agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2019, 10:24   #901
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Kökleri hala ıslak gördüğüm kadarıyla. Yeni yerine koymadan önce açık havada birkaç saat tutup köklerin biraz kurumasını sağlamak iyi olurdu. Artık ekmişsiniz. Epey bi vakit su vermeyin. Gayet iyi görünüyorlar tutar Allah'ın izniyle
Birde özellikle yavruları fazla gömmüşsünüz sanki. İlk boğuma kadar gömülüyor diye öğrendim burdan.

Hemen dikmedim öğle sıcağında biraz güneşte kökleri beklettim suyuda dün akşam verdim ama durumları iyi değil gibi uçlardan içi boşalmaya başlamış, birde kökleri çok kısaydı destekte versem toprağa tutturamadım

umutdunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 11:45   #902
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
Atın dışarıya hava alsın.Örnektir.
Gül hanım merhabalar bitkileirniz çok sağlıklı ve güzel görünüyor. Toprak olarak ne kullanıyorsunuz acaba ve bir mesajınızda aklıma geldikçe suluyorum yazmışsınız yani kısmi olarak ne kadar sürüyor bu sulama aralıkları 1 hafta 2 hafta veya daha uzun ?

gulue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 13:36   #903
Yeni Üye

merhabalar aloe veralarımdan bazılarının yapraklarındaki jel çekiliyor ve kuruyup yapraklar düşüyor uç kısmına yakın kırılıp yan yatıyor neden olur?

Eski 24-03-2019, 13:50   #904
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Merhaba arkadaşlar, yavru olarak ayırmış olduğum aloe veralar diktikten sonra iyice soluklaşmaya başladı. Toprağını mı değiştirmeliyim yardımcı olabilir misiniz?

Mesut Temiz beğendi.
vcarter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 17:21   #905
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vcarter Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, yavru olarak ayırmış olduğum aloe veralar diktikten sonra iyice soluklaşmaya başladı. Toprağını mı değiştirmeliyim yardımcı olabilir misiniz?
Toprakla ilgili bir sorun olması pek ihtimal dâhilinde değil..
Yavru aloe'leri ayırdığınızda köklü müydüler? Yoksa keserek/kırarak köksüz olarak mı ayırdınız?
Kırık/kesik bölgeleri varsa, toprağa dikmeden önce birkaç gün bekleterek bu bölgelerin kuruyup kabuk bağlamasını sağlamanız gerekir. Aksi takdirde topraktaki bakteriler o alandan bitkinin içine nüfuz ederek bitkiyi çürütürler...
Böyle olduysa zaten olan olmuştur, bitkileri hiç daha fazla sarsmadan uygun ortamda tutarak sonucu bekleyin bence... (Uygun ortam, sıcak ve aydınlık olan ve rüzgar almaya bir yer.)
Bir de, bitkilerin resimlerini paylaşırsanız daha net önerileri olan arkadaşlar olabilir...
Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 20:15   #906
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Toprakla ilgili bir sorun olması pek ihtimal dâhilinde değil..
Yavru aloe'leri ayırdığınızda köklü müydüler? Yoksa keserek/kırarak köksüz olarak mı ayırdınız?
Kırık/kesik bölgeleri varsa, toprağa dikmeden önce birkaç gün bekleterek bu bölgelerin kuruyup kabuk bağlamasını sağlamanız gerekir. Aksi takdirde topraktaki bakteriler o alandan bitkinin içine nüfuz ederek bitkiyi çürütürler...
Böyle olduysa zaten olan olmuştur, bitkileri hiç daha fazla sarsmadan uygun ortamda tutarak sonucu bekleyin bence... (Uygun ortam, sıcak ve aydınlık olan ve rüzgar almaya bir yer.)
Bir de, bitkilerin resimlerini paylaşırsanız daha net önerileri olan arkadaşlar olabilir...
Bol şans...
Hayır hepsinin kökleri vardı hocam. Noldu bende anlamadım açıkçası.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 24-03-2019, 20:40   #907
Yeni Üye

