agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni105Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2008, 20:54   #31
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
kömür tozu ve külün bitkiler üzerinde yetişmesi bakımından fazla bir faydası olmamakla beraber salatalık ve kabak gibi bitkiler daha gelişken vecanlı olmaktadır ağaç türlerinde ise gelişme çok yavaş olmakla beraber kökler aşırı bir şekilde daha çok kılcal olarak çoğalmaktadır tarafımdan defalarca gözlenmiştir çiçek türlerine ise hiç koymayınız gelişmesinin durduğunu sadece canlı kaldığını görürsünüz kısacası sadece dolgu malzemesi olabilir

Düzenleyen gurbik67 : 20-03-2008 saat 23:34
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 21:03   #32
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Kömür tozu, ki burda bahsi geçen kömür odunun tozu, bazı bitkilerde elzemdir. Örneğin Orkidelerde. Kömür tozunun köklerde oluşan patojen mantarların üremesinde bastırıcı etkisi çok iyi bilinmektedir.
Tüm bitkilere bir genelme yapmak elbetteki mümkün değildir.

Bilgilerinize

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 00:08   #33
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
arkadaşlar merhaba kömür külü ve tozu hakkında tekrar yazma ihtiyacı duydum ben yıllardan beri bitkilerle içiçe olduğumdan dolayı bitkilerle olmayı veçevre düzenlemesi yapmayı çok seviyorum benim uğraşım beş on saksılık çiçek değil yüzlerce çeşit bitki ve çiçeklerim var bu konudadabayağı bir deneyimlerim var 1993 senesinde diktiğim 7 adet kivi ağaçlarımı 2005 yılında maalesef kömür külü sayesinde kuruttum sadece onlarmı onlarca çiçeklerim öldü bitkilkeri hemen değil yavaş yavaş kanser gibi öldürüyor bitkilere asla kömür külü koymayın bulursam hayvansal gübre veya sonbaharda kuruyan yaprakları ufalayarak toprakla karıştırıp bitkilerin dibine koyuyorum küçükte olsa mantarda yetiştiriyorum sağlıklar diliyorum

Eklenen Resimler

gece beğendi.
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 17:08   #34
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben mantarsız bir hayat düşünemeyenlerdenim, her an elimin altında olması şahane olurdu ama zahmetli bir iş...detayları mantar başlığına yazarsanız biz de bilgileniriz.

Mesela hazır kitlerden mi kullanıyorsunuz?, sporu nasıl elde ediyorsunuz?, ısı, nem..vs. ayrıntılar mısınız? Uygun başlığında tabi...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 20:52   #35
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Odun kulunun yaprak bitini yok ettigini,Trakya koylulerinden ogrendim.Tulbente bir avuc kadar koyup bagladiktan sonra sallayarak toz halinde dokulmesini sagliyorlar.Kukurt serper gibi,ozellikle Bakla da inanilmaz sonuclar veriyor.
Komur kulunun kesinlikle kullanilmamasini ,sadece odun kulu olmasi gerekir diye de bir uyarida bulunmuslardi.

gece beğendi.
Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 08:28   #36
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kül topraktaki PH seviyesini yükselterek toprağı alkali yapar. Asitik toprak isteyen bitkileri öldürebilir.

gece ve vişne bahçesi beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 20:08   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2008
Kömür külü

Arkadaşlar, kaloriferden çıkan külü yaşta yağmurda 3-5 ay beklettikten sonra ve 3 kg toprağa 1 kg kül katarak bahçeye serildiğinde bitkinin gelişimi iyi oluyor. Biber, domates iyi gelişti. Badem çekirdekleri, meşe tohumları iyi çimlendi; bunların kök yapıları ve boyları iyi gelişti. Gelecek yıllarda bir olumsuzluk olur mu bilmiyorum. Selamlar.

aydevekleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 20:22   #38
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Ben %50 oranlarına yakın kömür ve meşe külünü karışık olarak bahçenin değişik yerlerine döküyorum. Bahçe yoğun olarak kumlu.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2010, 15:59   #39
boz
Yeni Üye

boz's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Ben de bir kaç kişiden duymuştum külü topraklarına karıştırıp memnun kaldıklarını..

boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2010, 16:14   #40
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Arkadaşlar, kömür külü kesinlikle kullanmayın. Odun külünde yüksek oranda potasyum bulunur fakat çok dikkatli kullanmalısınız. Toprağın PH değerini hızla yükseltir.

