agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   Kudret Narı (Momordica charantia) (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/1271.htm)

Penelophe 12-07-2007 17:40

Bende koklayacağım eve gidince.:)

Selahattin Yılmaz 12-07-2007 18:24

alnız dikkat edin bu kokudan şimdiden rahatsız oluyorsanız ilede meyvesinden ilaç yaptığınız karışımı iyi hazırlayamazsanız (İlk sayfalarda tarif etmiştim) o kokuya nasıol tahammül edeceksiniz merak ediyorum ;)

Penelophe 12-07-2007 21:07

1 Eklenti(ler)
Kokladım.:dilli: 2,5 metre boyunda, dallı budaklı kudret narı isteyen varmı? :rolleyes:
Bu da kendileri.;)

S.İnceçayır 13-07-2007 05:51

Günaydın,
Akşam ilk işim bitkiyi koklamak oldu ama belirgin bir koku yoktu,emin olmak için birde sabah kokladım yine aynıydı,

nevsune 13-07-2007 06:17

Sn. Sonreis66
Siz bunu kendiniz mi ektiniz yoksa topraktan mı çıktı. Aynısı bizim saksıda kendiliğinden çıktı biz de acaba nedir diye araştırıyorduk.

S.İnceçayır 13-07-2007 06:35

Ben kendim ekmiştim bahçeye kudret narı ve üzüm çekirdegini yanyana ama ortaya bu bitki çıktı.Ya benim ektigim iki tohumdan biri yeşerdi **** kendiligin çıktı.

Todor 13-07-2007 06:52

Zannediyorum sizin üzüm çimlenmiş. Kudret narının yaprakları daha parçalı.

S.İnceçayır 13-07-2007 07:12

Artık eminim yeni bir asmam oldu:)

tiya 15-07-2007 11:00

Dört tane kudret narım çiçeklenmişti. Dün annem kokusundan dolayı(çok kötü kokuyor) hepsini söküp atmış. Üzüldüm ama yapacak bir şey yok. Seneye yeniden deneyeceğim.

Tüysüz Kartal 17-07-2007 15:03

Ampalaya

Özellikle uzakdoğuluların çok sevdiği ve şeker hastalığına çok iyi geldiği söylenen vitamin deposu -bizde bilinen adıyla Kudret Narı- Ampalaya tohumlarını elde edip dikim yaptım.

Bizde kudret narı kırmızıyken yendiğini biliyorum. Ama asıl yeşilken çok acı olan çekirdekleri çıkartılarak türlüye benzer yemeği yapılıyormuş ve besin değeri çok yüksekmiş.

Nette bir araştırma yaptım neredeyse her derde deva bir bitki ama özellikle şeker hastalarına tavsiye ediliyor.

ben ilk kez deniyorum. Burda gelişim sürecini yazacağım. ilgilenen, deneyen arkadaşların görüşlerini beklerim

Tüysüz Kartal 17-07-2007 15:14

Aldığım ve almaya devam ettiğim notlar;
10 Mayıs- çok sert olan tohumları suda 1 gün beklettim
11 Mayıs- tohumları ıslak kağıt mendil arasına koydum
20 Mayıs- tohumlarda çatlamalar başladı renkleri karardı
21 Mayıs- Sandıkta hazırladığım yeşertme bölümüne aldım
29 Mayıs- Filizler çıktı. Fasulye gibi çıkıyor. Kabuklar yükseliyor.
1 Haziran- filizlerin boyu 4 cm oldu
4 haziran- filizler 6 cm boyunda
8 haziran- güneş gören su tutan bir bölüme filizleri yerleştirdim. Salatalık gibi olacakmış. Bu nedenle askılık hazırladım
17 haziran- 27 santim oldu. 20 gün önce ektiğim salatalıklara yetiştiboyları. çiçeklenme yok henüz. Her akşam gün batımıyla su veriyorum.
21 haziran- Çiçeklenme başladı.
1 temmuz- çok hızlı büyüyorlar. Boyları salatalıkları geçti. Fasulye gibi sarılıyorlar askıya.
10 temmuz- bildiğimiz hıyar dan hiçbir farkı yok şu ana kadar. aynı şekilde büyüyor.

