agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2016, 13:21   #1291
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Bazı yaprak uçlarında kurumalar da oluşmağa başladı.

Eklenen Resimler

çiçeksever ve Milla beğendi.
lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 14:03   #1292
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Toprağınızın PH seviyesini bilseydik iyi olacaktı. Rhododendron aynı diğer açelyalar gibi hayli asitik toprak sever. Toprak PH seviyesinin yüksek olması bitkinin bir çok minerali alamamasına sebep olur. Bu yüzden de demir ve magnezyum eksikliği semptomları gösterir.

Sizin yerinize olsaydım ne yapardım? Öncelikle toprak PH seviyesini ölçmeye çalışırdım (büyük ihtimal de yüksek çıkardı). PH seviyesini düşürmek için bitkilerin taç altlarına kükürt serpiştirip toprakla karıştırırdım. Buna ilave, 5 litre suda 1-2 çorba kaşığı epsom tuzu, 1 çay kaşığı da demir sülfatı iyice eritir, bulabiliyorsam biraz da düşük PH'lı fulvik asit ekler kökten verirdim. Ayrıca bol yanmış koyun gübresini de bitki tacı altına yayıp toprak ile karıştırırdım.

idris şenol beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 14:41   #1293
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Sayın MeyveliTepe, öncelikle ilginizden dolayı size minnettarım. Bahçe toprağımın PH seviyyesının ölçmüş olmasam da yüksek olması herhalinden belli, üstelik suyumuz da kireçli. Söylediklerinizi uygulamağa çalışıcam.
Yanmış koyun gübresi bulmam biraz zor, ama yeterince yanmış büyükbaş hayvan gübresi varımdır, kameliyaya ve bahçemdeki herdemyeşil ağaçlara ( leylandi, şımşır, taflan ve mazılara) da hayvan gübresi kullana bilirmiğim?
Önceden teşekkür ederim, saygılar.

YeniBON beğendi.
lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 15:02   #1294
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hayvan gübresi iyice olgunlaşmış durumda ise kullanılır.

Eski 12-02-2016, 10:17   #1295
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2015
Merhaba,
Toprağını zenginleştirmek için önümüzdeki ay arsama korunga ekimi yapmayı istiyorum. Tohumların gelişimlerini desteklemek için bir gece evvelinden hümik aside, köklerin azot sabitleme kabiliyeti artsın diye de ekim yapmadan hemen önce rhizobium bakterilerine bulayıp ekim yapmayı düşünüyorum. Bu ikisinin birlikte kullanılması sıkıntı oluşturur mu? Bir de bu uygulama zamanları (hümik asidi bir gece önce, bakteriyi de ekim öncesinde) doğru mudur? Tavsiyeleriniz olursa memnun olurum Şimdiden teşekkürler.

coskunahm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 11:51   #1296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2016
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe, Humik asit yapmayı deneyecekseniz önce 1 litre gibi bir deneme yapın, tecrübe kazanın, ondan sonra daha çoğunu yaparsınız.

Syn Meyvelitepe; Belirttiğiniz ölçeklerde ilk denemeyi yaptım, PH,11,80 / HUM,FULV 11 / ORG MAD 13 . ORFE TEKNİK Firma önerisine göre de bir örnek yaptım, PH 13.20 / HUM FULV 13 / ORG MAD % 20 .Karıştırma işlemini tam olarak yapamamış olabilirim.Acemiliğimle İlk deneyimde sonuçları olumlu gördüm,analizleri sakarya ünv. kimya bölümünde tanıdık arkadaşlar yaptılar.Büyük ölçekte yapacağım örnekten LABEN e göndereceğim.Sonuç hakkında sizin yorumlarınızda benim için önemli.

Ayrıca, Remlak arkadaşımızın bahsettiği % 85 lik toz fulvik üründen deneme için bende almıştım. http://i.hizliresim.com/3PWZVp.jpg , ürünü tahlil ettirdim, PH 6,24 / FULV 1,3 / ORG MAD 1,4 (1 LT SUYA 20 GR TOZ FULV) % 85 i yaklaşık olarak verdiği söylendi.

