agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni831Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2014, 10:02   #811
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Sevgili Esin, en son saksı değişimlerini ayın 10 unda tamamladım 2 hafta aydınlık bir yerde hiç güneş görmeyecek ondan sonra güneşe çıkarmayı düşünüyorum çünkü güneş gördüğünde renkleri daha güzel oluyor.
Lithopsları satın aldığım kişi sanırım bu canlıları pek tanımıyor söylediklerini yapsam çoğu buruşmuş yasa ölmüş olacaktı.
Sulama konusunda tavsiyelerinizi dinleyeceğim zaten onlara bakmak çok hoşuma gittiği için sürekli gözlemliyorum
Esin hanım , daha önce bana sistemik bir fungusit ile sulayın demiştiniz ama bunun ne olduğunu bilmiyorum.nasıl temin edebilirim??

Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2014, 10:54   #812
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Fungusit, yani mantar ilacı. Zirai ilaçlar satan yerlerde bulabilirsiniz. Sistemik olduğunda ilaç bitkiye de nüfuz ediyor, yalnızca toprakta veya bitkinin üstünde kalmıyor. Suyla beraber bitki tarafından ilaç da alınmış oluyor. Böylelikle belli bir süre mantardan korunma sağlanabiliyor.

Ritulan beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2014, 11:18   #813
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Bu buruşmalar yeni diktiğim için mi oluyor?Name:  image.jpg
Views: 1089
Size:  47.2 KB

Eski 19-06-2014, 11:34   #814
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Birkaç gündür 28 sayfanın tamamını okuyorum beniml aynı sorunu yaşayanlar olabilir diye ama genelde ya tohumdan ekenler var **** yetişkin lithops sorunları benimkiler tam arada 2 yaprak kurutmalarından 2 yaşında olduklarını tahmin ediyorum sadece o kadar.sıvı kaktüs bitki besini verebilirmiyim ?bazı yerlerde Ağustos'a kadar verdim diyende var sadece Nisan Mayıs'ta verfdim diyen de ... artık yabancı bir yayın araştıracağım çünkü herkes kendine göre bir metod bulmuş lithopslarına o şekilde bakıyor ben doğrusu ne ise o şekilde yetiştirmek istiyorum.bu konuda tavsiyesi olan varsa sevinirim.

yalper beğendi.
Eski 19-06-2014, 11:40   #815
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Bu yaprak değişimde geciken Lithopsumun gömleğini ben çıkarsam ne olur sitede bi yerde okumuştum birisi yapmış ama sonucunu yazmamış
Ben deneyeceğim çünkü yanında daha çok lithopsum var ya çürüyecek **** umarım birşey olmaz Name:  image.jpg
Views: 1797
Size:  70.4 KB

Seabert74 beğendi.
Eski 19-06-2014, 12:19   #816
Ağaç Dostu

Buruşmalar susuz kaldığı için oluyor sevgili Ritulan. Yer değiştirirken kökler de zarar görüyor. Sulayın ve mucizeyi görün derim

Yabancı kaynaklarda da aynı şekilde fikir farklılıkları göreceksiniz. Sizin kendi ikliminize ve yetiştirme ortamınıza göre uyarlamalar yapmanız gerekiyor. Sıvı gübre konusu ise tüm dünyada tartışmalı. Bazı yetiştiriciler asla ve asla gübre verilmemesi gerektiğini savunuyorlar, bazıları ise belli dönemler gübre vermekten yana. Ancak şurası kesin ki hayvan gübresi veya katı gübre vermek lithops için adeta bir ölüm fermanı.

