agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Süs Yoncası, Uyku çiçeği (Oxalis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/11620.htm)

Ela 12-04-2007 22:12

Süs Yoncası, Uyku çiçeği (Oxalis sp.)

Başka adı var mı veya latince adını bilmiyorum.Güneş batarken yapraklarını kapatıyor.Bugünlerde çok güzel lila rengi çiçek açmaya başladı.Çiçekleri de güneş batınca uyuyor.Çiçeklerinden tohum oluşması için ne yapabilirim. Tohumdan yetişebilir mi onu da bilmiyorum.

herakles 13-04-2007 18:46

merhaba zerrin hanım çiceğin resmini koysana bakalım bizde o zaman yardımcı oluruz

Ela 13-04-2007 19:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi herakles (Mesaj 94877)
merhaba zerrin hanım çiceğin resmini koysana bakalım bizde o zaman yardımcı oluruz

Teşekkür ederim, fotograf makinem arızalı şimdilik resim çekemiyorum. Yaprakları yonca şeklinde.

ozz 19-09-2007 00:56

Merhaba
tesadüf okudum yazmadan geçemedim.Benim kedim uyku çiçeğine bayılıyor.onun için balkonumda bulundurmaya çalışıyorum devamlı.Bildiğim ve benim çoğalttığım kadarıyla çiçek kökten çoğalıyor ve aslında çabuk çoğalan güneş seven bir bitki pembe ve beyaz çiçekleri oluyor.Yaşadığınız yere yakın yerde bahçe varsa hele biraz da bakımsız mutlkaka oralarda bu çiçekten görürsünüz .bir küçük kök çıkarıp çoğaltabilirsiniz.:)

İklimsiz 09-01-2008 23:17

Resim koymanız mümkün mü:confused:

Buket Aknar 09-01-2008 23:22

Ben bu çiçeği bilmiyorum ve merak ettim. İnşallah fotoğraf da eklersiniz de bu çiçeği daha iyi tanırız.

Buket Aknar 09-01-2008 23:34

1 Eklenti(ler)
Net'te uyku çiçeği diye araştırdığımda bu çiçekle karşılaştım. Ne dersiniz tarif ettiğiniz çiçek bu mu?

Oyaman 10-01-2008 18:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozz (Mesaj 154090)
Merhaba
tesadüf okudum yazmadan geçemedim.Benim kedim uyku çiçeğine bayılıyor.onun için balkonumda bulundurmaya çalışıyorum devamlı.Bildiğim ve benim çoğalttığım kadarıyla çiçek kökten çoğalıyor ve aslında çabuk çoğalan güneş seven bir bitki pembe ve beyaz çiçekleri oluyor.Yaşadığınız yere yakın yerde bahçe varsa hele biraz da bakımsız mutlkaka oralarda bu çiçekten görürsünüz .bir küçük kök çıkarıp çoğaltabilirsiniz.:)

Uyku Çiçeğini kedinizin çok sevdiğini yazmışsınız , ben de merak ettim neyini
seviyor acaba ?

Gatay 17-01-2008 11:20

Biz küçükken bu çiçekten bahçemizde çok vardı. Şimdi balkon saksılarında da bu çiçekli bitkiden çok görüyorum.Küçük çiçekleri çok sevimli duruyor.Kedileri bilmiyorum ama biz küçükken yediğimizi biliyorum.:) Saplarının mayhoş bir tadı vardır.

aydolum 17-01-2008 12:01

evet bizdede uyku çiçeği derler çiçekleri ve yaprakları çok ekşi oluyor çok yerdik çoçukkkendibinde yumrucukları oluyor onlardan kolayca ayırıp yeni bir bitki yapabilirsiniz marmara bölgesinde doğal yetişiyor

ezgili dünyam 23-01-2008 10:25

Bahsettiğiniz çiçekten benim bahçemde var, adının uyku çiçeği olduğunu bilmiyordum, biz yonca çiçeği diyorduk, kışın bile tek tük pembe çiçek açıyor, hatta demin indim baktım bahçeye, çiçek varmı halen diye, ama bulamadım. Yazın hava biraz kapalı olsa hemen kendisini korumaya alıyor. Yetişmesi çok kolay, ablam bahçenin taş duvarlarına bile dikti. Şu an yemyeşil yonca görüntüsünde.

