agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Mikoriza / mikrobiyal gübreler (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/1963.htm)

Zeytinlibahçe 29-03-2012 08:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 933421)
Peki alırsak hangi ürünü tercih etmeliyiz acaba? Finish Mix diye bahsettikleri ürünü mü? Yoksa Endo Roots Soluble olanı mı? Paylaştığınız resimdeki ürün hangisi? Ve aradaki fark nedir acaba? Vereceğiniz bilgiler benim gibi yeni yeni öğrenmeye çalışanlar için faydalı olacaktır. Teşekkürler...

Sn bahcedenn, tercihinizi belirleyecek olan tohum aşamasında mı, şaşırtma veya fidan dikimi aşamasında mı kullanacağınız belirleyecektir.

''Finish seed'' tohumları aşılamada kullanılır. İçinde mikoriza mantarları, rhizobium bakterileri, azotobakterler ve topraktaki fosforun çözünmesine yardımcı faydalı bakterileri bulundurur.

Azotobakterler: Bitkinin kök bölgesinde serbest halde yaşarlar. Havanın serbest azotunu toprağa fikse ederek bitkilerin kullanabileceği şekle dönüştürürler. Dolayısıyla doğal bir gübreleme yapmanıza yardımcı olurken güçlü bir kök sistemi oluşmasına ve bitkinin sağlıklı gelişmesine yardımcı olurlar. Rhizobium bakterileride aynı amaca hizmet eder. Ayrıca bu bakterilerin birbirleriyle simbiyotek bir şekilde yaşiyor olmasıda oldukça önemli.

Dolayısıyla tohum aşamasında finish seed kullanılmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum.

bahcedenn 29-03-2012 11:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe (Mesaj 933785)
Sn bahcedenn, tercihinizi belirleyecek olan tohum aşamasında mı, şaşırtma veya fidan dikimi aşamasında mı kullanacağınız belirleyecektir.

''Finish seed'' tohumları aşılamada kullanılır. İçinde mikoriza mantarları, rhizobium bakterileri, azotobakterler ve topraktaki fosforun çözünmesine yardımcı faydalı bakterileri bulundurur.

Azotobakterler: Bitkinin kök bölgesinde serbest halde yaşarlar. Havanın serbest azotunu toprağa fikse ederek bitkilerin kullanabileceği şekle dönüştürürler. Dolayısıyla doğal bir gübreleme yapmanıza yardımcı olurken güçlü bir kök sistemi oluşmasına ve bitkinin sağlıklı gelişmesine yardımcı olurlar. Rhizobium bakterileride aynı amaca hizmet eder. Ayrıca bu bakterilerin birbirleriyle simbiyotek bir şekilde yaşiyor olmasıda oldukça önemli.

Dolayısıyla tohum aşamasında finish seed kullanılmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Sizin söylediklerinizden ve ürünün kendi sitesindeki bilgilerden anladığım kadarı ile Finish Seed'i sadece tohumlara kaplama yaparak kullanabiliyoruz. Fakat içerdiği maddeler daha kapsamlı ve etkili. Endo Roots Soluble ise tohumlara kaplama olabileceği gibi sulu çözelti yapılarak fidelerin ve meyve fidanların dikiminde bandırılarak ve dikimden sonra da dibine dökülerek kullanılabiliyor. Ama etkisi Finish Seed'e göre daha kısıtlı. Acaba doğru mu anlamışım? Bize tohumlarla gönderilen ürün hangisiydi? Halil Abi'nin kendi sayfasında 616 numaralı mesajında '' Mikorizayı tohum aşılamada, yapraklar iki tane olduğunda fısfıslama ile, şaşırtmada, ya da dikimden önce 8-10 cm. derine karıştırarak kullanabilirsiniz.'' diye paylaşmıştı. Yapraklar iki tane olduğunda fısfıslama ile de kullanılabilir mi? Dikeceğim yeni meyve fidanları da olacağı için ben Endo Roots Soluble isimli ürünü tercih edeceğim gibi. Acaba doğru mu düşünüyorum? Teşekkürler...

