agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni4756Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-09-2011, 10:47   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2011
Rafet kardeşim,
Hemen yayınlamışsın teşekkürler, daha sık birararya gelmek üzere, Başta Hüseyin bey ve Ayhan Kardeşime nazik davetleri ve diğer konuklara hoş sohbetleri için teşekkür ederim.
Raşit Aktan

Elbirdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2011, 17:08   #152
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elbirdi Mesajı Göster
Rafet kardeşim,
Hemen yayınlamışsın teşekkürler, daha sık birararya gelmek üzere, Başta Hüseyin bey ve Ayhan Kardeşime nazik davetleri ve diğer konuklara hoş sohbetleri için teşekkür ederim.
Raşit Aktan
Raşit bey merhaba , Hoşgeldiniz , sizide UBYİ 'de görmek ne kadar güzel . Birikmiş olan deneyimlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz. görüşmek üzere hoşçakalın...

TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2011, 17:43   #153
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2009
bahçenizi yeni keşfettim. çok emek vermişsiniz. inşalllah karşılığınıda alırsınız. çok keyifli bir gezi oldu benim için

marjinalmenekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2011, 19:23   #154
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marjinalmenekse Mesajı Göster
bahçenizi yeni keşfettim. çok emek vermişsiniz. inşalllah karşılığınıda alırsınız. çok keyifli bir gezi oldu benim için
sn. marjinalmenekşe, bahçeme yaptığınız ziyaretten oldukça memnun kaldım. Hoşgeldiniz ,

Sizin de çalışmalarınızın olduğunu biliyorum fakat kendinize sayfa oluşturmamışsınız , sabırsızlıkla çalışmalarınızın yayınlanmasını bekliyorum, saygılar , görüşmek dileğiyle hoşçakalın..

Eski 30-09-2011, 19:32   #155
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

En son uyguladığımız kaolin çalışması resimleri..

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2011, 22:52   #156
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Rafet bey;
Ne güzel bir şey ki siz yaşıyorsunuz. Hemde dostlarınız ile. Bahçe işindeki güzel uğraşınız ve neticeleri kadar, kurulan diyaloglar da cabadan bir başka lütuf bizlere. Hayırlı olsun.

'' Deniz' e sormuşlar, en çok kimi seversin diye. Benden korkmayanı demiş.''

Halil bey namına, Sayın Müdürünbahçesine söyledim efendim. Haddim olmadan.

Güzellikleriniz daim olsun inşallah.
Tüm emektarlara, tek atanlar dahil (dolu/boş farketmez).
Saygılarımla.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2011, 08:55   #157
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Sn. mrduran öncelikle övgü dolu güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Tohum etkinliğindeki öncülüğünüzüde takdir ediyorum.

Geçen gün sn. müdürün bahçesinde düzenlediğimiz toplantıda sizlerin göndermiş olduğunuz tohumları benim bahçemde yapmayı planladığımız sera içersinde ekiple birlikte çoğaltarak , tekrar etkinlik içerisinde dağıtmayı planladık.sizlerinde desteği ile başarılı olacağımız kanaatindeyim.

saygılarımla, görüşmek dileğiyle , hoşçakalın....

Eski 01-10-2011, 11:18   #158
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Efendim, lütfen,mahcup ediyorsunuz beni. Yaptık ettik bitti.

Saygılarımla.

Eski 02-10-2011, 23:25   #159
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Sayın Rafet bey;

Güzellikleriniz daim olsun inşallah.
Tüm emektarlara, tek atanlar dahil (dolu/boş farketmez).
Saygılarımla.

o gün dedektiflerin dediği gibi oldu ama , tüm ısrarlara rağmen görev başında tek atamam dedim. bir dahaki sefere inşallah. sizin dediğiniz gibi boş attık....

Eski 03-10-2011, 16:18   #160
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Rafet bey;
Demiştim ''Kör ile yatan şaşı kalkar''
Dostunuz bilgili tabii, ama ne yazık ki avcı.Tek/dolu/boş atımlar sizin içinde mukadder.

Ailece sağlıkla olun inşallah.Tüm saygımla lütfen.

Eski 06-10-2011, 01:21   #161
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Rafet Bey;

Merhabalar. İnternette dolaşırken, aklıma geldiniz. ''Kompost çay yapımı'' daha ekonomik gibi sanırım.
Sitemizde, Sayın Meyvelitepe' nin sayfalarında epey mevzuu var. İlgilenmenizi öneririm.
Hatta, yabancı sitelerden de bakarsanız, görsel/şematik faydalanabileceğiniz, epey video var. Sayın ''Acemiçaylak'' gibi epey ilgili arkadaş var. Yaptığınız kompost gübrelerinizi farklı şekillerde kullanmanızı sağlıcak sanırım.

Saygılarımla.

