agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2011, 20:26   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Yılmaz Mesajı Göster
Sn.Halil Önen,
Acemi ustanın,önerisi ile bu sayfaya girdim.Önce son sayfayı okudum,hayır bu yeterlı degil derken ilk sayfadan başlayıp şu saate kadar hepsini soluksuz okudum.
Sizi gerçekten kutlarım;içeriği,anlatım dili,doyumsuz.
Bu arada Ensar,Acemi Usta(bence de Çaylak terimi yakışmıyor.)Epsody,Sarıcan,Meyveli tepe ve size ne kadar teşekkür etsem azdır.
Birer okul gibisiniz,ne kadar yararlı olduğunuzu,tahmin bile edemezsiniz,muhteşem bir paylaşım..
Yazılarınızı keyifle takip edeceğim,tekrar teşekkür ediyorum.
Sevgili Müjgan Yılmaz,

sizinle bu ağacın altında tanıştık.

Burada konuştuk / konuşamadık.

Ama gönül birliği ettik aslında, siz anka'ları resimlerinizde obje olarak aldığınızı söylediğinizde...

Yukarıda ismi geçen dostların ve onlar kadar değerli olan bu ağacın altındaki dostların, birer '' ankatabiat' gibi kendilerini yeniden yaratıp küllerinden doğmalarını _büyük kıyametler (doğal afetler) öncesi _ farkında olmadan istemiştik aslında...

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-04-2011, 21:46   #242
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Sn.Halil Önen ,

Toprakta ki ustalığınız,tartışmasız .....
Ama,bu sayfa edebi yönünüzü de ortaya koydu,yazmaya devam,elinize yüreğinize sağlık...

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-04-2011, 21:59   #243
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Syn Halil Önen Bey;
Bu ürünler her yerde ulaşabileceğim ürünler mi?
Mesala ben Balıkesir,sındırgılıyım.Buralardaki ilaç,gübre satan iş yerleri var.Buralarda bulabilir miyiz acaba?
Kusura bakmayın;çiftçi çocuğu olmama rağmen,bizim oralarda tarımsal üretim eski usullerde yapıldığı için;bana bu konular bayağı yabancı
Ayrıca çok samimi olarak,Verdiğiniz bilgiler çok sade ve doyurucu...
Açıkçası bana çok fazla yararlı oldu.
Paylaşımlarınız için tekrar tekrar teşekkürler!
Klino Gördes' çıkarılan ve satılan değerli ve ucuz bir toprak düzenleyici, leonardit ise her yere bulanabilen bir diğer toprak düzenleyici...

Sizin gibi 'çiftci oğlu çiftci'yim ben de, daha düne kadar bana da yabancıydı bu tarımsal ürünler, A.N sitesi sayesinde öğrendik ve devam ediyoruz, edeceğiz hep beraber, sevgili Kamil...

Eski 11-04-2011, 22:27   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Selamlar-Saygılar

Gördes'e ayda bir gidecek gibiyim. Orada klinoyu bulabileceğim kişiler ya da yerler hakkında bilginiz var mı? Yoksa oralarda uğraşma git bir zirai ilaç bayisine mi dersiniz?

not: Forumda en fazla soru soran üyelerin başında geliyorum belki ama öğrenmek arzusu nedeniyle maruz görün lütfen...

serkanhoca Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-04-2011, 10:24   #245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Klino Gördes' çıkarılan ve satılan değerli ve ucuz bir toprak düzenleyici, leonardit ise her yere bulanabilen bir diğer toprak düzenleyici...

