agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   Kudret Narı (Momordica charantia) (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/1271.htm)

gurbik67 05-10-2010 20:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alperfect (Mesaj 701208)
sayın gurbik67 ankarada yetişiyorsa kırşehirde de yetiştirebilir miyiz ev içinde saksıda yetişir mi yoksa bahçeye mi dikmek gerekiyor

kırşehirde yetişir ancak ev içinde saksıda yetişmez, balkonda en az 20 lt lik saksıda olabilir.

Gülbeşeker 05-10-2010 21:58

arkadaşlar ben uzun balkon saksılarına 5 kök kudret narı dikmiştim 7-8 tane kudret narım oldu (onlarca çiçek verdi ama meyvesi az oldu) onları dalında çatlayıp kuruyuncaya kadar bıraktım sanra çekirdeklerini çıkarıp doğrayıp zeytin yağına bıraktım kavanozda acı su falan görmedim sadece yağ ve kudret narından oluşan turuncu bir karışım oldu 2 aydır kavanazda pencere kenarında bekliyor geçen gün tadına bir bakayım dedim kavanozu açtım denildiği gibi kötü bir kokusu yoktu ama tadı zehir gibi idi acaba kurumadan toplasaydım kavanozda acı suyunu alsaydım tadı daha iyi olabilirmiydi kuruttum dediysem tam anlamıyla takır takır kurumuş dağildi suyunu baya çkmiş etli kısım incelmişti sercan bey ve karavan bilgi verirseniz sevinirim

karavan 12-10-2010 21:29

Merhaba,

Epeydir siteye girmediğim için yazdıklarınızı takip edemedim.İlgilenmediğimi sakın düşünmeyin.

Tek tek cevap vermek yerine sorduklarınıza ve taleplerinize eğer sizce de uygun ise topluca bir mesajla cevap vermek istiyorum.

Öncelikle kudret narı iç Anadolumuzda da yaz boyunca yetiştirilebilir.Nevşehire gönderdiğim fidelerden çok iyi sonuçlar aldı arkadaşlarımız ancak toprağa diktiler.saksıda yeterli verim olmamaktadır.

Kudret narı hazırlanırken çekirdeklerini kullanmıyoruz.

Daha önce de yazdığım gibi elimde beş kilodan fazla "Tamamen organik olarak yetiştirdiğim" kudret narlarından hazırladığım ürün mevcut.İstiyen olursa gönderebilirim.Bende hiç eksik olmaz.Sürekli bulunur.

Ben kudret narlarını kavanoza koyduktan sonra kavanozun ağzını tülbent ile örterek güneşte tutuyorum.Böylece suyu kendiliğinden buharlaşıyor.

Suyu şırınga kullanarak hortum yardımı ile ayırmak da bir çözüm ancak önemli olan nokta şu ki o suyun içindeki etkin maddeleri atmış oluyorsunuz.Geriye posası kalıyor.

Çekirdeklerin etrafındaki kırmızı katmanı da süzgü yardımı ile ayırarak yağın içine atmak gerek.

Allah nasip ederse seneye baharda istiyenlere nasıl ekileceği çimlendirileceği ve yetiştirileceği konusunda detaylı bilgi içeren notlar eşliğinde tohum veya fide göndebilirim.Tohumların muhafazası da çimlenme üzerinde etkili olduğu için şimdi göndermek istemiyorum.Elimdeki tohumlar iri ve verimi yüksek cins kudret narlarına aittir.Ben bu sene inanılmaz neticeler elde ettim.

Bal içinde yapıldığında çok kısa sürede tüketmeniz gerekmektedir.Aksi halde fermantasyon başlamakta ve kokuşmalar olmakta hiçbir faydası kalmamaktadır.

Taze meyve istiyen dostlarım, maalesef elimdekilerin hepsini ilaç haline getirdim.Eğer isterseniz sizin için pazardan alır gönderebilirim.Orta boy bir kudret narı için 4-5 lira istiyorlar.

Her türlü soru ve istekleriniz için çekinmeden yazabilirsiniz.

karavan 18-10-2010 13:16

1 Eklenti(ler)
Hiç beklemezken sarmaşıkların arasında kalmış son bir kudret narı.Ürün ve mevsim sonu olduğu için pek gelişememiş olsada resimlemeden edemedim.

İstiyen olursa hemen hediye edebilirim.Kargo alıcıya ait olmak üzere.