Tank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 13:45   #1297
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yaptığınız denemelerde kullandığınız malzemelerin ölçülerini su dahil tam olarak verirseniz iyi olur.

Eski 17-02-2016, 21:30   #1298
Yeni Üye

1. deneme: 1 lt de iyoniz su / 14 gr koh / 140 gr toz agronil. 2.deneme : 1 lt de iyoniz su / 50 gr koh / 250 gr toz agronil.

Eski 17-02-2016, 22:16   #1299
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Her iki denemede de elde ettiğiniz sıvı humik asit miktarı 1 lt.

1. denemede 140 gr leonardit ve 14 gr koh kullandınız. Elde ettiğiniz 1 litre humik asitin 110 gr'ı H+F asit.

2. denemede 250gr leonardit ve 50 gr koh kullandınız. Elde ettiğiniz 1 litre humik asitin 130 gr'ı H+F asit.

İlk denemede 140gr leonarditten 110 gr humik ve fulvik asit çıkarttınız. Verimlilik %78

İkinci denemede 250gr leonarditten 130 gr humik ve fulvik asit çıkarttınız. Verimlilik %52

İkinci denemede 36gr daha fazla koh kullandınız (%250 daha fazla)

İlkinin 11,80 PH değerine karşı çok alkali 13,20 PH seviyesinde solusyon elde ettiniz.

Bir de bu mesajda anlattığım Nitrik Asit ön işlemlisini de deneyin. Bunun çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu yöntemde farklılık sadece elde edilen humik ve fulvik asit miktarlarında değil, aynı zamanda elde edilen humik asitin niteliğinin de farklı ve çok daha yarayışlı olmasında.

Not: Nitrik asit ile ön işlemli humik asit yapımında bir noktayı değiştirmek isterim. leonardit nitrik asit ile muamele edilip süzüldükten sonra süzüntü nitrik asit plastik bir kaba alınıp bir kenara konmalı. Süzgeç kağıdının üzerinde kalan leonardit öylece kurutulmak yerine normal su ile yıkanarak nitrik asitten olabildiğince arındırılıp öyle kurutulmalı.

mtarslan ve dongyul beğendi.
Eski 17-02-2016, 23:04   #1300
Yeni Üye

syn meyvelitepe :
[QUOTE=MeyveliTepe;1436094]Nitrik asit ile ön işlemli humik asit yapılma denemesini küçük bir miktar ile yaptım. Sonuç bilimsel araştırmalarda söylendiği gibi daha başarılı görünüyor. Leonardit olarak tescilinden yüksek humik asit oranlı ve toz halde bir malzeme kullanmıştım. Geriye hemen hemen hiç bir şey kalmadı, neredeyse tamamen çözündü.

Denemek istiyorum, fakat kullanılan malzemelerin kalitesi, elde edilecek sonuçlarda tereddütleri en aza indirmeye yarayacaktır.Bu sebeple, paragrafta belirttiğiniz toz leonardit malzemeyi ve nitrik asiti sakıncası yoksa yazabilirmisiniz. İnşallah daha iyi bir sonuç çıkacaktır. Verimlilik mukayesesi gerçekten düşüncemi netleştirmeye katkı sağladı. Emeğinize teşekkür ederim.

Ayrıca,bazı yabancı kaynaklardan alıntı olarak yapılan çevirilerde işlem sırasında önce leonardtin suya dökülmesi, hemen arkasından KOH un ilavesi önerilmektedir.böyle bir işlem sırasının sonuca etkisi olabilirmi ? (Nitrik asit kullanılmayan işlem için.)

