agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   Kudret Narı (Momordica charantia) (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/1271.htm)

Sûz-i Dilârâ 20-03-2010 08:04

1 Eklenti(ler)
agaclar.netteki dostlarımdan birinin gönderdiği tohumlardan herkese dağıttım, kendime de birkaç tane ayırdım dolapta saklıyorum, bu miniği de saksıya ekmiştim ama unutmuştum geçenlerde farkettim kocaman olmuş hangi ara büyüdü anlamadım.:confused:

Zaten ne zaman bir tohumu ekip unutsam o çimleniyor ama başında beklediklerim bir türlü çimlenmek bilmiyor!

Orhan Özbilgiç 16-06-2010 16:31

1 Eklenti(ler)
Eklenti 153359

karavan 19-06-2010 07:31

Merhaba,
Kudret narının yapımı ile ilgili arkadaşlarımız kendi bilgileri dahilinde bildiklerini paylaşmışlar.Ellerine sağlık.Kudret narını yetiştiren ve ilacını sürekli yapan birisi olarak bende kendi bilgimi aktarmak istiyorum.Umarım faydalı olur.

Olgunlaşmış meyvelerin çekirdekleri ayıklanır.Ufak parçalar halinde doğranıp bir kavanoza doldurulur.Üzerine parçaların üzerini kapatacak şekilde 1-2 asit zeytinyağı konur.Rafine edilmiş asitsiz zeytinyağında vücuda yararlı maddeler ayıklandığı için 1-2 asit yağı tercih ediyorum.Kavanoz güneş ışığı alan bir yerde en az kırk gün bekletilir.Daha sonra serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilir.Şifalı otlar güneşin dik olduğu saatlerde toplanır çünkü bu dönemde tüm tedavi edici maddeleri etkin hale gelir.Asla güneş olmayan zamanlarda şifalı ot toplanmaz.Güneş ışığı kudret narındaki etkin maddelerin açığa çıkması ve zeytinyağına geçmesi anlamında gereklidir.Tam olma süresi ise altı aydır.Şartlara uygun muhafaza edildiği sürece bozulma süresi diye birşey yoktur aksine yıllandıkça daha faydalı hale gelir.
Kudret narını kavanozda bekletip suyunu süzüp atmaya gelince.Posasından elde edeceğiniz verim ancak dörtte biridir.Kudret narının içinde zararlı ayrılıp atılması gereken en ufak madde yoktur.

Bu arada küçük bir not:
Güvenilir yerlerden almaya gayret ediniz.Bu işi özellikle İstanbul piyasasında ticari olarak yapanlar, haşlanmış havucu, çekirdeklerinin üzerini kaplıyan kırmızılığı vermek için de salçalık biber parçaları kullanıyorlar bilginiz olsun.

karavan 01-07-2010 07:42

5 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Mart ayında diktiğim tohumlar meyvelerini vermeye başladı.Şu ana kadar ellinin üzerinde hasat yapıp hemen zeytinyağına yatırdım.Daha da ürün vermeye devam ediyorlar.

karavan 01-07-2010 13:14

1 Eklenti(ler)
İşte jumbo kudret narlarımdan bir tane daha.

karavan 01-07-2010 13:24

1 Eklenti(ler)
Bunlar da tohumları.

Balıkcı 02-07-2010 10:05

Maşallah, Allah bereketini artırsın.

Ben tohumları kaybettim, ektiğim birkaç tohum da sürmedi, (ilgisizlikten).

Dev kudret narını kaybettiğime üzüldüm, artık dostlarınkine bakarak sevinirim.

ahmetshur 08-07-2010 16:58

Kudret Narı Fotoğrafları

1 Eklenti(ler)
Herkese Merhaba

Bende ilk defa bu yıl ektiğim Kudret Narılarımın bir kaç fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim...

Saygılar...

ahmetshur 08-07-2010 17:01

Kudret Narı

2 Eklenti(ler)
Bir kaç fotoğraf daha

ahmetshur 08-07-2010 17:03

Kudret Narı

2 Eklenti(ler)
Ve genel görünümü...

karavan 09-07-2010 18:13

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı (Mesaj 666971)
Maşallah, Allah bereketini artırsın.