OrganikKudret 30-10-2010 21:57

Merhaba,
yeni üye oldum.
Harika bir site.

dlk 30-10-2010 22:09

hoşgeldiniz.

OrganikKudret 31-10-2010 19:51

Teşekkürler dlk.
Ben bu kış sera ortamında kudret narı yetiştiriciliğine yöneldim. Daha önce örtü altında kudret narı yetiştiren var mı onu bilmiyorum. Kimyasal ilaçlar kullanmaktan yana hiç değilim. Mümkün mertebe doğal haliyle ürün elde etme yoluna gidiyorum. Mikoriza kullanarak dikim yaptım. Şimdilik herşey yolunda gidiyor. Tabi benim başarım;ülkemiz için yeni ve kıymetli bir ürünün kazanımı, yeni iş sahaları olarak yansıyacaktır. Tecrübe sahibi yetiştiricilerimizden de bilgilere hep açığım. Serada ekim yapmış kişilerle de(eğer varsa) bağlantıya geçmek isterim. Zira kudret narının sera ortamındaki tavrı ile ilgili iletişime geçmek bitkilerimin akıbeti için çok faydalı olacaktır.

KAPTANzst 01-11-2010 15:44

Sera ortamının ısı faktörünü dengede tutabilirseniz başarili olacağına inanıyorum
Soğuktan çok etkileniyor meyveleri .

OrganikKudret 01-11-2010 20:42

kaptanzst için; Kudret narını serada denediniz sanırım. minimum kaç derecelerde tutmalıyım? Ayrıca polinasyon için Bombus arılarını kullanıcam. Fikirlerinizi, bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

karavan 02-11-2010 17:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ORGANİKKUDRET (Mesaj 711020)
Teşekkürler dlk.
Ben bu kış sera ortamında kudret narı yetiştiriciliğine yöneldim. Daha önce örtü altında kudret narı yetiştiren var mı onu bilmiyorum. Kimyasal ilaçlar kullanmaktan yana hiç değilim. Mümkün mertebe doğal haliyle ürün elde etme yoluna gidiyorum. Mikoriza kullanarak dikim yaptım. Şimdilik herşey yolunda gidiyor. Tabi benim başarım;ülkemiz için yeni ve kıymetli bir ürünün kazanımı, yeni iş sahaları olarak yansıyacaktır. Tecrübe sahibi yetiştiricilerimizden de bilgilere hep açığım. Serada ekim yapmış kişilerle de(eğer varsa) bağlantıya geçmek isterim. Zira kudret narının sera ortamındaki tavrı ile ilgili iletişime geçmek bitkilerimin akıbeti için çok faydalı olacaktır.

Sevgili kardeşim öncelikle hayırlı olsun.Güzel bir yola girmişsin umarım yüzünü güldürecek sonuçlar alırsın.
Ben Nisan ortalarında açık araziye ekerek yetiştirdiğim için sana ne yazık ki bu konuda yardımcı olamıyacağım ama deneyimlerini burada paylaşırsan takip ediyor olacağım.Bilgilenmek isterim.
Peki anladığım kadarı ile baya yüklü bir üretim yapacaksınız.
Pazar konusunda bir araştırmanız oldumu?
Zira bilimndiği üzere pek tanınmıyan ve günlük kullanımı ise hiç olmıyan bir ürün.
Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
Kolaylar gelsin.

karavan 02-11-2010 17:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ORGANİKKUDRET (Mesaj 711454)
kaptanzst için; Kudret narını serada denediniz sanırım. minimum kaç derecelerde tutmalıyım? Ayrıca polinasyon için Bombus arılarını kullanıcam. Fikirlerinizi, bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Tozlanma konusunda artık Antalyada pek çok üretici domates bitkilerini iplere ipleri de tellere bağlıyor.
Bu tellere de darbelerle salınım vererek tozlaşmayı sağlıyorlar yani arının yerine bu yöntemi kullanıyorlar.

Kudret narı da sarılıcı bir tür olduğuna göre bence denemekte yarar olabilir diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

nariçi 02-11-2010 17:46

Kutret narı sezonunu bitirdi. Havar da soğudu. Uçlarda yeni sürgünler olsa da yeni meyve gözükmüyor. İki kavanoz zeytin yağında yaptım.

