agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2017, 10:05   #601
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2016
Merhaba;

Yaklaşık 1 senedir Aloe Vera yetiştiriyorum ve maşallah iyice büyüdü. Yaprakları da iyice kalınlaştı. İlk aldığım dönemde jelinden faydalanmak için yapraklarından birini kesip uygulamıştım. Geçtiğimiz günlerde yine keseyim dedim ama kokudan duramadık. Bazı yapraklar yeşilden sarı-turuncu-kırmızı ya dönmüş ve çok ağır bir koku oluşuyor kesildiği anda. İçinden çıkan jel de sarı ve leke yapıyor.
Bunun bir hastalık olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
Hastalık mı yoksa olgunlaşınca oluşan doğal bir durum mu? Olgunlaşan yeşil yapraklardan bile sarı jel akmaya başlayınca 2-3 yaprağını kesip orada durdum.
Ufak yapraklardan kessem acaba yeşil jelden elde edebilir miyim?
Hastalıksa bu hastalıktan nasıl kurtarabilirim Aloe Vera'mı?

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Lemuria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 15:17   #602
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Lemuria, aşağı yukarı 9-10 senedir Aloevera üretiyorum ve paylaşımlarda da bulunuyorum.
İki tane anaç saksım var alt yaprak boyları da 75-80 cm uzunluğunda. Şimdiye kadar çok da yaprak kesmişimdir ama hiç dediğiniz gibi ağır bir koku ile karşılaşmadım.

Yaprak kestiğimde bazen içindeki yeşil jel balkon taşına damlıyor, eğer onu hemen silmez de bekletirsem ertesi günü kızardığını görüyorum ama yeni kesildiğinde gayet normal yeşil bir jel.

Umarım kaktüs ve sukulentlerle ilgili arkadaşlar size yardımcı olabilirler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 19:29   #603
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2017
Aloe vera hastalıgı

İyi günler aloe vera ile ilgili size bişey danışmak istiyorum ama yardımcı olur musunuz . Aloevera mı yeni aldım saksısını değiştirirken kökünün olmadıgı gördüm saksı topragı ve torfla karısım yaparak diktim gelişim gösterdi ama yapraklarının suyu çekliyo ve uçları aşagıya doğru bükülüyo ve hafif sarılıklar ve kimi yapragında çürüme tarzı siyahlık var yardımcı olur musunuz ne yapabilirim

Yasir kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 23:58   #604
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yasir kara Mesajı Göster
İyi günler aloe vera ile ilgili size bişey danışmak istiyorum ama yardımcı olur musunuz . Aloevera mı yeni aldım saksısını değiştirirken kökünün olmadıgı gördüm saksı topragı ve torfla karısım yaparak diktim gelişim gösterdi ama yapraklarının suyu çekliyo ve uçları aşagıya doğru bükülüyo ve hafif sarılıklar ve kimi yapragında çürüme tarzı siyahlık var yardımcı olur musunuz ne yapabilirim
Bu önceki yazdıgıma ek olarak fotoğrafta koydum arkadaşlar yardımcı olur musunuz.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2017, 01:20   #605
Moderatör

Güler's Avatar

İyi akşamlar sayın Yasir kara, agaclar.net'e hoş geldiniz.

Forumumuza yeni üye olan arkadaşlarımız genelde ilk mesajlarını buraya yazarak kısaca kendilerini tanıtırlar, sizden de rica edeceğim.

Aloevera bitkisinin çok büyük kökü olmaz, kendi kısa kökü ile yaşamını sürdürür.
Bitkinin saksı değişimine neden gerek duydunuz bilmiyorum ama yeni saksıya dikerken fazla satıhta mı diktiniz de yaprakları düşmeye başladı?
Aldığınız bitkiyi güvendiğiniz bir yerden aldıysanız hiç kökü olmayan bir fideyi öylece toprağa sokmuş olmamalılar diye düşünüyorum.

Yerinizde olsam, madem yeni saksı değişimi yaptınız bitkiyi aydınlık ama rüzgarsız bir yerde tutar ve fazla su vermeden toparlanmasını beklerim. Bir iki yaprağı bozulur ama kök kısmı sağlıklı ise yeni yavrular verecektir.