Eski 08-10-2011, 00:19   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Sayın Rafet Bey;

Merhabalar. İnternette dolaşırken, aklıma geldiniz. ''Kompost çay yapımı'' daha ekonomik gibi sanırım.
.

Solucan gübresi elde etmek ve onun çayını yapmak; en iyi ve en ekonomik kompost çayı gibi duruyor.

Şöyle 10 lt. lik kapasitelik bir sistem kurulabilir. Bunu bir yıllık kalkınma planına alalım.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2011, 15:34   #163
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Solucan gübresi elde etmek ve onun çayını yapmak; en iyi ve en ekonomik kompost çayı gibi duruyor.

Şöyle 10 lt. lik kapasitelik bir sistem kurulabilir. Bunu bir yıllık kalkınma planına alalım.

Saygılar

Evet Halil bey , sn. mrduran görüşlerinize katılıyorum.

Türkiyenin ilk kadın solucan gübresi üreticisi olan ,sn.Burçin Karababa 'nın geçen yıl yayınlanmış olan , solucanlar ve solucan gübresi üretimi, vermikompost, vermikültür üzerine çok güzel sohbetinden oldukça etkilenmiştim. sohbetten çok küçük bir alıntı yayınlamak istedim...

S.GÖNEN : Burçin Karababa kimdir? Solucan Gübresi üreticisi olarak bu işi yapmak fikri nasıl doğmuştur?
B.KARABABA : Burçin Karababa; Ziraat Mühendisi bir babanın ve Zirai ilaç eczanesi olan bir annenin kızı. Çocukluğumu Ankara’da, üniversite hayatını İstanbul da geçirdim. Şehir çocuğu olduğumdan hiç ağaçtan düşmeden büyüdüm. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Fakültesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesinde İngilizce İşletme Mastırı yaptım.
Kırk iki yaşındayım ve hayatımın önemli bir bölümü Profesyonel hayatta çalışarak geçti. Borsa, finansman, ithalat ihracat, medikal sektörü derken doğanın içinde olmadığım dönemlerde mutsuz olduğumu fark ettim. Önce bu arzumu dalış okulu açarak ve denizde yaşayarak tatmin etmeye çalıştım. Dalış Hocalığı yaptım. Sonra 2000 yılında Derinsu adında bir kız çocuğu dünyaya getirdim. Dikkatli ve duyarlı bir anne olmaya çalıştım. Onu organik beslemeye çalıştım. O zamanlar organik ürünlere bu kadar çabuk ulaşılamıyordu. Yurt dışında yaşayan bir arkadaşımın bana getirdiği sebzenin tadı beni başka bir yola sürükledi. Onca organik ürün ararken ben yetiştireyim dedim. Öğrendim ki ürünler orada solucan gübresinde yetişiyormuş. Tarım alanları ve iklim koşulları çok uygun olmadığından solucan gübresinden faydalanıyorlarmış. Merak ettim. Solucan ne ki gübresi ne olsun dedim ilk önce. Yurt dışı seyahatlerim oldu. Tesisleri gördüm ve yapılabilecek bir iş gibi göründü. Hem doğal hayatın içinde olacaktım hem de sürdürülebilir tarımın içinde. Evimde akvaryumlarda yetiştirmeye ve denemeye başladım.

Eriklibahçe beğendi.

Düzenleyen TaşevliBahçe : 10-10-2011 saat 09:38
Eski 05-11-2011, 19:28   #164
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Mübarek kurban bayramınızı kutluyor , Ailenizle birlikte , nice , sağlık , huzur dolu bayramlar geçirmeniz dileğiyle.....

Eriklibahçe beğendi.
Eski 12-11-2011, 16:10   #165
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Bu yıl gördüğüm akrep sayısını unuttum. Sanki üretme çiftliği gibi , hangi taşı kaldırsam altından akrep çıkıyor. Geçen gün evin içinde lavabonun içinde denk geldi. sanırım lavabonun borusuna bağlı T borunun ağzı açıktaydı , oradan girdiğini düşünüyorum.

Ben oldukça dikkatli olmaya çalışıyorum , fakat çocuklarla birlikte bahçeye gittiğimizde tedirginlik yaşıyorum. Çevremden bana söylenen Akrep için en ideal toprak yapısı bizim orasıymış . Bu Akreplerle nasıl mücadele edilir.? Önerilerinizi bekliyorum ..

saygılarımla ,

görüşmek dileğiyle..

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-11-2011, 17:49   #166
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rafet Uzunok Mesajı Göster
Bu Akreplerle nasıl mücadele edilir.? Önerilerinizi bekliyorum ..
saygılarımla ,
görüşmek dileğiyle..

Rafet bey, doğada bir canlının fazlalığı, bir veya birkaç canlının eksikliğine, dengesizliğe işaret. İlk akla gelen tavuk bakmak

yağmur beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 21:55   #167
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Merhabalar efendim,

Tespit ve teşhisi alkışlıyorum, acizane.

