agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2015, 14:12   #1141
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
5 gün önce toprakla buluşan Frezya yumrusu bugün itibariyle filizlenmiş...

Name:  Freesia.jpg
Views: 957
Size:  46.3 KB

pria, YeniGine, efeege ve 7 kişi beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2015, 14:35   #1142
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
5 gün önce toprakla buluşan Frezya yumrusu bugün itibariyle filizlenmiş...

Eklenti 578468
Hemen çıkmış .. Kış ı nasıl geçirecek bu bitki şimdi ölmez mi? Bendekiler duruyor ekmedim daha .. burda kış sert -30 u buluyor.

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2015, 16:54   #1143
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Uzman değilim ama Frezya'nın hayat döngüsü kısaca şöyle;
Sonbaharda tohumlar-yumrular ekiliyor-dikiliyor, bitki filizlenip gelişmeye başlıyor.
Kışın yaprak gelişim oluyor (eksi derecelerde içeri alınıyor).
İlkbaharda çiçekleniyor.
Yazın dinleniyor...

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 21-09-2015 saat 19:13 Neden: Ekleme
Eski 21-09-2015, 20:16   #1144
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
ilk baharda diktiğim soğanlar çimlenmedi çimlenmedi bu ay çimleneceği tuttu bunun normal gidişatı bumudur anlayamadım...

YeniGine ve Jakin beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2015, 22:09   #1145
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
ilk baharda diktiğim soğanlar çimlenmedi çimlenmedi bu ay çimleneceği tuttu bunun normal gidişatı bumudur anlayamadım...
Evet budur...
Neredeyse her Frezya seven, satıcılara aldanıp, ilkbaharda alıp ekiyor yumruları.
Sonbahara kadar boşu boşuna bütün yaz suluyor...
Ben de sizin gibi bu aşamayı geçirdim, anlıyorum sizi...

Eski 22-09-2015, 16:00   #1146
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2014
akdeniz için belki pek sıkıntı olmayabilir poyraz rüzgarından hiç etkilenmeyecek şekilde bir setin **** duvarın önünde sürekli güneş görürse ama soğuk iklimde yaşama şansı sıfır direk ölecektir. normalde kasım ayı itibari ile dikilirse soğuk bölgelerde kış boyu kar örtüsü altında olacağından sıkıntı olmaz baharın ilk başlangıcı ile yeşerir ve hazirana kadar çiçeklenme dönemi geçirebilmekte aşırı sıcak olmaz ise. saksıya dikmiş olsaydın iç mekana alabileceğin için yaşama şansı yüksekti.

Jakin beğendi.
black_flood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2015, 19:37   #1147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Bende ilkbaharda satılan sogandan almıştım ,bir kısmını dikmemistim onlar hala duruyor,bir saksı dikmistim ama bir kere suladim çıkacak mı diye cikmadilar,bende gecen haftaya kadar dokunmadim gecen hafta suladim yeserdiler,yani ilkbaharda dikmemek lazım,şu an 3 saksim var yesermis,bir kaç saksi daha dikecegim ama önümüzdeki ay.

Jakin beğendi.
snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2015, 12:58   #1148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Bu aylar Eylül-Ekim Arpa çiçeği-frezya soğanlarını dikim zamanı. Çiçeklenme için Soğan dikiminden 5 ay sayın. Üstten 5 cm derinliğe dikin. Soğanlar iriyse 5 cm den derine dikebilirsiniz soğuğa da dayanır.Toprak yüzeyinde görünür dikerseniz yapraklarda yatma oluyor. Soğanın altındaki toprak derinliği 10 cm veya fazla olabilir. Su geçirgenliği iyi olan Kumlu gübreli toprağa dikilecek. Çiçekli bitki sıvı gübrelerinden verin. Soğanları dikince bahçe, balkonda durabilir. Yaprak olunca güneş görsün. Don olan aşırı soğuklar başlayınca içeriye alın.Fakat güneş gören yer olsun. Akdeniz kıyı bölgelerinde sürekli dışarda duruyor. Sonbahar-kış-ilkbahar bitkisidir. Normal kış soğuklarına dayanıklıdır. Doğada Kır ve Bahçede sökülmezse soğanlar kendini toprağın derinlerine indirir bu şekilde korunup yaprak geliştirir. Çiçekleri koparmazsanız Çiçeklere dışarıda arı ve böcekler gelip döller. Bir kürdana ince pamuk sarın çiçek içlerine sürün elle döllenme yaparsınız tohum alınır. Değişik renkleri tozlaştırırsanız tohumlardan ileri yıllarda değişik renkler çıkıyor. Çiçekler bitip yapraklar tamamen kuruyunca bu Haziran Temmuz gibi olur soğanları çıkarın kurutup nemsiz havadar kuru yerde Eylül ayına kadar saklayın. Soğanları sökmezseniz toprağı hiç sulamayın kuru olarak kalsın. Tohumları kahverengi olur toprağın 1 cm kadar altına serpin ilk yıl nohut kadar olur.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 11:18   #1149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Dün bauhausedan aldım soğanları ekmek için acele etmeyin dedi bana satıcı

