agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2013, 00:10   #841
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Merhaba, frezya dediğiniz çiçek gerçekten çok özel bir çiçek benim için. Beni 4-5 yaşıma kadar belki de 3 e kadar götürür. Bu çiçeği koklamak en erken anılarımdan birisi sanırım. Annem eker hep, bazı saksıları boşaltır bazılarını boşaltmaz. Bu sene ben de diktim.Yaklaşık 1 hafta önce. Annem Ekimde ek demişti ama, kasıma kaldım havalar sıcak gidiyor diye. Ve yeni yeni çıkmaya başladılar. Ne güzel bir iş şu çiçek işi. Her gün kontrol ediyorsun çıktı mı diye. Annem sümbül teber diyordu bu çiçeğe ama kokulu çiçekleri araştırırken bu siteyi buldum ve benim sümbül teber bildiğim mis kokulu çiçek frezyaymış meğer. Bizde sadece sarımtrak beyaz yalın katı vardı. Meğer katmerlileri, kırmızısı pembesi sarısı moru varmış. 1 kaç gün öce karışık renk 5 paket katmerli 5 paket yalın kat sipariş ettim. Bu gün 100 soğan ulaştı elime. Yarın onları da dikeceğim ama sormak istedim. Geç kalmadım değil mi, dikmek için?
Bir de şunu soracağım. Annemin frezyalarının soğanları oldukça küçük.Bugün gelenler çok büyük göründü gözüme. Çocukluğumdan beri bilirim o soğanları, hiç satın aldıklarım kadar büyüdüklerini görmedim annemde, ki Aydınlıyım ben.Yani iklimsel açıdan bir problem yok. Acaba benim annemin frezyalarıyla bu frezyaların cinsi farklı mı? Beyaz frezyaların soğanları daha mı küçük oluyor? Soğanlardaki büyüklük farkının nedeni ne?
Bu arada belirteyim şu anda Denizli'de ikamet ediyorum.Kışın don olacağını sanmıyorum ama olursa da alırım içeriye saksılarımı.
Frezyaların yanında bu sene 6 tane sümbül, dick wilden, tete e tete, professor einstein nergisler ektim. Saksıda hepsi de. E kocaman bir saksıda kaç senedir açmayan bir mis zambağım da var. Umarım bu sene hepsi de açar ve evim mis mis kokar.
Frezya kokulu günler hepinize.

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 08:07   #842
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Sayın Turtanatalay. anladığım kadarıyla annenizin frezyaları yerli diye tabir edilen hafif krem rengi yalınkat mis kokulu ve çiçekleri diğerlerine göre daha küçük olanlardan, benim annemde onlardan yıllarca yetişdirdi bunların soğanları küçük oluyor. Daha sonra kırmızı sarı ve mor renkli frezyalar buldu bir yerden ve dediğiniz gibi bu renkli frezyaların soğanları diğerlerine göre büyük ve o küçük soğanlılar gibi kokmuyor. Bende annemden almıştım hepsinen, bu sene pembe ve mavi satın aldım bunların soğanları daha da büyük. geçen gün geldi soğanlar ekeceğim şimdi ve merakla nasıl açacaklarını bekleyeceğim. Mis kokulu frezyalar hepimizin günlerini miskler gibi kokutsun.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 18:00   #843
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Sayın Turtanatalay. anladığım kadarıyla annenizin frezyaları yerli diye tabir edilen hafif krem rengi yalınkat mis kokulu ve çiçekleri diğerlerine göre daha küçük olanlardan, benim annemde onlardan yıllarca yetişdirdi bunların soğanları küçük oluyor. Daha sonra kırmızı sarı ve mor renkli frezyalar buldu bir yerden ve dediğiniz gibi bu renkli frezyaların soğanları diğerlerine göre büyük ve o küçük soğanlılar gibi kokmuyor. Bende annemden almıştım hepsinen, bu sene pembe ve mavi satın aldım bunların soğanları daha da büyük. geçen gün geldi soğanlar ekeceğim şimdi ve merakla nasıl açacaklarını bekleyeceğim. Mis kokulu frezyalar hepimizin günlerini miskler gibi kokutsun.
Evet sevgili ece, annemin frezyaları mis kokulu gerçekten. Bak şimdi aldığım frezyalar öyle kokmayacak mı yani şimdi. Desenize bize anne soğanlarına sıkı sıkı sarılmak düşüyor. Ben de bugün 6 tane uzun saksı aldım. 10 litre de torf. Hafta sonunda torfla bahçe toprağını karıştırıp dikeceğiz. Beraberce bekleriz çiçek açmalarını. Fotoğraflarını da paylaşalım burada. Çok merak ediyorum gerçekten nasıl olacaklarını. Geç olmasa bugün dikecektim ama, hava kararınca bahçeden toprak alamadım.

