View Single Post
Eski 08-11-2012, 21:33   #6
photographist
Yeni Üye

photographist's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2011
Solucanlara uygun kutuları hazırladıktan sonra Vermicompost'un da tavsiyelerini gözönüne alarak yatağı hazırlamak gerekiyordu.

Benim elimde yaklaşık 200 adet solucan olduğunu göz önüne aldığımızda hazırladığım kutu için oldukça az bir sayı olacağının farkındaydım. Bunun için yabancı kaynaklardan okuduğum yazılar ve izlediğim bazı videolardan sonra dikey değil yatay besleme yöntemine dayalı hareket etmenin daha iyi olacağına karar vererek yatağı hazırlamaya başladım. (Aşağıdaki çizimde detaylı anlatımını görebilirsiniz.)

Name:  1.jpg
Views: 1513
Size:  19.7 KB

Açıkçası yatay hareketin de solucanların doğasına daha uygun olduğunu düşündüğümden en azından kutu için yeterli sayıya ulaşıncaya kadar bu yöntemde besleme ve hasat işlemine devam etmeyi düşünüyorum.

Önce kutunun içindeki nemi dengede tutabilmek için Vermicompost'un tavsiyesiyle en alta karton bir tabaka yerleştirdim.
Name:  2.jpg
Views: 1350
Size:  23.2 KB

Bunun üzerine kırpılmış gazete kağıtları ve yaklaşık 1 cm kalınlığında torf döktüm.

Name:  3.jpg
Views: 1318
Size:  31.8 KB
Name:  4.jpg
Views: 1310
Size:  33.0 KB

Bütün bunları bir sprey yardımıyla nemlendirdikten sonra sıra geldi solucanlarımızı yerleştirmeye.

Name:  6.jpg
Views: 1324
Size:  54.5 KB

Düzenleyen photographist : 11-11-2012 saat 20:08 Neden: Fotoğraf düzenlemesi
photographist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön