agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2012, 13:33   #841
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2011
Hocam fiyatları nedir krom ve alküminyum ve ölçüleri nasıl yaptınız birde kaç yerinden delik acıldı mı ? suyun taliyesi için

ibo3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 22:59   #842
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibo3535 Mesajı Göster
Hocam fiyatları nedir krom ve alküminyum ve ölçüleri nasıl yaptınız birde kaç yerinden delik acıldı mı ? suyun taliyesi için
kendim imalatını yaptım alüminyumdan 60x60 cm tepsilerden 16 tepsilik yaptım plastik sordum 800 e çıkıyor birde pis bir koku yapıyo hayvanlar yemiyor

iyibirinsan beğendi.
duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 07:00   #843
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Yatay saksilarin yuksekligi cok fazla arpalar havasiz kalir kuflenme be mantarlasma yapar kotu kokuya sebeb solution,yukseklik end fazla 4 cm olmali..tava olarakta seffaf ayakkabi kutularini oneririm,drenaj olarak tavalari egimli yerlestirin onlerden 3cm gensliginde siraya 4 diktortgen seklinde drenaj delikleri acin,koku icin sulama suyunu dezenfekte etmeyi unutmayin

iyibirinsan beğendi.
serdardercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 14:53   #844
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2011
evet zaten saksılar cok yüksek birde plastik koku yapıyor birazda resime iyi bakınca bazı yerde oluşmamış yerler var oda ilk başta sakların altında sular yere akmasın die ikinci tava yapmışlar onu fark etmedim o yüzden biraz boğulma yapmış arpalar ama genelde iyi oldu eksiklerimi gördüm en azından artık daha profesonel calışma yapacam

iyibirinsan beğendi.
ibo3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 20:23   #845
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
saanenler ispir ve kumdarı çimlerini iştahla yiyorlar.mp4 - YouTube

kendimizin yapmış olduğumuz çim makinasından çıkan çimlenmiş kumdarı ve ispir yemlerini saanen keçilerimiz iştahla yiyorlar

mrduran ve iyibirinsan beğendi.
duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 16:06   #846
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Arkadaşlar merhaba, koyun besiciliğinde arpa hasılını nasıl kullanabiliriz,

Koyunu merada yaymadan, sadece aarpa hasılı+ saman la besleyebilirmiyiz,

ecoprin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 11:37   #847
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2012
sevgili Delimus,,,,,
Bolu"dan selam... Girişiminiz ve aklınızdakileri somutlaştırma gayretinizi tebrik ediyorum,Gercekten tek kelime ile harika.. İnşallah emekleriniz bir şekilde maddi manevi zayii olmaz..

baracuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 11:43   #848
Yeni Üye

*** delimus...firmanın ismini reklam olmasın diye belirtmek istememiştiniz.. rica etsem ismini yazabilirmsiniz. teşekkür ederim,,,

Eski 13-06-2012, 12:00   #849
Yeni Üye

üstad selamlar,,, proje muhteşem... bolu dan yazıyorum..öncelikle Allah emeklerinizi zayii etmesin.. helalinden bol zekat vermeyi nasip etsin temennim.. şayet tüm şartlar oluştu ise bayilik sistemi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunur iseniz sevinirim... selamlar olsun

Eski 21-06-2012, 15:52   #850
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2010
Arkadaşlar,çok uzun zamandır çiftliğimde kurmayı planladığım çimlendirme odasını tamamladım. yaklaşık 1 aydır üretim deneme safhalarında sürmekde. üretimdeki randıman ve aksaklıkları en aza indirecek hale getirmek için denemeler yapıyoruz amacımız daha az amatör olmak. sistemi tamamen problemsiz olabildiğince profosyenel çalıştırmak. googlda Aker süt çiftliği ni aratarak **** www.sutciftligi.com adresinden görebilirsiniz resim ve video"youtube üzerinden" yüklemeleri yaptım. merak eden arkadaşlar bakabilirler.

drsweetym Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2012, 16:14   #851
Yeni Üye

çimlendirme odasından bazı resimler

Eklenen Resimler

nicea ve mrduran beğendi.
Eski 21-06-2012, 16:18   #852
Yeni Üye

bir kısım resim daha

Eklenen Resimler

nicea ve mrduran beğendi.
Eski 21-06-2012, 16:20   #853
Yeni Üye

son resimler

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2012, 16:25   #854
Yeni Üye

video görüntüsü ekleyemedim link yazabiliyorum

arpa çimlendirme barley sprout www.sutcifligi.com.mp4 - YouTube

Aker süt çiftliği arpa çimi ile besleme www.sutciftigi.com Barley Sprout feeding dairy - YouTube

iyibirinsan beğendi.

