agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Soğuk Kompost
(https)

Beğeni Düzeni320Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2013, 12:55   #421
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
merhaba eceyıldız,
ben bu konuda deneyim sahibi değilim ama aklıma şu geliyor; her sene turşu yaparım bazısında beyaz tabaka olur bazısında ise su olduğu gibi kalıyor.Ama turşu kokusu dediğimiz yani turşunun olduğunun işareti genelde 7-15 günde oluşur ve yenmeye başlanır bizde.kompostta turşuya benzediği için sanıyorum turşu kokusu benzeri mayalanmış kötü kokmayan suyu elde ettiğinizde kullanılabilir gibime geliyor.beyaz tabaka her zaman oluşmayabiliyor sanırım.ben bir hafta önce koyduğum kompostumu dün akşam azıcık sulandırıp kurumuş bir çiçeğe döktüm.minnacık tek yeşil yaprağı vardı.şu an 2 tomurcuk yaprak var üstünde.

birde turşular hava aldığında bozuluyor.sizin kompostta hava aldığından kokuşmasın?hiç değilse şişenin kapağına balon taksanız o şiştikçe boşaltırdınız?

can2158 beğendi.

Düzenleyen yağmur : 11-07-2013 saat 12:56 Neden: yazım hatası
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 13:17   #422
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yagmurr Mesajı Göster
merhaba eceyıldız,
ben bu konuda deneyim sahibi değilim ama aklıma şu geliyor; her sene turşu yaparım bazısında beyaz tabaka olur bazısında ise su olduğu gibi kalıyor.Ama turşu kokusu dediğimiz yani turşunun olduğunun işareti genelde 7-15 günde oluşur ve yenmeye başlanır bizde.kompostta turşuya benzediği için sanıyorum turşu kokusu benzeri mayalanmış kötü kokmayan suyu elde ettiğinizde kullanılabilir gibime geliyor.beyaz tabaka her zaman oluşmayabiliyor sanırım.ben bir hafta önce koyduğum kompostumu dün akşam azıcık sulandırıp kurumuş bir çiçeğe döktüm.minnacık tek yeşil yaprağı vardı.şu an 2 tomurcuk yaprak var üstünde.

birde turşular hava aldığında bozuluyor.sizin kompostta hava aldığından kokuşmasın?hiç değilse şişenin kapağına balon taksanız o şiştikçe boşaltırdınız?
Haklı olabilirsiniz ama gaz çıkışının sağlanması lazım arkadaşların yönlendirmesi böyleydi bu yüzden kapağa küçük bir delik açtım. bozulan kompostumda sizin dediğiniz gibi bir hafta içinde kullanır hale gelmişti ama ne yapacağımı bilmediğim için bekletmiştim işte bozulma nedeni buydu.
Ama balon fikride fena değil aslında , yalnız ben daha önce naylon poşet ile kapattım hava almasın diye poşet anlamadığım bir şekilde delik deşik oldu.
Siz kompostun ph ölçüsünü yapıyor musunuz

can2158 beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 13:46   #423
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

açıkçası elimde ph ölçebileceğim bir kaynağım yok.şu an alet-edevat almam da mümkün değil.ph nötr olması için 500:1 sulandırmayı tavsiye etmişler diye bende 5 litre suya 10 ml koydum(şırıngayla).benim düzeneğim şuradaki sistemden, hava almıyor.10-15 gün sonra sanırım içindeki katı kısmı çıkarıp toprağa gömeceğim.balonu yapan birileri vardı sanırım işe yarıyor.iyice şişince havasını alırsınız.balon yoksa doktor eldivenide olur.maksat bidonun ağzını sıkı saran bişey olsun.hava aldırmaz bişey.

can2158 beğendi.
Eski 11-07-2013, 13:51   #424
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

şimdi kompost listenize bakınca aklıma geldi; evde pekmez varsa mutlaka koyun, ben 5 litre komposta yarım su bardağı pekmez koydum.

