agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2011, 20:40   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Değerli Halil Bey,

Yazamasam da sizleri takipteyim. Bahçeniz, bahçenizde suyunuz ve emekliliğiniz hayırlı, uğurlu olsun.

seleste Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-01-2011, 21:25   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Teşekkür ederim Acemi Usta.

bozon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2011, 00:15   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Selam...

İstanbul tarım fuarına katıldığımda Türkiye kömür işletmelerinin standına gittiğimde satıcı bana artık sıvı humik asit i sadece biz yapıp satıcaz artık kimseye vermeyecğiz dedi....5 lt lik yoğun sıvı 10 tl bile değildi

çıkışta alırım dedim malum taşımayayım dedim sonra almayı unuttum başka yerdede bulamıyorum ...ah kafam ah...

Halil abi...sizin bahsettiğiniz fermente edilmiş tavuk gübresini burda tarkyada bi firma yapıyor hemde çuvallı hafta sonu alma fırsatım var...

yanlız anlamadığım şimdi ben bu tavuk gübresini bitkilerin toprağına karıştırdım ...arkasında hemen sıvı humik asit ile sulamalımıyım ...beraber kullanım derken bunu kasteddiniz herhalde değilmii....soru garip olabilir..cahilliğime verin yeni öğreniyorum...
Türkiye Kömür İşletmelerinin ürettiği ümik asit değil, HUMAS' dır. Huması sadece Leonarditten elde edersiniz. Hümük asidi bir çok maddeden üretebilisiniz. Humasın pH ı 11_13 arası olmak zorundadır.

Sn. Seyyah53,

tavuk gübresini _ fermante olsa bile_ tek başına toprağa kullanmayın. Diğer gübre veya toprak düzenleyicilerle beraber kullanırsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.

En iyi sonuc, fermante tavuk gübresini humas ile ıslatmak ve hemen toprağa yayıp karıştırmak. Tavuk gübresi attıktan sonra da humas kullanılılır. Bu ikili çok iyi...

Ben 1 lt huması 50 lt. su ile seyrettip, 100 kg. tavuk gübresine _ süzgü ile_ ıslatıp hemen toprağa karıştıryorum

Tavuk gübresi organik olmalı. Üzerinde yazmalı. Her tavuk gübresi organik izinli değildir.

Kolay gelsin

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2011, 00:46   #154
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozon Mesajı Göster
Teşekkür ederim Halil Bey;

Artık kimyasal madde kullanma olasılığı ortadan kalkmış oldu. Bir de fide dikimi ile ilgili sorum var. Dikim sırasında fideleri "sim derma"lı suya batırarak dikmek var. Bir de sulandırılmış EM aktif ile can suyu vermek var. Veya, Sayın Doğasever'in tarif ettiği EM'li sıvı gübreyle can suyu vermek var. Bunlardan herhangi birinden zarar görme olasığım var mı? Yoksa, maliyeti uygun olanı tercih edeceğim.

Selamlar.
Sn. Doğasever, ema ile Sim Dermanın birlikte kullanılmasının sakıncası olmadığını söylemişdi.

Bende aynı görüşteyim. Ayrıca EMA yı zenginleştirilmiş enzim olarak düşünüyorum. Sim Derma içindeki Trichoderma harzianum bakterisi ile iyi uyum içinde hatta ona yardımcı bile olabilir.

Bu iki ürünü karıştırıp bir sebzede deneyeceğim. Kim denemiş ki...?

Ama buraya kadar, Simderma kullandıktan bir yıl sonra ema kullandım. Kullanıyorum da...

Siz de dediğiniz gibi; fideleri simderma ile büyütüp sonra Ema veya kendi yaptığınız enzimle sulayabilirsiniz. Fırsatını bulursam bende sizin gibi _ fide için_ yapacağım.

