agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-11-2011, 00:33   #511
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Laktik aitli salamura yapımı.

Siyah Trilye zeytininden yapacağız. Geçen yıl biraz yapmıştım güzel olmuştu.

Name:  salamura (9).JPG
Views: 1791
Size:  40.8 KB

Kaolinli zeytinler suya daldırılır, çıkarılır.

Name:  salamura.JPG
Views: 1633
Size:  37.3 KB

700 gr. Kaya tuzu ölçülür.

Name:  salamura (3).JPG
Views: 1710
Size:  41.5 KB

10 lt suda eritilir ve içine laktik asit konur. 3 çay kaşığı kadar. Yani pH 4.2 ile 4.5 aralığındadır.

(Bu 10 lt suda tariftir. Zeytinlerin üzerine bu dökülür ve 2 parmak kadar su üzerine çıkacak şekilde yayvan kap ile baskı uygulanır. Bir tane bile zeytin yüzeyde kalmamalı ve sıkıca kapatılmalı. Bu şekilde 4 ile 6 ay gibi olur.)

Ayhan kaptan_ Zeytinli Bahçe_ nın eşi Selma hanım çook yapacak...Yapıyor...

Name:  salamura (5).JPG
Views: 1536
Size:  47.8 KB

İçine doğal yoğurt suyu ilave edecekmiş...

Name:  salamura (8).JPG
Views: 1693
Size:  40.5 KB

(Bidonlar salamura için özel sipariş edilmişti Kaptan tarafından. Burada laktik asit kaliteli olmalı. Yoksa 3 çay kaşığı yerine yarım çay bardağı koyardınız ve belki tutturamazdınız.)

Bu şekilde tuzu 7% ler de yapılan laktik asitli salamura siyah zeytin _ ki piyasada içine kostik konur ve tuz oranı 10% ların üzerindedir_ kendine has aromasını kaybetmez, tuzluluk sorunu olmaz, tuzun kaybettiği vitamin ve tadını içinde saklar.

Meyveli Tepe'den Zeytinli Bahçeye uzanan doğal yetiştircilik yolu, doğal tüketime giderken üzerine konacak bir 'marka' farkı ve farkındalığı yaratacak, ne tükettiğini bilme hakkıtescil edecektir.

Afiyet olsun

Ayazkızı beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2011, 09:57   #512
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yoğurt suyu laktik asit bakterisi aşılar. Fermentasyonun topyekün ve sağlıklı gelişmesi için faydalıdır. Trilye veya diğer acısı uzun sürede çıkan zeytinlerde uzun süreli az tuzlu salamura risklidir. laktik asitin mutlaka gıda kodunda olması gerekir. Osmosis sonucunda salamuradaki tuzun önemlice bir bölümü zeytin tarafından absorbe edilir ve tuzluluk çok düşer. Risklere karşı PH çok iyi takip edilmeli.

Şöyle bir hesapla tuz ilavesi gerekir. Diyelim ki başlangıçta %8'lik salamura hazırlandı. Örnek olarak 10 litre su, 20 kg zeytin için kullanılmış olsun. 10 litre suya 800gr tuz kullanılsın. Başlangıçtan itibaren yaklaşık 10 günde bir tuz ilavesi yapılmalı. 2-3 kez ilave yapılması idealdir. 10 kg su + 20 kg zeytin = 30 kg. Zeytinin 1/4'ünün çekirdek olduğunu var sayalım (çeşide göre değişir). 30kg - 5 kg çekirdek = 25kg eder. Yani biz 25kg malzemeyi belirli bir tuzluluğa getirmeliyiz. Sonuçta %6 tuzluluk elde etmek istiyorsak toplam 1,5 kg tuz çözmüş olmalıyız. Bunun 800 gramını ilk salamurada kullanmıştık. Kalan 700gramı da iki ya da üç partide vermeliyiz. İlave tuz verirken, bir miktar salamura suyunu el değmeden almalı, tartılarak hazırlanmış tuzu aldığımız salamura suyunda çözüp tekrar tanka vermeli, olabildiğince homojen dağılmasını sağlamalıyız.

Ayazkızı ve ciroz beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2011, 12:12   #513
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Halil bey teşekkürler, gündemde olduğu bugünlerde çok güzel bir yazı dizisi ortaya koydunuz.