Saygılarımla lütfen.

Eski 12-11-2011, 23:25   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Rafet bey, doğada bir canlının fazlalığı, bir veya birkaç canlının eksikliğine, dengesizliğe işaret. İlk akla gelen tavuk bakmak
Yani, akrep çoksa tavuk yoktur demekse, tilki çoksa tavuk yoktur demektir; bu önermeyi tilki çok sevinecek.

Aslında bu gün tilkiye, Rafet bey bahçeye kümes yapacakmış 'ne diyorsun' dedim.
ne dedi...!?

Gülmekten yerlere yattı cevap veremedi.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2011, 21:43   #169
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

)))))))))

))))))))))

Yerlere yattım, ben demi tilkiyim dersiniz?
Var olun Halil Bey inşallah.

Düzenleyen mrduran : 13-11-2011 saat 23:15 Neden: ek
Eski 13-11-2011, 23:34   #170
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Yani, akrep çoksa tavuk yoktur demekse, tilki çoksa tavuk yoktur demektir; bu önermeyi tilki çok sevinecek.

Aslında bu gün tilkiye, Rafet bey bahçeye kümes yapacakmış 'ne diyorsun' dedim.
ne dedi...!?

Gülmekten yerlere yattı cevap veremedi.
tilkiler iki ayaklı mı idi acaba ?

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 06:51   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2011
sn Rafet her cok güzel ALLAH bozmasın mutluğunuzu yüzünüzden gülücük eksik olmasın ama nacizane bi eleştirim olacak size ilaçlama yaparken kimsayalar koyarken elinizde eldiven görmedim ilaçlama yaparken ilaç atanların yüzünde maske görmedim sağlınız için sizin o yüzden ufak bi uyarı eleştiride kabul edin çünki bu resimlere bakıp başka arkadaşlarda yanısını yapma ihtimali var siz dikkat etmiş olabilirsiniz ama yeni başlayacak arkadaşlar bunu dikkat etmeye bilir umarım kızmamışınız bana

ibo3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 10:44   #172
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster

Ayhan bey , öneriniz oldukça isabetli ve alınabilecek tedbirler arasında en etkili olanı. Bu yaz kene ile sıkıntılı anlarda yaşadım. Bacağıma oldukça büyük bir kene yapışmıştı. Toprak kenesi ve zehirli olmadığını bildiğim halde tedbiri elden bırakmamak adına Hastane ortamında çıkarttırıp 2 gün ara ile kan tahlili yaptırdım.

Biliyorsunuz ki zamanla ilgili çok ciddi sıkıntılarım var . Fakat önümüzdeki bahara yapılacak işlemler arasına bunuda ekleyebiliriz.

saygılarımla..

Eski 14-11-2011, 21:30   #173
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Geçmiş Olsun efendim.

Eski 15-11-2011, 09:37   #174
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Geçmiş Olsun efendim.

Teşekkür ederim sn mrduran. paçayı ıslatmadan balık tutmak olmaz tabii ki , ama tedbiride elden bırakmamak lazım . paça ıslanabilir fakat kuyruğu kaptırmamak lazım..

saygılar efendim .

Eriklibahçe beğendi.
Eski 15-11-2011, 09:48   #175
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibo3535 Mesajı Göster
sn Rafet her cok güzel ALLAH bozmasın mutluğunuzu yüzünüzden gülücük eksik olmasın ama nacizane bi eleştirim olacak size ilaçlama yaparken kimsayalar koyarken elinizde eldiven görmedim ilaçlama yaparken ilaç atanların yüzünde maske görmedim sağlınız için sizin o yüzden ufak bi uyarı eleştiride kabul edin çünki bu resimlere bakıp başka arkadaşlarda yanısını yapma ihtimali var siz dikkat etmiş olabilirsiniz ama yeni başlayacak arkadaşlar bunu dikkat etmeye bilir umarım kızmamışınız bana

Sn ibo3535 öncelikle bahçeme hoşgeldiniz , sefa getirdiniz. Övgü dolu güzel sözleriniz ve temennileriniz için teşekkür ederim.

Eleştirinize gelince , bahsetmiş olduğunuz gibi ilaçlama diye nitelendirdiğiniz resimlerimizde insan sağlığını tehdit edecek kimyasallar zaten kullanmıyoruz .UBYİ de bulunan hiç bir arkadaşımızda bahçesine kimyasal zehir adı altında en ufak bir ilaç almıyoruz. Kullandığımız ilaçlar tamamen doğal ve kendi ürettiğimiz karışımlar olduğundan eldiven veya maske takma ihtiyacı hissetmiyoruz.

saygılarımla , görüşmek dileğiyle hoşçakalın...

