agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2012, 14:49   #871
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drsweetym Mesajı Göster
sevgili koyu_yeşil
ortalama 1 aydır 35 sağılır hayvanımızda rasyonu kullanıyoruz.kurudakilerde kullanmıyorum. henüz 1 yaş altı dana ve düvelere vermeye başlayamadım elimdeki tavalar ile sadece sağılırlara veriyoruz. çimi otu ve süt yemini yem karmada karıştırıp vermeye başladık. işleri hafifletmesi ve otdan yemden yararlılığını artırması açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.
randımana gelirsek hayvanlarda baştan hafif ishal yaptı sanırım rasyon değşimi ve sindirimi rahatlattı. daha sonra normale döndü. hayvanlarda kilo kaybı hiç oluşmadı. sağlıkları çokdaha iyi tüyleri parlak ve iştahları yerinde.
arpa çiminden önce 6kg sütyemi 2kg arpa ezmesi ve 7kg ot idi
arpa çiminden sonra4kg sütyemi 2kgarpadan elde edilmiş hasıl veriyorum ot aynı
süt oranı değişmedi 2kg hayvan başına süt yemini azaltmış olduk.
bu aralar fabrika yemini 4kgdan 3 e düşürüp ortalama verimi test edeceğiz
süt ortalamamız 10kgda. amacımız öncelikle hayvan sağlığı,tohumlama başarısını arttırma hastalıklara karşı hayvan sağlığını yukarı almak. immün sistemi güçlendirmek.
şunu biliyoruzki arpa çimi rumende alkalin etki yaparak asidozu engelliyor.
sağlıklı hale gelen hayvanlardada süt veriminde artış olacağı beklentisi içindeyiz.havaların ısınmasıyla birlikde zaman zaman ciddi sorunlar yaşadık . kimi zaman oldu ürün çöktü. kimi zaman oldu çimler fazla mantarlaşmaya maruz kaldı. sulama tankına çeşitli besin eriyikleri ve dezenfektanları deniyoruz. bu denemelerimizde elde ettiğimiz iyi **** kötü sonuçlara göre çimlendirmedeki randımanıda dengede tutmaya uğraşıyoruz.
geçen sene silajda kazıklandık ve hiç randıman alamadık. ticaretde yapılan hileler hayvancılık sektöründede fazlasıyla var. en azından silajdan kurtulup daha değerli bir besin maddesi hemde daha ucuza maliyetle kullanmak artı yemden tasaruf sağlamak şimdiki sonuçlarımız. beklentilerimizde hayvan sağlığı ve süt oranındaki artış. bu arada sütün kıvamı rengi azdaha koyuldu yağ oranı azdaha arttı.
Sn drsweetym,

degerli paylasimlariniz icin tekrar tesekkur ederim.
umarim islerinizde umdugunuz basariyi ve kazanci elde edebilirsiniz.
henuz hayvanim yok, fakat oldugunda yem maliyetlerini asagi cekmek icin benimde denemek istedigim bir sey arpa hasili.

cimlendirme odalarinin sterilizasyonu icin ozon jenaratorunun kullanimini dusunebilirsiniz, bu topic altinda faydalari paylasilmisti diye hatirliyorum.

silaj konusuna gelirsek, bu ise zaman ve maddi kaynak ayirabilecek iseniz, kendi slajinizi hazirlamaniz en makul ve ekonomik yontem gibi gözüküyor. aslinda kiyilmis dari veya diger bitkileri basitce buyukce cop posetlerinin icinde agzini hava almayacak sekilde saklayarak bile slaj elde edebilirsiniz.

saygilarimla ...

koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 17:05   #872
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2010
sevgili koyu yeşil. silaj maliyetler açısından yatırım gerektirmeyen en ucuz besin kaynağı gibi durmakta. geçen sene açık silaj tonu 150 tl idi. bu sene ot balyası 6 tl.den 8 tlye çıktı.
silajın tonunu 200tl olursa ürettiğim çiminde tonu aynı para gibi duruyor. şu anda tam gider çıkaramıyorum henüz hala şantiye elk su parası ödüyorum.
darı dediğiniz mısırmıdır. buralarda darı kullanılmıyor. artan balya fiyatları yüzünden bu sene tanesi alınmış mısırın sapını balya yaptıracağım. yoksa sap ve yaprağı tarlada yakıyorlar.kullananlar çok memnunlar. samandan çokdaha değerli kaba yem.

