agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2013, 10:23   #931
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Ben toz leonardi'ti sağolsun çamtepe nin tavsiyesi ile hazem Kimya'dan aldım özellikleri çuvalın üzerinde yazanla aynı.

Tonaj başına fiyat çok daha uygun oluyor.Tonaj dışında fiyat inanılmaz fahiş.
1 tonuna 700 tl ye anlaştım.25 kg'lik çuvallarda çuval başı 20 tl 'ye geliyor.Nakliye konusundada orta bir yol bulduk daha sonra ben araç buldum kendim nakliyeyi sağlayacağım.

Leonardit kullanımını killi ve kireçli toprakların ıslahı için düşünmüştüm.Ancak bazı makaleleri ve bu konunun sayfalarının hepsini okuduktan sonra kesinlikle toprağın organik yapısını düzeltmek için ve yazamadığım bir çok faydalı iş için kullanılmasında fayda görüyorum.Kış bakımına yetişemedim ama bahara hazırlıklarıma başladım.

ilk aşamada 300 fidana 2'er kilodan 1 ton Kullanacağım.

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 10:45   #932
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sayın aviator34..
Toz humat ile toz (granül) leonardit oldukça farklı şeyler diye biliyorum ben..
Humat doğrudan çözünen,bitki tarafından hemen alınabilen, çabuk etkili,tepkimeyle elde edilmiş bir humikasit konsantresi, toz leonardit ise koşullara bağlı olarak toprakta çözünen ve humikasit salınımlı bir madde..
Yanılıyor muyum acaba?
Humatı yapraktanda verebilirsiniz ama granül leonarditi suda eritilerek yapraktan verilip yarar sağlanabileceğini sanmıyorum..
İkisi farklı maddeler..
Biri görünürde çok çok ucuz gibi ama topraktaki işlevinin pratik olduğunu sanmıyorum..
Ben iki yıl bahsettiğiniz granül leonarditi verdim zeytinliğime..ayrıca tepkimeye girmesi için 3x15 gübreyle birlikte saçtım toprağa..ama bu yıl humatı tercih ettim..

Düzenleyen pria : 24-01-2013 saat 12:06
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 07:41   #933
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın aviator34..
Toz humat ile toz (granül) leonardit oldukça farklı şeyler diye biliyorum ben..
Humat doğrudan çözünen,bitki tarafından hemen alınabilen, çabuk etkili,tepkimeyle elde edilmiş bir humikasit konsantresi, toz leonardit ise koşullara bağlı olarak toprakta çözünen ve humikasit salınımlı bir madde..
Yanılıyor muyum acaba?
Humatı yapraktanda verebilirsiniz ama granül leonarditi suda eritilerek yapraktan verilip yarar sağlanabileceğini sanmıyorum..
İkisi farklı maddeler..
Biri görünürde çok çok ucuz gibi ama topraktaki işlevinin pratik olduğunu sanmıyorum..
Ben iki yıl bahsettiğiniz granül leonarditi verdim zeytinliğime..ayrıca tepkimeye girmesi için 3x15 gübreyle birlikte saçtım toprağa..ama bu yıl humatı tercih ettim..
Sayın pria Ben sizin yazdığınız yazı ile kıyaslama yapmak için yazmamıştım.Bu marka leonarditten kullananan varmı **** alan varsa kaç para vermiş onun için yazmıştım ama olsun bu sayede humat'ın ne olduğunu öğrenmiş oldum bende TKİ nin humas'ından almıştım 20 litre baharda kullanacağım...

saygılar

Eski 25-01-2013, 17:44   #934
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
alan varsa kaç para vermiş onun için yazmıştım
Ben 2011 ve 12 yıllarında sizinle aynı fiyatlardan granül leonardit alıp kullandim zeytinliğime..Dekara 50'şer kilo civarında..
Fakat markası değişikti; OR-GÜB'tü..
Biga'da hala 25 kilosu 20 lira..ayrıca borlu..

YeniBON beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 09:07   #935
Yeni Üye

organiksa's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
LEONARDIT

Dr. Boris Levinsky diyorki!..

Dünyanın bütün kimyacıları birleşsek bu inanılmaz ve eşsiz maddeyi
oluşturabilmemiz mümkün değildir,
Canlı ve cansız maddeler arasındaki bağı oluşturan HUMATLAR tabiat
ananın bize bir armağanıdır

İlk defa ABD-Kuzey Dakota Eyaletinde Dr. Leonard tarafından bulunmuş olmasından dolayı bu adı almıştır.

hümik asitler iyon değişim kapasitesi ve tamponlama özelliği (pH dengesi) gibi fiziko-kimyasal özellikleri de büyük oranda belirlemektedir. Bu özellikler sadece bitki besin maddelerinin bitki tarafından alınması ve toprakta tutunmasını sağlamakla kalmaz, toprak tuzlanmasının (asiditesinin) olumsuz etkilerinden de korumaktadır. Yeterli düzeyde hümik asit içeren bir toprağın bitki gelişimi ve büyümesine olumlu ve net bir etki sağlayacağı kati delillerle ortaya konmuştur.

**Hümik maddelerin hücre büyümesine ve bölünmesine olan etkisini gösteren birçok rapor bulmak mümkündür. Ayrıca hümik asitlerin tohumların çimlenme kalitesini ve bitkinin vitamin içeriğini arttırdığı kanıtlanmıştır.
**Canlıların hastalık ve zararlılara karşı direncini arttırmaktadır.
**Hümik asit çok hassas bir ajan gibi çalışmakta, zar geçirgenliğini arttırmakta, hücre bölünmesini hızlandırmaktadır.

anti viral(virüs önleyici) özelliği gösteren humik asitin, vücut direncini arttırıcı özelliği nedeniyle domuz gribinden korunmaya karşı en etkili madde olduğu belirtiliyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Tutar, anti viral(virüs önleyici) özelliği gösteren humik asitin, vücut direncini arttırıcı özelliği nedeniyle domuz gribinden korunmaya karşı en etkili madde olduğunu, domuz gribine karşı yürütülen bilimsel çalışmalarda humik asitten yararlanılması gerektiğini söyledi.