Eski 21-11-2013, 20:01   #844
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Geç kalmadım değil mi, dikmek için?
Bir de şunu soracağım. Annemin frezyalarının soğanları oldukça küçük.Bugün gelenler çok büyük göründü gözüme. Çocukluğumdan beri bilirim o soğanları, hiç satın aldıklarım kadar büyüdüklerini görmedim annemde, ki Aydınlıyım ben.Yani iklimsel açıdan bir problem yok. Acaba benim annemin frezyalarıyla bu frezyaların cinsi farklı mı? Beyaz frezyaların soğanları daha mı küçük oluyor? Soğanlardaki büyüklük farkının nedeni ne?

Geç kalmadım değil mi, dikmek için?

frezya ve diğer soğanlılarda irilik farkı: Soğanın (daha doğrusu ilkbaharda Bitkinin) iyi beslenmesi, ile ilgilidir. Çiçekler geçtikten sonra frezya bitkisi bir süre daha sulanır ve ışık alırsa soğanı daha fazla besin biriktirerek irileşir, hatta yavruları da irileşir. Bu arada bazı çeşitlerin 8renklerin) soğanları daha iri olabilir.

Koku olayı da çeşide göre değişebilir. Ancak koku oluşumu için sıcak havalar gerekir. Sıcakta frezya çiçekleri koku nektarı salgılar ve bu nektar sıcak nedeniyle buharlaşarak burnunuza koku olarak gelir. Bu koku bazı kişilerde allerjik olur ve aşırı olursa başağrısı veya nezle yapabilir

Dikim için biraz geç ama Aydın ili için geç olmayabilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 22:50   #845
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
frezya ve diğer soğanlılarda irilik farkı: Soğanın (daha doğrusu ilkbaharda Bitkinin) iyi beslenmesi, ile ilgilidir. Çiçekler geçtikten sonra frezya bitkisi bir süre daha sulanır ve ışık alırsa soğanı daha fazla besin biriktirerek irileşir, hatta yavruları da irileşir. Bu arada bazı çeşitlerin 8renklerin) soğanları daha iri olabilir.

Koku olayı da çeşide göre değişebilir. Ancak koku oluşumu için sıcak havalar gerekir. Sıcakta frezya çiçekleri koku nektarı salgılar ve bu nektar sıcak nedeniyle buharlaşarak burnunuza koku olarak gelir. Bu koku bazı kişilerde allerjik olur ve aşırı olursa başağrısı veya nezle yapabilir

Dikim için biraz geç ama Aydın ili için geç olmayabilir.
Sayın kgursan , teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Hemen bir kenara not alıyorum yazdıklarınızı. Diğer topiğe de yanıt yazdım size, mis zambakla ilgili konuda. Orada da bilgi ve tecrübenizden istifade ettim yani. Bir de bir zambak türü sormuştum orada. Siz bilirsiniz sanırım o zambağın adını. Oradan kopyalayıp buraya da yapıştırıyorum aşağıya soruyu.

Bir de sormak istediğim bir şey var. Bu konuda bilgisi olan var mı? Bir zambak türü var. Çok büyük soğanları oluyor. İlkbaharda kalınca yapraklar yapıyor. Sonra o yapraklar sararıp tamamen kuruyor. Ve yaz aylarında birdenbire sürpriz yapıyor insana, yerden ucunda tomurcuğu olan boru gibi bir çiçek dalı uzayıveriyor. Pembe açıyor ve çook güzel kokuyor. Bu türü bilen var mı acaba? Annemde var bu çiçekten. Yapraklandı mı bilmiyorum. Yaza kadar unutmazsam Temmuz Ağustos aylarında foto koyabilirim ancak. Tarifimden bu zambak türünü tanıyan oldu mu? Adını merak ettim de.

eceyıldız beğendi.
Eski 21-11-2013, 23:32   #846
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sn. Türkan Atalay, tarifinize göre amaryylis'ten bahsettiğiniz anlaşılıyor.

