agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni135Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2008, 09:31   #31
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Amaaannnn, hiç sevmiyorum. Arada bir kör yılan dediklerinden bahçenin bayır kısmında rastlıyorum, çocuklar korkmasın diye yakalayıp atıyorum. Yakalayınca mutlaka büyük daireler çevirerek sallayın hızlı hızlı çevirin kendisini toparlıyamıyor, o zaman da fırlatın başka yere atın.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 10:14   #32
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Yazık ama

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 11:38   #33
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Güler Hanım sizin bahçede yılandamı var, artık gelmek farz oldu

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 23:02   #34
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
23 Mart pazar günü Enez'de ormanda fotoğraf çekmek için bir anemon'a doğru yaklaşırken gördüm.Önce yerimden zıpladım açıkçası ,sonra kımıldamadan durdum.Oda hiç kımıldamadı.Bir kaç fotoğrafını çekip usulca uzaklaştım.Daha sonra aynı yere baktığımda gitmişti. Bilen arkadaşlar varsa merak ediyorum zehirli bir tür mü?

Eklenen Resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 00:58   #35
Ağaç Dostu

yale's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2006
Galeri: 228
Korkudan mı bilmem elim çok titremiş

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
yale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 10:29   #36
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Ailemizin yılanı

Kendimi bildim bileli köyümüzdeki bahçede,siyah,1.5 mt boylarında oldukça kalın bir yılan yaşamakta.Ailedeki herkesin bu yılanla bir anısı mutlaka vardır.Tabi benimde. Bir ağacın altında öğle yemeği sonrasında şekerleme yaparken arkadan bir kolun boynuma dolandığını hissedince kuzenim sanarak kolu tutup geriye doğru atmıştım.Tabi uyku sersemi kol değilde yılan olduğunu ikinci kez yılanın karnımın üstünden geçmesiyle anlamıştım.Nasıl paniklediğimi söylememe gerek yok sanırım.Bir kaç kez yılanı öldürme girişiminde bulunanlar oldu ama başaramadılar.Babam; bu yılanın kimseye zararı olmaz bırakın hayvanı kendi haline yaşayıp gidiyor (kendisi hayvanlar konusunda bilirkişidir) diyince bir dahada karışan olmadı.Herkesin öcü gözüyle gördüğü yılan birden ailemizin bahçede yaşayan bir bireyi haline geliverdi.Ara ara görünüp kaybolmakta hala

sibelim beğendi.
Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 20:16   #37
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bu aylarda yılan olmaz derler bir de... Göya Haziran ayında çıkarmış yeraltından...
Suyılanı olmasın bu?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 04:10   #38
Ağaç Dostu

yale's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2006
Galeri: 228
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Bu aylarda yılan olmaz derler bir de... Göya Haziran ayında çıkarmış yeraltından...
Suyılanı olmasın bu?
Su an Avustralyadayim Burada sonbahara yeni girdik .Queensland diye biryer var

herhalde orada epey ce var mis .Cekecek cesareti bulursam yollarim.

yale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 12:25   #39
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Kör yılan kendi halinde etliye sütlüye karışmayan zehirsiz bir yılan türüdür. Karadeniz bölgesinin doğusunda angona diye de isimlendirilir.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 19:06   #40
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Dün bahçde temizlik yaparken yer örtüsünün altından fotografını eklediğim yılan çıktı. Zararsız gibi görünüyor ama ne yılanı olduğunu merak ettim doğrusu.

Eklenen Resimler

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 10:51   #41
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Kudet bey, Aynı yılandan benim bahçemde de vardı. Ürkek bişeydi. Sonra kayboldu ortadan.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 11:29   #42
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Buda bir kör yılan

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 01:06   #43
herpetolog

montivipera's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Merhaba!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
23 Mart pazar günü Enez'de ormanda fotoğraf çekmek için bir anemon'a doğru yaklaşırken gördüm.Önce yerimden zıpladım açıkçası ,sonra kımıldamadan durdum.Oda hiç kımıldamadı.Bir kaç fotoğrafını çekip usulca uzaklaştım.Daha sonra aynı yere baktığımda gitmişti. Bilen arkadaşlar varsa merak ediyorum zehirli bir tür mü?
Merhabalar Vildan Hanım!
Biraz uzak kaldım, sürüngen mevsiminin başlamasıyla burası da hareketlenmiş
Koyduğunuz resim çok küçük çıkıyor, boyutunu biraz daha büyütüp koyabilirseniz daha iyi olacak. Ama buna rağmen resimdeki güzelin BİR YILAN DEĞİL KERTENKELE olduğunu söyleyebilirim. Türü de Pseudopus (=Ophisaurus) apodus. Türkçe adına Oluklu Kertenkele diyoruz. Eğer dikkatli bakmışsanız hayvanın iki yanında bariz bir oluk olduğunu görmüşsünüzdür, Türkçe adı da buradan geliyor.