Sizin gibi 'çiftci oğlu çiftci'yim ben de, daha düne kadar bana da yabancıydı bu tarımsal ürünler, A.N sitesi sayesinde öğrendik ve devam ediyoruz, edeceğiz hep beraber, sevgili Kamil...
Syn Halil önen bey;
Nasip olursa,ilerleyen bir zaman da sizi ziyaret edip,sizinle tanışma onuruna erişmek isterim.Saygılar

kamil keskin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-04-2011, 21:22   #246
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
halıl bey artık ekol oldu
hiç bir anlatım bu kadar sade ve anlasılır olamıyor
üstellık pratık anlasılır ve de oldukca ucuz yontemlerin hepsi buradan gelıyor
takıpcınıızm her mesajınızı sındırerek okuyoruz
Teşekkürler Safranlı, siz de takip ediliyorsunuz.

''1) 3 kürek yaş ahır gübresi,
2) 20 lt. suya konacak, eritilecek,
3) 1 su bardağı ema konacak,
4) 10 gün bekletilecek ağzı kapalı,
5) 10 katı yani 200 lt. suya karıştırılacak yapraktan verilecek...

Yaprakları yakmıyor
''
Bu deneme de size ait.

Siz bunu hangi bitkide kullandınız? Sonuçları nasıldı.?

Eski 12-04-2011, 21:29   #247
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Selamlar-Saygılar

Gördes'e ayda bir gidecek gibiyim. Orada klinoyu bulabileceğim kişiler ya da yerler hakkında bilginiz var mı? Yoksa oralarda uğraşma git bir zirai ilaç bayisine mi dersiniz?

not: Forumda en fazla soru soran üyelerin başında geliyorum belki ama öğrenmek arzusu nedeniyle maruz görün lütfen...
Demişsiniz ama ben demem.

Rota Madencilik, Umdemin adıyla bu ürünü satıyor, şimdilerde hobi bahçeleri içinde satıyorlarmış. ( Satıştan sorumlu, Osman bey ile görüşebilirsiniz)

Düzenleyen Halil Önen : 12-04-2011 saat 22:12
Eski 12-04-2011, 21:53   #248
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Gördes'ten gelip geçerken hep reklam tabelasını görürdüm. Zeolit vb. bilmediğim şeyler yazıyordu. Teşekkürler bilgi için.

serkanhoca Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-04-2011, 22:47   #249
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Syn Halil önen bey;
Nasip olursa,ilerleyen bir zaman da sizi ziyaret edip,sizinle tanışma onuruna erişmek isterim.Saygılar
Bu günlerde,

damlamalar döşenecek, börülceler, fasulyeler, bamyalar dizilecek, yer fıstıkları ekilecek, fidanlar dikilicek tam tarlada izinizin olacağı zamandır.

Uğrarsanız sevinirim.

Eski 16-04-2011, 09:02   #250
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
sayın öncü abimiz halil bey
benim uygulamam aynen yazdıgınız gıbı sadece bır detayı bıldıreyım
20 ltlık em li gübre serbetıni 200 kg varıle dolduruyorum arada bırde içine meyve kabugu atıyorum şerbetımde koku yok denecek kadar az oluyor
ve üzerlerı inanın kar yagmış gıbı bembeyaz oluyor
yanı fayalı dostlarımızın keyfı yerınde
rengı kıvamı kola rengıne dönuyor
bu zengınleştırılmış şerbetımı her yerde kullanıyorum
agırlıklı olarak saksıda süs bıtkılerıme kökten verıyorum
yenı yetiştirdıgım çelıklerıme ve domates bıber fidelerımede cok fazla olmamak kaydıyla yapraktan fıskıye şeklınde verıyorum
ancak yapraktan dıkkat etmek gerekıyor
mevsım yagışlı ve serın oldugundan sorun yok ancak topraktan 10 gunde bır mutlak
ziyafet var...son derece ucuz ve son derece dopıng etkısi kesindir.

Safranlı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-04-2011, 18:06   #251
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Alıntı:
Eğer 1 sene sonra, daha doğrusu gelecek sonbahar zeytin vermezse, yüzüne ayna tutacağım ve 3 kere tuuuu diyeceğim utandırmak için.