Düzenleyen drsweetym : 21-06-2012 saat 16:26 Neden: video yukleme
Eski 22-06-2012, 14:35   #855
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
sayın drsweetym,
oncelikle kurdugunuz sistem icin sizi tebrik etmek istiyorum.
arpa cimini ne kadar bir sureden beri belirli bir hayvan icin yem olarak kullandiniz?
bu surede hayvanda bir agirlik kaybi oldu mu? ve son olarak arpa cimini nasil bir rasyon'da ineklerinize veriyorsunuz?
ilgiliz icin simdiden tesekkur ederim...

my1981 beğendi.
koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 21:46   #856
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Bu başlığı birinci sayfasından başlayarak tam olarak okumamışsınız anlaşılan. Bu başlıkta hiç kimseye makina alması tavsiye edilmemiştir. Tam tersine hayvancılıkla uğraşan tüm vatandaşlarımızın bu teknolojiyi yurdun her köşesinde kendi imkanları ile yapmaları için her türlü ipucu ve yardım verilmeye çalışılmıştır.

Kendi imkanları ile bu işi yapmak isteyen arkadaşlara (başta Sevgili Viskhy' e olamak üzere) her türlü destek ve motivasyon sağlanmaya çalışılmıştır. Belkide tüm ağaclar.net camiasında ilk defa bir arkadaşımız (Viskhy) burada paylaşılan bilgilerden faydalanarak önce kendi hayvanlarında kullanmak üzere, daha sonrada işin cazibesini görerek ticari olarak bu işi yapmaya karar vermiştir.

Umudumuz ve beklentimiz daha bir çok arkadaşımızın bu işi kendi imkanları ile yapabilmesi. Bahsettiğiniz rakamları üç aşağı beş yukarı zaten tahmin ediyordum. Çünki yurtdışı satış fiyatları internette mevcut. Bu söylenilen rakamlara aynı kapasitelerde olmak kaydıyla en azından dört adet makina yapılır. Aslında ahırı veya yerleşik düzeni olan arkadaşların bu işi Sn. Viskhy' nin yaptığı gibi bir odada sabit tesisi olarak yapması daha pratik.

Sorularıma cevap vermediğinize göre henüz başlangıç yapmamışsınız. Bu konuda amortisman analizi yapmak için önce yem maliyeti ne kadar ucuzluyor, buna karşılık süt veya et verimi ne kadar artıyor onu bilmek lazım. ayrıca beslenen hayvan sayısı alınan makina kapasitesi ile uyumlumu ona bakmak lazım. Halbuki kendi imkanı ile bu işi yapan arkadaş en küçüğünden başlayarak deneye deneye kapasiteyi büyütme imkanına sahip olurlar. Elinizdeki maliyet analizlerini açıklarsanız bizimde ufkumuz açılır.
Değerli kardeşim.Ben bu çimlendirme makinasını kendi imkanlarım ile yapmayı yeşil taze ot üretip satmayı planlıyorum.bana bu konuda gerekli bilgileri yazarsanız memnun olurum.
Mehmet SARI
gaziantep
05318897011
iyi-birinsan@hotmail.com
Mesajınızı beklerim.

iyibirinsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 22:19   #857
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drsweetym Mesajı Göster
Arkadaşlar,çok uzun zamandır çiftliğimde kurmayı planladığım çimlendirme odasını tamamladım. yaklaşık 1 aydır üretim deneme safhalarında sürmekde. üretimdeki randıman ve aksaklıkları en aza indirecek hale getirmek için denemeler yapıyoruz amacımız daha az amatör olmak. sistemi tamamen problemsiz olabildiğince profosyenel çalıştırmak. googlda Aker süt çiftliği ni aratarak **** www.sutciftligi.com adresinden görebilirsiniz resim ve video"youtube üzerinden" yüklemeleri yaptım. merak eden arkadaşlar bakabilirler.
çok teşekkür ederim verdiğiniz süt çiftliği sitesinde güzel bilgiler var sağolunuz.

Eski 24-06-2012, 22:26   #858
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duvartarimi Mesajı Göster
kendim imalatını yaptım alüminyumdan 60x60 cm tepsilerden 16 tepsilik yaptım plastik sordum 800 e çıkıyor birde pis bir koku yapıyo hayvanlar yemiyor
kullanılan kram 304 özellikli krom mu olmalıdır yokda daha az kaliteli krom olabilirmi **** 1 mm lik demir metal saç krom kaplama yapılırsa da olurmu yoksa zamanla bu krom kaplama metalden ayrılarak ürüne zarar verirmi?

