agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2006, 23:53   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Ben olsam hemen kabul ederdim.

Bana ulaşacak her bonsai meraklısına perlit ve Acer Palmatum tohumu hediye edebilirim.

Benim amacım yardımlaşmayı teşvik etmek ve Türkiye'de bonsainin gelişmesine bir nebze olsun fayda sağlamak. Her bonsai meraklısının da benim gibi düşündüğünden eminim.

Daha 1-2 yıl önce merak eden ama bu konuda konuşacak kimse bile bulamazken şimdi burada tartışabiliyoruz, paylaşabiliyoruz belkide en güzeli bizden daha tecrübelilerden bilgi alıyoruz.

Bence bu hızla devam edersek 2-3 yıl sonra Türk bonsaicileri amatörce ve küçük de olsa bir sergi bile açabilir. Şimdi şaka gibi ama bir gün olacak.

AlyssaSmyrna beğendi.
acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2006, 00:01   #32
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murare
Köpükte toprağın yapışmasını engellediği için havalandırma sağlamazmı ?
Burada bahsettiğim hava materyalin kendi bünyesindeki gözeneklilikten kaynaklanan hava.Yoksa, pomza, perlit yerine eskisi gibi kum da konabilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2006, 08:04   #33
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu köpüğün kullanımı bana göre tamamen çiçek toprağı içerisinde perlit görünümü verebilmek için. Bursa da kapalı çarşıda tanıdığım çiçekçilerden bir tanesi köpük katmıştı nedenini sordum renk olsun diye kattığını söylemişti. Bundan başka çiçekçilere Uludağdan topladığı funda toprağını satan bir kişi var birazda onun marifeti gibi geliyor. Kısaca hep o kişinin perliti köpük zannettiği için ve perlit bulmanın da Bursa gibi bir yerde zor olduğunu düşündüğüm için kattığını düşünüyorum. Yine toprağında köpüğe rastladığım bir kaç kişiye de sordum, nedenini bilmedikleri halde köpüğü toprağı caf caflı göstersin diye kattıklarını söylediler. Köpük perlitle eşdeğer saılarak uygulamaya konulmuş bir uygulama bence, beyaz ve tanecikli yapsıından dolayı. Besleyici değeri mi? Sıfır. Perlite eşdeğer mi? Hayır...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2006, 08:12   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
He he tamam tamam anlaşıldı Ben acerpalmatuma bir uğrayım en iyisi. Acer sizin oraya burdan böyle direkmi geliyoduk ?

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2006, 11:53   #35
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acerpalmatum
Bana ulaşacak her bonsai meraklısına perlit ve Acer Palmatum tohumu hediye edebilirim.
İnfona bakınca hangi şehirde olduğun anlaşılmıyor, neden doldurmuyorsun?

Postayla mı isteyeceğiz, buluşup alabilir miyiz onu bile anlayamıyor insan..

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2006, 12:48   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Sayın Malina uyarınız için teşekkür ederim Bilgileri tam doldurmamam Benim beceriksizliğim.
İlgili arkadaşlar hemen ulaştıkları için gereklilik hissetmedim.

Uğur KANLI
ANKARA

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2007, 21:25   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
perlit böyle...ben çok küçük değil de büyük taneli olanı tercih ediyorum

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2007, 23:03   #38
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Perlit ideal bir harç katkısı olmakla beraber fazla yoğrulması ellenmesi sonucu harçta çamurlaşmaya başlaması en önemli kötü yanlarından biridir. bitki çok methameli bir şey değil ise vermiculite daha tercih edilir olabilir. fiyatı daha pahallı haliyle

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 15:27   #39
karinca70
Guest

http://www.izomarket.com/index.php?sayfa=5&UID=66 adresinde bahsedilen perlit izolasyon şiltesinin içindeki perliti tarımsal amaçla kullanmamızda bir mahsur var midir acaba?

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 14:44   #40
Yeni Üye

ramazan çeken's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
selam acerpalmatum.perlitden almak isterim ama ben antepdeyim zor olacak.bana bir zarf içinde acer tohumları yollarsan sevinirim.sözde ben bir ağaçtan topladım ama emin değilim onun acerpalmaytum tohumu olduğundan.serdar.2763@hotmail.com.bu adresten bağlantı kurabiliriz.saygılar sevgiler

ramazan çeken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 21:18   #41
Huzur Yuvası

Giriş Tarihi: 02-03-2007
Peki perlitin fiyatı nedir ve nreden temin edilir bu konuda yardımcı olurmusunuz

mcalgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 08:50   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Perlit inşaatçılarda filan bulunuyor.Fakat satılan en küçük paket kocaman bir çuvaldı toplu alınıp bölünebilir.Perlitin küçük tozlarını inhale etmeyin sağlığa zararlı mümkünse maskeyle yaklaşın.
Vermiculate nerden bulunuyor ?

psycat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 15:08   #43
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Bildiğim kadarıyla perlitin iri olanlarını kullanmak bitkiler açısından önemlidir. İnşaat perlitiyle bitkilerde kullanılan perlit ayrılır, "şişirilmiş tarım perliti" denir. Yine yanlış hatırlamıyorsam şişirilmesi için çok yüksek ısıya maruz bırakılıyor. Böylece su veya hava tutma kapasitesi artıyor. Bir ara araştırmıştım ve şişirilmiş tarım perliti elazığdan getirtilebiliyordu. Fakat kamyonla Aslında arayıp da konuşmak lazım burda nereye geliyor, küçük çuvallarla alabilir miyiz?
Pomza taşı, perlit, vermikülit gibi malzemeleri rahatlıkla bulabileceğimiz bir yer var mıdır bildiğiniz ?