Eski 17-02-2016, 23:42   #1301
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Benim kendi uygulamalarımda kullandığım leonardit, çok sene önce alınmış agrohum idi. Ancak bu malzeme granül değil toz. Yaptırdığınız analizler doğru ise sizin kullandığınız malzemede de sorun yok. İkinci denemenizde çok fazla KOH kullanmanıza rağmen malzemedeki humik ve fulvik asitin tamamını su azlığından çözemediniz. Ayrıca KOH çok fazla olduğu için PH da gereksiz yere çok yüksek oldu. Hem cebinize hem de tarlanıza zarar.

Nitrik asiti bu gibi malzemeleri satan yerlerde %55 konsantrasyonunda bulabilirsiniz.

Önce leonarditin suya dökülmesi sonra KOH eklenmesinin bir mantığının olduğunu sanmıyorum. Leonarditi suya döktüğünüzde anında dibe iner.

YeniBON ve mustafa1453 beğendi.
Eski 01-03-2016, 13:44   #1302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
İnternette çok farklı ve çeşitli markalar var. Şu iyi bu iyi tanımı yapamıyorum. Siz hangi markaları kullanıyorsunuz acaba ?

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 21:40   #1303
/

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Herkese Merhaba; hümik asit veya fülvik asit yapımında kullandığınız malzemenin granül **** toz olması çok önemli değil; %40 hümik-fülvik oranı olan 25 kiloluk bir leonardite 15 lira verirken bunu %60 a çıktığını söyleyen tozlarda en az 100 lira. illa çok olacak diye takılmayın ucuzunu alın maksat fayda maliyet oranıdır .. Ayrıca hümik ile fülvik arasında mutlaka yazılmış olmasına karşın tekrarlamak istediğim bir özellik vardır: fülvik asit denen bileşim her türlü sıvıda çözünür ve katyon değişim kapasityesi hümik asite göre fazladır. Fülvik asit yaprakta alınmasına rağmen hümik asit molekül büyüklüğü nedeniyle yapraktan bitki içine alınamaz. hümik asit toprağa yüksek konsantrasnyonlarda verildiği zaman kimse kılcal kök kanallarını tıkamıyor diyemez .. Hümik asit daha çok toprağı bitkinin rahat etmesi için hazırlar fülvik asit ise bitkiye taşınma işlemlerini gerçekleştiriri. fülvikasit tüm ph derecelerinde çözünürken asıl hümik asit ph 8 9 10 civarı tam çözünme sağlar. kendi yaptığınız hümik asiti sulandırıp niktik asit damlattığınız zaman dipte çökme olduğunu gözlemleyebilirsiniz. SAygılarımla Esen Kalın.

merdefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 11:17   #1304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2016
Leonardit

Hocam merhaba,
bu leonarditin pH değeri bizim için önemli mi? piyasada pHsına göre fiyatlandırılmış leonarditler mevcut. Acaba hangisinden alalıyım?
Birde hocam leonarditi parçalarken potasyumhidroksitin yerine sodyum hidroksit kullansam topraktaki verimi etkiler mi?
teşekkür ediyorum smile ifade simgesi

cevizagaciş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 12:29   #1305
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizagaciş Mesajı Göster
Hocam merhaba,
bu leonarditin pH değeri bizim için önemli mi? piyasada pHsına göre fiyatlandırılmış leonarditler mevcut. Acaba hangisinden alalıyım?
Birde hocam leonarditi parçalarken potasyumhidroksitin yerine sodyum hidroksit kullansam topraktaki verimi etkiler mi?
teşekkür ediyorum smile ifade simgesi
Evet, leonardit PH'ı önemlidir. PH seviyesinin düşük olması içindeki safsızlıkların, kireç, taş, toprak vb.nin az olduğunun da bir göstergesidir.