Baktınız ki hiç ümit yok, üzülmeyin bana adres bilgilerinizi göndererek bu başlığa yazın ben size fide gönderirim.

lusoari ve Denizp beğendi.
Eski 17-02-2017, 12:32   #606
Yeni Üye

aloe vera

aloe vera aldım ama bakımı ve topragı hakkında bi sürü şey yazıyo internette sizlere sormak istedim bakımı nasıl olur topragı nasıl olur yanlız çok karısık bi şekilde anlatmayın be kadar sulanır nerde durmayı sever. evde yetiştiricem.

Eski 17-02-2017, 14:32   #607
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
aloe vera aldım ama bakımı ve topragı hakkında bi sürü şey yazıyo internette sizlere sormak istedim bakımı nasıl olur topragı nasıl olur yanlız çok karısık bi şekilde anlatmayın be kadar sulanır nerde durmayı sever. evde yetiştiricem.
Alovera başlığına göz attınız mı?

lusoari beğendi.
Eski 17-02-2017, 14:41   #608
Yeni Üye

toprak

evet attım güler hanım mesela kimi bahçe topragı demiş kimisi torf kum humuslu toprak demiş kimisi koçtaştaki kaktüs toprağı çok anlayan biri değilim o yüzden en iyi barimi alıcağım topragı yetiştirenler sormak daha mantıklı

Eski 17-02-2017, 14:46   #609
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
evet attım güler hanım mesela kimi bahçe topragı demiş kimisi torf kum humuslu toprak demiş kimisi koçtaştaki kaktüs toprağı çok anlayan biri değilim o yüzden en iyi barimi alıcağım topragı yetiştirenler sormak daha mantıklı
Peki o zaman bekleyin bakalım hangi arkadaşlar vakit bulup size cevap verebilecekler.

Eski 17-02-2017, 18:16   #610
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Aloe vera bakım kolay bir tür. Bende bulunan da Güler ablanın torunlarından bir tanesi, geldiğine 2-3 sene olmuştur.
Toprak karışımı olarak eşit miktarlarda normal bahçe toprağı ve lav taşı bulunmakta gübre olarakta yarım ölçü yanmış hayvan gübresi kullanmıştım, gelişimi gayet iyi aradan geçen onca zamanda bolca yavru verdi bende hep eşe dosta dörder beşer dağıttım.
Kullanacağınız toprak fazla su tutmasın yeter, hatta arada bir susuz bırakırsanızda bol bol yavru verdiğini göreceksiniz, yeride bol aydınlıksa ve bir parçada güneş görüyorsa çok neşelenecektir.

Güler ve Milla beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2017, 11:23   #611
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Galeri: 1
Dünyanın en minik aloe verası bende olabilir. Birkaç ay önce aldığım çeliğin yanında belirmişti ama bir aydır büyüme göstermiyordu. Ana bitkinin toprağını kontrol ederken bitkiden ayrıldı ve yeni saksısına kavuştu. Umarım büyür. [IMG][/IMG]

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2017, 14:35   #612
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Denizp, ana bitkiden ayrılan bu minikte hiç kök yok mu?

Eski 21-02-2017, 14:54   #613
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Galeri: 1
Yoktu malesef. Tutunmaz mı sizce toprağa?

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 17:42   #614
Yeni Üye

aleo veram düzelmedi ya elinde birazcık büyümüş fidesi olan varsa gönderirse bana çok mutlu olurum gerçekten.

Eski 27-02-2017, 17:51   #615
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Denizp Mesajı Göster
Yoktu malesef. Tutunmaz mı sizce toprağa?
Biraz zor.

Buraya müracaat...

Eski 27-02-2017, 17:51   #616
Moderatör

Güler's Avatar

Siz de öyle yapın sayın Yasir kara.

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Eski 20-03-2017, 14:21   #617
Yeni Üye

Gamzula's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Merhaba,

Aloeveramı bir arkadasımın ana bitkisinin yanından çıkan sürgünü kopararak almıştım. Çok da küçük bir sürgün sayılmazdı yeteri kadar gelişmişti. Toplamda 4 yaprağı vardı. Koparır koparmaz toprağa diktim yaklaşık 4-5 ay oldu ama o kadar yavaş gelişiyor ki. O günden beri en fazla 3-4 dal daha çıkardı, en dıştaki iki dalı da çürüdü gitti. Yani neredeyse ilk diktiğimle aynı şekilde. Ama sağlıksız değil gayet yeşil ve dolgulu bir görüntüsü var. Diğer yazılanları okudum herkes çok çabuk gelişen bir bitki olduğundan bahsetmiş benimki tembel çıktı
Acaba eksik şey nedir? Toprağı mı, güneşi mi, besini mi?