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 15:51   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İstanbul'da nerede bulunur bilmiyorum ama Yalova'da ben torf ve vermikulit ihtiyacımı Seltop firmasından karşılıyorum. 1 çuval vermikulit 20 YTL. Torflar marka ve cinsine göre değişiyor. Tabii bu verdiğim fiyat toptan fiyatı. Parakende için değişecektir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 00:58   #45
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Perlit gri renkli bir kayaç 800 C derecede fırınlandığında içindeki su uzaklaşıyor (su çıktıktan sonra beyaz renkli mısır patlağına benziyor) ve uzaklaşırken küçük gözenekler oluşturuyor. Kullanım alanı oldukça geniş plastik sanayisinden tutunda diş macunun içine kadar inşaat sektöründe ise yalıtım malzemesi olarak kullanılıyor.

Nem tutma özelliği yanında nem oranını dengelemek açısından çok iyi sonuçlar veriyor gözenekleri arasındaki hava yalıtım için aynı gözenekler tarımda su tutma ve toprağı havalandırmak için kullanılıyor.

Oldukça hafiftir zaten hafif olmasa toprağı sıkar kökleri zedelerdi. Hafifliği sayesinde köklerin daha rahat hareket etmesini sağlıyor perlit toz haline getirilirse yani mikronize edilirse çok uçucu olan bir toz elde edilir mikronlarına göre paketlenir. Mikronize perlitin tarımda kullanılacağını hiç zannetmiyorum hem çok pahalı olur hemde özelliğini yerine getiremez, tarımda kullanılması için fındık büyüklüğünde olması gerekir.

En önemli kalsit yatakları Isparta, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Elazığ' dadır.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 01-04-2007 saat 08:38 Neden: Noktalama işaretleri, yazım kuralları, paragraf
derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 15:51   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2007
İnşaatçılarda 30 litrelik çuvalla satılan perlit üstünde iri perlit yazan büyüklükleri heterojen en büyüğü leblebi kadar olan küçük tozlar da içeren bir perlit.Benim tek bulabildiğim o olduğu için almıştım amaç nem tutmasını sağlamak ve yavaş salmasını sağlamak idi.Bu görev için oldukça başarılı ama dediğim gibi küçük tozlarıyla uğraşmak hayli zor ve sağlığa zararlı ben kullanmadan önce maske takılyordum ve bir kova suyun içinde bekletiyordum.
Tarımda kullanılan perlit daha iri tanecikli olabilir fakat bulmak pek mümkün değil idi.
Vermiculate de volkanik bir kaya.Türkiye çok var fakat üretilmeden avrupaya ihraç ediliyor diye okumuştum Türkiyede ise suyu bol olduğu için gerek kalmıyor ve bulmak çok zor.Ben hala arıyorum istanbulda,izmirde de bulamamıştım.

psycat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 23:11   #47
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Aksarayda bidiğim kadarıyla 3 adet büyük çapta perlit üretimi yapan tesis var Isparta,da var ve Nevşehir,de var sizin için araştırırım tabi bu tesisler daha çok mikronize perlit üzerine üretim yapıyorlar eğer tarımda kullanmaya elverişli üretim yapanlar varsa sizin için telefonlarını edinirim bayilerinden temin yoluna gidebilirsiniz

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 22:43   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin Mesajı Göster
Aksarayda bidiğim kadarıyla 3 adet büyük çapta perlit üretimi yapan tesis var Isparta,da var ve Nevşehir,de var sizin için araştırırım tabi bu tesisler daha çok mikronize perlit üzerine üretim yapıyorlar eğer tarımda kullanmaya elverişli üretim yapanlar varsa sizin için telefonlarını edinirim bayilerinden temin yoluna gidebilirsiniz
ıspartadaki perlit tesisinin adını ve varsa telefonunu alabilirmiyim?

karaman76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 22:44   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2007
arkadaşlar ben asma köklendirmek istiyorum. bunun için perliti kullanmak istiyorum. perliti ne ile harmanlayıp kullanmam uygun olur. kum ile yarı yarıya harmanlamam yeterli olurmu acaba?

karaman76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 17:00   #50
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
www.gartengold.com firmasından bir çuval perlit aldım. Sanırım fiyatı 6-7 YTL gibi bir şeydi (yanında başka bir sürü şey aldığım için tam hatırlamıyorum)

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 13:39   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-12-2006
Perlit