Sodyum toprak ve bitkiler için zararlıdır, potasyum faydalı. Böyle bir fark var.

tarku ve mustafa1453 beğendi.
Eski 05-03-2016, 08:02   #1306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Asıl yardımınızı şimdi rica ediyorum. Agrohum marka toz olanı aldım. Fiyatı 25 tl + kargoya geldi. Bir yerde 75 tlye satılıyor ki 3 katı kar ederek bizi ne yerine koyduğunu merak ediyorum. Değerleri şu şekilde ;

Hümik asitler %75±10
Nem %17±5
Toplam Organik Madde %85
İz elementler %3
Toprak minarelleri (SiO2, Al2O3) %7
pH %4±1
E.C 2,5 dS/m±0,5
C/N 17±1
Boyut 0-3 mm
Çözünürlük (%1'lik KOH solüsyonunda) Çok yüksek

33 sayfanın 25'ini okudum ama çoğunluk hep sıvı olanı kullanmış. Ben ise toz olanı aldım. Kullanacağım alanlar ; 7-8 yaşlarındaki meyve ağaçları (dut, erik, incir, elma, hurma vs), sebzeler (domates, biber, kabak, patlıcan vs), çok büyük boydaki ortancalar. Buraya kadar herşey iyi hoş, fakat bu ürünü ne zaman, ne kadar ağaçlar haricindekilere nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Biraz detaylı olacak ama yardımcı olursanız çok sevinirim

Son olarak şunu ekleyeyim ; Bahçemiz İstanbul-Çatalca'da. Yer yer aşırı killi, yer yer benim tabirimle sert tarla toprağı gibi. Ek olarak biofarm sıvı gübre almayı düşünüyorum. Doğru bir düşünce mi ? Yoksa onun yerine başka birşey kullanmam daha mı isabetli olur ?

CheNell ve Likos beğendi.

Düzenleyen furkan yıldız : 05-03-2016 saat 09:51
furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 09:46   #1307
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhaba Tarım bakanlığından onaylı leonardit üreticilerinin listesini nereden bulabilirim? Google deli etti beni. Tarım bakanlığı sitesine giriyorum, link bombardımanına tutuluyorum. Oradan oraya gezip duruyorum.

Yarasa gübresi sayfasında ürgüp yarasa gübresi firması hakkında olumsuz yazılar okudum. Bu firma leonardit ve zeolit satışı da yapıyormuş. Leonadit için labaratuardan alınmış analiz raporunu yolladılar. Bu firmanın Tarım bakanlığından tescilli üretici olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Name:  001ürgüb gübre- ön sayfa.jpg
Views: 2846
Size:  72.3 KB

Name:  002 ürgüb gübre-analiz sayfası.jpg
Views: 2787
Size:  62.2 KB

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 19:32   #1308
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
28. sayfaya kadar dayanabildim. Beynim karıncalandı. Buraya kadar anladığım; Leonardit kullanmayacağız. Leonardit yerine kömür tozu satıp, beni kaz yerine koymaları çok muhtemel. Bunun yerine ilçemizde üretilen TKİ hümas ile şeker fabrikasından alacağım melası toprağa karıştıracağım. Ya bahçe komple gider, ya düzelir.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 19:48   #1309
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
tki humas kullandım . iyidir.

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 14:33   #1310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
arkadaşlar selamlar.foruma yeni üye oldum.Kahramanmaraş merkezde Altınyaprak organik gübre firma adı altında 6 değişik markayla toz ve granül organik toprak düzenleyici LEONARDİT üreten bir firmayız.forumdaki yazılanların çoğunu okudum leonardit hakkında soracağınız soruları naçizane bilgimiz dahilinde cevaplamak isterim.sitemiz www.altinaprakorganik.com

YeniBON ve duy-gu beğendi.
LEOMİXLEONARDİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 15:27   #1311
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
28. sayfaya kadar dayanabildim. Beynim karıncalandı. Buraya kadar anladığım; Leonardit kullanmayacağız. Leonardit yerine kömür tozu satıp, beni kaz yerine koymaları çok muhtemel. Bunun yerine ilçemizde üretilen TKİ hümas ile şeker fabrikasından alacağım melası toprağa karıştıracağım. Ya bahçe komple gider, ya düzelir.
Melası dekara 1-2 litre gelecek şekilde sulama suyuna karıştırarak bir dolu bir boş tüm bitkileriniz de kullanmanız çok yararlı olacaktır.

