agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Süs Yoncası, Uyku çiçeği (Oxalis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/11620.htm)

Passion 15-03-2009 01:14

2 Eklenti(ler)
Oxalis enneaphylla
Eklenti 67109

Eklenti 67110

kopshtar 29-03-2009 16:17

Arkadaşlar Bursada bu çiçeğe esnaf çiçeği de diyorlar. Sabah geç açıp akşam erken kapandığı için. Anneannemden duymuştum. Eski evimizin bahçesinde okadar çok vardı ki, baharda seyreltmek zorunda kalırdık :)

ninina84 06-04-2009 12:54

1 Eklenti(ler)
Bir süre önce edindiğim oxalisimi kaybediyorum sanırım. Birkaç hafta önce yaprakalrı teker teker bozulmaya başladı. Havaların düzelmesi ve yeterli güneş ışığı almaya başlamasıyla durumun düzeleceğini beklerken daha da beter bir hale geldi. Eskiden yapraklar bir bir kururken şimdi toplu halde kuruyorlar. Çok üzülüyorum :(

Passion 06-04-2009 13:14

Kırmızı yapraklı yonca benim de var. Ben bahçeye ekmiştim. Kışın otu yaprağı tamamen kayboluyor. Baharda tekrar filizleniyor. Geçen sene öyle oldu.

Bir kaç hafta önce toprağı eşeleyip yumrularını buldum. Yumruları dağıtıp ektim yeniden birer birer. Yakında filizlenir diye umut ediyorum. Sizin de yumrular sağlamsa yeniden filizlenir . Ben olsam saksıyı boşaltıp yumruları kontrol ederdim. Yumruları ayırarak yeni bir saksı ve toprağa yeniden ekerdim.

Bu konuda daha tecrübeli olan arkadaşlar yanılıyor muyum acaba?

ninina84 06-04-2009 13:23

Ben de toprağını değiştirmeyi düşündüm ama emin olmadan yapmak istemedim. Bütün kış yapraklıydı. Şimdi de alttan yeni yapraklar geliyor ama dediğim gibi biraz büyüyüp toplu halde soluyorlar. Bunun yanında çiçek de açıyor :)

kaybol.2008 06-04-2009 20:18

Ninina84, ben olsam toprağını değiştirirdim. Bir de sulama problemi olabilir mi?

Sebahattin Sargın 06-04-2009 20:28

Şükran Hanımdan aldığım Oxalis triangularis sağlıklı bir şekilde büyüyor ve çiçek açmaya başladı. Sevgili Ninina84 bence de toprağını değiştirin ve yumrusunu kontrol edin. Ben toprağı kurudukça suluyorum sağlıklı bir şekilde büyüyor, fazla mı suladınız acaba?

Passion 06-04-2009 20:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Passion (Mesaj 394144)

Bir kaç hafta önce toprağı eşeleyip yumrularını buldum. Yumruları dağıtıp ektim yeniden birer birer. Yakında filizlenir diye umut ediyorum.

Bugün baktım , topraktan yeni filizler çıkmaya başlamış..

ninina84 06-04-2009 20:44

Az önce değiştirdim toprağını. Ben de çok suladığımı düşünmüştüm ama daha dün su verdiğim halde toprak kupkuru un gibiydi. Bir de solucan çıktı içinden. Bahçe toprağıymış sanırım. Yumrularının nasıl görünmesi gerektiğini bilmiyorum ama topraktan çıkardıklarım küçük turucu renkli yumrulardı. Bir sürü de yeni yaprak ve tomurcuk vermiş. Toprağı değiştirirken birkaç yaprak koptu. Biraz kel kaldı ama sabaha toparlayacağını umuyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

ninina84 07-04-2009 11:29

Hazır lafı geçmişken tecrübeli arkadaşlara sorayım. Hiç tohumdan oxalis üreteniniz oldu mu? Ne kadar zaman sonra çiçek verirler acaba; amaryllis gibi 3-5 yıl sürmüyordur tahminimce.

kaybol.2008 10-04-2009 22:03

oxalis

2 Eklenti(ler)
Ninina fotoğraflardan biri malum bende olan oxalis, diğerine yakından bak bakalım tanıdık gelecek mi :D:D:D

Pussycat 12-04-2009 23:23

Merhaba
En sonunda aradığım pembe çiçekli yoncadan bir bahçede gördüm ve bahçe sahibi bana yenilerden üç küçük soğanı topraktan çıkartarak verdi. Eve gelip dikene kadar dört beş saat geçti ve saksıya diktiğimde çiçekler tamamen baygın haldeydi. Su kaybettiklerini düşünerek gereğinden fazla su verdim. Dikeli yedi gün oldu , çiçekler gayet güzel açıyor ama yaprakların büyük bir kısmı sarardı. Ölmesinden korkuyorum. Saksıya dikerken iyi kalitede torf toprağı kullandım ve soğanları yaklaşık 5 cm derinliğe gömdüm. Oldukça iyi güneş alan balkonumda duruyor. İlk gün su verdikten sonra yaprakların sarardığını görünce bir daha su vermedim ama yaprakların sararması da durmadı. Bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum.