ozon meselesine gelince bende iyi bir çözüm olduğunu tahmin ediyorum.özellikle sulama suyunu , Günlük 1 ton suyu ozonlama kapasitesi için 1gr ozon gazı üreten cihaz gerekli bunun maliyetini bilmiyorum. ben dezenfeksiyonda kendi çözümlerime gittim küf sorunu yaşamıyorum.

Düzenleyen drsweetym : 10-07-2012 saat 12:34
drsweetym Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 13:24   #873
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2012
kolay gelsin yeni havadisler yok mu ?

ucgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 14:03   #874
Yeni Üye

ebaydan 2gr/h ozon jeneratör tüp sipariş ettim sulama suyunda dezenfektan olarak kullanacağım artık ebay dan 1 ayda gelirse sonuçlarını paylaşırım

Eski 05-08-2012, 17:51   #875
Yeni Üye

İlk denememde küf pamukçuk sorunu ve yetersiz gelişme problemı yaşamıştım. Bu gün itibarı ile 20-25 cm aralıgına 10 günde ulaştım. ikinci denemem de de pamukçuklar var ama digerıne göre oldukça az. tabı bunlar azda olsa şevk kırıcı olsada denemere devam edecegim.

mrduran beğendi.
Eski 05-08-2012, 17:55   #876
Yeni Üye

birde katılımda ki aşırı azalma bu konu hakkında üyelerin ilgilerinin kayboldugu kanaatini oluşturdu bende, dünya bu ve benzeri konularda hergün ilerlerken yeni bir şeyler keşfetmek için mücadele ederken bizimde çalışmaya devam etmemiz gerekmez mi ?

Eski 06-08-2012, 17:58   #877
Yeni Üye

sevgili ucgun denemelerinizi sistem kurarakmı yapıyorsunuz yoksa el ile sulamalı az bir urunlemi. şöyle söyleyim eğer sabit bir odada sürekli üretime başlarsanız kapasite yukseldikçe küf ve pamukçuklar odanın nem,dışarıdan havalandırma ve dezenfeksiyon durumunuza göre artıyor.

Eski 06-08-2012, 23:49   #878
Yeni Üye

denemelerimisıstem kurmadan ancak kontrollü sekılde yapıyorum.sadece gece sulama gerçekleştiremedim.Ortam gündüz klimalı sabah saat 8 akşam 18 bazen saat 22 'ye kadar ortam'ı serın tutuk. ben pamukçuklanmayı yanlışlıkla küf dıye adlandırmışım,aslında küf yok sadece pamukçuk var oda az mıktarda.ortam'a çok sinek sızıyor ve arpa çimlerimi hiç rahat bırakmadılar. İptidai şekilde bu verileri elde ettigimize göre uygun koşullarda çok daha iyi bir ilerleme elde edecegimi düşünüyorum. yanlız konunun açık kalan uçları oldugunu düşünüyorum.İLERLEME kaydeden üyelerden hiç veri gelmez oldu bu beni şüphelendiriyor.Detay paylaşmak istenmedigini düşünüyorum.

