agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   Kudret Narı (Momordica charantia) (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/1271.htm)

İsmail Kuzucu 12-01-2017 19:57

Dün Hindistan'dan bir firma denemek için tohum göndermek istedi. Bakmak için katalog istedim ve gönderdiler. Özellikle dikkatimi geçen kudret narı oldu. 9 farklı çeşitte meyveleri var ve bazılarının içleri çok dolu. Sanırım salata gibi kullanılıyor.

Katalogta bitter gourd olarak geçiyor. Fırsat bulunca eklemesini yapacağım.

kamil35 12-01-2017 20:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey (Mesaj 1491722)
İki ay on gün oldu,balın içine kattığım kudret narları hala dibe çökmedi,artık kullanmaya başlamalımıyım,yoksa dibe çökmesini mi bekleyeceğim?Okuduğum tariflerde 2 ayda dibe çöküyor denilmişti.

Erkan Bey, kudret narı'nın bal içinde dibe çökeceğine pek ihtimal vermiyorum:)

KAPTANzst 19-01-2017 07:16

Bende 2 sene yaptım. Parçacıklar hep üstte duruyor. 21 günden sonra kullanım başlar. Sabah ac karnına 1 yemek kaşığı . Bitene kadar devam.. :D

erkanbey 19-01-2017 14:18

Sulu birşey oldu,yavaş yavaş tüketmeye başlayayım o zaman.

erkanbey 27-01-2017 20:22

Benim yaptığım kudret narları yeşildi ,bulur bulmaz hemen yaptım heyecandan.Olgunlaşmışından yapmak daha doğruydu sanırım tadı tuhaf oldu,hıyar gibi çatır çatır :)

İsmail Kuzucu 27-01-2017 22:45

3 Eklenti(ler)
Kudret narı çeşitleri;

Eklenti 637831

Eklenti 637832

Eklenti 637833

cryz 03-02-2018 00:08

Bir kaç kere evde saksıda yetiştirme denemesi yaptığım kudretnarlarından hiç biri sağ kalmadı bende pazardan alıp zeytinyağı ve balla bir kaç kavanoz hazırlayıp kenara kaldırmıştım 2014 eylül ayından bu güne kadar beklemiş daha doğrusu unutmuşum bu gün tesadüfen fark ettim kudret narları içinde iyice eriyip marmelat kıvamı almış ve süper bir şekilde özü çıkmış yani ilk sene sürekli baktığımda yukarıdaydı erimemişti ve parça parça duruyordu aradan geçen 3 sene boyunca macun halini almış birini kullanmak için açtım ilk zamanlardaki keskin acılığı kalmamış gitmiş kullanmak için muhtemelen bu kadar uzun olmasa da en az 1 yıl beklenmeli diye düşünüyorum çocukluğumdan hatırlarım dedem yapardı ama hep evde bir kaç yıl eskiden yapılmış kudret narı olurdu komşulardan isteyenlere verirdi her sene mutlaka tekrar yapar kenara ayırırdı şimdi düşünüyorum demek ki bir bildiği varmış şifası uzun beklemede herhalde mart ayında tekrar tohumdan filizlendirmeye çalışıcam bakalım bu sefer başarılı olabilecekmiyim sonuçları tekrar yazarım zaten konu da bayağıdır mesajsız kalmış :))

Kurtderelı 10-03-2018 09:55

Kudret Narı

2 Eklenti(ler)
Guruptaki arkadaşlara çok teşekkür ederim, yeni katıldım, geçen sene yetiştirdiğim kudret narlarının resimleri bir çardak veya ağaca sarılırsa çok uzun zaman meyve verir ben bir kökten 25-30 adet büyük boy meyve aldım..

