agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2011, 19:21   #181
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Başarılar dilerim halil bey.

Bahar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-02-2011, 19:48   #182
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Bence bunun için üre niyetine hayvan sidiği eklense çok iyi bir aktivatör olarak işlev görür. Bütün diğer aktivatörlerden daha etkilidir.
tuz sorunu ne olacak

dermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-02-2011, 23:54   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Köyönü Tarım adıyla açtığımız blog'da Menemen/Belen Köyü'nden yirmi dolayında sebze ve meyve üreticisiyle doğal yetiştiricilik ilkelerine bağlı kalarak ürettiklerimizi tüketiciye sunma çalışmalarımız başlamıştır.

Köyönü Tarım
Halil bey,

ubyi, sıcak , soğuk kompost, solucan gübresi, enzim, leonardit, klino, vermikulit, humik fulvik asit, biochar, sebze adası, permakültür, veee EM, kaolin, ekolojik tarım, işlemesiz tarım, vb derken bilgi paylaşımı ve uygulamalarla siz, meyvelitepe, acemi(usta), sarıcan, Ayhan kaptan, ensar, doğasever,epsody, mine pakkaner, bayındır ve diğer tüm paylaşımcıların bir çok farkındalığı yarattığınızı ve uygulamalarınızla öncü olduğunuzu içten samimi olarak vurguluyorum.

Tüm bu konuların (vb dahil) tüm mesajlarını okudum inceledim(gerçekten tamamını ), ama hep şunu görmeyi arzu ettim; Yukarıda bahsettiğim tüm bu konu başlıklarının hem sebze hem meyve bahçeleri için Ocak ayından başlayıp, aralık sonunda tamamlanan, bir yıllık süreç için nedir, faydası, uygulama şekli, ve elde edilen sonuçlar olarak görsellerle desteklenen net, basit anlatımla, optimuma en yakın uygulama şeklini madde madde, satır satır ve nihayetinde bir ubyi rehberi olarak görmeyi çok arzu ettim.

Meyvelitepe, köyönü tarım, sessizbahçe'nin bir ubyi rehberinin agaclar da tek ve hür ve orman olması temennilerimle.

soilless Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-02-2011, 01:32   #184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster

....sebze hem meyve bahçeleri için Ocak ayından başlayıp, aralık sonunda tamamlanan, bir yıllık süreç için nedir, faydası, uygulama şekli, ve elde edilen sonuçlar olarak görsellerle desteklenen net, basit anlatımla, optimuma en yakın uygulama şeklini madde madde, satır satır ve nihayetinde bir ubyi rehberi olarak görmeyi çok arzu ettim.
Önemli bir öneri 'ubyi doğal gübreleme rehberi' üzerinde konuşmak gerekli.

UBYİ üyelerinin elinde farklı gübreler var ve farklı uygulamalar yapıyorlar. Yetiştirdiği ürünler de farklı ve gübre istekleri değişik.

Ortak gübreleme _reçetesi_ formülü uygulamak biraz zor ama üzerinde düşünülmeli.

Bir üyenin elinde klino varken, diğerinde yok ama leonardit var, diğerinde su mercimeği var.

Örneğin benim zeytin fidanlarım var 3 yaşında;

Klino,
Fermente tavuk gübresi,
Humas,
Kompost,
Çay atığı,
Kekik suyu,
Isırgan otu suyu,
Yumurta kabuğunun suyu,
Enzim, ya da ema
Sim derma
, dan oluşan bir karışım yapıp fidanların birer metre uzağına, burgu ile 60_80 cm. derinlik gibi 4 tane delik açıp içlerini doldurmak istiyorum.

Bir yıl sonra 2 m. uzağına daha önce deldiklerimin arasına bir daha uygulamak istiyorum.

Bunu toprak işlemesiz tarıma _ geçiş_ için yapıyorum. Yani toprağı sürmeden bu yöntemi uygulayacağım. Diğer üye bunu istemeyebilir.

Sonuçları ne olur bilemem.