mrduran beğendi.
Eski 07-08-2012, 00:09   #879
Yeni Üye

Basit bir fizibilite yapıldıgında ticari işletme şeklinde düşünen bir şahsın veya bir işletmenın 5-10 çiftçiye bile çok zor hizmet verecegini düşünüyorum.Hatta bir köyün bu şekilde arpa çimi yemi ile sürekli şekilde desteklenerek tedarikçilik yapılamaz diye de şerh koyuyorum.Bunlar benım düşüncelerim. 10 adet sagmal inek tek ögünde 7 şer kg dan sabah 70 kg akşam 70 kg olmak üzere diger yemlerine katkı şeklinde desteklenirse, hergün 140 kg arpa çimi demek. Bir tepsi ye 1 kg arpa serildiginde 7 kg ortalama alınıyorsa günde 20 tepsi yem döngüsü lazım buda haftalık 7 gün döngülü olunca 140 tepsi demek.Bunun içinse ortalama 15-20 m2'lik bir alan lazım.buda başka bir göstegeyi işaret ediyor.Her inek için 1,5-2 m2 alanda mahsul çalışması gerekli gibi gözüküyor.Zaten hasıl üreten makınacıların bu hesaplardan çok önce bu tespitleri yaptıklarını düşünüyorıum. Bu analiz beni bu işi ticari yapmak konusunda bir köy yerleşiminde ancak 5 bireysel işletme,maksımum 10'nar hayvan beslemek kaydıyla yapılabılecegını düşünüyorum. üretim alanı büyüdükçe kontrol zorlaşacak. Ve olumsuz bir durumda risk çok buyuk olacak. Bilmem katılırmısınız sayın DRSWEETYM.

Eski 07-08-2012, 00:18   #880
Yeni Üye

YANLIZ BU BAHSETTİKLERİM ŞUNU GÖSTERMEZ. BİZ BU İŞİ BIRAKALIM.Yok böyle birşey hayır devam edelim.ben en azından devam etmek için halen araştırmalarıma devam edıyorum.Ve bu ürünü satabilecegimizi ciddi ciddi düşünüyorum. Hayvanların rasyonunda bunu kullandırmak için destek lazım, çünkü başka bir durumdaha var rasyon nerde dengeli veriliyor dogru düzgün.Sadece büyük işletmelerde, zaten bu konulara zamanında eğilinse idi çiftçimiz bilinçlendirilse idi hayvancılıgımızve tarımmımız bu halde olmazdı.insanlar köylerden şehirlere asgari ücretle çalışmak için koşarak gelmezlerdi. degerli görüşlerinizi bekliyorum.Bu konuyu sonuna kadar ayakta tutmak için çalışmalıyız, en derin saygılarımla..

Eski 07-08-2012, 14:13   #881
Yeni Üye

Sayın drsweetym ürettiginiz arpa çimlerini rasyonda kullanmıştınız.bır takım degişiklikler yapacagınızı söylemiştiniz bunları hayata geçirdiniz mi? netice nasıl oldu.bunlar hakkında bılgı verebılırmısınız.bırde arpa çimi kullanmadan güncel yem ve ot saman fiyatları ile bır rasyon malıyeti hesabı yapsanız ve devamındada arpa çimi ile oluşturdugunuz rasyonun hesabın yapsak ve malıyetlerde ki farkı gözler önüne sersenız güncel olarak müthiş bir çalışma olur.nede olsa siz kendiniz üretim yaptıgınız için gerçek bilgiler sizdedir. bu bılgı paylaşımınız bizi çok mutlu eder. saygılarımla

Eski 08-08-2012, 14:00   #882
Yeni Üye

arpa çimi rasyonu laktasyonun son donemlerindeki hayvanlarda deneme durumunda oldum. belkide laktasyonun 1. döneminde sonuçlar farklı olabilir. inekler 10 litre süt ortalamasında. rasyonda,3kg süt yemi 2kilo arpadan yetişmiş hasılı ve 8kg ot şekindedir
otun kilosu35krş
sütyemi 80krş
arpa 72 krş
2.4 tl sütyemi
2.8tl ot gideri
1.4tl arpa gideri (elektrik su giderini hesaplayamıyorum çiftlikde tek saat var)
toplam 6.6 tl maliyet
süt şu anda 83krş
1. ve 2. laktasyon ineklerinde durumu görüp değerlendirmek gerekiyor.