Balıkcı 17-07-2007 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gokte_Ucan_Tuysuz_Kartal (Mesaj 131684)
Aldığım ve almaya devam ettiğim notlar;
10 Mayıs- çok sert olan tohumları suda 1 gün beklettim
11 Mayıs- tohumları ıslak kağıt mendil arasına koydum
20 Mayıs- tohumlarda çatlamalar başladı renkleri karardı
21 Mayıs- Sandıkta hazırladığım yeşertme bölümüne aldım
29 Mayıs- Filizler çıktı. Fasulye gibi çıkıyor. Kabuklar yükseliyor.
1 Haziran- filizlerin boyu 4 cm oldu
4 haziran- filizler 6 cm boyunda
8 haziran- güneş gören su tutan bir bölüme filizleri yerleştirdim. Salatalık gibi olacakmış. Bu nedenle askılık hazırladım
17 haziran- 27 santim oldu. 20 gün önce ektiğim salatalıklara yetiştiboyları. çiçeklenme yok henüz. Her akşam gün batımıyla su veriyorum.
21 haziran- Çiçeklenme başladı.
1 temmuz- çok hızlı büyüyorlar. Boyları salatalıkları geçti. Fasulye gibi sarılıyorlar askıya.
10 temmuz- bildiğimiz hıyar dan hiçbir farkı yok şu ana kadar. aynı şekilde büyüyor.

Kudret NAri olarak forumdaki bilgilere de bakarsan, butun detaylar bir araya gelmis olur.
Insallah guzel meyveler de verirler.

Tüysüz Kartal 17-07-2007 20:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI (Mesaj 131785)
Kudret NAri olarak forumdaki bilgilere de bakarsan, butun detaylar bir araya gelmis olur.
Insallah guzel meyveler de verirler.

Sayın Balıkçı uyarınız için çok teşekkür ederim. Kudret Narı olarak Tıbbi bitkiler bölümündeymiş. Bunu farketmemiştim. Tarla bölümünde göremeyince bu konuyu açtım.

Neyse. Mod ve editor arkadaşlar bir omuz atarlar umarım. Kusura bakmazlar umarım forum geniş olunca böyle hatalar da olabiliyor..

GLCN 17-07-2007 21:50

Bugün kudret narımda bişey farkettim iki adet yaklasık yarım santim kadar boyları olan meyve gördüm.üzerinde bir sürü çiçek var ama meyveli 2 tane, diğerleri sahte:)

GLCN 20-07-2007 12:07

2 Eklenti(ler)
İşte ilk meyveler..Cep telefonumla çektiğim için biraz bulanık kusura bakmayın....:D

Oğuzhan 20-07-2007 12:46

O da bir şans.Benimki meyve veremeden öldü.:)

GLCN 20-07-2007 13:51

Haftaya bir haftalıĞına tatile gidiyorum eğer ben yokken ölmezse size tohumlarından gönderirim..

nevsune 20-07-2007 14:46

Sevgili Glcn

Ölmez de sağ kalırsa, bir tanecik tohum da ben istesem. Belki Ankara'da yetiştirebilirim.

GLCN 20-07-2007 18:37

Eğer sağ kalırsalar tabii memnuniyetle.

Penelophe 25-07-2007 19:50

4 Eklenti(ler)
Bunlar ne ki.:D

Penelophe 25-07-2007 19:53

2 Eklenti(ler)
Toplam 6 tane meyve var üzerinde.:)
Eklenti 16694
Çok güzel bir çiçek fakat berbat kokuyor.:dilli:
Eklenti 16695
Davetsiz misafir.:mad:

Oğuzhan 26-07-2007 08:58

Maşallah..Mahsül iyi..Nerde bu bahçede mi?Çok sağlıklı...:)

GLCN 26-07-2007 09:38

Sayın penolepe mahsul iyi galiba.Kac tane var saydınızmı?Benimki boyları 10 cm de olan 4 tane var şimdilik bakalım sonu ne olacak ?Ama üzeri sahte çiçek dolu.

