agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-10-2014, 15:31   #391
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de yavruların biraz daha serpilmesinden yanayım. Elle çekerseniz kök dipte kalmış olabilir, hiç zamanı yok, istediğiniz an saksıyı yatırıp bitkiyi topraktan çıkartın ve kök ayrımı yaptıktan sonra yeniden dikin.

Kesip de kullandığınız dalları da dış dallardan seçmekte fayda var.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 09:55   #392
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bu bitkiden elde edilen reçinenin keman cilası hazırlığında kullanıldığını biliyor muydunuz?

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 10:14   #393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Bu bitkiden elde edilen reçinenin keman cilası hazırlığında kullanıldığını biliyor muydunuz?
İlginç Gitti güzelim şifalı sıvı

serhatefekaya ve hanos beğendi.
korayhayirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 19:42   #394
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
nerede kullanılmıyor ki !..

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 13:56   #395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2013
Merhaba arkadaşlar
Bugün komşumdan aloevera bitkisi aldım. Saksıya dikmeden önce bir iki gün bekleyim mi yoksa hemen dikeyim mi bilemedim yardımcı olurmusunuz

Eklenen Resimler

serhatefekaya beğendi.

Düzenleyen yıldırım gülşen : 21-10-2014 saat 15:55 Neden: fotoğraf yüklendi
yıldırım gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 17:57   #396
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yıldırım gülşen Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar
Bugün komşumdan aloevera bitkisi aldım. Saksıya dikmeden önce bir iki gün bekleyim mi yoksa hemen dikeyim mi bilemedim yardımcı olurmusunuz
Elbette hemen dikin, neden dışarda bekletesiniz ki?

serhatefekaya beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 19:00   #397
Yeni Üye

Smile

Aloe vera bitkisiyle ilgili bir yerde okumuştum yanlış anlamadıysam çoğaltırken bir iki gün havalandırıp öyle dikileceği yazıyordu

serhatefekaya beğendi.
Eski 21-10-2014, 19:15   #398
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Aloe vera bitkisiyle ilgili bir yerde okumuştum yanlış anlamadıysam çoğaltırken bir iki gün havalandırıp öyle dikileceği yazıyordu
Bunca zaman bu bitkiyi yetiştirdim, kök ayrımı yaptım ama hiç de bir iki gün havalandırmadım.
Sonuç da gayet başarılı oldu.

Eski 22-10-2014, 13:21   #399
Yeni Üye

Yorumlarınız için teşekkürler söylediğiniz gibi beklemedim hemen diktim.Bir sene önce arkadaşımdan aldığım aloe veram hiç büyümedi hala aynı boyda duruyor.Bir ara yeşildi şimdi kahverengi ve içleri boş tekrar canlandırmak için ne yapmalıyım?Fotoğrafını gönderdim.

Eklenen Resimler

Milla ve serhatefekaya beğendi.
Eski 22-10-2014, 17:34   #400
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yorumlarınız için teşekkürler söylediğiniz gibi beklemedim hemen diktim.Bir sene önce arkadaşımdan aldığım aloe veram hiç büyümedi hala aynı boyda duruyor.Bir ara yeşildi şimdi kahverengi ve içleri boş tekrar canlandırmak için ne yapmalıyım?Fotoğrafını gönderdim.
Uzun zamandır bu haldeyse zaten o size çoktan veda etmiş demektir. Bu hale gelmesine sebep aşırı güneşse bir süre gölgede bekleyince düzelmesi lazım. Yeni çıkarmaya çalıştığı yapraklar da kahverengi mi? İsterseniz toprağı üstten biraz açarak bir de köklerine bakın. Kökler ölüyse, gövdede yeni kök çıkarabileceği gözlerde bir kabartı yoksa geçmiş olsun, siz de hoşçakal diyebilirsiniz

