agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2011, 12:35   #661
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn Çatıkol
Kuşkucu ve sorgulayıcı yaklaşımınızı takdir ediyorum.
Zeytin sineğine gereksiz yere kurban verdiğiniz zeytinlerinize üzüldüm. Tıbbi açıdan katkılarınızın devamını bekliyoruz.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 12:41   #662
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi catikol Mesajı Göster
..
İstanbul'dan kaçıp "uzak bahçemde" geçirdiğim 3 günden sonra, tekrar "yakın işbirliği" içinde bulunabileceğim sizlerleyim.

...
Acaba sizlerin kaolin uygulaması tecrübelerinizden benim durumumda olanların da yararlanabileceği, farklı uygulamaların sonuçlarını daha kolayca kıyaslayabileceğimiz bir döküman yaratılabilir mi? Mesela zeytin için; yöre, meyve tipi, uygulama takvimi, kullanılan araç gereç, kullanılan maddeler ve kıyaslanabilir bir skor notu gibi.
Bunu gelecek yıl _ sonuçları alalım_ bir sisteme oturtmayı düşünüyoruz.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 12:45   #663
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Halil Bey
Bu söylediklerinizden aşağıdaki sonucu çıkarabilir miyim?

Bugünlerde kaolin gittikçe artan bir şekilde zeytinlerde kullanılmakta. Zeytin sineğinin zararı çok yüksek düzeyde azaltıldığında, meyveye giriş yolu nispeten daha kolay olan (ne yaparsanız yapın sap yüzeyi meyve yüzeyi kadar düzgün olmadığından kaolin ile homojen biçimde kaplanamayacaktır) tripslerin veya meyveye giriş yolu nispeten açık olan diğer zararlıların (varsa) zararının daha fazla artacağını söyleyebilir miyiz? Örneğin, bu yıl trips zararı geçen yıllara oranla daha fazla oldu mu?

Eski 10-10-2011, 13:02   #664
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
kaolinin tek bir reçetesimi var? UV rakım enlem gibi değerlerlemi oluyor?

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 16:07   #665
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kaolin tek başına saptan çekirdeğe giren zararlının zararını büyük ölçüde azaltıyor. Bizim bölgede bu yıl ağaçlardaki zeytinin üçte biri yere indi. Her ağacın altında halı gibi zeytin var. Buna harşın bizim ağaçlarda, ağaç başına 8-10 tane sayıyorum. Kaolin kullanan bir başka bahçede de durum benzeri.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 17:36   #666
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn MeyveliTepe

Sizin bölgede hala kaolin kullanmayanlar mı var?

Eski 10-10-2011, 18:38   #667
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, maalesef henüz çoğunluk kullanmıyor. Aslında geçen yıl bir sürü kaolin alındı ama zeytin olmayınca kullanmadılar. Bu yıl zeytin çok ama alışkanlık kazanmamış oldukları için yine kullanmadılar. Bu yılki bol zeytini tümden kaybedince seneye kullanırlar artık

Bir bodur elma bahçesinde, bir kaç zeytinlikte, bir kaç serada biberlerde kullandılar.

Eski 10-10-2011, 19:07   #668
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Bizim bölgede kullanan bahçe sayısı katlanarak hızla artıyor. Herkes neticeden şimdiye kadar memnun.

Anladığım şu ki, bahçe sahipleri internet, sipariş, havale gibi işlemlerle uğraşmak istemiyorlar.

Çözüm olarak, gelecek sene anlaşacağımız bir firmadan toptan alıp, lojistik bir üs gibi kendimiz dağıtmayı düşünüyoruz. Sn GümeTepe adayımız

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 19:33   #669
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Sevgili arkadaşlar ,bu sene cevizde %50 verim kaybı yaşadım
elimizde kaolin kili olmasına karşın maalesef kullanmaya zaman bulamadım
ağcın göneş görmeyen tarfındaki cevizlerde sorun yok fakat güney tarafındaki cevizlerin büyük kısmı güneş yanıklığna mağruz kaldı
kaolin kilini kullınımı artık zorunlu olduğunu yaşayarak öğrenmek tecrübenin en acısı

Eklenen Resimler

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 19:41   #670
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
..
Çözüm olarak, gelecek sene anlaşacağımız bir firmadan toptan alıp, lojistik bir üs gibi kendimiz dağıtmayı düşünüyoruz. Sn GümeTepe adayımız
İyi çözüm...

Bizde buna da gerek yok, kooperatifimiz var. Yeter ki niyet olsun, getirip stoklamak, dağıtmak kolay

Esasında mesele şu. Bizim buralarda ağaçları güneşten koruma ihtiyacı belirleyici değil. Halihazırda 16 liralık bir zehiri belirli bir takvime göre bir, bilemedin iki kere attılar mı yettiğini düşünüyorlar. Bunda daha çok sebzecilikle uğraşmalarının da payı büyük.

