agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler
  • 5 Gönderen photographist
  • 1 Gönderen sen_sen
  • 1 Gönderen tuya
  • 1 Gönderen wisdom
  • 5 Gönderen photographist
  • 4 Gönderen photographist
  • 4 Gönderen photographist
  • 1 Gönderen islam_joker
  • 3 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2012, 11:39   #1
Yeni Üye

photographist's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2011
Solucan Kompostu denemelerim

Herkese merhabalar,

Dün vermicompost ilk solucanlarımı gönderdi. Gayet iyi paketlenmiş kargoda, hepsi sağlıklı gözüküyorlar. Yol yorgunluğu ve streslerini atmaları için akşam onlar sessiz ve karanlık bir köşede dinlenmeye bıraktım. Bu akşam yeni yuvalarına koyacağım.

Bütün gözlem ve deneyimlerimi buradan sizlere yazmaya çalışacağım.

photographist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 13:49   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2012
Çalismalarinizi takip edecm..

Vermicompost beğendi.
sen_sen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 14:00   #3
Ağaç Dostu

tuya's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
çalışmalarınızı izleyeceğim kolay gelsin

Vermicompost beğendi.
tuya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 14:19   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Ben de çalışmalarınızı merakla bekliyorum.
Kolaylıklar dilerim.

Vermicompost beğendi.
wisdom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 21:01   #5
Yeni Üye

photographist's Avatar

Tekrar merhaalar,

Eve gelir gelmez solucanlar için uygun bir solucan kutusu yapmak için kolları sıvadım.

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemelerin fotoğrafını aşağıya koydum listesini de buraya yazayım:
Name:  1.jpg
Views: 1872
Size:  24.4 KB
1) En az 2 adet olmak üzere uygun kutular
Ben haftasonu IKEA'dan Kısa kenarı yaklaşık 25cm Uzun kenarı yaklaşık 35cm derinliği yaklaşık 15 cm olan SAMLA kodlu kutulardan 3 adet aldım ve onlarla yaptım, sanki özel tasarlanmış solucan kutusu gibi duruyorlar. 3 kutu+1 kapak 20tl civarıydı sanırım)
2) Matkap, 4mm ve 10mm kalınlıkta matkap uçları
3) Falçata ve makas

Kutulardan birini hiç ellemeden olduğu gibi bıraktım, diğerine ise tabanına 8 adet, yanlarına 10 adet ve kapağına 12 adet olmak 4 mm matkap ucuyla üzere delikler açtım.
Name:  2.jpg
Views: 1458
Size:  36.9 KB
Name:  3.jpg
Views: 1470
Size:  40.7 KB

Ben heyecanla delikleri aceleyle açtığım için kutular iç içe geçtiğinde yanlarına açtığım delikler alttaki kutunun içinde kalabiliyor dikkatli olmak lazım. Solucan sayısı az olduğu için ve delikler tamamen kapanmadığı için çok önemsemeden devam ettim.

Name:  4.jpg
Views: 1456
Size:  23.4 KB

Bu kutuları almamdaki esas sebep kutunun kenarlarındaki stoplar sayesinde üstteki kutunun tabanı ile alttaki kutunun tabanı arasında yaklaşık 3 cm boşluk kalıyor. Bu sayede aşağıya süzülecek sıvı gübreyi de rahatlıkla ayırabileceğim.

Name:  5.jpg
Views: 1327
Size:  41.2 KB

(Not: Fotoğraf makinemin şarjı bittiği için telefonla çektim, fotoğraf kalitesi için kusura bakmayın )

Düzenleyen photographist : 11-11-2012 saat 20:05 Neden: Fotoğraf düzenlemesi
Eski 08-11-2012, 21:33   #6
Yeni Üye

photographist's Avatar

Solucanlara uygun kutuları hazırladıktan sonra Vermicompost'un da tavsiyelerini gözönüne alarak yatağı hazırlamak gerekiyordu.

Benim elimde yaklaşık 200 adet solucan olduğunu göz önüne aldığımızda hazırladığım kutu için oldukça az bir sayı olacağının farkındaydım. Bunun için yabancı kaynaklardan okuduğum yazılar ve izlediğim bazı videolardan sonra dikey değil yatay besleme yöntemine dayalı hareket etmenin daha iyi olacağına karar vererek yatağı hazırlamaya başladım. (Aşağıdaki çizimde detaylı anlatımını görebilirsiniz.)

Name:  1.jpg
Views: 1513
Size:  19.7 KB

Açıkçası yatay hareketin de solucanların doğasına daha uygun olduğunu düşündüğümden en azından kutu için yeterli sayıya ulaşıncaya kadar bu yöntemde besleme ve hasat işlemine devam etmeyi düşünüyorum.

Önce kutunun içindeki nemi dengede tutabilmek için Vermicompost'un tavsiyesiyle en alta karton bir tabaka yerleştirdim.
Name:  2.jpg
Views: 1349
Size:  23.2 KB

Bunun üzerine kırpılmış gazete kağıtları ve yaklaşık 1 cm kalınlığında torf döktüm.

