agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2010, 22:19   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2010
Nerdesiniz

Uzun zamandır kimseden ses çıkmıyor. Hayırdır herhalde herkez çalışmalara başladı onun için yazmaya vakit ayıramıyorsunuz.

kalender19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2010, 16:57   #482
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın Viskhy;
Bu forumda ilk defa yazıyorum.Ancak uzun zamandır takip etmekteyim.Bu sistemin hayvancılık için katkılarını görmek için,elde edilen hasılın Kuru madde miktarı,HP oranı,enerji ve vitamin değerlerini bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.Bu konuda bir analiz yaptırdınız mı?Yaptırdıysanız sonuçlar nelerdir?Yayınlarsanız çok faydalı olacaktır.
Size ve foruma katılan tüm arkadaşlara selamlar.

mbordinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 11:03   #483
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2010
Arkadaşlar arpa çimlendirme konusunda en faydalı Türkçe bilgileri paylaştığınız için teşekkürler

olgunsmv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 19:38   #484
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
kapalı alan olarak sera kullana bilirsiniz. kapalı alanlarda ışık yokluğu çekiyor bitkiler. benim bitkilerimin tamamı bu şekilde öldü. lamba kullanırım diyorsanız elektirik faturası kabarık gelir.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 23:17   #485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2010
Saanen keçi yetiştiriyorum ve arpa çimlendirmesini nasıl yapabilirim demir profilmi yapsam ısı ne olacak plastik kasa ürüten firmaları ararken forumda açılan konuya rastladım. Birbuçuk senelik bir serüvenin burada kayıt altında olması müthiş birşey. Bütün gece okuyarak geçirdim ve kafamdaki birçok soruya cevap buldum. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim. Viskhy arkadaşın projeyi hayata geçirmesi ve adım adım anlatması diğer arkadaşlarında katkıları gerçekten taktire şayan. Bazı arkadaşların acımasız ve anlamsız eleştiriler yapmak yerine projede gördükleri eksikleri giderebilecek önerilerde bulunmaları daha iyi olurdu. Bu işi profesyonel olarak yapan arkadaşlarında foruma girip bakın biz bunu üretiyoruz diyerek reklam yapmak yerine işin püf noktalarını paylaşıp bilgimizi arttırmalarını tercih ederiz. Zira zaten üretilmiş makinalar olduğunu biliyoruz gidip satın alacak olsak irtibata geçeceğimiz yerleri bulmak bizim için sorun olmazdı. Boşuna forumlarda vakit geçirmezdik.

suntalam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 07:32   #486
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. suntalam,

Kuracağınız çimlendirme ortamının kapasitesi ve ortamını tarif ederseniz daha kolay çözümler bulunabilir. Demir profil kullanmanızı önermem ya da kullanırsanız modüler yapıp, yaptığınız iskeleti toz boya tekniği ile boyatmanızı öneririm. Çok nemli bir ortam oluşacağı için istenmeyen paslanmalarla uğraşırsınız. Sn. Viskhy PVC pencere profillerinin içine konulan takviye kompozit malzemelerden kullanmıştı. Bakteride üretmeyeceği için en uygun malzeme o bence. Kolay gelsin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 11:48   #487
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2010
sn sarıcan,
On gün oldu 12 adet gebe keçi aldım. Daha sahiiplerinde duruyor yer hazır olmadığı için teslim almadım. Keçi bakmaya da devam ediyorum. 40-50 keçiye tamamlamak istiyorum. Tabi istenen kalitede keçi bulmak biraz zaman alıyor. Dolayısıyla bu 40-50 keçi birkaç aysonra doğurunca min 100 keçi olacak. Şuan kiralık bir yer buldum tutacağım ama birkaç pürüz var. Çiftliğin içinde birde boş ev var oranın bir odasını çimlendirme odası yapmalı düşünüyorum. Şimdilik 100 keçi kapasiteli düşünüyorum ama becerebilirsem giderek büyüyecek. Şu demir profil düşüncesi forumdaki paylaşılanları okumadan önceydi. İnverter kaynak makinası profil kesme ve taşlama makinasını internetten almıştım bile. )) Şimdi CRP düşünüyorum. Şu yer meseleleri hallolup keçiler gelince hemen işi koyulabiliriz. İlgilenen arkadaşlarla forumun ikinci ortak projesi olarak başlayıp biterebiliriz. Nede olsa birbuçuk senelik bir tecrübede var forumdakiler için.

