agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2014, 15:55   #1
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Andora / Tohum Paylaşım Sonrası, (İstanbul, balkon-Tekirdağ, bahçe)

Merhabalar,

Yıl sonu yoğunluğu nedeni ile bir müddettir forma maalesef vakit ayıramıyorum. Şu hengameyi atlatır atlatmaz tohumlar ile ilgili planlamalarımı/çalışmalarımı bu sayfadan siz değerli dostlarımla paylaşabileceğim.

Sevgilerimle...

Aster Çiçeği akçabardak 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Ateş çiçeği akçabardak 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Hazeran çiçeği akçabardak 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Lavatera trimestris-Pamuk çiçeği akçabardak 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Penstemon Barbatus akçabardak 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
petunya akçabardak 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Sedef çiçeği akçabardak 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Tatlı Sivri biber akçabardak Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Tespih bitkisi akçabardak 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Yıldız çadırı akçabardak 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Yumurta çeri domates akçabardak Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
patlıcan aswad Atilgan Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Salatalık Wautoma Atilgan Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Abu Rawan Domates bahçeden Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Ali Baba Karpuz bahçeden 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Eva Purple Ball Domates bahçeden Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Haseki Küpesi bahçeden 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Kıl Biber Tatlı bahçeden Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Kırmızı Üzüm Domates bahçeden Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Thessaloniki Domates bahçeden Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Yeşil Çizgili Düvelek Kavunu bahçeden 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Halep Karası birnefestoprak Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Mehmet'in Tatlı Türk Biberi birnefestoprak Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Pul Biberlik Maraş birnefestoprak Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Kalıcı Ispanak - Perpetual Spinach Coskun4216 Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Pembe domates (Sugören) Coskun4216 Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
yerli karpuz dagsa reklam 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Bodur Mavi Peygamber Çiçeği - Centaurea cyanea -Esin- 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Heliotropium arborescens -Esin- 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Kuşgözü - Gilia tricolor -Esin- 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Yer Açelyası - Clarkia unguiculata -Esin- 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Şebboy h_dogan 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Kestane kabağı hanımeli 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Alman Hovard Domates heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Ayaş Domatesi heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Çengelköy Salatalık heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Frenk Maydanozu heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Honeydew Orange Flesh Kavun heyyamola 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Kekik heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Maydanoz Yapraklı Tere heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Pembe Domates heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Portakal Kavun heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Principe Borghese Domates heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Şenberber Fasulyesi heyyamola 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Tigger Kırlangıç Kavun heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Tinny Tim Domates heyyamola 16.02.2015 çimlenmeye alındı.
Topak Kabak heyyamola 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
XXXL Kapya Biber heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Yabani Roka - Wild Rocket heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Yerli Topak Domates heyyamola Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Fesleğen incirli 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Hatay dağ kekiği incirli 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Acı Kıl Biber İsmail Kuzucu Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Alaca Karpuz İsmail Kuzucu 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Beyaz Çiçekli Melisa İsmail Kuzucu 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Cin Biberi İsmail Kuzucu Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Çan Çiçeği İsmail Kuzucu 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Çarliston Biber İsmail Kuzucu Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Demre Biberi İsmail Kuzucu Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Dereotu İsmail Kuzucu Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Ege Acı Sivri Biber İsmail Kuzucu Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Kemer Patlıcan İsmail Kuzucu Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Rio Grande Domates İsmail Kuzucu Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Yıldız çiçeği (dahlia) İsmail Kuzucu 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Beyaz çilek Lonicera 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Bodrum papatyası mix Lonicera 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Hibiscus rosasinensis Lonicera 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Karaka black böğürtlen Lonicera 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Loganberry Lonicera 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Lonicera fragrantissima Lonicera 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Thunbergia Alata Lonicera 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Yabani kuzu kulağı Lonicera Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Goji Berry (Lycium barbarum) MeyveliTepe
Kırmızı Civan Perçemi (Achillea millefolium) MeyveliTepe 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Mimosa Acacia Retinodes MeyveliTepe 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Nikotin Çiçeği MeyveliTepe 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Yer Kirazı (physalis peruviana) MeyveliTepe
Dereotu Muda Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Limon kokulu fesleğen Muda 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Yerli Afyonkarahisar patlıcanı Muda Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Mikrop Domates oma1453 Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Köy Domatesi (Ufak Boy) oz26 Uygun şartlar sağlanamadığından bu yıl fidelenmeyecek.
Red Robin Domates oz26 16.02.2015 çimlenmeye alındı.
Üçüz Çiçeği oz26 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Oğul Otu (Melisa Officinalis) sakagun 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Alcea Rosea (Katmerli Gül Hatmi) SDurul 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Cosmos SDurul 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Çörekotu Çiçeği SDurul 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Hüsnüyusuf SDurul
Karanfil SDurul
Sabah Sefası SDurul 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Şebboy SDurul 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Latin Çiçeği Selçuk Boz 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Mor Katmerli Datura Selçuk Boz 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Nakkaş Sarmaşığı (Cymbalaria Muralis) Selçuk Boz 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Ağaç Hatmi sevoş 12.04.2015 tarihinde balkonda viyole ekildi.
Ezan Çiçeği sevoş 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Sarı Şebboy sevoş 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Ay-yıldız karpuz tohumu TCM 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Cüce lupin TCM 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Kongo karpuz tohumu TCM 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Top / cantaloupe kavun TCM 05.05.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.
Kırmızı çiçekli kardinal sarmaşığı Tilki Mete 04.04.2015 tarihinde toprakla buluşturuldu.