Çoğu yörede yılan zannedilmektedir. Hatta çok zehirli bir yılan olduğu zannedilip görüldüğü zaman hemen öldürülmektedir. Ancak dediğim gibi bir kertenkele türüdür ve TAMAMEN ZARARSIZ ve de ZEHİRSİZDİR.

Zaten dünyada bir cins ve bu cins altında iki tür zehirli kertenkele vardır. Bunlar da Arizona, Meksika ve Nevada'da yayılış gösteririler. Bunların dışındaki kertenkeleler zehirsizdir (en azından şimdiye kadar bulunmadı )

Picea_pungens arkadaşımızın yazdığı Kör Yılan farklı bir yılan türüdür ve bir solucan büyüklüğündedir.

Arama motorunun reism arama kısmına "Ophisaurus apodus" yazarsanız çıkan fotoğraflardan karşılaştırma yapabilirsiniz.

Saygılarımla...

Naşit İĞCİ

Not: Fotoğrafın küçük olmasına rağmen bu hayvanlara aşina olduğumdan ilk bakışta tanıyabildim ama düşük de olsa yanılma payım da vardır.

Düzenleyen montivipera : 03-04-2008 saat 17:13 Neden: düzeltme
montivipera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 01:14   #44
herpetolog

montivipera's Avatar

Selamlar!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yale Mesajı Göster
Korkudan mı bilmem elim çok titremiş
Offff, bu ne güzellik!
Paylaşım için çok teşekkür ederiz. Her ne kadar çıngırağı fotoğrafta görülmese de (arkada sanki odak dışı olarak çerçeveye girmiş gibi) bir çıngıraklı yılan türü galiba Yanılıyorsam düzeltin.
Herhalde Avustralya'da çektiniz. Bir hayvanat bahçesinden mi çektiniz acaba? Doğadan çektiyseniz sizi tebrik ederim!
Evet, Avustralya dünyanın doğal toksin (zehir) rezervidir diyebilirim. Bir çoğu endemik olan çok zehirli yılan, örümcek, salyangoz türleri mevcut oralarda. Umarim yeni paylaşımlarda bulunursunuz. Elinize sağlık.
Selamlar

Naşit

Düzenleyen montivipera : 29-03-2008 saat 01:28 Neden: düzeltme
Eski 29-03-2008, 01:25   #45
herpetolog

montivipera's Avatar

Merhabalar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Mesajı Göster
Dün bahçde temizlik yaparken yer örtüsünün altından fotografını eklediğim yılan çıktı. Zararsız gibi görünüyor ama ne yılanı olduğunu merak ettim doğrusu.
Merhaba Kudret Bey,

Buna da Kör Yılan denmiş ancak Vildan Hanım'ın eklediği gibi, bu da bir YILAN DEĞİL, KERTENKELE gibi görünüyor Ancak tabi bu farklı bir tür. Resim gene küçük olduğundan sağlıklı bir teşhis yapamıyorum. Anguis gibime geldi ama Ophiomorus'da olabilir. Hangi şehirde bulunduğunuzu yazarsanız biraz daha aydınlatıcı olur benim açımdan. Bir de daha başka fotoğrafları varsa daha büyük bir şekilde koyabilirseniz iyi olur.
Saygılar...

Naşit İĞCİ

Eski 29-03-2008, 01:37   #46
herpetolog

montivipera's Avatar

Sürüngen mevsimi.

Alıntı:
Suyılanı olmasın bu?
Merhabalar

Sürüngen mevsimi başlamış bulunmakta. Martın ortalarından itibaren sürüngenler aktifleşmeye başlarlar. Tabi bu Akdeniz iklimi için bu şekilde ama daha soğuk olan, Martı ilk haftalarına kadar hala kar örtüsü barındıran yerler için bu süre biraz daha geç olur. Ama Nisan ve Mayıs aylarında özellikle iyice aktif olurlar. Hem kış uykusundan çıktıklarından besin ararlar, hem de bu aylar bir çok sürüngen için üreme dönemidir. Yaz ortasında, en sıcak Ağustos ve Temmuz aylarında çok socağı sevmediklerinden pek ortalıklarda dolaşmazlar, ağırlıklı olarak taş altlarında vakit geçirirler. Eylül-Ekim, yani sonbahar aylarında ise tekrar aktiflikleri artar. Çünkü kış uykusuna girecekleri için son artık son besinlerini alırlar.