jojoba ve turkanatalay beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 20:11   #847
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Sn. Türkan Atalay, tarifinize göre amaryylis'ten bahsettiğiniz anlaşılıyor.
Evet Sayın Hira, googledan baktım da amaryless gibi sanki. Yazın fotosunu da koyarım inşallah kendi sayfasına.

hira ve eceyıldız beğendi.
Eski 22-11-2013, 20:12   #848
Ağaç Dostu

Bu arada bugün frezyalarımın saksısını diktim. Toprağım kalmadığı için 2 saksıyı da yarın dikeceğim. Çok heyecanlıyım gerçekten.

hira ve eceyıldız beğendi.
Eski 23-11-2013, 22:21   #849
Ağaç Dostu

10 gün önce diktiğim frezyalar, küçük soğanlı olanlar, annemden aldıklarım.

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2013, 18:13   #850
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
bendekilerin son hali .. 50 cm civarı boylandı biraz fazla uzadı gibi. sağa sola yatmaya çok meyilli bir bitki. ortaya çubuk dikip bağladım. na zaman çiçek görürüz acaba

Eklenen Resimler

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 22:01   #851
Ağaç Dostu.

Mart ayında

torkulu ve Dumlupınar beğendi.
Eski 06-12-2013, 14:28   #852
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2009
Herkese iyi günler
Dayanamayarak iki gün önce frezya soğanları aldım balkondaki saksılarına dikmeyi düşünüyorum fakat hafta sonu İstanbul için kar ve don uyarısı yapılmakta bir sorun olur mu ?
eski soğanlarımızı yerinden hiç çıkarmasak ta 8 senedir yaşamlarını sürdürüyorlar ama ilk günkü kadar çok çiçeklenme olmuyor .soğanları çıkarmaktan korkuyorum çünkü daha önce ablamın Finlandiya'dan getirdiği 60 adet lilium soğanımız söküp sakladığında 50 ye yakınını kaybettik yerinde bıraktıklarımız aynı şekilde baharda canlandıklarını gördük. O günden bu yana soğalı bitkileri yerinden çıkarmıyoruz doğrusu nedir ?

ertem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2013, 17:05   #853
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ertem Mesajı Göster
Herkese iyi günler
Dayanamayarak iki gün önce frezya soğanları aldım balkondaki saksılarına dikmeyi düşünüyorum fakat hafta sonu İstanbul için kar ve don uyarısı yapılmakta bir sorun olur mu ?
eski soğanlarımızı yerinden hiç çıkarmasak ta 8 senedir yaşamlarını sürdürüyorlar ama ilk günkü kadar çok çiçeklenme olmuyor .soğanları çıkarmaktan korkuyorum çünkü daha önce ablamın Finlandiya'dan getirdiği 60 adet lilium soğanımız söküp sakladığında 50 ye yakınını kaybettik yerinde bıraktıklarımız aynı şekilde baharda canlandıklarını gördük. O günden bu yana soğalı bitkileri yerinden çıkarmıyoruz doğrusu nedir ?
Sn ertem, 1. frezya soğanlarınızı dikiniz,zamanı geçiyor. ama sürgün verdikten sonra dondan koruyunuz.
2.Eski soğanlar yerinde kalırsa olur, ama yavruları ile kalabalık bir aile olacakları için yeterli besin bulamazlar ve ilk günkü kadar çiçekli olamazlar.
3. lilium soğanlarınızı yaz ın söktükten sonraki depolama koşulları uygun olmaz ise kuruma yapar ve dikince ölürler. bu konuda depolama başlığı siz e yardımcı olabilir.Yerinde (toprak içinde kalan soğanlar kurumadıkları için canlı kalır.

Dumlupınar beğendi.
Eski 09-12-2013, 23:38   #854
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2009
kgursan cevabınız için teşekkürler;
pazar günü frezya soğanları saksılara dikildi ve balkondaki diğer bitkilerle beraber üzerlerine naylon sera örtüsü örtülerek balkonun en korunaklı köşesinde kışı geçirmeye hazır bekliyorlar.
depolama da hata yapmış olduğumuz kesin önerinizi dikkate alıp depolama başlığını hemen okuyacağım

ertem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 15:20   #855
Ağaç Dostu