Düzenleyen Andora : 22-05-2015 saat 08:44 Neden: Dağıtımı yapılmayan üç cins tohum listeden çıkarıldı
Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 21:43   #2
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Merhaba sevgili dostlar,

Tohumlarımızın yetiştirme planlanları kısmetse şöyle seyredecek :

- Sn. Lonicera'dan gelen beyaz çilek, loganberry, karaka black böğürtlen ve lonicera fragrantissima buzdolabında soğuk katlamadalar. Soğuk katlamayı dışarıda yapmak istemedim çünkü kumrular ile başım hep dertte, tohumlar için daha sağlıklı olurdu ama riske girmek istemedim.

- Tüm domates, biber, salatalık, patlıcan gibi fidelelenmesi gereken tohumlar Şubat sonu Mart başı gibi İstanbul'da kapalı balkonda viyollerde fidelenerek Tekirdağ'daki bahçeye transfer edilecek. Fideleme için gereken viyol, organik gübre ve torf hazır bekliyor.

- Kavun, karpuz, kabak gibi doğrudan toprağa bırakılabilecek tohumlar Nisan ayında toprakla buluşturulacak.

- Çiçeklerinde büyük çoğunluğu Nisan ayında doğrudan toprağa serpilerek bahar yağmurları ile doğal gelişimleri sağlanacak. Geçen yıl da çiçek tohumlarını aynı şekilde yetiştirmiş ve sonuçtan memnun kalmıştım. Sadece balkonda yetiştirmek için seçtiğim daha narin çiçek tohumlarını balkonda fideleyeceğim.

- Bu sürece kadar olan zamanda da bitki etiketlerini hazırlayacağım.

Planlarımız hazır, uygulamalar hayata geçtikçe fotoğrafları yayınlamaya başlayacağım. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyor, haklarını helal etmelerini rica ediyorum, benden yana herkese helal olsun, bol ve bereketli mahsul diliyorum.

Eski 20-02-2015, 15:53   #3
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Tinny Tim ve Red Robin Domates...

Kızımın fen projesi kapsamında, planladığımdan daha erken çimlenmeye alındılar... Fotoğraflarımız da projeye ait fotoğraflar...

Name:  20150216_203522.jpg
Views: 1047
Size:  67.2 KB

Name:  20150216_204218.jpg
Views: 1112
Size:  68.9 KB

Name:  20150216_205707.jpg
Views: 1058
Size:  69.7 KB

Eski 20-02-2015, 16:21   #4
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Hayırlısı olsun.