Eski 16-11-2011, 22:49   #176
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Rafet bey;

Harikâ insanların bir arada olduğu bir topluluk UBYİ. Sayenizde bir kez daha idrak ediyoruz. Nefis ve ders verir açıklamalar, destekleyen/tamamlayan/hazmı kolaylaştıran/akl' a çakan bektaşivâri sözler). Erenler gurubu, Sağ olun cümleten efendim. Korkmadığınıza eminiz.

Saygılarımla lütfen.

gtatas beğendi.
Eski 17-11-2011, 20:38   #177
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Harikâ insanların bir arada olduğu bir topluluk UBYİ.
Evet Sn mrduran ,
Aramıza katıldığınız günden itibaren gerçekten çok harika bir ortam oldu.
iyi varsınız ..

saygılarımla,

mrduran beğendi.
Eski 28-11-2011, 21:37   #178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Akreplerden korkmazdım .Karaburun tarafında öğleden sora güneye bakan kayalıklara çıkar taşları kaldırır altında akrep varsa yakalar,gazla benzinle ateş yakar intihar edip etmediklerine bakar arkadaşlara hava atardım..

Iğdır taraflarında, kara akrep dedikleri bir tür ,beş altı yaşlarındaki bir çocuğun yirmi dakika içinde malesef .Bende çok kötü bir hatırası var artık .

uv işık ta akrebin gece parladığını görmüştüm bir proğramda .Ben o zaman bulamamıştım Ultra viyole ışık kaynağını İzmirde belki bulunabilir.Akrebin yediği böcek vs temizlenebilir çevreden.akrep gelmemesi için Gaz yağı kokusunun kaçırdığını duymuştum.Muhtemel yaşayabileceği yerlere gaz püskültülebilir.Bu şerefsiz hayvan; kayrak biçimde olup hafif oynak ,ve gündüz güneşte ısınan taş altlarını çok sever.Hasır kilim altı ,oluklu saç ,eski teneke altları, vs her yeri .bir kazma yardımıyla karıştırın.Gebertin.
Özellikle akşam hava kararmaya yüz tuttuğunda çoçukları kontrol etmek gerekir.Yerlere oturmamaları için.Kapı önlerindeki eşiklerin veya bordür taşlarının kanarlarına saklanırlar akşamları .inanılmaz hızlı haraket ediyorlar.Diyelimki 40- 50 uzakta olabilecekleri bir yer var.ve aranızda ki zemin düz olsun .güvende değilsiniz. açık alanları adeda koşarak geçiyorlar .Hızlarını kıyaslarsak kırmızı büyük deve karıncalarından daha hızlıdırlar.Son olarak bir kedi yavrusunun hem korktuğunu hemde patisiyle tokatlaya tokatlaya akrebi yendiğini ,müteakiben çıtır çıtır yediğine tanık olmuştum .

mrduran beğendi.
Akhisarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 19:52   #179
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhisarlı Mesajı Göster

Iğdır taraflarında, kara akrep dedikleri bir tür ,beş altı yaşlarındaki bir çocuğun yirmi dakika içinde malesef .Bende çok kötü bir hatırası var artık .

Sn. Akhisarlı ,

Akrep ile ilgili kötü hatıranız bende de oldukça üzüntü yaşattı. Edindiğiniz tecrüleri ve önerilerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki yaz tedbirleri artırmakta ve daha dikkatli davranmakta fayda olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla , hoşçakalın...

Eski 17-12-2011, 19:30   #180
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Bahçemizde zeytin hasatı

Bu yıl işlerimizin yoğunluğundan dolayı bahçemizdeki zeytinleri nasıl toplayacağımız düşüncesi bizde oldukça sıkıntı yaratmıştı.

Gözümüzü karartıp kızım eşim ve ben cumartesi işyerini açmayıp , bahçemize giderek , başlamak bitirmenin yarısıdır diyerek , başladık zeytin hasadına. Cumartesi akşam kızımızı okuduğu Ankara'ya yolcu ettik.Yola gidecek olduğu halde bize yardımcı olması beni ve eşimi çok memnun etmişti.

Pazar günü sabah erkenden tekrar işe başladık. İki günde 2-3 kişi ile bitmesi mümkün değildi. Gözümüzde iş iyice büyümüştü. Biz yinede tüm hızıyla toplamaya devam ettik.

Saat 9.30 ve 11.30 da gelen Ramazan bey , Davut bey ve eşleri ile arkadaşlarının yardımları sayesinde hava kararmadan tüm zeytinleri toplayıverdik. zamanımız olmadığından toplaması bize sıkıntı olan zeytinlerimiz bitmiş , eşim ve ben derin bir ohh çekmiştik.

Bahçemize yardıma gelen tüm dost ve arkadaşlara buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Sağolun Varolun..

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024