Gamzula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 09:27   #618
Yeni Üye

Gamzula's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
aloe veram aynı sevgili yasir kara'nın koyduğu fotoğraflardaki gibi sanki suyunu çekti dalları inceldi rengi sarardı
Kurtarabilir miyim sebebi nedir acaba?

Gamzula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2017, 16:11   #619
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Aleovera bir miktar yana yattı küçüklerde ve bunda toprakla bitki arasında bi miktar boşluk oluştu ne olabilir sizce

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 12:57   #620
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Alalı bikaç gün oluyor bu aloeveranın cinsini bilen var mı. Toprak ve saksı değişimine gerek var mı acaba yardımcı olurmusunuz. Yana doğru yatma var ne yapabilirim

Eklenen Resimler

Düzenleyen Güler : 22-04-2017 saat 15:19
ilaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 15:25   #621
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın ilaz, sanırım siz bunu aldığınızda saksıya yeni dikilmişti. Aloeverarın kökleri çok gelişmez o yüzden daha yeni yeni tutunmaya çalışıyor. Yeniden bir saksı değişimine ihtiyacı yok, fazla oynatmayın bence.
Saksı yeri değiştirilirken bile rahatsızlık duyar şu sıralar.

Yerinizde olsam saksı içine bir destek sokar ve bitkiyi bir kurdele ile hafifçe bağlarım. Bir müddet böyle idare edin, kök saksı içinde gelişince duruma bakarsınız.
Çok sulamayın, toprağı kurudukça su verin.

(Muhtemelen 620 numaralı mesajdaki fotoğrafta görülen bitkini en alttan 2 yaprağı alacaksınız.)

ilaz beğendi.
Eski 22-04-2017, 17:17   #622
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın ilaz, sanırım siz bunu aldığınızda saksıya yeni dikilmişti. Aloeverarın kökleri çok gelişmez o yüzden daha yeni yeni tutunmaya çalışıyor. Yeniden bir saksı değişimine ihtiyacı yok, fazla oynatmayın bence.
Saksı yeri değiştirilirken bile rahatsızlık duyar şu sıralar.

Yerinizde olsam saksı içine bir destek sokar ve bitkiyi bir kurdele ile hafifçe bağlarım. Bir müddet böyle idare edin, kök saksı içinde gelişince duruma bakarsınız.
Çok sulamayın, toprağı kurudukça su verin.

(Muhtemelen 620 numaralı mesajdaki fotoğrafta görülen bitkini en alttan 2 yaprağı alacaksınız.)
Mecbur toprağı değiştirdim alttaki yaprakları aldım. topraktan çıkardığımda alt kısımda böcekler vardı bu yüzden yan yatmış kökünde bir kısmı gitmiş yeni toprağına diktim şuan iyi duruyor. (620 mesajdaki aloe vera)

Güler beğendi.
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2017, 13:44   #623
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2017
Herkese selamlar bende aloe veramın resmini koymak istiyorum becerebilirsem ��

ilknur123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2017, 14:00   #624
Yeni Üye

beceremedim

Eski 12-05-2017, 14:37   #625
Yeni Üye

Benim kızım

Sizce herşey yolundamı

Eklenen Resimler

Eski 12-05-2017, 14:39   #626
Yeni Üye

Birde boydan

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2017, 23:21   #627
Ağaçsever

pin@r's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Esin Hanım üç sene önce çok güzel bir açıklama yapmış ben tekrar bunu koymak istedim. Gerçek Aloe vera bitkisi hangisi diye benim gibi araştıranlara faydalı olacaktır. Sanırım fotoğraflar görünmüyor forumda 14. sayfaya bakabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Hangi bitkinin Aloe vera hangisinin başka tür bir Aloe olduğuna açıklık getirmek gerekiyor. Öncelikle botanik isimlendirme ile ilgili biraz bilgi vereyim.