Andora beğendi.
guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 09:20   #5
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Uygun koşullar sağlanınca ve tazeliklerinin de yardımı ile 4.günde çimlenen red robin ve tiny tim domatesler kuzumun tombik ellerinde pek de güzel görünüyorlar

Name:  a.jpg
Views: 1128
Size:  73.9 KB Tiny Tim

Name:  20150222_153127.jpg
Views: 1061
Size:  77.9 KB Red Robin

Eski 23-02-2015, 09:29   #6
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Zihni Sinir rafımız...

Pazar günkü muhteşem havada yapılabilecek en güzel şey balkonu organize etmekti... Ben de öyle yaptım Cumartesi günü yıprandığı için bulaşık sepetimi yenilemiştim. Eski sepeti de minnacık balkonumuz için rafa dönüştürdük. Denge sağlamak biraz meşakkatli olsa da ben sonuçtan memnunum Tohumları fidelemeye başladığımda bana büyük yardım sağlayacağını düşünüyorum...

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2015, 09:31   #7
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sayın Andora,
Kuzunuza maşallah, nasıl da güzel asistanlık yapıyor

Andora ve aleydi beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 12:06   #8
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Birazda mecburiyetten aslında, çünkü kendisinin fen projesine ait kullandığımız fotoğraflar, 3 ay içinde meyve almamız gerek

aleydi, Milla, zeygen ve 1 kişi beğendi.
Eski 23-02-2015, 13:22   #9
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Birazda mecburiyetten aslında, çünkü kendisinin fen projesine ait kullandığımız fotoğraflar, 3 ay içinde meyve almamız gerek
Bir damla ilgisi varsa zamanla alışacaktır bu sevgiye

Andora ve Jakin beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 22:34   #10
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Bu tohum işi insanın içine işliyor . Bir kere o tadı aldınız mı . O minnacık tohumların can bulduğunu ,yeşillediğini görmek .( Bu güzelliği yaşayıpta mutlu olmayan yoktur herhalde ) . Kaç kere üst kata sırf onları izlemek için çıkıyorum . Bu minik ellerde ,çok küçük yaşta böyle bir sevgi edinmesi ne güzel .Sizden gelen tohumlarım çimlendi . Bir kere daha bu vesiylele teşekkür etmek isterim .

Andora, neşecan ve Jakin beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 07:19   #11
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

İlgisi elbette var, anne tohumlarla kafayı bozunca evdeki çocuğun bundan etkilenmemesi uzak bir olasılık zaten Her çocuk gibi tek sorunumuz ilgimizin kolay dağılması, yoksa çimlendiklerini gördüğünde çok sevindi... Bir de konuşacakmış onlarla, isim de koydu, sanırım biri Robin biri de Tin Tin 'di

Sevgili aleydi, güle güle büyütün, bol hasat alın inşaallah

Muda, aleydi ve Jakin beğendi.
Eski 05-03-2015, 10:55   #12
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Çiçek tohumları...

Eğer nasip ise cumartesi günü öğleden sonra yazlığa gitme şansım olacak, giderken bahçe için ayırdığım çiçek tohumlarını da beraberimde götürüp daha önce planladığım gibi toprakla buluşturmak niyetindeyim... Hayırlısı bakalım

aleydi ve zeygen beğendi.
Eski 09-03-2015, 07:47   #13
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Çiçek tohumları...

Planladığım üzere cumartesi yazlığa gittim gitmesine ama öyle bir poyraz vardı ki değil bahçede çalışmak evin dışında 10 dakika bile geçirmek mümkün olamadı Çiçek tohumlarını toprakla buluşturma işi bir sonraki ziyarete ertelendi...

Ayrıca sebze tohumları ile ilgili planlamada da şöyle bir değişiklik yaptım. Nisan ayında anne babam yazı geçirmek üzere yazlığa geçecekler. Fideleri İstanbul' dan transfer etmek yerine Nisan ayında doğrudan Tekirdağ' da başlatmak daha mantıklı görünüyor.