Aslında UBYİ nin her üyesinin elindeki gübre ve yetiştirdiği ürüne göre kendine özgü ve özgür gübreleme yöntemlerinin olması ve A. Net. da ve kendi bloklarında anlatması daha yaratıcı gibi geliyor bana...

Eğer ileride UBYİ sitesi kurulursa ortak ürünler bulunup benzer gübreleme yöntemleri uygulamalı anlatılabilir.

Ama şunu yapmayı çok istiyorum.

Diyelim elimde bol miktarda kekik suyu, yumurta kabuğu suyu, ısırgan otu suyu ve mikoriza mantarı var. Bunları kendim bedava getiriyorum. Bunları yapmaya zamanı olmayan ya da elinde olmayan UBYİ üyelerine kargo masrafina _ihtiyaç duyana_ göndereceğim.

İçine biraz humas ile ema da katarsam 1 lt. sini 50 tl. ye size bile satabilirim. Kızmayın hemen _ söz A.N dan dışarı_ öyle yapmıyorlar mı?

Türkan beğendi.

Düzenleyen Halil Önen : 26-02-2011 saat 22:01
Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-02-2011, 21:45   #185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Halil bey,

Tüm bu konuların (vb dahil) tüm mesajlarını okudum inceledim(gerçekten tamamını ), ama hep şunu görmeyi arzu ettim; Yukarıda bahsettiğim tüm bu konu başlıklarının hem sebze hem meyve bahçeleri için Ocak ayından başlayıp, aralık sonunda tamamlanan, bir yıllık süreç için nedir, faydası, uygulama şekli, ve elde edilen sonuçlar olarak görsellerle desteklenen net, basit anlatımla, optimuma en yakın uygulama şeklini madde madde, satır satır ve nihayetinde bir ubyi rehberi olarak görmeyi çok arzu ettim.
Sevgili Topraksız,

Söylediklerinde haklısın. Ancak bu biraz daha süre alacak. Şu anda sayımız az ve yetiştirebildiklerimiz bunlar. Çoğaldıkça gerisi gelecek. İnanın bir yazıyı yazarken 40 kere düşünüyorum. En azından 3-4 tane referans kaynağa bakıyorum. Örneğin bir nematod yazısının hazırlanması 3 hafta sürdü. Üstelik ortalama günlük 3-4 saat zaman ayrıldı.

Bunları yazmakla yakındığım sanılmasın. Sadece işin zaman boyutu konusunda biraz daha sabır diyorum. Bugün başlangıçtan çok daha ilerideyiz. Ne kadar doğru yolda olduğumuzu okudukça daha da iyi kavrıyoruz. Örneğin Vertisilyum Solgunluğu ile ilgili hangi Ziraat Mühendisi' ne gitseniz size kimyasal bile öneremeyecek kadar çaresizler. Yurtdışında bazı kimyasallar kullanılıyor. Ancak Türkiye'de ruhsatlı ilacı yok. Ancak bunun biyolojik çözümü (%70 civarında başarı) var. Yakında hem kendi blogumda hem de burada paylaşacağım. İşte UBYİ'nin enerjisi ve gücü buradan geliyor.

acemi_caylak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-02-2011, 00:45   #186
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Vertisilyum için bergama il tarım müdürlüğünde çalışan bir mühendis arkadaş daha önce zeytin araştırma enstitüsünde çalışmış. bana önerdiği reçete tarlaya brokoli ekmem daha sonra ağaç talaşı atıp brokolilerle birlikte tarlayı sürmem gerektiği ve bunun akabinde de solarizasyon uygulamam lazım mış. versiyumun bir tür mantar olduğu ve hiç bir ilacında fayda etmediği bitkinin su kanalları ve köklerine girip bu kanalları tıkayarak ağacın besin ve su alımını engellediğini. Budama ve kesme yaparken her ağaç için kesme budama araçlarını. temizlemem gerektiği söylendi.

Düzenleyen omer.tuncer : 27-02-2011 saat 00:47 Neden: eksik kelime
omer.tuncer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2011, 21:25   #187
Ağaç Dostu

Toprak İşlemesiz Tarıma doğru

Meyve Yetiştiriciliğinde Toprak İşlemesiz Tarıma doğru_1

Bu konuda deneyimliyim. 400 m2 de 30 yıldan beri toprak işlemesiz meyve ağaçları yetiştiriyorum.