suntalam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 12:20   #488
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Süt verimlerini paylaşırsanız sevinirim , Arpa çim öncesi sonrası...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 17:11   #489
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Arkadaşlar;
Arpa hasılı için hasılmatik firmasının verdiği analiz değerlerinin doğruluğunu onaylayabilecek kullanıcılardan mesaj bekliyorum.
Saygılarımla.

mbordinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 22:34   #490
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
ilgimi çekti, gayet başarılı. tebrikler.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 14:19   #491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2011
selam abiler.ben akşam farkettim ve sabah 6:30 a kadar başından ayrılamadım.katılan herkese sonsuz teşekkürler.
bugüne kadar internette boşuna vakit öldürüyormuşum diye düşündüm bu siteyi bulunca.anlatmam o kadar heyacanlandım ki anlatamam.
benim hayvanım yok ama hayvan vetarım konusunda çok meeraklıyım.imkanım olsa her türlüsünü yapmak isterim.yeşil arpa yetiştirme konusunda çok güzel bilgiler edindim,sn.wisky'nin cesaretinden ve diğer abilerin tecrübelerinden çok etkilendim.sn.wisky'nin izlediği yoldan sistemi kurmak çokta zor değil;fakat,ben ozon jeneratörü konusunda takıldım.100 m2'lik bir alanda ne kapasitede bir ozon jeneratörü kullanılması gerekir ve ne sıklıkla çalıştırılmalı.arpa için özel bir değeri varmı?
yakın bir akrabam memlekette besi hayvanı yetiştiriyor(şu an 28 adet).fakat dededen kalma yöntemlere yakın ve maliyetlerin yüksekliğinden yakınıyor.belki yardımlarınızla ona bir tane kurabiliriz.yardımcı olursanız sevinirim.

Düzenleyen a.akıncı : 12-01-2011 saat 14:32 Neden: eksik cümleler
a.akıncı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 16:55   #492
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

sn. a.akıncı,

Ozon bu sistem için olmazsa olmaz değil. Kafa karıştırmaktan başka bir şeye yaramamış. Siz Viskhy' nin yaptığı sistemi anladınızsa yeter. Önce normal su ile sularsın, daha sonra arpa için hazırlanmış besin eriyiği ile sularsan daha iyi olur.

Eski 13-01-2011, 21:23   #493
Yeni Üye

sn.sarıcan,
ilginiz için teşekkür ederim.
ozon işi kafama çok takılmıştı.çünkü mantari hastalıklardan,hayvanların hastalanabileceğinden bahsedildi.sn.wıskhy'dende ses çıkmadığına göre şimdilik bir problem yok.(belkide sn.wıskhy işin ticari boyutuna kaydığı için daha fazla açıklama yapmak istemiyor olabilir.belkide ben yanlış düşünüyorum;işlerinin yoğunluğundan bilgileri paylaşamıyordur.)
ne kadar güzel bir fikir alışverişi olmuş ve ortaya en küçüğü 40.000 tl'den başlayan bir makinenin kat kat büyüğü 1/5 fiyatına maledilmiş.atalarımız boşuna söylememiş.danışan dağları aşmış,danışmayan düz yolda şaşmış;diye.
fikrimi bugün(daha doğrusu sizlerin fikir alışverişleriyle olgunlaştırıp ortaya çıkardığınız bu dahiyane fikri )akrabama açtım.makineyi oda duymuş ama çok pahalı olduğu içi o kadar parayı bağlamayacağını söyledi.durumu anlattım.o makinelerin kat kat büyüğünü çok ucuza (10.000 tl civarı)yapılabileceğini ve siteyi takip etmesini söyledim.çok heyecanlandı.herhalde onun gibi birçok insanda bu fikirden fazlasıyla faydalanacaktır.
bundan sonra sizlerin sıkı bir takipçiniz olacağım.

