agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni135Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2008, 00:25   #91
Ağaç Dostu

dost.bahcivan's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2007
Galeri: 26
sorun şu bahcede bozyörük yılanımız var sanırım yavru 4-5 gündür zeytinağacının içinde
Sayın KUDRA Zeytin ağacınızdaki yılan; Ege yöresinde bahsedildiği gibi BOZYÖRÜK (Şeritli Engerek) yılanı. Ben de 3 aydır arabamda besliyorum. Halen daha birbirimize alışamadık. Çok zehirli olduğunu biliyorum. Sayın montivipera'nın tavsiyelerine uysanız iyi olur. 180 cm zunluğundaki Karayılanı kendime alıştırdım. Fakat Engerekte sansım yok gibi. Bir müddet sonra bırakmayı düşünüyorum. Yem diye verdiğim fare ısırıldıktan sonra 2-3 dakika içerisinde öldü. İnsanlar ne kadar yaşar bilmiyorum.

dost.bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 18:32   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Merhabalar,

Geçtiğimiz hafta sonu köy yolunda bir virajı döndüm ve uzakta yolun ortasında onu farkettin. Kalın ve uzun bir sopa da olabilir ama galiba yılan diye düşündüm, ezilmiş olabilir ama dikkat edeyim diyerek bir kaç metre kala durdum. Upuzun yatan bir yılan idi.

Yürüsem ön tekerlerin iç kısımları ile başı ve kuyruğu çiğnenirdi. Makinamı kılıfında ve sol tarafta bulunan kapaklı bir cebe koymuşdum. Ona bakıyor bu arada makinayı alıp, kılıfını çıkarmaya çalışır iken, kafasını kaldırdı. Soluna doğru döndü ve geldiği yere doğru akarak gitmeye başladı. Maalesef gene fotoğrafını çekmeye yetişemedim. Durduğum yer tam yolun ortası ve hemen viraj dönüşünde olduğundan bir kazaya sebebiyet vermemek için arabadan inemedim, kendime hazırlık yapmamam sebebi ile söylenerek yola devam ettim.

Rengi kirli siyaha çalan koyu yeşildi. Beyazları hiç yokdu. Orta bölümünün kalınlığı 4 parmakdan az değildi. Köyde anlattım, büyük ihtimal " dağ alası" imiş. Çok zehirli olurlarmış ve anlattığım büyüklükte nadir görünürmüş.
Bu yılan henüz hareket kabiliyetini tam kazanamamış idi, zorlanarak kaçabildi çünkü ve kuyruğu da kara yılanların olduğu gibi incecik ve bitmeyecek gibi akan bir uzunlukta değildi.

Yazın gelişi belli olmakta.

Hoşçakalın.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 15:40   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Başka bir konuyada yazdım ama acil bir yılan kovalama **** yaklaştırmama metoduna ihtiyacım var.Muhabbet kuşlarım ve tavuklarım tehlikede.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 16:30   #94
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Ben de bir ay önce üniversitemin kampüsünde, bir fakülte önünden yürürken ayağımın dibinde birşey hareket etti. Bir baktım 50-60 cm uzunluğunda, 1-1.5 parmak kalınlığında, kafasında sarı-kırmızı çizgileri olan bir yılan Gövdesinin rengini hatırlayamıyorum ama kafasındaki renkleri hatırlıyorum. Bu yılan hangi tür yılan olabilir acaba?

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 09:55   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-09-2008
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Başka bir konuyada yazdım ama acil bir yılan kovalama **** yaklaştırmama metoduna ihtiyacım var.Muhabbet kuşlarım ve tavuklarım tehlikede.
Ben toz kükürtten uzak durduklarını duymuştum. Bahçeninin kenarlarına kükürt döktüm. İşe yarayacağını umuyorum. Rica etsem yılan konusunda bilgili arkadaşlar bu konuda bir açıklama yapabilir mi? Bunun bilimsel bir altyapısı var mı yoksa bir uydurma bilgi mi?

N.Hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 21:06   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2008
yılan gelmesin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Benim yaşadığım çevrede de, bozyörük, engerek ve kör yılana çok sık rastlanıyor.Derede yaşayan su yılanlarıda gördüm.
Bozyörük diye isimlendirilen tür, koyun ve ineklerin memesinden süt içmesi ile meşhur. İnsandan korkmuyor. Çok sıkıştırılırsa havaya dikilip, ağzını açarak tıslıyor. Tecrübelerimle sabit.
Yılanın kükürt kokusunu sevmediği söyleniyor. Yılan gelmesin istiyorsanız yere kükürt serpebilirsiniz.
Sayın todor bende tam bunu araştırıyordum.Bizim bahçe evimiz var ve yılanlarda vede çocuklarım,yılanların eve gelmemesi için ne lazım diye araştırıyordum yazınızı gördüm.Acaba bu yöntem denenmişmi gerçekten işe yarıyormudur.Eğer işe yarıyorsa size minnettar kalacağım.(açıkçası ben çok korkuyorum çocukları bahane ediyorum)Birde kükürt şu üzümlere atılan şeymi?Çok teşekkür ederim.Ben birde katran,zift duydum doğrumudur acaba???

çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 23:00   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
iyi akşamlar benim ,inek,koyun,tavuklarım var 4 yıl önce yazın ahırın içinde inek yatıyor ve yılan inegin sütünü içiyor inanın çok büyüktü üstü siyay altı kırmızı beni görünce saldırdı kaçtım tüfek getidim ama kaçmıştı,1yıl sonra tavugun içinde yatıyordu sanki ehileşmiş kaçmıyo bile 2 sefer tüfekle attım vurulmadı.bu yıda yine aynı tavuk kümsinde 50tane cülüc,kimisini yedi kimisini bogdu,arkadaşlr,inanın kükürtün içinde dahi yatıyo.kükürt bir şey yapmıyo mazotda denedim faydası yok ne öldürebildim nede kaçırabildim,bana acil bir yardım teşekürler.SAYGILAR.

ato33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 11:07   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2007
merhaba,
yalovada ufak bir bahcem var cimlik alan biraz meyve istimlak delikli duvar yaninda salatalik, kabak, domates vesaire ekili cok buyuk degil hepsi keyif icin cocuklarin alismasi icin yapilmis seyler. Fakat bahcemde irili ufakli yilanlar var. Kukurt dokmustum fakat nafile, yilanlarin bahce dostu oldugunu hatta bundan ote can oldugunun bilincindeyim o yuzden oldurmeye karsiyim fakat dun bahcede kabak yapraklarinin da saklamasiyla duvardan cikip bahcivana saldirmis. henuz yeni yeni yuruyen iki tane cocugum var ve boyle bir sey baslarina gelirse hem dogadan sogurlar hem de yilanin zehirli olmasi ihtimalini goz onune alirsak cok ciddi problemlerle karsilasabilirler. Anladigim kadariyla yuvalarini delikli oldugundan istimlak duvari icine yapmislar. bu isi iki tarafa zarar vermeden nasil cozerim bilen varsa mutesekkir olurum. ayrica kukurt katran gibi seyler dokuldugunda ekinlere zarar verir mi? sulama sirasinda etkileri kaybolur mu? simdiden tesekkurler.

dandon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 10:06   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2009
İyi günler, mesajınızı okudum. Bizim bahçemizde de bu yıl iki kere yılan çıktı. Ben İstanbul Tıp Fakültesinde öğretim üyesiyim. Fakülteyi ilaçlayan firma ile konuştum. 5kg kükürt ile 2 kg toz naftalin karıştırılarak bahçeye elle serpiliyormuş. Bitkilere hiçbir zararı yok dediler. Aslında 45 gün etkili olmasına rağmen naftalin kokusundan bir daha gelmiyorlarmış. Biz bahçeyi kene, yılan, fare ve tüm zararlılara karşı bu firmaya ilaçlattık. Arzu ederseniz en azından bilgi almak için bu firmadakilerle konuşup size cep numarasını özelinizden verebilirim.

florya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 10:09   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2009
Yazmayı unuttum. Bu işlemden sonra bahçe 3 gün sulanmıyor.