Laktik asitle zeytinin işlenmesi gerçekten oldukça sağlıklı bir yöntem. İki yıl önce ilk defa denediğimizde nispeten daha az zeytini bu yöntemle işlemiş, sekiz, dokuz ay fermantasyon devam etmişti. Sonunda tek kelimeyle mükemmel lezzette elde ettiğimiz zeytinlerimizi paylaştığımız eş, dostdan da tam puan almıştık.

Geçen yıl, verimli geçen bir yıldan sonra yaklaşık 1.5 ton kadar zeytini aynı yöntem için ayırıp, denemiştik. İlk altı ay her şey yolunda gitmiş, uzun sayılabilecek bir seyahatten döndüğümüzde ise salamuranın hızla bozulduğunu, zeytinlerin tamamen yumuşadığını tespit etmiştik. Zeytinleri geri kazanmak için bazı tavsiyeler geldiyse de, gelinen bu noktadan sonra içimize sinmediğinden tamamını atmıştık.

Nerede hata yaptığımız konusunda bugüne kadar çok düşündüm. Sanırım en net yanıt;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Osmosis sonucunda salamuradaki tuzun önemlice bir bölümü zeytin tarafından absorbe edilir ve tuzluluk çok düşer. Risklere karşı PH çok iyi takip edilmeli.
Teşekkürler Sn Meyvelitepe.

Sanırım salamura miktarı artınca, sonradan ilave etmemiz gereken tuz oranını iyi ayarlayamadık.

Bu yöntemi herkese tavsiye ederim. Zeytinin gerçek aroma ve lezzetini almanın yanı sıra, gerçekten oldukça sağlıklı bir yöntem.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2011, 20:54   #514
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Değerli Abilerim,
10 kilo zeytin yapacağız, benim gözüm iyice korktu,
Ölç, biç, ekle ,çıkar bayağı bir işimiz var.
Sanırım önce bir PH merte alarak başlamak lazım olaya.
Diğeri ise laktik asit olayı. Şöyle bir araştırdım nette. 25 litreden az
satışı yok firmaların. Nerden buluruz laktik asiti.
Açıkcası ben bildiğim bir firmanın salamura zeytinini alıp, suyundan
bir kısmını kullanmayı planlıyordum.
Ne tavsiye edersiniz bu durumda?
Bu arada yardımlarından ve desteğinden dolayı Meyvelitepe'ye de teşekkür etmek istiyorum. Bizim zeytinlerin bir kısmını salamura yapma işini üstlendiği için.

Hepinize selamlar.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2011, 23:01   #515
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozi'nin Bahçesi Mesajı Göster
Değerli Abilerim,
10 kilo zeytin yapacağız, benim gözüm iyice korktu,
Sizin zeytinler Karamürsel-Su çeşidi ve orijini Yunanistanın Kalamata bölgesi. Kendine has dokusu ve aroması vardır. Bu çeşidi işlemenin en güzel yöntemi yine kalamata olarak işlemek olmalı.

Az miktarda işlerken en iyi yöntem, beresiz, sert zeytinler iki yerinden çekirdeğe kadar çizilmeli. Bir kaba doldurup tatlı su koymalı. Her gün suyu değiştirilmeli. Tam yedi gün sonra tadına bakın. Acısı büyük ölçüde çıkmış ve hafif baharlı olmuş olmalı. Bu durumda 10 kilo için 2 şişe üzüm sirkesi ve gerisi tatlı su karışımı hazırlayıp zeytini iki gün de bu solusyonda bekletin. Üçüncü gün %8'lik salamura, çeyrek şişe de sirke (suyun %8'i kadar iyotsuz iri tuz) hazırlayıp, zeyinleri kavanozlar koyun. Zeytinlerin iyi yerleşmesi için tezgaha havlu gibi bir şey koyup Kavanozun dibini havlunun üzerinde tıklatın ki tüm boşluklar zeytinle dolsun. Üzerine hazırladığınız solusyonu hiç hava boşluğu kalmayacak şekilde doldurup kapağını kapatın.

Son hazırladığınız bu solusyona hiç el değmesin. Kavanozları serinde muhafaza edin ve hemen tüketmeye başlayabilirsiniz.