Eski 13-01-2011, 21:46   #494
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. a.akıncı,

Bu sayfaya kadar olan bilgilerle bir çimlendirme odası rahatlıkla yapılabilir. Geliştirmek için biraz okumak ve araştırmak gerekir. Onuda rahatlıkla yaparsınız. Önemli olan başlamak. Başlamak için ve sistemi anlamak için masraf yapmanızada gerek yok. En basit bir veya bir kaç yoğurt kabı ile basit bir çimlendirme düzeneği yapabilirsin. Daha sonrada büyüğünü yaparsınız.

Kolay gelsin. Gelişmeleride paylaşırsan sevinirim.

Not: Resimler seni yanıltmasın. Bunlar buğday çimlendirme resimleri ama arpa ile hiç bir farkı yok.

Eklenen Resimler

rise_com beğendi.

Düzenleyen Sarıcan : 16-01-2011 saat 22:40
Eski 15-01-2011, 14:22   #495
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2010
çok yakında üretime ve hayvanlara vermeye başlıyorum.

kalender19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 20:34   #496
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Yazıların bir yerinde tava temini ile ilgili yazılar gördüm dü. Bu iş için 5-10 liraya satılan bulaşık eyvelerinin altındaki tablaları tava diye kullanabiliriz. Bu dolaptan bir tane yapıyorum. Işık diye şerit led kullanıyorum. Tava diye de dediğim eyvelerin altını kullanacağım.

Tek düşündüğüm yani aklıma takılan hayvan bu yemi kökler ve içi faaliyete geçmiş enzimlerle dolu tohum artığıyla beraber yiyor. Sindirim veya gaz sorunu olmayacağından eminmisiniz ?

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 20:41   #497
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Sayn Wısky sizin hayvanların cinsi nedir. 18 Lt den 27 Lt süt verimine çıkan hayvanların cinsi ? Bu arpa çimine saman yerine biraz yonca ve fiğ karıştırarark verilse bu verimin tavanı acaba ne olurdu ?

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 22:07   #498
Yeni Üye

sn.akinselçuk,
bu konuda çok fazla çabalayıp alınteri döken ve çok fazla beyin jimnastiği yaparak araştırma yapan arkadaşlardan özür dileyerek;(başarılan işten dolayı olan aşırı heyecanıma verin.)nacizane fikrimi paylaşmak istedim.
sn.wıskhy'nin önceki paylaşımlarından anlayabildiğim kadarıyla,sadece arpa hasılı ve saman veriyordu.bu durumda süt verimi 18 lt'den 27 lt'ye yükseldiyse herhalde dediğiniz gibi saman yerine yonca ve fiğ karışımıda verilirse süt verimi 36 lt'lere doğru fırlayacakmış gibi görünüyor.galiba bu durumda kar patlaması olarak dönüş yapar.
insanlar iyi niyetle bilgi paylaşınca ve ortayada Türk insanının girişimci ruhu girince;dışarıya vereceğimiz onca para milletimizin cebinde kalıyor ve çok çok ucuza yaklaşık 10 kat kapasite artışıyla birlikte kendi insanımız yapabiliyor.
Türk insanının pratik zekası ve dayanışması daha nice pratik buluşlara imza atacaktır.
kusuruma bakmayın kendimi tutamayıp biraz fazla heyecanlandım galiba.
emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum.

Eski 18-01-2011, 17:48   #499
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2011
merhabalar arkadaşlar hepinize selam emekleriniz için. Wısky arkadaşa ulaşmanın bir yolunu bilen varmı işi ticarete döktüyse ürettiği makinayı görüp pazarlık yapmak isterim duyan bilen gören olursa husen_67@hotmail.com mailime gönderirseniz sevinirim hepinize teşekkürler

husen67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 21:08   #500
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Selam Dostlar...

Yaklaşık bir yıldır agaclar.net üyesiyim fakat bu konu başlığını yeni okuma fırsatım oldu.

Mesleğimle çok yakın bir alakası bulunması açısından bende şahsi fikirlerimi burdan bildirmek isterim...

