agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Mikoriza / mikrobiyal gübreler (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/1963.htm)

Halil Önen 25-09-2010 09:24

Mikoriza

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kayastop (Mesaj 602911)
bende bunun öyle olduğuna kalpten inanıyorum kardeşim

Sn. kayastop,

mikoriza mantarı üretmeyi düşünüyorum. Kendi ihtiyacım için. İşlerimi yoluna koyarsam bunu yapacağım. UBYİ bahçeleri sahiplarine maliyetine vermeyi de düşünüyorum.
Belki Ağaçlar.net dostlarına da verebilirim.

İzmir Tarım ve Seracılık Fuarında Kalbur İnşaattan Sn. Kamil Öğretmen (inşaat Müh.) ve Yonca Dizmen Tülek (Çevre Müh.) ile tanıştım.

Eklenti 172749

mykosoil adında mikoraza mantarı üretme çalışmalarının olduğunu söylediler.

Ruhsat çalışmalarının sona yaklaştığını ve deneme amaçlı verebileceklerini, satışınının yakında başlayacağını anlattılar.

Eklenti 172750

Bunun için www. innoway.ev adresini verdiler.

Ayrıca Meyve ve sebze de 20% daha karlı olan ANTİFungi (bozulmayı geciktiren) ve InsectStop (zararlılarla etkin mücadele) ürünlerini de piyasaya süreceklerini bildirdiler.

Tüm bu ürünlerin biyolojik mücadele için kullanılacağını insan sağlığına zararlı olmadığından bahsettiler.

Sn. Kamil Öğretmen' e ulaşmak için, tel. 0216 467 64 24 arayabilirsiniz.

Bu arada, İzmir Tarım, seracılık ve Hayvancılık Fuarı bugün ve 26/09/2010 gününe kadar sürecek.

Saygılar

MeyveliTepe 25-09-2010 11:37

Mikoriza üretme sürecim devam ediyor. Yaptığım şey, özel hazırlanmış bir ortamda mikoriza ile aşılanmış tohumlardan (arpacık soğan, sarımsak dişleri ve buğday) ekip büyütmek, kökler iyice gelişip bitkiler büyüdükten sonra bitkileri kök boğazlarından kesip kurumaya bırakmak. Bu şekilde köklerde ve kök bölgesinde bulunan mikorizalar milyon kere çoğalarak sporlarını salacaklar. Bu bitkileri yetiştirdiğim ortamı (özel toprağı) güzelce alıp baharda bahçeye mikoriza aşılamakta kullanacağım.

Bu yaz mikoriza ile yaptığım denemelerde mükemmel sonuç aldım. Kontrol için söktüğüm köklerin inanılmaz büyüdüğünü (fasulyenin kök uzantıları 70-80 santim kadardı), kökler ile bütünleşmiş çok ince ve uzak bir yerlere giden binlerce beyaz ipliksi uzantılar gördüm. Bunlar topraktaki zengin mikorizanın işaretleri.

Dogasever 25-09-2010 11:51

Sayın Meyvelitepe,

Benim merak ettiğim, sporların çoğaldığı aşılayıcı toprağı elde ettikten sonra, bu toprağıın diğer topraklarda aşılayıcı olarak kullanılması için belli bir zaman sınırı olup olmadığı. Yani, aşılayıcı toprağı ne kadar uzun süre kullanmadan saklayabiliriz. Nemini uçursak, saklama süresi uzar mı? Bu konuda herhangi bir düşünceniz var mı? Böylelikle her zaman kulanıma hazır aşılayıcı toprak elimizde bulunabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

MeyveliTepe 25-09-2010 12:42

Zaten bitkiler kök boğazından kesildikten sonra sulama durduruluyor. Toprak ve kökler kurumaya yüz tuttuğunda mantar sporlarını saçıp, çimlenmek üzere uygun bir ortam buluncaya kadar beklemeye geçiyor. Tam o esnada toprağı alıp iyice kurumasını sağladıktan sonra uzun bir müddet, en azından bir yıl saklanabilir diye düşünüyorum.

