agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni951Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2019, 08:22   #211
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Verdiğiniz destek için teşekkür ederim ama malum işte ben 8. Sınıfım maalesef 15 yaşı bekleyeceğim

Asoo beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2019, 22:16   #212
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Hoş, bahçede sadece domates yok ya. Başaramadıklarımızdan da bahsedelim biraz.

İki çeşit karpuz, bir çeşit kavun ektim. Ne yaptıysam büyütemedim kerataları. Greyfurttan hallice oldular.

Geçen gün oğlum köydeki tek akranıyla gezerken, muhtemelen geçen arabalardan atılmış artıklardan yetişmiş bir karpuz görmüş. En az 4-5 kilo vardır diye anlattı. Yabanın karpuzu dağın başında kendi kendine yetişiyor. Bizimkiler de ufacık afacık kalıyorlar. Seneye derince kuyu açıp, gübre organik maddece zengin toprak ve kum karışımıyla doldurup ekim yapacağım. Bakalım ne olacak.

Name:  19 karpuz.jpg
Views: 124
Size:  59.1 KB

Bu sene bolca Göynük kırk günlük mısırı yemeye niyetlendik. Nafile...

Ya hiç boylanmayıp birkaç karış uzadılar ya da tane tutmadılar.

Patlatmalık mısırlar iyi gibi duruyor. Cesaret edip bakamıyorum.

Birkaç tane karadeniz mısırım fena değiller. Onları sergileyeyim.

Name:  19 Laz mısırı.jpg
Views: 122
Size:  65.5 KB

Yemeklik kabağım harikaydı. Biraz geç açıldı, ama hızına yetişemedik çoğu zaman. Ama bal kabaklarına bir anlam veremedim. Üç kök yetiştirdim. Biri hiç meyve vermedi. Bostanın hemen altına evden çıkan bitki kökenli çöplerimizi döküyorduk. Orada iki kök balkabağı çıkmış. Bu kabaklar benim ektiklerimden iyi oldu. İlk fotoğraf davetsiz misafirin. Diğer ikisi benim ektiklerimden çıkanlar.

Name:  19 1 kabak.jpg
Views: 125
Size:  65.5 KB

Name:  19 2 kabak.jpg
Views: 124
Size:  64.3 KB

Name:  19 3 kabak.jpg
Views: 125
Size:  64.6 KB

Muda, TCM, Dutlubahçe ve 2 kişi beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2019, 23:46   #213
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Evvelki sene 50 kök albion çilek fidesi dikmiştim. Kâse kâse çilek toplayıp yeme hayallerim vardı. Fakat tane tene ancak yiyebiliyorduk.

Bir buçuk ay önce yukarımızdaki köy çeşmesine hortumu takıp depoyu doldurdum. Hortum bağlantısını sökmeyi geciktirince su boşa akmasın diye çilekleri bolca suladım.

Bir iki gün sonra çileklerin canlanmaya, hareketlenmeye meyve tutmaya başladığını gözlemledim. O gün bu gün aklıma geldikçe suluyorum. Hayallerime ulaşamasam da verim 10-15 kat arttı.

Artık her akşam tadımlık çilek yiyebiliyoruz. Çilek adasını sonbaharda iyice gübreyip, yaza damla sulama döşeyeceğim.

Bakalım Hayalbağ'da bir hayali daha yakalayabilecek miyiz?

Name:  19 çilek.jpg
Views: 127
Size:  59.9 KB

Eski 26-09-2019, 21:53   #214
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Morkelem

Evet Morkelem.

Yarım asırdır lahanaya kelem de dendiğini duymamıştım. Komşumuz Nazmiye Teyze, hanımla pazar alışverişi hakkında konuşurlarken öğrendim.

Bahar günleriydi. Hemen tohum kutularını karıştırıp morkelem tohumu buldum.

Ailecek sevdiğimiz bir sebze olduğundan bolca ektim.

20-25 tohumdan 3 tanesi çimlendi. Araları birkaç metre olduğu, hemen tüm şartları eşit olduğu halde sadece biri baş bağladı. Diğer ikisi karalahana gibi kaldılar.

Bilmem bahçeme diktiğim tek çiçek, tohum paylaşım etkinliğinden gelen kasımpatı olduğundan, bilmem gerçekten çok güzel bir bitki olduğundan, hemen her bahçeye çıkışımda bir seyrediyorum.

Name:  19 Morkelem..jpg
Views: 108
Size:  75.8 KB

Eski 03-10-2019, 14:00   #215
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Geçen sene dört çeşit turp ekmiştim. Çok fazla yiyemeden tohuma kalktılar. Tohumlarını aldım fakat isimlerini yazmayı erteleyince, hangisi ne cinsti unuttum.

Elime geçen bir paketi yaklaşık on gün arayla dört grup halinde ektim. Ama bir grup sulama hatasından kurudu.

Mini kiraz turp olması temennisiyle ektiğim tohumları ara ara suladım ama bir ara unutmuşum.

Bir baktım:

Name:  19 turp.jpg
Views: 86
Size:  64.4 KB

Buz saçağı imiş. Arada bir grup kuruduğu içim biraz tasarruflu tüketeceğiz artık.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020