Eski 23-10-2014, 15:23   #401
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Uzun zamandır bu haldeyse zaten o size çoktan veda etmiş demektir. Bu hale gelmesine sebep aşırı güneşse bir süre gölgede bekleyince düzelmesi lazım. Yeni çıkarmaya çalıştığı yapraklar da kahverengi mi? İsterseniz toprağı üstten biraz açarak bir de köklerine bakın. Kökler ölüyse, gövdede yeni kök çıkarabileceği gözlerde bir kabartı yoksa geçmiş olsun, siz de hoşçakal diyebilirsiniz
Bitkiyi tamamen topraktan çıkarıp kökleri sağlam mı baksam size fotoğrafını göndersem yapılabilecek belki bir şeyler vardır ölmesini istemiyorum.Neden böyle oldu anlamadım

serhatefekaya beğendi.
Eski 23-10-2014, 19:01   #402
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bitkiyi tamamen topraktan çıkarıp kökleri sağlam mı baksam size fotoğrafını göndersem yapılabilecek belki bir şeyler vardır ölmesini istemiyorum.Neden böyle oldu anlamadım
Sn. yıldırım gülşen, Aloe vera'nın bu hale gelmesine sebep ya çok güneş ya da çok su. Fotoğrafta da toprak fazla sulu gözüküyor. Köklerin ölüp ölmediğini fotoğraftan anlayabilmek için fotoğrafın kalitesi de çok önemli. Siz yakından inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz ama yine de dilerseniz bir fotoğrafını gönderin.

Eski 06-11-2014, 22:14   #403
Yeni Üye

serhatefekaya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2014
aloe vera

İyi Akşamlar , bu çiçekleri çiçekçiden aldık büyük olan çiçeğin saksısını değiştirdik içinden 3 tane solucan çıktı ve kökleri parça parça kopmuştu. Bu çiçiekler aloe vera mıdır ? Aloe vera ise hangi türüdür ve çiçiek açarlar mı ? Bilgisi olanlar bize yardımcı olabililer mi ? Ayrıca bu mevsimde saksı değisimi yapmamız doğru mu ?

Eklenen Resimler

serhatefekaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 23:06   #404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Merhabalar, elımızde bırkaç çesıt aleo vera var.. Bır tanesı oldukca buyuk ve kalın yapraklara sahıp koyu yesıl renklı.. Dalı kopardığımızda sarı bır su akıyor ve bıraz kotu kokuyor.. Cınsınden kaynaklanak bır sorunmu yoksa bıtkımızmı hasta emın olamadık.. Bılgınız varsa ogrenmek ısterım..

serhatefekaya beğendi.
GamzeA. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 10:10   #405
Ağaç Dostu

Hangi bitkinin Aloe vera hangisinin başka tür bir Aloe olduğuna açıklık getirmek gerekiyor. Öncelikle botanik isimlendirme ile ilgili biraz bilgi vereyim.

"Aloe vera" bir tür adıdır ve tür isimleri yalnızca bir bitkiyi belirtirler. Dolayısıyla Aloe vera'nın çeşitli türleri olamaz. Bir türün ancak bazı varyeteleri olabilir. Bu varyeteler o bitkinin doğada farklı bölgelerde bulunan ve birbirinden çok az farkla ayrılabilen çeşitlerine denir. Mesela A bölgesindeki bulunan bitki düz yeşil yapraklıyken B bölgesindeki bitkinin yaprakları yeşil üstüne beyaz noktalıdır. Atıyorum ya da Almanya'da bulunan bir bitki bir çiçek sapı üzerinde 3 çiçek açıyordur, aynı bitkiden Türkiye'de de vardır ama çiçek sapı üzerinde 5 çiçek açar. Bunun gibi çok küçük farklar o bitkinin değişik varyetelerini oluşturur.

Aloe vera'ya gelirsek; Aloe vera antik zamanlardan beri insanlar tarafından bilinen, kullanılan ve üretimi yapılan bir bitkidir. Bu yüzden insan eliyle normalde doğada yetiştiğinden başka bölgelere de taşınmış ve bir çok başka Aloe türüyle de hibridize edilmiştir. Bu durum bitkiyi isimlendirme açısından doğal olarak bir karmaşa ortaya çıkarmıştır. Çeşitli araştırmalar sonucu Aloe vera'nın anavatanının Kuzey Afrika olduğu düşünülmektedir. Gerçek Aloe vera yalnızca aşağıdaki fotoğraftakiler gibi griye çalan yaprak rengi olan ve sarı çiçek açan bitkidir.