Sürüngen mevsiminin başlamasıyla sanırım buraya gönderilen fotoğrafların sayısı artacak. Elimden geldiği kadar ve bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışacağım. Aryıca Türkiye'de bulunan yılan görünümlü kertenkelerle ilgili kısa bir yazı yazacağım yarın. Sanırım böyle bir konuya değinmem faydalı olacak

Saygılarımla...

Naşit İĞCİ

Eski 29-03-2008, 09:59   #47
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Alıntı:
Eğer dikkatli bakmışsanız hayvanın iki yanında bariz bir oluk olduğunu görmüşsünüzdür, Türkçe adı da buradan geliyor.
Hımm...
Naşit Bey;
Ben geçtiğimiz yaz bu yılanı/kertenkeleyi bayağı bir incelemiştim.Ama oluk göremedim.
2. bir şıkkınız var mı acaba?
**** ben bu yaz biraz daha yakından mı incelesem?

Teşekkürler.

Düzenleyen Ludisa Excellence : 12-01-2009 saat 11:13
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 13:26   #48
herpetolog

montivipera's Avatar

Pseudopus...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LUDİSİA_BAHYA Mesajı Göster
Hımm...
Naşit Bey;
Ben geçtiğimiz yaz bu yılanı/kertenkeleyi bayağı bir incelemiştim.Ama oluk göremedim.
2. bir şıkkınız var mı acaba?
**** ben bu yaz biraz daha yakından mı incelesem?

Selamlar,
Açıkçası büyük oranda baş kısmından tanıdık geldi. Dediğim gibi resim küçük olduğu için pek anlaşılmıyor, YANİ YANILIYOR DA OALBİLİRİM. 2. bir şıkkım olacak olsa dahi (yani bir yılan olması ihtimali) bu resimden bir şey söyleyemem zaten. Ama ben bir Pseudopus (=Ophisaurus) apodus fotoğrafı ekledim. Eklediğim fotoğrafta onu yılandan ayırabileceğiniz en önemli 2 özellik bariz olarak görülüyor:

Birincisi, resme bakarsanız göz kapaklarının olduğunu farkedersiniz. Kertenkelelerde serbest göz kapakları bulunur (bazı istisnalar hariç). Oysa yılanlarda göz kapakları gözün önünde birleşerek saydam bir perde oluşturmuştur, yani görünür ve hareketli göz kapakları yoktur. Bu yüzden gözleri yusyuvarlak görünür.

İkincisi, gene resme bakarsanız ağzın hemen arkasında bir delik olduğunu görürsünüz. Bu, dış kulak deliğidir. Yılanlarda ise dış kulak deliği yoktur (sadece iç kulak bulunur), bir bakıma YILANLAR SESLERİ DUYAMAZ desek yanlış olmaz. Ama titreşimleri hissederek bir bakıma bu şekilde duyarlar diyebiliriz.
Bu resimde, bahsettiğim "oluk" da vücudun yan tarafında açıkça görülüyor.

Bu bilgiler ışığında bir kere daha değerlendirin. Eğer dediğim özellikler yoksa; ya sizin gördüğünüz Vildan Hanım'ın eklediği fotoğraftaki hayvan değil de gerçek bir yılan, ya da ikisi de aynı tür ve ben yanılıyorum.

Not: Bilimsel adını yanlış yazmışım, şimdi farkettim ve düzelttim. Pseudopodus değil, Pseudopus olacaktı. Ha bir de yılanlarda da kertenkelerde de diş bulunur.

Saygılarımla,
Naşit İĞCİ

Eklenen Resimler

Düzenleyen montivipera : 02-05-2008 saat 10:04 Neden: düzeltme
Eski 29-03-2008, 14:38   #49
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çok şaşırdım bu bilgilere.

Montivipera, Peki bu kertenkelenin de yılanlar gibi dilleri var mı? Isırma eğilimleri var mıdır? Diğer bildiğimiz kertenkeleler gibi zarasızlar mıdır?