Bu bana cesaret veriyor ve 9 dönüm zeytin ve içinde 20 kadar meyve fidanı için bu uygulamaya başladım.

Amacım topraktan ve ağaçtan ihtiyacım olanı almak ona _ fazla_ dokunmamak.

Eski 03-03-2011, 21:42   #188
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Halil Bey, 30 yıl muazzam bir zaman; deneyimleriniz bize ışık tutacak -her zamanki gibi...

üzüm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2011, 21:55   #189
Ağaç Dostu

Toprak İşlemesiz Tarıma doğru_2

En ideal meyve fidanı çukuru nasıl hazırlanır, ondan başlayalım.

Name:  IMAG0058 [640x480] (2).JPG
Views: 3335
Size:  60.7 KB

Bu deve tabanına benzeyen çukurlarında 3 yıl önce zeytin fidanı yetiştirildi. Meyvesi bile alındı.

Ama biz bu çukurları 6 ay önce açtık. Gübreledik, kapadık. Üzerinden yağmur, çamur, fırtına, soğuk gibi koca bir kış geçti.

Burada kullanılan gübre ve toprak düzenleyiciler kadar çukurun taban kısmı da önemli.

Bel'in ucuyla( kürek) ile kolayca yapılabiliyor.

Leonarditi en alta koymanın sebebi zeminin taşlı ve çok sert olması.

Eski 03-03-2011, 22:10   #190
Ağaç Dostu

Toprak İşlemesiz Tarıma doğru_3

Name:  IMAG0063 [640x480] (2).JPG
Views: 2465
Size:  50.2 KB

En iyi dörtlü ile 3 yıl önce fidan çukurları hazırlamıştık.

3 yıl sonra birini yer değiştirmek zorunda kaldığımızda kök yapısı dikkatimizi çekti. Bu defa merak edip bir tane daha kazdık baktı, sonuç aynıydı.

Teşekkürler Sevgili Üzüm.

Eski 03-03-2011, 22:25   #191
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Merhaba Halil Önen Abim...

Müsadenle ben bir kaç soru sorayım siz müsaait olduğunuz bir zamnda cevağlarsanız sevinirim...

1_Bu fidan çukuru belli tür bir meyva ağacı içinmi ,yoksa genel olarak bütün (ceviz,badem,kiraz,asma)meyve ağaçlarına uygulayabilirmiyiz..

2_Alt toprağı üste almamıızın temel sebebi nedir?

3_çukurları 6 ay önceden açıp bu şekilde hazırlamamızın temel sebebi nedir,dikim zamanına kadar ne gibi avantajlar elde etmiş oluruz?

Saygılarımla

aviator34 beğendi.
seyyah53 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2011, 22:27   #192
Ağaç Dostu

Toprak İşlemesiz Tarıma doğru _4

Meyve fidanı çukuru hazırlama...

Name:  IMAG0061 [640x480] (2).JPG
Views: 2441
Size:  68.8 KB

Sonuç buydu...

En kalın kökler işlenmiş alanda _ taban taşının üzerinde_ ve;

Gübreli alanda yer alıyordu.

TIRNAK bölümünü fidanın rüzgardan tutunması, yan yatmaması için düşünmüştük ama;

buralarda yoğun kılçal köklenmeler ve kalın köklerin de çoğunun bu tırnak bölgesinden yayıldığını gördük.

Ve köklerin işlenmiş toprağa yani suya, besine doğru yönlendiğini gördük.

( Buna da bir planım var. O kökleri aşağıda tutmam gerek.)

Eski 03-03-2011, 22:35   #193
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Merhaba Halil Önen Abim...

Müsadenle ben bir kaç soru sorayım siz müsaait olduğunuz bir zamnda cevağlarsanız sevinirim...

1_Bu fidan çukuru belli tür bir meyva ağacı içinmi ,yoksa genel olarak bütün (ceviz,badem,kiraz,asma)meyve ağaçlarına uygulayabilirmiyiz..