Name:  A240FEEA-6C5F-422B-A104-C1CA283DBF49.jpg
Views: 9833
Size:  64.8 KB

Name:  a_vera_a_600.jpg
Views: 8451
Size:  63.6 KB

Name:  PPCONT_009134.jpg
Views: 9947
Size:  48.4 KB

Bunun yanında, anavatanı Çin olmadığı halde antik Çin'den kalan belgelerde bile Aloe vera'dan bahsedilmekte, dolayısıyla bu bitkinin çok uzun yıllardan beri dünya üzerinde dolaşımda olan bir bitki olduğu bilinmekte. Günümüzde Çin'de yetişen Aloe vera'ların üstünün genelde noktalı olması sebebiyle aşağıdaki fotoğraflardaki bitkiye de Aloe vera var. chinensis (yani Çin'den gelen Aloe vera varyetesi) denilir. Bu noktalı varyetede bitki büyüdükçe yapraklarındaki noktalar soluklaşır ve yaprak rengi üstteki Aloe vera görünümünde olmaya başlar.

Name:  Aloe_vera_chinensis_540.jpg
Views: 10489
Size:  49.3 KB
Name:  Aloe_vera_810.jpg
Views: 9332
Size:  71.1 KB

Bu bitkiler dışında "Aloe vera" olarak satın aldığınız, görünümü bunlara benzemeyen bitkiler, tür sayısı 400'e yakın olan Aloe cinsine ait başka türlere veya hibritlere aittir ve yanlış isimlendirilmiştir.

Eski 20-12-2014, 23:20   #406
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Arkadaşlar, merhaba : ) Nasılsınız? Umarım hepiniz iyisinizdir. Ben birçok yavru veren aloveralarımın bir kısmını dağıttım. Yeni saksılar ve topraklar aldım. Aldığım topraklar, poşette organik kestane toprağı. ''Her bitkiye uyumludur'' yazıyordu üstünde. Ben de direkt olarak bu toprağı kullandım. Uygun mudur sizce? Ne dersiniz?
İzmir'den selamlar & sevgiler...

yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 19:26   #407
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yardimcierhan Mesajı Göster
Arkadaşlar, merhaba : ) Nasılsınız? Umarım hepiniz iyisinizdir. Ben birçok yavru veren aloveralarımın bir kısmını dağıttım. Yeni saksılar ve topraklar aldım. Aldığım topraklar, poşette organik kestane toprağı. ''Her bitkiye uyumludur'' yazıyordu üstünde. Ben de direkt olarak bu toprağı kullandım. Uygun mudur sizce? Ne dersiniz?
İzmir'den selamlar & sevgiler...
Yardimcierhan mehabalar,

Geçmiş mesajlarda yazılanlara göre aloe vera suyu sevmiyor bana göre kestane toprağı sanki nemli kalır gibi geliyor. Sağ olsun Güler hanımdan bende (rahatsızlıktan dolayı) aloe vera almıştım onları hemen dere kumu,bahçe kumu ve torf karışımı topraklara diktim. Güler hanımdan aldıktan sonra hatta yakın bir arkadaşım tedavi amaçlı aradığımı biliyordu oda sağ olsun büyük markette görmüş hemen almış bana hediye etti onuda aynı şekilde toprağa diktim. Ama yinede *** vera konusunda en bilgili kişi aramızda Güler Hanım.

Sevgiyle kalın...

yardimcierhan beğendi.
undaunted Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 19:36   #408
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Çok teşekkürler cevabınız için, undaunted. : ) İyi akşamlar...

undaunted beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2015, 19:52   #409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2014
aloe vera

Benim aloe vera çiçeğim sürekli çoğalıyor.

Eklenen Resimler

bozo3726 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2015, 20:05   #410
Moderatör

Güler's Avatar

Maaşallah, aman ne güzel, desenize bol bol dağıtım yapacaksınız.

Emineyyüp beğendi.
Eski 02-01-2015, 20:31   #411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2014
Paylaşmayı severim. memnuniyetle

Güler ve Emineyyüp beğendi.
bozo3726 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 11:42   #412
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2015
İyi günler...