Humit asitin bilinen en güçlü anti oksidan, anti viral, anti mikrobiyal, radikal yakalayıcı ve en iyi vücut düzenleyici olması nedeniyle, insan sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar verdiğinin bilimsel olarak ispatlandığını kaydeden Tutar, dünyadaki birçok bilim adamının humik asit üzerinde çalıştığını söyledi.

ilim adamları humik maddelerin canlı organizmaların geçmişteki yapılarından gelen DNA’larının küçük parçacıklarından daha farklı bir şey olmadığını keşfetmişlerdir. Diğer bir deyişle, humik maddeler hayata anlam, enerji, sağlık ve dünya ile onun içinde yaşayan canlı türlerine yenilik vermesi bakımından ‘tabiatın sütü’dür. Bu ‘süt’ sağlık ve tıp tarihindeki en önemli buluşlardan biri olmaktadır.

LEONARDİT

Bahçenizi hangi maliyetlerle yaptırırsanız yaptırın , iyi bir bakım uygulamadığınız sürece emekleriniz boşa gidecektir.
Bahçeniz çoğunlukla bitkilrden, yani canlılardan oluşur, ve onlarda bizler gibi doğru beslenmeye , suya ve bakıma ihtiyaç duyarlar.
bazı bitkilerin besin ihtiyaçları diğerlerinden farklıdır, bununla birlikte topraklarda çeşitlilik gösterdiğinden, her toprak için aynı gübreyi uygulamak iyi sonuç vermeyecektir.
Bahçenizin gübre ihtiyacını belirlemek için konuyu iyi bilen birisiyle görüşmeniz zaman ve paradan tasarruf sağlayacaktır.
Çimlerinizi sürekli biçtiğinizi düşünürsek her biçimde bir miktar besininde topraktan uzaklaştığını düşünebiliriz. Bunu telafi etmessek toprağımızdan eski verimi alamayız. Çimin sağlıklı ve güzel görünebilmesi için gerekli ürünlerle takviyesi, bahçenizin mutlu bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.
Bitkilerin gerekli besinleri rahatça alabilmesi için toprağın PH değerlerinin dengede olması önemlidir. Bunun için bir toprak analiziyle işe başlayabilir **** deneyimli bir uzmanın gözlemlerinden yararlanabilirsiniz.
Bundan sonra toprağı iyileştirmek için gerekli olan malzemelerin temini ve uygulması sorununuzu çözecektir.
bahçenizin aylık periyodik bakımında bahçenizin ihtiyaç duyduüu besinleri temin etmekteyiz. bununla birlikte kendinizde satınalıp uygulamak istediğinizde size yardımcı olabiliriz.

LEONARDİT KULLANIMI

Toprağı iyileştirici organik bir üründür. Doğal bir ürün oluşu , organik tarımın önemli girdilerinden biri olmasını sağlamıştır. Leonardit toprağı iyileştirmekte ve bitkilerin besin alımını tetiklemektedir. Kurak geçecek havaları dikkate alırsak toprağınızın su tutma kapasitesini arttırmak bir çözüm gibi görünebilir. Bunun için çim ekerken tu tutucu malzemelerle toprağınızı takviye ederek, susuzluk sorununa kısmen çözüm getirebiliyoruz.
Su tutucuları bizde **** kendinizde uygulayabilirsiniz. Gerek bahçenizde ve gerekse saksılarınızda rahatlıkla su tutucuları uygulayarak, daha az aralıklarla bitkilerinizi sulamanız mümkündür. leonardit uygulamalarıyla bahçenizde iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bunun için lütfen bizi arayın.

Leonardit Hakkında Genel Bilgiler:

Toprakların sürdürülebilir kullanımını devam ettirmek, çevre kirliliğini azaltmak ve dünyada organik tarıma olan talebin artması gözönüne alındığında azotlu ve fosforlu ticaret gübrelerinin kullanımını aza indirmek amacıyla organik gübre kullanımına ağırlık verilmesinin gerektiği ortaya çıkan bir gerçektir. Bu bakımdan ülkemizde bulunan organik kaynaklar yeterli miktarlardadır. Bu kaynaklardan birisi de toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini iyileştirebilecek nitelikte olan Leonardit materyalidir.
Pekçok araştırmacı tarafından tanımlanmış olan leonardit, yağışlı bölgelerde bitki bolluğu yüzünden ötrofik, oksijeni az olan, göl diplerinde çürümüş maddelerin çözülmesiyle oluşmuş, plastik yapılı, organik maddesi kolay tanınan ve bol miktarda organizma artığı içeren sedimenter birikimler şeklinde ifade edilebilir. Leonardit, yüksek oranda karbon ve humik asitler içeren, kömür düzeyine ulaşmamış doğal bir organik materyaldir ve organik madde içeriği % 75 gibi bir değere ulaşabilmektedir. Leonardit, içerisinde organik madde bulunan koyu renkli ve yumuşak tatlı su çamurtaşıdır. İçerisindeki organik maddeler az veya çok görülebilir. Suyu besin ve oksijence zengin olan bataklık veya göllerdeki çökelmelerle oluşur. Havasız ortamda oluşan tortul kayaçlardır.

Leonardit genellikle yeşil renkli olmakla beraber kahverengide olabilir. Kuruduğunda rengi açılarak gri renk olur. Yaş durumda iken elastik, kauçuk yapıdadır. Tansiyon ve eğilme sonucu kolay kırılma gösterir. Kuruduğunda kuvvetlice büzülerek düşük yoğunlukta sert toprakları oluşturur.

Leonardit, toprak sınıflandırma sistemlerinde, organik topraklar ordosunda ele alınmaktadır. Çeşitli alt tip ve varyetelere ayrılmaktadır. Çamurumsu yapıda, gri, gri-kahverengiden siyahımsıya kadar değişen renklerde, besin maddesi, oksijen ve sularda yaşayan organizmalarca zengin, çeşitli miktarlarda organik madde içeren, alg kapsayan tabakalarda bitkilerin fazla ayrışmaları sonucu oluşan bir çeşit toprak olarak düşünülmektedir.