M-e-l-t-e-m 15-03-2008 18:35

Bende de var, bizim bahçeden doğal olarak çıkmış ve büyümüştü, çiçekleri çok güzel diye saksıya diktik kıyamadık atmaya gerçi yabancı ot sanıyordum :D, adını bilmiyordum resminden tanıyınca öğrendim sayenizde :) Şimdi yemyeşil ve küçücük yapraklarıyla çok sevimli gözüküyor, iki saksıdalar.

vayvayvay 05-10-2008 17:46

2 Eklenti(ler)
Merhabalar...Resmini gönderdiğim çiçeğimin adı da uyku çiçeği...Gündüz böyle üçgen yapraklarını açıp, gece de şemsiye gibi kapanıyor. Renklerine hayranım...Beyaz çiçekleri de pek narin.:) Ancak bu ara çok hasta. Benim dışımda bakılıyor( Elimde olmayan nedenlerden dolayı).Sanırım suyunu çok koydular:( :(Tüm yapracıkları dipten kuruyup döküldü..

günebakan 05-10-2008 18:17

Sayın vayvayvay sizin uyku çiçeğinizden bende ilk defa bir yerde gördüm tabii hemen bir iki kök çıkardım bakalım tutacakmı inşallah tutar:)

nariçi 05-10-2008 18:50

vayvayvay'ın çiçekleri güzelmiş, ben bir defasında gelen saksının içinde kendiliğinden bir çiçek çıktı bahçeye diktim nedir diye sonra yaprakları küsen kapanan bir bitki yaz sonuna doğru sarı çiçek açıyordu güzel olduğunu görünce evin ön tarafına naklettim, ama malesef kurudu. uyku çiçeği deyince hatırladım bu gece kapanan çiçekler olmasın uyku çiçekleri **** benim kuruttuğum çiçek acaba yasemin'miydi.

vayvayvay 05-10-2008 19:05

Sevgili Günebakan, inşallah tutar. Çok seveceksin gör bak... Sevgili Nariçi, acep nasıldı ki.

nariçi 07-10-2008 21:21

Buradan gördüklerime göre sarı yasemin olduğu anlaşılıyor, ama kurudu.

Minem 08-10-2008 23:28

Günebakan ablacığım; biraz büyütünce uyku çiçeğini bende isterim.Çok güzel görünüyor.Hatta saksısını yollarım sana:)

günebakan 09-10-2008 11:17

İnşallah tutar vayvayvay oldukça yorucu bir yolculuk yaptılar pet şişe içinde dün akşam saksıya aldım bakalım ne olacak

Eğer tutarsa neden olmasın Minem ama tutmazsada sen yerini biliyorsun ordanda alabilirsin:)

papatyam 10-10-2008 14:05

Mor yapraklı olan Yonca dan bende çok aradım ama bulamadım.

herbaryum 10-10-2008 14:42

Oxalis sp.

Ela 10-10-2008 17:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 192463)
Net'te uyku çiçeği diye araştırdığımda bu çiçekle karşılaştım. Ne dersiniz tarif ettiğiniz çiçek bu mu?

Benim çiçeğim, bunun aynısıydı fakat öldü. Mart ayına kadar da yenisini aramayacağım. Koyacak yer kalmadı.

samanosuke 13-10-2008 17:44

çok arsız bir çiekdir suyu çok sever

günsu 13-10-2008 20:43

Demek moruda varmış, biz çocukken saplarını yerdik ekşi ekşiydi:p

günebakan 26-10-2008 23:46

Benimde mor yapraklı olanından vardı ama öldü pet şişe içinde uzun bir yolculuk yaptı dayanamadı galiba saksısını kurcalasam içinde kökleri iyimidir acaba eğer iyi ise bozmaktanda korkuyorum yazık ne kadarda zorla almıştım aslında:(

m ü g e 27-10-2008 00:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 306388)
Benimde mor yapraklı olanından vardı ama öldü pet şişe içinde uzun bir yolculuk yaptı dayanamadı galiba saksısını kurcalasam içinde kökleri iyimidir acaba eğer iyi ise bozmaktanda korkuyorum yazık ne kadarda zorla almıştım aslında:(

Benim uyku çiçeğim yerini sevmediği için tek kökte bir dal kalmıştı. Yerini değiştirdim ve su vermeye devam ettim. Tek bir kök sağlam kalmış, dal vermeye devam ediyor ve çok sağlıklı :) Bence düzenli olarak su vermeye devam edin.

badem 27-10-2008 17:00

bu çiçeğe yonca çiçeği de derler çok arsızdır.dibinde patatesleri vardır birkere ekildimi heryeri sarar genellikle yere ekilir .

günebakan 27-10-2008 17:37

Sağolun arkadaşlar sevgili Müge üstünde dalı bile yok bendekinin ama yine ellemek istemiyorum belki kök tutmuştur diye bakalım ne olacak :)

Sebahattin Sargın 08-12-2008 03:11

Süs Yoncası (Oxalis sp.)