Ben yaklaşık 1.5 ay önce çok yavrusu olan bir aloe vera aldım. Daha sonra bu yavruları ayırdım. 11 tane yavrusundan birini birkaç gün sonra kaybettik. Şuan 10 adet yavru 2 adet de büyük var(henüz ayırmadım onları).

Benim sorunlarım daha doğrusu bitkinin sorun olduğunu düşündüğüm şeyler şunlar;
- Ana bitki de dahil olmak üzere neredeyse her bitkinin yaprağının bir bölgesinde sanki sıkılmış da oradaki jel gitmiş gibi bir görüntü yani incelme var(1. resim).
- Birkaç yavrunun 1-2 yaprağında ufak delikler var(2. resim).
- Bir yavrunun yaprakları çok ince sanki içinde jel yokmuş gibi(3. resim).
- Bir yavrunun bir yaprağı yanlardan kıvrılmış şekilde(4. resim).

Acaba sorun toprakta mı?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

Düzenleyen multicaglar : 07-01-2015 saat 12:43 Neden: Resim boyutu
multicaglar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 19:18   #413
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2015
merhaba iyi akşamlar babam bana aleo vera almıştı yazın sonuna doğru birkaç gündür istanbulda havalar soğuk aleo veramı balkonda yetiştiriyodum düne kadar normaldi ama bu sabah kalktığımda şok oldum hani böyle kıvırcıklar sebzeler falan kışın don vurdu falan diye haberler çıkıyo ya televizyonda öyle olmuş bütün yaprakları aşagıya dogru salınmış çok üzgünüm ya öldümü şimdi ne yapabilirim bakıyım bi internete dedim sizi buldum yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim

münevver48 beğendi.
karemel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 19:26   #414
Yeni Üye

güler hanım iyi akşamlar kurtulabilir mi ya yoksa öldü mü donarak çok üzgünüm ama ben nasıl yetiştirilir diye okumuştum yaz kış balkonda yetişebilir yazıyor du çok seviyorum bitkimi kaybetmek istemiyorum ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Eski 08-01-2015, 20:11   #415
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili karamel, benim de veram balkonda ama kapalı balkon. Aloe veranızın üzerine kar yağdı mı yağmadı mı bir fikrim yok. İnşallah kök durumu iyidir, kökleri sağlamsa korkmayın. Siz yine de içeri alın, kurtulursa kurtulur, kurtulmazsa ben size bir kök gönderirim, üzülmeyin.

Eski 08-01-2015, 22:19   #416
Yeni Üye

üstüne kar yağmadı ama herhalde soğuk çok etkiledi ben fotografını göndermeye çalıştım ama gönderemedim ben zaten görür görmez hemen içeriye aldım inşallah iyileşir ama sanki gittikçe kötüleşiyor sanki içi boş sünger gibi oldu cevabınız için çok teşekkür ederim yinede beklicem belki dediğiniz gibi zamanla iyiye gider kurtulamazsa da ben sizden yeni kök rica ederim o zaman ama yinede umudumu kaybetmicem çok severek büyütüyodum

Eski 08-01-2015, 22:19   #417
Yeni Üye

ilginiz için tekrar tekrar teşekkür ederim güler hanım

Eski 12-01-2015, 01:19   #418
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2013
merhaba,

ben de de çok sayıda aloe vera var. büyük bir saksıyı böldüm ve yaklaşık olarak 30 küçük saksı aloe vera çıktı. herşey çok güzel gidiyordu gayet sağlıklı büyüyorardı. ben izmirde yaşıyorum geçen haftaki soğuk hava bütün aloe veralarımın donmasına sebep oldu. don çözüldüğü zaman bütün yapraklar çürümüş ezilmiş gibi görünüyordu. tekrar yaşama şansları olabilir mi acaba?

bashak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 09:48   #419
Ağaçsever

edacan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2013
Galeri: 1
Aloeveram surpriz yapti ilk cicegini acıyor. 2,5. Yasında.

Eklenen Resimler

edacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 23:31   #420
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edacan Mesajı Göster
Aloeveram surpriz yapti ilk cicegini acıyor. 2,5. Yasında.
Çiçeği uğurlu olsun. Aloe niz vera değil, başka bir tür olan ciliaris ..

Mesut Temiz ve edacan beğendi.
yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024