gece beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2010, 20:04   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Kömürün % 10-14 ü kül olarak geriye kalır. Bu külün kompozisyonuda aşağıdaki gibidir
% olarak

SiO2 (silis): 30-60
Al2O3 (alüminyum oksit): 10-14
Fe2O3 (demir-III-oksit): 3-30
CaO (kalsiyum oksit): 1-20
MgO (magnezyum oksit): 0,5-4
TiO2 (titanyum dioksit): 0,5-3
Alkali metal oksitleri: 1-4
ve ağır metaller (Kurşun, Bakır, Arsenik gibi)

Özellikle ağır metaller insan sağlığı ve çevre için son derece zararlıdır. İlaç olarak bile kullanılmamaları önerilmektedir.

Odun külü kimyasal ihtiva etmemek kaydıyla kullanılır. Kimyasal işlem görmüş ağaçların külü(Sunta gibi) kullanılmamalıdır.

gece ve ksantip beğendi.
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2010, 20:14   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Odun külü potasyumca zengin olduğu için potasyumlu gübreler yerine kullanılabilir. 10m2 ye 3 litre hesabı ile uygulanabilir.( Toprak analizi ile potasyum miktarı belirlenmeli)

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2010, 20:34   #43
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sayın arkadaşlar !
Ben 3 senedir odun yakıyorum .2 senedir zeytin agacı ,bu sene meşe yakıyorum . Kulleri mandalin agaçlarına ve kiwilerin dibine doktum .Birde çelik yaptıgım yere . Sizlere soruyorum , nerelere dokersem daha faydalı olur . Selamlar.

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 00:31   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sadece odun külünü bitki besin maddesi olarak kullanıyorum.Kömür külünü ayrıda toplayıp çukur yerlerin doldurulmasında kullanmak en iyisi diye düşünürüm.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 22:47   #45
Ağaçsever

poseidon48's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
arkadaşkar benimde nacizane fikrim, kömürde çok yüksek miktarda bulunan karbonun bitkinin kullanacağı iyonları bağlama özelliğinin olduğundan, kömür kullanımının çok faydalı olmaz

poseidon48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 17:38   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Kömür külü ya da tozunun düşüncesi bile beni irkiltti bir an. Ama sentetik madde bulaşmamış odun külünün kullanımını ben de merak ediyorum.

Bir çok yerde okudum. Odun külünden( yani kül suyundan) organik temizlik maddesi yapılıyor. Kalan suyu ve külü de bitkilerinize gübre niyetine verebilirsiniz yazıyordu. Buğday derneğinin sitesinde okuduğum bilgilerden edinmiştim.

Burada ise herkes farklı birşey söylemiş. Asidik ve alkali toprak isteyen bitki ayrımını göz önüne alarak odun külünü makul miktarlarda kullanabiliriz anladığım kadarıyla. Ben apartmanın bahçesinde kullanmayı düşünmüştüm. Şu an sadece 5 adet, en büyüğü 2 metre boyunda servi türü( 2 tanesi limon servi ama diğerlerini bilmiyorum tam) ağaçlar var. Bunlara etkisi nasıl olur acaba?

Taşfırın kullanan lahmacun-ekmek fırınlarında, gördüğüm kadarıyla doğal odunlar yakılıyor( sunta vs olmayan). Buralardan istesek, muhtemelen verirler.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 13:10   #47
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Aşağıdaki bağlantıyı sonuna kadar okumanızı öneririm.

Asit reaksiyonlu bir toprakta tavuk gübresi odun külü ve kirecin kullanımı [Amelioration of an acid soil using poultry manure wood ash and lime]

kenan kırca beğendi.
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 14:42   #48
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Kömür tozu başka..Kömür külü başka..Odun külü bambaşka..
Sapla samanı karıştırmayalım..
Benim bildiğim, odun külü yavaş salınımlı iyi bir potasyum kaynağıdır..

gece beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 15:56   #49
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
"Sapla samanı karıştıran" zaten yok; bence dolmuşçu jargonuna da gerek yok.
Sapla saman daha ilk iki mesajda karıştırılmış zaten..Başlığı açan üye '' ben kalorifer kazanının külünü evimin bahçesine dökmeyi düşünüyorum'' diye yazmış, ona hemen cevap veren Mucip Gürbüz isimli üyede ''Kısaca yazarsak kül, potasyum deposudur. Yanmadan sonra kül içinde kalan tek yarayan maddedir.'' diye yazmış..

