agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni205Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2015, 18:11   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2015
Merhabalar. Bir kaç sorum var sizlere.

Öncelikle kekik en sevdiğim baharattır tavukta balıkta ette hatta sulu yemeklerde bulgur pilavında bile kullanırım. Sofralık olarak tüketmeye en uygun tür hangisidir? İzmir de fide olarak bulabileceğim bir yer önerebilir misiniz? Gittiğim bir kaç fidecide bulamadım. Fide olarak bulman çok zor tohumdan yetiştir derseniz bu zamanlarda tohum ekmek doğru olur mu?

rockchy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2015, 18:15   #362
Yeni Üye

Yardımcı olacak kimse yok mu?

Eski 26-05-2015, 13:47   #363
Yeni Üye

mturkmencekic's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Merhaba arkadaşım.
Fide olarak bulman oldukça zor. Bu bitkiyi yetiştirmesi çok kolay. İnternet üzerinden tohumunu bulabilirsin. İstediğin zamanda ekebilirsin. Lâkin hangi türü sofraya uygun bilmiyorum. Yalnız sana tavsiye tohumları çok küçük, fazlaca ve sıkça toprağa serpiştir. Bir dal yerine toplu sık bir şekilde çıkarsa biçmesi falan kolay olur. Ben bir kaç şekilde denedim en uygunu böyle.... Evde yetiştireceksen ektiğin zamanın önemi yok sadece geç uyanır...

mturkmencekic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 10:21   #364
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mturkmencekic Mesajı Göster
Merhaba arkadaşım.
Fide olarak bulman oldukça zor. Bu bitkiyi yetiştirmesi çok kolay. İnternet üzerinden tohumunu bulabilirsin. İstediğin zamanda ekebilirsin. Lâkin hangi türü sofraya uygun bilmiyorum. Yalnız sana tavsiye tohumları çok küçük, fazlaca ve sıkça toprağa serpiştir. Bir dal yerine toplu sık bir şekilde çıkarsa biçmesi falan kolay olur. Ben bir kaç şekilde denedim en uygunu böyle.... Evde yetiştireceksen ektiğin zamanın önemi yok sadece geç uyanır...
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Ama hala merak içindeyim sofralık tüketime hangi tür daha uygun olur acaba?

Eski 27-05-2015, 10:49   #365
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Kekik için, direk ekim yerine evde ekip toprağa şaşırtılması daha uygun diye biliyorum.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 09:36   #366
Yeni Üye

mturkmencekic's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rockchy Mesajı Göster
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Ama hala merak içindeyim sofralık tüketime hangi tür daha uygun olur acaba?
Rica ederim. Forumda bu bölümle ilgilenen kimse kalmamış sanırım. Bilgi vermek isterdim ama bende bilmiyorum malesef.

mturkmencekic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 17:58   #367
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Seranın önünden geçerken kafamı yol tarafına çevirmiş olmam engel olmadı viyollerdeki kekikleri görmeme Bi tane kekik fidesi ve gazanyayla dışarı zor attım kendimi.. Tohumdan yetiştirmek hikaye olunca fidesini bulmak mutlu etti.. Uzun saksıya kekik, biberiye ve naneyi toparlamak istiyorum.. Neden aynı saksıya diktim diye pişman olmamak adına bilmem gereken birşey var mı?

akçabardak beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 21:10   #368
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Seranın önünden geçerken kafamı yol tarafına çevirmiş olmam engel olmadı viyollerdeki kekikleri görmeme Bi tane kekik fidesi ve gazanyayla dışarı zor attım kendimi.. Tohumdan yetiştirmek hikaye olunca fidesini bulmak mutlu etti.. Uzun saksıya kekik, biberiye ve naneyi toparlamak istiyorum.. Neden aynı saksıya diktim diye pişman olmamak adına bilmem gereken birşey var mı?
Nane kökleri çok istilacıdır, kekiğin gelişimini baskılayabilir.

hira beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 13:36   #369
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Evet Kekik tohumlarımıda aldım. En kısa sürede bende paylaşım yapacağım inşallah

mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 22:29   #370
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2015
Merhabalar,
5 adet fideden aldığım ve saksıya ektiğim kekiklerim büyüyor ama gerçekten sağlıklı mı büyüyor emin değilim. Sizde nasıl gözüküyorlar.
Son fotoğrafta en öndeki kurumaya başladı sanırım.
İyi akşamlar.