Kolay gelsin

Eski 30-01-2011, 22:25   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010

Sim-derma ile başlamak bana da daha mantıklı geliyor. Hayırlısı...

bozon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-02-2011, 12:23   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2010
bugün ben de 5 lt su şişesine emcilerden en az toplamda 3 -5 saat telefon görüşmesiyle galiba arkadaşların telefonları özel servis numarası ki; belirli bir süreyi doldurmadan ürünü dolandıra dolandıra gönderiyorlar metin şirinkaya nın söylediği dolambaç dolambaç da karaisalı yolları... türküsünü söyletiyorlar .. neyse sonunda 10 lt kadar em aktif gönderdiler de dün aldım.evet 5 lt su şişesine püren yani kibarcası biberiyeleri ufak ufak parçaladım sonra topladığım ısırganları doğradım klorsuz ve içine kaya tuzu atılmış **** akvaryumculardan alınılabileceği söylenen kalsiyum tercih sizin hani olur ya aktif olan pasifliğe geçer diye neyse devam edelim içine ebegömeci yani gömmeç doğranır içine 1 baş sarımsak ezilir ve konulur ısırgan toplamadan gelirken imrendiğim yanımdan geçen 1 traktör dolusu portakal kardeşim sağolsun rampa da aragazını verirken motoru yekindirip yere 1 tane bana portakal düşürmüş onu da enüstüne süs diye doğrayarak 40 derece ye ayarladığım suyuma 1 bardak dolusu em aktiffff... 1 bardak dolusu pekmez ve 1 bardak dolusu geçen sene kendi yapmamız elma sirkesi ekledim ve bidona doldurdum üzerine üretim tarihini yazdım ağzını kapatıp çalkaladım biraz havasını aldım sobalı odaya koydum üzerini üşümesin diye sıkıca bastırdım

şimdi bu yapılanın adı ne?

herkese selam ederim .

kayastop Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-02-2011, 15:31   #157
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn kayastop

Ben formülü vereyim ne yaptığına sen kendin karar ver

* EM1+FPE (Mükemmel bir gübre ve yaprak gübresi ve zararlılardan korunma )
-Em1 +melas (pekmez )+ klorsuz su oran 1:1:100
-Bulabildiğin bir çok yeşil meteryal (sebze, yaprak, ot vs küçülterek kabın içine tamamen doldur
-Bir başka kap içinde hazırladığın 2.5 tatlı kaşığı em1 + 2.5 tatlı kaşığı pekmez + 4.5 lt
suyu yaprakların üzerine dök.
-Kapağını sıkıca kapat ( hava almaması çok önemli )
-fermante olması için güneş görmeyen bir yerde, ılık ortamda ph 3.2 / 3.7 olana kadar
yaklaşık iki hafta bekle
-sıvısını ayrı bir kaba aktar, elde edilen fermante edilmiş bitki extraktıdır.
-sıvıyı 1:500 oranında klorsuz suyla (1.5 tatlı kaşığı 4.5 lt suya) yapraktan yaprak
gübresi ve zararlılara karşı kullanılır.
-kalan sıvı suyla karıştırılmadan, hava almadan oda sıcaklığında, karanlıkda 3 aya kadar dayanabilir.
-Kalan bitki tortusu kompost başlatıcı veya gübre olarak kullanılabilir.

*EM5 ( Zararlıları kovucu -caydırıcı )

-Em1 + distile alkol + melas ( pekmez ) + sirke
-4.5 lt için oran 1:1:1:1:20
-3/4c Em1
-3/4c melas/pekmez
-3/4c sirke ( üzüm veya elma )
-3/4 distile alkol ( votka-whishy-tequila- Halil bey kesin rakı ilave ediyordur )
-karışıma ılık klorsuz su ilave edelim.
-Bitki atıklarını küçülterek içine doldur.
-Ph 4 altına inene kadar sıkıca kapalı kap içinde fermante oluncaya kadar bekleyelim
-Karışımın içine etkiyi arttırmak için acı biber, sarımsak vs konabilir

*İki karışımı dönüşümlü olarak kullanmak en iyi neticeyi verecektir.

Düzenleyen Zeytinlibahçe : 22-02-2011 saat 19:15 Neden: düzeltme
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-02-2011, 21:12   #158
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Türkiye Kömür İşletmelerinin ürettiği ümik asit değil, HUMAS' dır. Huması sadece Leonarditten elde edersiniz. Hümük asidi bir çok maddeden üretebilisiniz. Humasın pH ı 11_13 arası olmak zorundadır.

Sn. Seyyah53,

tavuk gübresini _ fermante olsa bile_ tek başına toprağa kullanmayın. Diğer gübre veya toprak düzenleyicilerle beraber kullanırsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.