Ben işe biraz geç başladım. mevsim itibarıyle bu operasyonu tam yapabilecek miyim bilmiyorum. Zaman bakımından en uygunu herhalde Mayıs ortasında başlayıp Temmuz ortasında sonlandırmak olmalı.

idris şenol 28-09-2010 10:05

innoway firması bize yakın Hlil bey
pazartesinden sonra irtibata geçiceğeiz
bilgi paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim

bozon 02-10-2010 18:38

Sim Derma adlı ürün, mikorizal bir ürün değil mi? Forumda başlık açılmış bir ürün. Türkiye'de üretiliyor.

MeyveliTepe 02-10-2010 20:02

Sim Derma mikorizal değildir. T.Harzanium isimli, patojen mantarları baskılayan, engelleyen faydalı mantar sporları içerir.

cahitözcan 21-03-2011 08:51

doğada bahsettiğiniz bitkilerin köklerinden alarak saksımıza koyduğumuzda mantarları saksımıza bulaştırmış olmazmıyız?

epsody 29-04-2011 10:41

Topraklarda mikorazal gelişmeleri aktif etmek.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cahitözcan (Mesaj 771482)
doğada bahsettiğiniz bitkilerin köklerinden alarak saksımıza koyduğumuzda mantarları saksımıza bulaştırmış olmazmıyız?

Arkadaşlar topraklarınızın mikorazal canlıları üretmesini istiyorsanız, topraklarınızda bitki yatiştirme esasında kaldırılan besin maddelerinin yerine konduktan sonra fazlasının ilavesinin kompostlaştırılmış organik maddelerin toprağa ilavesi ile bu canlılar toprak içinde kalan bitki köklerinde yaşam bulacalardır.

Kendi topraklarımda yaptığım çalışmalarda topraklarıma organik madde kazandırma işlemleri içinde kompost ve malç uygulamalarımda makimum düzeye ulaştığını gözlelerken toprak karışımı içinde yüksek oranlarda mikorazal faaliyetlerin sonucu olarak bakteri sporlarının iplikimsi uzantılar üretmiş olduklarını müşahade etmiş bulunuyorum.

Sonuç olarak topraklarımızın organik maddelerini arttıracak olursak toprak içi canlıların gelişmeleri sağlanacağından, bu zengin faunanın çeşitliliğinde işlenmiş bitki toprağı elde edilmiş olacaktır.

madlord 03-05-2011 15:28

mikorizal mantarlarını 50 dönüm bugday tarlasında nasıl kullanabiliriz
ekmeden önce buğdayla harmanlamak mı gerekir ya da toprak hazırlığında hayvan gübresiyle birlikte toprağa mı karıştırmak gerekir veya yağmurlama sulamada suyla birlikte mi vermeli

mdemirbas 19-06-2011 22:27

Merhaba arkadaşlar.
Mikorizal mantarını şu anda ülkemizde üreten varmı.?Varsa nasıl ulaşabiliriz?Bilgiveren olursa sevinirim.

Charlaux 21-06-2011 15:30

Merhaba Mine hanım,
Size bir sorum olacaktı.Ben kakao tohumu ekeceğim de bu mikrobiyal gübreden kullanayım mı,bir faydası olur mu ? Bir de nasıl bir toprak çeşidi kullanmalıyım? Sevgiler,saygılar ;)

memet 21-09-2011 16:53

Mikoriza alıp kullananlar hangi firmadan aldıklarını söyleyebilirler mi? Bir kaç gündür garip cevaplar veren firmalara , bir de resmi kurum olmak üzere, derdimi anlatacağım diye uğraşmaktan bezmek üzereyim.

Zeytinlibahçe 21-09-2011 17:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 861465)
Mikoriza alıp kullananlar hangi firmadan aldıklarını söyleyebilirler mi?