Leonardit materyali bitki besin elementleri bakımından toprakla kıyaslandığında, fosfor (P 2 O 5 ) yönünden yüksek, potasyum (K) bakımından fakirdir, kalsiyum karbonat içerikleri çok yüksek, toprak reaksiyonları (pH) nötr civarındadır. Mikro elementlerden bitki tarafından alınabilir Fe, Mn, Cu, Zn analizleri yapılmış ve bu mikro elementlerin yeter düzeyde olduğu saptanmıştır. Leonardit materyalinin bitki gelişimini engelleyecek düzeyde bor içermediği belirlenmiştir.

itki besin elementleri içermesi, toksik element içeriğinin düşük olması ve humik asit içeriğinin yüksek olması nedeniyle ülkemizde bugüne kadar yapılan araştırmaların büyük bir kısmında leonardit'in gübre olarak kullanım potansiyeli üzerinde özellikle durulmuş ve bitki verimine etkisi, gübre değeri, organik madde içeriği ve humin madde içeriğinin değerlendirilmesi gibi konularda çabalar sarfedilmiştir. Bates ve Jackson (1980), kuru bazda linyit, torf, humus ve leonardit materyallerinin genellikle %5 - %20 arasında hümik asit içerdiğini rapor etmiştir. Humik maddelerin kök gelişimini, sürgün gelişimine göre arttırdığı, makro besin elementlerinin alınmasında etkili oldukları, metal katyonları ile kompleks oluşturdukları, bazılarının alımını arttırıcı, bazılarının da alımını azaltıcı etkide bulundukları yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Humin maddelerin uygun mineral besin maddelerinin bulunduğu ortamlarda toprakların biyolojik özellikleri üzerine olumlu etkilerde bulunduğu birçok araştırmayla ifade edilmiştir.

Önemli bir humik ve fulvik asit kaynağı olan leonardit Alternatif Tarımın ürettiği toprak düzenleyicilerde kullanılan diğer organik madde kaynağıdır. Üretimde kullanılan leonarditin organik madde düzeyi %50 üzerinde olup %40 düzeyinde humik asit içermesi önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca uygun pH (%6.5) düzeyi ve tuzsuz olması leonarditin tarımsal açıdan kullanımında büyük yararlar sağlamaktadır.

Tamamen organik kökenli olan ve oluşumu yüzbinlerce yıl alan Leonardit toprağa organik madde dışında humik ve fulvik asit sağlayarak toprağın kimyasal ve fiziksel kalitesini olumlu yönde geliştirmektedir. Leonardit özellikle Türkiye gibi toprakları kireççe zengin ortamlarda sağladığı organik asitlerle bitki besin maddelerinin alımını arttırmaktadır. Başka bir ifadeyle topraklarımızda yıllardır yanlış gübreleme sonucu birikmiş olan fosfor, potasyum gibi besin elementlerini çözerek bu besin elementlerinin alımını sağlamaktadır. Leonardit yüksek su tutma kapasitesi nedeniyle sulama suyunun topraktan hemen uzaklaşmasını engelleyerek düşük su tüketimini sağlamaktadır.

Önemli bir humik ve fulvik asit kaynağı olan leonardit Alternatif Tarımın ürettiği toprak düzenleyicilerde kullanılan diğer organik madde kaynağıdır. Üretimde kullanılan leonarditin organik madde düzeyi %50 üzerinde olup %40 düzeyinde humik asit içermesi önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca uygun pH (%6.5) düzeyi ve tuzsuz olması leonarditin tarımsal açıdan kullanımında büyük yararlar sağlamaktadır.

Tamamen organik kökenli olan ve oluşumu yüzbinlerce yıl alan Leonardit toprağa organik madde dışında humik ve fulvik asit sağlayarak toprağın kimyasal ve fiziksel kalitesini olumlu yönde geliştirmektedir. Leonardit özellikle Türkiye gibi toprakları kireççe zengin ortamlarda sağladığı organik asitlerle bitki besin maddelerinin alımını arttırmaktadır. Başka bir ifadeyle topraklarımızda yıllardır yanlış gübreleme sonucu birikmiş olan fosfor, potasyum gibi besin elementlerini çözerek bu besin elementlerinin alımını sağlamaktadır. Leonardit yüksek su tutma kapasitesi nedeniyle sulama suyunun topraktan hemen uzaklaşmasını engelleyerek düşük su tüketimini sağlamaktadır.
Toprağa % 0,5 ve % 0,25 oranlarında Sodyum Leonardit uygulanması sonucu çimen veriminde % 24,7 ve %14,4 oranlarında artış sağlanmıştır.
Bir tütün tarlası 3 bölüme ayrılmıştır. Bir bölüme hiç gübre ve Leonardit uygulanmamıştır. 2 ay sonra yapılan dikkatli bir inceleme sonunda gübre ve Leonardit atılmayan bölgede yetişen tütünde gövdenin zayıf olduğu ve azot eksikliği tespit edilmiştir. Leonardit uygulanan bölgede yetişen bitkilerin ise sağlam yapıda ve sağlıklı yeşil renkte oldukları belirlenmiştir.
Leonarditin süs biberlerinin gelişmesine etkisini inceleyen bir araştırma yapılmıştır. Yaklaşık 70 kg/dekar oranında Leonardit kullanılmıştır. Leonardit kullanılan bölümde biberler daha büyük boyutta daha ağır ve daha koyu kırmızı renkte olmuştur. Ayrıca, toprak yüzeyinin hemen üzerinde fazladan kökler oluşmuştur.
Farklı kaynaklardan elde edilen humik asitlerin mısır fideleri ve algae gelişmelerine etkisi incelenmiştir. Gelişmeyi düzenleyici ve hızlandırıcı en uygun humik asit oranları: mısır için 5 ppm ve algae için 60 ppm bulunmuştur. Bu oranlarda humik asit kullanıldığı durumdaki verim artışları ise; mısır için ( düşük inorganik madde içeren topraklarda ) % 30-%35 , algae için % 100 olmuştur. Humik asitin hangi kaynaktan elde edildiği test sonuçlarını etkilememiştir.
Topraktaki humik asit oranı arttıkça bitki içerisindeki fosfor konsantrasyonu da ( ürün seviyesine bağlı olmadan) artmıştır. Humik asit uygulaması ile bitkinin tepe kısımlarında yüksek demir konsantrasyonu, köklerde ise daha düşük demir konsantrasyonu gözlenmiştir.
Leonarditin ( ve humik asitin ) bitki gelişmesinde en etkili olduğu toprak türleri , düşük organik madde içeren toprak türleri olmuştur.
Leonardit, normal gübre ile birlikte, meyve ağaçlarında kullanılmıştır ve gelişmeye etkisi test edilmiştir. Leonardit’in etkisi ile gövde kesit alanların %24-%47 arası oranlarında daha fazla büyüdüğü bulunmuştur.
Rusya genelinde yapılan araştırmalarda, farklı bitkilerin yetiştiği tarlalara humik asit düşük dozda uygulanmıştır.