Merhaba frezya tutkunları,
Benim sonradan diktiğim frezyalar sürgün vermeye başladı. Ama bazılarından hiç görüntü alamadığım için toprağı eşeleyerek baktım ve soğanlardan birinin tepe tarafı küf olmuş. Onu çıkarıp küfünü temizleyip yeniden diktim, beyaz kısmına pek işlememiş sanırım. Neyse acaba diğer soğanlarda da aynı şey var mıdır diye merak içinde dolanırken hepsini açıp açıp kontrol edeyim deyince olanlar oldu. Toprağı eşelerken 5-6 tanesinin küçük sürgünlerini kırdım sanırım. SÜrgünleri kırılan o soğanlar yeniden yeşerir mi acaba?
Bir de bazı soğanlarda ne kök var, ne sürgün, sıfır , aynen diktiğim gibi duruyor, bir daha dokunmayacağım . (en azından bir süre daha dokunmama kararını almış bulunmaktayım.
Acaba o tepki vermeyen soğanlar çıkmayacaklar mı, ama çürüme falan da yok onlarda. Yani % 75 fire vermeleri normal mi ?
y
Ya-da daha yeni mi çıkacaklar dersiniz?

eceyıldız beğendi.
Eski 12-12-2013, 18:23   #856
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ertem Mesajı Göster
kgursan cevabınız için teşekkürler;
pazar günü frezya soğanları saksılara dikildi ve balkondaki diğer bitkilerle beraber üzerlerine naylon sera örtüsü örtülerek balkonun en korunaklı köşesinde kışı geçirmeye hazır bekliyorlar.
depolama da hata yapmış olduğumuz kesin önerinizi dikkate alıp depolama başlığını hemen okuyacağım
Bir yanlış algıyı düzeltmek istiyorum: Balkonda veya başka yerde bitkilerin üzerine sera naylonu örtmek bitkileri don maktan korumaz!!! Bizim (Yalova da) frezya seralarımızın üzeri naylon örtülü, ama don olacağı zaman (Yani dağda kar var ise, hava açık yıldızlar parlak ise o gece don olur!) frezya dikili seraların içinde sabaha kadar soba yakıyoruz, donu kırıyoruz... (250 m2 lik serada 200kg odun veya 60-100 kg kömür yakıyoruz)

Sonuç olarak : Naylon rüzgardan, yağmur-kar yağışından korur ama Don dan korumaz aldanmayın...

Eski 12-12-2013, 19:02   #857
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bir yanlış algıyı düzeltmek istiyorum: Balkonda veya başka yerde bitkilerin üzerine sera naylonu örtmek bitkileri don maktan korumaz!!! Bizim (Yalova da) frezya seralarımızın üzeri naylon örtülü, ama don olacağı zaman (Yani dağda kar var ise, hava açık yıldızlar parlak ise o gece don olur!) frezya dikili seraların içinde sabaha kadar soba yakıyoruz, donu kırıyoruz... (250 m2 lik serada 200kg odun veya 60-100 kg kömür yakıyoruz)

Sonuç olarak : Naylon rüzgardan, yağmur-kar yağışından korur ama Don dan korumaz aldanmayın...
Sayın kgursan, peki benim soğanlarım ne olur, tepesi kırılanlar çürür mü, yoksa yeşermeleri için hala ümit taşıyayım mı?

Eski 15-12-2013, 17:31   #858
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkanatalay Mesajı Göster
Ama bazılarından hiç görüntü alamadığım için toprağı eşeleyerek baktım ve soğanlardan birinin tepe tarafı küf olmuş. [B]Onu çıkarıp küfünü temizleyip yeniden diktim,[????/B] beyaz kısmına pek işlememiş sanırım. Neyse acaba diğer soğanlarda da aynı şey var mıdır diye merak içinde dolanırken hepsini açıp açıp kontrol edeyim ????deyince olanlar oldu. Toprağı eşelerken 5-6 tanesinin küçük sürgünlerini kırdım sanırım. SÜrgünleri kırılan o soğanlar yeniden yeşerir mi acaba?
Bir de bazı soğanlarda ne kök var, ne sürgün, sıfır , aynen diktiğim gibi duruyor, bir daha dokunmayacağım . (en azından bir süre daha dokunmama kararını almış bulunmaktayım.
Acaba o tepki vermeyen soğanlar çıkmayacaklar mı, ama çürüme falan da yok onlarda. Yani % 75 fire vermeleri normal mi ?
Ya-da daha yeni mi çıkacaklar dersiniz?
Sn Atalay.,
1. Bazı soğanlar dikilirken çürük olabilir, sonra o soğan toprakta çürür, ama bu demek değil dir ki bütün soğanlar çürük!!
2. sürgünleri kırılanların yan gözleri patlayacak ama biraz zaman alacak,
3. kök ve sürgün olmayan soğanlar , (dormancy si kırılmamış) yani dinlenmemiş, veya kuru çürük soğanlar olabilir. Muhtemelen sürgün vermeyecekler, belki!! soğanın üzerinde yeni bir soğancık (Pupate) oluşturarak bahara kadar öyle kalacaklardır.
4. Doğru iş: Dokunmayın, doğal halinde bırakın ,don dan koruyun, .