Bölünmesi gecikmiş lithopsu elle yardımlayabilirsiniz. Eski yaprakları ayırın ve bırakın, tamamen koparmaya çalışmayın.

ezo, Seabert74 ve Ritulan beğendi.
Eski 19-06-2014, 13:01   #817
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Bu yaprak değişimde geciken Lithopsumun gömleğini ben çıkarsam ne olur sitede bi yerde okumuştum birisi yapmış ama sonucunu yazmamış
Ben deneyeceğim çünkü yanında daha çok lithopsum var ya çürüyecek **** umarım birşey olmaz Eklenti 503322
Endişe edecek bir sorun görünmüyor bence, kabuğu toprak seviyesine kadar jilet veya falçata ile yandan kesenleri okumuştum
Bende bu renklerden yok, aucampie miydi cinsi, çok güzeller nazar değmesin

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2014, 16:30   #818
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Cesaret verdiğiniz için teşekkürler Esin hanım,eski yaprakları ayırdım yarına kadar bişey olmazsa Yaşar herhalde :rolleyes
Alper bey üstteki renkli olanlar karasmontana türü alttaki lithops salicola ,hallii,juli karışık daha bir kaç çeşit var sanırım küçük oldukları için çok anlaşılmıyor.
Bu da aucampiae ..Name:  image.jpg
Views: 794
Size:  70.1 KB

Milla ve -Esin- beğendi.
Eski 20-06-2014, 12:30   #819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2014
Lithops Saksı Değişimi HK.

Merhaba,

Yaklaşık 3 gün önce aldığım Lithops hakkında birkaç soru sormak istiyorum. Aldığım yerdeki kaktüs yetiştiricisinin bahsettiğine göre, önce bitkinin köklerini çıkarmam ve 1 hafta boyunca karanlık bir yerde bekletmem gerekiyormuş. Daha sonra da fotoğrafta göreceğiniz toprakları %60 (taş), %20(ilk aldığım saksıdaki toprak) ve %20 (torf) ölçülerini kullanarak bitkiyi yeni bir saksıya almam gerektiğini söyledi. Anladığım kadarıyla, 4 günde 1 toprağı hafif nemlendirerek sulamak yeterliymiş; ancak Kasım-Mart arası hiç sulamamak gerekiyormuş. Buradaki yorumlara da baktıkça doğru yolu izleyip izlemediğimden emin olmak istedim. Fotoğraftaki gördüğünüz saksının bir boy büyüğünü alıp Lithops'u ona ekmeyi düşünüyorum. Saksı boyutu, toprak seçimi ve saksı değişimi hakkında yorumlarınızı alabilir miyim?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
kaktus12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 14:00   #820
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

*** kaktüs 12 ,sanırım aynı yerden almışız lithopsları sadece sizinkinin türü farklıName:  image.jpg
Views: 1133
Size:  29.2 KB
Günlerce bu siteyi okudum aldığım kişi banada tazyikli su ile yıkamamı ve o şekilde bir hafta 10 gün bekletmemiş söyledi sadece 2 tanesine bu işlemi yaptım açıkcası zor kurtardım yapmak **** yapmamak size kalmış fotografı üstte sürekli buluşmalara ne yapabileceğimi sordum.
Ben aynı sizinkiler gibi kökleri ayırdım ,saksının altına toprak akıp gitmasin diye tül parçaları yerleştirdim bunu yapmayadabilirsiniz sonra lav taşı yerleştirdim 1 cm kadar, üzerinde lithops toprağı özel almıştım (perlit ,vermikülit ,dere kumu ,,lava taşı ve ital torf ,pomza taşı kırığı karışımı)yerleştirdim saksıyı üstte 1 cm kalana kadar doldurdum hafifçe bastırdım çok sıkıştırmadım toprağı sonra kalem yardımıyla delikler açtım kökler uzun malum açtığım deliklere kök kısmını yerleştirdim yanllız dikkat edin ,gövdenin 1/3 i toprağa girecek ,ben bir saksıya boyutuna göre 8 ila 17 tane yerleştirebildim.en üst 1 cm lik kısma da elinizde dere kumu varsa koyun yoksa lav taşı da olur.anlamadığınız yer olursa sorun .
Kolay gelsin ben çok uğraşmıştım