Zeytini ticari bir ürün olarak görmüyorlar. Buradaki çeşitler az bulunur çeşit olduğu ve miktarı da az olduğu için üretici birliklerine gitmez. İhtiyaç fazlasını elden satıyorlar zaten. Aynı dönemde ayıklanmış gemliğin fiyatı 2,5-3 lira iken samanlı çeşidi, ayıklanmış ama işlenmemiş halde kilosu 7-8 liradan, Karamürsel-Su çeşidi 5-6 liradan gider.

Düzenleyen MeyveliTepe : 10-10-2011 saat 21:15
Eski 10-10-2011, 21:20   #671
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  zeytinler.jpg
Views: 1043
Size:  62.3 KB

Pazar sabaha karşı başlayan yağmur öğleden sonra 1-2 saat ara verdiğinde zeytinlerin genel görünüşü.

Eski 10-10-2011, 21:31   #672
Ağaçsever

Kirmit's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Ben de buralara yazmak istiyorum artık ama hala o mertebeye ulaşamadım. Biraz sitem ettim gibi ama bunda kimsenin suçu yok işin tuhafı. Allah bana da nasip etsin bahçe yapmak ve kaolinle bitki zararlıları mücadelesi, amin. Belki yazarsam, kuantum düşünce ile daha çabuk olur dedim

Kirmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 22:40   #673
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Bu sene fındık bahçesinde deneme amaçlı kullandığım sun shader kaolin kilinden memnun kaldım. Senelerdir kurak tan etkilenen bir yer vardı orda ki denemelerim sonunda ne ağaçlar nede ürün güneşten zarar görmedi ilk defa bu sene o bölgeden fındık topladım. İnşallah seneye bütün bahçede kullanmak.

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 23:25   #674
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2011
Sn. Meyvelitepe

ben de Eceabat' taki uzak bahçemde bulunan zeytin ağaçlarımı bir başka severken, tüm yörede zeytinden verim elde edilememe sebebiyle ilgilenilmediğine, vazgeçilmişliğine şaşırıyorum. Kasası - ki yaklaşık 25 kilo - 5 TL ye domates üretmeyi tercih ediyorlar.

Bu bölgede kaolin kullanan ilk ben olacağım sanırım. Umarım önce beyaz ağaçlarımla sonra da ürün miktarıyla ilgi çekerim de bir hareketlenme olur.

Sizlerin uygulama sonuçlarını ve yöntemleri anlatacağınız karşılaştırılabilir raporlarınızı da bölgedeki zirai çevrelere tanıtmayı amaçlıyorum. Tecrübelerle edinilecek kaolin altın standartı cetvelinde sizin çok önemli katkınız olacağını düşünüyorum.

catikol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 00:39   #675
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar ,bu sene cevizde %50 verim kaybı yaşadım
...
İleti 670 deki ceviz ağacı meyvesinde görünen ' ceviz iç kurdu' zararlısı gibi duruyor, güneş yanıklığı değil.

Güneş yanıklığı daha çok yaprakta görülür, meyvede değil.

Kaoline delfin, madex ve ya gülleci bulamacı karıştırarak kullanmak çift etki yapacaktır.

Bol verim diliyorum.

Eski 11-10-2011, 00:43   #676
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
... deneme amaçlı kullandığım sun shader kaolin kilinden memnun kaldım. .
Sn. athena-asena ben de sun shader' den memnunum. İçine bir az arap sabunu ne etido 67 kullanmak etkisini arttırıyor.

Saygılar

Eski 11-10-2011, 00:47   #677
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Halil Bey
Bu söylediklerinizden aşağıdaki sonucu çıkarabilir miyim?

Bugünlerde kaolin gittikçe artan bir şekilde zeytinlerde kullanılmakta. Zeytin sineğinin zararı çok yüksek düzeyde azaltıldığında, meyveye giriş yolu nispeten daha kolay olan (ne yaparsanız yapın sap yüzeyi meyve yüzeyi kadar düzgün olmadığından kaolin ile homojen biçimde kaplanamayacaktır) tripslerin veya meyveye giriş yolu nispeten açık olan diğer zararlıların (varsa) zararının daha fazla artacağını söyleyebilir miyiz? Örneğin, bu yıl trips zararı geçen yıllara oranla daha fazla oldu mu?
Sevgili doğasever,

bunu yarın resimle anlatmayı düşünüyorum.

Zeytin sineği ve tripsi meyveye farklı zarar veriyor. O zaman daha iyi anlatırım.

Saygılar

Eski 11-10-2011, 01:24   #678
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kirmit Mesajı Göster
... Belki yazarsam, kuantum düşünce ile daha çabuk olur dedim
...dediniz;

'' Ve bu deneyde; sanıldığının aksine, her zaman bir gerçeklik ortaya çıkar, daha doğrusu her zaman bir gerçeklik ortaya çıkmıştır, bu da '' hiç bir şeyin kesin olmadığıdır.''