Tek saksı tek çocuk gibidir, üzerine düştükçe şaşırır !! Canlılar sizin istediğiniz gibi değil, doğal yapıları nasıl isterse öyle gelişir.!!
kolay gelsin

Eski 15-12-2013, 19:01   #859
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn Atalay.,
1. Bazı soğanlar dikilirken çürük olabilir, sonra o soğan toprakta çürür, ama bu demek değil dir ki bütün soğanlar çürük!!
2. sürgünleri kırılanların yan gözleri patlayacak ama biraz zaman alacak,
3. kök ve sürgün olmayan soğanlar , (dormancy si kırılmamış) yani dinlenmemiş, veya kuru çürük soğanlar olabilir. Muhtemelen sürgün vermeyecekler, belki!! soğanın üzerinde yeni bir soğancık (Pupate) oluşturarak bahara kadar öyle kalacaklardır.
4. Doğru iş: Dokunmayın, doğal halinde bırakın ,don dan koruyun, .

Tek saksı tek çocuk gibidir, üzerine düştükçe şaşırır !! Canlılar sizin istediğiniz gibi değil, doğal yapıları nasıl isterse öyle gelişir.!!
kolay gelsin
Sevgili kgursan, çok teşekkür ederim yanıtınız için. Müdaheleye gelmez diyorsunuz yani. Haklısınız biraz sabırsızım sanırım. Dondan koruyorum. Saksılarımın tamamını içeriye aldım. Bilgilerinizi forumda özveriyle paylaştığınız için tekrar teşekkürler.

Dumlupınar beğendi.
Eski 15-12-2013, 19:14   #860
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
çok çarpıcı bir benzetme olmuş teşekkürler...

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2013, 14:00   #861
Ağaç Dostu

Merhaba herkese,
Benim frezyaları bazıları epey büyüdü, bazıları daha yeni çıkıyor, bazıları da cesaret edemiyor şu dünyaya merhaba demeye. Ben de sabırla bekliyorum, gerçi sevgili kgursan fazla ilgilenme dedi ama,ne yapayım elimde değil, hergün ikna etmeye çalışıyorum çıksınlar diye. Bunlar da son halleri. İlk 3 resim büyük soğanlı olanlardan. Son resim de küçük soğanlılar, onları neredeyse 1 ay önce dikmiştim. O yüzden daha çok büyüdüler. Ne zaman beklemeliyim çiçeklerini, en erken çiçeklenme şubatta mı olur acaba?

Eklenen Resimler

Eski 27-12-2013, 18:22   #862
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkanatalay Mesajı Göster
Merhaba herkese,
Benim frezyaları bazıları epey büyüdü, bazıları daha yeni çıkıyor, bazıları da cesaret edemiyor şu dünyaya merhaba demeye. Ben de sabırla bekliyorum, gerçi sevgili kgursan fazla ilgilenme dedi ama,ne yapayım elimde değil, hergün ikna etmeye çalışıyorum çıksınlar diye. Bunlar da son halleri. İlk 3 resim büyük soğanlı olanlardan. Son resim de küçük soğanlılar, onları neredeyse 1 ay önce dikmiştim. O yüzden daha çok büyüdüler. Ne zaman beklemeliyim çiçeklerini, en erken çiçeklenme şubatta mı olur acaba?
Bitkileriniz sağlıklı, ama sorun şu olacak ki çiçekler uzadığı zaman dik büyüyemeyecek şimdiden önlem alın. Saksıların 4 köşesine çıta-sopa-kamış dikin ve aralarını kalınca pamuk-yün vs. ip ile örüp (5x5cm lik ) ağ yapın, ağ toprak seviyesinden 20 cm yukarıda olacak şekilde kurulsun. Yaprak ve çiçek sapları bu ağ gözleri arasında yükselsin-dik dursun.