Kurtderelı 10-03-2018 10:02

Havalar soğuyunca uğraşmayın çiçek açıyor ama meyveye durmuyor

KAPTANzst 11-03-2018 19:39

Şimdi çekirkekten dikim zamanı

Minikcin 03-04-2018 07:16

Organik zeytinyağlı kudret narı arıyorum

Arkadaşlar elinden gerçekten organik olup zeytinyağlı kudret narı satmak isteyen varmı bide tohum istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

İsmail Kuzucu 03-04-2018 18:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Minikcin (Mesaj 1536035)
Arkadaşlar elinden gerçekten organik olup zeytinyağlı kudret narı satmak isteyen varmı bide tohum istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Elimizde bayağı ürün var, yolunuz buraya denk gelirse bekleriz.

Minikcin 04-04-2018 08:39

Yeriniz neresi kargoyla yollama şansınız varmı

machinehead 21-10-2020 00:17

Altta Oxford Akademik Yayınlarında bulunan ilgili bilimsel makale çalışmanın bağlantısını paylaşıyorum. Bu tip bitkilerin faydaları olduğu kadar çok fazla kullanılması durumunda zararları da bulunmakta olabileceğinden çok dikkatle kullanılması gerekiyor. Bu nedenle bilimsel yayınları biraz inceledim.

İngilizce bilmeyenler için çok kısa özetleyeceğim ve dikkatli kullanılmasını tembih etmek istiyorum. Özellikle yukarıda yemeğini yapacağını yazan birisini gördükten sonra paylaşmaya karar verdim. Momordica charantia - yani kudret narının diabet hastalarına faydası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. İçeriği hayvansal insüline benzediğinden kan şekerini aşağıya çekiyormuş.

Ancak çok yüksek miktarlarda alınması durumunda yan etkisi kan şekerini çok düşüreceğinden hipoglisemik koma, hayvanlarda yapılan testlerde doğurganlıkta düşüş, baş ağrısı,alkalin fosfataz seviyelerinde artış vb. Altta yazıyı ve bağlantıyı bulacaksınız.

Dikkatle kullanıldığında faydası 100'den fazla bilimsel makalede paylaşılmış ilaç niteliğinde bir bitki ancak çoğu da zararlı olabilecek özelliklere sahip.

The pharmacology, clinical efficacy, adverse effects, drug interactions, and place in therapy of bitter melon are described.

Bitter melon (Momordica charantia) is an alternative therapy that has primarily been used for lowering blood glucose levels in patients with diabetes mellitus. Components of bitter melon extract appear to have structural similarities to animal insulin. Antiviral and antineoplastic activities have also been reported in vitro. Four clinical trials found bitter melon juice, fruit, and dried powder to have a moderate hypoglycemic effect. These studies were small and were not randomized or double-blind, however. Reported adverse effects of bitter melon include hypoglycemic coma and convulsions in children, reduced fertility in mice, a favism-like syndrome, increases in gamma-glutamyltransferase and alkaline phosphatase levels in animals, and headaches.

Bitter melon may have additive effects when taken with other glucose-lowering agents. Adequately powered, randomized, placebo-controlled trials are needed to properly assess safety and efficacy before bitter melon can be routinely recommended. Bitter melon may have hypoglycemic effects, but data are not sufficient to recommend its use in the absence of careful supervision and monitoring.

https://academic.oup.com/ajhp/articl.../4/356/5143141

Sulezena 12-10-2021 00:30

Merhaba bu bitkinin zeytinyaginda bekleterek ve sirkesi yapilarak kullanildigini biliyorum. Baska kullanim sekli var mi acaba

Muda 18-10-2021 13:44

Bal ile birlikte yapılıyor.

Vega969 10-04-2022 09:58

Kudret narı macunu küflenmiş

Bütün arkadaşlara selamlar
Kudret narı macunu çok güzel oldu, kullanmaya basladim ve kapağını açtığım için buzdolabı na koydum, fakat 1 haftada kuflendi.. Neden oldu birdaha olmasın diye bilen varsa bilgi alayim
Şimdiden teşekkürler

mahon67 18-03-2023 22:13

1 Eklenti(ler)
Bu yıl nasip olursa bu kudret narını yetiştirmeye çalşıacam.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024