agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni416Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2014, 22:50   #271
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Mavihayat hiç endişelenmeyin, sukulentiniz türüne özgü bir görünüm o. Türü SEMPERVİVUM ARACHNOİDEUM çünkü...

mavihayat beğendi.
gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 00:07   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavihayat Mesajı Göster
Merhabalar,
Fotoğrafını eklediğim (adı tahminen Jovibarba arenaria) bitkideki beyaz örümcek ağı gibi görünen şey nedir? Hastalık ya da zararlı sonucu olduysa nasıl tedavi edilir? Bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum. Yoksa yapmaya başladığım minyatür bahçem elden gidebilir.
En çok beğendiğim sempervivum türü. Güle güle büyütün.

pulibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 23:14   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulayb Mesajı Göster
Mavihayat hiç endişelenmeyin, sukulentiniz türüne özgü bir görünüm o. Türü SEMPERVİVUM ARACHNOİDEUM çünkü...
Teşekkür ederim, sevindim. Türü hakkındaki bilgilendirme için de ayrıca teşekkür ederim. Yeni başlayan birisi olarak henüz öğreniyorum

mavihayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 23:15   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pulibet Mesajı Göster
En çok beğendiğim sempervivum türü. Güle güle büyütün.
Teşekkür ederim
Çok büyümezse iyi olur, ne de olsa minyatür bahçe

pulibet beğendi.
mavihayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 23:43   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Umarım bu konu devam ediyordur. Yeni üye olduğum için siteyi tanımaya çalışıyorum. Ben de birkaç sukulent topladım. Bunları bir arada dikmek istiyorum. Ancak uygun bir saksı bulamadım. Hafif olur diye teneke saksı aradım ama bulamadım. Ya bonzai saksısı alacağım ya da plastik bir kap. Tepsi gibi ama yeterince derinliği olan bir kap bulmak zor gibi.

yasemin67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2014, 18:58   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2014
teşekkürler

cavuskazim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 09:52   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2014
Merhaba, sukulentlere yeni merak saldım bir aydır sürekli araştırıyorum. Hazır değil fakat tohum alıp ekip büyütmek istiyorum ilk başta bunu önerir misiniz? tohum alabileceğim nereler vardır ? ve tohumdan yetiştirmek çok mu zordur?

mümtaz&dilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 14:32   #278
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Size önerim;
Tohumlar çimleniyor ama büyütmek çok zor.. Ben şahsen beceremedim.. Tohumdan çıkışın keyfi eziyete dönüyor.. İnternetten "sukulent satış" olarak aratın, ayrıca sitede de "sukulent alınacak mekanlar" bölümü vardı sanırım..
sevgiler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 15:15   #279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Size önerim;
Tohumlar çimleniyor ama büyütmek çok zor.. Ben şahsen beceremedim.. Tohumdan çıkışın keyfi eziyete dönüyor.. İnternetten "sukulent satış" olarak aratın, ayrıca sitede de "sukulent alınacak mekanlar" bölümü vardı sanırım..
sevgiler
teşekkürler

mümtaz&dilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2014, 12:29   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2014
sukulent bakımı

Merhabalar, benim sukulentlerim nedense hiç sağlıklı değil ve ölüyorlar. Bu sukulentim de ölsün istemiyorum. Yaprakları sanırım biraz yumuşamaya başladı. Bu sukulente (ve genel olarak diğer sukulentlerime) nasıl bir bakım uygulayabilirim? Güneş gören penceremin önünde duruyor. Kışları odam biraz nemli olabiliyor ama asıl yazın küsmeye başlıyorlar. Sulamasını, toprağını nasıl ayarlamam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Teşekkür ederim

Eklenen Resimler

ssssss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2014, 07:55   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2014
Merhaba
Bir arkadaşım sukulent merakımı öğrendiği için bana bu dalları yolladi.
Diger etli yaprakları daha önce toprağa koymuş ve filizlendirmiştim ama bu bitki cok daha farklı. Ben dalın bir kısmını toprağa gömdüm ama ne kadar doğru oldu bilmiyorum.

Eklenen Resimler

lolla ve engin koç beğendi.
ipeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 18:04   #282
Yeni Üye

Poissy's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Merhaba yeni üyeyim succulentlere olan merakım dan dolayı üye oldum sizlerle bugun ki dizaynımı paylaşayım .

Eklenen Resimler

Poissy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 17:07   #283
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sedum Automn Joy

Name:  DSCF6008.jpg
Views: 3205
Size:  42.1 KB

Bitkimin çiçeklenme dönemi bittikten sonra dalları yavaş yavaş
sararıp tüm yeşil aksamları kurudu.

Diplerden yeni sürgünler gelmeye başladığı için kuruyan dalları
temizlemek istedim, çok ilginç bir durumla karşılaştım.