Ben tohumları kaybettim, ektiğim birkaç tohum da sürmedi, (ilgisizlikten).

Dev kudret narını kaybettiğime üzüldüm, artık dostlarınkine bakarak sevinirim.

Sayın Balıkçı dert etmeyin bendekiler de dev cinsi.Elimde fazlaca tohum olacak gönderebilirim.

Bunları kesinlikle organik olarak ürettim.Hiçbir kimyasal gübre ve ilaç kullanmadım.İlaç yapımında kullanacağım için buna özellikle özen gösterdim.

karavan 09-07-2010 18:15

Sn Ahmetshur,

Güzel olmuş umarım gerektiği şekilde değerlendirirsiniz meyvelerini.

karavan 09-07-2010 18:19

1 Eklenti(ler)
Hepsini büyük bir bidonda olğunlaştırıyorum.

ahmetshur 13-07-2010 11:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karavan (Mesaj 670267)
Sn Ahmetshur,

Güzel olmuş umarım gerektiği şekilde değerlendirirsiniz meyvelerini.

Sayın Karavan çok teşekkürler...

Meyveleri biraz acı evde benden başka kimse yiyemiyor. Ben de bu yıl bol bol yerim.

Tekrar teşekkürler....

ahmetshur 13-07-2010 12:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karavan (Mesaj 670268)
Hepsini büyük bir bidonda olğunlaştırıyorum.

Sayın Karavan kendi tarifini bizede detaylı bir şekilde anlatsaydın memnun olurduk.
Teşekkürler...

Gülüm 15-07-2010 23:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmetshur (Mesaj 671858)
Sayın Karavan kendi tarifini bizede detaylı bir şekilde anlatsaydın memnun olurduk.
Teşekkürler...

Sayın ahmetshur, karavan arkadaşımız ayrıntılı bir şekilde anlatmış.

dronewerq 21-07-2010 14:16

Benim kudret narı meyva verdi fakat nasıl yiyecem hiç bilmiyorum:Dtazeyken içndeki kırmızı taneler yenmiyormu **** kabuğu??Yorumların hepsini okuyamadım ama okuduklarım genelde zeytinyağıyla stoklamak balla karıştırmak felandı yardımcı olailirmisiniz acaba?teşekkürler

Emre İlhan 21-07-2010 21:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dronewerq (Mesaj 674977)
Benim kudret narı meyva verdi fakat nasıl yiyecem hiç bilmiyorum:Dtazeyken içndeki kırmızı taneler yenmiyormu **** kabuğu??Yorumların hepsini okuyamadım ama okuduklarım genelde zeytinyağıyla stoklamak balla karıştırmak felandı yardımcı olailirmisiniz acaba?teşekkürler

;)Açıkcası taze olarak yiyebileceğinizi pek zannetmiyorum.Ben bir kere denemiştim feci acı.Biber acısı gibi değil ilaç acısı gibi,ama çok yoğun.

Selamlar.

dronewerq 22-07-2010 15:00

Dün denedim kırmızı taneleri tatlı fakat kabuğundan bahsediyorsunuz herhalde ???Çünkü bende denedim tadı çok iğrençtii:(:(:(:Yemeden önce bayağı tırsmıştım aslında fakat yedikten sonrada midemde kıpırtılar oluştu piskolojikmi yoksa meyvadan dolayı pek anlıyamadım:D:D:D

karavan 23-07-2010 08:52

Epeydir bu bölüme bakmamıştım.Epey şey yazılmış.

Kudret narını taze olarak orta büyüklükte bir meyvesinin yarısını sabahları aç karnına kırk gün boyunca yediğiniz takdirde ülser reflü gibi mide rahatsızlıklarını tamamen iyileştirdiğini söyliyebilirim.Bizzat eşimin rahatsızlığında kullandık ve şu an herşeyi yiyebiliyor.