Eklenen Resimler

Milla ve mazda_ozan beğendi.
bistritz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 21:58   #371
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bistritz Mesajı Göster
Merhabalar,
5 adet fideden aldığım ve saksıya ektiğim kekiklerim büyüyor ama gerçekten sağlıklı mı büyüyor emin değilim. Sizde nasıl gözüküyorlar.
İyi akşamlar.
Işık ışık... Güneş nerede diye kafalarını uzatabildikleri kadar uzatmışlar sanki

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 23:51   #372
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bistritz Mesajı Göster
Merhabalar,
İyi akşamlar.
Tüm kekik cinsleri açık hava ve güneş istiyor. Muhtemelen kapalı ortamda torfta baktığınız için çok sağlıklı olmuyorlar. Öncelikle gölge bir balkona çıkarırsanız, torfu toprakla karıştırırsanız tabi isterseniz daha fazla toprak ve gübre ile kök atabileceği bir ortam olursa zamanla çok sağlıklı olacaklar. Dış ortama alıştırdıktan sonra daha güneşli bir ortama alırsınız.

bistritz beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2015, 08:36   #373
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muhsin Hanif Mesajı Göster
Işık ışık... Güneş nerede diye kafalarını uzatabildikleri kadar uzatmışlar sanki
Sayın Muhsin Hanif,
Şu an camları açık cemakanlı bir balkonda, evin en güneş alan balkonu ve perdesi yok. Güneşi fazla bulup gölgeye kaçmaya çalışıyor olabilir belki Teşekkürler bilgi için, fotoları gece çekmem yanıltıcı oldu sanırım

Muhsin Hanif beğendi.
Eski 24-07-2015, 08:39   #374
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Tüm kekik cinsleri açık hava ve güneş istiyor. Muhtemelen kapalı ortamda torfta baktığınız için çok sağlıklı olmuyorlar. Öncelikle gölge bir balkona çıkarırsanız, torfu toprakla karıştırırsanız tabi isterseniz daha fazla toprak ve gübre ile kök atabileceği bir ortam olursa zamanla çok sağlıklı olacaklar. Dış ortama alıştırdıktan sonra daha güneşli bir ortama alırsınız.
Aslında bol güneş alan camları açık bir balkonda kekikler. Rüzgar alamadıkları için mutsuz oluyor olaiblirler belkide pencere önüne alayım en azından güneşi belli bir saatte alır ve açık temiz bir havası olur. Toprağını Bauhaustan almıştım karışık torba sebze toprağı organik gübre ile az az desteklemeye de başlayayım bu durumda ki bizim minikler biraz semirsin
Bilgiler için çok teşekkürler.

Eski 02-08-2015, 09:28   #375
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2015
*** siteye yeni katıldım..5 dönüm bir zeytinliğim var..toprak kısmına kekik ekmeyi düşünüyorum..su istermi acaba, uygunmudur bu toprağa dikmek..ne cins diklimeli , nasıl dikilmeli, yardımcı olurmusunuz..

amazonxxxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 21:23   #376
Yeni Üye

kucukbahcivan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amazonxxxx Mesajı Göster
*** siteye yeni katıldım..5 dönüm bir zeytinliğim var..toprak kısmına kekik ekmeyi düşünüyorum..su istermi acaba, uygunmudur bu toprağa dikmek..ne cins diklimeli , nasıl dikilmeli, yardımcı olurmusunuz..
Ben de mudanyada zeytinliğime ektim toprakta sıkıntı çekmezsiniz sonuçta dağda bayırda bile yetişiyor benim tek sıkıntım yazın sulama yapmayınca yapraklarının kuruması oldu.Belki de aldığım cins kuraklığa dayanamamıştır. Adını bilmiyorum ama yaprakları zahtere benziyor. Tohumcuya kuraklığa karşı dayanıklı istediğinizi söylerseniz yardımcı olacağını düşünüyorum.

kucukbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 14:22   #377
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sevgili Muda' nın paylaşım etkinliğinde göndermiş olduğu bilye kekikler sorunsuzca çimlenip büyümeye başladılar. Yeniden teşekkürlerimle.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 15:22   #378
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Sayın Muda'nın bu sezon paylaşımda bulunduğu "Bilya Kekik (Origanum onites)",

Name:  Bilya Kekik (Origanum onites).jpg
Views: 1155
Size:  53.0 KB

27 Şubat'ta toprakla buluştu tohumlar. Yaprakları şimdiden elimizle dokunduğumuzda mis kokusunu veriyor...

Daha fazla ekmeyi düşünüyorum. Paylaşım için tekrar teşekkürler...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2016, 00:02   #379
Yeni Üye

nurdangul's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2015
ben de tohumdan kekik çimlendirmek istiyorum ama çok zor olduğunu okudukça moralim bozuldu.ceviz bahçemizin yanındaki çam ormnında dağ kekikleri var.sivri yapraklı olanlardan.bu hafta sonu onların tohumlarından alıp çimlendirmek istiyorum.torf toprğı+hümik gübre+tarla toprağı karıştırmayı düşünüyorum.büyük pet bardaklara ekicem.bakalım başarabilecek miyim.fotolarını sizinle paylaşırım.deneyimli olan arkadaşlardan önerileri olan var mıdır acaba?

nurdangul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2016, 09:02   #380
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurdangul Mesajı Göster
ben de tohumdan kekik çimlendirmek istiyorum ama çok zor olduğunu okudukça moralim bozuldu.ceviz bahçemizin yanındaki çam ormnında dağ kekikleri var.sivri yapraklı olanlardan.bu hafta sonu onların tohumlarından alıp çimlendirmek istiyorum.torf toprğı+hümik gübre+tarla toprağı karıştırmayı düşünüyorum.büyük pet bardaklara ekicem.bakalım başarabilecek miyim.fotolarını sizinle paylaşırım.deneyimli olan arkadaşlardan önerileri olan var mıdır acaba?
Dağ kekiğini bilmiyorum ancak diğer piyasa kekiklerini iki yıl çimlendirip yetiştirdim, çok da zor olmadı. Çimlendirmeyi sadece torfta yapın, takibi daha kolay olur, daha sonra toprağa aktarırsınız.

Eski 26-11-2016, 08:02   #381
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Arkadaşlar Sütçüler Kekiği olarak bilinen bir türü üretmek istiyorum, menşei Isparta. Yakınlarında bulunan varmı?

Kumdereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 18:48   #382
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Bu ileti üzerinden neredeyse 1 yıl geçmiş.Yinede yanıt verme ihtiyacı hissettim.

Ben Sütçülerliyim
Literatüre geçirdiğimiz bu kekik türü ne yazık ki bulunduğu bölge rakımları dışında yetiştirmesi çok zor. Biz yöre insanları bunu denedik fekat sonuçlar başarısız. Anca o bölgede Beydili Köyümüz çevresinde 2000 li rakımlarda yetişiyor. Bir dönem ilçe kaymakamlığının destekleri ve yönlendirmeleri sayesinde 250 rakımlı Karacaören baraj gölü çevresinde tarlalarda yetiştirilmeye çalışıldı ama ne yazık ki sonuç iç açıcı olmadı.Yağ oranı yüksek bir kekiktir ve o nedenle yurt dışına ihraç edilmekte. Geçtiğimiz yıl yöre insanlarımızın çabası ile bir uçucu yağlar fabrikası kuruldu.Şimdilerde artık yurt dışına pek gönderilmiyor.