2_Alt toprağı üste almamıızın temel sebebi nedir?

3_çukurları 6 ay önceden açıp bu şekilde hazırlamamızın temel sebebi nedir,dikim zamanına kadar ne gibi avantajlar elde etmiş oluruz?

Saygılarımla
Sevgili seyyah 53,

tüm meyve ağaçları için geçerli _ ki bu şekilde 30 kadar çeşitli meyve fiadanı da dikildi.

Alt toptak verimsiz görünüyordu, ona işlerlik kazandırmak içindi.

Çukurlar aslında bir yıl önceden dikilmeliymiş. Şu şekli ile bile solucandan geçilmiyor.

Eski 03-03-2011, 22:54   #194
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Alt toprağı üste almamıızın temel sebebi nedir?
Halil bey cevabı verdi ama biraz daha detaylandıralım. Üstteki verimli toprak daha da zenginleştirilerek çukurda fidanın kök bölgesine verilince oradaki kök gelişimi teşvik edilmiş oluyor. Fidan çukurlarının olabildiğince büyük açılmasının sebebi de bu. Nisbeten gevşek ve zenginleştirilmiş toprakla dolan büyük hacimli çukurda kökler hiç bir güçlükle karşılaşmadan gelişip çukurup duvarlarına kadar kolayca geliyorlar.

Fidan dikimi sırasında, duruma göre su tutucu malzeme kullanılırsa, en dibe, resimdeki leonardit seviyesinin de altına ve fidan çukurunun duvarına silindir gibi verilmeli ki, tutulan neme doğru kökler saldırsın. Kökler oraya kadar geldikten sonra bu malzeme zaten yavaş yavaş kaybolmaya başlıyor ve köklerin durmasına sebep olmuyor.

Çamtepe beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2011, 23:29   #195
Ağaç Dostu

Toprak İşlemesiz Tarıma doğru_5

Meyve fidanı _ zeytin_ dikimi.

Harç hazırlama...

5 çuval ....bir çuval ortalama 25 kg. İ.Y. Ahır gübresi.

Biz iyi yanmış keçi gübresi kullanacağız.

Name:  IMAG0013 [640x480] (2).jpg
Views: 3468
Size:  62.1 KB

1 çuval (fermante tavuk göbresi)25kg.
1 çuval leonardit, (25 kg.)
1 çuval çay posası (ortalam 25 kg.)
1 çuval su mercimeği (ortalama 25 kg)
1 çuval orman toprağı (ortalama 25kg.) ( çalıntıdır, yerine bir çuval yanmış gübre kondu.)

Name:  IMAG0009 [640x480] (2).jpg
Views: 2631
Size:  60.8 KB

Biz bu defa zeytinin hatırına böyle hazırlayacağız.

(3 yıl önce ise;
Ahır gübresi+ leonardit + zeolit +orman toprağı + em kompost harç olarak kullanılmıştı.)

Name:  IMAG0011 [640x480] (2).jpg
Views: 3858
Size:  64.1 KB

Karıştırılır...

Böylece dikimde kullanacağımız harç hazırdır.

Eğer tüplü saksı dikilecekse,

en iyi ve ucuz karışım, leonardit_+ klino+ ahır gübresi kullanılmalı. Bu müthiş bir üçlü oluşturuyor.

Eğer açık kök dililecekse leonardit köke temas etmemeli. Yakıyor.

Sn. Meyvelitepenin dediği gibi leonardit çukurun her tarafına bulaştırlılmalı.

Düzenleyen Halil Önen : 04-03-2011 saat 00:02
Eski 03-03-2011, 23:37   #196
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Çukurlar aslında bir yıl önceden dikilmeliymiş. Şu şekli ile bile solucandan geçilmiyor.[/QUOTE]

Burayı hiç anlayamadım...'şu şekli ile bile solucandan geçilmiyor' derken ne demek istediniz...

Yani biz çukurları bir yıl öncesinden açıp hazırlayıp kapatıp solucanları bu ortama çekmek mi istiyoruz ,yoksa uzaklaştırmak mı?