Zeytinlibahçe 29-03-2012 13:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 937080)
Acaba doğru mu anlamışım? Bize tohumlarla gönderilen ürün hangisiydi? Halil Abi'nin kendi sayfasında 616 numaralı mesajında '' Mikorizayı tohum aşılamada, yapraklar iki tane olduğunda fısfıslama ile, şaşırtmada, ya da dikimden önce 8-10 cm. derine karıştırarak kullanabilirsiniz.'' diye paylaşmıştı. Yapraklar iki tane olduğunda fısfıslama ile de kullanılabilir mi? Dikeceğim yeni meyve fidanları da olacağı için ben Endo Roots Soluble isimli ürünü tercih edeceğim gibi. Acaba doğru mu düşünüyorum? Teşekkürler...

Tohum takas etkinliğinde katılımcılara gönderdiğimiz mikoriza mantarıydı. Tohum aşamasında kullanılabileceği gibi fideleri şaşırtırken ve fidan dikimlerinde kullanabiliyoruz. Sulama suyuna değilde, dikim aşamasında köke doğrudan uygulanması önemli.

Mikorizanın etkisinin daha kısıtlı olduğu yönünde değil de, bahsettiğimiz tüm bu mikroorganizmaların sağlıklı ve dendeli bir toprak yapısında zaten var olduğu, bizim ise gerekli gördüklerimizi özellikle güçlü bir kök sistemi oluşturmak için takviye yapmak olarak düşünmemiz daha doğru olur.

Örneğin toprak analizinde dengeli olan bir bahçede mikoriza mantarı bu gıdaların en iyi şekilde alınabilmesi için yeterli olurken, daha kısıtlı şartlarda Finish seed bize daha faydalı olacaktır.

Güçlü bir kök sisteminin aynı zamanda daha iyi bir verim, çevre şartlarına daha iyi dayanabilme demek olduğunu hatırlayalım.

koyu yesil 13-07-2012 10:36

Sn Zeytinlibahçe,
Babam geçtiğimiz sonbaharda bir miktar yonca ekimi yapmış(7-8 ay önce). Halen düzenli olarak biçimi ve iki haftada bir sulaması yapılıyor.
Bu tarlaya sonradan mikoriza mantarı uygulamak mümkün olur mu? Olursa ne şekilde uygulanabilir? Ve benzer şekilde, Nodozital bakteri aşısını sonradan yapmak mümkün oluyor mu?
İlginiz için şimdiden teşekkur ederim.

Enginyazar 03-01-2013 01:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe (Mesaj 933785)

100 fidan dikimminde kullanılacak mıktar ne kadar olmalıdır?

selim_50 17-01-2013 10:42

merhaba; önceki yıl buğday ekiminde candemin demnem tohum kaplama ürününü kullanmıştım,yağışlardanmıdır, yoksa ürünün etkisimidir önceki yıllara göre iki katına yakın buğday çıktı, aynı ürünü sulandırarak üzüm fidesi ve fidan dikiminde kullanmayı düşünüyorum.
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların görüşlerini almak isterim.

İsmail Kuzucu 14-02-2014 21:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 (Mesaj 1087025)
merhaba; önceki yıl buğday ekiminde candemin demnem tohum kaplama ürününü kullanmıştım,yağışlardanmıdır, yoksa ürünün etkisimidir önceki yıllara göre iki katına yakın buğday çıktı, aynı ürünü sulandırarak üzüm fidesi ve fidan dikiminde kullanmayı düşünüyorum.
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların görüşlerini almak isterim.

Bildiğim kadarı ile demnem sadece tohum kaplaması ile kullanılıyor. Hatırladığım kadarı ile üzerinde gübre ve besin değildir ibaresi yer alıyor.