Alıntı:
benim aloe'lerim aşırı güneş de kaldığı zaman bu şekilde oluyor tam bilgi sahibi değilim ama bence tam anlamıyla aydınlık ama aşırı güneşi direkt alan bir yere koymayın camın önünde cam ısıyı direk bitkiye verince yapraklarını yakıyor sanırım.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 24-03-2019, 20:50   #908
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulue Mesajı Göster
benim aloe'lerim aşırı güneş de kaldığı zaman bu şekilde oluyor tam bilgi sahibi değilim ama bence tam anlamıyla aydınlık ama aşırı güneşi direkt alan bir yere koymayın camın önünde cam ısıyı direk bitkiye verince yapraklarını yakıyor sanırım.
Tamamdır bir deneyeyim teşekkürler. Sadece sabah güneşi alıyorlar lakin denemekte fayda var.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 25-03-2019, 01:19   #909
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Aloe'leriniz gayet sağlıklı... Daha önce çok az güneş ışığı aldıkları bir konumdan daha fazla güneş ışığına maruz kaldıkları bir yere nakledildikleri için renkleri kızarmış, biraz da incelmiş/kurumuşlar... Bu normal, her sene ilkbaharda içeriden balkona çıkardığımda aloe'lerimin başına gelen bir durum... Sabah güneşi aldıklarını söylemişsiniz diğer bir cevabınızda, bu gayet iyi... Bir süre sonra tamamen adapte olacaktır o ışık koşullarına... Ama kızarıklık gitsin ve yapraklar kalınlaşıp dolgunlaşsın istiyorsanız biraz daha az güneşe maruz kalacağı bir konuma nakledebilirsiniz.

Aloe vera diğer çoğu sukulente pek benzemiyor... Onlardan daha az yoğun ışıkta daha iyi gelişiyor. Ya da en azından yoğun ışığa adapte olabilmek için daha uzun bir süre yavaş yavaş alıştırılması gerekiyor...

yavuz ergül beğendi.
Eski 25-03-2019, 22:00   #910
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2017
Arkadaşlar bitkilerimin dip kısımlarında sararma ve morarma benzeri renk değişimleri olmuş bir problem mi var yoksa normal mi

Eklenen Resimler

Frgt10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2019, 15:00   #911
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Frgt10 Mesajı Göster
Arkadaşlar bitkilerimin dip kısımlarında sararma ve morarma benzeri renk değişimleri olmuş bir problem mi var yoksa normal mi
Aloe vera'lar güneş ışığı aldığında renkleri biraz kızarıyor... Bir problem görünmüyor resimdeki aloe vera'nızda...

Eski 26-03-2019, 21:25   #912
Yeni Üye

Alıntı:
Aloe vera'lar güneş ışığı aldığında renkleri biraz kızarıyor... Bir problem görünmüyor resimdeki aloe vera'nızda...
Güneş ışığını sadece güneş batarken görüyor. Soğukta kalmıştı biraz acaba çürümeye mi başladı diye korkmuştum. Bir şey daha soracağım yavruları sizce ne zaman ayırayım

Mesut Temiz beğendi.
Eski 27-03-2019, 02:04   #913
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Güneş ışığını sadece güneş batarken görüyor. Soğukta kalmıştı biraz acaba çürümeye mi başladı diye korkmuştum. Bir şey daha soracağım yavruları sizce ne zaman ayırayım
Yavrular 15 santimetre civarı bir boya eriştiklerinde rahatça ayırabilirsiniz... Aloe vera'yı her zaman soğuktan korumakta yarar var, çok hassaslar soğuk konusunda...

Eski 29-03-2019, 07:53   #914
Yeni Üye

Alıntı:
Aloe'leriniz gayet sağlıklı... Daha önce çok az güneş ışığı aldıkları bir konumdan daha fazla güneş ışığına maruz kaldıkları bir yere nakledildikleri için renkleri kızarmış, biraz da incelmiş/kurumuşlar... Bu normal, her sene ilkbaharda içeriden balkona çıkardığımda aloe'lerimin başına gelen bir durum... Sabah güneşi aldıklarını söylemişsiniz diğer bir cevabınızda, bu gayet iyi... Bir süre sonra tamamen adapte olacaktır o ışık koşullarına... Ama kızarıklık gitsin ve yapraklar kalınlaşıp dolgunlaşsın istiyorsanız biraz daha az güneşe maruz kalacağı bir konuma nakledebilirsiniz.

