agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2012, 17:08   #61
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Benim sahip olduğum kaplumbağalar yaklaşık bir buçuk senedir satan kişide kaldılar ancak İzmir /Karşıyaka' da kalorifersiz bir evde oturdukları için isıtıcı için kırmızı ışık yayan bir lamba ve yeterli güneş ışığı olmıyan günler içinde 5 Wat lık bir UV lambası kullanıyordu ayni uygulamayı ben de yapacağım ama evim koloriferli olduğu için ısıtıcı lambayı çok kullanacağımı sanmıyorum.Ama kabuklarının sertliğini devam ettirmek açısından güeşsiz günlerde UV lambasını kullanmam çok gerekli.

Beslenmesi semiz otu,kabak, rendelenmiş havuç,özellikle roka ve ebegümeci otu ile olabiliyor canlı hayvan (sinek gibi )yemiyor.Tutsak hayatta Kalsum ihtiyacını ise haşlanmış yumurta kabukları ve akvaryumcularda sürüngenler için satılan kalsiyum tozları ile karşılamak lazım, mayıs ayından sonra açık ortamda hem güneş ihtiyacı karşılanacak tabii güneş ışını ile hemde bahçede kendi istedikleri otlarla daha sağlıklı besleneceklerini umuyorum.

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 18:02   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Acil Yardım !

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası besliyorum 1 yıldır benimle. Hiç bir sorunu yoktu bi ara gözleri şişti ilaç aldım şişlik indi. Fakat şimdi bu dönemlerde kış uykusuna girdiğini söyledi veterinerimiz bayadır durgundu. Ama yemek atınca yiyordu hareket vardı. Şimdi sabah kalktım ve kıpırdamıyordu. Elleri ve kollarına dokununca kıpırdıyor ama kafada kıpırdama yok ve gözleri açık ölmüş olmasından korkuyorum. İki veterinere götürdüm ve biri normal olucağını söyledi , diğeri ise ölmek üzere olduğunu şuan izmir de değilim ve düzgün bu işten anlayan bir veteriner bulunduğum yer de mevcut değil. Sizce ne olmuş olabilir? Soğuk algınlığı için ilaç attım diğer iki ilacınıda attım ama hareket yok sadece dokununca bacaklarını ayaklarını oynatıyor. Lütfen yardımcı olun bana

Naz Gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 18:52   #63
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın Naz Gul,

Umarım kaplumbağanız en kısa sürede normale döner.

Acaba bu bilgiler işinize yarayabilir mi?

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 20:11   #64
Yeni Üye

Ya okudum ama işime yarar bir şey bulamadım.Yine de teşekkür ederim
Çocuğumun gözleri açık kafa oynamıyor eller ayaklar hareket ediyor. Kış uykusunda böyle bir şey olur mu onu da bilmiyorum. İnternette de bilgi sınırlı kafayı yiycem ağlamaktan harap oldum.

Eski 09-02-2013, 21:29   #65
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Sayın Naz Gul,

Bir gelişme var mı?

İnternetde biraz dolaştım. Su sıcaklıgı için 28° yi öneriyorlar. Sıcaklık iyileşme sürecini etkiliyormuş.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 16:37   #66
Yeni Üye

Question

Oğlum Öldü. Felçmiş her türlü yolu denedik ama artık yok malesef..

Eski 30-11-2013, 00:44   #67

Benim ise kaplumbağalarımın sayısı iki'ye düştü anlamadığım bir şekilde yassı Afrika kaplumbağalarımdan en büyük koyu renkli kabuklu olanı Çeşme'deki evimin bahçesindeki korunaklı dolaşım alanından kayboldu.Diğer ikisi ise çok büyüdüler ,Kısa sürede resimlerini beğenilerinize sunacağım

Eski 30-11-2013, 20:24   #68
Ağaç Dostu

ezgigül's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2012
Kaplumbağalarla ilgili ilginç bir anım var, anlatmak istedim.
7 sene önce Isparta'daki Gölcük doğa parkına pikniğe gitmiştik. Bir tarafta çam ağaçları bir tarafta da krater gölü olan bir yer burası. Çamların altındaki bir masaya oturduk. Sonra çevrede 20-30 tane kaplumbağa görünmeye başladı. Baktım 1 tanesi sırt üstü yatmış. Çocuklar falan mı yaptı acaba dedim, gittim düzelttim. Çevrede çocuk aradım kimsecikler yok. Zaten sonbahardı, yakınımızda bizden başka kimse yoktu. Sonra biraz ilerdeki de anen sırt üstü dönmüş yatıyor, onu da düzelttim. İnanın bu 2 saat kadar sürdü. Ben düzeltiyorum onlar dönüyor. Ama nasıl döndüklerini göremiyoruz. 20 dk kadar sürekli baktık nasıl olur diye. Biz bakarken dönmüyorlar, bir an arkamızı dönüyoruz hepsi de dönmüş. Dönüşlerini hiç göremedik. Sanki görünmez bir el onları çeviriyor, görmeyelim diye de bizi çeviriyor.
Ben bu olayı baya bi araştırdım. Meğerse çok yaşlı kaplumbağalar nadiren de olsa topluca intihar ediyorlarmış. Aslında şahit olduğumuz bir toplu intihar sahnesiymiş. Nasıl döndüklerini görmediğimiz için belki de şahit olduk denemez