Eski 08-08-2012, 23:06   #883
Yeni Üye

öncelikle çok teşekkür ederim.hayvanlarımız son laktasyon dönemlerinde oldukları için yakında kuruya çıkacaklar.bence son dönemlerinde olmalarıda bir gösterge.peki 2 kg arpa dan elde ettiginiz hasıl'ın yerini nasıl doldururdunuz.14 kg 'lık bir açıgı kaç tl bir masrafla kapatabılırız. biz sütü 6,6 tl ye elektrik -su- içşilik giderleri hariç mal ettik ve sütümüzü 10kg x 83 krş tan sattık = 8,3 tl 8,3tl - 6,6 tl=1,7 tl elimize kalan bunun da 70 krş kesin diger masraflara gider,elimizde inek başına 1 tl kazanç kaldı. birde 2kg arpadan elde ettigimiz yem var eger oda olmasa idi ne olurdu sayın drsweetym ?
bırde degişik bir soru daha sormak istiyorum. hayvancılık yapan komşunuz aynı zamanda arkadasınız kesınlıkle kıramayacagınız bır yakınınız yanı dıyelım. kapınızı çaldı ve senın yaptıgın arpa çimeni yemınden bana satarmısın dedı.ben ugrasıpta senın yaptıgını yapamam dedı sen ürettiginden banada sat dedi.satarmısınız? satarsanız kaç tl'ye satmalısınız.

Eski 08-08-2012, 23:14   #884
Yeni Üye

bıze sunmuş oldugunuz fıyatları siz piyasa fıyatları olarak mı sundunuz ? yoksa üretimi siz yaptınız ( ektınız biçtiniz ve alın terınızle yogurdunuz ) ve bunun üzerine size maliyetlerımıdır. saygılarımla

Eski 09-08-2012, 08:16   #885
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
30 sayfanın sonunda ineklere neyi nekadar yedirdiğini ve maliyetini yazan biri sonunda çıktı.
Sn. drsweetym bu konuda çok çok teşekkürler. Bu arada bende kocaelindeyim. Belki müsadeniz olursa sizi bir ziyaret etmek isterim.

my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 08:52   #886
Yeni Üye

ne kadar guzel oldu degıl mı ? fıyatlarla guncel bir şekılde çalışmak ve net olarak bazı seyleri görmek.

Eski 09-08-2012, 14:32   #887
Yeni Üye

arpa çiminin fiyatı satıyor olsam ton fiyatı için yeşil arpa buğday silajı ile aynı tutardım ton fiyatı 250 tl sanıyorum .. bedel biçmek açısından söylüyorum.
satmak istemezdim.( ayrı bir durum.
çiftlikde inşaat işlerimizden dolayı çimlendirmeye elaman temin edemediğim için inşaat bitene kadar üretime ara verdim. önümüzdeki hafta arpa çimi yerine rasyona yaş bira posası girmeye başlıyacağım.tonu 255 tl daha sonra arpa çimi ve bira posasını rasyonda sabit kullanabilirim.
çimlendirme odasını görmek isteyen arkadaşlara herzaman kapım açıktır.

Eski 09-08-2012, 14:58   #888
Yeni Üye

Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyordum.Allah razı olsun teklifiniz için, kapınız açık ancak aramızda biraz mesafe var.Tabi Kocaeli'nde oturan arkadaşlar için bulunmaz fırsat.fiyatlarını verdıgınız saman ve yemleri siz mi üretip fiyatlandırdınız yoksa pıyasa fıyatlarımı diye de merak etmiştik. Yaş arpa posasını arkadaşlardan deneyenler var faydalı oldugunu söylüyorlar.ama elımızde yeşil otu varken gerek var mı acaba drsweetym ?

Eski 09-08-2012, 15:02   #889
Yeni Üye

ton'unu 500 tl nın altında olursa zarar edersınız gıbı gelıyor bana bu kadar faydalı ürün kuru ot kaba yemden bıle ucuz.

Eski 09-08-2012, 23:58   #890
Yeni Üye

Yas bira posasini cimlendirmede uretime ara vermek zorunda kaldigim icin verecegim. Bende ilk tecrube edecegim,mayali urun olmasi rumende sindirime faydali olacakdir. Cimde Uretime gectigimde verime gore yemden yapacagimiz tasarufa gore bira posasina devam edebiliriz. Biz malessef kaba yemi ve kesif yemi hazir aliyoruz. Yeni isletmeyiz eksikler bitmiyor, yer kiralayip ekim yapmaya sira gelmiyor.