"Aloe vera" bir tür adıdır ve tür isimleri yalnızca bir bitkiyi belirtirler. Dolayısıyla Aloe vera'nın çeşitli türleri olamaz. Bir türün ancak bazı varyeteleri olabilir. Bu varyeteler o bitkinin doğada farklı bölgelerde bulunan ve birbirinden çok az farkla ayrılabilen çeşitlerine denir. Mesela A bölgesindeki bulunan bitki düz yeşil yapraklıyken B bölgesindeki bitkinin yaprakları yeşil üstüne beyaz noktalıdır. Atıyorum ya da Almanya'da bulunan bir bitki bir çiçek sapı üzerinde 3 çiçek açıyordur, aynı bitkiden Türkiye'de de vardır ama çiçek sapı üzerinde 5 çiçek açar. Bunun gibi çok küçük farklar o bitkinin değişik varyetelerini oluşturur.

Aloe vera'ya gelirsek; Aloe vera antik zamanlardan beri insanlar tarafından bilinen, kullanılan ve üretimi yapılan bir bitkidir. Bu yüzden insan eliyle normalde doğada yetiştiğinden başka bölgelere de taşınmış ve bir çok başka Aloe türüyle de hibridize edilmiştir. Bu durum bitkiyi isimlendirme açısından doğal olarak bir karmaşa ortaya çıkarmıştır. Çeşitli araştırmalar sonucu Aloe vera'nın anavatanının Kuzey Afrika olduğu düşünülmektedir. Gerçek Aloe vera yalnızca aşağıdaki fotoğraftakiler gibi griye çalan yaprak rengi olan ve sarı çiçek açan bitkidir.

Bunun yanında, anavatanı Çin olmadığı halde antik Çin'den kalan belgelerde bile Aloe vera'dan bahsedilmekte, dolayısıyla bu bitkinin çok uzun yıllardan beri dünya üzerinde dolaşımda olan bir bitki olduğu bilinmekte. Günümüzde Çin'de yetişen Aloe vera'ların üstünün genelde noktalı olması sebebiyle aşağıdaki fotoğraflardaki bitkiye de Aloe vera var. chinensis (yani Çin'den gelen Aloe vera varyetesi) denilir. Bu noktalı varyetede bitki büyüdükçe yapraklarındaki noktalar soluklaşır ve yaprak rengi üstteki Aloe vera görünümünde olmaya başlar.

Bu bitkiler dışında "Aloe vera" olarak satın aldığınız, görünümü bunlara benzemeyen bitkiler, tür sayısı 400'e yakın olan Aloe cinsine ait başka türlere veya hibritlere aittir ve yanlış isimlendirilmiştir.

eoe1234 beğendi.

Düzenleyen pin@r : 25-05-2017 saat 15:21
pin@r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 11:36   #628
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Ben aloe vera yı tohumdan yetiştirmeyi düşünüyorum ama bununla ilgili tek bir yabancı video dışında hiçbir kaynak bulamadım. Tohumdan yetiştiren varmı acaba?

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 19:12   #629
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sitemizin göbeğinde bulunan Aloe vera ya da Agave americana 7-8 m. endamında tomurcuklanarak bunca seneden sonra çiçeklerini açmaya karar vermiş.

17 senedir bu sitedeyiz ama bizden öncesi de varmış, yaklaşık 20-25 seneden fazla olduğunu söyleyen komşularım, bu halini daha bu gün fark ettim ve hayran kaldım.
Eve gidip hemen fotoğraf makinamı aldım fotoğrafını çektim, bu hale kaç günde geldi daha önce nasıl fark edemedim, halbuki eve de çok yakın

Bundan sonra her gün onu takip etmeye gideceğim, çok merak ediyorum akıbetini. Çiçeğini açtıktan sonra arkasında yavru bırakarak anne öldüğünü okumuştum, ne kadar doğru hep beraber canlı canlı göreceğiz.

Name:  DSCF0493.jpg
Views: 4756
Size:  48.8 KB

Name:  DSCF0494.jpg
Views: 4812
Size:  49.1 KB

Name:  DSCF0495.jpg
Views: 4821
Size:  55.3 KB

Name:  DSCF0496.jpg
Views: 4794
Size:  24.9 KB

Bitki hakkında biraz araştırma yapmak istedim, burası çıktı karşıma.
AGACLAR.ORG -Trkiye'nin Aa Arivi

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2017, 12:44   #630
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
dev bi ananas gibi muhteşem bişey. takipteyim

akçabardak beğendi.
bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024