OrganikKudret 02-11-2010 22:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karavan (Mesaj 711745)
Tozlanma konusunda artık Antalyada pek çok üretici domates bitkilerini iplere ipleri de tellere bağlıyor.
Bu tellere de darbelerle salınım vererek tozlaşmayı sağlıyorlar yani arının yerine bu yöntemi kullanıyorlar.

Kudret narı da sarılıcı bir tür olduğuna göre bence denemekte yarar olabilir diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Polinasyon için tel ve ip salınımı yardımıyla domatesleri döllemek mümkün olamıyor sanırım. Döllenme için bir takım kimyasal spreyler kullanılıyor veya bombuslar salınıyor. Çünkü domatesin çiçeği çok derin olduğu için mutlaka yapay müdahaleye ihtiyaç duyuluyor ticari anlamda kâr sağlayabilmek için. Tabi sadece bombus arılarının da döllemesiyle yetinenler de var kuşkusuz.
Keşke yaz ortamındaki uygun doğal sıcaklık olsa bombus harici diğer arılar da kudret narlarımızı polenleyebilirdi.

OrganikKudret 02-11-2010 22:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karavan (Mesaj 711742)
Sevgili kardeşim öncelikle hayırlı olsun.Güzel bir yola girmişsin umarım yüzünü güldürecek sonuçlar alırsın.
Ben Nisan ortalarında açık araziye ekerek yetiştirdiğim için sana ne yazık ki bu konuda yardımcı olamıyacağım ama deneyimlerini burada paylaşırsan takip ediyor olacağım.Bilgilenmek isterim.
Peki anladığım kadarı ile baya yüklü bir üretim yapacaksınız.
Pazar konusunda bir araştırmanız oldumu?
Zira bilimndiği üzere pek tanınmıyan ve günlük kullanımı ise hiç olmıyan bir ürün.
Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
Kolaylar gelsin.

Açık arazide dikim yaparken ne türlü bir dizin hazırlıyorsunuz? Yani üzüm asması düzeni mi hazırlıyorsunuz. Açık alanda bu durum zor ve külfetli olmuyor mu?
Pazar konusunda araştırmam çok yüzeysel durumda. Önce sağlıklı kudret narlarının salındığını görmem lazım. Ama hayırlısıyla bir yolu bulunur elbet. Çünkü kıymetli bir meyve olduğunu bilen oldukça yüklü bir kesim var. Nasipse o günler de gelir inşallah. Sizlerin yardımıyla uygun alıcılar da bulabilirim belki kimbilir. Şimdiden teşekkürler.

Nariel 04-11-2010 11:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 (Mesaj 683661)
Sevgili nariel kudret narı diye sattıkları o acayip şeyleri görünce inanın şok oldum.Benim ülkemin insanı bu kadar namussuz bu kadar şerefsiz olamaz.İnsanlarda malesef hiç Allah korkusu kalmamış.Sizin yerinize olsam o kişileri hemen zabıtaya **** polise şikayet ederdim.

Zabıta ya da polis nerden bilsin onun kudret narı olup olmadığını, hem suçlu hem güçlü çıkarlar diye açıkçası şikayet edemedim. Zaten başlarına üşüşmüş insanların yanına gidip "bu kudret narı değil bilginiz olsun" diyince satıcıların beni dövmek ister gibi öyle bir bakışları vardı ki başıma bela almayayım diye hemen uzaklaştım. Bunun gibi daha birçok yerde de gördüm kudret narı diye bu bitkinin satıldığını.

karavan 06-11-2010 01:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ORGANİKKUDRET (Mesaj 711892)
Polinasyon için tel ve ip salınımı yardımıyla domatesleri döllemek mümkün olamıyor sanırım. Döllenme için bir takım kimyasal spreyler kullanılıyor veya bombuslar salınıyor. Çünkü domatesin çiçeği çok derin olduğu için mutlaka yapay müdahaleye ihtiyaç duyuluyor ticari anlamda kâr sağlayabilmek için. Tabi sadece bombus arılarının da döllemesiyle yetinenler de var kuşkusuz.
Keşke yaz ortamındaki uygun doğal sıcaklık olsa bombus harici diğer arılar da kudret narlarımızı polenleyebilirdi.