Bir de hep kafama takılmıştır, halk arasında "yılan soktu" denilir. Ama yılan aslında ısırmaz mı?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 16:57   #50
Ağaç Dostu

Sn. Naşit Bey;
Herpetolog olan sizsiniz.
Ben daha iyi bilecek değilim ama.
DİŞ derken sivri, bir çift yılan dişinden bahsetmiştim.
Zehirlerini zerk ederken kulannılan dişler.Pek bilimsel olmadı, bu tarif ama.
Kulak deliği ve göz kapağından eminim.
Yanlız yanlardaki oyukları hala hatırlamıyorum.
O zaman bizim aktörün pseudopus olduğuna emin gibiyiz.

Tekrar teşekkürler, efendim.

Eski 29-03-2008, 21:09   #51
herpetolog

montivipera's Avatar

Selamlar!

Alıntı:
Çok şaşırdım bu bilgilere.

Montivipera, Peki bu kertenkelenin de yılanlar gibi dilleri var mı? Isırma eğilimleri var mıdır? Diğer bildiğimiz kertenkeleler gibi zarasızlar mıdır?

Bir de hep kafama takılmıştır, halk arasında "yılan soktu" denilir. Ama yılan aslında ısırmaz mı?
Selamlar,
Kertenkelelerde de dil vardır. Özellikle Gekonidlerin gözlerini temizlemek için ve beslenirkenki yalanmalarını izlemek çok hoşuma gider

Birçok hayvan gibi kertenkele ve yılanlar da rahatsız edildiklerinde ısırabilir. Tabi bazı türler çok sakindir, çok zor ısırır. Bazıları da çok sinirli olurlar ve hemen ısırırlar. Ancak daha önce de yazdığım gibi dünyada sadece iki tür zehirli kertenkele vardır, onlar da Türkiye'de yok zaten. Onun dışındaki kertenkelerin verebileceği tek zarar ısırmaktır. Büyük olan kertenkeleler (Laudakia, Eumeces gibi) ısırdıklarında epey acıtabilir, bundan öte de bir zararları dokunmaz. Sadece eğer ufak bir kanama gerçekleşirse kertenkelenin dişlerinden parazit, bakteri vb. bulaşması suretiyle ikincil bir enfeksiyon olabilir ve bölgede hafif kızarma görülebilir. Ancak bu çok sık görülmez. Çünkü kanatacak kadar ısırabilen kertenkelerle o kadar yakınlaşmak zaten pek mümkün değil.

Sürüngenlerin zaten bizi görünce ilk düşündükleri şey kaçmaktır. Benim arazilerde gözlemlediğim kadarıyla, söz konusu olan, göreceli olarak yılan görünümlü kertenkelerde kaçma eğilimi daha da fazladır. Bunun ötesinde zaten belirttim, diğer kertenkeler gibi bunlar da zararsızdırlar.

Yılan ısırmasına gelince, evet dediğiniz gibi YILANLAR SOKMAZ, ISIRIR. Halk arasında böyle bir kullanım yerleşmiştir. Ancak kimileri yılanların dilleriyle soktuğunu düşünüyor. Böyle bir şey yok tabi ki, dişleriyle ısırırlar. Zehirli yılanlarda ise özelleşmiş, diğer dişlerden daha uzun olan zehir dişleri vardır. Zehir dişlerinin farklı yapıları vardır. Örneğin engereklerde öndeki zehir dişleri çok uzu olduğundan ağız kapalıyken yatık şekilde dururlar. Isırmak için ağız açıldığında ise dikleşirler. Dillerini ise havadaki koku partiküllerini almak amacıyla dışarı çıkarırlar.

Şunu da hemen belirteyim ki doğada karşılaştığımız yılanların çoğunluğu muhtemelen zehirsiz yılanlardır. Bu konuyla ilgili bu başlık altında yazdığım "Türkiye'nin Zehirli Yılanları" başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Saygılarımla
Naşit İĞCİ

Düzenleyen montivipera : 29-03-2008 saat 21:15 Neden: düzeltme
Eski 29-03-2008, 21:29   #52
herpetolog

montivipera's Avatar

Pseudopus...