Aloe vera diğer çoğu sukulente pek benzemiyor... Onlardan daha az yoğun ışıkta daha iyi gelişiyor. Ya da en azından yoğun ışığa adapte olabilmek için daha uzun bir süre yavaş yavaş alıştırılması gerekiyor...
Anladım hocam çok teşekkürler. Bu yavruları aldığım ana aloedan tekrardan bir sürü yavru çıkmaya başladı. Bir de benim çilli begonyamda bir sorun var. Yeni çıkan yaprakların bazılarında delikler oluşuyor. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 29-03-2019, 07:55   #915
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Anladım hocam çok teşekkürler. Bu yavruları aldığım ana aloedan tekrardan bir sürü yavru çıkmaya başladı. Bir de benim çilli begonyamda bir sorun var. Yeni çıkan yaprakların bazılarında delikler oluşuyor. Bu konu hakkında bilginiz var mı?
Bu soruyu begonyalar bölümünde sormanız lazım sayın Vcarter. Ordan cvp alabilirsiniz. Anaç aloenize maşallah ve darısı başıma inşallah

Mesut Temiz beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2019, 10:27   #916
Yeni Üye

Alıntı:
Yavrular 15 santimetre civarı bir boya eriştiklerinde rahatça ayırabilirsiniz... Aloe vera'yı her zaman soğuktan korumakta yarar var, çok hassaslar soğuk konusunda...
Soğuktan etkilenmiş iç kısma aldım 2 3 gün içinde renk değişimleri kayboldu teşekkür ederim

Eski 29-03-2019, 10:36   #917
Yeni Üye

Mesut bey bu tür aloeveranın yapraklarını bezle silebilirmiyim çok tozlu geliyor gözüme ya da az az fısfıslasam sıkıntı olur mu?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Frgt10 : 29-03-2019 saat 10:53 Neden: Fotoğrafı düzeltme
Eski 30-03-2019, 00:30   #918
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Aloe vera'nız için sevindim.. Umarım bol bol yavru çoğaltırsınız..
Çilli begonyalar konusunda ise maalesef hiç bilgim yok...
Ancak sayfasının linkini verebilirim, ki epey bilgi vardır eminim:

çilli begonya

vcarter beğendi.
Eski 30-03-2019, 00:34   #919
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Mesut bey bu tür aloeveranın yapraklarını bezle silebilirmiyim çok tozlu geliyor gözüme ya da az az fısfıslasam sıkıntı olur mu?
Kusura bakmayın biraz geç bir cevap oluyor..

Ben fısfısla arada yapraklarını yıkıyorum aloe'lerimin...
Tozların temizlenmesi hem bitki için olumlu, hem de çok daha güzel görünüyor..

Yalnız fısfıslama işini akşam yapmanızı öneririm, çünkü güneş varken bitkinin üzerinde kala damlalar mercek gibi güneş ışığını odaklayıp bitkinin yüzeyinde küçük yanıklara yol açabiliyor...
Bir de bezle silerken yandaki dikenler beze takılıyor ve bitki sarsılıp yerinden oynayabilir, buna dikkat etmekte yarar var..

Bol şans...

Frgt10 ve yavuz ergül beğendi.
Eski 30-03-2019, 18:05   #920
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-12-2018
İyi akşamlar. aloe variegata Çiçeğim var fakat kökten çürüyor herhalde ne yapmalıyım Bilgi verirseniz sevinirim.

Name:  1DB4B804-C56C-478F-9234-0676884C9C4B.jpg
Views: 436
Size:  33.2 KB

irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 19:24   #921
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Fazla suladınız galiba. Saksıyla beraber de resmini çekip yüklerseniz daha iyi olur. Yaprağa göre yorum yapacak olursak ben olsam hemen hassas bi şekilde saksıdan çıkartır, kökteki çürükleri temizlerim. Soğuk olmayan bir ortamda kökler kuruyana kadar bekletir eğer toprak çok ıslaksa ya onuda biraz kurutur ya da kuru toprak katarak tekrar ekerdim. Ekerken de toprak ve kökün ıslaklığına göre gerekirse can suyunu bikaç gün sonra verirdim. Siz yinede saksıdaki haliylede bikaç resim yüklerseniz iyi olur. Formumuzda daha deneyimli arkadaşlarımız daha iyi yardımcı olur

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-03-2019, 20:52   #922
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2018
Benim de aleo vegritam vardi ayni şekilde çürümüştü. Interneten siparisle almistim. Ne yaptiysam engel olamadim. Umarim siz bir yolunu bulursunuz.
Arkadaşlar benim de bir sorum olacak, iklim olarak biraz soguk bir yerde yasiyorum, ondan midir tam bilemiyorum beni aleo veralarim buyumuyor, dahasi yapraklarindaki suyu azaltmaya basladi. Yapraklarda dolgunluk gitti yerini icine kivrik kivrik bir yaprak formuna birakti. Ne yapmam lazim, ne onerirsiniz.