Şimdilik bizdeki durum böyle sevgili dostlar...

Eski 24-03-2015, 09:07   #14
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Pazar günü domateslerimizi şaşırttık. Fen projesi için her iki cinsten birer asıl saksı hazırladık ve yine her iki cinsten de ikişer yedek fideyi plastik bardaklara aldık.

Geri kalan fideleri ise plastik bardaklara alıp çok yakın bir dostuma emanet ettim. Aslında bu sezon için balkonda domates yetiştirme niyetim yoktu. Çünkü geçen sezon bir ilk yaşadım, balkondaki saksı domateslerimden tek bir meyve dahi almayı başaramadım. Sebebini de çözemedim. Fakat geçen yıl arkadaşıma hediye ettiğim fideler çok iyi meyve tutunca kendisi bu yıl da domates fidelememi rica etti. Ben de aldığı mahsulden tohumluk ayırması şartı ile onun için fideleyeceğimi söylemiştim. Ben sözümde durdum, inşallah o da sözünde durur.

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2015, 15:55   #15
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Bahçeye serpilecek çiçek tohumları için yarın sabah dörtte kalkıp yollara düşeceğim. Bir önceki denemem hava muhalefeti nedeni ile sonuçsuz kalmıştı. İnşaallah bu cumartesi zafer benim olur

Eski 06-04-2015, 08:30   #16
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Bir önceki mesajımda da bahsettiğim üzere cumartesi sabahı çoook erken vakitte düştük yollara... Saat 9:30 gibi vardık eve, saat 10:00 da çoktan başlamıştım çalışmaya...

Aman Allahım o ne kadar ot öyle, tarifi yok, bahçenin içinde yürünmüyor...

Amaç belli, vakit çok dar, pazar dönmek zorundayım, tek yapabileceğim gücümün yettiği kadar cumartesiyi değerlendirmek...

Bahçenin içinde iş yapabilmek mümkün olmayınca yürüme yolunun diğer tarafındaki dar alana yöneldim mecburen, zaten çiçek tarhı olarak ayrılmış asıl bölüm orası ama daha fazla alanı çiçeklendirmeyi planlamıştım, kendimce bir tür peyzaj oluşturmuştum zihnimde ama şimdilik olmadı...

Bir taraftan otları sökmeye bir taraftan toprağı kabartmaya çalışıyorum, sağ olsun babacığım da elinden geleni yapıyor benimle birlikte... Ne belden hayır kaldı ne bacaktan, sekiz saat ofis işi yapan biri olarak limitlerimi saat 17:00 ye kadar zorladım, sonrası 2 dakika dinleneyim diye uzanıp ertesi gün 08:30 a kadar kimsenin uyandırmayı başaramadığı aç susuz uyuyan ben

Bu zaman zarfında bahçe için ayırdığım tüm çiçek tohumlarını serptim, bu hafta yağış olacak bölgede, onlara iyi geleceği kanaatindeyim.

Sadece etkinlikten edindiğim tohumlar değildi serpiştirdiğim, dayanamayıp çok sayıda satın aldığım tohum da var aralarında hepsi çimlenir ve sağlıklı gelişir inşallah...

Fakat üzüldüğüm bazı şeyler de oldu, bu yıl tohumunu dağıttığım gazanyalarım tamamen çürüyüp yok olmuşlar, nasıl olsa döktüğü tohumdan tekrar sürer diye dağıtım yaparken kendime cosmoslardan ve geçen yıl bahçede bizi en çok memnun eden çok sevdiğimiz zinnialardan tohum ayırmamıştım, ortada onlardan çimlenen tek bir fide yok maalesef

Bunun dışında iyi bir haberim de var geçen sene üzerinde su duran bir alanda kalıp çürüyen envai çeşit şebboy tohumu beni çok üzmüştü. Ancak muhtemelen elimden uçan iki adet şebboy şuan bahçenin bir köşesinde çiçeklenmiş vaziyette

Şu an bir sıkıntı var ve boyutlarını küçültmüş olmama rağmen sistem fotoğraf yüklememe izin vermiyor, daha sonra tekrar deneyeceğim. Bizden haberler şimdilik böyle, sağlıcakla kalınız...