Arkadaşlar iyi günler benim kafama takılan bir soru var. Toprak karışımlarında kullanılan perlit incelediğim kadarıyla ısıl işlem görmüş perlit acaba ham perliti karışımlarımızda kullanabilirmiyiz. Bu soruyu sormamdaki amacım evdeki akvaryumumda tabanda ham perlit kullanıyorum ve sucul bitkilerimde de çok faydasını gördüm ancak ilk kullanımda perliti akvaryuma eklediğimizde bitki eklemiyorum 2 gün sonra su değişimi yapıp ekliyorum bunun amacı ise ilk eklediğimde sudaki besinleri bünyesinde absorte ediyor ve bitkiye besin kalmadığı için bitkide bozulmalar gölemleniyor en azından ben öyle gözlemledim.
Şimdi asıl önemli olan ham perliti toprakla karıştırmadan önce sıvı gübrelerle zenginleştirebilirmiyiz acaba, anlatım bozukluğu için herkesten özür diliyorum.

bülent16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 13:50   #52
Ağaç Dostu

Ham perliti gübrelerle neden karıştırmak istiyorsunuz ki. Toprak karışımlarında kullanın sorun yok, eğer gübrelerle bitki besleme yapıyorsanız zaten peyder pey gübreleyeceksiniz. Kaldı ki perliti sadece gübreyle yıkamış olursunuz. Hiç gereği yok ama olmaz da değil. Gübreyle zenginleştirmek istiyorsanız sadece öyle dozlamalısınız ki bitki kökü bu perlit parçalarına değidiğinde aşırı güğbreden dolayı yanmasın. Bu işlemin kısaca adı da perliti gübreyle yıkamak olur ona göre. Gübreyle zenginleştimrk daha ziyade gübreleme, organik torf katma, jips, kil, kiremit tozu, humik asit, leonardit gibi doğal gübrelerle olabilir.

Eski 07-08-2007, 13:58   #53
Ağaçsever

Selahattin bey cevabınız için teşekkür ederim . Konuya hiç bu yönüyle bakmamıştım . Aslında aklıma takılmasının nedeni kaynağını hatırlamadığım bir internet sitesinde topraksız tarım olarak tabir edilmişti ve perliti zenginleştirmekten bahsediyordu.

Eski 07-08-2007, 14:01   #54
Ağaç Dostu

Topraksız yetiştiricilik konusunda bir kaç arkadaşın attığı mesajları forumda bulabilirsiniz. Ancak topraksız yetiştiricilik doğal bitkiler yetiştirenlere göre değildir. Forumda topraksız kültürle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Eski 07-08-2007, 14:10   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Bülent 16,
Eğer pomza taşından elde edilen perlit ise: akvaryum dibine toprak+perlit karışımı yayıp üzerine su doldurup, ardından da su bitkilerini koyuyorsanız sonradan ilave edeceğiniz sıvı gübre su dolu ortamda bitkiler tarafından alınacaktır. Ama pomza taşına önceden sıvı gübreyi emdirmeniz ve bunu su doldurmadan yapmanız sıvı gübrenin ortam içinde dengesiz dağılımına neden olacaktır. Sıvı gübrenin perlit yüzeyindeki konsantrasyonu artıp kristalize olurken su içindeki konsantrasyonu ise düşecektir.
Sıvı gübreleri katı bir maddenin üzerine döküp açıkta bırakırsanız zamanla kristalize oluşumla karşılaşırsınız. Bu da gübre kaybı anlamına gelir.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 14:18   #56
Ağaçsever

Sanırım benim anlatamamdan dolayı yanlış anladınız. Sucul bitkilerde kullandığım perlite gübre takviyesi yapmıyorum, sadece ilk kurulumda perliti akvaryuma ekledikten sonra 2 gün bekleyip sadece su değişimi yapıyorum perlit zaten suda olan besinleri kendi içine alıyor veya ben aldığını zannediyorum. Bunuda gönül rahatlığıyla söyliyebilirim ki taban bitkilerinde perlit kullanımında çok güzel sonuçlar aldım.

Eski 21-08-2007, 17:13   #57
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Nereden vermikülit temin edebiliriz?

merhaba,

Ticari olarak sebze üretimi için vermikülite ihtiyacımız var.Özellikle Adana-Mersin bölgesinde nereden temin edebiliriz bilginiz var mı?

Teşekkürler

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 18:41   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2007
vermiculate ve perlit nedir ve nerede bulunur.

arkadaşlar vermiculate ve perlite çok acil ihtiyacım var. bumalzemelere ait fotoğraflar varsaelinizde lütfen bana mail atın. ayrıca istanbul/gaziosmanpaşada oturuyorum bu ürünleri en çabuk nereden bulabilirim.bununla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.[

volkanakyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 19:16   #59
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Başlık açmadan önce forumu ararsanız, daha önceki başlıklarda bilgiyi bulabilirsiniz.
Bu başlığa bir göz atın

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 23:30   #60
Ağaç Dostu

Antalya'da Agrekal Tarımda bulabilirsiniz. Eğer az sayıda vermezlerse benimle irtibat kurabilirsiniz ben size bulabilirim...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024