Doktorum bu yaza doğru Belen' e beklerim. Hani geçerken uğramak gibi... Belki bir iki tek enzim atarız.

Bi ara egetropikale uğrayıp altın çilek alacağım biraz, yetiştirmek için... enzimi nasıl oluyor acep 'o' bu işi iyi biliyor, öğretir mi bilmem gari...
sn;halil önen, sizin hediyeniz olan arbeguana hızlı çıktı ben zeytin toplayacağım nerdeyse , siz hala ayna kısmındasınız. şaka bir yana yağmurlar bitince uğrama planım var.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve Türkan beğendi.
ahmet salih Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-04-2011, 19:49   #252
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sevgili Halil bey ,benim arbeguana'nın neden bu kadar hızlı çıktığını keşfettim, kendisi daha minicik bir saksıda bir avuç keçi gübresinden gayri hiç bir şeyi yok garibimin, ne humas,ne ema, nede leonardin, gördü hayatında, ancak gizli silahanı keşfettim, benim solucanım sizinkileri döver.Ben böylesini hiç görmemiştim, lazım olursa ödünç verebilirim.yaklaşık 40 cm kadar,kolay gelsin haftaya enzim görmeye gelicem inşallah.

Eklenen Resimler

Türkan beğendi.

Düzenleyen ahmet salih : 19-04-2011 saat 19:50 Neden: eksik harf
ahmet salih Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-04-2011, 13:24   #253
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet salih Mesajı Göster
sn;halil önen, sizin hediyeniz olan arbeguana hızlı çıktı ben zeytin toplayacağım nerdeyse , siz hala ayna kısmındasınız. şaka bir yana yağmurlar bitince uğrama planım var.
Ama onların kulaklarına üfledim 'beni iyi temsil edin' diye... ayna hikayesini de anlattım ayrıca.

Bu yıl zeytin vereceklerini biliyordum, ilk geldiklerinde birkaç küçük tane ile alıştırma yapmışlardı.

Şu anda benimkilerde de _ çoğunda_ tomurcuklar var.

Bu zayıf halleri ile bu kadar tomurcuğu zeytine nasıl bağlarlar bilemem ama;

kompost, klino, leonardit, hümas, ema, enzim ve mebor5 yedilisine güveniyorum.

Dikim çukurlarının hazırlanması ve dikimde gübrelemeleri bunun için _ meyveyi bağlaması ve beslemesi_ yapmıştım.

25 kadarını köy önüne dikmiştim, kumluk tarlaya inanın 80cm ye kadar bir tane bile solucan bulmamamıştım. Ama keklikli bahçedeki solucanlarım sizinkileri döver.

Dün Belen köy önündeydik. Müdür hüseyin bey ( müdürün bahçesi) ile damlamaları döşemeye çalıştık. Sn. Müdürüm bu işi biliyor.

Hocam Ömer Tuncer ' de geçerken uğradı; '
bu toprağın 30 cm. inde bir şey _ sebze_ yetişmez ya toprağı değiştir ya toprağın _ kumun_ üzerine toprak getir, ya da Sn. Todor gibi topraksız tarım yap' diye moral verdi.

Name:  IMAG0119 [640x480].jpg
Views: 2600
Size:  44.1 KB

Ne demişler ' tarlada izin olsun'' ... önde Müdür beyin izi belli olsa da Ömer hoca' nın izini nasıl belli edeceğiz bilmem gari...

Biraz çağla yedik kartlaşmış hali ile...

Validenin yaptığı zeytin yağlı, enginarlı yaprak sarması da yedik üzerimize afiyet... (resmini vermiyorum hani birinin canı çeker diye)

Name:  kum3 (22) [640x480].jpg
Views: 2693
Size:  43.7 KB

Yine de bir avuç çam sakızı hayaller içindir iyi bitkin günlerimizde bize sunulan...