Eski 06-04-2015, 09:11   #17
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

4 Nisan da bahçeye serpilen çiçek tohumlarını ilk mesajda hatırladığım kadarı ile işaretledim. Bazı tohumları balkonda fidelemek üzere ayırmıştım. Hangileri olduğunu şu an kati olarak kestiremiyorum. Bir aksilik olmazsa balkon için ayrılanları da bu hafta viyollere ekmeye başlayacağım. Viyol ekiminden sonra listedeki son durumu tekrar güncelleyeceğim. Sevgilerimle...

loveforlife, aleydi ve guppy beğendi.
Eski 06-04-2015, 20:44   #18
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Bende sizden gelen gazanya ve zinnia tohumlarını ve sonradan farkına varıp ,komşuların kaldırımından topladıklarımın bir kısmını bahçeye serpmiştim .Mİnik minik çıkmaya başlamışlar . Bu hafta ne yazıkki fırtınalı kar yağışlı -4 dereceleri gösteriyor . Neyse ki bir kısmını evde viyollere ekmiştim . Umarım benimkiler yetişir , gelecek yıl size tohum gönderebilirim .

Andora beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 07:27   #19
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

İnşaallah sn. aleydi sizinkiler sağlıklı yetişirler, bir önceki gidişimde gazanyaların aşırı soğuk nedeni ile üst aksamlarının kaybolup toprak altına çekildiklerini düşündüm ama havalar ısınmaya başladığı halde bu gidişimde hiçbir kıpırdama göremeyince üzüldüm. Aralık sonunda gittiğim vakit o soğuğa rağmen her yerde zinnia fidelerini görünce şaşırmıştım, cosmoslarda da durum aynı idi, ne diyelim sağlık olsun.

Bu yıl en büyük heyecanım asterler için, piyasada ne kadar aster cinsi ve rengi var ise satın aldım, pon pon çiçekliler, iğne çiçekliler, yalın katlar, katmerliler, her renkten boduru boylusu ne varsa, inşallah onlar yüzümüzü güldürür

Eski 07-04-2015, 09:09   #20
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
...Fakat üzüldüğüm bazı şeyler de oldu, bu yıl tohumunu dağıttığım gazanyalarım tamamen çürüyüp yok olmuşlar, nasıl olsa döktüğü tohumdan tekrar sürer diye dağıtım yaparken kendime cosmoslardan ve geçen yıl bahçede bizi en çok memnun eden çok sevdiğimiz zinnialardan tohum ayırmamıştım, ortada onlardan çimlenen tek bir fide yok maalesef ...
Benim de benzeri oldu. Yerli domates tohumlarımı dağıttım 20 nin üzerinde arkadaşa. Geçen ekim için tüm çeşitleri ektim, bir baktım benim tohumlar yok Ya birine hepsini gönderdim ya da yanlışlıkla çöpe gitti. Allahtan yan komşumda varmış, ondan aldıklarımı ektim artık...

Andora beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 09:32   #21
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

İşte otların istilasına uğramış bahçemiz, nasıl adam edilecek bilemiyorum

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2015, 10:38   #22
Ağaçsever

serdar1984's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
işin en zevkli yanı bu zaten sayın andora zahmetsiz rahmet olmazmış bahçeniz açık alanda gün ışıgını iyi alan bir yerde burada çok güzel çiçekler sarmaşıklar yetiştireceginiz bir ortam var kolaylıklar versin rabbim

Andora ve aleydi beğendi.
serdar1984 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 11:13   #23
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Dondurma çubuğuna benzettiğim, çeşitleri yazdığınız etiketlikleri nereden temin ettiniz? Hazır bir ürün olarak satılan bir yer biliyor musunuz? Saygılar...