En iyi sonuc, fermante tavuk gübresini humas ile ıslatmak ve hemen toprağa yayıp karıştırmak. Tavuk gübresi attıktan sonra da humas kullanılılır. Bu ikili çok iyi...

Ben 1 lt huması 50 lt. su ile seyrettip, 100 kg. tavuk gübresine _ süzgü ile_ ıslatıp hemen toprağa karıştıryorum

Tavuk gübresi organik olmalı. Üzerinde yazmalı. Her tavuk gübresi organik izinli değildir.

Kolay gelsin

Bu sene ilk defa bende bir deneme yapıp ilk defa gelişmeleri ustalardan değilde kendi gözlemlerimle değerlendirmek istiyorum...Halil ÖNEN abi..

hafta sonuna kadar emtia ları toparlayabilirsem sizinde söylediğinizden yola çıkarak...

Solucan gübresi ile humas ı ve toprağı karıştıracağım bir 19 lt lik su damacası böyle...

Diğerinde ise koyun gübresi humas...

solucan gübreli olana sim derma granül kullanacağım...

iki tane hıyar fidem var hafta sonuna fide olurlar...bakalım aralarındaki fark ne kadar olucak...siz ne dersiniz...

seyyah53 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-02-2011, 23:14   #159
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kayastop Mesajı Göster
.....
5 lt su....
biberiye....
ısırganları ....
ebegömeci....
1 baş sarımsak
1 traktör dolusu portakal kardeşim sağolsun rampa da aragazını verirken motoru yekindirip yere 1 tane bana portakal düşürmüş ....

(bir kasa traktör portakaldan 1 tane mi düştü, ben böyle bir şans(ın) görmedim be dostum )

1 bardak dolusu em aktiffff...
1 bardak dolusu pekmez
1 bardak dolusu elma sirkesi

ekledim ve bidona doldurdum üzerine üretim tarihini yazdım ağzını kapatıp çalkaladım biraz havasını aldım sobalı odaya koydum üzerini üşümesin diye sıkıca bastırdım

şimdi bu yapılanın adı ne? .

Ema'lı UBYİ sıvı gübresi)

Eski 22-02-2011, 23:28   #160
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster

Solucan gübresi ile humas ....

... koyun gübresi humas...

solucan gübreli sim derma granül ...

...siz ne dersiniz...

Humas tüm gübrelerde kullanılmalı.
Humas yoksa leonardit tüm gübrelerde birbirini tamamlayan iyi ikili oluşturuyor.

Eski 23-02-2011, 12:31   #161
Ağaç Dostu

Alıntı:

verilebilecek en güzel isim teşekkür ederim HALİL ABİ.

Eski 23-02-2011, 13:27   #162
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozon Mesajı Göster

Sim-derma ile başlamak bana da daha mantıklı geliyor. Hayırlısı...

Sİmderma köklere ve bir kere uygulandığı için dikimde kullanılıyor. Daha sonra ema ile devam edilebilir. Bonsailerde ben öyle uyguluyorum.

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-02-2011, 17:56   #163
Ağaç Dostu

Köyönü Tarım

Köyönü Tarım adıyla açtığımız blog'da Menemen/Belen Köyü'nden yirmi dolayında sebze ve meyve üreticisiyle doğal yetiştiricilik ilkelerine bağlı kalarak ürettiklerimizi tüketiciye sunma çalışmalarımız başlamıştır.

Köyönü Tarım

Eski 23-02-2011, 18:59   #164
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Halil bey hayırlı , uğurlu olsun

UBYİ ne bağlı şimdilik yirmiye yakın, üstelik bazıları hem üretici hem pazarda satıcılık yapan arkadaşlarla çok daha güçleneceğiz.

Pazarda satış yapan arkadaşların pazar yerlerinin ve günlerinin belirtilmesinde çok yarar var.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-02-2011, 20:48   #165
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Halil bey hayırlı , uğurlu olsun

UBYİ ne bağlı şimdilik yirmiye yakın, üstelik bazıları hem üretici hem pazarda satıcılık yapan arkadaşlarla çok daha güçleneceğiz.