Bioglobal - Organik Gübre

Şahsi telefon numarasını özelinize yazıyorum.

memet 21-09-2011 18:13

İlginize teşekkürler, internetten adreslerini bulduğum firmaların
Haa... o ne...Sorumlu burada yok içerikli cevaplarından yılmak üzereydim.
Hele Menemen'deki resmi kurum. Yanlış bir yer aramadığınıza emin misiniz dedi ya orada yıkıldım.

memet 07-10-2011 17:55

Kafama takılan bir konu var. Mikoriza tarımsal kullanımda bir kere uygulanıyor.

Ben bonsaide kullanacağım. Tricoderma harzianum için de aynı soru takıldı aklıma.

Saksı toprağını değiştirirken köklerden toprağı bütünüyle ayırırız. Bu durumda acaba bonsaide her seferinde yeniden uygulama mı gerekir.
Yoksa köklere yapışan organizmalar tekrar ürerler mi acaba.

MeyveliTepe 07-10-2011 18:04

Mikoriza için söyleyecek olursak kılcal kökler tahrip olup eski toprakta kalıyorsa yeniden uygulamak gerekir. T.Harzanium için gerek olmamalı. Fakat benim de aklıma gelen soru şu, bonzainin bir kaşık toprağı (toprak da değil, başka malzeme sanırım) bu mantarların kökte yaşamasına izin veriyor mu acaba?

memet 07-10-2011 18:11

Evet, bir de o konu çıktı şimdi.

Toprak alındığı gibi,toprağın fırçayla köklere yapışanlarını da alıyoruz.

Kompost ya da torf . Biraz kum, biraz ponza falan. Kumda olmaz, ponza olmaz. Torf karışık, belki kompsotta olur.
EM kile daha iyi tutunduğu için ben karışıma bir miktar katıyorum ama. Bu mahlukata yeter mi acaba.

Mine Pakkaner 10-10-2011 19:42

Mikoriza konusu ile zerre kadar olmayan bonsai ile ilgili tartışmalar Bonsai felsefesini anlamaya çalışmak. başlığına taşınmıştır.

memet 26-10-2011 18:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 867356)
Mikoriza için söyleyecek olursak kılcal kökler tahrip olup eski toprakta kalıyorsa yeniden uygulamak gerekir. T.Harzanium için gerek olmamalı. Fakat benim de aklıma gelen soru şu, bonzainin bir kaşık toprağı (toprak da değil, başka malzeme sanırım) bu mantarların kökte yaşamasına izin veriyor mu acaba?

Biraz uğraştırdı ama, sonunda uygulama konusunda bilgiye ulaştım. Genellikle bonsaide toprak değişimi yapıldığında toprağın tümü değiştirilir. Mikoriza kullanımında eski toprağın yarısının yeni karışıma eklenmesi öneriliyor. Aksi durumda köklere yapışan mikoriza iki yılda toparlanabiliyormuş.

Mine Pakkaner 11-11-2011 21:38

Memet bonzai harçlarına HepYeşil kompost karıştırdıysan ayrıca mikoriza aramana gerek yok. HepYeşil'in içinde Trichoderma var. Ayrıca leonardit katıp katmamak da sana kalmış çünkü toplam % 47 hümik ve fulvik asit içeriyor.

memet 11-11-2011 21:52

Yeni diktiğim adeniumları şaşırtırken kullandım Hepyeşil kompostu. Bonsai toprak değişimi için biraz daha sabretmem gerekiyor mevsim olarak, Sabırsızlanıyorum.

mrduran 27-12-2011 20:27

Merhabalar efendim,

Mikoriza üretimi ile ilgili Tübitak ve ilgili linklerde çeşitli bilgiler mevcut.