Name:  IMAG0112 [640x480].jpg
Views: 2446
Size:  46.0 KB

Ama bu toprağı _ kumu_ adam edeceğim, sebze yetiştiriciliğinde 'toprağın insanlaştırılması' üzerine, tüm bilgi ve tecrübelerimle...

Name:  IMAG0116 [640x480].jpg
Views: 2577
Size:  42.1 KB

Hani bir şeyi ispatlar gibi değil yaptıklarımız, çöl bile olsa yüzünü karartmaktır toprağın botanik bahçesine giden yolda UBYİ deneyim ve bilgisine güvenirim.

Name:  IMAG0114 [640x480].jpg
Views: 2485
Size:  53.7 KB

Bir yudum sohbettir aslında hayattan beklediğimiz, kariyer yapma devri geçti en güzel yaşanmışlıkları geride bırakırken, hiç pişmanlık duymadan yaptıklarımızdan...

Sizleri de bekleriz _şu inşaat durumundan bir kurtulayım_ keyifli zamanlar için...

Sevgili Müdür Hüseyin bey ve Ömer Tuncer beye teşekkür ederim.

Eski 20-04-2011, 21:13   #254
Ağaç Dostu

Toprak işlemesiz tarıma doğru. 9

Zeytin ağaçları için, toprak işlemesiz tarıma doğru: 9

20/3/2011' de

90 adet bodur zeytinler dikilmişti, ayvalık ve trilyeların bulunduğu kekikli bahçeye.

Dikimden 10 gün sonra son bir defa sürüldü. Beşli saban ile sığ olarak.
Bu yönü ile hiç sürülmemişti.

Name:  IMAG0090 [640x480].jpg
Views: 2338
Size:  45.4 KB

Son olarak çanak ızgara çekildi.

Name:  IMAG0101 [640x480].jpg
Views: 2709
Size:  45.6 KB

Ayhan kaptanın traktörü ve usta sürücü Müd. Hüseyin bey.
Her iki UBYİ üyesine teşekkürler.

Name:  IMAG0098 [640x480].jpg
Views: 2377
Size:  47.3 KB

Artık bir daha bu tarlaya saban girmeyecek.

Şimdi aradan tam 30 gün geçti.

Arbeguene İ_18 bodur zeytinler dikileli...

Name:  IMAG0005 [640x480].jpg
Views: 2446
Size:  62.3 KB

Bu zayıf halleriyle zeytin verecekler sanki, onlar için en ucuz ve en besleyici gübreleri bir araya getirdik geri dönüp suçlu hissetmemek için kendimizi, keşkeler olmasın diye...

Name:  IMAG0012 [640x480].jpg
Views: 2457
Size:  57.4 KB

Toprağı kararttık _ kara toprak verimlidir_ ölmez ağaç için yüzümüz kararmasın diye...

Eski 21-04-2011, 06:08   #255
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Halil beyin biliyorsunuz iki bahçesi var, biri Güzelhisar da bize yakın yani gözümüzün önünde, diğeri Menemen de bizden uzak.

Yakın olanda sorun yok gelip gittiği kontrol ediliyor da uzak olanda biraz şaibe vardı, hergün evden bahçeye diye çıkıyor gidiyormu
gitmiyormu bilinmiyordu.

Bizden ilk defa müdür bey gördü bu bahçeyi, günahını almışız, resimlere yansımayan çok güzel şeyler yapmış diyor, aklandın Halil bey

Toprak yapısı çilek yetiştirmeye çok uygun gibi görünüyor.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-04-2011, 21:54   #256
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
halil kardeşim şu ızgaradediniz şey başka mı yoksa bizim bildiğimiz dıskaro dediğimiz 28 den 40 'a kadar çanağı olan tarım aletimi ?Kolay gelsin selamlar hala foto bekliyorum

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-04-2011, 07:00   #257
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Hasan Müdürüm,

Nasıl bimez Halil Diskaroyu Bildiklerinin kaçta kaçını anlatıyor bize Halil kardeşim.