Elde edilen verim artışları şöyledir:
Salatalık...................................... % 34
Domates(Rivermen).................... % 23
Domates(Sonato)....................... % 17
Patates....................................... % 28
Mısır............................................ % 30
Arpa............................................ % 55
Beyaz Pirinç............................. % 20
USA, Breau of Mines (Freeman, 1970 ) tarafından yapılan arazi ve laboratuar araştırmalarında, % 84,3 humik asit içeren Leonarditin patates, soya fasulyesi ve mantar kültürü üretimde verime etkisi incelenmiştir. Araştırmalar, ürünlerin veriminde büyük artışlar olduğunu göstermiştir. North Dakota'daki bir başka araştırmada da (Agvise Inc, 1977-1979 )arpa üretiminde önemli verim artışı sağlandığını bulunmuştur.
Rusya’da da Leonardit’in ürün verimini büyük ölçüde arttırdığını kanıtlayan bir çok araştırma yapılmıştır. V.T. Syabryai (1965) Toprağa Leonardit ve NPK uygulanması sonucu, patates üretiminin 6.100 kg/ha'dan 15.000 kg/ha'ya ve lahana üretiminin 5.600 kg/ha'dan 16.500 kg/ha'ya çıktığını göstermiştir. Arpada da verimin önemli ölçüde arttığını ve bitkinin çok daha hızlı büyüdüğü tespit edilmiştir.
Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılan ayrıntılı araştırmalara göre aşağıdaki tarım bitkilerinin üretilmesinde Leonardit kullanılması ile: Darı üretiminde:%60, buğday üretiminde, %37 ve mısır üretiminde %15 oranlarında verim artışı sağlanmıştır.
Leonarditin bütün tarım ürünlerinde verimi önemli ölçüde arttırdığı araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Rusya ve diğer eski USSR Cumhuriyetlerinde yapılan uygulamalı araştırmalar sonunda bazı bitkilerde Leonardit kullanılması ile elde edilen verim artışları aşağıdaki oranlarda bulunmuştur.
Buğday %13-25 Domates %20-30
Arpa %15-18 Lahana %25-30
Karabuğday ve Darı %25-50 Elma %8-20
Mısır %30 Üzüm %25-30
Patates,havuç,pancar,turp %25-40 Bütün narenciyelerde %30-60
Pamuk %10-30 Çayır,çimen,çim %100'e kadar
Salatalık %34-38

Bunların dışında çiçek yetiştiren firmalardan alınan bilgilere göre: üretilen gül ve papatyanın miktarı %30-100 arasında artmıştır, köklenme fazlalaşmıştır ve çiçeklerin açma zamanında 10-15 gün arası erkencilik sağlanmıştır.
Leonardit tarım ürünlerinde sadece verimi arttırmakla kalmamaktadır. Ürünün kalitesini de iyileştirmektedir. Leonardit uygulanınca tarım bitkilerinin bünyelerinde daha fazla besleyici - yararlı elementler toplanmaktadır. Örneğin;

Leonardit kullanılması ile :
C vitamini: Pancarda % 100' e kadar, turpta % 30' a kadar artmıştır.
Carotene: Pancarda % 100' e kadar, lahana da % 25 artmıştır.
Riboflavin: Bazı sebzelerde % 8-14 oranında artmıştır.
Niacin: Pancarda %79 ,lahanada %42 ve turpta % 50 artmıştır.
Pancar ve lahana yapraklarında protein %16-18 ve fosfor %26-28 oranlarında artmıştır.
Patateste daha fazla nişasta birikmiştir.
Ketende daha kaliteli lifler oluşmuştur.
Köklerde daha kaliteli yağlar birikmiştir.
Pamukta nükleer asit oranı hızla artmıştır.
Ayçiçeği tohumlarında yağ oranı hızla artmıştır.
Domatesteki şeker ve C vitamini % 45 oranlarına kadar artmıştır.

Mısır, patates,salatalık, kıvırcık gibi bazı tarım ürünlerinin yetiştirilmeleri sırasında oldukça fazla azot gübreleri kullanılır. Prof. Khristeva ve öğrencileri yaptıkları araştırmalarda toprağa Leonardit ilave edilmesi ile kullanılan azot miktarında % 50 azalma olduğunu bulmuşlardır.
Ayrıca, Leonarditin cholorosis bitki hastalığını bütünüyle önlediği ABD'nde kanıtlanmıştır.
Yapılan araştırmalarda; normal gübreleme programı ile birlikte Leonardit kullanıldığı durumla, sadece normal gübreleme programının uygulandığı durum karşılaştırılmıştır. Leonardit kullanılması ile elde edilen verim artışları, diğer sonuçlar ve araştırmayı yapan kuruluşlar aşağıda sıralanmaktadır:
Bitki Araştırma Sonucu Araştırmayı Yapan Kuruluş
Soğan %25 verim artışı.%6 zayiat azalışı. Novajo Agriculture Production Industry and New mexico State University
Havuç % 84 verim artışı Novajo Agriculture Production Industry and New mexico State University
Patates %5 verim artışı Daha fazla orta boy patates Novajo Agriculture Production Industry and New mexico State University
Fasulye %10 verim artışı Fasulye tanelerinin boyutu %3,5 oranında arttı. Novajo Agriculture Production Industry and New mexico State University

ÇİM,SÜS VE ÇEVRE BİTKİLERİ
Bitki Araştırma Sonucu Araştırmayı Yapan Kuruluş
Çim, (sarmaşık çim) Renk ve kalitede iyileşme Azot oranında düşme Michigan State UniversityP.Rieke. T.Nikolai,B.Leach
Çim, (sarmaşık çim) Gelişme hızlandı. Yoğunluk ve renkte iyileşme North Carolina State UniversityDr. Charles Peacock, S.Dorer
Bermuda çimi Yüksek çim kalitesi hızlı büyüme University of FloridaJohn L. Cisar
St.Augustine Çimi %24 verim artışı Wilkinson Farm, FloridaKeith Trenow
Vinca-Salvia Büyüme indeksinde %7 artış kuru ağırlığında %83 artış University of Georgia Dr.Tim Smalley
Kırmızı Meşe 2 mm' den büyük köklerde %65 artış2 mm' den küçük köklerde % 77 artış University of GeorgiaDr. Tim Smalley
Narenciye fideleri % 24 oranında daha hızlı gelişme Becker GrovesLynn Ellis
Live meşesi 10 ay içerisinde calipergelişmesinde, % 4,5 artış Lone Star Growers / Color Spot.Chris. Fox