florya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 10:41   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ato33 Mesajı Göster
iyi akşamlar benim ,inek,koyun,tavuklarım var 4 yıl önce yazın ahırın içinde inek yatıyor ve yılan inegin sütünü içiyor inanın çok büyüktü üstü siyay altı kırmızı beni görünce saldırdı kaçtım tüfek getidim ama kaçmıştı,1yıl sonra tavugun içinde yatıyordu sanki ehileşmiş kaçmıyo bile 2 sefer tüfekle attım vurulmadı.bu yıda yine aynı tavuk kümsinde 50tane cülüc,kimisini yedi kimisini bogdu,arkadaşlr,inanın kükürtün içinde dahi yatıyo.kükürt bir şey yapmıyo mazotda denedim faydası yok ne öldürebildim nede kaçırabildim,bana acil bir yardım teşekürler.SAYGILAR.
Bu yılanın fotoğrafını çekip foruma ekleseniz diyorum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 11:33   #102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
konya ilinde sarımsağın yılanı kaçırdığına inanılır. depo, bodrum girişi gibi yerlere sarımsak asarlar. eyrıca kükürtün bu bölgede de kaçırıcı olduğuna inanılır. en güzeli güçlü bir kedi beslemeniz

eser42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 12:23   #103
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bozyörük ise paketleyip bize gönderin. Memnuniyetle kabul ederiz

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 12:51   #104
Ağaç Dostu

Bozyörükler, köstebek de yiyebilir mi?

Eski 03-07-2009, 12:59   #105
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, her türlü küçük kemirgeni yerler. Arada eğitim zaiyatı gibi kurbağalar da gider

Eski 03-07-2009, 13:04   #106
Ağaç Dostu

Köstebekten kurtulamak isteyenlere en iyi doğal çözüm bozyörük.

Yurt dışında kesin bozyörük üretme istasyonları vardır.

Eski 03-07-2009, 13:12   #107
Ağaç Dostu

Burada bozyörük diye bahsettiğimiz yılan , oluklu kertenkele mi? Başka bir tür mü?

Eski 03-07-2009, 13:54   #108
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bozyörük'ün diğer adı hazer yılanıdır. Bizim bahçede zaman zaman rastladığımız biri büyük, diğeri küçük iki tane var.

Eski 03-07-2009, 14:11   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Merhabalar,

Sarı yılan ( ok yılanı) diye adlandırılan zehirsiz yılana bazı yörelerde bozyörük deniyor sanırım. Halbuki bozyörük yılanı korkulan, zehirli bir yılan türüdür diye ben bilmekteydim.
Bir karışıklık söz konusu yazılanlarda ve resimlerde.
Bilen bir arkadaş belki çözer meseleyi.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 14:28   #110
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ege bölgesinde engereğe de bozyörük dendiğini duymuştum. Bozyörük bölgesel olarak cinsi bilinmeyen yılanlara verilen ad gibi olmuş. Benim bildiğim hazer yılanına verilen diğer isimdir. Başka bir başlıkta da bahsi geçmişti diye hatırlıyorum.

Eski 03-07-2009, 15:01   #111
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Geçen gün sokakta kafası bedeninden ayrılmış bir yılan gördüm. İnsanlar hayvancağızın ölüsünü bile rahat bırakmıyorlardı.Sopayla kaldırıp atmaya çalışıyorlardı.Elime poşet geçirip otların içine koydum.Karşılaştığım manzara karşısında insanlığımdan utandım.Türünü bilmiyorum ama insanlara saldırdığı için öldürüldüğünü zannetmiyorum.

Eklenen Resimler

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 15:12   #112
Ağaç Dostu

Bu ölü yılana benzer hayvan sanırım oluklu kertenkele

Eski 03-07-2009, 15:39   #113
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Sevgili denizakvaryumu kesin bir bilgim yok ama gördüğüm şey yılana çok benziyordu.Biraz önce oluklu kertenkeleyi de araştırdım o da yılana çok benziyor. Oluklu kertenkele de olsa zehirsizmiş.

Eski 03-07-2009, 17:25   #114
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Ben istemem, onları öldürmeye de kıyamam ayrıca cesaret de edemem.
En iyisi onları elli metre uzaktan gözlemlemek, bahçemde karşıma çıkarsa bir daha bahçeye girebileceğimi sanmıyorum.
Bir kaç yıl önce bahçe duvarımın kenarlarına kükürt serpmiştim, yine aklıma düşürdünüz işte

çiftçi5234 beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 17:36   #115
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Sevgili Adalet Yağcı merak etmeyin sizin onlara zarar vermeyeceğinizi anladıkları zaman size zarar vermeyeceklerdir. Biliyorum görüntüsü ürkütücü ama korkumuz onlara ve bize zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Ayrıca o güzel bahçe hiç yılan için terkedilir mi?

