View Single Post
Eski 08-12-2013, 17:05   #853
kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ertem Mesajı Göster
Herkese iyi günler
Dayanamayarak iki gün önce frezya soğanları aldım balkondaki saksılarına dikmeyi düşünüyorum fakat hafta sonu İstanbul için kar ve don uyarısı yapılmakta bir sorun olur mu ?
eski soğanlarımızı yerinden hiç çıkarmasak ta 8 senedir yaşamlarını sürdürüyorlar ama ilk günkü kadar çok çiçeklenme olmuyor .soğanları çıkarmaktan korkuyorum çünkü daha önce ablamın Finlandiya'dan getirdiği 60 adet lilium soğanımız söküp sakladığında 50 ye yakınını kaybettik yerinde bıraktıklarımız aynı şekilde baharda canlandıklarını gördük. O günden bu yana soğalı bitkileri yerinden çıkarmıyoruz doğrusu nedir ?
Sn ertem, 1. frezya soğanlarınızı dikiniz,zamanı geçiyor. ama sürgün verdikten sonra dondan koruyunuz.
2.Eski soğanlar yerinde kalırsa olur, ama yavruları ile kalabalık bir aile olacakları için yeterli besin bulamazlar ve ilk günkü kadar çiçekli olamazlar.
3. lilium soğanlarınızı yaz ın söktükten sonraki depolama koşulları uygun olmaz ise kuruma yapar ve dikince ölürler. bu konuda depolama başlığı siz e yardımcı olabilir.Yerinde (toprak içinde kalan soğanlar kurumadıkları için canlı kalır.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön