agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Topraksız tarımda dönüm başı maliyetler 60 ile 80 bin Euro söyleniyor.
Maliyetler şişirme 5 27.78%
Daha az maliyetle yapılabilir 9 50.00%
Yerli kaynaklar yetersiz olduğu için fiyatlar böyle uçuk 2 11.11%
Topraksız tarım adı altında yeni ve modern bir sömürge sözkonusu 2 11.11%
Topraksız tarım topraklıya göre avantajlıdır ama yerel kaynaklar kullanılmıyor 5 27.78%
Topraksız tarımda maliyetliri düşürecek çalışma Türkiyede yapılmalı 8 44.44%
Topraksız tarımda bilinçli olarak yüksek dönümler ve fiyatlar ileri sürülüyor. 0 0%
Topraksız tarımda birileri kazanıyor ama kim kazanıyor bilemiyoruz 0 0%
Topraksız teknikleri çok basit ve herkes uygulayabilir 4 22.22%
Topraksız tarım topraklı tarıma göre çok daha ucuz ve sağlıklı 6 33.33%
Topraksız tarımla ilgili yurtiçi kaynakları yetersiz 3 16.67%
Topraksız tarımda mı olurmuş? 1 5.56%
Tövbe tövbe bir yaşıma daha girdim 1 5.56%
Topraksız tarım en sağlıklı tarım tekniğidir 7 38.89%
Topraksız tarım sağlıksız bir tarım tekniğidir 1 5.56%
Multiple Choice Poll. Oy Verenler: 18. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2010, 23:41   #31
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Sisleme

Topraksız tarımda sisleme başlı başına bir konu.

0-10 arası mikron büyüklüğündeki su zerreciğine kuru sis deniyor.
10-50 mikron arasına sis deniyor.
araştırmamız kuru sis üzerine.
Kuru sis iki şekilde oluşturuluyor. Yüksek basınçla ya da ultrasonik yöntemle.
Yüksek basınçta nozul başlıklarının tıkanması sonucu sorunlar yaşanıyor. Pratik değil.

Ultrasonik sislendirme maliyetleri düşürme noktasında cazip görünüyor. Bir ultrasonik kafa yaklaşık olarak saatte 300 gr suyu kuru sis haline getirebiliyor.

Sislendirme ingilizcede ayrı bir kavram oluşturmuş. Konu hakkında detaylı araştırma yapmak isteyen arkadaşlar arama kriterlerinde kullanacakları kelimeler şunlardır: fogponics ve fogbox.

Sislendirme çimlenmeyi hızlı bir şekile yapıyor. Bu zamana kadar yaptığım araştırmada standart bir sislendirmeye rastlamadım. Sislendirmeyle ilgili standartlara ulaşırsanız paylaşmanızı bekliyoruz.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 04:20   #32
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Maliyeti düşürmek için birim alanı en iyi kullanma çalışmaları

Daha önce birim alanı en iyi şekilde kullanan resimler yayınlamıştım. Yine buna benzer resimler yayınlamanın uygun olduğunu düşünüyorum. Bazen bir resim binlerce kelimeye bedel oluyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gazeteci28 : 21-01-2010 saat 11:45 Neden: tashih
Eski 21-01-2010, 12:33   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Evet, güzel bir iş kolu. Ülkemizde işe hem üretim şekli hem de çatının sağlığı açısından olumsuz yaklaşımlarla sıkca karşılaşılabilir.

Fakat gene de bir iş kolu olarak düşünmeye değer bir konu . . .

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 21:20   #34
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Evet, güzel bir iş kolu. Ülkemizde işe hem üretim şekli hem de çatının sağlığı açısından olumsuz yaklaşımlarla sıkca karşılaşılabilir.

Fakat gene de bir iş kolu olarak düşünmeye değer bir konu . . .
Çatıların modern sera olarak kullanılabilmesi için bir çok bileşenin bir araya gelmesi gerekli diye düşünüyorum. Topraksız tarım konusunda tecrübe, bina statik hesaplamasıyla çatıların projelendirilmesi, modern sera yapım teknolojisiyle seranın kurulması.

Uzun lafın kısası çatıyı sera olarak tasarlayacak kişi ya da kurum. Topraksız tarımı bilecek, sera kontrüksiyonunu bilecek, bina statik hesaplamalarını bilecek. Ya da yeni yapılan binaların mühendisleriyle baştan görüşecek.

Aklı yatana farklı yeni bir iş kolu.

Eski 29-01-2010, 08:20   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2009
CO2 Sağlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rencberdede Mesajı Göster
Daha çok bilinmeyeni var bunun. Serayı izole ederseniz içeride nem kontrolu yapmanız gerekir, yoksa bitkilerinizi küfler yer. Ya da CO2 eksikliğinden küflerin yiyebileceği bitkiler bile gelişmez. İzole edilmiş seraya havalandırma maliyeti eklemek gerekir. Havalandırmadan dolayı içeride soğuma olacağından ısıtma maliyetini de sıfır olarak düşünmemek lazım.

LED'lerin bitki yapraklarına nüfuz oranı çok düşük. Yapraklara adeta değecek kadar yakın tutmak lazım. Ne kadar yakın tutarsanız tutun, LED'le yetiştireceğiniz domatesin kalitesinin çok düşük olacağına eminim. Yarı fiyatına belki satabilirsiniz Bu da maliyet hesabına girer.
Mor ötesi ışık veren akvaryum ışıkları da yine yakın olmalı onun için bir anlamı yok ama avrupa ülkerlerinde fiyatı 300 TL civarı olan bir şeyle aydınlatma sağlanıyor ama masraf fazla oluyormuş ne de olsa Türkiye'de 1 domatesin kilogramı 1 Tl ise orada 2-3 Euro Bir de 1 serayı bir tanesi aydınlatmıyor elbette

CO2 eksikliğini önleyecek basit yöntemler de var hatta ben 5. sınınftayken kimyasal olan bir tanesi yapmıştım:
1-Doğalgazın tek çıktısı karbondioksit ve su buharıdır doğal olarak bunlar doğrudan seralarda kullanılabilir,seralara genellikle kömür kullanılır ve kömür gazının çıktıları ise tam yanma olmayabileceği için karbonmonoksit,karbondiokit ve kükürtdioksittir.Belki yeterli araştırma yapılırsa hemen seraların ısıtmasında kullanılan bir ürünün çıktılarıyla kazanç sağlanabilir...
2-Mermere,nitrik asit damlattığımızda,sonuçta kalsiyum nitrat,su ve karbondioksit çıkar;ama mermerler tam derece de saf olmadığı için çeşitli ağırmetaller de karışmış olabilir,bu yöntemin karbondioksit verme açısından zararı ise CO2'nin eşit derecede seraya dağıtılamamasıdır,bir sürü kap yapılması gerekir...

Yukarıda bahsettiğim yöntemlerin geliştirilebileceğini umarak yazımın mantıklı ve deneysel olan tarafıını sonlandırıyorum.

Bir de fantezik bir şeyler olsun
-Bölgede hayvan yetiştirmek kafeslerde

tarıMeraklısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 08:30   #36
Ağaçsever

Kullanılabilir Enerji Kaynakları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolcu8264 Mesajı Göster
gazeteci28 arkadaşımız iyi bir noktaya temas etmiş. Bende hem şebeke elektriğinden beslenen hem de rüzgar, güneş varsa akarsu gibi enerji kaynaklarını da kullanan bir sera yapılabilir mi düşünmekteyim.

Rüzgar türbininin hurdacıdan alınan malzemelerle yapılanları var. Güneş şimdilik baya pahalı gibi duruyor ama yaygınlaştıkça ucuzlayacaktır. Bir de öyle hurdacıdan falan bulunacak malzemelerle olmuyo maalesef o iş.

Alternatif ısıtma yöntemleri de var mesela içeceklerin teneke kutularını birleştirerek evdeki malzemelerle güneş ısını içeri üfleyen panel yapılabiliyor. Burda linklerini yayınlamaktan zevk duyarım eğer ilgilenen olursa.
Arkadaşlar yer altı sulardı bu konuda yardımcımız olabilir elbette:
Yer altı suları seranın bir yerinden akıtılır yer altı sularının sıcaklığı çok değişmez doğal olarak seranın yazın soğumasını kışın ise ısınmasına katkı sağlar tabi bir de bu sistem için bir hava üfleyen şey olmalı

Güneş enerjisine gelirsek bedava yollardan da enerji elde edebiliriz lakin çok enerji elde edilmez yani hurdacıdan değil de televizyon tamircisinden alınan yanmış yani bedava ürünlerle de oluyor,aşaüıda konuyla ilgili bir link var:

http://www.elektrotekno.com/archive/...i-yapalim.html

Eski 29-01-2010, 14:10   #37
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Mor ötesi (UV) ışıkla bitki yetişmiyor. Tarafımdan 35 sene önce denenmiş (Philips Sun Lamp) ve olmayacağı görülmüştür Ama akvaryumunuzda kullanmaya devam edin, balıklarınızın renkleri daha canlı olur (bu da çocukluğumda denenmiş ve Lepistes'lerin kuyruk renklerinin daha canlı olduğu görülmüştür).

Eğer çok ucuz ya da bedava elektrik enerjiniz yoksa, yapay aydınlatmayla maliyet düşürmeyi unutmak gerekir. Şu an çok ekonomik olduğu söylenen power-LED aydınlatıcılar bile aslında çok yüklü bir maliyet.

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 15:21   #38
Ağaçsever

O kadar ümitlenmiştim bir de ışık konusunda

Ama denemekten zarar olmaz heralde

Eski 29-01-2010, 17:06   #39
Ağaç Dostu

Mor ötesi çok güzel öldürüyor yaprakları. Bir çok deneme yaptım. Hatta bir çok bakteriyi de öldürüyor. Sterile yakın ölü yapraklarınız oluyor. : )

Bizim bitkilerin yapraklarına gerekli olan görülebilir tayfın yeşil hariç tamamıdır. Yaprak yeşili kullanmıyor fotosentezde. Zaten bu yüzden yeşiller. Yeşil tayfı yansıtıyorlar, emmiyorlar. Yeşil dalga boyuyla gelen fotonlar yaprağa girmek yerine geri yansıyor bu yüzden yeşil görüyoruz.

Maviden kırmızıya, yeşil hariç bütün tayf fotosentezde kullanılıyor. Bazı tayfların daha fazla kullanıldığı durumlar var.

Görülebilir tayf, UV=ultraviyole=morötesi ve kızılötesi=kırmızı ötesi=ısı ışınlarını kapsamıyor. UV bir lamba bizim gördüğümüz kısmından çok daha kısa dalga boylu fotonları da içeriyor. Yani görülebilir tayf iki uçtaki sınır renkleri olan kırmızı ve morda bitiyor biz arasındaki gökkuşağı renklerini görüyoruz morun ve kırmızının ötesini görmüyoruz.

Bu gereğinden daha kısa dalga boylu titreşimler fotosentez reaksiyonunda kullanılan molekülleri doğru birleşim ve ayrılmaları yapmaya değil tamamen parçalanmaya sevk ediyor.

Bir hormonik hareket titreşiminin belli dalga boyunda dakikalarca maruz kalsa bile yıkamadığı binayı, başka bir dalga boyundaki titreşimin anında yıkabilmesi gibi.

Fotosentez reaksiyonuna görülebilir spektrumun dışındaki foton titreşimleri yıkıcı etki yapıyor. Yeşil yıkmasada içeri giremiyor işe yaramıyor.

Dalga boyunu yani rengi belirlemekten başka birde foton şiddetini belirlemek gerek. Işığın şiddetini belli bir seviyenin üzerinde tutmak da lazım. Örneğin led bir kaynak kullanılıyorsa yaprağın takriben en çok 1 cm uzağında olmalı. Foton gücü düşük olduğu için. Çok parlak yanan ışığı odaklanmış ledlerle bile tam randıman almak biraz zor. Ark lambaları, halojen yani gaz içinde akkor falaman (kızarmış tel) yakan lambalar ciddi ışık veren lambalardır. Sera içinde 3- 5 metre uzaktan bile bitkiye fayda sağlarlar. Ama en az yakan lambalar değillerdir fatura açısından. Flerosan lambalar işe yarasa da bitkiye 1 metreden uzak olmamalılar çok yarar sağlamak için.

UV lambalar akvaryumda balıkları güzel gösterse de canlı bir akvaryum için çok uygun olmayan lambalar. Hem balık hem ot sağlığı açısından. Hele ki verilen UV yi bastıracak başka bir ışık kaynağı yoksa zamanla otların eridiği görülür. Balıklar, güneş kremi kullanmadan güneşte gezen beyaz tenli adam sendromu yaşamak zorunda kalırlar.

Seralarda ışık ve ısı enerjisi için rüzgar, su enerjisi gibi kaynaklardan yaralanmak teoride mümkün ama pratikte ucuza gelmeyen sistemler. Kurulduğuna değmezler. Rüzgarın kesildiği zamanları hesaba katmak lazımdır. Rüzgarın veya suyun enerjisini bir miktar depolamayı da gerektirirler ki, geri dönüşümü zehirli atık dolu gereçler kullanmayı şart kılarlar. Kurşunlu-asitli aküler, nikelli aküler gibi. İçi yağlı aliminyum levha, sentetik yağlı kağıt dolu kandansatörler ve birçok geri dönüşümsüz elektronik yarı iletken elemanı dolu devreler gibi.

Güneş pilleride aynı durumdadır. Geceleri enerjiyi depolamak lazımdır. 12V 7 A/h enerji için halk eline düşmüş mevcut teknolojide en az 2 m2 pil paneli gerekir. 2 m2 pil hala çok pahalı. Zaten 100 m2 için 12v 7A/h güç devede kulaktır. Ayrıca bu sistemde de enerjiyi dönüştürme ekipmanları gerekli. Konvertör gibi, depolama için aküler gerekli. Çevre uyumu yok sonuçta.

Çevre sağlığını gözeten bir serada uzay üssü ekipmanlarından olabildiğince kaçınmak gerekir. Çok lazım olan otomasyonlar için bile minimum ve basit düzen gereçleri kullanmak daha akla yatkın olur.

Seranın hemen yanında bol sulu bir dere varsa durumu uygunsa belki küçük bir HES kurulur ve sürekli enerji verir. Fakat kurulum, birim alan ısıtması için halen çok pahalıya gelir. (HES = Hidro Elektrik Santralı) Ama en azından ilk kurulum pahalıdır sonra para harcatmaz dere sürekli akacağından depolama için çevreye uyumsuz ekipmanlardan kurtulunmuş olur. Fakat hemen yakınınızda kunduzların çok seveceği bir yapıda akarsu bulunması temel şart olduğundan yaygın kullanıma açık değildir.

Seralarda ısıtma gideri düşürülmek isteniyorsa daha başka dolaylı yollar düşünülmelidir. Isısını kaybetmeyen, bitkiyi suyu sıcak tutmak için bütün seranın ısıtılmak zorunda kalınmadığı bitki yetiştirme düzenekleri düşünülebilir.

Yazın bol olan güneş enerjisi, bir yağlı tohum bitkisi yetiştirilerek depolanabilir. Kışın bitkide depolanmış haldeki güneş enerjisi kendine has kurulmuş sistemlerde ısı enerjisine dönüştürülebilir.

Isı depolama konusunda en güzel sistem örnekleri, halen doğadan kopya çekeceğimiz noktadadır. Henüz insanoğlu çok ucuza mal olan ve enerjiyi uzun süre depolayacağımız bir sistemi keşfedemedi.

Biz gündüz elimizde fazladan bulunan sıcaklığı güneş battıktan sonra bir kaç saat yetecek kadar depolayabilen sistemleri biliyoruz henüz. Gündüz şarj edilen aküler gece bize istediğimiz kalitede ısıyı en çok bir kaç saat temin edebilir.

Oysa doğadan kopya çekersek, koca kışı sıcacık atlatacağımız depolama sistemleri mevcut.

Düzenleyen akinselcuk : 29-01-2010 saat 18:10 Neden: Harf düzeltmeleri
Eski 29-01-2010, 17:50   #40
Ağaçsever

Bilgi için sağ olun söylemeseydiniz heralde ilk denemeden bitkiyi yakardım

Eski 30-01-2010, 10:52   #41
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Toprak ısı pompası ısıtma maliyetlerini düşürebilir mi?

Sayın akinselcuk, maşallah döktürmüş. Aydınlatmayla ilgili yazdıklarına diyebileceğim bir şey yok. Açıklamalarını bitkinin güneşten aldığı ışığın miktarı ile aydınlatmanın yaydığı ışığın miktarlarını da verme imkanı olmuş olsaydı daha bir anlaşılır olurdu. Örneğin bitki güneşten şu kadar lümen ışıkla beslenir büyür, lambalar ise şu kadar lümen ışık verir ve yetersizdir gibi. Işık bilgim olmadığı için anlayabileceğim dilde sayılara dökülerek yazılması hoş olurdu diye düşündüm.

Isıtma konusuyla ilgili farklı alternatifler sözkonusu. Herbir sera bulunduğu yerin konumuna göre alternatiflerini değerlendirebilir. Dere kenarında ise mikro HES kurarak, rüzgarlı bir bölgede ise rüzgar gülü yaparak ya da güneş enerjisinden faydalanarak. Tabii ki bunlar tam bir çözüm olmuyor.

Asıl çözüm ise yine toprakta. Topraksız tarım diyoruz ama topraktan bağımızı koparacağımız anlaşılmamalı.

Toprağın ısısı stabil oluyor. Toprağın ısısı +8 ile +14 arası değişiyor. Toprağa yatay ve dikey kanallar yerleştirerek toprağın bu ısısını transfer etme imkanı var. Yurt dışında konuyla ilgili çeşitli çalışmalar mevcut. Yurt içinde ise bu linkte bir firma konuyla ilgili çalışma yapıyor ve açıklayıcı bilgiler var. Firmanın sayfasında 35 kw ya kadar ısıtma mümkün diyor.

Sera geniş bir alana yayıldığı için seranın altını öncelikle topraktan ısı transferini yapacak kanallarla döşense ve sonra üstüne sera kurulsa nasıl olur dersiniz? Toprağın sabit ısısı yazın serayı serinletir, kışın ise ısıtır. Ciddi oranda da enerji tasarrufu sağlar.

Türkçe arama kriteri "Toprak kaynaklı ısı pompası"
İngilizce arama kriteri: "ground source heat pumps"
Molla google'nin heybesindeki görseller: http://images.google.com.tr/images?q...ed=0CC4QsAQwAw

Sayın akınselçuk, konuyu birde bu yönüyle ele alabilir misiniz?

Eski 30-01-2010, 11:17   #42
Ağaçsever

13 tl

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Maliyetleri düşürme adına küçük sistemler hakkında bir site buldum. Burada 50 liranın altında size suda bitki yetiştirme imkanı veren bilgi ve çizimler var. Herkes evindeki malzemelerle kendince bir şeyler yapabilir. Çalışmalarınızı ayrı bir başlık altında paylaşabilirsiniz.

Yapılması gerekenler:
Dil sorununu aşmak için google adres çubuğunu yükleyip dili otomatik olarak türkçeleştir olarak seçmeli.
Verilen linke girip durumunuza uygun bir sistemi modelleyip çalışma yapmak.
Link:
http://search4hydroponics.com/db/Hyd...nics-Plan.html
Ben 13 TL ile yetiştirmeye başladım ve bu forumdan öğrendiklerimle...

Durgun su kültüründe...

Eski 01-02-2010, 13:40   #43
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarıMeraklısı Mesajı Göster
Ben 13 TL ile yetiştirmeye başladım ve bu forumdan öğrendiklerimle...

Durgun su kültüründe...
Sayın tarımeraklısı, geri bildirimde bulunduğunuz için teşekkür ederim. yazılanların işe yaradığını bilmek insanı mutlu ediyor.

Marulla ilgili çalışmalarını da merakla bekliyorum.

Eski 05-02-2010, 21:23   #44
Ağaçsever

Led aydınlatma için de araştırma yapacağım çilekte nasıl kullanılabilir diye düşünüyorum.

Eski 05-02-2010, 22:22   #45
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

tarıMeraklısı,
led aydınlatma konusu, florosan lambanın onda biri kadar enerji tükettiği ve minumum 50 bin saat gibi ömrü olduğu konusu işlenerek uzun vadede ucuza geliyor diye açıklamalar var.

Uzun vadede kazanacaksınız ama önce biz kazanalım mantığını gördüm.

Bitki için ışık ihtiyacı ve bunu karşılayan led lambalar nasıl olur teknik bilgiler işin içine giriyor.

bunlar benim araştırmalarım. ışıkla ilgili teknik bilgim olmadığı için fazla ileri gidemedim. siz düşük maliyetli birşeyler bulursanız hizmetiniz olur.

Eski 06-02-2010, 16:37   #46
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Name:  growled-dual.gif
Views: 3003
Size:  5.1 KB

nasanın uzayda bitki yetiştirme amaçlı geliştirdiği bir teknik. şu an led teknolojisi çok pahalı. ben fideliğimde değişiklik yapıyorum. raf sistemi ne dönüştürüp ledlerle aydınlatma yapacağım.

dünyadaki led grow light fiyatları
http://www4.shopping.com/xPO-UFO-Led-Grow-Light
http://www.cleanairgardening.com/growlight.html

2 m2 alan için 300 € iyi bir lamba.,

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 18:41   #47
Ağaç Dostu

Ben, bu resimdeki led lambalarla bitikinin bütün ışık ihtiyacının karşılancağını sanmıyorum. Elimde her model led var. Çok ışık veren modellerle bir aydınlatma yapmak çok pahalıya mal oluyor. Örneğin şerit ledlerin metresi 15 lira olanı da var metresi 50 lira olanı da. Bir bitki için parlak güçlü ledlerle bir aydıntlatma yapmak dudak uçuklatacak rakamlara çıkıyor.

Epey deneme yaptım led işi görsel güzellik sağlamanın ötesine geçemedi. Güçlü güneş ışığı halen bir zaruret. iyi ışık veren akkor lambalarda ciddi bir elektrik faturası demek.

Belki ledler şöyle bir düzenekle iş görebilir. Kapalı bir dolap yapılır. Yapraklar ledlere temas ederek büyür. Dolaba havalandırma ve ısı kontrolüde yapılırsa, kapalı bir bitki dolabı ortaya çıkar. Pahalı bir dolap olur ama iş görürse bodrumda domates yetiştirmek kabil olur.

Eski 06-02-2010, 18:55   #48
Ağaç Dostu

Şimdi benim asıl üzerinde durduğum bir konu daha var. Bir topraksız tarım serasında kuruluş maliyetleri nasıl düşürülür ? Örneği bir akan su düzeneği yapacağız, suyun ısı yalıtımı olacak, defalarca kullanılır olacak hemde düzgün görünecek.

Hollanda da veya başka dış ülkelerde gelip sistemi hazır kurup teslim eden firmalar var. Ama çok yüksek fiyatlarla. Oysa kurulan sistemler bakınca pek basit geliyor insana.

Sera hariç. İçindeki düzenek için fikir üretin. Piyasadaki hangi her yerde bulunur malzemelerle neler yapılabilir ? Dizayn ın akansu domates düzenekleri için malzeme önerin. Ucuz olsun, bulunur olsun.

Tabelacıların kullandığı polikarbon levhalar vardır. Bunlardan bir tabaka aldım. 6X2,1 metre.

Bunları 70X210 cm olarak doğradım ve kıvırıp kutu yaptım. Dışlarını strafor ile kapladım. Üzerine gene strofor kaplı bir kapak yaptım. Bölece 2 metrelik akan su düzeneklerim olmuş oldu. Levhanın tamamı 120 lira. Strafor 10 lu balyalarda 40 lira. 50 cm ye 100 cm ebatlarında. Bir kutuyu kaplamak için 8 tabaka harcandı. Daha su giriş çıkışları ve altına bir sehpa yapılması da lazım.

Aynı iş Busa da ki ABS denilen malzemeden vakum plastik kutular olarak da yapılabilir. İlk kalıp maliyeti biraz tutar ama sonrasında kutular hem çok düzgün hem de ucuza çıkabilir.

Sizlerinde bu konudaki endüstriyel fikirleriniz varsa yazın.

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2010, 22:17   #49
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Alıntı:
Ben, bu resimdeki led lambalarla bitikinin bütün ışık ihtiyacının karşılancağını sanmıyorum. Elimde her model led var. Çok ışık veren modellerle bir aydınlatma yapmak çok pahalıya mal oluyor. Örneğin şerit ledlerin metresi 15 lira olanı da var metresi 50 lira olanı da. Bir bitki için parlak güçlü ledlerle bir aydıntlatma yapmak dudak uçuklatacak rakamlara çıkıyor.

Epey deneme yaptım led işi görsel güzellik sağlamanın ötesine geçemedi. Güçlü güneş ışığı halen bir zaruret. iyi ışık veren akkor lambalarda ciddi bir elektrik faturası demek.
Sayın akinselcuk, bitkinin ihtiyaç duyduğu güneş ışığı kaç lümen? Işık biriminin lümen olarak belirtildiğini düşünerek böyle yazdım. Bu konuda bir bilenin bilgisine ihtiyaç var.

Bu güneş ışığının yaydığı ışık şiddeti yakalanabilir. araştırmalarımda bitkinin büyüme aşaması ve gelişme aşaması diye iki bölüm var. Kırmızı ve mavi led ışıklarıyla işi bitiriyorlar.

Bitkinin ihtiyaç duyduğu ışık sağlanırsa % 50 tasarruf sözkonusu. Bitki gecede büyüyebilir. Elektrik tasarrufunu saymıyorum. Ayda 10 birimlik ürün üretirken, ayda 20 birimlik ürün üretmeye başlıyorsun. Konuya birde bu açıdan bakmakta fayda var. Led ışıklarla ilgili çalışmalarınızı merak ettim. Sizin gibi tuttuğunu koparan, araştıran, irdeleyen, fikir üreten birisinin kitabında başarısızlık pek yer bulamaz ama....

Eski 06-02-2010, 22:26   #50
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Alıntı:

Tabelacıların kullandığı polikarbon levhalar vardır. Bunlardan bir tabaka aldım. 6X2,1 metre.

Bunları 70X210 cm olarak doğradım ve kıvırıp kutu yaptım. Dışlarını strafor ile kapladım. Üzerine gene strofor kaplı bir kapak yaptım. Bölece 2 metrelik akan su düzeneklerim olmuş oldu. Levhanın tamamı 120 lira. Strafor 10 lu balyalarda 40 lira. 50 cm ye 100 cm ebatlarında. Bir kutuyu kaplamak için 8 tabaka harcandı. Daha su giriş çıkışları ve altına bir sehpa yapılması da lazım.
6x2,1=12,6 m2 lik resimdeki ürüne toplam 120 lira mı tuttu. Derinliği kaç cm?

Buna benzer bir sistemi bende düşünüyordum ama branda naylon şeklinde düşünüyordum. Bu daha uygun olabilir. Onun için sordum. Isı yalıtım konusunda da strafor çözümü aklımdaydı. Siz havuz şeklinde düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla. Sisleme de çözüm olabilir ama test etmediğim için tavsiyede bulunamıyorum.

Eski 06-02-2010, 23:04   #51
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Envorun kullandığı sistemdeki oluklar yerine o plakayı koyduğumuzda ne kadar bir tasaruf söz konusu akinselcuk ?

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 20:04   #52
Ağaç Dostu

Sayın Delimus,

Envor'un, resimlerdeki sistemi katı ortam altta drenaj oluğu var. Benim dediğim bir akan su kutusu. Suyun yavaş ve ince bir tabaka halinde akacağı uzun bir kapalı kutu. Köklerin bir kısmı su içinde süzülürken bir kısmıda rutubetli ortamda havada kalıyor. Su kalınlığı 1 cm yi geçmiyor. Kutunun yüksekliği ise 15-20 cm. Dizaynın miracle domateslerindeki kutular gibi bir şey.

Düzenleyen akinselcuk : 08-02-2010 saat 09:13
Eski 07-02-2010, 22:57   #53
Ağaçsever

Bedavaya Güneş pili Yapmak

Alıntı:

Güneş pilleride aynı durumdadır. Geceleri enerjiyi depolamak lazımdır. 12V 7 A/h enerji için halk eline düşmüş mevcut teknolojide en az 2 m2 pil paneli gerekir. 2 m2 pil hala çok pahalı. Zaten 100 m2 için 12v 7A/h güç devede kulaktır. Ayrıca bu sistemde de enerjiyi dönüştürme ekipmanları gerekli. Konvertör gibi, depolama için aküler gerekli. Çevre uyumu yok sonuçta.
ALINTIDIR;kaynak:http://www.elektrotekno.com/archive/...i-yapalim.html

Herkese merhabalar ,
31 yıllık deneyimli bir elektronikçi olarak , sizlere zaman zaman buradan pratik bilgiler sunmaya çalışacağım .

Çoğumuzu için yeni bir uygulama alanı olan güneş panelleri, hemen hemen çoğumuzun ilgisini çekmiştir.
Günümüz piyasasında hala pahalı olan güneş panellerinden kaç kişi satın alıp deneme fırsatı bulabilmiştir ki..

Şimdi size yıllar önce bizzat yapıp uyguladığım bir yöntemi anlatacağım.
Bu teknik ile, istediğiniz kadar VOLTAJ ve İstediğiniz kadar AKIM elde edebileceğinizi,
güneş pillerinin çalışma iç yapısını,
gözünüzle görecek ve çok şaşıracaksınız ;
Peki,bunlar için neler gerekiyor kolları sıvayalım :

1- Önce sabır gerekiyor,unutmayın ki başlamak,bitirmenin yarısıdır.

2- Sabırla , Televizyon-Radyo tamircilerini gezip, alabildiğiniz kadar TO-3 kılıfında (2N3055 kılıfında olan)
arızalı ,yanık çıkma silisyum power transistörleri toplamakla işe başlıyoruz.
Ne kadar toplarsak o kadar akım ve voltaj demektir.
SORU :
Neden arızalı , yanık dedim ?..
CEVAP : BEDAVA DA ONDAN!..
Fazla ince düşünen arkadaşlar Sağlam transistörlerden de yapabilir. (Maliyeti var).
Yapacağımız panellerin çalışmasında arızalı **** sağlam transistörler ,aynı çalışır UNUTMAYIN.
Toplanacak olan arızalı,yanık transistörlerde tek dikkat etmeniz gereken şey :

Sadece : (Beys-Emiter) **** (Beys-Kollektör) arası kısadevre çıkmasın yeter.
3- Şimdi herbir metal transistörün şapkalarını , içlerindeki Jonksiyona zarar vermeden çıkarın **** kesin.Yani kafalarını uçurun.
4- Tek tek transistörlerin Emiter-Kollektör bacaklarını birbirine lehimleyin.

5- Elimizde bir tane güneş pili duruyor işte.
Nasıl pillerin iki kutubu varsa,elimizdeki transistörün de (Şimdi güneş pili oldu tabii) iki kutubu oldu.
Nasıl yani ! der gibisiniz.. :
Bir ucu-----------------------> BEYS oldu.
İkinci ucu ise----------------> Emiter-kollektör ucu (Birleştirdik ya).
Dikkat edin power transistörlerin hemen hemen hepsi NPN yapıdadır . Dolayısıyla pilimizin (-) ucu BEYS , (+) ucu ise diğer ikili uç (E-C) oldu.