Eski 10-08-2012, 14:55   #891
Yeni Üye

valla biz bu işin içinden matematikle çıkamadık.rasyonların ekonomık degeri elde ettigimiz sütten fazla pekı sız nasıl başaediyorsunuz. bu iş şuna benziyor devlet istatistik kurumu inceliyor bir ailenin yaşaması için gereklı rakam ı 2000 tl buluyor, ama devletin belirledigi asgarı ücret 700 tl. nasıl olacak bu işler bilemıyorum. izmir de süt dün itibarı ile 75 krş. köylümüz hayvana yonca otu ve kesif yem veriyor. saman slaj yok ve elındekı hayvanı satmaya bakıyor aynı anda izmir damızlık düve çiftligi 5500 tl ye tohumlu düve teklif ediyor. bu işle ugraşan hayvancılık yapanlarda 4500 tl elındekı 2.3. buzadakı hayvanı teklif ediyor.

Eski 14-08-2012, 10:12   #892
Yeni Üye

Degerli dostlar bulundugumuz ilde veya ilçede ki tarım ve hayvancılık fuarları tarihlerini paylaşalım ki buralarda buluşma şansımız olsun. Saygılarımla

Eski 14-08-2012, 14:03   #893
Yeni Üye

V. FHABESAS " Hayvan Besleme ve Sağlığı Sempozyumu"

linkde sempozyum var

Eski 18-08-2012, 03:33   #894
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2012
Thumbs up

Teknik anlamda dikkate aldığım tek mesaj 430 nolu mesajdır. Burda gerçekten paylaşımcı iyi niyetli insanlar olduğu gibi ufak şeyler yüzünden ya da sırf ego tatmini için konuyu saptıranlar da olmuş. Okuduğum 30 sayfa boyunca edindiğim izlenim sonucunda iyi ki elektriği, ampulu falan Türkler bulmamış fikrine kapıldım. Öyle olsa herhalde dünya şu an elektriksiz ve ampulsüz kalacakmış. Bir yandan işi ticarete döken arkadaşlara kızıyorum; bir yandan da kızamıyorum. Sonuçta elde ettiği ve paylaşmadığı veriler bu rekabet ortamında onu bir belki on adım öne çıkarıyor olacak; ama 70 milyonun tüm ihtiyacını sadece kendilerinin karşılayamayacağını da burdan hatırlatmak isterim. Öyle arkadaşlar var ki burda, yıllardır peşinden koşulan ve bedava enerji anlamına gelen soğuk füzyonu gerçekleştirse kimseye söylemeyecek de apartmanın kaloriferinde kullanacakmış gibi geliyor bana... )) Allah'tan biraz ingilizce biraz google translate yardımıyla malasef bizden kat ve kat daha paylaşımcı olan yabancılardan bu konu hakkında daha doyurucu bilgilere ulaşabiliyoruz. Bilgi paylaşımı konusunda malesef biz kendimize o yabancılardan daha yabancılaşmışız. 30 sayfa boyunca okuduklarımdan anladığım bu ulaştığım sonuçsa şu :

1- Maksimum verimli siteril bir üretim sistemi kurmadan önce yapılacak ilk iş 1 denek 2 kontrol gurubu prensibine göre iki benzer hayvan seçilerek deneysel bir mantıkla küçük miktarlarda üretilen ürünün hayvanın durumu , yaşı , cinsi ve -süt verimi mi elde edilmek isteniyor, et verimimi yoksa her ikisinde ulaşılacak maksimum verim mi gibi- amaca göre lokasyonlar hazırlanarak ürünün maliyetleri düşürüp düşürmeyeceği, maliyeti düşürüyorsa bile kısa veya uzun vadede daha büyük olumsuz sonuçlara neden olup olmadığı belirlenmeli ki buda 15-20 gün ya da 1-2 ayla olacak bir şey değil. En az 6-12 ay arası bir gözlem sonucunun farklı bağlamlarda değerlendirilmesi gerekiyor: Olumsuz sonuçlar neler, Bu olumsuz sonuçlar ciddi risk yaratabilirler mi? Olumsuz sonuçlar nasıl düzeltilebilir? gibi sorulara cevap alındıktan sonra ya da eğer olumsuz sonuç yoksa sonuçlar olumluysa sonuçta bu ürünün kısa ve uzun vadede verimli olduğu bilimsel olarak, verilere dayalı olarak kanıtlanabiliyorsa -ki burda bilim adamı olmanıza gerek yok bilimsel yöntem - problem çözme- basamaklarını kullanarak, verileri tecrübeyle doğrulayabilir ya da yanlışlayabilirsiniz- ikinci aşamaya geçilebilir.