Benim oturduğum bölgede etrafım seralar ile çevrili ve hemen hemen hepsi domates yetiştiriyor ve onların uyguladıkları yöntem ekonomik olduğu için telleri çırparak döllenmeyi sağlamak.
Emin olmadığım konularda burada bilgi aktarımı yapmam.
Tabii ki bu yolla baya tasaffruf sağlıyorlar bir de zamandan çok kazanıyorlar.

karavan 06-11-2010 01:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ORGANİKKUDRET (Mesaj 711900)
Açık arazide dikim yaparken ne türlü bir dizin hazırlıyorsunuz? Yani üzüm asması düzeni mi hazırlıyorsunuz. Açık alanda bu durum zor ve külfetli olmuyor mu?
Pazar konusunda araştırmam çok yüzeysel durumda. Önce sağlıklı kudret narlarının salındığını görmem lazım. Ama hayırlısıyla bir yolu bulunur elbet. Çünkü kıymetli bir meyve olduğunu bilen oldukça yüklü bir kesim var. Nasipse o günler de gelir inşallah. Sizlerin yardımıyla uygun alıcılar da bulabilirim belki kimbilir. Şimdiden teşekkürler.

Benim bahçemde bolca limon ağacı var ben onların dibine ekiyorum.Hem gölge sağlıyor hemde sarılma imkanı veriyor.
Ağaçlara da bir zararı olmuyor.Malum Antalya da yaz cehennemden farksız.Aşırı sıcağa pek gelmiyor bitki.
Ben sadece kendi düşüncemi aktarıyorum.Anladığım kadarı ile baya bir yatırım yapmayı düşünüyorsunuz.Özellikle kışın yapıyorsanız bu daha da artacaktır.Sera bile yeterli bir maliyet.Öncelikle pazar konusunu araştırmanız gerekirdi.Elbette ki elimizden gelen yardımı yaparız ancak yine de karar sizin.
Allah kolaylıklar versin.

07antalya 08-11-2010 08:58

08 kasım kudret narları

ben yeni kayıt oldum bügün çektiğim fotoğrafları yayınlıyorum
(ben fotoları yayınlayamadımnasıl yayınlıyabilirim )

KAPTANzst 06-12-2010 08:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 07antalya (Mesaj 713680)
ben yeni kayıt oldum bügün çektiğim fotoğrafları yayınlıyorum
(ben fotoları yayınlayamadımnasıl yayınlıyabilirim )

Gelişmiş mod ile mesaj gönder o sayfanın altında fotoğraf yükleme sekmesi var

OrganikKudret 06-12-2010 17:32

1 Eklenti(ler)
Kudret narı fidelerim sağlıklı durumda büyüyorlar, bu arada narlardan en büyüğü 5 cm'i buldu. :)
Sevgiler..

OrganikKudret 06-12-2010 17:52

Arkadaşlar biraz bilgi aktarmak istiyorum;
Sera ortamında bitkiyi gözlemlemek çok daha keyifli, çünkü karakteristik özelliklerini anlayabilmek daha kolaymış.
Öncelikle polinasyona gerek olmadığını gördüm, yani bombus arı ihtiyacı hasıl olmadı. Yazın ben zannediyordum ki arılar çiçekleri döllüyor. Halbuki bitki üzerinde iki çeşit çiçek oluşuyor. Yalancı çiçekler oluşuyor bir iki gün durup kuruyup düşüyor. Bu arada diğer koltuklarda oluşan minicik kudret narı meyveleri yaklaşık 0,5 cm'e ulaştıktan sonra burnunda çiçek açıyor; aynı salatalık gibi. Ana gövdesinin boyu 3,5-4 m'yi bulan fidelerin üzerinde yaklaşık 20-25 adet kudret narları büyümekte.
Denemek için bir fideyi tüm koltuklarından budadım sadece ana gövdeyi yapraklarıyla bıraktım, budadığım her yerden tekrar kollar uzuyor. :) Ama o kollarda meyve vericek mi henüz bilmiyorum, verirse çok keyifli olacak çünkü böylelikle yaz için yeni fide ekmeme gerek olmayacak.
Dadanan zararlılar çok fazla olmamakla birlikte her serada olduğu gibi yeşil kurt, beyaz sinek. Sulamayı dengeli biçimde yaptığım taktirde şimdilik sorunsuz gidiyoruz.
Nem max %96, sıcaklık max 48, min 5 C dereceyi gördü.
Önümüzdeki günlerde don olmaması dileğimle.
Sevgiler.