Hepinize Egerde bol güneşli neşeli muhabbetler diliyorum.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-04-2011, 21:07   #258
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
...

Toprak yapısı çilek yetiştirmeye çok uygun gibi görünüyor.
Evet Kaptanım,

kumlu toprak çilek yetiştirmek için en iyisidir.

Name:  IMAG0111 [640x480].jpg
Views: 3174
Size:  44.5 KB

300 m2 de _ traktörden sonrası_ çilek yetiştirmek istiyorum. Belki bir tünel sera da yaparım. Denemek istiyorum. Temmuz sonu gibi çilekleri dikeceğim.

Ama o zamana kadar bu alanda taze fasulye ekeceğim.
Ayşe kadın değil oturak fasulye ekeceğim. (Ayşe kadın sıcaklarda olmaz çiçeğini döker, atar, olmadı kocaya kaçar)

Eski 24-04-2011, 21:37   #259
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasangultepeli Mesajı Göster
halil kardeşim şu ızgaradediniz şey başka mı yoksa bizim bildiğimiz dıskaro dediğimiz 28 den 40 'a kadar çanağı olan tarım aletimi ?Kolay gelsin selamlar hala foto bekliyorum
Sn. Kıdemli Müdürüm,

doğrudur diskaro denir.

Bizim orada çanak ızgara deniyor.
Hani çanaklar var altında dönüyor ve üzerinde demirine bağlı, tıpkı[B] mangal [/B]yaptığımız ızgara gibi ... bizim kıdemsiz müdüre de çanak ızgara lazım dedim;

Name:  IMAG0100 [640x480].jpg
Views: 2355
Size:  46.2 KB

'' yahu şunu benim horaza bakarak söyleme' diyor.

Şu keyfe baksana kestellerin koyun kahyası gibi.

Ama rotilin üzerine tanımam... Bir karıştan fazla derinde her şey un gibi, tesviyesi de bedava.

Eklenti 205693

(burada da amca oğlunun keyfi yerinde)

Düzenleyen Halil Önen : 24-04-2011 saat 21:40 Neden: fotolar için, kaptanın çihaza virus dadanmış, bilgiyi sayamıyormuş.:)
Eski 24-04-2011, 21:54   #260
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Hasan Müdürüm,

Nasıl bimez Halil Diskaroyu Bildiklerinin kaçta kaçını anlatıyor bize Halil kardeşim.

Sevgiyle kalın
Ensar abim,

bilgiyi ve tecrübeyi paylaşımda sınır tanımam, ama sizin bildiklerinizi ve deneyimlerinizin birazını bilsem var ya...

Düzenleyen Halil Önen : 24-04-2011 saat 23:02 Neden: ne yerine ve yazdım:)
Eski 24-04-2011, 23:43   #261
Ağaç Dostu

Bu yıl zeytinde _ bir çok üründe_ verim bol olacak.

Çünkü çiçeklenme öncesi yağmur yağdı. Bilirsiniz zeytin çiçeklenme öncesi mutlaka sulanmalı, verimi arttırmak için.

Nisan yağmurları iyi geldi, hani şu İncili Çavuşun 'altın saban' kadar değerli dediği...

Çiçek tomurcukları kendini gösterdi.

Name:  IMAG0060 [640x480] (3).jpg
Views: 2656
Size:  65.3 KB

Ve Mebor 5 kullanma zamanıdır.

İçinde %5 çinko ve % 5 bor bulunan organik bir yaprak gübresi. Hedef daha çok tane bağlaması içindir. Borun bu etkisi var, zaten topraklarımız bor olarak genelde fakir.

Yok yılında kullanacağım ki sonuçlarını göreyim.
Bilirsiniz zeytin yaprağı diğer geniş yapraklılara ve yaprak yapısına göre mikro elementleri bünyesine az alıyor.