'Tavşan deliğine' _ harikalar diyarına_ açılan kapıdan geçtiğimizde, hepimiz geleceği yaratırız... Yani dışımızda olanı hep birlikte yaratırız. Var olan dışımızda mıdır; evet diyorsak, hiç birimiz masum değiliz.

Ya da 'gerekli doğamızı anlamaya başladığımızda artık soru da cevap da yoktur.'

Sadece idrak vardır...

O zaman hiç ölmeyeceğimizi bilerek işe koyuluruz...

Belki ölüm diye bir şey yoktur...

Belki de kaosun için de de bir düzen vardır...

Sevgili Kirmit;

ilk yaratıkların denizden karaya tırmandığı yılları geçtik, geriye mi gittik nedir?

Bak ne diyor A. Einstein;
' Realite bir hayaldir, fakat sürekli olandır.'

Paralel evren de buluşmak dileği ile... hoş geldiniz ...

(Quantum da olsa dileklerinizde dikkatli olun _ kaolinli bir bahçe hayali_ çünkü gerçekleşebilir...

Saygılar

Eski 11-10-2011, 10:08   #679
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Halil Bey
Biz "kuantum" sözcüğü sizi buralara getirebiliyorsa, çoktan paralel evrende buluştuk demektir. Sevgiyle kalın...

Eski 11-10-2011, 10:10   #680
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Yukardaki mesajda "biz," "bir" olacaktı. Mesaj düzeltme butonum olmadığı için tekrar mesajla düzeltme yapabiliyorum sadece.

Eski 12-10-2011, 22:35   #681
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bu yıl çok yerde yoğun görünen zeytin dökülme sebebi, zeytin sineğinden olmayabilir.
Dökülme sebebi zeytin meyvesinin sapından giren tripsi olabilir. Ve buna kaolin pek etkili değil.

Zeytin sineğine kaolin etkili. Zeytin sineğinin zararını görmek şu an daha erken.

Zeytin sineği meyveye yağ yürüdüğünde yani tane yumuşadığında 'V' şeklinde çizer ve yumurtayı bırakır.
Çekirdek etrafında galeri açar ve tane dökülür. Bunu şimdilerde ' vuruk' şeklinde meyve üstünde görürsünüz.

Meyve sineği olan tripsiyi tane üzerinde göremezsiniz.

Tanenin sapından girer ve çekirdeğe ulaşır. Yani çekirdeğin içine girer, etli kesimine değil.
Burada tane sapı zarar görür ve tane _ sağlam görünür_ dökülür.

İşte buna tek başına çok kaolin etkili değil... Ama zararı oldukca azaltıyor.

Yani kaolin tanenin sap kısmını kapatıyor ve zararlı buradan giremiyor. Ama yine az da olsa dökülme oluyor.

Burada kaoline gülleci bulamacı karıştırılırsa hiç dökülme görülmüyor.

Saygılar
Sevgili Halil Önen,

Zeytinci değilim şu an ama çok okuğum için çok sevdiğim Ege'de hayalini kurduğum çiflikte zeytinci olacağım herhalde. Hele ki bu kadar detay anlatımlarla okuyunca. 100 yıllık verim ve 500 yıl ve ötesi yaşam ağacı. Saygı ve sevgi duymamak elde değil.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2011, 22:43   #682
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Ayrıca paralel evrende buluşmak dileğiyle

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 11:51   #683
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2011
Halil Abi;
Kaolini biliyorsun beraber uyguladık.Ama zeytinlerde ortalarında senin bahsettiğin gibi siyah çizikler ve kararmalar gördüm..Bunun nedeni ne olabilir???Seneye gülleci bulamacını da kullanırsak bu sorun ortadan kalkar mı????
Çünkü yeşil zeytinleri toplayıp sebze haline götürdüğümde biraz fiyatı düştü...
Tüm zeytincilerede buradan sesleniyorum !!! Zeytinlerinizi sofralık olarak değerlendirin , yeşil iken çekiştelik,kararıncada hurmalık olarak... Yağ olarak değerlendirmekten kat kat daha iyi...1 kilo zeytini 2,5 tl den satsanız , 1 kilo yağ 5 kilo zeytinden çıksa yağın kilosu gelir size 10 tl ye... oysaki 1 kilo yağ fiyatı maalesef ki 6-7-8 tl aralığında....Yövmiyeci parasını bile zor karşılıyor.

egeselin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 13:07   #684
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egeselin Mesajı Göster
Halil Abi;
Kaolini biliyorsun beraber uyguladık.Ama zeytinlerde ortalarında senin bahsettiğin gibi siyah çizikler ve kararmalar gördüm..Bunun nedeni ne olabilir???Seneye gülleci bulamacını da kullanırsak bu sorun ortadan kalkar mı????
.
Name:  vuruk (2).JPG
Views: 1060
Size:  33.1 KB

Bu ve buna benzer bir şeyse zeytin vuruğu. Bu zeytinde kaolin ve gülleci bulamacı kullanılmadı.