6- Böyle oluşturduğumuz her bir pil hücresi, 0,7Volt 2mA sağlıyor.

7- Kaçtane seri bağlarsanız o sayı kadar voltajı artırmış olursunuz. Yani 10 adet seri bağlarsanız :
Toplam Voltaj =10x 0,7Volt= 7Volt üretir. (Tabii akımı da hala 2ma).
8- Bu seri gruplardan kaç tane yapar ve birbirine paralel bağarsanız da o kadar çıkış akımını katlamış olursunuz.

ÖRNEK :
10'lu gruplar halinde oluşturulan 20 adet demeti , birbirine paralel olarak bağlarsak, 7Volt - 40mA gerilim elde ederiz.
Bu grupları çoğaltmak sizin elinizde..

Şimdiden yapacak arkadaşlara başarılar dilerim..
Haftaya başka bir ilginç tekniğimle sizleri buluşturmak üzere hoşçakalın.

Eski 07-02-2010, 23:01   #54
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Film tekniği oluyor ozaman stafordan yapıp üzerini naylonla kaplamak daha hesaplı olur , Sizin yaptığınızla m'resi 20tl sadece plakanın bedeli oluyorki buda çok yüksek.Pvc oluk veya boru neden kullanamıyoruz ?

Name:  kkoseli_cati.jpg
Views: 3891
Size:  17.6 KBName:  yuvarlak_cati.jpg
Views: 3702
Size:  16.3 KB

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 09:19   #55
Ağaç Dostu

TarıMeraklısı, evde uğraşmak vakit geçirmek için böyle güneş pili yapılabilir, ama bir el feneri ampulünü ancak yakar.

Eski 08-02-2010, 12:55   #56
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

havuz tekniği ile üretim hattı kurmak için öncelikle su miktarını göz önünde tutmak gerekli. 100 m2 lik bir alanı 25 cm derinlikli bir suyla havuz yapmak istediğimiz taktirde 25 ton su yapar. hadi alanı büyütelim 1000 m2 yapalım o zaman 250 ton su yapar.

ikincisi suyun yosunlaşmasının önüne geçmeli. Bunun içinde uv ya da ozonlama yapmalı. ayrıca bitkinin ihtiyaç duyduğu besin eriği düzenli olarak takviye edilmeli.

Makro elementlerden birisi eksildiği zaman nasıl ayarlayacağız. Micro elementlerin oranlarını nasıl tutturacağız? Bu uygulanan bir teknik bir sürü maliyetten kurtarır. videolarını youtube den izlediğim kadarıyla bitkinin değişik dönemler için değişik havuzlara alınıyor.

akınselçuk yapmak istediğin havuzu, toprağı 25 cm kazarakta yapabilirsin. İkinci bir yol, havuzu toprağın üzerine yaparsın ve etrafını demir profille çevrelersin. Havuzun kenarına demir 90 derecelik profilden payanda yaparak 2 metre aralıklarla böyle bir havuz oluşturabilirsin. bu profillerin arasına tahta yerleştirir tahtaların önüne de straforları yerleştirebilirsin.

betonla uğraşmana gerek kalmaz ve havuzun portatif olur. Ama her halükarda havuzdaki devasa suyun sterilizasyonunu yapman gerekli yoksa bitki havuzun camız gölüne döner

küçük bir krokisini resmettim. paint te bu kadar oluyor

Eklenen Resimler

Eski 08-02-2010, 19:45   #57
Ağaçsever

Alıntı:
TarıMeraklısı, evde uğraşmak vakit geçirmek için böyle güneş pili yapılabilir, ama bir el feneri ampulünü ancak yakar.
Bana o yeter zaten minik bir proje yapacağım çünkü

Eski 08-02-2010, 19:57   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Daha kolay metodu var eğer istersen tarımeraklısı bakır sacdan yapabilirsin.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 22:34   #59
Ağaçsever

Anlatabilir misiniz,bakır sacdan nasıl yapabileceğimi?

Eski 09-02-2010, 23:21   #60
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

düzeltme ultrasonik yosun önleyici

Sayın akınselçuk, bu mesajdaki bilgiye ilave yapıyorum. Ultrasonik yosun önleyici var.

300 metre gibi mesafelerden bahsediliyor. Havuzdaki yosunlar bu şekilde önlenebilir.

Etiketler
ısı kontrolü, led aydınlatma, sera izolasyonu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024