Bu arada yörede 7 tür kekik yetişmekte. Bir köylümüzün çabaları ve girişimi ile dünyada sadece Sütçülerimizde üretilen KEKİK REÇELİ miz bulunmakta.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2018, 15:28   #383
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2010
kekiğin çok fazla çeşidi ve kullanım alanı var. sofralık diyebileceğimiz kullanım alanları da çeşitli; sos, salata, çorbalık, et baharatı, çay gibi kullanım alanlarına göre farklı türler önerilebilir.
size, kendi tercihlerimi yansıtacak bir öneri paketi sunayım:
sos; zahter (satureja-savory) ağırlıklı bir karışım yapın.
salata; zahter kullanmalısınız. taze yaprakları çok güzel olur.
pide, pizza vs.; italyan veya yunan kekiği (mercanköşk-oregano)
et-balık; bulabilirseniz karadeniz yayla kekiği, bahçe kekiği, zahter
çay; limon kekikleri, gümüş kekik.
pişirme amaçlı genel kullanıma uygun kekikler izmir bilya kekiği, ingiliz kekiği (english thyme), toros kekiği ve pek çok yerel kekik.

merlict beğendi.
serefefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2018, 16:10   #384
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Kekik konusu tamamen kişinin damak tadı ile ilgili. Kimisi çok keskin bir tad isterken kimi light bir kekik istiyor.Örneğin cıbrıska denilen kekiğin fanatikleri ayrı, zahterin fanatikleri ayrıdır.

Benim favorim ise kerata kekiktir.
Bahçenizde olması size mutluluk veren bitkilerden.Çiçek zamanı bütün börtü böcek kelebek arıyı üstüne çeker.Heryıl yeniden dikmenize gerek olmaz.Çayını yapar yemeklerinize katarsanız.

Kerata kekiğin yanında kokladığınızda acaba şeker mi kokluyorum dediğiniz kekik ise portakal kokulu kekiktir.Portakal kokulu kekiğin çayını içtiğinizde artık başka çay içmek istemezsiniz.Bu kekik de her yıl aynen çıkar.Portakal kokulu kekik bahçenize gelen misafirleri çok şaşırtır. "bu kekiğin üstüne parfüm mü sıktınız" sorusuna hazırlıklı olun derim

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2018, 18:29   #385
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Sayın celal amca, var mı bu dediğiniz kekiklerin tohumundan?

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2018, 15:59   #386
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Sayın celal amca, var mı bu dediğiniz kekiklerin tohumundan?
Zen gardenda fide ve tohumları var.Ben oradan aldım.

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2018, 23:34   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Sütçüler kekiği

Sütçüler kekiği Ankara'daki kekik bahçemizde yetişiyor. Şimdilik gayet mutlu ve bizi de mutlu ediyor. (Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere)
Mahmut Bey, yörenizdeki diğer kekik çeşitlerini merak ettim.

Eklenen Resimler

serefefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2019, 20:18   #388
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Biraz zaman geçmiş ama ben sormak istiyorum. Ben bir yerden kekik fidesi buldum. Şu anda Nisandayız ve Ankara da son birkaç gündür yağmur yağsa da bence hava kötü değil. Bir tarafta çok güneş alan bir balkonum, diğer tarafta da önündeki bina yüzünden en ufak bir güneş bile alamayan balkonum, bir tarafta da salonum, diğer tarafta da yeterince güneş alan bir camkenarım var. Camkenarım oldukça uzun.
Kekik iç ortam mı sever dış ortam mı ? Hangi gün aralıklarıyla sulanmalı? Yukarılarda ilk sorunun cevabı var gibi ama emin olamadım.

Belki başka cevaplar alabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2019, 10:40   #389
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kekiğin içeride güzel olacağını sanmıyorum. Dondan etkilenmez, arsızdır, dayanıklıdır, genel sulama kuralları, toprak iyice kuruyunca sularsınız. Fidenin boyuna uyan saksıya dikip balkona koyun, büyüdükçe saksıyı değiştirirsiniz.

Eski 18-04-2019, 18:31   #390
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Teşekkür ederim sevgili TCM. Yarın sabah açık havaya çıkaracağım onu.

TCM beğendi.
Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024