Pazarda satış yapan arkadaşların pazar yerlerinin ve günlerinin belirtilmesinde çok yarar var.
Bu arkadaşlar zaten Menemen, Aliağa, Foça, Çiğli, Karşıyaka, Evka vb. semt pazarlarındaki tezgahlarında ürettiklerini yıllardan beri satıyorlar.

Bazı arkadaşlar da onlara ürün tedarik ediyor.

Bazı arkadaşlar ise _ ıspanak, tere, roka, maydanoz vb. _yetiştirdiklerini İstanbul hallerine kamyonlarla gönderiyor.

Bu güne kadar kimyasal gübre ve kimyasal ilaç _ birçoğu ziraat odalarının izin verdiği_ kullandılar.

Bundan onlar da rahatsızlar.

Doğal üretime geçme çalışmalarımız başarılı olursa hem toprağımızı kurtaracağız hem de tüketiciye temiz, sağlıklı ürünler sağlayacağız.

Ben böyle bir örgütlenme içine girdim, UBYİ üyeleri ne der bilemem. Sakıncalar ve eksiklilikler belirtilirse çok iyi olacak.

Teşekkürler

Eski 23-02-2011, 21:24   #166
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Halil Bey Tebrikler!

"Durdu durdu turnayı gözünden vurdu" derler

Bence çok güzel bir çalşıma çıkardın. UBYİ zaten bu türden çalışmalarla yaygınlaşacak.

Siteyle ilgili her türlü teknik yardıma hazırım bilesin.

Selamlar.

acemi_caylak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-02-2011, 21:40   #167
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim.

Biraz bundan ayak sürüdüm. )

Bir araya gelmek biraz zor oldu.
Sonra sizlerin blogları oluşturup içlerini doldurmasını bekledim. Hani aynı konuları işlemeyelim diye...

Bak nematotlar konusunda hazırlanmıştım, artık referansım sensin, bu da işin bedava tarafı...))

Eski 23-02-2011, 22:09   #168
Ağaç Dostu

halil abi hayırlı uğurlu olsun çok güzel olmuş zaten avcıların pirisin artık turnayı mı vurdun yoksa anka kuşunu mu bilmem ama çok güzel

bize de teknik destek verme gönüllüsü olanlara buradan duyurulur fazla pc den anlamayuz ondan

Eski 23-02-2011, 22:45   #169
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
tebrik

Halil bey köyönü nde avcılık köşesi bulamadım.

siz şimdilik bunlarla idare edin avcılık hikayeleri sonramı.

omer.tuncer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-02-2011, 00:27   #170
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Alıntı:
Bu arkadaşlar zaten Menemen, Aliağa, Foça, Çiğli, Karşıyaka, Evka vb. semt pazarlarındaki tezgahlarında ürettiklerini yıllardan beri satıyorlar.

Bazı arkadaşlar da onlara ürün tedarik ediyor.

Bazı arkadaşlar ise _ ıspanak, tere, roka, maydanoz vb. _yetiştirdiklerini İstanbul hallerine kamyonlarla gönderiyor.

Bu güne kadar kimyasal gübre ve kimyasal ilaç _ birçoğu ziraat odalarının izin verdiği_ kullandılar.

Bundan onlar da rahatsızlar.

Doğal üretime geçme çalışmalarımız başarılı olursa hem toprağımızı kurtaracağız hem de tüketiciye temiz, sağlıklı ürünler sağlayacağız.

Ben böyle bir örgütlenme içine girdim, UBYİ üyeleri ne der bilemem. Sakıncalar ve eksiklilikler belirtilirse çok iyi olacak.

Teşekkürler
Halil usta,

Tebrikler. UBYİ gerçek kimliğini buluyor. Blok da çok güzel. Kolay gelsin.

bayindirmevki Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-02-2011, 00:59   #171
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kayastop Mesajı Göster
halil abi hayırlı uğurlu olsun çok güzel olmuş zaten avcıların pirisin artık turnayı mı vurdun yoksa anka kuşunu mu bilmem ama çok güzel

bize de teknik destek verme gönüllüsü olanlara buradan duyurulur fazla pc den anlamayuz ondan
Evet,kendilerini ateşe atıp, kendi küllerinden doğmak gibi bir şey UBYİ' nin üyelerinin geçmişe dönüp doğal yetiştirme çabası, sanki yel değirmenine saldıracak kadar gerçekci oluşları...