Bu yöntemde tam bir fermentasyon olmadığı için zeytinler çok uzun süre dayanmaz. En fazla iki ayda tüketin.

Not: Bizim evde bu çizilmiş kalamata zeytinlerde sirke muhabbetine pek girilmez. 7 günlük su değiştirme işlemi sonunda acısı çıkan zeytinler günlük olarak bir kaseye konur, üzerine bol zeytinyağı konur, yarım limon sıkılır, biraz tuz serpilip limonlu zeytinyağına da ekmek banarak tamamı bir kerede bitirilir

İsteyen sıfır tuzla zeytin yeme imkanı da bulur böylece.

Bir diğer not: Laktik asit satın almana gerek yok. Bende yeterince var zaten ama bu aşamada ihtiyacın yok

Ayazkızı ve ciroz beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2011, 08:29   #516
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Günaydın Sn.Meyvelitepe,
Kalamata için bir miktarı çizip dediğiniz yöntemi uyguluyoruz. Bugün 4. Gün.
Çok az da samanlı toplamıştım onların da bir kısmını sele yaptık. Bir kısmını gene çizip
sizin dediğiz anlattığınız yöntemi uyguluyoruz. 3 bidon Karamürsel su yuda salamura yapacağız . Bakalım ilk deneme nasıl olacak.
İyiki varsınız, sizler olmassanız işimiz zor.
Görüşmek üzere.

Selamlar.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2011, 13:19   #517
Ağaç Dostu

Tohum Takas Etkinliği için;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Yarın son gün belki birkaç gün daha sürebilir etkinliğimiz. Bu ay sonu envanteri çıkarıp listeyi yayınlamayı düşünüyoruz.

Aralık başı gibi tohumların dağıtılmasını düşüyoruz, bazılarının ekilmesi, dikilmesi geldi geçiyor...

Paylaşım sonrası tohumlar gönderilebilir. Bu konuda tohumları saklama ortamı oluşturuluyor. Paylaşım ara sıklıkla devam edebilir, istek üzerine...

Bir sofra kurduk belki 'güneşin sofrası'dır dostların arasında...

Timur Selçuk - Güneşin Sofrasında Söylenen Türkü - YouTube

sofrada bir tutam tuzunuz _ kaya tuzu bile olabilir_ olsun istermi siniz?
Saygılar

Eski 15-11-2011, 17:51   #518
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Halil Abi Merhaba ...

Uzun zaman oldu forum okuyamiyorum haliyle hal hatir soramiyoruz...Selam Burdan oraya...

seyyah53 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-11-2011, 21:36   #519
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2011
"Bu 10 lt suda tariftir. Zeytinlerin üzerine bu dökülür ve 2 parmak kadar su üzerine çıkacak şekilde yayvan kap ile baskı uygulanır. Bir tane bile zeytin yüzeyde kalmamalı ve sıkıca kapatılmalı. Bu şekilde 4 ile 6 ay gibi olur.)"

demişsiniz.

Sn. Halil Önen sizden öğrendiklerimiz ve öğreneceklerimiz için ne kadar teşekkür etsek azdır. Acemice bir katkıda bulunmak isterim. Zeytinlerin hava ile temasını kesip salamura suyunda kalmalarını sağlamak için, suyun üzerine biraz (kap büyüklüğüne göre) zeytin yağı dökmek yeterli oluyor.

Bu arada ben de UBYİ üyesi olmak üzere tanıtımımı hazırlıyorum aranızda olmak için. Etkileyici kişiliğinizle size de bir atıfta bulundum yazımda. Umarım yüzyüze de tanışma fırsatı buluruz.

Selamlar.

Düzenleyen catikol : 17-11-2011 saat 22:15
catikol Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-11-2011, 18:09   #520
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Halil Abi Merhaba ...

Uzun zaman oldu forum okuyamiyorum haliyle hal hatir soramiyoruz...Selam Burdan oraya...
Evren bey bi gittin karadenize, aslında bizi sen unuttun. Seyyah olup dolaştın ya yediklerin senin olsun gördüklerini görebilsek, karadenizin güzel manzaraları nerede?