can2158 beğendi.
Eski 11-07-2013, 14:08   #425
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
şimdi kompost listenize bakınca aklıma geldi; evde pekmez varsa mutlaka koyun, ben 5 litre komposta yarım su bardağı pekmez koydum.
yok malesef onun yerine ne geçer acaba , şeker ve bal olmaz onu biliyorum

can2158 beğendi.
Eski 11-07-2013, 14:30   #426
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

melas diye birşey varmış ama onu bulmak pekmezden zor.ben adını bile yeni duydum.en azından pekmez markette satılıyor.alabilirseniz iyi olur sanırım.bakteriler bunu yiyip çoğalıyormuş

can2158 beğendi.
Eski 11-07-2013, 14:43   #427
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

o zaman yarın markete bakarım daha iyi olacaksa. melası bende duydum ama dediğiniz gibi onu bulmak çok zor

can2158 ve yağmur beğendi.
Eski 13-07-2013, 22:46   #428
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
yok malesef onun yerine ne geçer acaba , şeker ve bal olmaz onu biliyorum
Şeker kullanın bal kesinlikle kullanmayın, bal antibakteriyeldir, mutfak atıklarınızı parçalayacak bakterilerin çoğalmasını engeller, daha öncede belirtmiştim kompost kabından gaz çıkışı olmazsa taşar ancak oksijen içeri girerse oksidasyon olur yani kompost koyurenkli küf yapar ve kötü kokup bozulur... umarım bu kez emekleriniz boşa gitmez

can2158 beğendi.
patipatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 07:18   #429
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi patipatya Mesajı Göster
Şeker kullanın bal kesinlikle kullanmayın, bal antibakteriyeldir, mutfak atıklarınızı parçalayacak bakterilerin çoğalmasını engeller, daha öncede belirtmiştim kompost kabından gaz çıkışı olmazsa taşar ancak oksijen içeri girerse oksidasyon olur yani kompost koyurenkli küf yapar ve kötü kokup bozulur... umarım bu kez emekleriniz boşa gitmez
sanırım kompostum hazır bu gün süzüp kullanacağım tabi bir aksilik olmazsa. posasını ne yapayım çöpe mi atayım yoksa değerlendirilir mi

can2158 beğendi.
Eski 15-07-2013, 08:10   #430
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

kompostu süzdüm ve kalan posaya bir küçük meyve suyu ekleyip karıştırıp geri yerine koydum. aldığım suyun ph'ını yapmak için dolaba kaldırdım ama yakınımdaki eczanede ph ölçüm kağıtları **** buna benzer birşey yokmuş... eeee şimdi ne olacak
sanırım birazdan yakında ki başka bir eczaneye bakacağım orda da yoksa ölçüm yapmadan kullanacağım

can2158 beğendi.
Eski 15-07-2013, 14:00   #431
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

posasını bahçeniz varsa toprağa gömün.yoksa bos bir saksıdaki eskimiş toprağa da gömebiirsiniz.atmayın.biraz çabuk süzdünüz sanki?üstü beyaz olmuş muydu?

Eski 15-07-2013, 15:26   #432
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
posasını bahçeniz varsa toprağa gömün.yoksa bos bir saksıdaki eskimiş toprağa da gömebiirsiniz.atmayın.biraz çabuk süzdünüz sanki?üstü beyaz olmuş muydu?
evet üstü beyaz olmuş bozulmasından korktum burda hava çok sıcak ve nemli bu yüzden erken oluyor sanırım. aynı sorunu küflü çökelek yaparken yaşadım çünkü. iskenderuna yeni geldim ben önce antakyada oturuyordum orda hava buraya göre çok farklı orda nem yok ve herzaman havalı burası öyle değil aşırı sıcak aşırı nem var küflü çökeleyim burda bozuldu bu yüzden. daha önce ki kompostta bu yüzden erken bozuldu sanırım

Eski 15-07-2013, 20:49   #433
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

olabilir.hava sıcaklığı turşuyu etkiliyorsa illa ki kompostu da etkiler sanırım.umarım bitkilerinize iyi gelir.