2- Bu aşamada amacımıza uygun şekilde olumsuz sonuçlarla karşılaşmamışsak gerek hayvanın sağlığı gerek girdi maliyetlerinin düşlürülmesi hususunda olumlu sonuçlar elde etmişsek, hayvanlara verilecek lokasyondaki çimlenmiş arpa ihtiyacı belirlenmeli.

3- İhtiyacımıza göre maksimum verimli bir sistem kurmalıyız. Kurduğumuz sistemi yaratıcılığımıza bağlı olarak toprak altı ısıtma, güneş, rüzgar, su gibi altarnatif enerji kaynakları kullanılarak modifiye de edilebilir. - ki sistemi kurarken 430 nolu mesajdaki durumlar , sterilizasyon, kullanılacak malzeme, arpa bitkisinin yetişme koşulları, damlalama, spreyleme, sisleme, küf, bakteri gibi sterilizasyon sorunları ... gibi pek çok faktörü göz önünde tutan sağlıklı otamatik ya da manuel sistemi kurmak-

Kaba olarak aşamalar bunlar. Görüldüğü gibi zahmetli, meşakatli bir süreç ve kimse bu süreçlerden geçerek elde ettiği verileri hazır olarak başkalarıyla paylaşmak istemiyor. Bence imkanı olanlar iyi bir planlamayla eğer sistemin kısa ve uzun vadede gerçekten işe yaradığı kanaatine gözlem, deney ve pratikte ulaşabilirlerse sistemi denesinler. Gönülleri arzu ederse sonuçları paylaşsınlar. Yoksa bir hevesle paralarını, zamanlarını, emeklerini boşa heba etmesinler. Sonuçta bundan daha ekonomik bir başka çözüm yoluna da maliyet hesaplamalarıyla ulaşabilirlerse ya da denedikleri söz konusu bu sistem anlamlı bir şekilde girdi maliyetlerini düşürmüyorsa, daha pratik aynı maliyeti sağlayan başka çözümler varsa, verim alınamıyorsa ya da alınan verim kısa vadede olumlu, uzun vadede olumsuzsa, hayvanın sağlığına zaralıysa vs vs bunca emek harcamak zaman ve para kaybı da olabilir... Gönül ister ki en azından sistemi kurmadan üretecekleri, çimlendirecekleri az miktarda ürünlerle imkanı olanlar benzer iki hayvan seçsin ve hayvanın yaşı, cinsi, durumu ve amaca göre birinin lokasyonuna çimlenmiş arpayı değişik miktarlarda ilave etsin diğerininkine çimlenmiş arpayı ilave etmesin ve elde ettiği sonuçları burdan paylaşsın ve farklı denemelerin birbirini doğrulayıp doğrulamadığı ya da yanlışlayıp yanlışlamadığı sağlıklı bir şekilde ortaya çıksın, daha sonra sistemin kurulup kurulamayacağına karar verilsin zaman, emek ve maddi kayıplar olmadan bir şeyler yapılsın ve bir taşla on kuş vurulsun, ama maalesef Türkiyede yaşıyoruz ve bu şartlarda ve bu anlayışla bu durum pek te mümkün görünmüyor...

Hayalim enerji ihtiyaçlarını kendi bünyesinde karşılayacak besi ve topraksız tarım prototipi bir proje ve hayalim bu olduğu için de sitenizi tanımış oldum. Neyi araştırıyordum : Topraksız tarımda altarnatif enerji kaynakları (su-güneş-rüzgar-toprak altı ısıtma- jeo termal) ya da güvenilirliği tartışmalı magnetik motorlarla veya buluş olarak adlandırılan ancak itibar edilmeyen ya da can güvenliği nedeniyle açıklanmayan yöntemlerle üretilen elektrikle orta ölçekli bir seranın sulama ve iklimlendirme için enerji ihtiyacı karşılanabilir mi sorusu? Altarnatif enerji kaynakları (su-güneş-rüzgar-toprak altı ısıtma- jeo termal) yatırımı şu an için pahalı olduğundan beni ilgilendiren ikinci kısım...Saygı ve Sevgi ile...