Fide ve fidanlar için biocan pelet ve biopot organik gübreleri var, onları kullanabilirsiniz..

acemi_cevizci 07-03-2014 20:16

Tüplü ceviz fidanı için ( mikoriza mantarı + sim derma + hümik asit ) bu üçü aynı anda kullanılabilirmi ? Kullanılabilir ise oran ne olmalı ?

swiper 07-03-2014 20:50

80 adet tüplü ceviz fidanı dikicez topragımız yumusak kızıl toprak. mikoriza mantarından bahsettiler ilk dikimde diğer gübreler dışında m.mantarını nasıl temin edebiliriz fiyatı nedir nasıl kullanmalıız. yardımcı olursanız sevinirim.

acemi_cevizci 14-03-2014 19:02

Nogall tüplü fidanda dibe dökme yöntemi ile uygulanabilir mi ?

aviator34 17-03-2014 11:00

Nogal açık köklü fidanlara ilk dikimde kullanılır diye biliyorum.

Nogall®

acemi_cevizci 17-03-2014 15:57

aviator34 vermiş olduğun adresin 3.sayfasında en altta not kısmında Tüplü fidanlarda dibe dökme yöntemi olarak uygulanabilir demişler.Ama ne kadar döküleceği söylenmemiş.Nogall ürününü 12 lt su ile karıştırıp dibe 24 gr mı dökmeliyim yoksa daha fazlamı dökmeliyim fazla kullanmakta zarar görürmüyüz yardımcı olursanız sevinirim.

gökhan07 24-03-2014 20:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci (Mesaj 1260257)
aviator34 vermiş olduğun adresin 3.sayfasında en altta not kısmında Tüplü fidanlarda dibe dökme yöntemi olarak uygulanabilir demişler.Ama ne kadar döküleceği söylenmemiş.Nogall ürününü 12 lt su ile karıştırıp dibe 24 gr mı dökmeliyim yoksa daha fazlamı dökmeliyim fazla kullanmakta zarar görürmüyüz yardımcı olursanız sevinirim.

sayın acemi _cevizci,
Beklide açık köklü fidanlarda uygulama amacı, dikilecek olan çöğürün kök budamasının yapıldığı köklerin kesim işleriyle tazelendiği ve kesilen köklerde budama işleriyle taze köklerin ortaya çıkarılmasıyla ilacın etkisi daha fazla oluyor.

Kanaatimce sulama suyu tüplü fidanlarda yeterli olur yani ilaç köklere temas eder ama ne derecede etkili olur bilemem. İlaç firmaları maalesef sadece ilacın işlevini yazıyorlar nasıl etki edeceği, farklı şekillerde nasıl uygulanacağını yazmıyorlar!!! (Nedense ticaretini yaptıkları, para kazandıkları ürünlerin detaylarını ek bilgi olarak sunmuyorlar!!! )
Siz en iyisi firmayı arayıp sorun.

MeyveliTepe 24-03-2014 20:18

Bu ürün açık köklü fidanlarda kullanıldığı takdirde kök ile tam temas eder Agrobacterium radiobacter isimli bakteri kökü eldiven gibi sararak kolonileşir. Korumayı da böyle sağlar. Aynı solusyonda bir çok fidana koruma sağlandığı için ekonomik olur.

Tüplü fidanlarda veya dikili fidanlarda sulama ile bakterinin tüm kök yüzeyine temas ettirilmesi sağlanamayacağından koruma eksik kalır. Fazla miktarda kullanımın fidanlara bir zararı olmaz, sadece daha pahalıya malolur. Tüplü fidanlarda koruma sağlama olasılığı dikili fidana göre nisbeten daha fazla.

gökhan07 24-03-2014 21:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1262921)
Bu ürün açık köklü fidanlarda kullanıldığı takdirde kök ile tam temas eder Agrobacterium radiobacter isimli bakteri kökü eldiven gibi sararak kolonileşir. Korumayı da böyle sağlar. Aynı solusyonda bir çok fidana koruma sağlandığı için ekonomik olur.

Tüplü fidanlarda veya dikili fidanlarda sulama ile bakterinin tüm kök yüzeyine temas ettirilmesi sağlanamayacağından koruma eksik kalır. Fazla miktarda kullanımın fidanlara bir zararı olmaz, sadece daha pahalıya malolur. Tüplü fidanlarda koruma sağlama olasılığı dikili fidana göre nisbeten daha fazla.

