agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni831Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2014, 20:53   #841
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Hiç variegated lithops görmüş müydünüz?

Name:  lithops variegata.jpg
Views: 1621
Size:  51.7 KB

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 13:09   #842
Yeni Üye

muslu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2009
Merhaba antalyada yaşıyorum. . Zengardendan aldigim lithops tohumlarını 5 gün önce ekmistim.. ilk filizler gözükmeye başladı. . Gelişimlerini sizlerle paylasicam.. herkese bol çiçekli günler

Eklenen Resimler

muslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 19:42   #843
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Galeri: 1
Arkadaşlar Lithops (Mesemb) Canlı Taş Çiçeği edinmek istiyorum. Varmı forumda satış yapan ?

aliakrep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 21:42   #844
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Konu sessiz kalmış

Eklenen Resimler

gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2015, 10:41   #845
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2015
merhaba arkadaslar aliexpressten Lithops seeds tohumu aldım ve neredeyse hepse baska bir bitkinin tohumu cıktı, Lithops tohumu alabilecek **** gonderebilecek arkadaş varmı?

bdereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 12:54   #846
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Merhaba, siteye yeni üye oldum. Seneler önce lithops bakmıştım ama sonra nedense bıraktım ve şimdi tekrar başlıyorum. Benim de zengardendan aldığım tohumlar 5. günde filizlenmeye başladı ancak lithopslar dışında bir de yuvarlak oluşumlar var. Bunların ne olduğunu bilen var mıdır acaba?

Eklenen Resimler

edelvays58 ve Milla beğendi.

Düzenleyen Alexus : 20-04-2015 saat 16:00
Alexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 15:36   #847
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Şeyma çiçekçilikten aldığım lithopsum.

Eklenen Resimler

ezo, Milla, eneskrky ve 1 kişi beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 23:40   #848
Ağaçsever

blop's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alexus Mesajı Göster
Merhaba, siteye yeni üye oldum. Seneler önce lithops bakmıştım ama sonra nedense bıraktım ve şimdi tekrar başlıyorum. Benim de zengardendan aldığım tohumlar 5. günde filizlenmeye başladı ancak lithopslar dışında bir de yuvarlak oluşumlar var. Bunların ne olduğunu bilen var mıdır acaba?
Bu sanıyorum yavaş salınımlı gübre toprak karışımınızda var tohum değil bildiğim kadarıyla.

blop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2015, 18:56   #849
Ağaçsever

gulin's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2015
Question

Merhaba.. Bugün ulaşan kargomla birlikte artık bende lithops sahibesi oldum bakımı konusunda sizlerden yardım istiyorum. Sayfayı epeydir takip ediyorum ancak gene de sormak istiyorum. Saksı değişimi yapmalı mıyım? Bu mevsimde uygun olur mu? Toprağa sıkı sıkıya bağlı değiller şuan biraz gevşek duruyorlar. Ne dersiniz kendi hallerine mi bırakmalıyım yoksa çok kararsızım.

Eklenen Resimler

ezo, YeniBON, casperia ve 4 kişi beğendi.
gulin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 09:47   #850
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2014
Arkadaşlar kütahya ya lithops göndere bilecek arkadaş arıyorum uzak doğudan tohum getitdirdim hiç biten olmadı ücret önemli değil

erdoğan yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 14:16   #851
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulin Mesajı Göster
Merhaba.. Bugün ulaşan kargomla birlikte artık bende lithops sahibesi oldum bakımı konusunda sizlerden yardım istiyorum. Sayfayı epeydir takip ediyorum ancak gene de sormak istiyorum. Saksı değişimi yapmalı mıyım? Bu mevsimde uygun olur mu? Toprağa sıkı sıkıya bağlı değiller şuan biraz gevşek duruyorlar. Ne dersiniz kendi hallerine mi bırakmalıyım yoksa çok kararsızım.
Gülin Hanım Lithops larınızı nereden satın aldınız?