Sadece kaolin kullanılanlarda da belirsiz olur. Sinek zararlısı yoğun ise...

Name:  vuruk (3).JPG
Views: 1048
Size:  33.5 KB

Sinek sadece yumurta bırakır ama yumurta larvaya dönüşmez. Bezen çizikler şeklinde kararmalar da görülür.

Name:  vuruk.JPG
Views: 931
Size:  34.0 KB

Dıştan görünen kararma kabuğun hemen altındadır. Daha içerilere gitmez. Burada vuruk güçlüdür, tanenin yarısına kadar işlemiştir. Kaolin kullanıldığında bu kadar güçlü olmamalıdır.

Kaliteyi düşürür...

Gülleci bulamacı bunun için bire bir. Bende hiç görülmedi. Kaoline gülleci bulamacı karışırıp kullanmak çok daha iyi...

Saygılar.

Eski 22-10-2011, 17:52   #685
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu deliği gördüğünüzde zeytin sineği kabuğun altına yumurta bırakmış, yumurta kabuğun altında çatlayıp minik larva çıkmış, zeytin etiyle beslenip büyümüş, sonra da koca bir delik açarak dışarı çıkmış demektir. Dıştan belli olan kabuğun hemen altında yuvarlak kararma var ama henüz delik yok ise larva hala içerde olmalı. Yapılan uygulama her ne ise sineğin yumurta bırakmasını engellememiş.

Eski 03-11-2011, 20:57   #686
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2011
Eylülden beri kimse uğramamış buraya.Zeytinler toplandı iş bitti herhalde.Tabi bu arada yaz bitti kış geldi.Kaolinlik bir işde kalmadı.

baymetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 21:26   #687
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Aslında kaolinlik iş kalmadı denilemez, zira en büyük kış sorunlarından birisi bir çok bitkinin dona karşı korunumunu sağlamak. Kaolin kilinin soğuğa karşı bitkiyi ne derece korududğunuda bu başlık altında görmek gerektiğini düşünüyorum, faydalarından birisininde bu olduğu söyleniyor çünkü. Zira soğuğa karşı korunumu sağlaması bakımından Cropaid diye bir ürünümüz vardı ama maalesef patent meselesi yüzünden artık üretilemediğini duydum, doğruysa soğuğa karşı bitkiyi koruyan az seçenekten birisi kaolin kili.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 20:39   #688
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2011
Adına bakılırsa türk ürünü olmasa gerek.Ben zeytine sıkılan kaolinin sonra ne şekilde yok edildiğni merak ediyorum.Çünkü yayıcı yapıştırıcı kullanıldığı için olsa gerek meyvenin üzerinden silinmiyor kolay kolay.Elle silinirse geçiyor ancak.

baymetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 21:53   #689
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baymetin Mesajı Göster
Adına bakılırsa türk ürünü olmasa gerek.Ben zeytine sıkılan kaolinin sonra ne şekilde yok edildiğni merak ediyorum.Çünkü yayıcı yapıştırıcı kullanıldığı için olsa gerek meyvenin üzerinden silinmiyor kolay kolay.Elle silinirse geçiyor ancak.
Yok edilmesi gerekmiyor. Mide ilacı olarak da kullanılan doğal bir ürün.

Eski 04-11-2011, 22:01   #690
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Aslında kaolinlik iş kalmadı denilemez, zira en büyük kış sorunlarından birisi bir çok bitkinin dona karşı korunumunu sağlamak. Kaolin kilinin soğuğa karşı bitkiyi ne derece korududğunuda bu başlık altında görmek gerektiğini düşünüyorum, faydalarından birisininde bu olduğu söyleniyor çünkü. Zira soğuğa karşı korunumu sağlaması bakımından Cropaid diye bir ürünümüz vardı ama maalesef patent meselesi yüzünden artık üretilemediğini duydum, doğruysa soğuğa karşı bitkiyi koruyan az seçenekten birisi kaolin kili.
Bunu Menemen İlçe Tarım'dan bana da söylemişlerdi. Meteorolijiden don ihbarı geldiğinde bazı çiftçiler bir gün önce kaolin uygulaması yapıyorlarmış. Ben de gülleci karıştırıp kullanmayı düşünüyorum. Tabii sadece zeytinlerde değil. Nar ağaçları da soğuktan çok etkileniyor.

Hatırlattığınız için teşekkürler Selahattin hocam.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024