Mesut Temiz beğendi.
yavuz ergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 03:22   #923
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Benim de aleo vegritam vardi ayni şekilde çürümüştü. Interneten siparisle almistim. Ne yaptiysam engel olamadim. Umarim siz bir yolunu bulursunuz.
Arkadaşlar benim de bir sorum olacak, iklim olarak biraz soguk bir yerde yasiyorum, ondan midir tam bilemiyorum beni aleo veralarim buyumuyor, dahasi yapraklarindaki suyu azaltmaya basladi. Yapraklarda dolgunluk gitti yerini icine kivrik kivrik bir yaprak formuna birakti. Ne yapmam lazim, ne onerirsiniz.
Aloe variegata gerçekten çok güzel bir bitki... Birkaç sene önce anaç bitkiyi kocaman yapmış ve birkaç da yavru almıştım... Hatta harika pembe çiçekler de açmıştı... Ancak anaç bitki benim ihmalimden bozuldu, şimdi yavrulardan biri büyüyor... Çok şey istemiyor aslında... Yazın sıcak, kışın ılık bir ortam.. Yakıcı olmayan / kısmî güneş ışığı ve toprak kurudukça düzenli sulama...
Aloe vera için de aynı durum geçerli... Soğuk ve nemli ortamı sevmiyorlar... Güneş ışığını çok az aldıklarında yaprakları güçsüzleşip kendini taşıyamayacak hale geliyor ve renkleri solgunlaşıp açılıyor (adeta beyaza dönüyor)... Çok güneş aldıklarında ya da gölgeden birden güneşe çıkarıldıklarında da yaprakları kızarıyor ve suyunu kaybedip inceliyor... İdeal ortam, kışı ısıtılan bir cam balkon ya da serada geçirmeleri... Bu imkân yoksa buna en yakın ortamı sağlamaya çalışmak lazım... Şimdi ilkbahar geldiği için bu şartları sağlamak kolaylaştıkça sanırım aloe'lerinizdeki sorun da yavaş yavaş düzelecektir...

yavuz ergül beğendi.
Eski 01-04-2019, 09:43   #924
Ağaçsever

Teşekkür ederim cok saygideger büyüğüm Mesut abi.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 01-04-2019, 13:07   #925
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-12-2018
Wink aloe veriegata

merhabalar, yukarı da aloe verieagata çiçeğimden bahsetmiştim. saksıdaki son durumu budur köklerindeki çürük sapları temizledim ve tekrar diktim. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. bilgilendirirseniz sevinirim.

Name:  55963114_2248949958459054_4447376095989202944_n.jpg
Views: 502
Size:  68.9 KB
Name:  55875081_569018836925862_314434328106893312_n.jpg
Views: 482
Size:  48.1 KB

Mesut Temiz beğendi.
irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 14:44   #926
Yeni Üye

Alıntı:
Aloe vera'nız için sevindim.. Umarım bol bol yavru çoğaltırsınız..
Çilli begonyalar konusunda ise maalesef hiç bilgim yok...
Ancak sayfasının linkini verebilirim, ki epey bilgi vardır eminim:

çilli begonya
Teşekkürler hocam sağ olun

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-04-2019, 14:48   #927
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi irmtrk Mesajı Göster
merhabalar, yukarı da aloe verieagata çiçeğimden bahsetmiştim. saksıdaki son durumu budur köklerindeki çürük sapları temizledim ve tekrar diktim. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. bilgilendirirseniz sevinirim.

Eklenti 690330
Eklenti 690331
Mümkün mertebe aydınlık ve sıcak bi yere koyup beklemekten başka yol kalmadı. Birde seyrek ve azar sulayın.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-04-2019, 21:58   #928
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2019
Merhaba aleo veralarıma organik besin yapmak için suda yumurta muz ve patates kabuğunu kaynatıp sulasam bi etkisi olur mu?

Gul122456789 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2019, 11:11   #929
Ağaçsever

Ayni malzemeleri ben sadece suya koydum, kaynatmadim 3 gun bekletip arada aleo veralarimi suluyorum. Aleo veralar potasyum ve kalsiyum icerikli gubreleri seviyorlar. Ama sunu cok daha iyi anladim, havadar ve sicak ortamda kendiliklerinden cosuyorlar.

Eski 03-04-2019, 20:27   #930
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2019
Cool

Benim aleo veralarim sürekli gün ışığı alıyorlar ve koyduğum yerde sıcak ama bi türlü costuramıyorum sulamasını da 15 günde bir yapıyorum ama olmuyo. Kök yok hiç bir aleo veramda

Gul122456789 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024