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 11:41   #1150
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Frezya Güney Afrika kökenli dolayısıyla sıcak iklim bitkisi ve eksi dereceli havalarda içeri alınması gerekiyor. Dikim zamanı da kesinlikle sonbahar ayları. Fakat elimizde beklettiğimiz soğanlar iyi korunup kurumaz-çürümezse aralık-ocakta bile ekilebiliyor. Ne kadar geç dikerseniz o kadar geç çiçeklenecektir.

Name:  Frezya-09.2015.jpg
Views: 786
Size:  21.8 KB

Ben eylül 15 civarı bir kısmını diktim, çıktılar, büyüyorlar...

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 28-09-2015 saat 14:47 Neden: düzeltme
Eski 28-09-2015, 12:49   #1151
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Sürekli çiçek almak için kademeli ekmek lazım o zaman ekim başı bir saksı, kasım başı bir saksı, aralıkta bir saksı bu fikir hoşuma gitti ben öyle yapacağım.
Peki ekilen tohumlar aynı yıl çiçek verir mi...

Dumlupınar beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 13:35   #1152
Ağaç Dostu

Tohumlar aynı yıl çiçeklenmiyor. Fosfor ve potası fazla sıvı gübrelerden verin. Çiçekli bitki gübreleri iyi oluyor. İyi güneş alırsa aynı yıl sezon sonunda mercimek kadardan nohut büyüklüğü arasında oluyor. 2.-3. yılda çiçek veriyor.

Eski 29-09-2015, 09:32   #1153
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Anladım o zaman ekip bir kenera bırakmak lazım. bitki gübresi olarak bende toprak çoşturan var o olur mu acaba...

Eski 29-09-2015, 20:32   #1154
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Frezya Güney Afrika kökenli dolayısıyla sıcak iklim bitkisi ve eksi dereceli havalarda içeri alınması gerekiyor. Dikim zamanı da kesinlikle sonbahar ayları. Fakat elimizde beklettiğimiz soğanlar iyi korunup kurumaz-çürümezse aralık-ocakta bile ekilebiliyor. Ne kadar geç dikerseniz o kadar geç çiçeklenecektir.

Eklenti 579145

Ben eylül 15 civarı bir kısmını diktim, çıktılar, büyüyorlar...
Ben geçen yıl ocak başında ve ortasında dikmistim verim alamadım bir kısmı hiç çıkmadı bir kısmı ise büyüdü ama doğru düzgün çiçek alamadım çünkü çiçeklenme nisan mayisa tekebul etti,oysa ocak sonu ve Şubat ayında etrafımda harika cicekler açan frezyalar gördüm bu nedenle bu sene erkenciyim.

Eski 30-09-2015, 01:13   #1155
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Bende bu yıl ilk bahar soğanları diye A-101den aldım ama biri hariç hiçbiri çıkmadı, o da çiçek açmadı zaten. Bu gün bende ki bütün frezyaları ektim bu gün.

Eski 30-09-2015, 07:00   #1156
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Bende bu yıl ilk bahar soğanları diye A-101den aldım ama biri hariç hiçbiri çıkmadı, o da çiçek açmadı zaten. Bu gün bende ki bütün frezyaları ektim bu gün.
sn. eceyıldız siz ne zaman aldınız soğanları? Ben de 101 den aldım hepsi çıktı çokta güzeller sayfamda resimlerini paylaştım tarihleri kontrol edebilirsiniz.

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2015, 08:46   #1157
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Mart **** nisan başı idi sanırım. biri dışında çıkan olmadı...

Resulgur beğendi.
Eski 30-09-2015, 17:09   #1158
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Marketlerde ilkbaharda satılan soğanlar aslen ilkbaharda ekilen bitkiler ve çimlenmelerinde bir sorun olmaması gerekiyor biri hariç o da Frezya. Bu çiçeği ilkbaharda da satıyorlar yıllardır.
Geçmiş sayfaları incelerseniz bu konu her sene kafa karıştırıyor (böyle giderse yani marketler satmaya devam ederlerse gelecek senelerde de karıştıracak). Sn. kgursan geçmiş senelerde defalarca Frezya hakkında bilgi vermiş. Ör. aşağıda alıntıladığım mesajı bu konu ile de ilgili;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Normal seyrinde Yaprakları kuruyan soğanlar dinlenmeye girer, 3-4 ay dinlendikten sonra sürgün verir ve bitki yapar. Uygun koşullar olursa çiçek açar. Normali sonbaharda uyanır, ilkbaharda çiçeklenir. Yazlık dikilenlerin soğanları uyandırılmadan depolarda bekletilmiştir. ilkbaharda uyandırılır, yazın çiçek açar.

Vaktiniz varsa Frezya konusunu baştan sona okuyun derim. Merak edilen tüm sorular cevaplarıyla birlikte var gibi...

Eski 30-09-2015, 17:32   #1159
Ağaç Dostu

neşecan's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2014
Site de frezya soğanı satışı var mı?

hamdiye22 beğendi.
neşecan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2015, 17:44   #1160
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Kış aylarında bitkileri korumak benim için zor olduğundan frezyaları kış sonunda dikiyordum önceleri. Artık ortalıkta frezya kalmamışken yaz aylarında çiçekleniyorlardı. Çiçeklenmeyle veya soğanların çoğalmasıyla ilgili hiç sorun yaşamadım, yazın açmaları da benim için hiç sorun değildi Geçen sonbaharda benim de kafam karıştı, biyolojik takvimlerini normale döndüreceğim derken kış gelmeden dikiverdim soğanları ve benden beklenebileceği şekilde vaktinde içeriye almadım ve tüm soğanlarımı kaybettim Aslında yazın çiçek açmalarını önemsemeyenler için frezyayı kış sonu dikmek de bir alternatif olabilir diye düşünüyorum. Ben yaptım oldu gibi oldu biraz ama memnundum halimden

eceyıldız ve Resulgur beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2015, 18:09   #1161
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Kış aylarında bitkileri korumak benim için zor olduğundan frezyaları kış sonunda dikiyordum önceleri. Artık ortalıkta frezya kalmamışken yaz aylarında çiçekleniyorlardı. Çiçeklenmeyle veya soğanların çoğalmasıyla ilgili hiç sorun yaşamadım, yazın açmaları da benim için hiç sorun değildi Geçen sonbaharda benim de kafam karıştı, biyolojik takvimlerini normale döndüreceğim derken kış gelmeden dikiverdim soğanları ve benden beklenebileceği şekilde vaktinde içeriye almadım ve tüm soğanlarımı kaybettim Aslında yazın çiçek açmalarını önemsemeyenler için frezyayı kış sonu dikmek de bir alternatif olabilir diye düşünüyorum. Ben yaptım oldu gibi oldu biraz ama memnundum halimden
Doğru bir uygulama. Dikkat edilecek nokta soğanların ilkbahara kadar kurumaması-çürümemesi. Bir kere rayına oturtulduğu zaman yani yazın çiçeklenip sonbahara doğru yaprakları kuruyan yumruların korunması daha kolay olur tabii....

eceyıldız ve dinozor beğendi.
Eski 01-10-2015, 09:25   #1162
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Ben güz soğanlarının zamanında açmasından yanayım yani kışın açacaksa kışın açsın çünkü yaz gelince onları kaldırıp yerlerine yazın açan çiçekler koyuyorum. böylece hem kışlarım hem ilk bahar yazlarım çiçekli oluyor...