İlk husus; Eğer bu arpa çimi üretimi küçük çaplı(3-5 koyun,keçi...v.b) **** 1-2 baş büyük baş hayvanlar için üretilip hobi amaçlı hayvanlarda kullanılacaksa lütfen bu yazdıklarımı dikkate almayın ...

ikinci husus Gelelim esas konuya arpa çimi yani tohuma kaçmamış ki biz bunlara pratik yetiştiricilikte hasıl deriz yani yeşil yem olarak hayvanlarda değerlendirilebilen yemler...

kar amacı güden büyük çaplı yetiştiricilikte kullanılacaksa şahsi fikrim 'fantaziden' öteye gidemeyecektir...

neden ;birincisi süt ineklerinde ve diğer süt hayvanlarında biz kaba yem(yeşil yemler) ve kesif yem oranının %40 -%60 **** tam tersi aralığında olmasını isteriz(rumen faaaliyetlerinin tam olarak düzenli işleyebilmesi için )

ve bu bahsettiğimiz kaba yemlerin bu günkü şartlarda daha ekonomik olarak karşılandığı tek materyal vardır oda mısır silajı dır...bugün bir tonluk ambalaj haline getirilmiş mısır silajı balyasını ortama 150 tl ye alabiliyorsunuz...

içerdiği besin maddesi açısından arpa hasılana karşı mısır silajının yeşil aksamının içerisnde bulundurduğu karbonhidrat düzeyi arpa hasılına oranla daha fazladır...zaten ülkemizde silaj yapımında en çok mısır bitkisinin kullanılmasının başlıca sebebi mısır içerisndeki karbonhidrat(enerji) düzeyinin fazla olduğunda ermente olmasının kolay ve hızlı olmasından kaynaklanmaktadır...

diğer yandan karşılaştırmaya protein yönünden devam edersek yonca ,korunca gibi ülkemizde kolayca yetiştiriciliği yapılan ve bu yıl kg en çok 0,50 krş a kadar çıkan bu bitkilerin sindirilebilir ve kanıtlanmış protein içerikleri yine arpa hasılından daha fazladır....

fakat burada bahsedilen arpa çiminin tohum ile hasıl arasında bir bitki olduğundan henüz bilimsel araştırmalar yapılarak hayvanların sindirim sistemlerinde ...işlenebilir protein ve enerji ,ndf,adf gibi değerlemeleri henüz yapılamamıştır ...

fakat biz burda en yakın örnek arpa hasılını alırsak yine karşımıza çıkan sonuç ekonomik açıdan elde edilen mısır silajı ,yonca,tritikale,korunca,çayır otundan daha iyi değildir....

günümzüde hayvan yetiştiriciliğinde evet kaba yem açığı vardır fakat bu açık ülkemizdeki bir çok sebeb ten dolayı kaynaklanmaktadır ...

yoksa ülkemizde yeterli arazi ve sertifikalı tohum mevcuttur ...

toprağa bakteri aşılayark yapraklarında daha fazla protein barındıran bir yonca yetiştirmek yerine ...30 000 dolar verilerek arpa çimi yetiştirmenin ...değirmene bardakla su taşımaktan başka bir farkı olduğunu düşünmüyorum...saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 09:06   #501
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. seyyah53,

Bu konu açıldığından beri en ilginç tartışmalardan biri. Hayvancılıkla uğraşan veya bilgisi olan arkadaşların paylaşımı bu bakımdan gerekli. Ben bu durumu daha önce arpa çimlendirme makinası yapan arkadaşlara da sormuştum ama bir paylaşım olmadı.Yoksa arpa çimlendirmek o kadar da zor bir iş değil. Amatör olarak yoğurt kaplarında bile yapılabildiğinin resimlerini ekledim. Önemli olan üretilen çimin hayvanın beslenme rejiminde ne kadarlık bir kısmı karşılayacağı.

Çünki sadece merada otlanan hayvanlar bile bu çeşitliliği kendi içgüdüleri ile hallediyorlar sanırım. Hergün veya bütün gün boyunca aynı otu otladıklarını zannetmiyorum. Vücutlarının gereksinimleri olan mineral veya besinleri seçerek yediklerinden eminim ve hatta belki de tıbbi amaçlı olarak yedikleri ve ilaç olarak kullandıkları otlar bile vardır.