Sayın MeyveliTepe,
Tüplü fidanlarda veya dikili fidanlarda sulama ile bakterinin tüm kök yüzeyine temas ettirilmesi çok zor değil. ( Çok fazla olmasa da, maliyetli olur ayrı ) Sulama suyunda kullanılmasa da tüplü fidanı bu çözelti içerisinde bekletmek yeterli olacaktır.
Sonuçta toprak geçirgen bir yapıya sahip. Bu ilaç istemesekte köklere ulaşacaktır.

Benim anlamadığım neden bu ilaçları satanlar yeterli bilgi vermiyorlar!
Pirhana, mikoriza ve mikro oganizmaları içeren bir ürün, tek sefer kullanmak yeterli mi yoksa 10-15 gün arayla 3-4 kez kullanmak mı gerekiyor.
Mikoriza mantarı ürünleri satışı yapan kimselerin yarısı tek sefer yeter derken yarısı 3-4 kez uygulayın diyor ve bir kısmı da her yıl uygulayın,toprakta sadece 2-3 ay yaşayabilir diyorlar!!!!!
Sizce hangisine güvenelim?

MeyveliTepe 24-03-2014 22:31

Mikoriza mantarlarının bitkinin köklerinde kolonize edilmesi sağlanmış ise bir kez uygulanması yeterlidir fakat bitki, toprağın kimyasını bozan, mikroorganizmaları öldüren şeylere maruz kalmışsa diğer mikroorganizmalarla beraber mikoriza kolonileri de yok olur. Böyle durumlarda tekrar uygulamanın da bir faydası olmaz, öncelikle toprak mikroorganizma yaşamına uygun hale gelmelidir.

gökhan07 24-03-2014 22:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1262984)
Mikoriza mantarlarının bitkinin köklerinde kolonize edilmesi sağlanmış ise bir kez uygulanması yeterlidir fakat bitki, toprağın kimyasını bozan, mikroorganizmaları öldüren şeylere maruz kalmışsa diğer mikroorganizmalarla beraber mikoriza kolonileri de yok olur. Böyle durumlarda tekrar uygulamanın da bir faydası olmaz, öncelikle toprak mikroorganizma yaşamına uygun hale gelmelidir.

Sayın Meyve Tepeli
Şunu söyleyebilirmiyiz öncelikle toprak analizi, toprakta ki eksiklerin giderilmesi ve sonrasında toprağın mikroorganizmaların yaşaması için gerekli ortam ( belki de toprağa mikoriza mantarlarından önce mikroorganizma bakterilerini vermemiz gerekir)

MeyveliTepe 24-03-2014 23:06

Toprak analizindeki tuzluluk, organik madde oranlarını iyi okumakta fayda var. Tuzluluk yüksek ise, PH fazla yüksek ise, organik madde çok düşük ise mikroorganizma yaşamına pek uygun değildir. Bunun dışında analizde görünmeyen başka toksik maddeler de önemli. Söz gelimi bazı çiftçilerde toprağa göztaşı uygulamak gibi bir adet var. Bu uygulama bakır birikimi yapmanın yanısıra toprakta hiç bir mikroorganizma bırakmaz.

gökhan07 24-03-2014 23:11

Göz taşı uygulamaların da benim gördüğüm, ne kadar ilaç o kadar az hastalık mantığı oluşmuş.

untouchable 28-03-2014 06:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 (Mesaj 1263000)
Göz taşı uygulamaların da benim gördüğüm, ne kadar ilaç o kadar az hastalık mantığı oluşmuş.