Lee ve Bartlett (1976) yaptıkları araştırmalarla: mısır yetiştirilen toprağa humik asit ilave edilince kök ve sürgünlerde gelişmenin canlandığını, hızlandığını ve mısır veriminin %87 arttığını bulmuşlardır. Bu araştırmalarda, ayrıca topraktaki humik asit oranı arttırıldıkça bitkideki fosfor oranında arttığı da kanıtlanmıştır. Bu araştırma, humik asitin bitkilerin topraktaki fosforu alma yeteneklerini nasıl arttırdığını göstermektedir.
Merkez California' da domates yetiştirilen bitişik 4 tarlanın 2 tanesine sadece 5kg/dekar oranında Leonardit uygulanmıştır. Leonardit uygulanan iki tarladan ortalama 1 ton/ dekar daha fazla ürün alınmıştır.
Yine aynı yerde , 6 domates tarlasını her birinin yarısına , arka arkaya iki yıl, Leonardit uygulanmıştır. Leonardit uygulanan bölgeler ile uygulanmayan bölgeler arasındaki farkın ikinci yıl daha fazla olduğu ölçülmüştür. Verim artışı ikinci yıl daha fazla olmaktadır.
U.S. Agronomy Associates tarafından California, Washinton ve Idaho eyaletlerindeki pamuk, yonca, patates ve elma tarlalarında ve bahçelerinde yapılan testlerde, Leonardit uygulanınca verimin % 20 oranına kadar arttığı bulunmuştur.
ABD' nin batısındaki büyük çiftliklerde Leonardit uygulanması ile ilgili geniş çaplı araştırma ve testler yapılmıştır. Bu testlerde, Leonardit’in önemli ölçüde verim artışı sağlanmasının yanısıra, kullanılan su ve gübre miktarlarında da küçümsenmeyecek azalmalara neden olduğu bulunmuştur. Ayrıca, Leonardit sürekli kullanılınca , her geçen yıl verim artışı bir önceki yıla göre daha fazla olduğu gibi , su ve gübre ihtiyacı da bir önceki yıla göre biraz daha azalmıştır. Üçüncü yılda ,sulama suyu miktarında % 15 ve tarlaya atılan fosfat gübre miktarında % 10 oranlarında azalma olduğu bulunmuştur.
Sladky' nin yaptığı araştırmalarda humik asidin domates fidelerinde çimlenmeyi ve büyümeyi çok hızlandırdığı bulunmuştur. Aşağıdaki şekil Sladky' nin araştırma sonuçlarını göstermektedir. 50 ppm oranında humik asit kullanılınca kök ve gövdede büyüme 2 misline yakın artmıştır.
Humik asitin, kavun bitkisinin kök ve sürgünlerinde büyümeyi nasıl etkilediği aşağıda şekilde yer almaktadır. En uygun humik asit oranı 37 ppm bulunmuştur. Bu oranda humik asit kullanılınca kökler 2 misline yakın ve sürgünler 2 mislinden fazla büyümüştür. Salatalık için ise, en uygun humik asit oranı 100 ppm bulunmuştur.

SONUÇ

Leonardit veya Leonardit’ten elde edilen humik asit ile, Dünyanın çok farklı bölgelerinde ve bizzat tarlada ( veya serada ) yapılan uygulamalı testlerin sonuçları özet olarak anlatılmıştır. Bu farklı yerlerde ve farklı bitkiler için yapılan testlerin ürün verimi artışıyla ilgili sonuçları bir araya getirilerek ayrı bir tablo yapılmıştır ve aşağıda verilmektedir.
Hem yazıda anlatılan örneklerden, hem de aşağıdaki tablodan
kolayca anlaşılabileceği gibi, Leonardit ( ve humik asit ) her türlü toprakta ve her türlü üründe, tartışmasız bir şekilde çok önemli oranlarda verim artışları sağlamaktadır.

Aynı bitki için farklı testlerde farklı verim artışı oranları bulunmasının nedenleri:
Toprak niteliklerini farklı olması,
Kullanılan Leonardit ( veya humik asit ) kalitelerinin farklı olması,
İklimsel farklılıklar,Test şartlarının ve test yöntemlerinin farklı olmasıdır.

Organik madde bitkisel ve hayvansal kalıntıların toprağa karıştırıldığında belirli bir süre sonunda biyolojik ve fiziko-kimya olaylara maruz kalarak bozunma daha sonrada parçalanma olur. Bu dokuların organik kısımlarının bozunup parçalanmasına humifikasyon, inorganik kısımlarının bozunup parçalanmasına mineralizasyon denir. Organik maddelerin humifikasyona girmesi topraktaki mikro organizmalar tarafından sağlanır. Mikro organizmalarının en büyük beslenme kaynağı C (Karbon) grublarıdır.

Bu olayların devamı süresince ortaya çıkan ürün Hümik asittir. Humik asitler uzun ömürlü organik maddeler olup, katyon değişim kapasitelerinin bütün organik gübrelerden daha yüksek olması sebebi ile besin maddelerini en yüksek düzeyde absorbe ederek, bitkiler ile toprağa doğal ve organik bir yolla yaşamsal besin maddelerini makro, mikro (izelementler) ve vitaminleri, aminoasitleri sağlamanın en mükemmel bir yoludur. Hümik asitler toprakta, hayvan gübresinde, torf yataklarında, denizlerde, linyitte, leonarditte bulunur. En önemli kaynak Leonardit’dir. Leonardit linyitin kömürleşme esnasında yüksek oksidasyona uğramış halidir.
Leonardit bitki gelişim düzenleyicisidir. Bu nedenle gübrelerle kullanılması gerekmektedir. Gübrelerin etkinliğini artırır ve toprakta yıkanıp yitmesini engeller. Leonardit organik madde olarak tamamen ayrıştığı için hayvan gübresi ve kompost gibi toprakta parçalanıp gitmez. Bahsedilen organik maddelrin parçalanmasında C/N oranı çok önemlidir. Bu gibi maddelerin toprağa verilmesinde azotun tutulmasını ve bitkiye verilmesinde sorunlar yaratabilir. Bunun sonucunda da mikroorganizmalar tarafından tüketilir ve humus formuna dönüşmez ve mineralize olur.

organiksa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 09:56   #936
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Leonardit ve Hümik asit mucize sunmuyor. Kullanmaya karar vermeden önce Denizakvaryumu'nun alıntıladığı şu yazıyı okumakta fayda var.