Oysa kapalı ortamda beslenen hayvanlar için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Besicinin bu konudaki bilgisi ve bilinci çok önemli. Yatırım yapıp sadece arpa çimi satmak isteyen arkadaşlar düşünmeyebilir. Ben çimlendirir satarım, benim sorunum değildir diyebilir ama hem üretip hem de kendi hayvanlarını besleyecek olanlar, ya da hazır arpa çimi satın alıp besicilikte kullanmak isteyen arkadaşlar sizin uyarılarınızı dikkate almak zorundadırlar.

Sizinde belirttiğiniz gibi küçük çaplı hayvan besiciliği yapan köylülerimizin ise mutlaka amatör olarak küçük bir çimlendirme ortamı yaratıp hayvanlarına bu güzelliği tattırmalarını, en azından günlük besinlerini çeşitlendirmek bakımından taze ota ulaşmanın zor olduğu mevsimlerde havvanlarına yedirmelerinin faydalı olacağı kanısındayım. Hatta Sn. Wiskhy' nin başlarda verdiği değerlerdeki gibi bilinçli yapıldığı sürece et ve süt ürünlerinde verimin belirli düzeyde artacağı ve maliyetlerin düşeceği kanısındayım.

Geçen günlerden birinde Sevgili Ensar ile telefonda konuşurken yurtdışı fuar izlenimlerini ve et fiyatlarını tartışırken şöyle bir değerlendirme yapmıştı. "- Kapalı ortam hayvan besiciliği ile et maliyetlerinde yurtdışı ile başetmek mümkün değil. Çünki hayvanın merada bedava otlayacağı bir materyali siz tohuma para vererek, bunu bir tesiste su, enerji ve işçilik girdilerini de katarak elde edeceğiniz maliyeti yüksek bir yem (arpa çimi) ile besleyerek nasıl daha ucuza mal edebilirsiniz. Yurtdışı hayvan besiciliğinde mera otlatmasının ağırlığı çok fazla." demişti. Bu tesbit bana da çok makul gelmişti.

Eski 19-01-2011, 09:54   #502
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Sayın Seyyah ın vurguları çok güzel. Bu başlıkta görülenlerin çoğu fantazi gibi. Epeydir hayvancılık ve yem üretimi adına araştırma yapıyorum. Seyyahında belirttiği gibi bir mısır slajının yerini veya korunga fiğ gibi yemlerin yerini tutması zor maliyet fayda ilişkiside epey tartışılır. Değişik olmasına değişik bir fikir yapanlara kolay gelsin demek düşer. Memleketimizin kışı ağır geçen yerlerinde az da olsa hayvanlara yeşillik yedirmek için yapılabilecek bir uygulama olarak ta düşünülebilir.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 18:24   #503
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Konu başlığı arpa çimlendirme olmasına rağmen bu yöntemle arpanın yanı sıra buğday, mısır, yulaf ve aklına gelebilecek pek çok bitki çimlendiriliyor. Konu yalnızca arpa çimlendirmeden ibaret değil. Meranın avantajına elbette itirazımız yok ama üç beş çeşit karma bir şekilde yapılsa nasıl olur diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 19:26   #504
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Selam Dostlar...

Bilenin bilmeyene borcu vardır...

Bu cümleyi ilk olarak agaclar.net de okudumo yüzden dir ki bu kadar yazmam...

Sayın sarıcan ...

Meraların hayvancılıkta kullanımı tartışmasız en ekonomik çözümdür...fakat ülkemizde meraların kullanılmamasının nedenleri tamamen doğanın ve hayvancılığın dışındadır...

kısaca ülkemizde mevsimlerin avantajından kaynaklanan çok geniş bir ürün yetiştiriciliği yapılabilmektedir buda meraların işlenmesine sebeb olmuştur...bir köy merasının tamamen kestane fidanlığı yapıldığı gibi...