Eski 03-03-2011, 23:52   #197
Ağaç Dostu

Toprak İşlemesiz Tarıma doğru_6

Can Suyu hazırlama...

150 lt.lik bir bidonunu içinde,

Name:  IMAG0024 [640x480].jpg
Views: 2197
Size:  40.2 KB

1 lt. humas (leonarditen)
1 lt. enzim ( ayva, ahlat, elma, patates den)

can suyu hazırlanır. (Buna can suyu denirse)

Bu onun doğaya uyumu için verilecek. Ölmesin diye...

İki gün sonra bol ve tertemiz verilen su kök yapması içindir.

Düzenleyen Halil Önen : 04-03-2011 saat 23:09
Eski 03-03-2011, 23:54   #198
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Halil bey,

Şu orman toprağı konusunda Acemi Usta kök çürüklüğü falan gibi bir şeyler diyordu.

Bir risk var mı? Acaba ben mi yanlış anladım?

bayindirmevki Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-03-2011, 00:04   #199
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Halil bey,

Şu orman toprağı konusunda Acemi Usta kök çürüklüğü falan gibi bir şeyler diyordu.

Bir risk var mı? Acaba ben mi yanlış anladım?
Kök hastalıkları için aynı zamanda gübre olan Sim Derma granür kullanılacak.

Üç yıl önce ise kök hastalıkları için Nogal kullanılmıştı.

Düzenleyen Halil Önen : 04-03-2011 saat 23:49 Neden: en alt satır eklendi.
Eski 04-03-2011, 00:10   #200
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çukurlar aslında bir yıl önceden dikilmeliymiş. Şu şekli ile bile solucandan geçilmiyor.

Burayı hiç anlayamadım...'şu şekli ile bile solucandan geçilmiyor' derken ne demek istediniz...

Yani biz çukurları bir yıl öncesinden açıp hazırlayıp kapatıp solucanları bu ortama çekmek mi istiyoruz ,yoksa uzaklaştırmak mı?[/QUOTE]

Solucan beslemeyi, çoğaltmayı ve hatta gübresini kullanmayı düşünüyordum ama vazgeçtim.

Bu çukurlarda o kadar solucan çok ki fabrika gibi, gübresi de bedava. Çukurları bu şekilde bir yıl önce hazırlasaydım, gübresinden de yararlanacaktım.

Eski 04-03-2011, 00:28   #201
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Solucan beslemeyi, çoğaltmayı ve hatta gübresini kullanmayı düşünüyordum ama vazgeçtim.

Alıntı:
Bu çukurlarda o kadar solucan çok ki fabrika gibi, gübresi de bedava. Çukurları bu şekilde bir yıl önce hazırlasaydım, gübresinden de yararlanacaktım.

Yani çukurları bir yıl önce açmamızın tek sebebi burada bulunan harcın solucanlar tarafından olabildiğince işlenmesi mi?

Açıkcası ben bunun için bir yıl beklemem ...

İstanbul -çekmeköyde bir ablamız var solucan gübresini çok uygun fiyata veriyor...her çukura 2 kilo versek ..yılı kurtarabilirmiyiz acaba?...

Şu alıntılamıda kare içine neden alamıyorum anlayamadım halbuki Halil Önen Abimin yarı yaşındayım ,bilgisayarı daha iyi kullanabilmem lazım

Düzenleyen MeyveliTepe : 04-03-2011 saat 09:57
Eski 04-03-2011, 23:02   #202
Ağaç Dostu

Alıntı:
...

Yani çukurları bir yıl önce açmamızın tek sebebi burada bulunan harcın solucanlar tarafından olabildiğince işlenmesi mi?
Açıkcası ben bunun için bir yıl beklemem ...
Tek sebebi bu değil.

Zaten fidan çukuru bir yıl önceden hazırlanmalıydı. Bütün kaynaklar böyle diyor. En ideali buymuş.

Solucan gübresi dikim çukurunda kullanılmalı. Belki beş on fidan çukuru için çok iyidir.