Çekirdeklerinin üzerindeki kırmızı zarı emerek yiyebilirsiniz tatlımsı hoş bir tadı vardır.Ama meyvesi için aynı şeyi söyliyemiycem.
Çoğunlukla ilaç yapmak üzere z.yağı ile olgunlaştırararak değerlendiriliyor.

karavan 23-07-2010 09:04

Arkadaşlar merhaba,

İyileşme zorluğu yaşadığınız iltihaplı yaralarınız olduğu zaman (Dilerim ihtiyacınız olmaz) bana mesaj atarsanız hemen gönderebilirim.Bende sürekli en az bir yıl beklemiş olanı mevcut.

Sizden ricam gerçekten ihtiyaç durumunda talep ediniz.
Dediğim gibi bende sürekli bulunduğu için alıp saklamanıza hiç gerek yok.İstediğiniz an elinizde olacak şekilde gönderebilirim.

Z.Yağında olgunlaştırılmış olanın mide rahatsızlıklarına şekere de iyi geldiği yazıp söyleniyor.
Ben sadece deneyip netice aldığım konulardaki bilgilerimi aktarıyorum.
Olgunlaştırılmış halini ben kendimde denedim.Dizimde sürekli oynak yer olduğu için bir türlü iyileşmeyen bir yaram vardı.Bundan akşam yatarken sürdüm.Sabaha yaranın kapanmış dizimin yumuşamış olduğunu gördüm.

karavan 26-07-2010 20:08

Merhaba,

Sizlerden ricam adres bilgileri ve sizin için özel konularınızın dışındaki yazışmalarımızı buradan yaparsak diğer üyelerimizin de bilgi paylaşımına katlıda bulunmuş oluruz.
Eğer bir sakıncası yoksa tabii ki.

Sayın Ahmetshur,

Kudret narlarınız ne alemde.
Neler yaptınız.
Verim nasıl.
Z.yağına yatırdınızmı?.
Deneyimlerinizi paylaşırsanız seviniriz.

nariçi 01-08-2010 22:10

Biber gibi yemeklerin yanında yenebilir mi? Zeytinyağlı balla tadlandırıldığında yenebiliyor mu?

nariçi 15-08-2010 09:56

Kutret narı sarardı ve yarılmadan solmaya başladı neden olabilir. Hasat etmelimiyim. Yarılıp çekirdeklerinin gözükmesi şart mı?

sercan1969 15-08-2010 11:53

Sevgili nariçi kudret narı sararmaz, turuncu renk alır.Meyvenin 3/4 ü turuncu renk aldığında meyveyi hasad edebilirsiniz. Gerisi çok kolay ya taze olarak tüketin. Ya da küçük küçük doğrayıp kavonozun 3/4 ünü doldurun. Gerisini de sızma zeytin yağı ile tamamlayın.

nariçi 15-08-2010 19:52

Sayın sercan1969, teşekkür ederim. Evet turuncu oldular da yarılıp çekirdekleri gözükmeden yumuşayarak solmaya başladılar. Ben de bugün üç tanesini koparıp olduğu gibi zeytin yağına koydum. Bu şekilde durunce yeniyor mu? Ne kadar bekleyebilir.

İsmail Karagülle 15-08-2010 21:37

balkonum bostan - acemi bahçıvan

5 Eklenti(ler)
Acemi bir bahçıvan olarak siteyi ve sizleri takip ederek. Küçücük balkonumda bir şeyler yapmaya çalıştım . Sizlerle paylaşmak istedim

İsmail Karagülle 15-08-2010 21:40

Kudret narımın en son hali

2 Eklenti(ler)
Bu da en son hali ,

sercan1969 16-08-2010 09:04

Kavanozun içinde üzerine zeytin yağı dökülmüş vaziyette 45 gün kadar beklemesinde fayda var. Olgunlaştıktan sonra sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı yiyeceksiniz. Üzerinede 1 yemek kaşığı kaliteli çiçek balı yutacaksınız.

Not: en az yarım saat hiç bir şey yemeyin bunları yedikten sonra istirahata çekilin.

agozce 17-08-2010 01:52

Ben bir türlü yetiştiremedim. Olgun meyvesi nerede satılıyor, nereden bulabilirim.?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024