ninina84 03-05-2009 14:47

1 Eklenti(ler)
24nolu mesajda ölmek üzere olan oxalisimin şu anki hali ;) kurtuldu galiba :)))

Günüm 03-05-2009 15:12

Sevgili ninina84, mor yoncanızdan İstanbul'da bulabileceğim bir yer biliyor musunuz? Siz nereden temin ettiniz? Bu da çok aradığım çiçekler arasında.

ninina84 03-05-2009 15:40

Ben tesadüfen buldum. Arkadaşımın anneannesinde vardı. Apartmanın içinde duruyordu. İstersem alabileceğimi söyledi ben de aldım. Oxalis olduğunu bile bilmiyordum. Görüşürsem kendisine sorarım nerden geldiklerini.

kaybol.2008 05-05-2009 22:51

Oxalis deppei

3 Eklenti(ler)
Oxalis Depei'de çiçek açtı.

Seyfi Dağdeviren 06-05-2009 07:50

Sayın Ninina;Sizdeki Oxalis in aynısı bende var.Hediye gelmişti,5-6 senedir duruyor.Geçenlerde toprak değişimi yaptım.Çakıl taşı gibi yumru dolu.Buradaki yoğun ilgiyi görünce yumruları başka saksılara alayım diyorum.Pekte özenmediğim için öylesine bakıyordum.Bir ahbabım yumru istiyordu hemen vereyim.Aldığımda biraz kumlu bir toprağı vardı, bende aynı usül devam ediyorum.Buradaki yetiştirme koşullarına dikkat edeyim.Selam ve saygılarımla.

ninina84 06-05-2009 11:31

İyi bakın ona ;) Ben de arkadaşımın anneannesinden aldığımda başlarda çok ilgilenmedim. Sonra Sn. Kaybol.2008 sayesinde bir oxalisim olduğunu farkettim. Benimki bahçe toprağına dikiliymiş. Bir süre sonra yapraklar ölmeye başladığında toprağını döktüm. İçinden irice bir solucan çıktı. Ufacık saksıda köklere zarar verdiği için neredeyse kaybediyordum oxalisimi. Şimdi keyfi yerinde.

Mor ve yeşil Oxalis Triangularis için ortak sipariş vermeyi düşünüyorum. Detayları Ortak Siparişler başlığında bulabilirsiniz.

biyolog84 08-05-2009 16:57

bendede var bu cıcekten cok sevıyorum. gozum gıbı bakıyorum :)gercı cok ılgılenmeyede gerek yok,cok ılgı ısteyen bır cıcekte degıl aslında. ama benımkının topragında kucucuk,yesıl ve kahverengı renklerınde bocekler cıkmaya basladı. ne yapmam lazım acaba

COYOTE 15-05-2009 22:38

1 Eklenti(ler)
Mesela bu:(

zenfree 15-05-2009 22:46

Muhteşem. Ne kadar süre çiçekli kalıyor biliyor musunuz?

COYOTE 15-05-2009 22:50

Bilmiyorum zenfree ama sanırım normal yoncalar gibidir. Ah ah daha neler var neler bir görseniz:( Burada bir kaç örnek var ve burada

nevsune 18-05-2009 13:05

Sevgili Müge'nin bana şans için gönderdiği tek bir Oxalis deppeimin bir tanecik çıkan yaprağını biraz önce kuşlar kopartmış.

Bu herhalde bir soğandan bir yaprakla kalmaz, değil mi?

ninina84 18-05-2009 13:12

Yok kalmaz merak etmeyin daha yaprak verir ;)

Sebahattin Sargın 18-05-2009 21:11

Nevsune Hanım oxalisler çok dayanıklı bitkiler, çok sulamadıkça kolay kolay sorun çlıkarmıyor.

Güngör Salman 22-05-2009 22:45

Günlerdir bu mesajları okuyup duruyordum bu gün bir arkadaşıma sanırım malum oldu ziyaretime mor yapraklı yoncayla geldi:))

hozat 23-05-2009 12:41

sevgili Güngör,
O yoncayı ben de çok beğendim, güle güle büyüt.
Sakız gelmedi bekliyorum.
Sevgiler

Güngör Salman 27-05-2009 16:19

2 Eklenti(ler)
Merhaba bunlarda benim yoncalarım.

kaybol.2008 30-05-2009 22:45

oxalis

Güngör hanım,
Saksınızı sabah ya da akşam güneşi alan bir yere koymanızı tavsiye ederim. Yapraklar çok soluk renkte.

Güngör Salman 30-05-2009 23:01

Sayın Kaybol.2008 bende diyordumki rengi neden bu kadar değişik hemen ilgilenirim çok teşekkür ederim.

