agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Süs Yoncası, Uyku çiçeği (Oxalis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/11620.htm)

Sebahattin Sargın 05-06-2009 23:40

Şükran Hanımın bana gönderdiği oxalis soğanı minicikti, nasıl büyüteceğim acaba bunu dedim. Saksıya ektim, filiz vermişti geldiğinde sonradan o filiz soldu. Zamanla oxalisim böyle oldu...

Yani fazla ilgiye gerek kalmadan biz siz için varız diyor oxalisler :)

Sevgiler ;)

cybl 06-06-2009 09:14

Benim deppeilerden iki tanesi çıkardılar tüylü kafacıklarını iki gün önce :D bayada boylandılar. Morlarda hareket yok hala heycanla bekliyoruz.

Seyfi Dağdeviren 07-06-2009 18:51

Bu gün bir arkadaşımın evinin önünden geçerken bahçede gülleri ile uğraştığını gördüm.Sohbet ederken güllerin arasında beyaz çiçekli oxalis purpurea yı fark ettim.Sonuç hemen bir yumruyu alıp evde saksıya diktim.Sıra kırmızı ve sarı çiçeklilerini bulmaya geldi.
Onlarıda bulacağıma inanıyorum.

COYOTE 15-06-2009 09:51

1 Eklenti(ler)
Ninina84 ün getirttiği oxalislerde nihayet hareket başladı.

nevsune 15-06-2009 14:40

Gözün aydın canım. Oxalis diye perişan olmuştun. Artık bir dolu oxalisin var. Hele senin elinde nasıl olurlar kimbilir. En yakın zamanda çiçekli fotoğrafları görürüz artık (her ne yapıyorsun bilmem de).

Bu mor olandan değil galiba, başka bir çeşit mi? Çiçeği nasıl açacak bakalım.

COYOTE 15-06-2009 14:54

Bunlar yeşil ve mor olan oxalisler. O değişik olanların geleceği siteden ses çıkmadı maalesef.:( Bakalım artık paslı çivi mi olur, pekmezli su mu yoksa ısırgan mı bilmiyorum. Deneme yanılma:p

uzman16 17-06-2009 16:49

1 Eklenti(ler)
Ben de oxalisimi başka bitkilerle aranjmanda kullanmak istiyorum. Nelerle kullanabilirim? Aynı saksıda olacağı için su ihtiyacı bakımından uygun olan ve aynı zamanda mor renge uyan neler kullanabilirim?

Güngör Salman 17-06-2009 17:13

Neyi eksik yapıyorum bilmem benimkiler çok keyifsiz görünüyorlar.

nevsune 17-06-2009 18:17

1 Eklenti(ler)
Sığırcığın koparttığı oxalis deppei'm sonunda bir yaprak çıkartabildi. Çok sevindim, çok. Bir de çiçeğini görebilsem:)

Etrd 17-06-2009 18:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seyfi Dağdeviren (Mesaj 435389)
Aşağıda resmini verdiğim pembe çiçekli yumrusu olmayan bu süs yoncasının adı nedir?
(Yumru Varmış)

İyi günler arkadaşlar ,bu tip yonca çiçeklerinin yaprakları ,Amerıkalılar tarafından salatalarda kullanılıyor , ekşimsi tadı mevcut , denemenizi tavsiye ederim , değişik lezzet katıyor.:p

nevsune 17-06-2009 19:28

Ben de okudum ama içindeki oksalik asit biraz zararlıymış sanırım. Dikkatli kullanmak gerekiyormuş.

sükunet 07-07-2009 18:15

Oxalis bowiei
bendede var ve şuan balkonumda...
güneşi seviyor değilmi arkadaşlar

ayferaksit 17-07-2009 19:29

1 Eklenti(ler)
Yaşasın benim de oxalis im oldu:p

Arzu Kırlangıç 20-07-2009 14:49

1 Eklenti(ler)
Oxalisim;

Nariel 21-07-2009 19:09

1 Eklenti(ler)
Ben de dün Adana'dan iki saksı süs yoncası aldım. Hem de iki saksısı 5 liraya..
Şimdi yapraklarını kapattı, uyuyor;)

İstanbul'da çokça gördüğüm yeşil yapraklı-pembe çiçekli olandan istiyordum ama bunu görünce buna da vuruldum..

maki01 29-07-2009 22:09

Adını bilmeden sevmişim oxalisi. Bugün ben de 2 saksı aldım ve de 2 TL ödedim. Toprak ve toprak saksı da almıştım, indirimli fiyat uygulamışlar demek ki...