Eski 09-04-2015, 15:31   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2014
sayın guppy, dondurma çubuğuna benzettiğiniz şey büyük ihtimalle "tahta çay kaşığı"... benim de çok ilgimi çekti. ben de heyyamola da görmüştüm ve akıl akıldan üstündür demiştim)) ben etiket basmıştım, etiketler bardaklara tam yapışmadı, onları tek tek koli bandı ile sağlamladım ve beni çok yordu. ben de bundan sonra bu tahta kaşıklardan kullanacağım, büyük ihtimalle " bir milyoncu"larda vardır...

aleydi ve neretva beğendi.
aaligul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 15:55   #25
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Evet arkadaşlar onlar ahşap çay kaşıkları, ambalaj malzemesi satan yerlerde 1000 lik paketler halinde satılıyorlar, ancak hızlı çürüdüklerini söylemem gerek

aleydi ve guppy beğendi.
Eski 09-04-2015, 15:59   #26
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1984 Mesajı Göster
işin en zevkli yanı bu zaten sayın andora zahmetsiz rahmet olmazmış bahçeniz açık alanda gün ışıgını iyi alan bir yerde burada çok güzel çiçekler sarmaşıklar yetiştireceginiz bir ortam var kolaylıklar versin rabbim
Her zaman orada olamadığım için (ancak yıllık izinlerde ve fırsat bulunca hafta sonları) işler zorlayıcı oluyor benim için tamamen orada yaşayabilsem ot mu bırakırım ben o bahçede

serdar1984 ve aleydi beğendi.

Düzenleyen Andora : 10-04-2015 saat 07:50
Eski 09-04-2015, 18:17   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guppy Mesajı Göster
Dondurma çubuğuna benzettiğim, çeşitleri yazdığınız etiketlikleri nereden temin ettiniz? Hazır bir ürün olarak satılan bir yer biliyor musunuz? Saygılar...
Sayın guppy, Kızlarağası hanı - Hisarönü civarında ambalajcılar var, geçen hafta almıştım.

Termiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 18:45   #28
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Güzelbahçe de bulamazsam Konak a giderim artık. İlginiz için teşekkür ederim.

Eski 13-04-2015, 07:06   #29
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Pazar günü balkon için ayırdığım tüm tohumları viyollere ve üretim saksılarına ektim. Sadece etkinlikten edindiklerimi değil ayrıca satın almış olduğum türleri de, tüm günümü aldı ama işin en heyecan verici ve eğlenceli kısmı başladığı için mutluyum, her akşam kontrol var artık

Hatay dağ kekiğini nane saksımdaki boş kısımlara ektim, nakkaş sarmaşığını da ortasında bir adet petunya fidesi olan askılı saksımın çevresine serpiştirdim. Karanfil ve hüsnüyusuf tohumlarını bilerek henüz ekmedim, onların ekim tarihinin haziran ayı olması gerekiyormuş, bana teyzemin hediye olarak yurtdışından getirdiği karanfil tohum paketinde öyle yazıyor en azından...
Name:  PicsArt_1428850202223.jpg
Views: 771
Size:  55.5 KB

Name:  PicsArt_1428850362217.jpg
Views: 732
Size:  57.1 KB

Büyük gözlü viyolde ağırlıklı olarak ağaççık ve çalı formlu bitkiler var...
Name:  20150412_185119.jpg
Views: 710
Size:  72.7 KB

Burada ağırlık yine ağaçlarda...
Name:  20150412_185107.jpg
Views: 740
Size:  70.0 KB

Küçük gözlü viyolde ise çiçek tohumları mevcut, itiraf etmeliyim ki işin en sıkıcı kısmı küçük viyolü doldurmaktı İlk dört sıra da yine teyzemin hediyesi olan cam güzelleri var...
Name:  20150412_185139_1.jpg
Views: 780
Size:  78.5 KB

Küçük viyolün önündeki saksıda da pembe zakkum tohumu var, annemden döndüğüm bir gün yok kenarındaki zakkumun tohumdan yıkıldığını ve etrafa savurduğunu fark edince montumun cebine doldurduğum tohumlar

Fotoğraflarda olmayan birde yuvarlak menekşe saksısı tabir edilenlerden bir saksı mevcut, sanırım çapı 30 cm. civarındadır, artık hiç yer kalmayınca onun içine de satın aldığım ne kadar bodur çiçek çinsi varsa elimde karıştırıp serpiştirdim...

salih66, oz26, Muda ve 7 kişi beğendi.

