agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Süs Yoncası, Uyku çiçeği (Oxalis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/11620.htm)

metehansamim 14-07-2019 21:27

Sarı ekşiyonca da denilen bu bitkiyi çok beğeniyorum ve Marmaraereğlisi Sultanköyde bulunan yazlığımızın
bahçesinde bu bitkiye çok yer vermek istiyorum, sağdan soldan gördüğüm bikaç Oxalis corniculata soğanı topladım
fakat yeterli olmadı. Bunun soğanı istanbulda satılırmı nerden temin edebilirim ?

Bazılarının bu tırfılları bahçelerinden yabani ot diye temizleyip attıklarını duyuyorum oysaki bence en güzel
gösteren yer örtücü sınıfınada girebilecek bir bitki hele o minik sarı çiçekleri muazzam

Bilgiler için teşekkürler.

Kübra 26 03-10-2019 12:04

Süs yoncası ( uyku çiçeği ) bakımı videolu.

Merhaba arkadaşlar sizler için süs yoncasının bakımını anlattım izlerseniz sevinirim 😊

https://www.youtube.com/watch?v=o79M...ature=youtu.be

Kelebek 28-11-2019 09:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1335285)
Kıyaslama :)

Eklenti 527172

İki kırmızı yapraklı Oxalis dipdibe .

Hezel hanım merhaba.... Sol taraftaki uyku çiçeğiniz hâlen hayatta mı? 4-5 sene önce ege botanikten almıştım ancak kaybettim...

iyi günler,

Jezebel 02-12-2019 05:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kelebek (Mesaj 1578409)
Hezel hanım merhaba.... Sol taraftaki uyku çiçeğiniz hâlen hayatta mı? 4-5 sene önce ege botanikten almıştım ancak kaybettim...

iyi günler,

Öldü maalesef.
İlgini kaybettim artık, yonca bakmaktan vazgeçtim.
Koleksiyonu küçültmek istiyorum.
Yaşla enerji azalıyor ne yazık ki, hepsine yetemiyorum.
Özetle çok sevdiklerimi ayırıp az sevdiklerimi veriyorum.
İyi günler.

TCM 02-12-2019 07:31

Geçen sene saksının içinde kendiliğinden çıktı. Koparmadık, bakalım ne çıkacak derken bu arkadaşmış. Açtı da açtı ne soğukta bi şey oldu ne sıcakta, sanırım yılda iki kere falan çiçek açıyor ve çiçekleri de kaybolmak bilmiyor çıtı pıtı pek şirin. Cep telefonundaki bir program sayesinde ismini de yeni öğrenmiştik, şu an da çiçekli :)

Kelebek 02-12-2019 11:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1578553)
Öldü maalesef.
İlgini kaybettim artık, yonca bakmaktan vazgeçtim.
Koleksiyonu küçültmek istiyorum.
Yaşla enerji azalıyor ne yazık ki, hepsine yetemiyorum.
Özetle çok sevdiklerimi ayırıp az sevdiklerimi veriyorum.
İyi günler.

Ölmüş olmasına üzüldüm.. Azaltmak istedikleriniz yani az sevdiğiniz türlere talip çıkabilirim.. Ben de 5-6 yıl aradan sonra tekrardan koleksiyon yapmaya başlamaya karar verdim. İnci menekşe, sinnigia, achiments, smithianta, episcia, kohleria şu an için öncelikli yoğunlaştığım türler...

Perfidia 27-03-2020 16:30

Uyku çiçeğimin toprağını degiştim çünkü sineklenmişti akşama doğru solmaya başladı ne yapıcagımı bilmiyorum çok üzgünüm sizce ne yapmam gerekir

naturedesign 27-03-2020 18:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Perfidia (Mesaj 1584394)
Uyku çiçeğimin toprağını degiştim çünkü sineklenmişti akşama doğru solmaya başladı ne yapıcagımı bilmiyorum çok üzgünüm sizce ne yapmam gerekir

Toprak seviyesinden makasla komple kesip atın bitkiyi . Rizom ( yumru kısımlar) kısmını çıkarmadan (toprakaltı seviyesi) kalsın , normal sulamaya devam edin , güneş görsün . 15 gün sonra bitki kendi kendine daha güçlü yeniden yetişecek.

Perfidia 27-03-2020 20:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi naturedesign (Mesaj 1584409)
Toprak seviyesinden makasla komple kesip atın bitkiyi . Rizom ( yumru kısımlar) kısmını çıkarmadan (toprakaltı seviyesi) kalsın , normal sulamaya devam edin , güneş görsün . 15 gün sonra bitki kendi kendine daha güçlü yeniden yetişecek.

Çok teşekkür ederim

saisha 16-05-2020 11:17

2 Eklenti(ler)
Bu da benim güzel uykum. Yanlış hatırlamıyorsam 5 yıl oldu, bir üniversitenin bahçesinden sökmüştüm :) küçük küçük yumrular oluşturuyordu onları koparıp birkaçını bahçeye diktim, birkaç da yengeme verdim. Kışın eğer dışarıda tutar ve sulamayı kesersem kış uykusuna yatıyor. Ama 3 sene uyutmadım saksıda olduğu için donarsa diye korktum. Direkt güneş rahatsız ediyor. Gölge ama ışık alan yerleri seviyor.

saisha 16-05-2020 12:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan (Mesaj 1101935)
Zeytin fidanımın dibinde minik oxalis çıkmıştı , ayrı saksıya aldım bakalım büyüyecek mi

Sayın Erdoğan merak ettim büyüdü mü? Son durumunu paylaştınız mı bulamadım. Benim de var öyle minicik, çileklerimin dibinde çıkıvermiş ayırmak istiyorum ama korkuyorum da minicik ya yaşamazsa diye

yasinmetin 19-05-2020 17:45

Dostlar merhaba herkese, bu süs yoncası ev içinde mi daha sağlıklı olur yoksa balkonda mı? Balkon biraz rüzgarlı da narinler sarsılıyor sürekli

Hasret_ 23-06-2020 10:42

Süs yoncam ölüyor mu

1 Eklenti(ler)
Merhabalar arkadaşlar yardımlarınıza çok ihtiyacım var. 4 5 gün önce bitki alışverişi yaptım ve bitkiler geldikten bir gün sonra toprak ve saksı değişimini gerçekleştirdim. Bütün bitkilerim oldukça sağlıklı fakat süs yoncam birden bütün dallarını aşağı sarkıttı ve yaprakların hepsi kapandı hatta bir kaç dalı malesef kurudu. Bitkimin ölmesini istemiyorum. O yüzden değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Bitkimde ki sorun nedir ve bitkimi tekrar nasıl canlandırabilirim yardımlarınızı bekliyorum

gloxy 2020 04-02-2021 15:05

böyle bir güzel nerde bulunur

çiçeksever 23-02-2021 13:10

https://www.asyalale.com/product-518-oxalis-amber.aspx
Burada 6 çeşit oxalis var. 5 tanesi 25 lira.

Murat Kara 29-01-2022 08:28

Oxalis

Türkiye'de oxalis türleri ile ilgilenenlere görüşmek isterim. 05058966035

hocam100 29-01-2022 09:40

Bende oxalis Dpeei var.

serpil D 02-01-2024 17:17

oxalis triangularis

1 Eklenti(ler)
Beyaz çiçeklisini ilk kez gördüm...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024