Saygılarımla lütfen.

limon_sever 28-02-2012 19:11

Mikoriza mantarını çilek fidesinde deneyen var mı?
İnternette böyle bir fide gördüm. Gerçeği yansıtmakta mıdır?

http://i077.radikal.ru/1007/9d/0ee8b4b14558.jpg

meh12 28-02-2012 19:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 918028)
Mikoriza mantarını çilek fidesinde deneyen var mı?
İnternette böyle bir fide gördüm. Gerçeği yansıtmakta mıdır?

http://i077.radikal.ru/1007/9d/0ee8b4b14558.jpg

Bu gerçekten insanı hayran bırakacak güzellikte bir çilek.Her ne ile yapılmışsa öğrenmek lazım

limon_sever 28-02-2012 19:35

Burada Gardenia.ru :: açıklaması var. Ama belarusça dilinde.

Ayrıca çilek dibinde mantarda yetiştirmiş. Sanırım mantar çilekte verimi artırıyor.

xenkebikec 11-03-2012 21:59

Mikoriza'yı nereden temin edebiliriz acaba? İnternette satışını yapan bir yer bulamadım. Bazı siteler var ama tam anlayamadım. Sizlerin satın aldığı veya bildiği yerler var mı?

limon_sever 11-03-2012 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec (Mesaj 923925)
Mikoriza'yı nereden temin edebiliriz acaba? İnternette satışını yapan bir yer bulamadım. Bazı siteler var ama tam anlayamadım. Sizlerin satın aldığı veya bildiği yerler var mı?

Endo Roots Soluble

Bu siteden ubyi'den sn. zeytinlibahçe satın almış. Fiyat konusunda bizi de bilgilendirirsiniz umarım.

xenkebikec 12-03-2012 14:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 923957)
Endo Roots Soluble

Bu siteden ubyi'den sn. zeytinlibahçe satın almış. Fiyat konusunda bizi de bilgilendirirsiniz umarım.

Sn. limon_sever Endo roots soluble ürünü ile ilgili olarak ürünün 250 gr'lık ambalajı 98 lira. Yaklaşık 2500 fide veya 1000m2 alana yeterli olduğunu belirttiler.

Fakat benim bahçemin ekili alanı 100-150m2 civarı yani bu ürünü tek başıma almam mümkün değil. 50gr lık paketleri olsa çok güzel olurdu.

limon_sever 12-03-2012 15:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec (Mesaj 924308)
Sn. limon_sever Endo roots soluble ürünü ile ilgili olarak ürünün 250 gr'lık ambalajı 98 lira. Yaklaşık 2500 fide veya 1000m2 alana yeterli olduğunu belirttiler.

Fakat benim bahçemin ekili alanı 100-150m2 civarı yani bu ürünü tek başıma almam mümkün değil. 50gr lık paketleri olsa çok güzel olurdu.

250 gramını 25 lira gibi bir fiyat bekliyordum ki beklediğimden fazla bir fiyatı varmış. Çok haklısınız 50 gr paket yapılırsa bizim gibi küçük bahçesi olanlarda yararlanabilirdi bu üründen.

xenkebikec 12-03-2012 15:37

Aslında başka bir ürüne göre fiyatı uygun. Piranha Mikoriza 50gr fiyatı 69 TL.

Piranha Mikoriza - Magicplant

aydın 12-03-2012 19:01

Arkadaşlar;

mikoriza mantarını kaç lt suya kaç çay kaşığı şeklinde belirtirseniz sevinirim.

limon_sever 12-03-2012 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydın (Mesaj 924413)
Arkadaşlar;

mikoriza mantarını kaç lt suya kaç çay kaşığı şeklinde belirtirseniz sevinirim.

1 çay kaşığı mikoriza mantarını 5 litre suyla karıştırabilirsiniz.

aydın 13-03-2012 01:15

teşekkür ederim limon sever;

peki ya bu mikoriza karışımının içine sim derya diye bilinen tozu da yine aynı şekilde( 1 kaşık) katabilir miyiz?