Eski 27-12-2013, 18:40   #863
Ağaç Dostu.

Bu başlığın: 257, 356,467 ve 469 No lu mesajlarında serada frezyaların ağ içine nasıl alındığını sevgili NARİEL in ve benim fotolarımdan görebilirsiniz. Özellikle 467 mesajın ilk fotosu ve 469 no lu mesajların fotoları size fikir verir. Kolay gelsin

Eski 27-12-2013, 21:54   #864
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Benim frezyalarım daha bu hale gelmedi ben bahçeye ekmiştim zaten,sulama haricinde şuan fazla ilgilenmiyorum.bazıları hızlı çıkıyor bazıları yavaş.bekleyelim bakalım.Hayırlısı

turkanatalay beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 11:35   #865
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
frezyalar ne yazıkki hastalandılar. ne olduğunu bilemiyorum. böcek hiç görmedim. sanırım bir virüs ya da matar tipi bişi. diğer bitkilere sıçramasın diye ayırdım. su vermiyorum kurumalarını bekliyorum. belki soğanları kurtarabilirim. başka önerisi olan var mı acaba ?

Eklenen Resimler

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 19:17   #866
Ağaç Dostu

Hiç görmemiştim böyle bir hastalık. Çözümü neymiş, öğrendiniz mi? Bizim de başımıza gelirse öğrenmiş olalım şimdiden.

Eski 03-02-2014, 19:21   #867
Ağaç Dostu

Unhappy

Benimkiler tomurcuğa vurdu arkadaşlar. 1 hafta yoktum evde, giderken sadece 2 tomurcuk görmüştüm. Dönünce bir de baktım ki bir sürü olmuşlar. Çok sevindim. Yarın gün ışığında fotoğraflayıp yükleyeyim.

gokcegokce beğendi.
Eski 03-02-2014, 21:04   #868
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torkulu Mesajı Göster
frezyalar ne yazıkki hastalandılar. ne olduğunu bilemiyorum. böcek hiç görmedim. sanırım bir virüs ya da matar tipi bişi. diğer bitkilere sıçramasın diye ayırdım. su vermiyorum kurumalarını bekliyorum. belki soğanları kurtarabilirim. başka önerisi olan var mı acaba ?
Emin değilim ama "Botrytis" denilen gri çürüklük hastalığına benzettim. Bu hastalık; Havalandırma olmayan, durgun havalı nemli ve soğuk ortamda oluşur. En iyi çözümü, havalandırma ve hafif ısıtma şeklindedir.

Eğer suyu yapraklara püskürterek veriyorsanız ondan olabilir.
ilaç : Captan, Rovral, Benlate vb. ama bunlar en az 400 gr. paket şeklinde satılır sizin kullanacağınız miktar ise 1 litre suya 1 Gr. cıvarındadır!! Bu nedenle tavsiye etmem.

Havadar ,ılık bir ortamda çiçekleri açabilir.

kolay gelsin.

Eski 04-02-2014, 11:15   #869
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Benimkiler kapalı balkonumda yapraklarda hafif kurumalar var hatta bazı küçük yapraklar da kurudu. Az su veriyorum mantardan korktuğum için. Acaba çiçeklerini de görür müyüm?

turkanatalay beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 14:30   #870
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Benimkiler kapalı balkonumda yapraklarda hafif kurumalar var hatta bazı küçük yapraklar da kurudu. Az su veriyorum mantardan korktuğum için. Acaba çiçeklerini de görür müyüm?
Benimkiler sürekli kalorifer yanan odada. Aslında verimim daha fazla olacaktı ama evde bir ufaklıkla kızı minik var.Minik bir kaç kere düşürdü saksılarımı yere. Dolayısıyla bazı soğanlarım çıkmadı. Sonradan çıkan küçük bitkilerde aynen izin dediğiniz gibi sararma var. Ama çok üstüne düşmedim. Sanırım küçük oldukları için bu yılki ömürleri bu kadar. Asıl üzüldüğüm 3 soğanı çürüttüm sanırım, hem de yapraklıyken. İnşallah sadece yaprakları çürümüştür, soğanları sağlamdır. Sanırım biraz fazla suladım, ondan oldu. En sonuncusu bahsettiğim çürümüş bitkler. Sarı açacak tomurcuk da katmerlilerden. Bakalım merakla bekliyorum kokusu olacak mı acaba?

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024