Eski 19-11-2011, 00:40   #521
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi catikol Mesajı Göster
"Bu 10 lt suda tariftir. Zeytinlerin üzerine bu dökülür ve 2 parmak kadar su üzerine çıkacak şekilde yayvan kap ile baskı uygulanır. Bir tane bile zeytin yüzeyde kalmamalı ve sıkıca kapatılmalı. Bu şekilde 4 ile 6 ay gibi olur.)"

demişsiniz.

Sn. Halil Önen sizden öğrendiklerimiz ve öğreneceklerimiz için ne kadar teşekkür etsek azdır. Acemice bir katkıda bulunmak isterim. Zeytinlerin hava ile temasını kesip salamura suyunda kalmalarını sağlamak için, suyun üzerine biraz (kap büyüklüğüne göre) zeytin yağı dökmek yeterli oluyor.

Bu arada ben de UBYİ üyesi olmak üzere tanıtımımı hazırlıyorum aranızda olmak için. Etkileyici kişiliğinizle size de bir atıfta bulundum yazımda. Umarım yüzyüze de tanışma fırsatı buluruz.

Selamlar.
Teşekkürler Sn. catikol,

Laktik asit ile yapılan salamuranın üstüne hiç bir zeytin tanesinin çıkmaması gerekiyor, onun için yayvan bir kap ile baskı yapılmalı ve salamura suyu kabın iki parmak üstüne çıkmalı. Yoksa küflenme yapabiliyor.

Sizi ubyi ye bekliyoruz. Dilerim ileride görüşürüz. Kolay gelsin.

Saygılar

Eski 20-11-2011, 17:48   #522
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Halil bey,

Arbequina meyvesi edremit/Ayvalık çeşidi meyvesine çok benziyor.
Fide halinde iken meyve vermesi verimlimlilik açısından ve asimetrik çekirdeği Gemlik gibi.
Gönderdiğiniz fidenin bugün itibari ile fotoğrafı aşağıda. Bodur değil budanarak bodur tutuluyor notunuzu unutmadım. Bu çeşid bodur değil midir?
Zeytin batıya Anodolu'dan gittiğine göre

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-11-2011, 00:15   #523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2009
Halil abimin eli kolu uzun, maşallah, seni kutlarım abiciğim benim...

Belenli45 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-11-2011, 00:18   #524
Yeni Üye

Alıntı:
Olur Sayın müdürüm bahara bir koloni kuralım. Şu Denizli horozunu ötüşüne hayranım.

Eklenti 254427

Bazen öyle uzun ötüyor ki nefesi yetmiyor herhalde, poposunu üstüne düşüyor.
Gülibik cinsini tercih etmenizi tavsiye ederim.

Eski 23-11-2011, 01:28   #525
Yeni Üye

Bizim bağ kum yerde, yıllar önce yaş hayvan gübresi atılmış ve her dizide 10-15 arası kök ayrıca yanyana 20 dizide toplam 250 ile 300 arası bağ fidanı yanmış ve boşluk var. Dalma yaparak doldurulacak gibi değil. Tatlı köklü çubuk dikmeyi düşünüyorum. Ne şekilde bir yol izlemeliyim. Halk arasında kömür tozu olarak bilinen organik gübrenin toprağın havalanmasına ne derece etkisi olur?

Eski 24-11-2011, 14:59   #526
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Halil bey, genelde yazılmakla beraber size birkere daha sormak istiyorum. Benim zeytinlerde (5 adet) kabuklu bit var nasıl kurtulacağım? Yaz yağı, nemazal kullandım, başa çıkamadım. Mandalina ağacından geldi. Zamanlama ve kullanacağım koruyucu olarak ne yapmalıyım. Cevabınız için teşekkür ederim.
Tavuklarınız için üzüldüm, çok güzel görünüyorlardı. Bir söz vardır 'aç it fırın duvarını deler' derler Başı boş köpeklerde çok zavallılar. Suçu başka şeylerde aramak lazım. Onları hevesleri geçince sokağa atanlarda suç.

merkal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-11-2011, 15:39   #527
Ağaçsever

çakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2009
Halil bey,daha önce başka bir yerde sordum ancak yeri değildi sanırım cevap veren olmadı bu işin piri olarak birde size sorayım.Bizim buralarda zeytin hasadı bitti.Bahçeme gülleci bulamacı ile etidot67 uygulamak istiyorum.Ne zaman uygulamamı önerirsiniz birde tanka öncelikle hangisini koymam gerekir?

çakıcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-11-2011, 16:47   #528
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkal Mesajı Göster
... Benim zeytinlerde (5 adet) kabuklu bit var nasıl kurtulacağım?
...
Mandalina ağacından geldi.
...
Zamanlama ve kullanacağım koruyucu olarak ne yapmalıyım. .
Kabuklu bitin konukcusu diğer ağaçlar _ özellikle sınırlara dikilen koruma amaçlı_ olabiliyor. Onların altında işlenmemiş toprakta kışı geçiriyor.

Name:  meyve kabuklu biti (3).JPG
Views: 4096
Size:  32.9 KB (dıştan görünüşü)

Kabuklu bit meyve üzerinde besleniyor, bıraktığı salgı toksit etki yaptığından kırmızı, mor lekeler bırakıyor.

Name:  meyve kabuklu biti (2).JPG
Views: 5372
Size:  29.2 KB (kesit görünüş)

Kabuk ince şekilde yüzeyden kesildiğinde meyve etine işlemediği görülür. Tuzlanarak selesi yapılabilir belki ama;

kesinlikle salamurası yapılamaz. Yumuşama yapar ve kaliteyi düşürür.

İlaçlama bu ağaçlara ve dip toprağına da atılmalı.

Nisan ayının başlarında ilk yumurtası çıkıyor ama,

ben zeytinler iri saçma şeklini aldığında kullanıyorum.

Daha doğrusu Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında 4 ya da 5 defa kullanıyorum.

Bu yöntem zeytinde temel üç zararlısı;

Zeytin uc zararlısı,
Zeytin güvesi_ ki en çok zararı verir,
Kabuklu bit

için kullanılır. Ve etkilidir.

Zaten bu hastalıklar için yılda 5_6 defa zehirli _ bordo bulamacı hariç_ kullanılmaktadır.

Gülleci bulamacı yapımı biraz zahmetli ama oldukca ucuz ve besleyici doz aşımında hiç bir zararı olmayan doğal bir ilaçtır. Mayıs ayından başlayarak ağustos ayının sonuna kadar ayda iki defa sadece gülleci bulamacı kullanılabilir.

Şimdi bu uygulamaya;

her atımda etidot67 kullanılırsa zeytinde meyve tutumunu sağlayan bor verilmiş olur.

Ve etidot67 bir mantar hastalığı olan zeytin dal kanserine de etkilidir. Oldukca ucuzdur ve yerlidir.

karıştırılırsa, zamandan ve maliyetten kazanılmış olur.

Eğer hastalıklara karşı koruyuculuk ve yaprak gübresi etkisi arttırılmak isteniyorsa bu karışıma EMEK gübre( yosun_alg) karıştılarak kullanılabilir. O da diğer yosun gübrelerinden çok daha etkili ve yerlidir.

Gülleci bulamacı+etidot67 istenirse emek gübre;

Eğer zeytinlerde dal kanseri varsa;
Zeytinler hasat edildikten ve kısmen budama yapıldıktan sonra bir defa kullanılmalı.

Buna imkanı olamayanlar;

zeytin dal kanserine (mantar) karşı _ ki bildiğim insan ayaklarındaki mantara karşı kullanılıyor_ sadece etidot67 kullanılır. Aynen bordo bulamacı kullanır gibi;

zeytinler hasat edilip budandıktan sonra 3 ya da 4 defa...

Buradaki amaç bakırın zehirli etkisinden dolayı bordo bulamacını menüden çıkarmak.

Saygılar.

Ayazkızı ve feast3874 beğendi.
Eski 24-11-2011, 17:14   #529
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çakıcı Mesajı Göster
.Bizim buralarda zeytin hasadı bitti.Bahçeme gülleci bulamacı ile etidot67 uygulamak istiyorum.Ne zaman uygulamamı önerirsiniz birde tanka öncelikle hangisini koymam gerekir?
Eğer zeytinde dal kanseri ve tehlikesi varsa;

zeytin hasat edilikten ve kısmen budama yapıldıktan hemen sonra mutlaka gülleci bulamcı +etidot67 kullanılmalı.

100 lt. suya 2 kg. gülleci bulamacı oranında _dal kanseri için_ önce suya katılır ve karıştırılır.