Meralar kullanılamaz...çünki ülkemizdeki meralara hayvan götürmeye kimsenin cesareti yoktur sebebi açıktır...

meraya hayvan götüren genç bulamazsınız çünki bunun adına çoban denir...ve ülkemizde garson, komi,bulaşıkçı bile çobandan daha vizyon sahibidir...en azından vizyonda olan bir filme gitme imkanı varıdr...halbuki bilen bilir kurtuluş savaşında çobanların kurdukları organizasyonlar ve kazanılan zafer tartışılmazdır...

Sayın mirsad ve gazeteci...arpa çiminin kışı ağır geçen yerlerde yeşil yem olarak bir alternatif olarak düşünülmesi bana pek uygun gelmiyor..nedeni yeşil yem hayvan beslemede suca zengin yem olarak geçer yani su içeriği fazla olan yemdir...diğer yandan güzel yapılmış bir mısır silajının içerisndeki su miktarı % 70 civarında dır% 30 a yakınıda kuru maddedir...dahası kışı ağır geçen yerlerde tavsiye edilen en önemli yöntem silaj dır zaten silajın keşfedilme yöntemi kuzeyde hayvanların kışın karları eşeleyerek toprak içinde fermente olmuş bitkileri yemeleridir...

saygılarımla

Eski 20-01-2011, 10:38   #505
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Arkadaşlar Selamlar...

Konu başlığını hergün takip ediyorum ve buraya yazmaktan imtina ediyorum.

Nedeni ise belli 1982 doğumlu bir arkadaş çıkıyor defterden ve kitaptan okuduklarını bize yazıyor, daha sonrada bu işi senelerce araştırmış sistemi kurmuş uygulama yapmış ve en önemlisi TECRÜBE etmiş kişilerin emeklerine saygı göstermeden bu iş FANTEZİ diyebiliyorsa bu konu başlığına yazacak birşey kalmıyor demektir.

Herşeyi bir kenara bırakalım.İlk yazısında en kazançlı yemlemenin meralar olduğunu, ikinci yazısında ülkemizde meraların olmadığını söyleyerek kendi yazdığını kendi çürütüyor.

Neyse kendime yine hakim olamadım uzatmayacağım konuyu fikirlerini doğru ya da yanlış paylaşan herkese teşekkürler.

Sevgili arkadaş lütfen iyi araştır.Çünkü arpa çimlendirme bu konu başlığı altında sınırlı değil dünya bunu yapıyor ve kabul ediyor.

Saygılarımla...

VISKHY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 11:12   #506
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sevgili Viskhy,

Dünyada hiç bir ortam boşluk kabul etmez. Paylaşımlarını ve deneysel sonuçlarını paylaşmaktan imtina ettiğin sürece bu tip tartışmalar sürecektir. Çimlendirme odasını yaptıktan sonra yaşadığın olumlu ve olumsuz gelişimleri paylaşırsan senden sonra bu işe gönül verecek arkadaşlara ışık tutarsın.

Ben bu işi ticari olarak yapmaya başladım, kazanımlarım benim için ticari sırdır düşüncesi ile bakıyorsan çok yanlış yapıyorsun derim. 72 milyonluk ülkede arz talep dengesini tek başına karşılaman mümkün değil. Bu sayfada bile senden sonra başka bir üretici arkadaş çıkıp ürününü tanıtmak durumunda kaldı. Sizin gelişiminizden emin bir arkadaşınız olarak, firmayı siz kurdunuz diye sizin adınıza sevindim ama farklı bir firma olduğu anlaşıldı.

Forumda bir çok arkadaş size ulaşmak, deneyimlerinizden faydalanmak için çabalarken sizin bu sayfadan uzak durmanızı pek anlamış değilim. Herkes kısmetini yer, paylaşmaktan çekinmeyiniz.Tartışma konusu olan beslenme reçetesindeki deneyimlerinizi paylaşırsanız elde ettiğiniz verimlilik artışı burada tartışılan sorulara bir nebze cevap olur ama besi hayvancılığında, özellikle et üretiminde girdi maliyetleri düşünülürse mera tipi beslenmenin ekonomik olduğu kaçınılmaz.

Bu konu başlığında öne sürülen her olumsuz düşünceyi direk kendinize karşı yapılmış bir tavır olarak algılarsanız işin içinden çıkamazsınız. Olumlu olumsuz her tür tarışma yapılmalı, olumsuzluklar deneysel ve tecrübi rakamlarla çürütülmeliki konu daha da çok gelişsin.