3 defa kullanmalıyım.

1) Çiçeklenmeden önce dekara; 100 lt suya 300 cc.
2) Çiçeklenmeden sonra dekara; 100 lt. suya 300cc.
3) 2. uygulamadan 30_40 gün sonra...

Sevgili kayastop geçen yıl kullanmış. Sonuçlarını sordum; varyılıda kullandım, anlayamadım demişti.

Geçen gün Sevgili Hülya kullanmış Mebor 5; Ayhan Kaptandan duydum.

Name:  IMAG0083 [640x480] (2).jpg
Views: 2516
Size:  54.5 KB

Geleceğin UBYİ üyesi olmaya aday Hülya hanımın zeytinleri bu yıl bol olacak..

Neden mi?...

Bir zeytin tarlasına biraz dikkatli bakın.

Nerede ağaçlar koyu yeşil değil de, biraz açık renkli sanki kül rengi gibi, sanki besin eksikliği varmış da beslenmek istiyormuş gibiyse renkleri o ağaç zeytin bol verir. Tomurcuk göstermeden önce anlaşılır...

Aslında beslenmesi gerektiğini belli eder bu hali ile bol verim öncesi.

Eski 25-04-2011, 00:48   #262
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hasan Müdürüm,

Sevgiyle kalın
sevgili ensar epeydir hatırını soramadım özürümün kabulu ile selamlarım.Bu Halil den çektiklerimiz yok mu sorma şu emzim bu emzim şurası böyle orası öyle sen iyi bilirsin onu Herşey gönlünce Allah yardımcın havalar istediğin gibi olsun saygılarAcemi usta ya da selamlar

Eski 25-04-2011, 02:11   #263
Ağaç Dostu

[QUOTE=hasangultepeli;791722]....Bu Halil den çektiklerimiz yok mu sorma şu emzim bu emzim şurası böyle orası öyle sen iyi bilirsin onu .../QUOTE]

Aşk olsun Kıdemli Müdürüm...

Geçenlerde bamya ekmişsin. Toprak tavlı mıydı?

Toprağı tavını biliyorsun.

Hani ekeceğin yerden bir avuç toprak alıyorsun, sıkıyorsun, dokununca dağılıyorsa tavlı demektir. Bunu biliyorsun.

Ya sıcaklığını nasıl ölçeceksin? Elinde termometrede yok.

Bak çemreye de fazla güvenme. Onun düşüşü de şaibelidir.

Cemre adındaki oğlan, atmosfere (havaya) inmiş önce, şöyle yeryüzüne bi yaklaşayım demiş.

Bakmış gölde güzel bir kız suya girmiş yüzüyor. Biraz yakından bakayım demiş, başı dönmüş, göle ( suya ) düşmüş.

Islanmış, aklı başa gelmiş karaya çıkmış.(toprağa düşmüş.)

Sırayı şaşırmış şaşkın oğlan, toprak, hava, su yapacakmış ama kız başını döndürmüş, önce suya düşmüş...

Şimdi toprağın sıcaklığını anlamak için bu rotgence nasıl güvenirsin.

Toprağın sıcaklığını bilemezsen bamyaların çıkmaz, orada beklerken bi de yağmur yağarsa hamur olur, çıkamaz.

Yarın geleyim bi _eski usul_ ölçüm yapalım...

selis, Maviş ve Türkan beğendi.
Eski 27-04-2011, 14:12   #264
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Alıntı:
Ama onların kulaklarına üfledim 'beni iyi temsil edin' diye... ayna hikayesini de anlattım ayrıca.

Bu yıl zeytin vereceklerini biliyordum, ilk geldiklerinde birkaç küçük tane ile alıştırma yapmışlardı.

Şu anda benimkilerde de _ çoğunda_ tomurcuklar var.