Nariel 29-07-2009 22:43

Birşey soracağım. Benim süs yoncam içeride duruyor ve her gün birkaç yaprağını kuruyup ölmüş buluyorum. Bunun dışında dipten sürekli yaprak ve çiçek veriyor.

Merak ettiğim, bu kadar çabuk yaprak eskitmesi normal mi? Sürekli yenilenen bir yapısı mı var yoksa benimkinde bir sorun mu var?

tiya 30-07-2009 09:36

Günaydın Maki ve Nariel. Oxalisleri nereden aldınız?

maki01 30-07-2009 10:52

Günaydın tiya,
Mimar Sinan anfi tiyatrosunun karşısındaki seradan. Belediyenin serası denilen yer, kime ait bilmiyorum. Saksısına 2 TL demişti, toprak filan da alınca yuvarladı 1 TL ye geldi. İçerde 15-25 TL ye oldukça güzel büyük boy toprak saksılar da var. İhtiyacın varsa öneririm.
Sevgiler...

DefneD. 11-08-2009 23:38

Sevgili maki01 sayesinde benim de oxalisim oldu:) İlk bir kaç gün baygındı. Sonra kendine geldi. Gündüz açıp, geceleri yapraklarını kapatıp mışıl mışıl uyuyor artık. En kısa zamanda fotoğrafını eklerim:)

BenBen1967 12-08-2009 10:08

Ben bu yoncalardan kurtulmak için habire toplayıp atıyordum. Tüm bahçeyi istila ettiler. Gerçi açtıklarında çok güzel görünüyorlar ama bulundukları yerde başka hiç bir şeyin yetişmesine engel oluyorlar. Bundan sonra bir kısmını saklayayım bari. Gerçi ben ne kadar kurtulmak için uğraşsamda gözden kaçan bir yumru oluyor ve ertesi yıl bahçe yonca tarlasına dönüşüyor.;)

DefneD. 12-08-2009 21:34

1 Eklenti(ler)
Bu da benim yeni güzelim

Eklenti 97790

sevdanur01 27-08-2009 09:39

selam. bende bu çiçegi çok sevenlerdenim, benimki pembe açıyor, oxsalis sp ye bayıldım,nakadar zarifmiş, benimkiler malesef çok uzuyor, toplu durmuyor, ben dün küçük bi kutuya ektim ufak soganı olandan, biraz erken oldu ama, kuçuk kutuya hep eker çiçekçiler,galiba kökü iyice sarsın diye,zaten bu forumdada bikez okumuştum
ama bizimkiler çiçegi alıp en buyük kutulara ekerler, hepinize sevgiler

nevsune 28-08-2009 16:51

1 Eklenti(ler)
Benim deppeim bir türlü kendini toparlayamayınca, Ferihacım her zamanki "çiçeğini sen de gör istedim" söylemiyle (canım benim:)) bir saksı deppeisini bana verdi.
Eklenti 100062

Yeni çıkanlar yapraksız, onların ne olduğunu bilmiyorum. Kırmızı karenin içinde çiçek tomurcukları görünüyor:)

nevsune 04-09-2009 17:13

1 Eklenti(ler)
Tomurcuklarımız açmaya hazırlanıyor. İstek üzerine görüntülendiler, açınca yine görüntülenecekler:)

DefneD. 04-09-2009 18:13

2 Eklenti(ler)
Oxalisim iki kök bir arada, ama saksı oldukça büyük. Bir tanesi nedense yapraklarını büyütemiyor. Çıkardığı üç tane yaprak, ne uzuyor ne ölüyor. Öyle duruyorlar:)
Büyüyen ise, yeni yaprak çıkartsa da habire boya gidiyor, yaprakları da kocaman oldu. Güneşi çok sevmiyor diye kısmen güneş alacağı bir yere koymuştum. Güneşe doğru uzadıkça uzuyorlar.

Bu önden görünüşümüz:
Eklenti 101139

Bu da arkadan :)
Eklenti 101140

Ben saksıyı doldursun, toprak görünmesin istiyordum oysa. Bugün yerini değiştirdim. Daha çok yaprak vermesini nasıl sağlarım sizce?

tugrul bıyıklı 05-09-2009 02:28

bende bir mor oxalis sahibiyim. bizim aşkımız ilk görüşte başladı :P çok güzel olduğu için ayrı bir önem verdim ve uğraştım. fakat sonradan nazlanınca kendi haline bıraktım. şimdi saksısından taşıyor ve sırf bana kendini belli etmek için yanındaki diğer çiçekleri bile eziyo prenses :) bir çiçekçiden 10liraya almıştım 4 tane vardı elinde. eğer isteyen varsa tekrardan bakabilirim. kışa doğru da yumrularına bakar ayırabilirim belki ozaman da çıktığı kadarını isteyenlerle paylaşabilirim. çok düşmeyin yoncanızın üstüne çok nazlanıyo sonra ;)
saygılar ve sevgiler...