Eski 15-07-2013, 22:01   #434
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
olabilir.hava sıcaklığı turşuyu etkiliyorsa illa ki kompostu da etkiler sanırım.umarım bitkilerinize iyi gelir.
bir öceki kompostumun 2, gününde taşan suyunu ölmek üzere olan şeker begonyama sulandırarak vermiştim ve şimdi begonyam hergün biraz daha iyiye gidiyor.
bununda iyi geleceğine inanıyorum ama malesef ph ölçüm yapamıyorum burda ki eczanelerde ph kağıtları yok. bende allaha emanet sulandırıp çiçeklerime vereceğim.
suyunu aldığım komposta ise küçük bir meyva suyu ilave ederek yerine kaldırdım bu arada karışmış oldu bir iki gün sonra tekrar iyice süzüp geri kalan posayı dediğiniz gibi saksı toprağına gömüp kaldırırım bir kaç ay sonra lalelerime kullanırım onuda

yağmur beğendi.
Eski 15-07-2013, 22:29   #435
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

pekmez koydunuz mu bu sefer yaptığınıza?

Eski 15-07-2013, 22:42   #436
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
pekmez koydunuz mu bu sefer yaptığınıza?
yok koymadım zamanında koyamadığım için bu seferlik öyle olsun dedim bol bol meyve sulu oldu

Eski 16-07-2013, 14:00   #437
Ağaçsever

Alıntı:
sanırım kompostum hazır bu gün süzüp kullanacağım tabi bir aksilik olmazsa. posasını ne yapayım çöpe mi atayım yoksa değerlendirilir mi
posayı saksıya gömün ve saksının ağzını da sera filmle kaplayın bir müddet hava almasını engelleyin toprağın üzerinde beyaz küfler göreceksiniz bir müddet sonra, böylelikle komposttan elde ettiğiniz posa toprak ile karışarak bitkilerinizin kullanabileceği hale gelir.

Eski 16-07-2013, 14:45   #438
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

teşekkür ederim. ama ph ölçümü için gerekli olan kağıtları eczanelerde (en azından burdaki eczanelerde) bulamadım bu şekilde sulandırıp kullanmamın sakıncası var mıdır acaba

Eski 17-07-2013, 08:27   #439
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Bugün sabah komposttan aldığım suyu 1e 5 oranında sulandırıp çiçeklerime dağıttım bakalım ne olacak...
üzerine meyva suyu ekleyip beklemeye aldığım kompostun üzeri beyaz küfle kaplanmış herhangi kötü bir koku da yok bir iki gün sonra onuda tamamen süzüp suyu saklayacağım posayıda sevgili Patipatyanın dediği gibi saksıya gömüp saklayacağım toprak olunca da yine çiçeklerime dağıtacağım...

patipatya beğendi.
Eski 17-07-2013, 12:17   #440
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

ece hanım sanırım 500/1 oranında sulandırmak gerek baştaki mesajlarda olacaktı.sıvı gübre asidik olduğu için.5 litre suya 10 ml gibi.

Eski 17-07-2013, 12:56   #441
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

o zaman ben 2,5 lt 500 ml katmış oldum. ama ben 5e 1 oranında diye kaldı aklımda neyse artık yapacak birşey yok sonuçta çiçekleri suladım artık...

Eski 18-07-2013, 11:36   #442
Ağaçsever

Alıntı:
teşekkür ederim. ama ph ölçümü için gerekli olan kağıtları eczanelerde (en azından burdaki eczanelerde) bulamadım bu şekilde sulandırıp kullanmamın sakıncası var mıdır acaba
Çiçeklerinizi zaten sulamışsınız artık bu tecrübe ile devam edebilirsiniz diye düşünüyorum, umarım olumsuz bir durumla karılaşmazsınız

eceyıldız beğendi.
Eski 18-07-2013, 13:04   #443
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

şimdilik bir olumsuzluk yok inşallahta olmaz

Eski 21-07-2013, 12:29   #444
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Soğuk Kompostta son;
Bugün suyunu süzüp sonra üzerine bir meyve suyu ekleyip bir hafta daha beklettiğim kompostumu süzdüm ve posasını bir saksıda toprağa gömüp streçle güzelce kapatıp kaldırdım süzdüğüm suyu da henüz bitkilerime vermek için erken olduğunu düşündüğüm için buzdolabında sakladım. Bu arada buzdolabında saklandığını burada ki bazı arkadaşlar yazmıştı umarım bir hata yoktur.
yanlış okumamdan kaynaklı olarak 1e 5 suyla seyrelterek kompost suyu verdiğim çiçeklerim gayet sağlıklı ve iyi görünüyor.
Bir daha ne zaman bu suyla sulamam doğru olur acaba arkadaşlar fikirlerinizi ve bilgilerinizi bekliyorum...
Bundan sonraki denemelerimi kışa bıraktım yazın kompost çok çabuk oluyor ve kullanılmazsa bozuluyor denemelerimden bunu öğrendim.