10 lt. suda etidot 67 ( binde 5 oranında ) eritilir ve karışıma ilave edilir.

Diğer uygulamalar karışımda jelleşmeye sebeb olur ve suya karışımını zorlaştırır.

Bu uygulama yılda en az üç defa yapılır.

Özellikle;

zeytine soğuk vurduğunda _ ki dal kanseri en çok o zaman ortaya çıkar_ dallarda çatlama olduğunda mutlaka kullanılmalıdır.

Yani zeytin dal kanserine karşı;

hasattan hemen sonra ve soğuk vurduktan sonra mutlaka _ birer defa_ kullanılmalıdır. Dal kanserine karşı diğer uygulamalar kış ya da yaz aylarında yapılabiliyor. Hastalığın şiddetine göre uygulama arttırlır.

Eski 25-11-2011, 05:24   #530
Ağaçsever

çakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2009
İlgi ve alakanıza teşekkür ederim.İyik, varsınız.

çakıcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-11-2011, 13:44   #531
Ağaçsever

Halil bey, çok teşekkürler. Bu uygulama limon ve mandalinada'da uygulanabilirmi? Ateş yanıklığı olan armut içinde kullanılabilirmi ?

Eski 25-11-2011, 15:13   #532
Ağaçsever

Halil bey, Etidot67 yerine Mebor-5 daha iyi değilmi. Teşekkürler.

Eski 25-11-2011, 15:20   #533
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Bu yıl zeytinde _ bir çok üründe_ verim bol olacak.

Çünkü çiçeklenme öncesi yağmur yağdı. Bilirsiniz zeytin çiçeklenme öncesi mutlaka sulanmalı, verimi arttırmak için.

Nisan yağmurları iyi geldi, hani şu İncili Çavuşun 'altın saban' kadar değerli dediği...

Çiçek tomurcukları kendini gösterdi.

Eklenti 205713

Ve Mebor 5 kullanma zamanıdır.

İçinde %5 çinko ve % 5 bor bulunan organik bir yaprak gübresi. Hedef daha çok tane bağlaması içindir. Borun bu etkisi var, zaten topraklarımız bor olarak genelde fakir.

Yok yılında kullanacağım ki sonuçlarını göreyim.
Bilirsiniz zeytin yaprağı diğer geniş yapraklılara ve yaprak yapısına göre mikro elementleri bünyesine az alıyor.

3 defa kullanmalıyım.

1) Çiçeklenmeden önce dekara; 100 lt suya 300 cc.
2) Çiçeklenmeden sonra dekara; 100 lt. suya 300cc.
3) 2. uygulamadan 30_40 gün sonra...

Sevgili kayastop geçen yıl kullanmış. Sonuçlarını sordum; varyılıda kullandım, anlayamadım demişti.

Geçen gün Sevgili Hülya kullanmış Mebor 5; Ayhan Kaptandan duydum.

Eklenti 205721
Etidot 67 mi Mebor 5 mi ben de merak ediyorum

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-11-2011, 18:58   #534
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkal Mesajı Göster
Halil bey, çok teşekkürler. Bu uygulama limon ve mandalinada'da uygulanabilirmi? Ateş yanıklığı olan armut içinde kullanılabilirmi ?

Limon, mandalina ve portakalda gülleci bulamacı kullandım. Tam bir sonuç almış değilim.

Mandalinanın ve portakalın teze sürgünlerinde oluşan akar hastalığını önlemede zorlandım. Sık kullanmak zorunda kaldım.

Çünkü akar hastalığına yakalan yaprak içe doğru kıvrılıyor ve ilaç içeriye işlemiyor. İyice yıkamak gerekiyor.

Birde limonun taze uç sürgünlerinin bazılarında _ çok azdı ama_ bilemediğim bir hastalık gördüm. Onu önlemedi. Ama gülleci bulamacını iki defa kullanmıştım kaoline karıştırarak. Belki azalttı, bilemiyorum.

Armut ateş yanıklığına karşı gülleci bulamacı+kaolin kullandık. Bu şekilde daha iyi sonuç aldık.

Ateş yanıklığına karşı tek olarak gülleci bulamacı kullanmadım.

Ama armut ateş yanıklığına Kaolin+gülleci bulamacı+etidot67 kullanılabilir. Bu diğer hastalıkları da önler diye düşünüyorum.