Tarımda Leonardit Kullanımı‏

ciroz ve mtarslan beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 10:30   #937
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
evet çok enteresan bir bakış açısı
düşününce insan hak veriyor
temel problem sadece ve sadece organık madde eksikliğidir
diyerleri iştah şurubudur

mtarslan beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 14:22   #938
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
Ben toz leonardi'ti sağolsun çamtepe nin tavsiyesi ile hazem Kimya'dan aldım özellikleri çuvalın üzerinde yazanla aynı.

1 tonuna 700 tl ye anlaştım.25 kg'lik çuvallarda çuval başı 20 tl 'ye geliyor.Nakliye konusundada orta bir yol bulduk daha sonra ben araç buldum kendim nakliyeyi sağlayacağım.

Leonardit kullanımını killi ve kireçli toprakların ıslahı için düşünmüştüm.Ancak bazı makaleleri ve bu konunun sayfalarının hepsini okuduktan sonra kesinlikle toprağın organik yapısını düzeltmek için ve yazamadığım bir çok faydalı iş için kullanılmasında fayda görüyorum.Kış bakımına yetişemedim ama bahara hazırlıklarıma başladım.

sn arkadaşlar benim bildiğim leonardit organik madde hümikfulvik asitten yükksekolur burda gördüğüm leonardit %75 hümik asit %70 organik madde yazıyor normalde %75 organik madde %55 veya %60 hümik asit olur leonarditin organik maddesi hümik asit oranına göre yüksek olur ben afşinde alıyorum %78 organik madde %58 de hümik fulvik asit içerisi

mtarslan beğendi.
cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 19:30   #939
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
fidanlarımda bu yıl karden leonardit kullandım 3 yaşlı fidana 2 kilo leonardit ve 1 yemek kaşığı izotarın toz potasyumunu verdim inşallah faydalı olur saygılar

mtarslan beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 20:07   #940
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
fidanlarımda bu yıl karden leonardit kullandım 3 yaşlı fidana 2 kilo leonardit ve 1 yemek kaşığı izotarın toz potasyumunu verdim inşallah faydalı olur saygılar
fiyatları konusunda da bilgi verirmisiniz..

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 15:13   #941
Ağaç Dostu

Kdv kargo dahil 25 kiloluk çuvalı 20 tl bayiden satışları 25 kilo 10 tl

abay54 beğendi.
Eski 28-02-2013, 23:48   #942
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2012
Alıntı:

Merhabalar sayın aviator34,

Yukarıda yazdığınız ürünün bileşenlerini inceledim,
bende almayı düşünüyorum. Bu bakımdan sormak istiyorum;
bahsettiğiniz markaya ait leonardit ürünü alabildiniz mi,
kullanım sonuçları için erken tabi ki.

Sipariş safhası, nakliye, ürünün size ulaştığı andaki fiziki durumu,
kullanılabilirlik vb gibi, ilk gözlemlerinizi aktarabilir misiniz?

mtarslan beğendi.
mimeren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 08:40   #943
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimeren Mesajı Göster
Merhabalar sayın aviator34,

Yukarıda yazdığınız ürünün bileşenlerini inceledim,
bende almayı düşünüyorum. Bu bakımdan sormak istiyorum;
bahsettiğiniz markaya ait leonardit ürünü alabildiniz mi,
kullanım sonuçları için erken tabi ki.

Sipariş safhası, nakliye, ürünün size ulaştığı andaki fiziki durumu,
kullanılabilirlik vb gibi, ilk gözlemlerinizi aktarabilir misiniz?
Selamlar sayın mimeren

Ben 1 ton aldım.700 tl verdim nakliyeyi yazdığım gibi anlaşırız demiştik sonra ben kendi binek aracımla 2 sefer'de götürürüm dedim.Yoksa 200 km. için 100 tl falan konuşulmuştu.
Kullanım olarak geçen hafta fidan dikim harcına 2 çuval karıştırdım.Ben silivride trakya bölge bayinden alıyorum,Barış bey var çok yardımcı oluyor ancak 1 tonun altında 25 kg'lık fiyat 20 tl den 40-50 tl ye çıkıyor. DİKKAT !!!

mtarslan beğendi.
Eski 01-03-2013, 09:57   #944
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Böyle yazmakla olmaz. Analiz sonuçları hangi labratuvarda alınmıştır. Altında hangi labratuvarının yetkililerin imzası vardır. Ortaya ciddi belge kolmak gerekir. Ayrıca uygulama yapılan yerlerde neticeleri de görmek gerekir. Yani topraktaki işlerliğide iyi olmalıdır.

Eklenen Resimler

pria, miralay ve abay54 beğendi.
Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 10:58   #945
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Tekrar başa dönmek istemiyorum 32 sayfasının 20 si analiz raporları ile dolu.Defalarca 10 kez yapılmış bir muhabbet. Ben hazem kimyayı araştırdım internet sitelerinde analiz raporları var.Bakmak isteyen Oradan da bakabilir.

Eski 01-03-2013, 11:39   #946
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PERHAN
Böyle yazmakla olmaz. Analiz sonuçları hangi labratuvarda alınmıştır. Altında hangi labratuvarının yetkililerin imzası vardır. Ortaya ciddi belge kolmak gerekir. Ayrıca uygulama yapılan yerlerde neticeleri de görmek gerekir. Yani topraktaki işlerliğide iyi olmalıdır.
Bir ürün için özel firmalardan alınmış analiz raporlarına pek itibar etmemek gerek. Bazı firmaların tescil belgeleri düşük olduğu halde çok yüksek değerli analiz raporları gösteriyorlar. Analiz raporu almak için laboratuara 1 kg numune göndermek yeterlidir ve o 1 kg'ın nereden gittiği belli değildir, raporun üzerine isim ve firma olarak istenilen şey yazdırılabilir.