Siz hala hayvan beslemeye devam ediyormusunuz? Yoksa ben çimden daha fazla kazanmaya başladım deyip çim satmaya mı yöneldiniz? Eğer hayvan beslemeye devam ediyorsanız elde ettiğiniz başarıları paylaşırsanız, bu konuya yakın hayvan besleyicisi müşterileriniz daha da artacaktır.

Düzenleyen Sarıcan : 20-01-2011 saat 16:37
Eski 20-01-2011, 15:15   #507
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Sayın VISKHY , 82 li ve fantezici olarak beni nitelediyseniz benden 1 yaş büyüksünüz sadece kitaplar değil araştırmalar ve fizibilite raporları var. Sizin fayda maliyet sonuçlarınızı görseydik te o şekil karar verseydik verimli veya değil değerlendirebilirdik. HAyvancılığa başlayacak biri olarak tecrübelerinizden faydalanabilirim. Selamlar.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 23:18   #508
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Selam Dostlar...

Yok sayın mirsat o 82 li ve fantazici BENİM...

Şimdi kısaca kendimi tanıtayım...

Evet 82 doğumluyum ve Rize -Çayelinde doğdum......fakat bunların hayvan beslemeyle bir alakası yok.

Alakası olan kısma gelelim...

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü mezunuyum...

Zooteknist ne yapar:Zootenist hayvan besler...zootenist en iyi ve en ekonomik yem formülasyonunu hazırlayarak hayvanın sağlığına zarar vermeyecek şekilde bir hayvandan optimum verimi almaya çalışır...

peki ben daha ne yaptım...

Ben kendi bölümümü 2. olarak bitirdim...

İzmir tobalıda 4000 başlık bir besi işletmesinde sürü yönetimini öğrendim...

bir yem firmasında Trakyanın bütün köylerini dalaşarak insanlara nasıl hayvan besleyeceklerini anlattım...

Üniversite yıllarımdan beri sahibi olduğum kovanlarımda arıcılık yaptım....insanlara propolisi anlattım...

Ülke hayvancılığı hakkında yazdığım yazılar hakkında kooparatif başkanlarından ve tarım yazarlarından övgüler aldım...

Bir çok süt kurultaylarına ve konferanslarına katıldım...

Aynı anda doğmuş 3 buzağının yanlış beslenme yüzünden ölümünü izledim...aynı çiftlikte yeni doğmuş başka bir buzağının hayatını kurtardım...

Şu anda kendi çiftliğimi kuruyorum...bildiklerim bilmediklerimin yanında hiç birşey mantığı ile okumaya devam ediyorum...

Agaclar. net e üye oldum ....Hayvancılık bir yana bitkilerin nasıl besleneğini hala öğreniyorum...kimseye yazdığı yazı hakkında **** söylediği fikir hakkında eleştiride **** küçük düşürücü bir hitamda bulunmadım...

Evet 82 doğumluyum...Ben bunların hepsini KİTAPTAN OKUDUKLARIMLA yaptım ve yazdım...

Halen okuyorum gene okuyacağım...ve YAZICAM...

hasan634 beğendi.
Eski 25-01-2011, 02:27   #509
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Merhaba arkadaslar,
tesadufen bu siteyi buldum, baslangicta cok ilgimi cekti, bu konuyu daha once hic duymamistim, arastirmalarimi buyutunce aslinda bu cimlendirme sisteminin yeni birsey olmadigini ogrendim, yillardir varmisda haberim yokmus!!!
Arkadaslar burada vermis oldugunuz bilgilerden dolayi hepinize cok tesekkur ediyorum, kafamdaki sorulara sizlerin sayesinde cevaplar bulmus oldum, bilgi gercekten paylasmakla guzeldir. Saygilar.

sercan2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 09:26   #510
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Şu ana kadar sistemin işe yaradığıyla ilgili somut bir veri var mı? Yabancı kaynaklarda hem yaradığı hem de yaramadığı ile ilgili bir sürü şey mevcut ama deneyen biri somut birşey yazmadıkça olay havada kalıyor.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024