Eski 25-11-2011, 19:44   #535
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkal;882545.. [B
Etidot67 yerine Mebor-5 daha iyi değilmi.[/B]
Mebor5 i kullandık. İyi sonuç aldık.

Etidot67 yi bu yıl daha yaygın bir şekilde kullanacağız.

Her ikisi için küçük bir denemede benzer sonuçlar aldım.İz element sorunu yoksa _ ya da çinkonun sürgün vermesini istiyorsan_ Mebor 5 iyidir.

Yüksek oranda bor ve dal kanserine diyorsan Etidot 67.

Benzer ise fiyatlar konuşur.

Eski 25-11-2011, 19:46   #536
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Etidot 67 mi Mebor 5 mi ben de merak ediyorum
Bu yıl etidot 67 deneme zamanıdır.

Eski 25-11-2011, 20:40   #537
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Bu yıl etidot 67 deneme zamanıdır.
Sayın Halil Bey;

Humas, T.K.İ.' den satış yapılmıyormuş artık, ana bayilikler aracılığı ile yapılıyormuş.

Yakında vede sayenizde, Etidot-67' yi de Eti Maden İşletmeleri satmayacak gibime geliyor. Bal kokusu aldırıyorsunuz herkese efendim) Ana bayiliklere devri söz konusu olur bu gidişle.

Şifreli bir şeyler mi yazsak diyordum.

Herkese teşekkürlerimi sunarım.
Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-11-2011, 12:25   #538
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:

Ama armut ateş yanıklığına Kaolin+gülleci bulamacı+etidot67 kullanılabilir. Bu diğer hastalıkları da önler diye düşünüyorum.
Halil Bey,
burdaki karışım nasıl oluyor?

Önce gülleci bulamacını hazırlayıp soğuduktan sonra kaolin ve E.67 yi mi karıştırıyoruz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-11-2011, 18:19   #539
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Halil Bey,
burdaki karışım nasıl oluyor?

Önce gülleci bulamacını hazırlayıp soğuduktan sonra kaolin ve E.67 yi mi karıştırıyoruz?
1 _Önce kaolini bir kapta sulandırlıp, su dolu tanka ( 400 lt. gibi) konuyor.

2_Gülleci bulamacını bir kap suda karıştırılıp _ 10 lt gibi_ tanka ilave ediliyor.

3_ Son olarak etidiot 67 ( 10 lt.gibi_ eritilip, ilave ediliyor.

Uyarı: 10 lt. suda kaolin veya gülleci bulamacı sulandırıp üzerine _ toz halde_ etidot 67 konursa bu biraz jelleşmeye yol açar.

Diğer uygulama;

gülleci bulamacı su dolu bir kaba_ tanka_ konuyor.

Editod67 bir kapta eritilip, tanka ilave ediliyor.

Not: Gülleci bulamacı _ yani kireç ve kükürt karışımı_ yapıldığında bir yere konur soğumaya bırakılır. Daha sonra çökme görülür. Üste serum gibi bir sıvı ve atta tortu oluşur. Üsteki serum alınır _ alınırken tülbent vb. süzgeç kullanılırken tortunun karışması önlenir.

Tortu da güçlü bir ilaçtır: Yarı yarıya su ilave edilir ve tüm ağaçların bellerine sürülür. Özellikle ağaç kabuklu kurt, salyangoz ve kırlangıç böceğine etkilidir. Gövde üzerinde oluşan mantar _ kanser hastalıklarında da kullanılır.

Saygılar

Eski 26-11-2011, 18:43   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Halil bey; Urlada ağustos ayında aniden 8 yaşlarındaki şeftalim aşırı zamklanarak kurudu.Geçen hafta gittiğimde diğer 3 şeftali ve bir eriktede zamklanma başlamış.Bu hafta acilen bordo bulamacı atayım diyorum.Ama hazırlar % 20 etken maddeli imiş.% 40 **** 60 etken maddeli at dedi bir ziraat çi.Ne atacağımı bilmiyorum.yardımınızı rica ediyorum.Birde kök kurdu varsa ilaçlama bu zamanda olurmu.Bu konularda denenmiş tecrübeleriniz vardır umarım.Tavsiyenizi bekliyorum teşekkür ederim.

aycan Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024