Eski 24-06-2012, 22:32   #859
Ağaç Dostu

Alıntı:
Güzel bir oda tipi sistem kurmuşsunuz bende kirada bulunduğum evimin altında 2 oda var oraya sizin sisteme benzer sistemden kurup yeşil taze ot üretip satmak istiyorum.bana sizin sistem malzemelerini temin adresini ve fiyatını kuruluşunu kullanımı gibi önemli özelliklerini açıklarsanız memnun olurum.size dua ederim.
Sizden Allah c.c razı olsun derim.
Mehmet SARI
Gaziantep
05318897011
iyi-birinsan@hotmail.com

Eski 25-06-2012, 11:41   #860
Yeni Üye

Kuracağınız sistem tamamen kendi yaratıcılığınıza el emeğine projelendirmenize ve bölgenizden temin edebileceğiniz meteryallerden oluşacaktır. ben 40x40 L demirlerini galvaniz ettirdim ve raf demirlerini yaptım.raf yüksekliği 30 cm tavalar 40x60 çok zor temin ettim 700 adet bastırttım istanbulda bir firmaya az sayıda yapmıyorlar. sisleme için netafim sisleme başlıkları kullanıldı.
50m2 bir oda maliyeti hiçde azımsancak bir rakam olmadı emin olun.

Eski 25-06-2012, 16:47   #861
Yeni Üye

drsweetym merhaba,

Aydınlatmayı nasıl yaptınız, florasanmı kullanıdınız, bilgi rica ederim.

Eski 25-06-2012, 17:25   #862
Yeni Üye

elektronik balanslı 120cm lik çiftli kapalı sistem dış mekan için izoleli olanlarından florasanlar kullanıldı toplam 10 adet
4er adet uzun kenar yan duvarlar , girişde yok ,giriş kapısı camdan . girişin tam karşısındaki iki sıra rafların ortası kolidor sonunada 2 adet kullanıldı. timer ile 12 saat aydınlatma yapılıyor

Eski 26-06-2012, 07:45   #863
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koyu yesil Mesajı Göster
sayın drsweetym,
oncelikle kurdugunuz sistem icin sizi tebrik etmek istiyorum.
arpa cimini ne kadar bir sureden beri belirli bir hayvan icin yem olarak kullandiniz?
bu surede hayvanda bir agirlik kaybi oldu mu? ve son olarak arpa cimini nasil bir rasyon'da ineklerinize veriyorsunuz?
ilgiliz icin simdiden tesekkur ederim...
Rasyonu bende merak ediyorum, kullandığınız rasyonu bizlerle paylaşırmısınız

Eski 26-06-2012, 15:22   #864
Yeni Üye

şu anda hayvanlarım son laktasyondalar gebelikleri ileri ve sürü süt ortalaması iyice düştü.
10lt civarında. rasyonda 4kg süt yemi ve 2 tava çim veriyoruz her tavada 1 kg çimden 7kg yaklaşık çim alıyoruz. bir hayvan ortalama 7 kg ot tüketiyor

Zeyno waffle beğendi.
Eski 27-06-2012, 14:57   #865
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Alıntı:
şu anda hayvanlarım son laktasyondalar gebelikleri ileri ve sürü süt ortalaması iyice düştü.
10lt civarında. rasyonda 4kg süt yemi ve 2 tava çim veriyoruz her tavada 1 kg çimden 7kg yaklaşık çim alıyoruz. bir hayvan ortalama 7 kg ot tüketiyor
paylasimlariniz icin cok tesekkur ederim sayin drsweetym,
bir yanlis anlamaya imkan tanimamak icin, sorularimin amacinin sadece arpa ciminin rasyon icinde kullanimini ve uzun sureli kullanim sonuclarini anlamak/ogrenmek oldugunu ayrica belirtmek isterim.

arpa cimi ile en uzun ne kadarlik bir sure ile beslediginiz bir hayvaniniz var? arpa cimi kullanmaya basladiginiz gunden bugune, hayvanin kondisyonunda bir dusus oldu mu?
kuruya ayiracaginiz inekleriniz icinde ayni rasyon ile mi devam etmeyi planliyorsunuz?

cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 17:59   #866
Yeni Üye

sevgili koyu_yeşil
ortalama 1 aydır 35 sağılır hayvanımızda rasyonu kullanıyoruz.kurudakilerde kullanmıyorum. henüz 1 yaş altı dana ve düvelere vermeye başlayamadım elimdeki tavalar ile sadece sağılırlara veriyoruz. çimi otu ve süt yemini yem karmada karıştırıp vermeye başladık. işleri hafifletmesi ve otdan yemden yararlılığını artırması açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.
randımana gelirsek hayvanlarda baştan hafif ishal yaptı sanırım rasyon değşimi ve sindirimi rahatlattı. daha sonra normale döndü. hayvanlarda kilo kaybı hiç oluşmadı. sağlıkları çokdaha iyi tüyleri parlak ve iştahları yerinde.
arpa çiminden önce 6kg sütyemi 2kg arpa ezmesi ve 7kg ot idi
arpa çiminden sonra4kg sütyemi 2kgarpadan elde edilmiş hasıl veriyorum ot aynı
süt oranı değişmedi 2kg hayvan başına süt yemini azaltmış olduk.
bu aralar fabrika yemini 4kgdan 3 e düşürüp ortalama verimi test edeceğiz
süt ortalamamız 10kgda. amacımız öncelikle hayvan sağlığı,tohumlama başarısını arttırma hastalıklara karşı hayvan sağlığını yukarı almak. immün sistemi güçlendirmek.
şunu biliyoruzki arpa çimi rumende alkalin etki yaparak asidozu engelliyor.
sağlıklı hale gelen hayvanlardada süt veriminde artış olacağı beklentisi içindeyiz.havaların ısınmasıyla birlikde zaman zaman ciddi sorunlar yaşadık . kimi zaman oldu ürün çöktü. kimi zaman oldu çimler fazla mantarlaşmaya maruz kaldı. sulama tankına çeşitli besin eriyikleri ve dezenfektanları deniyoruz. bu denemelerimizde elde ettiğimiz iyi **** kötü sonuçlara göre çimlendirmedeki randımanıda dengede tutmaya uğraşıyoruz.
geçen sene silajda kazıklandık ve hiç randıman alamadık. ticaretde yapılan hileler hayvancılık sektöründede fazlasıyla var. en azından silajdan kurtulup daha değerli bir besin maddesi hemde daha ucuza maliyetle kullanmak artı yemden tasaruf sağlamak şimdiki sonuçlarımız. beklentilerimizde hayvan sağlığı ve süt oranındaki artış. bu arada sütün kıvamı rengi azdaha koyuldu yağ oranı azdaha arttı.

Eski 27-06-2012, 21:59   #867
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
süt yemini hazır mı alıyosunuz kendiniz mi hazırlıyorsunuz?

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 22:13   #868
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
en azından silajdan kurtulup daha değerli bir besin maddesi hemde daha ucuza maliyetle kullanmak artı yemden tasaruf sağlamak şimdiki sonuçlarımız. beklentilerimizde hayvan sağlığı ve süt oranındaki artış. bu arada sütün kıvamı rengi azdaha koyuldu yağ oranı azdaha arttı.[/QUOTE]

değerli hocam silaj oldukça kaliteli özellikler süt sığırcılığında olmazsa olmaz demiyorum ama gerekliliği yüksek bi yemdir. söyle özetlemek isterim;
sizin günlük bütün protein enerji vitamin ve mineral ihtiyacınızı istenirse bir kapsül halinde size sunulabilr değil mi? yani teknolojik olarak fakat siz lezzet konusunda tatmin olurmusunuz? tıpkı bu şekilde hayvan beslemede de hayvanların tercihlerini dikkate almak zorundayız ki zira bir süre sonra hayvanların tat alma duyularında kayıp yaşanmasın. sığırlarda tokluk hissinin yanında iştah karamıda önemlidir. yani hayvan mutlu ise verim üzerini etkisini anlatmamıza gerek yok. ve size acizane tavsiyem kendi silajınızı kendiniz yapın. hem ekonomik hem daha kaliteli olur. hatta ihtiyacınıza göre 25-50-100 kg lik ambalajlarda bunu yapmanız mümkün . pratik bir uygulama

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 12:04   #869
Yeni Üye

konumuz arpa çimi olsada amacımız rasyonda fiyatları olabildiğince aşağı çekmek. konu dışı olsada rasyonunda bira posası yani arpa posası kullanan besi **** süt hayvancılığı yapan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum

Eski 06-07-2012, 13:04   #870
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
AgriTOM Biyokütle Tesisi (10 ton/gün) hakkında...

Türkiyedek En Yüksek üretim kapasiteli (Dünyada bilinen en yüksek kapasiteli sistemle aynı) tesisimiz bir süredir 800 başlık çiftlikte devreye girmiş ve yüksek verimlilikte, mantar fungus, bakteri, patojen, mikrobiyel yükten vs den ari bir şekilde üretimini yapmaktadır. Ülke hayvancılığına hayırlı olmasını dileriz,
saygılarımla,
Tevfik ÇAĞLAN
549 4556506

Eklenen Resimler

idris şenol ve aga06tr beğendi.
teewfix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024