agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni624Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2017, 15:27   #601
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Tesekkurler Guler hanim

Guler hanim gonderdiginiz aloe verayi bugun aldim ve hemen hazirladigim saksiyla bulusturdum. Kargoda hicbir hasar gormeden bana ulasmis. Tekrar cok tesekkurler. Resim ekliyemedim.

ezo Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 10:05   #602
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2016
Merhaba;

Yaklaşık 1 senedir Aloe Vera yetiştiriyorum ve maşallah iyice büyüdü. Yaprakları da iyice kalınlaştı. İlk aldığım dönemde jelinden faydalanmak için yapraklarından birini kesip uygulamıştım. Geçtiğimiz günlerde yine keseyim dedim ama kokudan duramadık. Bazı yapraklar yeşilden sarı-turuncu-kırmızı ya dönmüş ve çok ağır bir koku oluşuyor kesildiği anda. İçinden çıkan jel de sarı ve leke yapıyor.
Bunun bir hastalık olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
Hastalık mı yoksa olgunlaşınca oluşan doğal bir durum mu? Olgunlaşan yeşil yapraklardan bile sarı jel akmaya başlayınca 2-3 yaprağını kesip orada durdum.
Ufak yapraklardan kessem acaba yeşil jelden elde edebilir miyim?
Hastalıksa bu hastalıktan nasıl kurtarabilirim Aloe Vera'mı?

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Lemuria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 15:17   #603
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Lemuria, aşağı yukarı 9-10 senedir Aloevera üretiyorum ve paylaşımlarda da bulunuyorum.
İki tane anaç saksım var alt yaprak boyları da 75-80 cm uzunluğunda. Şimdiye kadar çok da yaprak kesmişimdir ama hiç dediğiniz gibi ağır bir koku ile karşılaşmadım.

Yaprak kestiğimde bazen içindeki yeşil jel balkon taşına damlıyor, eğer onu hemen silmez de bekletirsem ertesi günü kızardığını görüyorum ama yeni kesildiğinde gayet normal yeşil bir jel.

Umarım kaktüs ve sukulentlerle ilgili arkadaşlar size yardımcı olabilirler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 19:29   #604
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2017
Aloe vera hastalıgı

İyi günler aloe vera ile ilgili size bişey danışmak istiyorum ama yardımcı olur musunuz . Aloevera mı yeni aldım saksısını değiştirirken kökünün olmadıgı gördüm saksı topragı ve torfla karısım yaparak diktim gelişim gösterdi ama yapraklarının suyu çekliyo ve uçları aşagıya doğru bükülüyo ve hafif sarılıklar ve kimi yapragında çürüme tarzı siyahlık var yardımcı olur musunuz ne yapabilirim

Yasir kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 23:58   #605
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yasir kara Mesajı Göster
İyi günler aloe vera ile ilgili size bişey danışmak istiyorum ama yardımcı olur musunuz . Aloevera mı yeni aldım saksısını değiştirirken kökünün olmadıgı gördüm saksı topragı ve torfla karısım yaparak diktim gelişim gösterdi ama yapraklarının suyu çekliyo ve uçları aşagıya doğru bükülüyo ve hafif sarılıklar ve kimi yapragında çürüme tarzı siyahlık var yardımcı olur musunuz ne yapabilirim
Bu önceki yazdıgıma ek olarak fotoğrafta koydum arkadaşlar yardımcı olur musunuz.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2017, 01:20   #606
Moderatör

Güler's Avatar

İyi akşamlar sayın Yasir kara, agaclar.net'e hoş geldiniz.

Forumumuza yeni üye olan arkadaşlarımız genelde ilk mesajlarını buraya yazarak kısaca kendilerini tanıtırlar, sizden de rica edeceğim.

Aloevera bitkisinin çok büyük kökü olmaz, kendi kısa kökü ile yaşamını sürdürür.
Bitkinin saksı değişimine neden gerek duydunuz bilmiyorum ama yeni saksıya dikerken fazla satıhta mı diktiniz de yaprakları düşmeye başladı?
Aldığınız bitkiyi güvendiğiniz bir yerden aldıysanız hiç kökü olmayan bir fideyi öylece toprağa sokmuş olmamalılar diye düşünüyorum.

Yerinizde olsam, madem yeni saksı değişimi yaptınız bitkiyi aydınlık ama rüzgarsız bir yerde tutar ve fazla su vermeden toparlanmasını beklerim. Bir iki yaprağı bozulur ama kök kısmı sağlıklı ise yeni yavrular verecektir.