Sodabas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 16:16   #852
Ağaçsever

gulin's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2015
istanbul şeyma çiçekçilikten sipariş ettim. googlea yazarsanız çıkar

gulin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 14:47   #853
Yeni Üye

muslu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulin Mesajı Göster
Lithops:****************************************** ****************************************

Lithops Afrikaya özgü bir sukkulent( succulent ) cinsidir.Özellikle güney Afrika'da Nambiya'nın Karoo bölgesinde bulunurlar. Lithops ismi yunancada kaya benzeri anlamına gelir, bundan dolayı taş bitkiler veya canlı taşlar olarakta bilinirler. Bu cins ilk kez 1811 yılında ingiliz botanikçi*William John Burchelltarafından tanımlanmıştır.

Bitki iki yuvarlak kısımdan oluşur ve gövdesi yok gibi görünür. Yapraklarının arasındaki kesik benzeri boşlukta meristem bulunur ve çiçek ve yeni yaprakların büyüdüğü yerdir. Yeni yapraklar çıktığında eski yapraklar ölür. Bitkinin geri kalan kısmı toprak altında gömülü haldedir, bu kuru ve sıcak bir iklimde yaşamak üzere gerçekleştirilmiş bir adaptasyondur.

Lithopsları ev bitkisi olarak bakanların sayısı dünya çapında hızla artmaktadır. Gerekli ışık sağlandığı ve çok fazla sulanmadıkları sürece Lithopslar oldukça hızlı ve kolay gelişirler. Kışları topraklarının tamamen kuru olması ve daha düşük ısılarda bulunmaları gerekir. Yazları ise nemi severler ancak su damlacıkları mercek etkisi yaparak bitkiye zarar verebilir.

Lithopsların çiçek açma mevsimi kuzey yarım kürede kışa rastlar. Bitkiyi sonbaharda alıp bekleme sürecini uzatarak **** dikmeyerek çiçek açma mevsini kuzey yarım küre yazına kaydırmak mümkündür.

Lithopslar en iyi iri taneli nemi alabilen ancak tutmayan kumlu topraklarda yaşarlar ve geniş ama çok derin olmayan saksıları severler. Ancak lithops ları üretmek çok kolay değildir, tohumları oldukça küçüktür ve büyümeleri çok uzun sürer,çelikleri ise çok hassastır ve kolaylıkla çürüyebilir.

Alem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Caryophyllales
Aile: Aizoaceae
Cins: Lithops

Lithops (yaygın adıyla "çiçek açan taş" ya da "canlı taş") tam bir taklitçidir: biçimi, ebadı ve rengi doğal ortamındaki taşları andırır. Taşların arasına karışan bitkiler, bu şekilde korunur. Kuraklık döneminde nem almak için bitki yiyen hayvanlar, bu şekilde onları göremez. Uzmanlar bile bazen bu yanıltıcı kamuflaj yüzünden inceleyecekleri bitkiyi bulmakta zorlanır.

Doğal hayatta, Lithops Güney Afrika'nın geniş kurak düzlüklerinde yaşar. Bu bitkinin yetiştiği pek çok bölgeye yıl boyu, ayda 2mm den az yağmur düşer. Yağışın aşırı düşük olduğu durumlarda, en azından bir Lithops cinsi varlığını sürdürebilmek için sise ihtiyaç duyar*. Lithops, bulunduğu pek çok bölgede, su depolama kapasitesi olmasaydı yaşayamazdı. Aslında, neredeyse bitkinin tümü bu işlevi görür. Bitkinin gövdesi iki sukkulent yapraktan oluşur. Bitkinin tepesi, bu yaprakların ayrılma kısmıdır. Sapı yoktur, kök yaprakların hemen altındadır. Bitkinin yapısı içinde yaşadığı sert iklimi yansıtır:su kıtlığı genç bitkilerin sadece iki yaprak ve kökten ibaret olmasını gerektirir, daha fazlası su kaybına neden olacaktır. Yapraklar, bitkinin aylarca yağmursuz hayatta kalmasına yetecek kadar su biriktirmek için kalındır.Bitki, iklimin aşırı sıcağı ve ışığından az etkilenmek için küçüktür.