Linyit tozu veya külünde bir miktar potasyum olsada içerdiği diğer zehirli metaller de barındırdıkları için bence asla gübre amaçlı olarak toprağa karıştırılmamalı, toprak zehirlenmemelidir:Bakın aşağıdaki analizde şöyle yazılı:

.... TOPRAK KİRLİLİĞİ:Türkiye’deki linyitlerde önemli miktarda radyoaktif madde ile zehir etkisi yaratan elementler bulunmaktadır. Bu elementler ve radyoaktif maddeler yıkanma ile kömürün bileşiminden uzaklaştırılamamaktadır. Bu linyitlerin yakılmasıyla söz konusu radyoaktif maddeler baca gazları arasında partikül halinde veya kazandan çıkan diğer küllerle birlikte atılmaktadır. Afşin-Elbistan linyitleri üzerinde yapılan araştırmada Uranyum, Potasyum, Radyum ve Toryum gibi seçilmiş radyonük-loidlerin belirlenen yoğunlukları, literatürde yer alan kömürlerin ve dünya kabuğunun ortalama değerinin çok üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu elementler sadece yüzey ve yer altı sularını kirletmemekte, aynı zamanda toprağın kirlenmesine de neden olmaktadır.

http://www.yesilseyler.com/termik-santraller.html

Oysa odun veya mangal kömürü külü tamamen organik bir potasyum kaynağıdır ve linyit tozu ve külünün sakıncalarını taşımamaktadır..

Bence biraz da başlık yanlış açılmış..
Odun külü başkadır..
Linyit külü bambaşkadır..
Ben bunu işaret etmek istemiştim sadece..

Düzenleyen pria : 07-04-2012 saat 16:41
Eski 07-04-2012, 16:00   #50
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın pira,

Hangi mesaja atfen yazdığımızı belirtirsek, alıntı yaparsak yanlış anlamaların önüne geçeriz.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 16:31   #51
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Sayın pria iletinizdeki " Sapla samanı karıştırmak." deyimi biraz kaba kaçıyor. Doğrusu rahatsız oldum. Ayrıca yanıtınızı kimin iletisine istinaden yazdığınızı da belirtmemişsiniz. Size önce yanıt yazdım. Sonra gereksiz tartışma çıkmasın diye iletimi sildim.

Verdiğim bağlantıdaki araştırmayı dikkatli okuyan herkes orada " Kömür külünün (odun kömürü değil) toprağa zarar vereceğinden kesinlikle kullanılmayacağından bahsettiğini bilir.

Yazı ortamı konuşma ortamı gibi değil. Yazmak ağır ve zor bir iş. Her düşündüğümüzü yazamıyoruz. Buraya bağlantıyı eklerken " Kömür tozu ve külü toprağa zararlıdır; odun kömürü külü ve odun külü asidik toprakların PH değerlerini yükseltmek için yararlıdır." diye tekrarlamanın da gereği olmadığı kanaatindeyim.

Eski 07-04-2012, 16:34   #52
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Haklısınız sayın üzüm..

Başlıkta, adeta kömür külünün de faydalı olabileceği türünde mesajları ( 3, 6, 7, 9, 11, 26, 27, 30, 31, 37, 38 nolu) okuyunca minik bir uyarı mesajı yazmak istedim..
Dediğiniz gibi bu mesajlardan birinden alıntı yaparak mesajımı yazsaydım sayın Tamtutulma'nın tepkisini çekmezdim..
Biraz da kusur bende..Affola sayın Tamtutulma....siz de zaten ''dolmuşçu jargonu'' dediğiniz yazıyı silmişsiniz, mesele yok..
Ben de 49 nolu mesajın son kısmını sildim..

Tamtutulma beğendi.
Eski 07-04-2012, 16:46   #53
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Sorun yok, affola... Lütfen kırgınlık olmasın.

Saygılarımla...

pria beğendi.
Eski 07-04-2012, 18:44   #54
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Konu adı nasıl olursa uygun olur?