Düzenleyen Andora : 13-04-2015 saat 08:13
Eski 13-04-2015, 08:41   #30
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Brugmansıa

Etkinlikten gelen gelen tohumlar dışında ektiğim diğer türleri de paylaşmak isterim, nihayetinde onlardan başarılı sonuçlar elde edebilirsem 2015-2016 etkinliğinde paylaşılmak hevesi ile ekildiler, bazıları uzun vadede tohum verecekler ama onları da yatırım gözü ile görmek lazım

Eminim bir çoğumuzun hayallerini süsleyen brugmansialar sarı ve beyaz olmak üzere iki renk ekildiler, tohumları çok ilginç geldi bana, ağaç kabuğu gibi görünmüyorlar mı

Name:  PicsArt_1428850491824.jpg
Views: 774
Size:  45.4 KB

Bunlar Zengarden'dan aldıklarım...

Anisodontea capensis - yalancı hibiskus
Kokulu katır tırnağı - spanish broom spartium junceum (4 Nisanda bahçeye ekildi)
Abutilon tohumu karışık renkler hibrit abutilon x hybridum (Bundan alınan tohumlar ekililir mi emin değilim)
Pembe bahar yıldızı - gypsophilia (4 Nisanda bahçeye ekildi)
Beyaz bahar yıldızı - gypsophilia (4 Nisanda bahçeye ekildi)
Süs kestanesi - xanthoceras sorbifolium yellowhorn
Kokulu sarı salkım - laburnum anagyroides
Gümüş akasya - acacia dealbata silver wattle
Bodur sarı cassia glauca - scrambled egg bush
Kırmızı çan çalısı - enkianthus campanulatus
Tatar hanımeli - lonicera tatarica (Hala soğuk katlamada, Mayıs başı ekilecek, daha önce iki kez denememe rağmen çimlendiremedim, çimlendirene kadar devam etmek niyetindeyim.)

Bunlar ise gittigidiyor'dan paketini 50 kr.'a aldıklarım, fakat bunların her birinde tohum sayısı en fazla 10 adet olduğu için özellikle bahçeye atılanların ne kadarı çimlenir hiç bilmiyorum...

18 cins aster, ayrıca 2 paket de teyzem tarafından hediye edilen asterimiz var.
Beyaz arabis
Kırmızı haseki küpesi
Gülpembe yayılıcı kekik
Candy stripe ve kırmızı cosmos
Kırmızı obrizya
Alissyum - sarı, lila, koyu Gülpembe, pembe, paskalya şapkası, kuğu güzeli, bordo; ayrıca zengarden'dan hediye gelen mor ve beyaz
Somon ve beyaz afrika papatyası
Kırmızı kochia
Mavi ve sarı vapur dumanı
Sarı-pembe-beyaz akşam sefası
Mavi beni unutma
Mavi lobelya
Beyaz ve kırmızı ponpon papatya
Mavi ve pembe balon çiçeği
Beyaz ve mavi peygamber çiçeği
Kırmızı bebek nefesi
Karışık horoz ibiği
Kahkaha çiçeği

Ve son olarak teyzemin hediye ettikleri...

Zulu prensi venidium - beyaz fastuosum alba
Karanfil
Hüsnüyusuf
Bir kaç renk aster
Godetia
Cam güzeli

Muhakkak arada unuttuklarım da vardır...

Muda, aleydi, Milla ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen Andora : 13-04-2015 saat 09:43

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024