Yukarıdaki bilgi evde ya da serada Lithops yetiştirirken dikkate alınmalıdır. Düşük nem ve seyrek sulama istediğinden yeterli ışık ve uygun sulama ile ideal ev bitkileridir. Bol ve doğrudan ışık alan bir bölge semek gerekir, zira evrimi sırasında yoğun güneş ışığına adapte olmuştur. Günün erken saatlerinde 4-5 saat doğrudan güneş ışığı ve akşam üzeri kısmi gölge gerektirir. Güneye bakan pencereler, bitkiyi gün boyu tamamen güneş ışığına maruz bırakmadıkça, iyi bir seçimdir. Yeterince ışık alamadığında zayıflar, ışık alan tarafa doğru eğilir. Rengini yitirir ve yanları yeşilleşir. Bu belirtilere rağmen uygun ışıklandırma yapılmazsa ölür. Ancak güneş yanıklarından korumak için kış boyu az güeş alan yerlerde bahar ve yaz aylarında yoğun ve aşırı ışıktan korumak gerekir. Ani ve yoğun ısı ve ışık bitki üzerinde yara dokusu benzeri bir bölge oluşmasına sebep olur. Bu yüzden özellikle yeni alınmış bitkiyi yerine yavaş yavaş alıştırmakta fayda vardır.

Sulama bir diğer önemli konudur. Lithops'un yıllık belli bir büyüme periodu vardır. Periodun belli bölümlerinde sulamak, diğer bölümlerde ise toprağı kuru bırakmak gerekir. Bu perioda hakim olduğunuzda sulama zamanı ve miktarının aslında basit bir işlem olduğunu göreceksiniz.

Lithops her yıl iki yaprak verir. Yıldan yıla yaprak izleri çok az değişim gösterir, ve hiçbir bitkinin izleri bir diğerine benzemez. Lithops sonbaharda büyümeye başlar, kış ve baharda devam eder, yaz başında uykuya dalar. Doğada, yağmursuz ve aşırı sıcak uzun dönemde dinlenmek, hayatta kalması için gereklidir. Yaz sonuna kadar depolamış olduğu suyu kullanır. Daha serin ve daha kısa günlerin başlamasıyle, yeniden büyümeye başlar.

Yaz aylarında evlerde sert koşullar olmasa da Lithops uyur. Uyurken neredeyse hiç su istemezler, sık sulamak onları çabucak çürütür. Ancak görüntüde bir değişiklik olursa sıkı görünümüne kavuşması için yetecek kadar su verebilirsiniz. Azar azar sulayın, toprağın sadece üstteki bir santimlik kısmı ıslanmalıdır. Uykudaki bitkiyi hiçbir zaman derinlemesine kadar sulamayın.

Sonbaharda büyüme başlar. Yaprakların arasındaki aralığın büyümesinden de anlaşılabilir. İlerleyen günlerde sarı ya da beyaz bir çiçek açar. Baharatlı bir kokusu vardır. Çiçek açmamışsa henüz yeteri kadar büyümemiş demektir, genelde 3-5 yaşında çiçek açarlar. Büyürken, tek köke bağlı ikinci bir "gövde" yani iki adet yaprak oluşur. Bazen bir kökten 10 kadar bitki olabilir, ancak bu yıllar alır.