Name:  3.jpg
Views: 1318
Size:  31.8 KB
Name:  4.jpg
Views: 1310
Size:  33.0 KB

Bütün bunları bir sprey yardımıyla nemlendirdikten sonra sıra geldi solucanlarımızı yerleştirmeye.

Name:  6.jpg
Views: 1324
Size:  54.5 KB

Düzenleyen photographist : 11-11-2012 saat 20:08 Neden: Fotoğraf düzenlemesi
Eski 08-11-2012, 21:46   #7
Yeni Üye

photographist's Avatar

Solucanları kutunun içinde bir köşete yaklaşık 5 cm yüksekliğinde bir tepe oluşturacak şekilde yerleştirdikten sonra etrafına daha önceden bir kavanoza çürümeye bıraktığım ve sonrasında blendır yardımıyla incelttiğim yemi yine aynı yükseklikte bu tepenin etrafına yerleştirdim.

Name:  7.jpg
Views: 1367
Size:  36.9 KB
Name:  8.jpg
Views: 1361
Size:  56.4 KB

Kompostun üzerine kahve öğütücüsüyle toz şeker kıvamında öğütülmüş yumurta kabuklarını da döktükten sonra üzerlerini nemlerini daha uzun süre korumaları için eski bir t-shirt ile kapatarak tekrar spreyle nemlendirdim.

Name:  9.jpg
Views: 1357
Size:  60.6 KB

En son da daha önce hava deliklerini deldiğim kapağı kapatarak rahat çalışacakları karanlık ve sessiz bir köşeye kaldırdım.

Name:  6.jpg
Views: 1335
Size:  39.8 KB

Şimdi bu forumdaki tecrübeli arkadaşlara sorularım:

1) Öncelikle bütün bu anlattıklarımda yanlış yaptığımı düşündüğünüz veya daha iyi olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şey dikkatinizi çekti mi?

2) Hazırladığım yemin ve yatağın uygun şartlarda olup olmadığını anlamak için 3 gün sonra kaçmaya çalışan solucan var mı yok mu kontrol ederek, her şey yolundaysa hiç bir şeye dokunmadan kendi hallerine bırakmayı düşünüyorum. Doğru mudur?

3) İnternetteki bilgilere göre 200 solucanın yaklaşık 90 gram olduğunu ve her solucanın kendilerinin yarısı kadar yem tükettiği söyleniyor. Ben yaklaşık 500 gram yem koydum, yatak malzemesinin de 100 gram olduğunu sayarsak yaklaşık 2 hafta yetecek yemleri olduğunu düşünebiliriz. Bu süreçte yeni çıkacak atıkları yem olarak ilave etmeli miyim yoksa bu koyduklarımı tüketmelerini beklemeli miyim?

Herkese iyi akşamlar.

Düzenleyen photographist : 11-11-2012 saat 20:10 Neden: Fotoğraf düzenlemesi
Eski 09-11-2012, 01:14   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Benden bir tavsiye ufak sinek oluşumunu engellemek adına kutudaki delikleride tül gibi inceceik hava delikleri olan bir materyal koyarsanız iyi olur gibime gelior tabi diğer arkadaslar ne der bilemiyorum

ve ağaç masanda güzelmiş bir karartma ile vernikte vursan çok güzel olabilir

photographist beğendi.
islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 17:24   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi photographist Mesajı Göster

Önce kutunun içindeki nemi dengede tutabilmek için Vermicompost'un tavsiyesiyle en alta karton bir tabaka yerleştirdim. (Fotoğraf 1) bunun üzerine kırpılmış gazete kağıtları (Fotoğraf 2) ve yaklaşık 1 cm kalınlığında torf döktüm. (Fotoğraf 3) Bütün bunları bir sprey yardımıyla nemlendirdikten sonra sıra geldi solucanlarımızı yerleştirmeye.
Fotoğrafları yazı içine yerleştirmek

Daha rahat okunmak için işinize yaracaktır. Mesajlarını düzenleyebilirsiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 22:35   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2012
İnşallah istediğiniz gibi bir sonuç alırsınız, bende wermicompost'tan solucan aldım ve benimde ilk amatör aşamalarım devam ediyor bazı konularla ilgili wermicompost'tan bilgi alıyorum hala, sizinde takıldığınız bi konu olursa bilgi alışverişinde bulunabiliriz.
Bilgimiz yettiğince

BahceBulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 17:21   #11
Yeni Üye

Vermicompost's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2012
Bilgi almak isteyen arkadaşlara memnuniyetle yardımcı olabilirim.Tesisleşerek ticari üretime geçen birisi olarak bu konuya merak duyan arkdaşlarım çekinmeden özelden mesaj atabilirler.

Vermicompost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 15:56   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Elimizde kalifprniya solucanı ile hazırlanmış (1000-3000adet) kompost yatakları solucan gübresi ve solucanlar mevcuttur yeni başlayacak organik Dostları için ya mesaj yoluyla **** Facebook aracılığıyla Ertan Tüzün e ulaşılabilir

Ertanertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 00:30   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2015
çok iyi gidiyordun,son durum nedir? projen hakkında bilgi paylaşır mısın

veremseL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kompost, solucan

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024