HİDRO ELEKTRİK ENERJİ ÜRETİMİ - YouTube

http://web.firat.edu.tr/iats/cd/subj...rgy/ETE-37.pdf

Jeneratör Yapımı - YouTube

http://www.youtube.com/watch?v=vxMHg...ayer_embedded#!

http://www.youtube.com/watch?v=4Y-AF...feature=fvwrel

http://www.youtube.com/watch?v=ugGIL...eature=related

'Bedava enerji' peşinde koşan 'manyetik akıncı'lar / Türkiye / Radikal İnternet

http://www.dunyabulteni.net/?aType=h...ticleID=221156

Özellikle yukaraki linkteki haberleri okuyun ki bu ülkeye ve insanlarına hizmet etmenin cezasız kalmayacağını anlayın.

Düzenleyen logologo : 18-08-2012 saat 10:18 Neden: İmla
logologo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2012, 15:36   #895
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Sn. logologo
Konuyu o kadar güzel özetlemişsiniz ki sizi kutluyorum. Bende sizin kadar güzel yazamasamda bir iki cümle eleştri yazmıştım ama yemediğimiz fırça kalmamıştı. Neyse zaten bence yemin 50tl samanın 15tl olduğu bir ülkede artık ne çimlendirirsek çimlendirelim ineklere ne rasyonla yedirirsek yedirelim bu işin yapılacağı kalmadı. Herkese saygılar.

my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2012, 12:00   #896
Yeni Üye

Degerli agaçlar.net katılımcılarının ramazan bayramı mübarek olsun.

mrduran beğendi.
Eski 22-08-2012, 14:16   #897
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
SAANEN KEÇİLER ARPA ÇİMLERİNİNİ İŞTAHLA YİYOR - YouTube
yeni yaptığım makina sayesinde arpa çimleri yazın klima ve ışık gerektirmeden sadece 12 volt 4 amperlik bir trafoyla yani hemen hemen sıfır elektrik harcamadan oda zaman saatine bağlı olarak arpalarımı çimlendirmeyi başardım çimlerde ise kesinlikle küf koku vs. oluşmamaktadır . hatta bu sistem rahatlıkla güneş piline bağlanıp az bir enerjiyle çalışmaktadır keçilere sağladığı faydalar ise benim keçiler ilk doğumunu yaptılar ilk doğumda 3 kilo kadar süt verdiler şu an 2 ay geçti 4,5 litreye çıktılar saman kesinlikle vermiyorum

mrduran beğendi.
duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 15:51   #898
Yeni Üye

sevgili duvartarımı
sistemin kurulması gerçekden büyük maliyet oluşturuyor, yazın sanırım açık havada çimlendirme yapıyorsunuz ve bundan dolayıda maliyet sadece sulama sistemine dayalı oluşuyor. Bizler 365 gün üretmek zorundayız.
Hiç olmazssa yazın üretim yapacak arkadaşlara destek olması açısından düzeneğinizin resimlerini **** videosunu görmek isteriz.

Eski 26-08-2012, 06:18   #899
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Sayin duvartarimi kecilere sadece arpa cimimi veriyorsunuz? Ne kadardir? İzlenimleriniz nedir?

Düzenleyen thinkup : 26-08-2012 saat 06:18 Neden: Yanlis harf
thinkup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 18:42   #900
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thinkup Mesajı Göster
Sayin duvartarimi kecilere sadece arpa cimimi veriyorsunuz? Ne kadardir? İzlenimleriniz nedir?
sadece arpa çimi değil buğday, fiğ, soya çimide veriyorum soyalarda hemen hemen aynı zamanda filizleniyor ayrıca sütünden peynir yapıyorum peyniraltı suyundanda veriyorum kaba yem ve samana gerek kalmıyor hatta şu sıralar kuru yoncayıda kestim sadece sabahları ve akşşamları 100 gr kadar darı kırması veriyorum süt veriminde herhangi bir düşüş yok benim asıl amacım yavaş yavaş sadece hasılla beslemek

duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024