Doğada Lithops mevsim yağmurları ile büyümeye başlar. Yetiştirirken, sulama genelde Ağustos civarında başlamalıdır. Sulamalar arasında toprağın iyice kurumasını beklemekte fayda vardır. Toprak karışımı hızlı nemlenen ve çabuk kuruyan bir cins olmalıdır. Çiçeklenme döneminden sonra sulama dereceli olarak azaltılmalıdır. Eylül sonunda sulamayı tamemen durdurup soğuk kış aylarına hazırlanmasını sağlamak gerekir.

Kış aylarında bitkiler büyümeye devam eder, eski gövdeler büzüşürken yeniler gelişir. Kış boyu sulama yapılmamalıdır. Bitki ne kadar buruşursa buruşsun toprağın kaskatı kuruması gerekir. Yeni gövde, eskilerin içindeki suyu kullanarak gelişir, buruşan yaprakları koparmayın. 5°C den düşük ısıda bırakmayın. Don olduğunda bitki pencereye çok yakınsa oda sıcak dahi olsa bitki etkilenir, çok soğuklarda pencereden biraz uzaklaştırın.

Eski gövdeler kağıt kabuklar gibi olana kadar taze gövdeler besin ve sularını çekmeye devam eder. Bu kabuklar bitkinin etrafından kolayca ayıklanabilir, bu dönem ise bahara denk gelir, yeniden sulamaya başlamakta bir sakınca yoktur. Su miktarını yavaş yavaş artırın. Sıcak ve uzun yaz günlerinde sulamayı azaltın ki uykuya hazırlanabilsinler.

Bunlar sadece Lithops büyüme döngüsüne bir giriştir, her cinsin büyüme evrelerini tamamlama takvimi farklıdır ve değişmez. Bazıları Temmuz'da bazıları Kasım'da açar. Tarif edilen yetiştirme yöntemi tüm cinsler için geçerli olsa da her birinin alışkanlıklarını fark ettikçe düzeni kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Lithops için ideal büyüme alanı çeşitli renk ve boyutlardaki yuvarlak taşlarla karışık bir çanak olabilir. Bitki, doğal taklit özelliğini göstererek neredeyse ilk bakışta taşlardan ayrılamayacak hale gelir. 10-15 cm derinlikteki saksılarda kökler rahatça gelişebilir. Saksının dibinde delikler olması önemlidir. Çabuk nemlenen toprak kullanın (kaktüs toprağı genelde 1 ölçü kuma 2 ölçü karma toprak şeklindedir). Bitkiyi gelişi güzel yerleştirin:toprakta delikler açıp kökü ve bitkinin alt kısmını yerleştirin, ¾'ü toprak üstünde kalsın ki nefes alabilsin. Bitkinin etrafındaki toprağı bir kalem yardımı ile dikkatlice kapatın. Aralarına taşlar serpiştirin, açıkta kalan toprağın üstüne de ince bir tabaka kum gezdirin. Lithops'u, aşırı nemden dolayı sırlı kaplara dikmeyin.

Örümcek yumurtaları Lithops'a saldıran bir zararlıdır. Küçük olduklarından çoğunluklar fark edilmezler, ancak verdikleri zarar bitkinin yüzeyinde beyaz küçük yara dokulu noktalar olarak göze çarpar. Etiketin üstündeki miktarda uygulanmak kaydıyla ev bitkilerinde kullanılan böcek ilaçları güvenlidir.

Son yıllarda zehirli ev bitkilerinin çocuklara zarar verdiği endişesi oluşmuşsa da, Lithops zehirli değildir. Afrikalı kabilelerde susuzluklarını gidermek için çocukların Lithops yediğine dair kayıtlar bile vardır. Ancak zehirsiz bitkiler bile böcek ilacı uygulandıktan bir süre sonra zehirli hale gelir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

flaneuse ve Jakin beğendi.
muslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 09:30   #854
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
ben de lithops siparişi verdim, zor bir bitkiymiş sayfaları okudum ama cesaretim kırıldı açıkçası.