TKİ hümas'a gelince onun orijinal ambalajının üzerinde hangi ölçülerde nasıl kullanacağınız zaten yazar.

Melas ile Huması karıştıracak olursanız huması önerilenden biraz daha az kullanmanızda fayda var. (Melasın içerisinde bir miktar hümik asit olduğu söylenmektedir.)

Aynı karışımın içerisine 15-20 günde bir önerilen miktar kadar iz element takviyesi yapmanız daha da etkili olacaktır.

Korkulacak bir şey yok.

Kolay gelsin.

tarku ve duy-gu beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 15:32   #1312
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
Merhaba
Antalyadaki bahçemiz için toprak düzenlemesi yapmak amacı ile haziran-temmuz aylarında 4-5 kamyon leonardit almayı düşünüyorum. Ödemenin bir kısmını ürün tesliminden sonraki analize göre yapmayı kabul eden içine kömür tozu katmayacak veya yerine gidya yollamayacak kişiler iletişime geçebilir.Nakliye uygunluğu açısından Antalya yakınları tercih sebebi olabilir.Teşekkürler.

kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 10:00   #1313
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
merhaba ben leonardit kullandım. tarım ilaçları ve gübre satan bi dükkandan aldım. aldığım satıcı pek bilgili değildi bu konuda. ama alıp kullandım. kömüre benziyor. topraksız tarımda kullandım. bitkinin köklerine faydası oldu ve gelişim döneminde olumlu sonuçlar aldım. bir tarlam olsa kesin kullanırdım. aynı zamanda humik asit zaten bitkinin büyümesi ile ilgili. tavsiye ederim. Fakat odun kömürü de aynı işi görebilir mi? afrikada savanada çıkan büyük yangınlardan sonra yağan ilk yağmurlarla bitkiler çok hızlı bir büyüme evresine giriyorlar. bunun nedenini de kömürleşmiş bitkilere bağlıyorlar.

mustafa1453 beğendi.
tetrax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 23:15   #1314
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Ebayden 13 euro ya Blackjak marka sivi humik ve fulvik asit aldim. Cok koyu kivamli siyah bir maddeydi. Fazlasinin zarar verebilecegini bilmedigim icin soylenenden biraz daha bol bi miktarda alti litre suya karistirdim (litre basina iki kapak koydum, tavsiye edilen miktar 2-5 ml). Daha sonra bi bardak kadar sivi gubreyi de ekleyip seramda bitkilerin dibine doktum. Serama su vermedigim icin uzun zamandir bir gubre verememistim, boylece o isi de hallederim diye dusundum. Karisima yine iki caykasigi kadar tarimsal demir tozu ekledim. Ozellikle patlican bitkilerinde, karisimin dokuldugu yapraklarda yanmalar olustu. Babam koklere de zarar vermistir dediginde baya endiselendim ama olayin uzerinden bir hafta gecti ve hala iyi durumda bitkiler. Bir faydasi oldu mu olmadi mi bilemiyorum tabi. Meyveler cikmaya basladiginda tekrar uygulamayi dusunuyorum. Belki bidahaki sefere yapraktan deneyebilirim. PH sorunu icin de ben genelde dengelemek icin tarimsal kirec uyguluyorum. Cok pahali gelmesine ragmen merak edip aldim, bakalim hasat zamani bi faydasini gorebilecek miyiz.