Eski 03-07-2009, 18:37   #116
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Bozyılan zehirli diye biliyorum Bozyılan ile bozyörük farklı mı ?
Bizim köyde bozyılan bide karayılan görülüyor genelde.
Karayılan zehirsiz fakat kırbaçlıyor ayağa kalkıp(dikilip) ,Köy kahvesinde dayağını yiyenler anlatır.

Discovery izlediklerime göre yılandan korkmak yersiz çünki oda sizden korkuyor sadece üzerine basmamalı veya ilerlememelisiniz genelde kaçar.
Paslı şeyleri çok severler,Kertenkeleler oralarda çok oluyor ayrıca sıcak olur orası Paslı çinko filan varsa bahçede kaldırın.
Sütü çok sever bu yüzden çocuklara dikkat bebeklere özellikle.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2009, 12:43   #117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
yılanların resimlerini ve isimlerini görebileceğim bir internet adresi varmı? uçakla bölgesel süne ilaçlaması yapıldıktan sonra ilçe genelinde arazide yılan, kuş, ve tilki nesli azaldı buna karşılık fareler bölgemizi istila etti. yaşadığım bölgede yılanlarla dost olamız gerektiğini tüm ilçe halkı öğrenmiş bulunuyoruz. ama bölgemde bulunan yılanlar zehirlimi merak ediyorum.

eser42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 19:57   #118
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Bir kaç yıl önce yakaladığım yılanı akvaryumda beslemeye kalktım ama et yumurta süt dahil hiç bir şey yediremedim. Bir hafta sonra mecburen salı verdim. Benimki ılık soğuk hiç süt içmedi. Bir yerde okumuştum. Yilanlar süt içmezmiş. İneğin altından geçerken sallanan memelerinden ürküp ısırırmış. Benimki sakın bir yılandı parmağımdan kalın ve yavaş hareket ediyordu. Silik pembe turuncu gibi renglere sahipti kuyruğu küt başı üçgen bir metreye yakındı. Sağsol yaparak kendini akvaryum kumunba gömüyordu sadece burrundelikleri kalıyordu dışarda.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 21:53   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2006
akdeniz bölgesindeki zehirli yılanlar

selamlar arkadaşlar;
akdenizdeki zehirli yılanlar hangileridir acaba birde karşılaşılma sıklığı nedir?
malum ziraat işleriyle uğraşıyoruz.
genelde boz yılanın zehirli olduğunu söylerler. birde geçenlerde sarı üzeri siyah baklavalı bir yılan gördüm o nedir acaba?

agronomistmrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 16:54   #120
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
10 gün önce, eşimin teyzesini tarla'da çapa yaparlarken, eliyle -kaynaş- otlarını yolduğu sırada, elinden yılan ısırmış. O da yılanı öldürmüş. Yılanın -Güdük Engerek- olduğunu söyledi. Çünki buralarda kısa, kalın, küt olan boz yılanlara -güdük engerek- deniyor. Tabi hastahaneye gidip tedavi yaptırmışlar ama dün kendisini gördüğüm'de kolu hala şiş idi. Geçen yıl aynı bölgede, aynı tip bir yılan'nın ısırması sonucu, genç bir kız yaşamını yitirmişti.

Bergama'da bir aralar fare istilası vardı, Todor arkadaşımız bir kaç sayfa önce yazmış. Özellikle'de yukarıda bahsettiğim vakaların yaşandığı, Sindel Ovası-Bayırı olan bölgede, bayır kesimin'de orman bakanlığının ağaçlandırma bölgesi var. Burada çoğalan fareler ağaçların filizlerine zarar verdikleri için, 3-4 yıl kadar önce, bu ağaçlandırma bölümüne, Orman Bakanlığına bağlı ekipler tarafından, farelerle mücadele etmeleri amacıyla, çok büyük miktarda, zehirsiz türde yılanlar bırakıldı. Şu anda fareler bölgeden temizlendi ama, bu kez'de insanların yılanlarla sıkça karşılaşmaları arttı.

Resmini verdiğiniz ve Hazer yılanı diye bilinen yılan, buralarda'da Bözürük (büyük ihtimal -Bozyörük- kelimesinden türemiş), Dağ alacası gibi isimler ile anılıyor. Güdük engerek denilen tür'de boz renkli ama, bunlardan daha küt, daha kısa. İsimler farklı yörelerde, farklı şekilde biliniyor olabilir.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024