Bu zayıf halleri ile bu kadar tomurcuğu zeytine nasıl bağlarlar bilemem ama;

kompost, klino, leonardit, hümas, ema, enzim ve mebor5 yedilisine güveniyorum.

Dikim çukurlarının hazırlanması ve dikimde gübrelemeleri bunun için _ meyveyi bağlaması ve beslemesi_ yapmıştım.

25 kadarını köy önüne dikmiştim, kumluk tarlaya inanın 80cm ye kadar bir tane bile solucan bulmamamıştım. Ama keklikli bahçedeki solucanlarım sizinkileri döver.

Dün Belen köy önündeydik. Müdür hüseyin bey ( müdürün bahçesi) ile damlamaları döşemeye çalıştık. Sn. Müdürüm bu işi biliyor.

Hocam Ömer Tuncer ' de geçerken uğradı; '
bu toprağın 30 cm. inde bir şey _ sebze_ yetişmez ya toprağı değiştir ya toprağın _ kumun_ üzerine toprak getir, ya da Sn. Todor gibi topraksız tarım yap' diye moral verdi.

Eklenti 204568

Ne demişler ' tarlada izin olsun'' ... önde Müdür beyin izi belli olsa da Ömer hoca' nın izini nasıl belli edeceğiz bilmem gari...

Biraz çağla yedik kartlaşmış hali ile...

Validenin yaptığı zeytin yağlı, enginarlı yaprak sarması da yedik üzerimize afiyet... (resmini vermiyorum hani birinin canı çeker diye)

Eklenti 204570

Yine de bir avuç çam sakızı hayaller içindir iyi bitkin günlerimizde bize sunulan...

Eklenti 204571

Ama bu toprağı _ kumu_ adam edeceğim, sebze yetiştiriciliğinde 'toprağın insanlaştırılması' üzerine, tüm bilgi ve tecrübelerimle...

Eklenti 204572

Hani bir şeyi ispatlar gibi değil yaptıklarımız, çöl bile olsa yüzünü karartmaktır toprağın botanik bahçesine giden yolda UBYİ deneyim ve bilgisine güvenirim.

Eklenti 204574

Bir yudum sohbettir aslında hayattan beklediğimiz, kariyer yapma devri geçti en güzel yaşanmışlıkları geride bırakırken, hiç pişmanlık duymadan yaptıklarımızdan...

Sizleri de bekleriz _şu inşaat durumundan bir kurtulayım_ keyifli zamanlar için...

Sevgili Müdür Hüseyin bey ve Ömer Tuncer beye teşekkür ederim.

Halil bey sana geçerken uğradım ama galiba gözlerden sakladıgın belen bahçeni gördüm. Çok memnum cevap yazmayı malesef uzatmak zorundaydım. Malesef Dikilide internet erişimi çok zor oluyor modemim de daha dün geldi. diger arkadaşlarlada görüşebilirim sanıyorum.

omer.tuncer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-04-2011, 20:45   #265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Hadi, mahşerin 4 atlısı,

Varmısınız önümüzdeki hafta sonu ADANA KEBAP yemeye. Ne dersin Halilim ? Söz fotoğraflar istediğin gibi çekilecek. Ya da baska kimseye kamera vermiyeceğiz.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2011, 20:44   #266
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hadi, mahşerin 4 atlısı,

Varmısınız önümüzdeki hafta sonu ADANA KEBAP yemeye. Ne dersin Halilim ? Söz fotoğraflar istediğin gibi çekilecek. Ya da baska kimseye kamera vermiyeceğiz.

Sevgiyle kalın
Atları besiye çektik gelemeyiz bre, ADANA KEBAP yemeğe...

Fasulye, börülce vb. ekeceğiz, bir havaya bakıyoruz (yağmur) bir toprağa bakıyoruz (toprak tavı) geç kaldı fırsat kolluyoruz.

Önümüzdeki 10 gün çok önemli Ensar Abi, ama sizi İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarına bekliyoruz. O zaman kumru da yeriz.