(Bugün "başlık değiştirme" hakkımı doldurdum, size sorayım

gece beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 14:15   #55
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
kül herzaman kullanılmış ama net olarak yararlımı zararlımı olduğu çözülememiş birşey sanırım

kendi tecrübemden bahsedeyim ben zararlılarla doğal mücadeleyi savunduğumdan çileklerimde ve bitkilerimde salyangoz tırtıl ve örümcek ağları (tam adlarını bilmiyorum gördüklerim ve olduğunu düşündüğüm zararlılar bunlar) ne yaparsam yapayım kurtulamadım..

geçenlerde kahverengi renkte çok farklı bir kalorfer kömür tozu gördüm bir tanıdığımızda bitkilerine verdiğini sonucun iyi olduğunu söyledi hatta domates ve hıyar ektiği bölümün toprağı ham toprak renginden kahverengiye dönüşecek kadar çok vermiş..

kenimde getirdim eledim ve toz şeklinde olan kısmını kullandım. bitkilerde bir coşma oldu olmasına ama beni daha çok sevindiren şey su oldu örümcek ağları sümüklü böcekler yaprak bitleri kayboldu..

bitkilerin yapraklarına sağlıklı yeşil bir renk verdiğinide gözlemledim fakat ben tozun tamamını kullanıp çapalayla toprağa yedirdim şimdi bazı arkadaşlar kanser gibi öldürüyo felan demiş ee ölcekmi benim bitkilerimde her bitki köküne bir avuc gelecek sekılde kök bogazından uzakta yapraklarının izdüşümüne gelecek sekilde uyguladım yanmış kömür tozunu şimdilik yararlı gibi duruyor ama insallah bizde kötü sonla karşılaşmayız

Sevgili pria

son sayfayı okumadan yazdığım yorum yukarda şimdi size bir sorum olucak okur okumaz mesajınızı hemen külü aldığım kişiye ulaştım linyit deyil yanmış fındık kömür tozu da aynı sekilde zehirlimidir ki öyleyse karıştırılmış olan topraktan temizlenmesi nasıl olabilir ?

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 21:38   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Odun külleri bahçe toprağına karıştırılabilir mi?

Merhaba sayın üyeler. İlgili mesajları tek tek okudum lakin emin olamadım.

Şöminemizde biriken odun küllerini leylak, gül ve mazı diplerine dökmeyi düşünüyorum sakıncası olur mu fikrinizi almak isterim? Tuzsuz çekirdek kabuğu, kuru kozalak, fındık, ceviz kabuğu, boyasız karton koliler ve gazete atıkları da yakıyoruz bazı zamanlar. Tutuşturucu veya her hangi bir kimyasal madde kullanmıyoruz. Teşekkür ederim.

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 15:15   #57
Ağaç Dostu

Yanıt veren olmamış, külleri çöpe mi dökeyim, bahçeme mi? Fikri olan varsa çok memnun olurum.

Nilüfercem beğendi.
Eski 17-12-2012, 16:27   #58
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Ben, Odun külünü potasyum gübresi olarak kullanılıyorum ama 3 kat kükürtle karıştırarak. Yoksa asit dengesini bozar ve bitkiyi yakar.Kükürtle karıştırın ve az kullanın bence. Kükürt asit derecesini düşürür.

Tabi tporağın potasyum değerini bilmek gerek önce.Potasyum eksiği varsa kullanılmalı. Genelde Türkiye toprakları potasyumca zengin diye biliyorum.

Örneğin bu yıl kül ve kükürt karışımı Gojilerin meyveleri belirgin şekilde büyük oldu.

Kömür külü asla kullanılmamalı bence...

Sudenur beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 16:53   #59
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Ağaçlarda külü 1990 yılından beri Babamdan öğrendiğim şekli ile kullanıyorum. O yıllarda diktiğimiz ceviz fidanlarının dibine bir kat odun külü bir kat yaprak sererek, fidanları kışa hazırlardık. Fidanlar kocaman ağaç oldular. Bol ceviz yiyebiliyoruz.
Bu usul köyümüzde babadan kalma bir metot ve uzun yıllardır uygulana gelmekte. Ama nedenini önceki yazılarda uzmanların görüşünü okuyunca anladım. Ben bu uygulamayı fidanı kışın meydana gelecek donlardan kökleri koruyacağını varsayarak yapıyordum. Meğerse besin değeri de varmış.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 20:58   #60
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim yanıtlar için. Kömür kullanmıyoruz sadece odun külü atığımız oluyor fakat kükürtle ne oranda karıştıracağımı tam olarak anlayamadım?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024