Jakin beğendi.
masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2015, 11:31   #855
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz Mesajı Göster
ben de lithops siparişi verdim, zor bir bitkiymiş sayfaları okudum ama cesaretim kırıldı açıkçası.
Keşke fotoğraflasaydınız lithopslarınızı.

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2015, 16:43   #856
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Buda benden olsun. Sayfayı biraz canlandıralım...

Eklenen Resimler

umutdunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2015, 19:50   #857
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Bunlarda benim miniklerim.

Eklenen Resimler

Eski 27-10-2015, 16:49   #858
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Selamlar, sonunda muradıma erdim. Lithopsum çiçek açtı.

Eklenen Resimler

nefes1971 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2015, 17:24   #859
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Gözünüz aydın. Ne kadar zaman aldı çiçeklenmesi?

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2015, 18:26   #860
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Ne mutlu. Çok güzel. Gelişmelerden bizi fotoğraflarla bilgilendirin lütfen. Bir de çeşitlerini yazarsanız iyi olur.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2015, 11:46   #861
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Teşekkür ederim. Çiçek açan Lithops 1 yıldır bende. Yani yetişmiş halde almıştım. Diğerlerini alalı 5 ay filan oldu.

Maalesef çeşitleri hakkında en ufak bir fikrim yok. Aslında yaptığım minyatür bahçe çalışmalarında kullanmak istiyordum ama baktım ki bulunduğum bölgede bu bitkinin kıymetini bilecek kimse yok, vazgeçtim.

Şimdi elimde yaklaşık 200 adet tohum var. Ekip, yetiştirip biraz tanıtmayı düşünüyorum.

nefes1971 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 09:58   #862
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-12-2014
arkadaşlar kaktüs ve sukulentlerimin yanında lithops yetiştirmek istiyorum.. paket halinde satılan tohumlar var deneyen oldumu acaba ... sizlerin yetiştirmek için öneriniz var mı ... ilgilenen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler

YeniBON ve Jakin beğendi.
aerosol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 13:45   #863
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2015
Bende tohumdan ekmiştim bir buçuk ay oldu galiba şeffaf kapaklı peynir kabında duruyorlar. Benim sorumda acaba kapağı ne zamana kadar tutmalıyım.Akşam eve gittiğimde resimlerini yüklerim.Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

melekv. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 13:53   #864
Ağaç Dostu

bende 200 tohum sipariş ettim (yabancı bir siteden) tohumlar ulaştığında yetiştirmeye başlayacağım ... bu arada bulabildiğim her makale yayın resim video araştırıyorum ...

Eski 02-11-2015, 13:58   #865
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

Bende burada okuduklarıma güvenip ekmiştim hatta tohumun üzerine birşey kumu serpin yazıyordu adını unuttum ondan bulamadıgım için turuncu ikeadan aldıgım dekor kumunu koymuştum. Yine de çıkan yavrucuklarım var tabi sabır işi hemen çimleniyor ama geç büyüyor.

Eski 02-11-2015, 17:58   #866
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

İşte 14.09.2015 tarihinde ektiğim cüceler ilk çıktıklarında ölü balık gibi kökleri dışarda toprak üzerine yatmışlardı kürdanla yerlerine aldım büyümelerini bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2015, 21:18   #867
Ağaç Dostu

süreç uzun demek ki ..

Jakin ve azorka beğendi.

Düzenleyen aerosol : 02-11-2015 saat 21:32 Neden: özür mahiyetinde
Eski 03-11-2015, 07:32   #868
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

Evet uzun bir süreç ama bu sizi yıldırmasın tohumdan üretmek çok eglenceli

Eski 03-11-2015, 08:51   #869
Ağaç Dostu

sayın melekv. sizin deneyimleriniz bana öğretici ve yol gösterici olacak paylaşımlarınızı merakla takip ediyorum...

melekv., Jakin ve azorka beğendi.
Eski 03-11-2015, 10:53   #870
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Çiçeklenen lithopslarım.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024