toprak önceden hasta değilse,toprağın bir çok hastalık barındırmasının sebebi yanlış gübre kullanımdır .bunun yanında fidan veya fideden gelen hastalıklarda az değil,ekmeden önce hidrojen peroksitli(huwasan) suya batırıp ekip dikmek bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir
Göztaşıda ph'ı yükseltsede ucuz ve etkili olduğu için çok yaygın,öyle çiftçiler varki seralarda özellikle dekara 10 kg'a kadar uyguluyorlar bu söylediğim damlamadan eritip verme yoluyla :D hatta bir kaç kez tekrarlıyorlar.Bilinçsiz hayvan gübrelemesinin bir sonucu başka bişey değil. ayrıca kükürtle beraber uygulanması daha iyi sonuç verecektir
mikoriza mantarlarına gelince piyasaya çıkan bütün ürünler verimi %30 üzerinde arttırma vaadiyle çıkıyor mesela timsel firmasının mikoriza mantarları var, denemedim ama mikoriza mantarları köklere tutunarak köklerin ulaşamadığı uzaklıktaki besin elementlerini alabiliyorlar bu da verimi arttırıyor haliyle
ancak bütün çıkan gübreleri kullansan şimdiye kadar dönümden 5 ton alınan yerden 15 alıyor olmamız gerekirdi, bi yerlerde bir yanlışlık var ama nerde :D

portakal007 17-04-2014 12:19

Merhaba,

Piyasada BM-MEGAFLU ve BM-COTON PLUS diye iki tane baktesi gübresi varmış birkaç yerde gördüm duydum ama hiç kullanan **** bilgi verecek varmı acaba.yeni bahçe kurulurken kök gelişimi için uygulayı düşünüyorum bu megaflu yu...

iyi günler.

guppy 02-07-2014 16:45

Bu ticari ürünlerin linklerini, ne işe yaradıklarını bir başlıkta bulmak mümkün mü?

portakal007 24-09-2014 14:55

ürünleri bir tanesi bu

Biomarket

diğeride bu

Biomarket

inceleyin isterseniz yerli yapımmış

estikey 09-12-2014 00:19

ERS Mikorizayı yeni dikeceğim 2400 armut fidanında kullanmak istiyorum. Bunun için kaç gr ERS ye ihtiyacım olur ve uygulamayı en verimli nasıl yaparım? Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

YESHILL 15-12-2014 21:28

Merhaba Sn Estikey, ERS nin 250 gr lık paketi ile 500- 600 civarında fidan dikimi yapabilirsiniz. Dolayısiyle size 4-5 paket ERS yeterli. 1 paket ERS yi 12 Litre suyla karıştırıp dikim yapacağınız fidanları bu suya batırıp dikimi yapacaksınız.
Aynı firmanın NOGALL adlı kök kanseri ni önleyen ürününü de kullanabilirsiniz. Selamlar

gremlin06 05-07-2015 23:15

Kusura bakmayın bilmediğim için soruyorum
mikorizayı sadece tohum veya dikmek üzere olduğumuz fidanlar için mi kullanabiliriz?
3 - 4 yıllık ağaçlar veya 10 yıllık bir ağaç için kullanabilir miyiz?

estikey 06-07-2015 02:02

ERS mikorizayı dikimde denildiği şekilde kullandım. Ağaç gelişimlerim gayet iyi. Tavsiye ederim.
Firmanın demesine göre 3-4 yıllık ağaçlarda da kullanabilirsiniz. Yalnız fosforu gübre kullanımı ile arasına en azından bi 3 ay koymak gerekiyormuş. Mikoriza böyle daha iyi çalışıyormuş, bende öyle yaptıydım.

Remlak 18-08-2015 21:27

Mikoriza almak isteyen varsa şu an amazon.com da çok çok uygun fiyata satılıyor ve Türkiyeye gönderiliyor.
2 pound yaklaşık 1 kg. (net : 907 gr.)fiyatı 7.95$ artı kargo 8.99$ ile toplam 16.94$ yapıyor.
Ben on gün kadar önce 1 adet almıştım dün geldi.

http://www.amazon.com/gp/product/B00...=ATVPDKIKX0DER

birnefestoprak 19-08-2015 00:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Remlak (Mesaj 1402795)
Mikoriza almak isteyen varsa şu an amazon.com da çok çok uygun fiyata satılıyor ve Türkiyeye gönderiliyor.
2 pound yaklaşık 1 kg. (net : 907 gr.)fiyatı 7.95$ artı kargo 8.99$ ile toplam 16.94$ yapıyor.
Ben on gün kadar önce 1 adet almıştım dün geldi.

http://www.amazon.com/gp/product/B00...=ATVPDKIKX0DER

Urun spektrumu, ev bahcecileri icin oldukca iyi. Bu urunu kullanmadim ama uretici firmanin baska urunlerini kullandim (Plant Success Soluble, Great White, Plant Success Granular). Hepsi cok kalitelidir.