Baktınız ki hiç ümit yok, üzülmeyin bana adres bilgilerinizi göndererek bu başlığa yazın ben size fide gönderirim.

lusoari ve Denizp beğendi.
Eski 17-02-2017, 12:32   #607
Yeni Üye

aloe vera

aloe vera aldım ama bakımı ve topragı hakkında bi sürü şey yazıyo internette sizlere sormak istedim bakımı nasıl olur topragı nasıl olur yanlız çok karısık bi şekilde anlatmayın be kadar sulanır nerde durmayı sever. evde yetiştiricem.

Eski 17-02-2017, 14:32   #608
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
aloe vera aldım ama bakımı ve topragı hakkında bi sürü şey yazıyo internette sizlere sormak istedim bakımı nasıl olur topragı nasıl olur yanlız çok karısık bi şekilde anlatmayın be kadar sulanır nerde durmayı sever. evde yetiştiricem.
Alovera başlığına göz attınız mı?

lusoari beğendi.
Eski 17-02-2017, 14:41   #609
Yeni Üye

toprak

evet attım güler hanım mesela kimi bahçe topragı demiş kimisi torf kum humuslu toprak demiş kimisi koçtaştaki kaktüs toprağı çok anlayan biri değilim o yüzden en iyi barimi alıcağım topragı yetiştirenler sormak daha mantıklı

Eski 17-02-2017, 14:46   #610
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
evet attım güler hanım mesela kimi bahçe topragı demiş kimisi torf kum humuslu toprak demiş kimisi koçtaştaki kaktüs toprağı çok anlayan biri değilim o yüzden en iyi barimi alıcağım topragı yetiştirenler sormak daha mantıklı
Peki o zaman bekleyin bakalım hangi arkadaşlar vakit bulup size cevap verebilecekler.

Eski 17-02-2017, 18:16   #611
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Aloe vera bakım kolay bir tür. Bende bulunan da Güler ablanın torunlarından bir tanesi, geldiğine 2-3 sene olmuştur.
Toprak karışımı olarak eşit miktarlarda normal bahçe toprağı ve lav taşı bulunmakta gübre olarakta yarım ölçü yanmış hayvan gübresi kullanmıştım, gelişimi gayet iyi aradan geçen onca zamanda bolca yavru verdi bende hep eşe dosta dörder beşer dağıttım.
Kullanacağınız toprak fazla su tutmasın yeter, hatta arada bir susuz bırakırsanızda bol bol yavru verdiğini göreceksiniz, yeride bol aydınlıksa ve bir parçada güneş görüyorsa çok neşelenecektir.

Güler ve Milla beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2017, 11:23   #612
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Galeri: 1
Dünyanın en minik aloe verası bende olabilir. Birkaç ay önce aldığım çeliğin yanında belirmişti ama bir aydır büyüme göstermiyordu. Ana bitkinin toprağını kontrol ederken bitkiden ayrıldı ve yeni saksısına kavuştu. Umarım büyür. [IMG][/IMG]

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2017, 14:35   #613
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Denizp, ana bitkiden ayrılan bu minikte hiç kök yok mu?

Eski 21-02-2017, 14:54   #614
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Galeri: 1
Yoktu malesef. Tutunmaz mı sizce toprağa?

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 17:42   #615
Yeni Üye

aleo veram düzelmedi ya elinde birazcık büyümüş fidesi olan varsa gönderirse bana çok mutlu olurum gerçekten.

Eski 27-02-2017, 17:51   #616
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Denizp Mesajı Göster
Yoktu malesef. Tutunmaz mı sizce toprağa?
Biraz zor.

Buraya müracaat...

Eski 27-02-2017, 17:51   #617
Moderatör

Güler's Avatar

Siz de öyle yapın sayın Yasir kara.

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Eski 20-03-2017, 14:21   #618
Yeni Üye

Gamzula's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Merhaba,

Aloeveramı bir arkadasımın ana bitkisinin yanından çıkan sürgünü kopararak almıştım. Çok da küçük bir sürgün sayılmazdı yeteri kadar gelişmişti. Toplamda 4 yaprağı vardı. Koparır koparmaz toprağa diktim yaklaşık 4-5 ay oldu ama o kadar yavaş gelişiyor ki. O günden beri en fazla 3-4 dal daha çıkardı, en dıştaki iki dalı da çürüdü gitti. Yani neredeyse ilk diktiğimle aynı şekilde. Ama sağlıksız değil gayet yeşil ve dolgulu bir görüntüsü var. Diğer yazılanları okudum herkes çok çabuk gelişen bir bitki olduğundan bahsetmiş benimki tembel çıktı
Acaba eksik şey nedir? Toprağı mı, güneşi mi, besini mi?

Gamzula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 09:27   #619
Yeni Üye

Gamzula's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
aloe veram aynı sevgili yasir kara'nın koyduğu fotoğraflardaki gibi sanki suyunu çekti dalları inceldi rengi sarardı
Kurtarabilir miyim sebebi nedir acaba?

Gamzula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017