Eski 24-02-2011, 12:38   #172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:

Bence bunun için üre niyetine hayvan sidiği eklense çok iyi bir aktivatör olarak işlev görür. Bütün diğer aktivatörlerden daha etkilidir.

acemi_caylak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-02-2011, 16:07   #173
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Halil Bey
Gerek Köyönü Tarım sitesini gerekse yerinde ve güzel çalışmalarınızı candan destekliyorum. Saygı ve sevgilerimle.

Dogasever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-02-2011, 16:42   #174
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Bence bunun için üre niyetine hayvan sidiği eklense çok iyi bir aktivatör olarak işlev görür. Bütün diğer aktivatörlerden daha etkilidir.
kesinlikle katılıyorum ali abi

Eski 25-02-2011, 13:21   #175
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omer.tuncer Mesajı Göster
Halil bey köyönü nde avcılık köşesi bulamadım.

siz şimdilik bunlarla idare edin avcılık hikayeleri sonramı.
Eee hiç olamazsa biraz felsefesini mi yapsam diyorum, nasıl olsa meydan boş.

Kolay gelsin

Eski 25-02-2011, 13:24   #176
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Halil Bey
Gerek Köyönü Tarım sitesini gerekse yerinde ve güzel çalışmalarınızı candan destekliyorum. Saygı ve sevgilerimle.
Teşekkür ederim Sevgili Doğasever.

Ayrıca bizi EMA dünyası ile tanıştırdığın için, saygılar...

Eski 25-02-2011, 13:36   #177
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Halil Bey başarılar diliyor ve kutluyorum, teknik destek adına elimden gelen birşey olursa yardıma hazırım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-02-2011, 13:38   #178
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Bir filim izlemiştim yıllar önce, Avrupa' da zor yıllarda geçiyordu.

Yaşlı adam evinin önündeki açık ve tek ağacın dibine her gün çişini yapıyor ve karşıda oturan 'o' yaşlarda bir kadın bunu kınıyordu.

Yaşlı adam uzak bir yere gideceğini, o kadının torununa, aynen kendi yaptığı gibi yapmasını rica etmişti. Çocuk bu mirası sürdürmüştü...

O yıl çok kurak olmuş ve çevrede olan tek tük ağaçlar kurumuş ama bizim ağaç kurumamış aksine büyümüş meyve vermişti.

Güzel bir filimdi.

Eski 25-02-2011, 13:49   #179
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Halil Bey başarılar diliyor ve kutluyorum, teknik destek adına elimden gelen birşey olursa yardıma hazırım.
Teşekkür ederim Mine hocam, buna ihtiyacımız olacak.

Eğer doğal yetiştiriciliği başarırsak, bu koca ovaya yayılacak ve ileride _ gerekli olan_ ortak organik sertifikası veya ürün tahlili yolu açılacak gibi görünüyor, şimdilik hayal gibi dursa da...

Eski 25-02-2011, 17:39   #180
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bir filim5 izlemiştim yıllar önce, Avrupa' da zor yıllarda geçiyordu.

Yaşlı adam evinin önündeki açık ve tek ağacın dibine her gün çişini yapıyor ve karşıda oturan 'o' yaşlarda bir kadın bunu kınıyordu.

Yaşlı adam uzak bir yere gideceğini, o kadının torununa, aynen kendi yaptığı gibi yapmasını rica etmişti. Çocuk bu mirası sürdürmüştü...

O yıl çok kurak olmuş ve çevrede olan tek tük ağaçlar kurumuş ama bizim ağaç kurumamış aksine büyümüş meyve vermişti.

Güzel bir filimdi.
bence filmden daha öte gerçek, hayvan sidiği toplayıp şişeleyip depolasak iyi olacak nasıl olsa 50 kg lık torbada
% 45 -46 azot var deniliyor bunun yarısından daha fazlası havaya uçup gidiyor üreyi sidikten elde edersek çok kuvvetli bir aktivatör olur içine de sarımsak esktratı nolur nolmaz bunlar nematod garantiye alalımda bzim hayvan sidiğine leke sürülmesin sakın nasıl olsa sarımsak halleder zaten.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024