syıldıran 13-03-2012 08:28

Merhaba ,
Ben Endo Root Soluable (umarım doğru yazmışımdır) isimli mikoriza mantarı preparatını dağlık arazide sulama imkanı olmıyan zeytin delicelerinin dikiminde kullandım , daha önceki yıllarda sulama imkanı olmadığı için tutturamadığım fidanlar bu mikoriza mantarları sayesinde tuttu , kurak şartlarda bitkinin susuzluğa dayanmasını sağlıyor , kesinlikle tavsiye ederim , doğrudur pahalı bir ürün ama verdiğiniz paraya değiyor. Bu arada daha önceleri bilmediğim mikoriza mantarlarını bu forumdaki yazıları sayesinde öğrenme fırsatı bulduğum Sn. Mine Pakkaner hanımefendiye de saygılarımı arz ederim. Selamlar . .

limon_sever 13-03-2012 08:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydın (Mesaj 924567)
teşekkür ederim limon sever;

peki ya bu mikoriza karışımının içine sim derya diye bilinen tozu da yine aynı şekilde( 1 kaşık) katabilir miyiz?

Sn. Zeytinlibahçe'nin tavsiyesi:
-----------------------------

Sim Derma

- Tohum: 1 kg tohum 5-20 g Toz Sim Derma ile karıstırılarak kaplanır ve ekilir.

- Fide: 200 g Toz Sim Derma 20 L suya karıstırılarak çözülür, fide kökleri daldırıldıktan sonra ekilir veya dikilen

- Fidelerin kök boğazlarına 10-15 mL çözelti verilir.

Mikoriza Mantarı

- 1 çay kaşığı mikoriza mantarını yaklaşık 4.5 lt su içinde eritip kullanabiliriz.

- Aynı oranı koruyup daha az miktarda kullanabiliriz. Kalanı buz dolabında saklayalım.

- T.H. bakterisini toz olarak doğrudan tohumların üzerine serperek kullanabiliriz.

- Her iki ürünü klorsuz suyla kullanmamız gerektiğini hatırlatmalıyım.

- Sim Derma ve Mikoriza Mantarını birbirleriyle karıştırıp kullanabiliriz.

xenkebikec 13-03-2012 09:43

Mikoriza mantarları ve sim derma (Trichoderma harzianum) gibi ürünleri hazırlarken koruma seviyesi P3 olan maske-filtre kullanılması gerektiği doğrumudur ya da gerekli midir?

tanerok 14-03-2012 21:32

symbiom wam mikoriza mantar 1 kg 80 lira 2 dekara yetiyor

Zeytinlibahçe 15-03-2012 15:02

Arkadaşlar tohum aşılamada kullanabileceğimiz, bizim bu yıl ilk defa kullandığımız içinde mikoriza mantarlarıda dahil daha bir çok faydalı mikro organizmaları barındıran '' organik gübre'' lisanslı yeni bir ürünü tanıtmak istiyorum.

Bioglobal - Biyolojik Bitki Koruma ve Besleme

http://zeytinlibahce.net/wp-content/.../03/finish.jpg

Daha fazla bilgi için Esra hanım/Bioglobal 0533 7044283 (bilgisi dahilinde)

bahcedenn 28-03-2012 16:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe (Mesaj 925877)
Arkadaşlar tohum aşılamada kullanabileceğimiz, bizim bu yıl ilk defa kullandığımız içinde mikoriza mantarlarıda dahil daha bir çok faydalı mikro organizmaları barındıran '' organik gübre'' lisanslı yeni bir ürünü tanıtmak istiyorum.

Bioglobal - Biyolojik Bitki Koruma ve Besleme

http://zeytinlibahce.net/wp-content/.../03/finish.jpg

Daha fazla bilgi için Esra hanım/Bioglobal 0533 7044283 (bilgisi dahilinde)

Peki alırsak hangi ürünü tercih etmeliyiz acaba? Finish Mix diye bahsettikleri ürünü mü? Yoksa Endo Roots Soluble olanı mı? Paylaştığınız resimdeki ürün hangisi? Ve aradaki fark nedir acaba? Vereceğiniz bilgiler benim gibi yeni yeni öğrenmeye çalışanlar için faydalı olacaktır. Teşekkürler...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024