ezgigül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 05:22   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezgigül Mesajı Göster
Meğerse çok yaşlı kaplumbağalar nadiren de olsa topluca intihar ediyorlarmış. Aslında şahit olduğumuz bir toplu intihar sahnesiymiş. Nasıl döndüklerini görmediğimiz için belki de şahit olduk denemez
Çok enteresan. İlk defa duyuyorum böyle bir şeyi.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 18:26   #70

İyi akşamlar,kaplumbağalarımın gece vakti hareketlenmeleri için epey uğraştım ve hareketli hallerini çekebildim bahçeden ebegümeci dahil bir çok ot topluyorum keyifle yiyorlar ve bu sene de kış uykusuna yatmadılar çünkü izmir'in iklimi zaten ılıman ,bir evde kalorifer yanında durdukları için keyifleri iyi

Şimdi resimlerini sunuyorum.

Kaplumbağalarım Afrika lepar ve Afrika flat kaplumbağalarıdır .Türkiye'mizde doğada yetişenlerden değildir ve ithalatçıdan satın alınmıştır.

Düzenleyen selcuk44 : 01-12-2013 saat 18:43 Neden: harf düzeltildi ve kelime ilave edildi
Eski 01-12-2013, 18:29   #71

kaplumbağalar

Name:  001.jpg
Views: 1008
Size:  29.6 KB

Eski 01-12-2013, 18:34   #72

kaplumbağalarım

Name:  004.jpg
Views: 940
Size:  42.0 KB

Name:  005.jpg
Views: 933
Size:  32.4 KB

Name:  006.jpg
Views: 1057
Size:  42.2 KB

Eski 01-12-2013, 18:37   #73

kaplumbağalarım

Name:  008.jpg
Views: 616
Size:  42.1 KB

Name:  009.jpg
Views: 648
Size:  39.4 KB

Eski 01-12-2013, 18:39   #74

kaplumbağalar

Name:  012.jpg
Views: 1004
Size:  36.1 KB

habiş beğendi.
Eski 01-12-2013, 19:17   #75
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
merhaba çok şeker görünüyorlar cins kaplumbağalar gibi merak ettiğim kaç yıldır bakıyorsunuz birde kaplumğaların siğil vb hastalık bulşma ihtimalleri varmı ? birde nerede bakıyorsunuz kafes gibi bişeymi

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 20:35   #76

Merhaba sayın habiş,daha önceleri de Yerli kaplumbağaları satın almış ve 15 gün kadar besledikten sonra Çeşme paşalimanı'nda bulunan sitemizde tekrar doğaya salmıştım bu kaplumbağaları üç tane olarak üçbuçuk sene önce aldım ama bir tanesi yine çeşmedeki evimde korunaklı bakçesinden hala anlıyamadığım bir şekilde kaçtı,

Bu iki kaplumbağayı evde 24x40x45 boyutlarında bir teraryum da besliyorum içinde ithal sıkıştırılmış dezenfekte edilmiş bol miktarda talaş var ve kısa sürelerle bu talaşları hijyen açısından değiştiriyorum ve torunlarım üç senedir nerede ise beraber yatacaklar yazında bütün sitenin çocukları seviyorlar .Şimdiye kadar siğil dahil hiç bir broblem yaşamadık ama genede çıplak elle sevdikten sonra bol sabunla yıkamakta fayda var ama yazın ne torunlarıma ne de sitenin çocuklarına böyle bir uygulama yaptıramadım.Yazın ise yaklaşık 5
m2 lik 30 cm lik yükseklikte taktalarla çevirili bir bahçeleri var içinde bol kaya ve taşlar var orada gece dahil dışarıda kalıyorlar ve devamlı güneş görüyorlar çok sıcaklarda da taştan yaptığım mağralarına girerler yani beslenmeleri ve bakımları (güneş görmeleri şartı ile )çok kolay.