Ama biz 150 adet fidan dikeceğiz ve en iyisini ve en ucuzunu kullanmak zorundayız.

Eski 04-03-2011, 23:23   #203
Ağaç Dostu

Toprak İşlemesiz Tarıma doğru_7

Malç hazırlama.

Name:  IMAG0042 [640x480].jpg
Views: 2559
Size:  64.5 KB

Geçen yılın otlarını toprakları ile birlikte köklemiştik.

Üzerine leonardit döktük.

Üzerine ema spreyledik

Biraz kumlu toprak attık.

Alt tarafı hava alacak şekilde üzerini naylon ile kapamıştık. Çok güzel bir bir malç oluştu.

Artık Fidan dikimi için elimizde;

1) Harcımız var,
2) Can suyumuz var,
3) Malçımız var...

Eski 04-03-2011, 23:35   #204
Ağaç Dostu

ama hep şunu görmeyi arzu ettim; Yukarıda bahsettiğim tüm bu konu başlıklarının hem sebze hem meyve bahçeleri için Ocak ayından başlayıp, aralık sonunda tamamlanan, bir yıllık süreç için nedir, faydası, uygulama şekli, ve elde edilen sonuçlar olarak görsellerle desteklenen net, basit anlatımla, optimuma en yakın uygulama şeklini madde madde, satır satır ve nihayetinde bir ubyi rehberi olarak görmeyi çok arzu ettim.

Halil bey,

Daha önceki mesajımda görsellerle desteklenen, yalın, optimuma yakın, net anlatımla Ubyi rehberi gerekli derken tam da sizin 5 maddelik Toprak işlemesiz tarıma doğru mesajlarınızın örneğini belirtmeye çalıştım.

Görsel, çizim, maddeler, ve tecrübelerin aktarımının en kısa yoldan sunumu net bir paylaşım sağlar ve çok eminim çok daha etkin olur.

Çünkü hem zaman, hem eğitim, hem bilgi ve dahi hem tecrübe olarak detaylarla uğraşamayacak çoook üretici ve hevesli var.

Amaç, daha daha ve en uzağa ulaşmaksa böyle net ve görsel ve de tecrübe ile örneklenen anlatımlara ihtiyaç var sanırım

Eski 04-03-2011, 23:40   #205
Ağaç Dostu

Amaç doğal tarım, işlemesiz tarım, ilaçsız tarımı mümkün olduğunca çok üretici ile buluşturmaksa eğer, Detaylarla uğraşamayacak çoook üretici ve hevesli önce yalın ve net anlatım ve görselleri içeren bir rehberi uygulamaya başlasın.

Detayını nasıl olsa sonra öğrenmek isteyecektir.

Yanılıyormuyum?

Eski 05-03-2011, 02:12   #206
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Alıntı:
Amaç doğal tarım, işlemesiz tarım, ilaçsız tarımı mümkün olduğunca çok üretici ile buluşturmaksa eğer, Detaylarla uğraşamayacak çoook üretici ve hevesli önce yalın ve net anlatım ve görselleri içeren bir rehberi uygulamaya başlasın.

Detayını nasıl olsa sonra öğrenmek isteyecektir.

Yanılıyormuyum?
Halil usta, müsadenle. Konu senin ben misafirim. Misafirliğin sınırına çıkacağım.

Sayın Soilless, yanılmıyorsunuz. Zaman zaman dile getirdiğim bir hususa değindiniz.

Uzak bahçeler adı altında kimi basit, kimi karmaşık çok değerli fikirler ortaya konduğunu inkar edemem. Forumun dallanıp, budaklanan yapısı içinde bir çoğunun kaybolup gittiği kanaatindeyim. Araya girenler de cabası, şu an yaptığım gibi...

Doğal tarıma gönül vermiş toprağı, bitkiyi, bilen, tanıyan Halil usta gibi insanlar pek kafa karışıklığı yaşamasa da benim gibi yolun yarısında köy görmüş insanlar için anlatılanlar bir başka dil...

Atadan çiftçi olanlar içinde bir şey fark ettiğini sanmıyorum.