5 Eklenti(ler)
Üç dilimli yaprakları ile, 10-30 cm. çapında bir yastık yumağı oluşturur. Üzerinde 5 yapraklı 2 cm. büyüklükte çiçeklerle süslenir. Renkleri, pembe, kırmızı, sarı ve beyaz olur. Çoğu güneşte açıp, akşamları ve bulutlu havada kapanır. Yalnız, O.deppei güneşte kapanıp, karanlıkta "uyurlar". Sevilen bir salon bitkisidir. O.adenophylla, bahçe için çok uygundur. Yıl boyu yerinde kalır ve bahar sonu, yaz ortası pembe çiçeklenir. O.bowiei, sıcak korumalı yer ister. Kışın mor-pembe çiçek açar. O.pes-caprea, kışın içeri alınmalıdır. Sonbahar, kış ve baharda çiçek verir. O.deppei, baharda kırmızı veya beyaz çiçek açar. O.purpurea, yaz başında kırmızı ve bazen de beyaz çiçek verir.

Eklenti 55294
Oxalis adenophylla

Eklenti 55297
Oxalis pes-caprea

Yetiştirilmesi

Bol güneşte veya hafif gölgede iyi gelişir. Bahçe kültüründe soğanı, sonbaharda 10-15 cm. mesafe ile üzeri 5 cm. toprakla örtülerek dikilir. Arada bir 15.15.15 suni gübre verilir. Fazla özen gerektirmez. Oda kültürü için, 1 kısım torf, 1 kısım saksı toprağı ve 1 kısım kaba kumdan oluşan karışıma, 3 cm. derinlikte sonbaharda dikilir. Günde en az dört saat doğrudan güneşte ve gece ısısı 10-16 ºC ve gündüz ısısı 20-22 ºC olduğunda iyi gelişir. Karışım toprağı nemli tutulup, arada bir salon çiçek gübresi verilir. Dinlenme döneminde gübre verilmez.

Eklenti 55295
Oxalis deppei

Eklenti 55296
Oxalis bowiei

Çoğaltılması:

Çoğaltılması, büyük ana soğan yanında oluşan yavru soğanların ayrılması ile yapılır.

Eklenti 55298
Oxalis purpurea

Kaynak

sukranayalp 10-12-2008 11:15

Sevgili Sebahattin, Oxalis hedysaroides'i de bu çiçeklere eklemek gerekiyor.

Yaz - kış kadifemsi bordo yaprakları ile adeta uçmaya hazır kelebek görüntüsü olan bu oxalis türü, ev içinde olsun ev dışında olsun mutedil tüm bölgelerimizde yetiştirmeye ve bakmaya uygun bir tür.

Satış fiyatı fidanlıklarda genelde 15 YTL.

Sebahattin Sargın 10-12-2008 13:13

1 Eklenti(ler)
Çok teşekkür ederim Şükran Hanım, listede sadece bu varyetelerini görünce bunları eklemiştim, İşte buda güzeller güzeli Oxalis hedysaroides;
Eklenti 55455

Bu gerçekten çok hoşuma gitti yaprak rengi çok güzel, bakalım Bursada bulabilecekmiyim?

Sevgiler ;)

Todor 10-12-2008 21:39

1 Eklenti(ler)
Bende de Oxalis triangularis var. Yapraklar 5-6 cm büyüklüğünde ve aynı aşağıda görülen renk. Şu anda henüz büyütüyorum. İnternetten bulduğum bir fotoğrafı;

Eklenti 55563

sukranayalp 10-12-2008 21:50

Benim yetiştirdiğim de bu sevgili Todor. Ancak isim olarak O. hedysaroides olarak bunu biliyordum. Sbahattin'in gönderdiği fotoğrafın daha alt bir varyete olduğunu düşünmüştüm.

Sebahattin Sargın 10-12-2008 22:01

Oxalis hedysaroides diye google da aratınca bunlar,
Oxalis triangularis diya aratınca da bunlar çıkıyor. Şükran Hanım sanırım sizinki de Oxalis triangularis...

Sevgiler ;)

kaybol.2008 11-12-2008 01:32

Bende de oxalis hedysaroiden var. Çok sevdiğim bir tür. Bir süredir oxalis deppei bulmaya çalışıyordum.
Sebahattin bey, arama/bulma çalışmalarınız sırasında oxalis deppei ile ilgili bir sonuca ulaşırsanız beni de bilgilendirir misiniz. Kolay gelsin.

kaybol.2008 11-01-2009 15:46

Oxalis hedysaroides

3 Eklenti(ler)
Benimki bu kış ikinci kez çiçek açıyor.

denizakvaryumu 25-02-2009 14:33

2 Eklenti(ler)
Oxalis palmifrons

Eklenti 64344

Eklenti 64345

denizakvaryumu 25-02-2009 14:35

1 Eklenti(ler)
Oxalis massoniana

Eklenti 64347

Nariel 15-03-2009 01:09

1 Eklenti(ler)
Kampüsümün çim alanlarını kaplamış olan bu bitki de sanırım bir yonca türü. Güzelliğe bakar mısınız? Aralarda birkaç bitki kırmızı..
(Süs bitkisi olarak kullanılamaz mı?)

Passion 15-03-2009 01:55

1 Eklenti(ler)
Oxalis ute:
Eklenti 67108

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024