür ve ısıtma panelleri ile Gotik 9600 otomatik ve çift katlı polikarbon kaplama ile kaplatmak istiyorum ısı kayıbını kışta minimuma indirmek için. Kömürle bilgisi olanlar cevap verin lütfen

03sandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 06:32   #71
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Arkadaslar Jean Pain teknigini kullanmayi hic dusundunuz mu? Compost yigini buyuk tutuldugu taktirde kucuk ya da orta buyuklukteki bir serayi isitabilecegini dusunuyorum.

Jean Pain - The power of compost - YouTube

tezcanibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 19:28   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Isınma için rocket stove (soba) olabilir mi? Okuduğuma göre yakıt (odun,çalı,çırpı) ihtiyacını 5te 1e indiriyor. Yani 5 ton kullanarak ısıttığınız yeri 1 ton kullanarak ısıtıyor.

panoramer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 19:42   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Ayrıca coğrafyaya göre yerin 2 metre altında ısı yıl boyunca 11-15 derece arasındadır. Antalya 12 derece civarı diye duymuştum. Burada geniş alanlı bir ısıtma sistemi ile havayı 12 dereceye getirip 20 derceye olan farkı da yakıtla ısıtabilirsiniz. %50 üzerinde yakıt tasarrufu sağlar.
Günısı sistemlerinden gelen suyun ısısını sıcaklığı tutan bir kütleye (kerpiç yer döşemesi gib) aktararak gece bu ısı kullanılabilir.

panoramer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2016, 22:54   #74
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Youtube da ki bir videoda çok ama çouk uzun zaman önce seyretmiştim. adam kaç çeşit şeyi birleştirmiş. Yerin 4 mt aşağısından gelen ısıyı alıyor. Bayağı bayağı devasa sayılabilecek bir ejder nefesi sobasına yönlendiriyor ( sizin rocket mass stove/soba dediğiniz ) oradan çıkan ısıyı. yüzlerce ( teneke bira ve cola şişelerini üst üste dizmiş. Üstlerini çamurla kaplamış ( 1 mt en , 1 mt yükseklik- bu cola şişeleriyle dolu ) . Çamurla kaplı bu yapı seranın uzunluğuyla aynı boyda. O çamurlu kitlenin içinden geçen hava teneke cola şişelerini ve onların içindeki havayıda ısıtıp seraya geçiyorki. Serada dehşet-ül vahşet bir sıcaklık. Yukarıda arkadaş ejder nefesi sobaların yakıt miktarını 5 de birine düşürdüğünü yazmış. 10 da birine düşüren ejder nefesi soba tasarımları var. Rocket mass stove ( sobalar) aslında eski çinde seramik çömlekcilerin kullandığı ejder nefesi denilen soba tasarımına yakın bir tasarım. japonlar yıllarca çin seramiğinin arkasındaki gizemin ejder nefesi sobaları olduğunu bilmiyormuş. O videoyu bakalım bulabilcem mi tekrar bi youtube' bakayım. Baktım ve hızlıca bulabildiğim benzer bir iki video linki.

Birinci video : ejder nefesi sobalarının mide (ısıyı oluşturuacak yakıt, karın ( ilk ısının depolandığı bölge ) ve sıcak hava çıkışının olduğu boyun bölgesine yönelik birşeyler anlatıyor. 4. dakika olan kısım sobanın şemasını gösteriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=7wqJQmD-eVo

bu 2. videoda teneke cola şişeleri var. Dakika 02.50 ye sıçrama yapabilirsiniz. Yukarıda anlattığıma yakın bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=Yx_xlkKka-U

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2016, 23:10   #75
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Şu linklerde bir evin içine yapılmış feci güzel tasarımsal birkaç rocket mass soba var.

https://www.youtube.com/watch?v=482RhWY0ZWY

https://www.youtube.com/watch?v=vwEvj-JqUoQ

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2016, 09:44   #76
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2016
arifarte ..seranın ısıtmasını neyle yapıyorsun....

thorbank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2016, 20:53   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2016
merhabalar,

uygun fiyatlarla hobi sera ihtiyacınız varsa bana ulaşabilirsiniz, pratik ve istediğiniz ölçüde polikarbon malzeme kullanılarak çok şık mobil sera yapabiliriz

örnekler;

omergurcan1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 07:42   #78
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Kendinizin ürettiği örnekleri görebilir miyiz.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 16:07   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2017
Merhaba arkadaşlar benim ailem Kahramanmaraş ta seracılık yapıyor.Ancak kışın mevsim şartlarından dolayı sera iki ay boş duruyor.Kışın üretime nasıl devam edebiliriz.Iyi bi önerisi olan yardımcı olursa sevinirim

Serafobi46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 16:09   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2017
Notereceler çok düşmüyor.En fazla -15

Serafobi46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024