nariçi 06-12-2010 19:24

Verim az veya çok, ben büyük boy tenekede yarım toprak doldurup bardakta çimlendirdiğim fideleri diktim. Sonuç kafi geldi. Özel besin de vermedim. Sulama da normaldi.

karavan 14-12-2010 11:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ORGANİKKUDRET (Mesaj 723628)
Arkadaşlar biraz bilgi aktarmak istiyorum;
Sera ortamında bitkiyi gözlemlemek çok daha keyifli, çünkü karakteristik özelliklerini anlayabilmek daha kolaymış.
Öncelikle polinasyona gerek olmadığını gördüm, yani bombus arı ihtiyacı hasıl olmadı. Yazın ben zannediyordum ki arılar çiçekleri döllüyor. Halbuki bitki üzerinde iki çeşit çiçek oluşuyor. Yalancı çiçekler oluşuyor bir iki gün durup kuruyup düşüyor. Bu arada diğer koltuklarda oluşan minicik kudret narı meyveleri yaklaşık 0,5 cm'e ulaştıktan sonra burnunda çiçek açıyor; aynı salatalık gibi. Ana gövdesinin boyu 3,5-4 m'yi bulan fidelerin üzerinde yaklaşık 20-25 adet kudret narları büyümekte.
Denemek için bir fideyi tüm koltuklarından budadım sadece ana gövdeyi yapraklarıyla bıraktım, budadığım her yerden tekrar kollar uzuyor. :) Ama o kollarda meyve vericek mi henüz bilmiyorum, verirse çok keyifli olacak çünkü böylelikle yaz için yeni fide ekmeme gerek olmayacak.
Dadanan zararlılar çok fazla olmamakla birlikte her serada olduğu gibi yeşil kurt, beyaz sinek. Sulamayı dengeli biçimde yaptığım taktirde şimdilik sorunsuz gidiyoruz.
Nem max %96, sıcaklık max 48, min 5 C dereceyi gördü.
Önümüzdeki günlerde don olmaması dileğimle.
Sevgiler.

Üstadım harika bir görünüm elde etmişsin tebrik ederim.Şimdi merakla nneticeyi bekliyorum.Bu kadar emek vermişsin.Karşılığını nasıl alacaksın tek merakım bu umarım hayallerinin üzerine çıkarsın.
Sağlıkla mutlulukla kal kardeşim.

the_mc 14-12-2010 14:43

başarılarının devamını diliyorum.

OrganikKudret 14-12-2010 16:30

Sayın Karavan ve the mc güzel dilekleriniz için teşekkürler.
Netice konusunda ben de en az sizin kadar heyecanlıyım.
Sevgiler.

KAPTANzst 15-12-2010 10:59

Bu kadar kudret narını nasıl değerlendireceğini de sormuş sayın karavan. Bende merak ettim.

OrganikKudret 15-12-2010 20:35

Örtü altında yetiştirilebilinir olduğunu görmek ilk adım benim için.
Sonraki adım uygun alıcı bulmak.
Dahası ülkemizde hep ille de hıdırellez gecesi ekim ve dikim yapıldığı söyleniyor. Bunu aşmak gerekiyor bence. Bana göre yılın 12 ayında ekim yapılabilir olduğunu anlamak çok önemli bir gelişme oldu. Çünkü bu bitkinin sağlık alanında çok önemli mertebeye geleceğine inanıyorum. Eğer 12 ay yetiştirilebiliyor olduğu sabit olursa ilgili merciler konu üzerine daha ciddi eğileceklerdir. Belki yeni bir marka, yeni bir kazanım olur kim bilir!
Umuyorum ülkeme bir nebze olsun katkıda bulunurum.
:)

alone35 17-12-2010 15:13

Sn.ORGANİKKUDER hayırlısı olsun ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR.

OrganikKudret 18-12-2010 17:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alone35 (Mesaj 727789)
Sn.ORGANİKKUDER hayırlısı olsun ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR.

Çok teşekkür ederim. :)

ahmetshur 24-12-2010 12:52

Sayın Organik Tarım
Harika bir iş çıkarmışsınız. Hem farklı hemde çok güzel bir çalışma olmuş.
Ben şahsen çok sevindim. Sayenizde Kudret Narı'nın sera ortamındaki gelişimini de görmüş olacağız.
Böyle özgün bir çalışmayı düşündüğünüz ve uygulanabilirliğini bize gösterdiğiniz için çok teşekkürler...
Saygılarımla...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024