Alıntı:
Sn. Naşit Bey;
Herpetolog olan sizsiniz.
Ben daha iyi bilecek değilim ama.
DİŞ derken sivri, bir çift yılan dişinden bahsetmiştim.
Zehirlerini zerk ederken kulannılan dişler.Pek bilimsel olmadı, bu tarif ama.
Kulak deliği ve göz kapağından eminim.
Yanlız yanlardaki oyukları hala hatırlamıyorum.
O zaman bizim aktörün pseudopus olduğuna emin gibiyiz.
Tekrar teşekkürler, efendim.
Merhaba,
Kastettiğinizi şimdi anladım. Ama her yılan da zehirli değilki Yurdumuzda zehirsiz yılanlarla karşılaşma ihtimali çok daha yüksektir. Ve zehirsiz yılanlarda da özelleşmiş zehir dişleri bulunmaz, dişlerin hepsi benzer yapıdadır.

Göz kapağı ve kulak deliği var diyorsanız ve görünümü de eklenen fotodaki gibiyse Pseudopus olması muhtemel. Yılanlarla karıştırılabilecek başka türler de var ama onlar bu kadar uzun olmazlar ve vücutlarının Pseudopus'taki gibi kalından inceye doğru bir yapısı yoktur ve özellikle kuyruk kısmı bu kadar incelmez.

Saygılar
Naşit

Düzenleyen montivipera : 02-05-2008 saat 10:07 Neden: Düzeltme.
Eski 29-03-2008, 22:26   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ve zehirsiz yılanlarda da özelleşmiş zehir dişleri bulunmaz, dişlerin hepsi aynı boyuttadır.

Alıntı:
Yılanlarla karıştırılabilecek başka türler de var ama onlar bu kadar uzun olmazlar ve vücutlarının Pseudopus'taki gibi kalından inceye doğru bir yapısı yoktur ve özellikle kuyruk kısmı bu kadar incelmez.
Sn. İĞCİ;

Şimdi çok daha iyi anladım.
Sizinle burada dolaylı yoldan tanışmak çok hoş oldu doğrusu.
Tam isabet diyebilirim, kendimce.
Yanlız kesin olan şu ki;
İlerleyen zamanlarda, sürüngenler özellikle yılanlar konusunda daha çok yardım ve görüşlerinize ihtiyacım olacak gibi gibi.
Eeee...
Bir ömür eb. ve orc. lerle geçmez ki. (Aman Hocam duymasın!)

Teşekkürler.

Eski 30-03-2008, 19:18   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Yılan İskeletleri 1

Gerçekten böyle mi daha güzeller; yoksa böylede mi güzeller?..
http://www.milliyet.com.tr/content/g...=3227&ver=0509

Eklenen Resimler

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 19:23   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Yılan İskeletleri 2

....

Eklenen Resimler

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 17:26   #56
herpetolog

montivipera's Avatar

Merhaba!

Alıntı:
Sn. İĞCİ;

Şimdi çok daha iyi anladım.
Sizinle burada dolaylı yoldan tanışmak çok hoş oldu doğrusu.
Tam isabet diyebilirim, kendimce.
Yanlız kesin olan şu ki;
İlerleyen zamanlarda, sürüngenler özellikle yılanlar konusunda daha çok yardım ve görüşlerinize ihtiyacım olacak gibi gibi.
Eeee...
Bir ömür eb. ve orc. lerle geçmez ki. (Aman Hocam duymasın!)

Teşekkürler.
Selamlar,
Bilgim dahilinde yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. İstediğiniz zaman özel olarak e-posta da atabilirsiniz.

Ayrıca bitkiler de iyidir, en azından kaçmıyorlar

Saygılar
Naşit

Eski 03-04-2008, 17:28   #57
herpetolog

montivipera's Avatar

Selamlar!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Gerçekten böyle mi daha güzeller; yoksa böylede mi güzeller?..
Soruda ne kastettiğinizi tam anlayamadım ama "Böyle de güzeller" diyebilirim. Tabi canlı olması tercihimizdir...

Eski 01-05-2008, 12:53   #58
Ağaçsever

iooktay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2007
Bahçedeki yılan

Sık sık gittiğimiz bir köy evinin bahçesinde bu yılana rastladık. Acaba zehirli olup olmadığını bilen bir arkadaş var mı? Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen iooktay : 01-05-2008 saat 12:58 Neden: fotoğrafın eklenmemesi
iooktay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 19:21   #59
Ağaç Dostu

dost.bahcivan's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2007
Galeri: 26
Karayılan'ın bir varyetası. Bazı yörelerde Bozyörük' denir. Bildiğim kadarı ile zehirsiz bir yılandır.

dost.bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 21:47   #60
Ağaçsever

iooktay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2007
Teşekkürler dost.bahcivan. İçim rahatladı.

iooktay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024