Penelophe 26-07-2007 11:32

Elfogi, balkonda, pekte küçük sayılmayacak bir saksının içinde, akşama kadar güneş altında duruyor.
Meyvelerin şu anki boyu küçük süs biberleri kadar.:)
Gülcan, 6-7 tane var.
Sanırım sahte çiçeklerden bende de var ama açmadılar hala, tomurcuk gibi..

..Mine Hanım teşekkürler..

GLCN 26-07-2007 12:00

Benimkide balkonda 2 ye kadar güneş aılıyor ilk açan o sahteleri meyve zannetmiştim çok sevinmiştim ama hileci bir bitkiymiş sonradan başka meyveli çiçekler açtı..

Penelophe 26-07-2007 12:17

Balkonda ki hemen hemen bütün bitkilerim sıcağın etkisiyle öldü fakat kudret narı güneşi çok seviyor olmalı.:D

GLCN 26-07-2007 12:34

Tohumunu aldığım kişi bana güneşi ve suyu çok sevdiğini söylemişti.

nilhan 01-08-2007 00:33

Bu siteyi paylaşan ve organik ürünlere ilgi duyan tüm dostlara,
Geçen sene Palmiye merkezinden 40 adet KUDRET NARI tohumu satın aldım.Tohumları önce ufak kaplarda torf toprağıyla çimlendirdim.4-5 yaprak olunca bahçemde duvar **** çit kenarlarına diktim.Bazılarını düz yerlere diktim ama bunlarda sorun yaşadım.Çünkü asma gibi sarmaşık bir bitki.Mutlaka bir yere sarmak istiyor,bir baska mahsuru ise olgunlaşan kudret narlarını karıncalardan koruyamıyorsunuz.Onun için mutlaka sırık **** çit yapmanız gerekiyor.
İki türlü hazırlıyorum;
Birincisi, iki adet kudret narının çekirdeklerini çıkardıktan sonra,ince ince doğruyor ve bilendırdan geçiriyorum, yarım litre sızma zeytinyağı ile tekrar bilendıradan geçiriyorum ve kovonoza koyup 40 gün güneş altında bekleteceğim.
İkincisi,yine iki adet yaklaşık 10-12 cm.büyüklüğündeki k.narlarını aynı işleme tabi tutup bal aynı miktardaki bal ile yine 40 gün güneş altında bekleteceğim.
İsteyen olursa tohum ile takas ederim(organik olmak şartıyla),**** isteyen olursa 250 gramlık kavanozlarda gönderebilirim.

Hepinize ve ekolojik hayatı,tarımı destekleyen herkese sevgiler,saygılar.

ataser 03-08-2007 12:18

yalova pazarının gezerken bir de baktım acayip bir meyve sanki mumdan yapılmış gibi. be ne ola ki dedim gittim yanına kudret narı dediler, aman dedim bakayım neymiş bu kaça teyze dedim bunun parası. tanesi 1.5 ytl imiş. biraz daha dolaştım etrafında ama yok teyze illa satacak bana. ben bunun tadını bilmiyorum ama ne işe yarar nasıl yenir dedim al bak tadına dedi. açılmış bir meyvenin içinden parmağımla tadına baktım fena değilmiş tadı baya da tatlıydı. ama alırken çekirdekleride parmağıma sıvanmış ve ağzımda kalmış:)
oradan uzaklaşıp hemen 3 adet yanlışlıkla ağzımda kalan çekirdeği sakladım cebime.
1 hafta ıslak mendil arasında ilki kök gösterdi bile saksıya aldım onu diğerleride şişti ha çıktı ha çıkacak:)
artık benimde bir kudret narım olabilecek galiba:cool:

caploonba 03-08-2007 15:07

Benim kudret narım biri öldü sandım. Yanına bir tane daha ektim. Öldü sandığım canlandı. Ötekiside çimlendi şu an aynı boydalar 1 metre civarı. Ama meyvelerinin bazıları kurudu. Saksı küçük mü geldi bilmiyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024