Ethio 02-10-2015 15:20

Sn. remlak bir yanlışınız olmasın ? 2 lb ürün şu an 31 Usd, sizin söylediğiniz fiyat 4 ons fiyatı. Acaba kampanya mı vardı ve sona erdi bilmem ama fark çok fazla.

Bu ürünü 2 yaşındaki fidanlarıma sulama suyuyla mı versem yoksa yabancı sitelerde söylendiği gibi yanına açılan ufak birkaç çukura 1 çay kaşığı kadar serpip mi kapatsam hala karar veremedim. Ürün gerçekten pahalı ve fidan sayısı çok olunca bütçeye acayip dokunuyor.

Sn meyvelitepe nin aşılama metodu da kullanılabilir aslında ama aşılı toprak içindeki sporlar
aşağıya kadar ne derece ve ne kadar sürede ulaşır tahmin edilemez birşey. Dediğim gibi ürün pahalı olunca dikkatli kullanmak lazım eldekini :)

Bu arada ürünü kullananlar olduysa deneyimlerini ve gözlemlerini paylaşırsa faydalı olur. Bence çok önemli bir konu ve yetiştiricilerin hepsi bu üründen kullanmalı.

Remlak 02-10-2015 20:37

Fiyat değişmiş.

estikey 08-03-2016 22:07

Mikrobiyoloji gübre çalıştayı sonuç bildirgesi;
http://arastirma.tarim.gov.tr/toprak...bildirgesi.pdf

Özetle alınması gereken çoooookkk yol var...

Likos 17-02-2017 23:33

Bactogen, LIFEBAC-P bu mikrobiyal ürünü kullanan varmı?

MeyveliTepe 18-02-2017 17:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi darkeyedboy1461 (Mesaj 1495864)
Bactogen, LIFEBAC-P bu mikrobiyal ürünü kullanan varmı?

Denemedim ama iyi bir ürüne benziyor, denemeye değer.

Likos 18-02-2017 18:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1495939)
Denemedim ama iyi bir ürüne benziyor, denemeye değer.

yaban mersini bahçesinde fosfor eksikliğini gidermede kullanmak için sipariş verdim,sonuçları iyi bir şekilde görürüz herhalde.
bu arada ;20 lt 174 lira

Hellmarch 26-03-2017 10:30

Endo Roots Soluble (ERS) | Bioglobal - Biyolojik Bitki Koruma ve Besleme

Great White Granül 1 Mikoriza 1 Kg Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Bu iki üründen hangisini tercih etmeliyim?

Great White, fiyat olarak dörtte bir daha ucuz görünüyor.

MeyveliTepe 26-03-2017 11:48

ERS'de 3 tanesi büyük oranlarda olmak üzere 7-8 farklı tür mikoriza var. Diğerinde tek tür olduğu belirtilmiş.

İsmail Kuzucu 11-04-2017 09:04

Shubhodaya Mikoriza ürünü nasıldır acaba kullanan oldu mu? Bu hafta sonu kullanmayı düşünüyorum.

serkanhoca 24-01-2018 18:57

Konuyu canlandıralım.

En az 5-6 yıllık zeytin ağaçlarında kullanmak için gübre önerisi verebilir misiniz? Çeşitli firmalar var internet üzerinde görüyorum, bir tanesinde karar kılmam lazım. Sizin önerebileceğiniz bir ürün varmı?

tunohan 30-01-2018 18:29

paylaşım için teşekkürler benim gibi insanlar için çok bilgilendirici olmuş.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024