Bu yüzden mutlaka hangi değerlerle tescil edildiğine bakılmalı ve bakanlık tescil değerleri esas alınmalı. Tescil değeri yüksek bir ürünün, satılan tüm paketleri asgari olarak resmi tescil değerlerine sahip olmak durumundadır. Aksi halde firma ciddi hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalır. Analiz raporunun bu bakımdan hiç bir bağlayıcı yaptırımı yoktur ve maalesef müşteri kandırmak için kullanan çok oluyor.

Düzenleyen MeyveliTepe : 07-03-2013 saat 22:20 Neden: alıntı ekledim
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 14:39   #947
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Dünya ölçeğinde böyle bir forum ortamında dahi
net yanıta ulaşmak görüyoruz ki
sorunlu ve zaman alıcı olabiliyor.

Bana göre "bir kez" kazıklanabiliriz.
Büyük çaplı alım yapmak zorunda olanlar ticareti gereği riske girmek durumunda zaten.
Onlara bir şey diyemeyeceğim ama kişisel bahçesi için alım yapanlar
ufak alımlar ile deneyerek sonuçlarını zaten paylaşacaktır.
Benim gibi zaman ile kavgası olanlar, Leonardit maden sahibi amcası dayısı bulunmayanlar
beklemeyecek, 5-10 birim alıp deneyecek ve sonuçları paylaşacaktır.
Yazık kazıklayana.

Böylesi bir örgütlü sanal ortam üyesi isek... mazallah.

Ben şahsen hemen tüm alışlarımda ağaçlar.net forum üyeliğimi bir şekilde ifade ediyorum.

Yine ben tüm bahçe alış faturalarımın adres altına şunu da ekletiyorum.
agaclar.net üye no:742141

sercayolkan ve mtarslan beğendi.
Eski 01-03-2013, 17:59   #948
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Dünya ölçeğinde böyle bir forum ortamında dahi
net yanıta ulaşmak görüyoruz ki
sorunlu ve zaman alıcı olabiliyor.

Bana göre "bir kez" kazıklanabiliriz.
Büyük çaplı alım yapmak zorunda olanlar ticareti gereği riske girmek durumunda zaten.
Onlara bir şey diyemeyeceğim ama kişisel bahçesi için alım yapanlar
ufak alımlar ile deneyerek sonuçlarını zaten paylaşacaktır.
Benim gibi zaman ile kavgası olanlar, Leonardit maden sahibi amcası dayısı bulunmayanlar
beklemeyecek, 5-10 birim alıp deneyecek ve sonuçları paylaşacaktır.
Yazık kazıklayana.

Böylesi bir örgütlü sanal ortam üyesi isek... mazallah.

Ben şahsen hemen tüm alışlarımda ağaçlar.net forum üyeliğimi bir şekilde ifade ediyorum.

Yine ben tüm bahçe alış faturalarımın adres altına şunu da ekletiyorum.
agaclar.net üye no:742141
İlgilendiğiniz ürünün web sitesine baktm. Belgeler bölümünde diğer ürünlerinin yanı sıra Flash-otd ve flash-otd-a isimli ürünlerinin bakanlık resmi tescil belgelerini koymuşlar. Bu belgelerdeki değerler ilan ettikleri ve sizin de resmini alıntıladığınız değerlerle uyumlu. Bir sorun görünmüyor.

mtarslan beğendi.
Eski 01-03-2013, 21:02   #949
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
İlgilendiğiniz ürünün web sitesine baktm. Belgeler bölümünde diğer ürünlerinin yanı sıra Flash-otd ve flash-otd-a isimli ürünlerinin bakanlık resmi tescil belgelerini koymuşlar. Bu belgelerdeki değerler ilan ettikleri ve sizin de resmini alıntıladığınız değerlerle uyumlu. Bir sorun görünmüyor.
Teşekkürler...
Bana da
neticeyi yaz ortası ve sonu,
resimleriyle paylaşmak düşer artık.

Eski 02-03-2013, 14:39   #950
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Karar Değişikliği

Leonarditi Konyalı bir firmadan sipariş edeceğim
ama önce sizinle paylaşmak istedim.

agaclar.net forum üyesi olduğunu öğrendiğim Muhammed bey ile muhatap oldum.
40 torba (1 ton) için, 500 TL ye adrese teslim anlaştık.
Belgeleri aşağıdaki gibi, ne dersiniz.
1
Name:  sam0024.jpg
Views: 9649
Size:  64.7 KB
2
Name:  sam0022.jpg
Views: 9066
Size:  43.6 KB

Linkte şudur.
http://tuana-organik-gubre-leonardit...m/certificates

mtarslan beğendi.
Eski 02-03-2013, 18:01   #951
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tesciline göre, ilgili yönetmeliğe göre sahip olması gereken asgari humik+fulvik asit (%40) miktarına sahip, PH biraz yüksek. Maliyeti uygun geliyor ise içerik/maliyet performans değerlendirmesi size ait olmak üzere bir problem yok. En azından %40'lık malzemeye %70'lik dememişler

miralay, ciroz ve mtarslan beğendi.
Eski 02-03-2013, 20:09   #952
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Sayın MeyveliTepe,
Yanıtınız üzere biraz daha araştırdım.
Talip olduğum ürünün dahil olduğu aralık:

----------------------Düşük Kalite Orta Kalite Yüksek Kalite
Hümik asit içeriği ( % ):....35-50........50-65........65 - 85
Organik mad mik(% ) : .....min 35.......min 50....... min 65
pH değeri :.................... 6,5 ± 1.....5,5 ± 1 ........4 ± 1
C/N : ............................21 ± 1 ......19 ± 1 .......17 ± 1
Özgül ağırlık (gr/cm3) :....1,4 ± 0,1 .1,2 ± 0,1....0,8 ± 0,1
Bazik solüs çözünrlk : .......düşük ........orta .........yüksek

Aramaya devam.

Tekrar teşekkürler.

Eski 14-03-2013, 18:35   #953
Ağaç Dostu

iyi akşamlar sayın Tuana organik forumda satışınız olacakmı ağaçlar net üyelerine 25 kilouk parekende kargo dahil fiyatınız ne kadar?

Eski 14-03-2013, 18:45   #954
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuana organik Mesajı Göster
Tuana organiğe ait
iyi akşamlar parekende fiyatlarınız ne kadar?

Eski 14-03-2013, 19:59   #955
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Benim eşim değerler tabiiki çok önemlidir. Ama sonuçta kullanılan leonarditin getirdiği netice en önemlisidir. Hem toprak iyileşecek, hemde ürünümüzden alacağımız sonuç çok güzel olacak. Değeri çok iyi olmuş ama hiçbir sonuç alınmamışsa bunun ne değeri vardır? Ürünü incelerken hem değerlere hemde uygulama sonrasında neticesine bakmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

miralay beğendi.
Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 13:54   #956
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2012
organik madde 40-40 humik asit 40-40 torbası 15 tl
organik madde 60-70 arası humik asit 45-50 arası 25 tl
KDV dahil

mtarslan beğendi.

Düzenleyen tuana organik : 10-06-2013 saat 13:21
tuana organik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 14:00   #957
Yeni Üye

Kargo dahil torba fiyatı 25 tl dir ambarla göndermelerde kargo ücreti düşer

mtarslan beğendi.

Düzenleyen tuana organik : 10-06-2013 saat 11:15
Eski 20-03-2013, 23:05   #958
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın MeyveliTepe,
Yanıtınız üzere biraz daha araştırdım.
Talip olduğum ürünün dahil olduğu aralık:

----------------------Düşük Kalite Orta Kalite Yüksek Kalite
Hümik asit içeriği ( % ):....35-50........50-65........65 - 85
Organik mad mik(% ) : .....min 35.......min 50....... min 65
pH değeri :.................... 6,5 ± 1.....5,5 ± 1 ........4 ± 1
C/N : ............................21 ± 1 ......19 ± 1 .......17 ± 1
Özgül ağırlık (gr/cm3) :....1,4 ± 0,1 .1,2 ± 0,1....0,8 ± 0,1
Bazik solüs çözünrlk : .......düşük ........orta .........yüksek

Aramaya devam.

Tekrar teşekkürler.
İstediğiniz gibi ve uygun bir malzeme bulabildiniz mi?

Bu gibi malzemeler hacimli ve ağır olduğu için ister istemez bulunduğunuz yere olan mesafe önem kazanıyor. Bazen navlun malzeme tutarı kadar maliyet oluşturabiliyor.

Bu yüzden uygun malzeme ararken (malzeme + Navlun) değeri en düşük fakat tesciline göre humik+fulvik asit değerleri en yüksek malzemeyi bulmayı hedeflemelisiniz.

Ek: Bulacağınız alternatif ürünlerin hali hazırda geçerli organik sertifikalı olmasına dikkat etmekte yarar var.

Not: Tarımda Kullanılan Bitkisel Menşeili Organik, Organomineral Gübreler ve Toprak Düzenleyiciler ile Mikrobiyal Enzim İçerikli ve diğer ürünlerin üretimi, ithalatı, ihracatı ve Piyasaya Arzına dair Yönetmelik Ek4 No 2'de Leonardit Bir Toprak Düzenleyici olarak minimum özellikleri ile tarif edilmiştir. Burada konulan özel bir not ile; "Bitki gelişim düzenleyicisi ve bitki koruma ifadeleri kullanılmayacaktır" denilmiştir.

Organik gübre üretim izni, lisans belgesi verilen kuruluşlar ve tescil belgesi düzenlenen gübreler adresinde ise hali hazırda organik sertifikası olan her türlü organik girdi listelenmekte, iptal olanlar da belirtilmektedir. Sadece Leonardit için değil, yukarıdaki yönetmelikte anılıp uygun olarak sertifikalandırılmış tüm girdiler burada görülebilmektedir (bazen uygun ürün ararken çok yararlı oluyor).

ciroz, mimeren ve mtarslan beğendi.

Düzenleyen MeyveliTepe : 21-03-2013 saat 01:10 Neden: Ek ve Not
Eski 22-03-2013, 13:23   #959
Yeni Üye

60-70 organik madde humik fulvik asit 45-55 arası tarımla uğraşan bahçesi olan tüm değerli üreticilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeye ihtimam göstermektedir.İhtiyacı olan tüm üreticilerin ihtiyaçlarına perakende de cevap verilir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen tuana organik : 10-06-2013 saat 11:20
Eski 23-03-2013, 18:27   #960
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Tuana_organik, ürününüz ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu başlık satışa yönelik olmayıp ürünler hakkında ve leonardit'in işlevleri hakkında genel bilgi paylaşımı olduğu için mesajınızdaki fiyat ve telefon bilgisini siliyorum. İlgilenen üyeler web sitenizden size ulaşabilirler. İstiyorsanız site yönetimi ile görüşerek alış-veriş alanında satışa yönelik faaliyet de yürütebilirsiniz.

Firmanızın 4912 ve 4913 tescil numaraları ile biri toz, diğeri granül olmak üzere iki adet organik toprak düzenleyici ürün tescili mevcut.

Bu anlamda, organik toprak düzenleyicisi sıfatıyla organik tarım girdisi olarak kullanılmasına izin verilmiş.

Her iki ürününüzde de garanti edilen içerik olarak %40 humik+fulvik asit bulunduğunu yayınlamakta olduğunuz tescil belgelerinizde gördüm.

Ancak yukarıda iki ayı ürün olarak bahsettiklerinizden biri galiba başka. Fiyatı diğerine göre daha pahalı olan (%45-%50 dediğiniz), tescillerde ve
Organik gübre üretim izni, lisans belgesi verilen kuruluşlar ve tescil belgesi düzenlenen gübreler listesinde yer alanlardan biri midir?

Anlayışınıza sığınarak şunu söylemeliyim; bildiğiniz gibi bu piyasa biraz toz-duman. Eline (hangi numuneyle alındığı dahi belli olmayan) bir rapor alan leonardit satmaya çalışıyor.

Oysa o raporun hiç bir hükmü şahsiyeti bulunmuyor ve satın alan çiftçiyi korumuyor. Bu sebeple garanti edilen içeriğin aynı zamanda bir sorumluluk belgesi de olması sebebiyle geçerli tescil değerleriyle ürünleri takip etmeye çalışıyoruz.

ciroz, mtarslan ve Garga beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024