redbullah beğendi.
flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 15:58   #1315
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasedir Mesajı Göster
Merhaba
Antalyadaki bahçemiz için toprak düzenlemesi yapmak amacı ile haziran-temmuz aylarında 4-5 kamyon leonardit almayı düşünüyorum. Ödemenin bir kısmını ürün tesliminden sonraki analize göre yapmayı kabul eden içine kömür tozu katmayacak veya yerine gidya yollamayacak kişiler iletişime geçebilir.Nakliye uygunluğu açısından Antalya yakınları tercih sebebi olabilir.Teşekkürler.
Ürününe güvenen leonarditçi bir arkadaş halen ortaya çıkmadı.Sanırım daha fazla beklemenin anlamı yok...

kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 16:21   #1316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasedir Mesajı Göster
Ürününe güvenen leonarditçi bir arkadaş halen ortaya çıkmadı.Sanırım daha fazla beklemenin anlamı yok...
Leonardit ile ilgilenen değerli arkadaşlar; Elbistan menşeli ürünümüzle ilgili her türlü deneme ve garantiyi sunuyorum. 25 kg'lık çuvallarda satış fiyatımız kdv dahil 12,5 tl'dir. İstanbul'da şubemiz bulunmaktadır. Diğer bölgelere de bayiilik verilecektir.
Saygılarımla... ÖZCAN YILDIZ- 0541 393 65 53
analiz raporumuz aşağıdadır.
Name:  ANALİZ1.jpg
Views: 2078
Size:  66.2 KB

Eklenen Resimler

süsbitkileri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 17:18   #1317
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu üründe PH seviyesi neden bu kadar yüksek?

Eski 23-08-2016, 16:29   #1318
Yeni Üye

aslında normal olan PH derecesi budur. Bakanlık seviyesi 4.5 ile 7.9 arasıdır.
katı halde PH'ın yüksek olması çözülmesini daha da kolaylaştırmaktadır. PH'ın 7'nin altına düşmesi asidik hale getirip bazik ortamda (toprakta) çözülme zorlaşır. Bunun tespiti için çözünürlük testi yapılabilir.
Saygılarımla...

Eski 23-08-2016, 19:36   #1319
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Benim bildiğim, leonardit safsızlıklardan arındığı ölçüde PH seviyesi düşer. PH seviyesinin yüksek olması içeriğindeki kireç vb. safsızlıklar sebebiyledir. PH seviyesinin yüksek olmasının çözünürlük ile pozitif anlamda bir ilgisi yoktur. Safsızlıklardan yeterince arınmış leonardit düşük PH seviyesine rağmen alkali solusyonda çökelti bırakmadan çözünür. Aksine içinde safsızlık barındıran leonarditte epey miktarda çökelti kalır.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 24-08-2016, 12:13   #1320
Yeni Üye

Leonardit ocaklardan taş yapılar şeklinde çıkar. Saf leonardit diye birşey yoktur. Farklı katmanlarda farklı kalitelerde leonardit çıkabilir. pH nın saflıkla ilgisi yoktur. Eğer çözünme sonucu çökelti kalıyorsa bu çökelti bizim açımızdan çok önemlidir ve bu çökeltiye potasyum Hümayun'un denir ki tarımda en önemli ürünlerin başında gelmektedir. Leonardit çıkarılan Bu damarlarda kireç olması mümkün değildir. Ülkemizde leonarditten sıvı hümik asit yapımı üretimi yapılmaktadır. Eğer bu amaçla kullanılacak ise düşük pH lı leonardit istenebilir. Bu amaçla birçok firma lenarditin içerisine toz kükürt karıştırarak pH iyi düşürmektedirler. Fakat toprak ıslahına yönelik leonardit kullanımında düşük pH tercih edilmez. Nedenlerin birisi de kullanılan diğer kimyasallarında yapısını bozabilir. Unutulmamalıdır ki leonardit içindeki hümik asit yüksek pH da çözünür ve toprak ıslahında katı humik asit kullanılır yani leonardit. pH nın yüksek olması da istenmez toprak yapısını bozabilir bu nedenle 6.5-7 pH uygun bir pH dır ve toprağın yapısıyla ilgili olumsuz bir etki yapmaz. Saygılarımla...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024