Arzu edilen yalın ve net dil "Uzak Bahçeler" gerçekleşmeden olacak gibi gelmiyor bana.

bayindirmevki Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-03-2011, 23:53   #207
Ağaç Dostu

Alıntı:

...Çünkü hem zaman, hem eğitim, hem bilgi ve dahi hem tecrübe olarak detaylarla uğraşamayacak çoook üretici ve hevesli var.

Amaç, daha daha ve en uzağa ulaşmaksa böyle net ve görsel ve de tecrübe ile örneklenen anlatımlara ihtiyaç var sanırım
Teşekkürler soilless,

daha UBYİ emekleme döneminde, sizlerin görüşlerinizle de daha iyi olanı bulacağız.

Ancak bilginin her gün katlanarak çoğaldığı zamanımızda, şeytan ayrıntıda _detayda_ gizlenebiliyor. Dediğin gibi yine de onu bulmak kolay meraklısı için...

Yaşamdaki en büyük keyif galiba bir şeyi daha iyi yaptığımızı görebilmektir.

mehmetgurmen beğendi.

Düzenleyen Halil Önen : 07-03-2011 saat 00:06 Neden: ek
Eski 07-03-2011, 00:04   #208
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Halil usta, müsadenle. Konu senin ben misafirim. Misafirliğin sınırına çıkacağım.

Arzu[B] edilen yalın ve net dil "Uzak Bahçeler" gerçekleşmeden olacak gibi gelmiyor [/B]bana.

Misafir değilsin ki Sevgili Bayındırmevki UBYİ de misafirlik kaldırıldı, kendi evin gibi bilmelisin...

Arzu edilen yalın ve net dil UBYİ gerçekleştiğinde çok daha iyi olacaktır; katılıyorum.

Eski 07-03-2011, 05:59   #209
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Tek sebebi bu değil.

Zaten fidan çukuru bir yıl önceden hazırlanmalıydı. Bütün kaynaklar böyle diyor. En ideali buymuş.

Solucan gübresi dikim çukurunda kullanılmalı. Belki beş on fidan çukuru için çok iyidir.

Ama biz 150 adet fidan dikeceğiz ve en iyisini ve en ucuzunu kullanmak zorundayız.
Selamlar Halil Önen
solucan gübresini fidan çukurunda ne kadar kullanalım. hayvan gübresiyle birlikte mi kullanacağız? çukurun neresine koyalım?
Elimde cocopeat var en dibe ondan koysam olurmu ?

Suna Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-03-2011, 11:07   #210
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Suna Mesajı Göster
Selamlar Halil Önen
solucan gübresini fidan çukurunda ne kadar kullanalım. hayvan gübresiyle birlikte mi kullanacağız? çukurun neresine koyalım?
Elimde cocopeat var en dibe ondan koysam olurmu ?
Piyasada saf _sadece_ solucan gübresi pek yok, genelde kompost gibi durumda.

Tüp kök dikilecekse, tüpün altına ve etrafına iki elin avucu kadar (bir avuç) kullanılmalı.

Bir avuç coopeat ile karıştırıp ( bire bir) tüp kök dibi ve etrafı beslenmeli.

Saf _ sadece_ solucan gübresini _ palet şeklindeydi_ 3 yıl önce zeytin fidanı tüplü dikimde 100 gr. kadar kullandım, çukurun dibine atıp hafif karıştırarak...

Kompost şeklinde solucan gübresi _ istenirse_ direk kullanılabiliyor. 5 kürek iyi yanmış ahır gübresine 1 kürek solucan (1/5) gübresi karıştırılarak, 80x80 çukurlarda, toprağa karıştırırak kullanılmalı.

İster solucan olsun, ister kanatlı, ister ahır gübresi olsun, fidan dikiminde mutlaka klino ( klinoptilolit) kullanılmalı. Bu toprak düzenleyici gübrelerle müthiş bir uyum sağlıyor ve toprakta hiç kaybolmuyor, suyu ve besini bünyesine alıp köke veriyor.

5 kürek solucan, gübresi bir kürek klino karıştırmak harika olurdu.

Murat Öz ve aviator34 beğendi.
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024