Seyfi Dağdeviren 01-06-2009 22:58

2 Eklenti(ler)
Aşağıda resmini verdiğim pembe çiçekli yumrusu olmayan bu süs yoncasının adı nedir?
(Yumru Varmış)

Sebahattin Sargın 01-06-2009 23:00

Oxalis bowiei olması lazım Seyfi Bey...

Passion 01-06-2009 23:10

Seyfi Bey, bu yonca da yumruludur. Kökünden çıkardığınızda farkedeceksiniz dibindeki ufak yumruları ...

Seyfi Dağdeviren 02-06-2009 08:28

Bu çiçek yakınımdaki iki evin bahçesinde her tarafı kaplamış.Resimleri çekerken yaşlı bir bayan geldi,evin sahibi imiş.Şimdi vermem baharda gel istediğin kadar al dedi.Diğer evin sahibi ile görüşmedim.Alınca yumru dağıtırım.Sebahattin bey:Çiçeği tam inceleyemedim fakat çiçeklerin sapları tek kökten çıkıyor gibi.Yoğun işlerim nedeni ile fazla ilgilenemiyorum.Bilgi edindikçe burada sizlerle paylaşacağım.

Seyfi Dağdeviren 02-06-2009 08:38

Sayın Sargın;Bu çiçeğin şimdilerde sökülüp alınmasında bir sakınca varmı?Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

cybl 02-06-2009 10:10

Sayın ninina84 sayesinde sahip olduğum deppei ve mor oxalis soğanlarını pazar günü torf+perlit karışımına saksılara ektim. Soğanları karışıma yerleştirdikten sonra üstlerini yaklaşık 2cm kadar toprakla örttüm. Suladım, sabah günesi alan yerlerine yerleştirdim saksıları. Şimdi tekrar sulamak için toprağın iyice kurumasınımı beklemeliyim yoksa yeni fidelerimi spreyle suluyorum sabah akşam oxalislerimi de öylemi sulamalıyım.Çok sulayıp soğanları çürütücem diye korkuyorum.Birde nekadar zamanda yeşermeye başlar oxalisler. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Seyfi Dağdeviren 02-06-2009 11:16

Az önce ikinci evin bahçesindeki beyden 3 yumru aldım.2 ay önce gitseymişim tenekeyle çöpe atmış,verirdim dedi.Bitkiyi tam tanımıyorlar,yaz boyu açıyor dedi.Ekimde gel istediğin kadar al dedi.Sayın İde isterseniz 1 yumruyu yollarım.Diğerini sayın İklimsize göndereceğim.

ninina84 02-06-2009 11:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cybl (Mesaj 435630)
Sayın ninina84 sayesinde sahip olduğum deppei ve mor oxalis soğanlarını pazar günü torf+perlit karışımına saksılara ektim. Soğanları karışıma yerleştirdikten sonra üstlerini yaklaşık 2cm kadar toprakla örttüm. Suladım, sabah günesi alan yerlerine yerleştirdim saksıları. Şimdi tekrar sulamak için toprağın iyice kurumasınımı beklemeliyim yoksa yeni fidelerimi spreyle suluyorum sabah akşam oxalislerimi de öylemi sulamalıyım.Çok sulayıp soğanları çürütücem diye korkuyorum.Birde nekadar zamanda yeşermeye başlar oxalisler. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ben deppei soğanlarını diktiğimde haftada bir su verdim. Küçük saksıdakiler bir hafta içinde yaprak bile vermeden tomurcuk verdiler. Mor oxalisin yanına iliştirdiğim 3 deppei ise daha yeni filizleniyor. 3 hafta kadar oldu heralde dikeli. Dediğim gibi haftada bir sulama yeterli oldu. Zaten soğanlı bitkiler filizleninceye kadar çok suya gerek duymuyor. Bir de özellikle büyük saksılarda toprağın üstünün kuruması içinin de kuru olduğu anlamına gelmiyor. Sabah güneşi gören biryere koyduğunuzu söylemişsiniz. Bence filizlenene kadar fazla ilgilenmeyin ;)

Sebahattin Sargın 02-06-2009 23:17

Oxalisler çok ilgi isteyen nazlı türler değiller arkadaşlar, çok fazla su vermeyin ve aydınlık yerde tutun. Direkt güneş ışığını sevmiyorlar aydınlık ortamdan yanalar ;)

Seyfi Bey, Şükran Hanım bana oxalis soğanını filiz vermişken göndermişti. Ektikten sonra filiz kurudu fakat dipten bir sürü yeni filiz verdi. Uzun lafın kısası dayanıklı bir tür, korkmadan sökebilirsiniz. Bu türden bende arıyorum, Bursaya gidince bir oxalis aranjmanı yapmayı düşünüyorum...

Sevgiler ;)

COYOTE 05-06-2009 23:35

Oxalislerden herhangi bir görüntü yok. Biraz kurcaladım karideslere benzeyen yumrulardan biri köklenmeye başlamış ama:))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024