Kuruyan dalların arasında tek bir tane dalın gövdesinde sıralanmış
yeni sürgünler gördüm, çok şaşırdım ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum.

Name:  DSCF6315.jpg
Views: 3161
Size:  17.6 KB

Sanırım bir salyangoz taraından dalın dibinden gövdenin bir yerine kadar
kemirilmiş, kemirilen gövdenin alt kısmında kurumalar meydana gelmiş.
Name:  DSCF6316.jpg
Views: 3192
Size:  18.0 KB

Gövdenin kuruma noktasından sonra yeşil sap kısmında yeniden
hayat bulmaya karar vermiş ve hemen kurumuş yerden sonra
havai kökler oluşturmuş önce, sonra da sürgünler sıralanmış.
Name:  DSCF6318.jpg
Views: 3265
Size:  23.0 KB

Ayrıca sapta ki sürgünlerin hepsinde kökler mevcut.
Tam 12 tane köklenmiş sürgün
Şimdi bu durumda ikinci bir saksı oluşturup köklü minikleri
tek tek toprakla buluşturmak olacak.
Name:  DSCF6319.jpg
Views: 3184
Size:  20.0 KB
Keşke iki dal olsaydı da bir dalını olduğu gibi dal şeklinde dikseydim
sonucu ne olurdu çok merak ettim

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 17:56   #284
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Arkadaşlar türü hakkımda bilgisi olan var mı ?

Eklenen Resimler

loveforlife, efeege ve Milla beğendi.
gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 21:06   #285
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Sonunda türünü bulabildim 'echeveria multicaulis'

gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 09:47   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2015
Merhabalar, araniza yeni katildim ve yardim edebileceginizi umuyorum. Sayfalara goz attim ama benzerini bulamadim.
Bu sukulenti Ekim'de bayilarak almistim. Ama nedenini anlayamadigim bir sekilde butun yapraklarini doktu. Bir sure golgede kaldi sonra hemen gunesli bir yere koydum ama sanki gun isigi daha cok zarar verdi. Dun dallarindan birinin de dustugunu gordum ve artik endiseleniyorum. Adini ve nasil kurtaracagimi bilen var midir? Simdiden cok tesekkurler!

eksiksarki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 00:29   #287
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Sayın Eksikşarkı
Bitkiniz Portucalaria afra'ya benziyor.Normalde herdem yeşil olan bir bitki ve uygun koşullarda ağaç formunda büyüyor. Bitkinizin saksısının altında delik yoksa fazla su tahliye edilemediğinden böyle bir sonuçla karşılaşmış olabilirsiniz.

B e t ü l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 00:56   #288
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Evet Sayın eksiksarkı bitkiniz Crassula portucalaria afra (Yeşim Ağacı)

Yani bundan
Eklenti 537413

vetman996 beğendi.
Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 15:05   #289
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Crassula ovata

Merhaba
Bu güzellîkle beraber 3. yılımız. Aldığımda 10 cm idi. Yapraktan üretimi oldukça kolay ama çelikten de çabuk tuttu. Alttaki minikler Aralık'ta dikildi.
Annelerinin saksısını geçen yıl değiştirdim. Sizce bu yıl da değiştireyim mi

Eklenen Resimler

B e t ü l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2015, 17:50   #290
Ağaçsever

Aeonium's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2015
Merhaba suskulentler konusunda yeniyim. Ev içinde olmaları çiçek açmalarını etkiler mi acaba

Aeonium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 23:15   #291
zip
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2015
merhabalar.. ben de yeni basladim sukulent yetistirmeye.. bi yakinimda buna benzer bi sorun vardi.. kuruyan yapraklari koparttik. Biraz su verdik bakalim nolcak.. beklemedeyiz

zip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 23:40   #292
Yeni Üye

serpilcelik17's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2014
merhaba

büyütmeye çalıştığım sukulentlerim saksıda mı kalsın ben cam fanusa koymak istiyorum olurmu acaba?

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
serpilcelik17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2015, 02:44   #293
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-08-2015
Unhappy

Benim Agave attenuatam ve münih botanik bahcesinde cicek acan büyükbabasi ;-)

Eklenen Resimler

Moringa_sülo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2015, 08:38   #294
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Merhaba, bu çiçeğin ismini bilen varmı ¿ çok güzel duruyor. Bir dalınıda ben kopardım acaba saksıya direk diksem tutarmı...