Sevgiler bizden

Düzenleyen Halil Önen : 30-04-2011 saat 20:59 Neden: kumru bir çeşit İzmir'e özgü sandviç:)
Eski 03-05-2011, 22:13   #267
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Halil Önen Abim...

Yüzünü bile görmediğin forumda seni sorularıyla bunaltan bir adama (bana),hiçbir karşılık beklemeden gönderdiğin Arbeguene isimli zeytiana fidanının resimlerini aşağıya yükledim...

Kişinin kendi sayfasına biz resim yükleyebiliyormuyuz bilmiyorum istersen hemen silebilirim..

Kendi bahçene diktiklerini gördüm...ve soruyorum...

Sizinkilerin üstünde tomurcuk tomurcuk bir sürü şey var benimki neden böyle...?

Bana geldiğinde sizin gönderdiğiniz poşetten daha büyük bir plastik poşete koydum..koyarkende sim derma ve solucan gübresini eksik etmedim...

Fakat 'bak ben büyüyorum' belirtisi yok...

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.
seyyah53 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2011, 22:37   #268
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Halil Önen Abim...

Yüzünü bile görmediğin forumda seni sorularıyla bunaltan bir adama (bana),hiçbir karşılık beklemeden gönderdiğin Arbeguene isimli zeytiana fidanının resimlerini aşağıya yükledim...

Kişinin kendi sayfasına biz resim yükleyebiliyormuyuz bilmiyorum istersen hemen silebilirim..

Kendi bahçene diktiklerini gördüm...ve soruyorum...

Sizinkilerin üstünde tomurcuk tomurcuk bir sürü şey var benimki neden böyle...?

Bana geldiğinde sizin gönderdiğiniz poşetten daha büyük bir plastik poşete koydum..koyarkende sim derma ve solucan gübresini eksik etmedim...

Fakat 'bak ben büyüyorum' belirtisi yok...
Sevgili Seyyah,

İlk resimdeki dalda zeytin verecek, galiba kapalı bir alanda kalmış. Benimkiler hep balkondaydı.

Bir tanesini mutfağa aldım iyi büyüdü ama üzerinde meyve salkımları yoktu. Tarlaya diktiklerimin de 10 % salkım yok.

Eğer hala tüpte ise, açık alana dikmediysen hemen dik derim.

Sağlıklı görünüyor, 2 ay önce dışarı dikilseydi zeytin verirdi _ ki şimdi dikilirse yine verir _ biraz geç kalınmış gibi...

Eğer vermezse yüzüne ayna tut tuu de ki boyundan posundan utansın..

( Ben de dostların sayfasınız resim yüklemeyi seviyorum_ ki biraz önce Sevgili kayastop' un sayfasına kendi resimlerimi yükledim, sil dese bile silmem...)

Eski 03-05-2011, 22:39   #269
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hadi, mahşerin 4 atlısı,

Sevgiyle kalın
kızım sana söylüyorum gelinim sen anla gibi ben anladım ammaaa halil kaytarıyor selamlar

Eski 03-05-2011, 22:59   #270
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasangultepeli Mesajı Göster
kızım sana söylüyorum gelinim sen anla gibi ben anladım ammaaa halil kaytarıyor selamlar
Sayın kıdemli müdürüm, tamam yarın bahçene geliyorum.

Ama kaytarmıyorum inan...

Bugün _kendi tüketeceğimiz kadar_ börülce, bamya ve darı diktik. Geçen gün ise fasulye.

Toprağın tavı tam yerinde. Biraz yağmur atıştırdı ama kum yer bir şey olmaz dedim, diktim.

Eğer üzerine yağmur yağar da kaymak yaparsa _ ki tohumlar çıkamaz_ damlamayı çalıştırırım.

Fasulye ve börülcenin arasına biri tane mısır dikmek çok iyi geliyor, biliyorsun.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024