Eski 22-07-2013, 10:58   #445
Ağaçsever

Alıntı:
Soğuk Kompostta son;
Bugün suyunu süzüp sonra üzerine bir meyve suyu ekleyip bir hafta daha beklettiğim kompostumu süzdüm ve posasını bir saksıda toprağa gömüp streçle güzelce kapatıp kaldırdım süzdüğüm suyu da henüz bitkilerime vermek için erken olduğunu düşündüğüm için buzdolabında sakladım. Bu arada buzdolabında saklandığını burada ki bazı arkadaşlar yazmıştı umarım bir hata yoktur.
yanlış okumamdan kaynaklı olarak 1e 5 suyla seyrelterek kompost suyu verdiğim çiçeklerim gayet sağlıklı ve iyi görünüyor.
Bir daha ne zaman bu suyla sulamam doğru olur acaba arkadaşlar fikirlerinizi ve bilgilerinizi bekliyorum...
Bundan sonraki denemelerimi kışa bıraktım yazın kompost çok çabuk oluyor ve kullanılmazsa bozuluyor denemelerimden bunu öğrendim.
Hangi sıklıkla kullanacağınızı bitkinizin ihtiyacı belirlemeli ancak haftada bir elde ettiğiniz sıvıyı kullanarak sulama yapabilirsiniz, insanın kendi çabasıyla elde ettiği bir ürünü kullanması tarif edilemez bir haz veriyor değil mi? Çalışmalarınızın devamını dilerim.

Eski 22-07-2013, 14:42   #446
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

evet gerçektende öyle... şimdi ikinci suyu kullanmak için sabırsızlanıyorum ama 10-15 gün geçsin öyle bitkilere vereyim diyorum bir öncekinde fazla verdiğim için daha iyi olmaz mı?

patipatya beğendi.
Eski 23-07-2013, 22:18   #447
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Sayın eceyıldız,

Buzdolabında bekleyen bakterilerin dışarı çıkartıldığında aktifleştirilmesi gerekiyor.o nedenle içine pekmez/melas vs katıp 1-2 gün dışarda tutarsanız tekrar aktif olurlar, siz de bitkilerinizde kullanırsınız.hem böylece yetecek kadarını dolaptan çıkarırsınız bozulma da olmamış olur.

eceyıldız ve Ahu_E beğendi.
Eski 24-07-2013, 08:20   #448
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

teşekkür ederim öyle yapacağım bende.
senin denemeler ne alemde...

Eski 24-07-2013, 15:21   #449
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

ilk yaptığımı süzmüştüm zaten 12. gününde.posasını saksıya gömdüm.toprakla karıştırdım.suyunun 2.3 litresini plastik şişeyle dolaba koydum.bir bardak kadarı dışarda tezgahın altında duruyor.haftada bir suluyorum çiçeklerimi.henüz bir çiçek hariç çok bir değişiklik gözlemlemedim.enzim konusunda sanırım nişastalı bitkilerin artıklarından daha fazla fayda sağlandığı yazıyordu.en yüksek azot,potasyum,fosfor değeri onlarla yapılanda çıkıyormuş.bakalım birde öyle deneyeceğim.şu an bir tane 10 lt birde 5 lt var 1 hafta arayla konulmuş ama onları daha uzun süre tutmayı düşünüyorum.sonucu yazarım.

SAHIRE ve eceyıldız beğendi.
Eski 28-07-2013, 20:21   #450
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

bekliorum denemelerinin sonuçlarını... benimde çiçeklerde gözle görülür bir değişiklik yok ama sağlıklı ve iyi görünüyorlar...

yağmur beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024