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve duy-gu beğendi.
umutdunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2016, 13:32   #295
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutdunyasi Mesajı Göster
Merhaba, bu çiçeğin ismini bilen varmı ¿ çok güzel duruyor. Bir dalınıda ben kopardım acaba saksıya direk diksem tutarmı...
Sorduğunuz bitki 'leş kaktüsü'
Bu sayfaya bakabilirsiniz : Stapelia (Leş Kaktüsü)
Sevgiler...

umutdunyasi beğendi.
duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2016, 13:37   #296
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Sukulent Toprağı

Gün ışığın alan aydınlık bir cam önü ve değerleri "normal" bir suyunuz varsa (kireçsiz), ortamı da arada havalandırabiliriyorsanız geriye kalıyor toprak. Toprak karışımı denen kafa karıştırıcı meseleyi anlamak ve en doğru karışımın ipuçlarını almak için her şehirden koleksiyoner, okul, kurs, yurtdışı yurtiçi serası, hocası kim varsa onlarca insana sordum. Herkesin kek tarifi gibi kendi reçetesi ve kendi kulak memesi kıvamı var. Zaten internette de hep şu nota rastlıyoruz: koleksiyoner sayısı kadar toprak karışım reçetesi mevcuttur! Doğruymuş.

Karışıma katılacaklar neye yarıyor bilirsek kendi evimizin ısı/nem oranına göre ve dikeceğimiz saksının malzemesine göre kendi kıvamımızı tutturmak en doğrusu.

Sukulent ve kaktüsler için genellikle ( bazı sukulentler daha farklı ihtiyaçlara sahip) dere kumu (pirinç boy), tüf (mineraller için iyi- dikkat pomza değil volkanik tüf), vermikülit, perlit, mümkünse hayvan gübresi olmayan bahçe toprağı, hindistan cevizi lifi (cocopeat) ve katkısız torf kullanılıyor. Marketlerde hazır satılanların içinde genellikle yaprak çürüğü olan torf (ki dünyada arzdan daha fazla talep olduğu için artık çok ekolojik değil, yurtdışında sorumluluk sahibi seralar artık tercih etmiyorlar, cocopeat daha ucuz ve makbul), volkanik bir ürün olan beyaz strofora benzeyen perlit ile biraz da sunni gübre oluyor. Buraya kadar yeterince kafanız karışmıştır. Tek tek gidelim:

Dere kumu: Suyun ve biraz havanın köklere rahat ulaşmasını sağlıyor. (deniz kumu asla değil, tuz zararlı), Fazla ve ince olanı kullanılırsa toprak ağırlaşır. Sukulentlerin bazılarına iri kum, bazılarına (ufak saksılarda) daha incesi kullanılabilir.
Perlit: Volkanik bir ürün. Su tuttuğu için topraktaki suyu koruyor, çabuk kurumasını engelliyor, torfun kıtıklaşmasına engel oluyor. Ancak uçuştuğu için astıma iyi değil, zaman içinde de ufalanıp dağılıyor. Ayrıca toprakta oluşabilecek unlu bit ile benzer renk ve boyda olduğu için böcek avlamayı zorlaştırıyor.
Volkanik tüf : Koyu kahverengi /bordo iri ve sert taneli bir volkanik taş. İçindeki faydalı minerallerle bitkinin ihtiyacı olan besini sağlıyor, toprağın su tutumunu ve hava/su hareketini artırıyor.
Bahçe toprağı: Seralardan aldığımız topraklar genellikle hayvan gübresi katkılı. Sukulentler için hayvan gübresi ise önerilen bir katkı değil, köklerini yakabiliyor, toprağa karıştırdıkları miktarı bilmiyoruz çünkü . Bulursanız üst katmanları kıymetli olan bahçe toprağı veya katkısız ama besleyici bir bölge toprağı bulmaya çalışın. Kırklareli tavsiye ediliyor ama oradan gelen çuvallılar da katkılı. Ben az miktarda kullanıyorum. Sadece toprak (hele ki killiyse) sulandığında çamur gibi olup hava, su akımını engelleyebiliyor. Ayrıca steril olmadığı için de böceklenmeye daha müsait.
Torf (Peat-moss): Satın aldığımız katkılı torflar, bir süre sonra sulamayla akıp giden veya bitki kullandığı için tükenen besinlerden geriye hiç bir faydası olmayan bir yaprak çürüğü (torf) kalıyor ve bitki bir yıl sonra ek besin verilmezse ihtiyacı olan besini alamıyor. Katkısız torflar ise ıslak tutulduğunda sadece ıslak tutmaya yarıyor! Bir kez kurursa da suladım sanıyorsunuz, oysa kıtıklaşan torf suyu köklere iletmiyor. Su delikten akıp gidiyor, bitki kuruyunca, suladığımız halde bitki ölünce, suçlusu biziz sanıyoruz.
Hindistan Cevizi lifi (Coco-peat): Su tutan, lifleri faydalı, daha ekolojik ve revaçta bir ürün, üstelik de doğada bol miktarda bulunduğu için ekolojik olarak daha samimi.

Bunun yanısıra pahalı bir ürün vermikülit, toprak PH'ı düzenleyen ve asiditesini artıran pomza taşı da bazı bitkileri için kullanılıyor.

Hydrokültür kullananlar var, o da steril ancak nispeten pahalı. Çok deneyimlediğim bir ürün değil, sanırım daha çok üretim için kullanılıyor. internetten takip ettkilerim kolay gibi gözüküyor ama denemedim.

Yol kenarı seralardan veya Bauhaus-Ikea'dan aldığınız bitkileri ithal veya yurtiçinde seyahat ederken kurumasın diye genellikle ya cocopeat'e ya torf'a konmuş gönderiyorlar, aynen muhafaza ederseniz besin azlığından, suyu alamamasından ötürü bir süre sonra ya çürüyor, ya ölüyor.

Bulunduğunuz ilin, evin baktığın yönün, kapalı / açık balkonun ısısına göre kendi karışımınızı yapın. Antalya daha kuru ve sıcak olduğu için su tutan ürünler daha makbul, İstanbul daha nemli, hele ki saksınızın için sırlı ise veya plastik/galvaniz gibi su emmeyen bir malzeme ise su tutan ürünler (perlit) bitki köklerinin nemli kalmasına sebep oluyor ve çürüme riskini artırıyor.

Yani hem saksının iç malzemesini hem bitkinin su sevme durumunu hem de ortamı değerlendirerek karışımları kendi ihtiyacınıza göre hazırlayın. Genelde sukulent ve kaktüsler için his kabaca tütün gibi gevşek olmalı. Suladığınızda hemen alta gidebilmeli ki bu toprağın süzek (geçirgen) olduğunu gösterir. Zaten bu türleri büyük ve çok topraklı saksılara dikmek doğru değil, bu da ek hatırlatması!

Altı delik saksı tercih ediliyor her zaman, zira bitkileri azar azar - sık sık yerine bir seferde bol sulamak öneriliyor. Fazlası da alttan dışarı akıyor, tabakta biriken de başka kuru bir bitkinin içine. Tabakta su kalması iyi değil, toprak kurumadan oradan yeniden su çektiği için fazla sulanmış oluyor.

Tabii çok su sevenler dışında sukulentlerin toprağının iki sulama arasında tamamen kurumasına izin vermek lazım.

Kaynak

Eski 07-01-2016, 15:03   #297
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duy-gu Mesajı Göster
Sorduğunuz bitki 'leş kaktüsü'
Bu sayfaya bakabilirsiniz : Stapelia (Leş Kaktüsü)
Sevgiler...

Teşekkürler sayın duy-gu. Sorumuzun cevabını başka bölümde almıştık çeliğimiz tuttu zaten

Eklenen Resimler

Eski 07-01-2016, 15:12   #298
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutdunyasi Mesajı Göster
Teşekkürler sayın duy-gu. Sorumuzun cevabını başka bölümde almıştık çeliğimiz tuttu zaten
Gözünüz aydın çok sevindim Güzel çiçeklerini görürsünüz umarım Cidden çiçeğinin kokusu kötü mü? Pek cesaret edemiyorum bundan edinmeye

Eski 07-01-2016, 16:52   #299
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Teşekkürler inşallah o günleride görürüz Şahsen bende cesaret edip koklamadım duyduğuma göre ceset kokusu gibi kokuyor diyorlar Görsel olarak bir doğa harikası...

duy-gu beğendi.
Eski 19-01-2016, 16:31   #300
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bir şey araştırırken kaktüs ve sukulentlerle ilgili sayfalar gördüm. Yerini kaybetmemek ve ilginç ve güzel kaktüs ve sukulentler görmek isteyen arkadaşlar olabilir düşüncesi ile buraya linkini buraya atıyorum. Kaydolmamızı istiyor. Ancak ben farklı farklı sayfalar açarak devam ettim. Daha sonra istememeye başladı. Ben oradaki sukulent, atlas, vs. düzenlemesi, çiçeklerini çok beğendim.

https://www.pinterest.com/pin/546413367262183334/

https://www.pinterest.com/pin/507921664198580617/

https://www.pinterest.com/pin/448600812857352280/

https://www.pinterest.com/pin/509329039085644043/

https://www.pinterest.com/pin/58476495140158985/

https://www.pinterest.com/pin/111323422016376512/

https://www.pinterest.com/pin/393431717424900257/

https://www.pinterest.com/alistevens...rty-gardening/

https://www.pinterest.com/pin/144326363034027874/

https://www.pinterest.com/pin/429179039462649933/

https://www.pinterest.com/pin/492792384203563718/

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024