mehtap051 10-09-2009 23:00

Benimde artık süs yoncam var.Uyanınca resmini koyarım.

mehtap051 11-09-2009 12:16

2 Eklenti(ler)
süs yoncam

DefneD. 11-09-2009 21:29

1 Eklenti(ler)
Benim oxalis yeni yumru mu oluşturuyor nedir? Turuncu turuncu, topraktan dışarı çıkmaya çalışan isyankar bir takım oluşumlar var.:) Normal mi? Yapmam ya da yapmamam gereken bir şey var mı?

Eklenti 102174

maki01 11-09-2009 21:53

Evet benimkinde de var bu oluşum. Ama bitki ölüyor sanki. Çoğu yaprağı kurudu gitti. Deneyimli birileri açıklar umarım :)

Vildan Sönmez 11-09-2009 22:10

1 Eklenti(ler)
Mutlu Bey'den gelen oksalisim .
İlk geldiğinde büyük ve bol yaprakları vardı ama yolda solmuşlardı. Hepsini dipten kestim. Şimdi hem yaprakları çok güzel hem de çiçek açmaya başladılar.

DefneD. 11-09-2009 22:41

Maşallah Vildan Hanım, çok güzel gelişmiş ve çiçek açmış.
Benimkinde çiçek açmak için bir girişim yok ama sağlığı yerinde. Dipten yaprak ve her nedense yumru sürüp duruyor:)

Vildan Sönmez 11-09-2009 22:58

Defne Hanım, yumru vermesi de güzel bir gelişme. Sizinki daha çabuk yayılacak demek ki.

DefneD. 11-09-2009 23:08

Yumru vermesi güzel de, yumrular niye toprağın üzerine çıkıyorlar onu anlayamadım.:)
Dışarı çıkan yumruya ne yapmak lazım? Öyle dursun mu, yoksa üzerine toprak takviyesi mi yapayım? Ya da başka bir şey?

tiya 12-09-2009 09:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maki01 (Mesaj 495788)
Evet benimkinde de var bu oluşum. Ama bitki ölüyor sanki. Çoğu yaprağı kurudu gitti. Deneyimli birileri açıklar umarım :)

Sevgili Maki iki saksı oxalis almıştım. Satıcıdan "çok köklü" olanları seçmesini istemiştim ve hepsi tek köklü yanıtını almıştım. Şanslıydım saksılardan birinde iki kök vardı.

Köklerden birini tek başına, birini mutfaktaki kapalı alanda yaşayan Ficus'un, diğerini de açık balkonda yaşayan bir başka ficus'un saksılarına ektim.

Tek başına olan iyi, bir sorunu yok. İçerideki de (ficusu özenle suladığım için)ona yakın iyilikte. Dışarıdaki ise, fazla sulanmaktan(ev kuzeye bakıyor, yirmi gündür de güneş görmüyor) çürüme belirtileri var. Yer darlığından akşam safaları oxsalisi şemsiye gibi örtmüş, aydınlıktan da yoksun, önceki gün fark ettim durumu. Üstünü açıp, sulamayı durdurdum. Anneme de sıkı sıkı tembih ettim zira aklına estikçe su veriyor çiçeklerime. Aklına estikçe de uyar/uymaz bitkileri rast gele sokuşturuyor saksılara, sonra gelsin su. Sonucu merakla bekliyorum, bakalım ne olacak?( Sınama-yanılma yolu böyle bir şey işte. Aydınlık, az su... Başka bir şey istemiyor gibi görünüyor)

nevsune 12-09-2009 09:26

Oxalis deppei'm küçük ama zarif çiçeklerini açıyor.

DefneD. 12-09-2009 09:43

tiya'nın dediği gibi aydınlık ve az su istiyor. Yakıcı güneş ışığını sevmiyor. Benimki sabah erken saatte kısa süre güneş görüyor. Yapraklar keyifli. Bir de çiçek açsa.:)

nevsune, gerçekten çok zarif. Fotoğraf yağmurdan sonra mı çekildi ?

tiya 12-09-2009 10:12

Ben de çok beğendim, yüreğine sağlık..Nevsune'nin oxalisi çiçek açmasa da olur. Yaprakları olağanüstü güzel...

maki01 12-09-2009 10:55

Bol güneş alan bir yere koymuştum. Yerini değiştireyim hemen. Belki toparlanır.
Teşekkürler bilgi için :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024