Düzenleyen selcuk44 : 01-12-2013 saat 20:38 Neden: eksik harfler ilve edildi
Eski 01-12-2013, 20:51   #77
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

eğlenceli bir hobi ne güzel en azından yaşadıkları doğal ortamı ona sağlıyorsunuz. değişik cins oldukları için sanırım çiftleşmezler en azından balıklardan biliyorum aynı cşnsin değişik türleri bile çiftleşmiyor

Eski 01-12-2013, 21:49   #78

Tekrar iyi akşamlar,

sizinle ayni fikirdeyim tamamiyle ayrı cinsler çiftleşemezler ve çok üzgünüm ki Türkiye'de şimdiye kadar bu Afrika leopard ve yine afrika flat cinsinden kaplumbağa besliyen bir meraklı ile hiç karşılaşmadığım için bu konu ile ilgili paylaşımlarda da bulunamıyorum

Eski 01-12-2013, 22:13   #79
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

ama yinede vardır bir yerlerde veya hayvanat bahçelerinde.. ama nasıl iletişim kurulur onu bilemiyorum.. birde nasıl temin ettiniz merak ettim tanıdık biri verdi ise vardır cinsleri onda

Eski 01-12-2013, 23:42   #80

Bu cinsleri Karşıyaka'dan aldım ama şimdi onunla da temasım kesildi.Zaten elin de de başka yoktu esasen olsa idi leopard olandan ne kadar varsa alırdım çünkü çok insancıl elden besliyebiliyorum hiç kaçmıyor ama resim çekerken flaştan rahatsız oldular.

İyi akşamlar ve sağlıklar dilerim.

habiş beğendi.
Eski 14-11-2015, 16:14   #81
Ağaçsever

ceydoruk's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Kaplumbağa

Merhaba Arkadaşlar,

Bahçemizde bir süre önce bir büyük bir de küçük kaplumbağa bulmuştuk. Büyük olanı ortalarda görünmüyor ama küçük olanı bugün bahçe temizliği sırasında kuru otların altından çıktı. Onu rahatsız etmeden bahçemizde sağlıklı bir şekilde bizimle beraber yaşamasını nasıl sağlayabiliriz bilgisi olan var mı acaba? Bu arada bahçeye yakında toprak ilavesi yapılacak ve çim ekilecek ama bu ufaklık zarar görsün istemiyorum yardımcı olur musunuz?

ceydoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 13:08   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2020
Bahcmedeki su kaplumbaga icin es ariyorum:

permakultur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2021, 14:33   #83
Ağaçsever

yabançileği43's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2021
Kara Kaplumbağam Yemeyi Reddediyor

2 yaşındaki yavru Anadolu kara kaplumbağam (Akdeniz Mahmuzlu Kara Kaplumbağası, bildiğimiz "tosbağa") hiçbir şey yemiyor. Marul, salatalık gibi sebzeler ile beslemeyi denedim. Onu bulduğum yerden karışık otlar verdim. Kiraz, yabani vişne gibi şeyler de denedim. Aslında onu yeni aldığım için çok büyük bir problem değil, alışana kadar yemez, çok sıkboğaz etmemek gerek.
Beni asıl telaşlandıran şey, dışkısında beyaz kurtlar var. Bu bağırsak parazitlerinden nasıl kurtulabilirim? Kaplumbağamı nasıl besleyebilirim? Bu parazitler onu öldürebilir mi? İlaç olarak ne kullanmalıyım? (Ya da kullanmalı mıyım?)

yabançileği43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2021, 00:31   #84
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Parazit bulunması sıkıntılı bir durum. Oldukça fazla parazit bulunmakta. Hangi parazit olduğunu tespit etmeniz gerekli. Tenya var ise onun ilacı farklı. Askarit, kıl kurdu gibi bilinen ve çok bulunan parazitlere de verilen ilaçlar farklı. Ben yavru köpeklere Helmicide şurup veriyordum. Kilosuna göre 1 cc. Yavru köpeklere içirmesi kolay. Şırınga ile ağzının yan tarafından verdiğiniz zaman onlar kendileri yalayarak şurubun tamamını bitiriyorlar. Bir süre sonra da parazit var ise görebiliyorsunuz. Tabi yumurtalardan çıkan parazitlere karşı ilaç etkili olmadığı için üç gün sonra bir daha ve onbeş gün sonra tekrar veriyorsunuz. Kaplumbağaya nasıl verilebilir biraz zor. Belki başka arkadaşlar daha iyi bilgi verebilirler.

Bahçenizde yiyecek birşeyler yetiştiriyorsanız tedavisini yaptıktan sonra hemen aldığınız yere bırakmanızı tavsiye ederim. Parazit yumurtaları gözle görülememekte. Ancak sebzeler ile alınabilmekte. Kaplumbağa gezdiği her yere parazitleri taşıyordur.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024