yalper beğendi.
Eski 20-06-2014, 14:19   #821
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Saksı boyutu demişsiniz lithopslar kazık köklü olduğu için 10 **** 12 cm yüksekliği olması gerekiyor .sulamaya gelince bunlar yetişkin lithopslar değiller ben 5 gün sonra tavsiye üzere suladım şimdi gayet iyiler.saksı boyutum çap 11 cm yükseklik 12 cm saksıyı 45 ml su verdim.kendinizinkiyle mukayese edebilin diye söylüyorum ikinci sulamayı 6 gün sonra yaptım.ben dikim yaparken havalar yağışlıydı biraz su konusunda pinti davrandım.ve en önemlisi 3 hafta boyunca aydınlık bir yerde olacaklar ama güneş ışığı almayacaklar ondan sonra öğleden sonra güneş alan bi pencerenize yerleştirirsiniz vede sulamalar sabah erken saatte ben 7 gibi suluyorum.bunlar yabancı sitelerden okuduklarım ve tavsiyeler ben bunları yaptım uygulayıp uygulamasak size kalmış .144 lithopsumdan sadece 1 i gitti oda gerçekten çok küçüktü önce kalemle açtığım çukura düştü toprağın içinde kayboldu sonra cımbızla onu arama girişiminde biraz hırpalamışım.

Seabert74 beğendi.
Eski 22-06-2014, 20:24   #822
Yeni Üye

FARUK-1's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2012
lithops bakım hatası

Name:  LİTHOPS (1).jpg
Views: 1059
Size:  33.9 KB

Name:  LİTHOPS (2).jpg
Views: 1118
Size:  27.5 KB

Name:  LİTHOPS (3).jpg
Views: 1098
Size:  31.6 KB

Name:  LİTHOPS (4).jpg
Views: 1079
Size:  25.4 KB

iyi akşamlar
az miktarda lithops satın alarak bakmaya başladım ama bir yerde yanlış var ne olduğunu tahmin edebiliyorum ama emin değilim.sanırım sulama hatası yapıyorum.ekte fotoğraflarını gönderiyorum.saptamalarınızı ve önerilerinizi rica ediyorum.
selam ve saygılarımla,
Ö.Faruk Güngör

Milla ve -Esin- beğendi.
FARUK-1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 20:33   #823
Ağaç Dostu

Faruk Bey lithopslarınız yeterli güneş ışığı alamıyorlar, o yüzden boyları uzamış. Alıştıra alıştıra güneşe alırsanız uzamaları durur.

Eski 25-06-2014, 20:31   #824
Yeni Üye

FARUK-1's Avatar

Merhaba
ilginize teşekkür ederim.pencereye yakın bir yerdeydi ve yarım gün güneş alıyordu dışındaki bölümler kurudu.bir tanesi de yumuşamaya başladı sanırım gidici.su bir ara fazla geldi.şimdide seyrek suluyorum.bir ölçü tutturamadım
yorumunuzu rica ederim.

Eski 25-06-2014, 23:03   #825
Ağaç Dostu

Işık yeterli gelmemiş ne yazık ki, bu lithopsların boylarının uzamalarından ve ışığın yönüne doğru eğilmelerinden çok belli. Daha bol güneşli bir yere geçirin ama aniden direk güneş ışığına maruz kalan lithopslarda yanıklar oluşuyor. Bunu önlemek için ilk on gün gibi bir süre sabah erken saatlerde veya yakıcı öğlen güneşi geçtikten sonra güneşe koymaya başlayın. Gitgide güneşe maruz kaldığı süreyi uzatarak lithopsları yeni yerlerine alıştırabilirsiniz. Siz Antalya'daymışsınız, yarından itibaren sıcaklıklar 50 dereceye çıkacak deniyor, dikkat

Dış yaprakların kuruması lithopsların doğal yaşam döngüsü içinde normal bir durum. Her sene lithopslar gömlek değiştirir gibi yapraklarını tazeliyorlar. Eski yapraklar kuruyor. Sulama konusunda ise toprağın tamamen kurumasını bekleyip bir-iki gün de kuru bıraktıktan sonra sulamanız yeterli. Susuz kalmaktan dolayı lithopslar ölmez ama fazla sudan ölür. O yüzden sulamada cimri davranın. Yumuşama olan lithopsu kökünün başladığı yere kadar toprağını açıp çürüme başlayıp başlamadığını kontrol etmeniz iyi olur. Çürüme varsa derhal yerinden çıkarın, aynı saksı içindeki diğerlerini de etkileyebilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Seabert74 ve yalper beğendi.
Eski 26-06-2014, 19:58   #826
Yeni Üye

FARUK-1's Avatar

ESİN HANIM
çok teşekkür ederim.
toprak yoğurt kabına ekmiştim.kökler için yeterli olmadığını anladım.değiştireceğim.hem kök çürümesini görürüm hemde hayvan gübresi vardı değişmiş olur.tekrar teşekkür ederim.

-Esin- beğendi.
Eski 01-07-2014, 08:46   #827
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Wink Yardım

Bunlar yeni aldığım bebek lithopslar saksı değişimi yapacağım sırada bazılarının bu şekilde olduğunu farkettim bunun nedeni ne olabilir ve bunları nasıl saksılamalıyımName:  image.jpg
Views: 707
Size:  48.7 KB

YeniBON ve Milla beğendi.
Eski 01-07-2014, 08:48   #828
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Ne yapmalıyım

Name:  image.jpg
Views: 701
Size:  70.7 KBEski yapraklarının altları bu şekilde olmuş

Eski 03-07-2014, 21:03   #829
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Merhaba arkadaşlar merakla okuyorum mesajlarınızı paylaştığınız tecrübeler bana öyle faydali oldu ki anlatamam
Teşekkür ederim tecrübeleriniz ile benim gibi bir acemiyi bilgilendirdiginiz için.
sizlerle yeni aldığım miniklerimin fotoğraflarını paylaşmak isterim

Eklenen Resimler

dturkay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 00:10   #830
Ağaç Dostu

Merhaba dturkay,
Aramıza hoş geldiniz. Herkesin bir acemilik dönemi vardır, önemli olan kendini geliştirmek Yeni minikleriniz güzel gözüküyorlar, onları da seviyoruz fakat onlar titanopsis.

Eski 04-07-2014, 10:12   #831
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dturkay Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar merakla okuyorum mesajlarınızı paylaştığınız tecrübeler bana öyle faydali oldu ki anlatamam
Teşekkür ederim tecrübeleriniz ile benim gibi bir acemiyi bilgilendirdiginiz için.
sizlerle yeni aldığım miniklerimin fotoğraflarını paylaşmak isterim
Sayın dturkay ,minikleriniz çok sağlıklı görünüyor nereden aldınız?

YeniBON beğendi.
Eski 06-07-2014, 20:58   #832
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Sayın dturkay ,minikleriniz çok sağlıklı görünüyor nereden aldınız?
Taner Angay'ın sitesinden sipariş ettim
inşallah hep sağlıklı kalırlar zira üzücü deneyimlerim oldu
sulama konusunda artık daha temkinli davranıyorum ama bu sıcakta ben buharlaşacağım çiçeklerime su verememek
umarım dağru yapıyorumdur.
teşekkürler

YeniBON ve Seabert74 beğendi.
Eski 06-07-2014, 21:00   #833
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Merhaba dturkay,
Aramıza hoş geldiniz. Herkesin bir acemilik dönemi vardır, önemli olan kendini geliştirmek Yeni minikleriniz güzel gözüküyorlar, onları da seviyoruz fakat onlar titanopsis.

öğreneceğim inşallah

-Esin- beğendi.
Eski 26-08-2014, 12:51   #834
Ağaçsever

çiçeksever67's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2014
Arkadaşlar lithops toprağının içeriği nedir yardımcı olursanız sevinirim.

YeniBON ve alperens beğendi.
çiçeksever67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2014, 15:12   #835
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2014
Arkadaşlar lithops toprağının içeriği nedir yardımcı olursanız sevinirim. COK SEVİNİRİM........

alperens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2014, 21:29   #836
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

LİTHOPS YETİŞTİRİCİLİĞİ

Toprak Karışımları
Saksılar
Uygun Bir Ortam
Sulama Ve Büyüme Döngüsü
Saksı Değiştirme
Haşere Ve Hastalıklar
Bitkilerin Polinatlamak
Tohumların Toplanması
Tohumların Ekilmesi

Yetişkin Lithopların Bakımı

Toprak Karışımları

Lithopunuzu yetiştirdiğiniz toprağın çeşidi oldukça önemlidir ve herkes kendi tarifini kullanma eğilimindedir. Toprak kolayca akaçlanmalı, temel olarak mineral bazlı olmalı ve çok fazla organik içeriğe sahip olmamalıdır. Ayrıca iklim de göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer bitkileriniz nemli ve soğuk bir ortamda yetişiyorsa, akaçlama çok önemlidir. Çünkü su toprakta uzun süre kalmamalıdır. Eğer iklim kuru ve çok sıcaksa, toprak organik içerik bakımından daha zengin ve biraz daha fazla yoğun olabilir. Böylece su, bitkilerin suyu çekebileceği kadar uzun süre toprakta kalabilir. Karışımınıza komposto (bitki artıklarından yapılmış gübre) eklerken, bunun yeterince ayrışmış olduğundan emin olun. Büyük parçaları ortadan kaldırmak için elekten geçirmenizi tavsiye ederim. Kullandığınız toprak karışımının çeşidi, ayrıca sulama usulü ile de etkilenmektedir ve bu husus akıldan çıkarılmamalıdır. Eğer bitkilerinizi sık sık suluyorsanız, suyu çok üzün süre tutan bir toprak karışımı problem yaratabilir. Eğer bitkilerinizi zahmetsizce yetiştiriyorsanız, Lithoplar kuraklığa karşı dayanıklı olmalarına rağmen, neredeyse hiç su tutmayan bir toprak karışımı sorun yaratacaktır. Her toprak karışımı yaptığınızda aynı tarife bağlı kalmanızı öneririm çünkü böylece akaçlamanın sabit olur. Daha ziyade, bireysel cinslerin ihtiyaçlarının daha iyi bir şekilde kontrol edilmesi için sulama ve gübrelemeyi ayarlamalısınız. Lithopları yetiştirmek için en uygun toprak çeşidinden birisi ayrışmış granittir. Fakat bu toprağı elde etmek her zaman kolay olmaz. Çok fazla siltli ince kum sorun yaratabilir çünkü akaçlaması azdır. Eğer kumunuz inceyse, karışıma biraz iri taneli kum, ponza taşı ya da perlit eklemeniz gerekecektir. İnce kil bazlı toprak iyi bir fikir değildir çünkü mevcut yeterli hava bulunmamaktadır. Ayrıca kilin su molekülleriyle çok sıkı bir bağı olduğunu ve böylece bitkilerin kilden su almasının çok zor olduğunu okudum. Doğal ortamda topraklar oldukça incedir fakat yetiştiricilik yaparken ince topraklar aldatıcı olabilir. Daha fazla su vermek, suyu geri almaktan daha kolaydır.

Aşağıda benim kullandığım karışım bulunmaktadır:

4 Ölçek ince dere kumu
4 Ölçek iri taneli dere kumu
4 Ölçek elekten geçirilmiş komposto
1 Ölçek perlit
1 Ölçek vermikülit
1 Ölçek hindistancevizi lifi

Kaynak

Eski 07-09-2014, 21:30   #837
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Lithops Yetiştiriciliği bu sayfaya bir göz atın

Eski 11-09-2014, 09:31   #838
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2014
Çokkkkk Çoookkk ttteşekkür ederimm (RİTULAN) ÇOK SEVİNDİMMM

Ritulan beğendi.
alperens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 14:24   #839
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Arkadaşlar lithops için toprak gerekiyor mu mutlaka? Sadece kırık mermer, ya da kuvars içinde yetiştirilebilir mi?

azorka beğendi.
capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 19:59   #840
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Arkadaşlar lithops için toprak gerekiyor mu mutlaka? Sadece kırık mermer, ya da kuvars içinde yetiştirilebilir mi?
Lithopslar susuzluğa çok dayanıklı olduklarından uzunca bir süre topraksız ortamda da yaşayabilir ama gelişemez ve eninde sonunda ölür. Dolayısıyla önermem, lithopsu ekeceğiniz substrat içinde mutlaka toprak olmalı.

YeniBON, capsaicin ve azorka beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024