Dumlupınar ve lilpar76 beğendi.
Eski 01-10-2015, 09:28   #1163
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Annem yıllardır frezya ekip çiçeklendiğinde satar Sayın mücevher çalısı bu yüzden bende hep annem gibi yapıyorum markette o katlı frezyaları görünce de aldım ektim, allahtan soğanlar sağlam kaldı inşallah bu sene bana güzel çiçekler verirler... geçen gün ne kadar frezya soğanım varsa hepsini ektim ikinci bir parti olarakta annemden soğan alıp aralık başı ekip deneme yapacağım.

Eski 01-10-2015, 10:30   #1164
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Ben güz soğanlarının zamanında açmasından yanayım yani kışın açacaksa kışın açsın çünkü yaz gelince onları kaldırıp yerlerine yazın açan çiçekler koyuyorum. böylece hem kışlarım hem ilk bahar yazlarım çiçekli oluyor...
Akdeniz ve Egede kış fazla soğuk geçmediği için yetiştirmek sorun olmuyor. Yurdumuzun diğer bölgelerinde yetiştirildiğinde Frezya'yı kışın dondan korumak gerekiyor. Bunun 2 yöntemi var kabaca;
1. Don olduğu günlerde örtü altına alıp gerekirse bulunduğu ortamı ısıtmak,
2. Yetiştirme zamanını değiştirmek (bu bana göre daha zor ve riskli).

Alıntı:
Annem yıllardır frezya ekip çiçeklendiğinde satar Sayın mücevher çalısı bu yüzden bende hep annem gibi yapıyorum markette o katlı frezyaları görünce de aldım ektim, allahtan soğanlar sağlam kaldı inşallah bu sene bana güzel çiçekler verirler... geçen gün ne kadar frezya soğanım varsa hepsini ektim ikinci bir parti olarakta annemden soğan alıp aralık başı ekip deneme yapacağım.

Geçen sene ben de çoğalttım soğanları. Aralık ayında ektim en son yanlış hatırlamıyorsam ve hepsi çıktılar, Mayıs ayında çiçek açtılar.
Sevgiler, Saygılar...

Eski 01-10-2015, 21:01   #1165
Ağaç Dostu

Adana'da her yıl eylül-ekim aylarında dikerim. Baharda çiçeklenir yazın tohum oluşturup kurur. Diğer yıl soğanları dikerken tohumları da toprağa serperim. Çiçekleri Turuncu-sarı, beyaz,pembe var.Tohum olanlardan bir defa renkler karışınca açık bakır rengi ve morumsu çiçekler oluşmuştu. Arkadaşlara dağıttım soğanlara karışmış sanırım bir kaç yıldır görünmüyorlar. Yazın kuruyunca söktüğüm soğanlar bir torba olur. Büyüklü küçüklü soğanları dikerken artık bıkkınlık gelir her defasında sökmeyeceğim bir daha desemde dayanamam gene topraktan çıkarırım.

Eski 02-10-2015, 01:36   #1166
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Bende soğanlı bitkilerimi artık sökmeme kararı aldım bakalım ne olacak dayanabilecek miyim... Aslında benim sökme amacım saksıları değerlendirmek böylece soğanlıların yerine yaz çiçekleri geliyor ve toprak sürekli değişip havalandırılmış oluyor...

Dumlupınar ve Erdem 01 beğendi.
Eski 02-10-2015, 08:03   #1167
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Ben genelde söküp buzdolabının sebzeliğinde ( BU amaçla 2. el pazarından buzdolabı aldım ) 1 ay saklıyorum ve soğuklama isteklerini tamamlatıp toprağa dikiyorum. Bu sene daha kalıcı bir alan hazırladım. Belki seneye sökmeyebilirim. Ama takviye yapıyorum. Yine siparişlerim oldu.

eceyıldız beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2015, 11:27   #1168
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst Mesajı Göster
Ben genelde söküp buzdolabının sebzeliğinde ( BU amaçla 2. el pazarından buzdolabı aldım ) 1 ay saklıyorum ve soğuklama isteklerini tamamlatıp toprağa dikiyorum. Bu sene daha kalıcı bir alan hazırladım. Belki seneye sökmeyebilirim. Ama takviye yapıyorum. Yine siparişlerim oldu.
Sayın KAPTANzst merhaba,frezya soğanlarını 1 ay buzdolabında saklamanıza gerek yok.Frezya soğanlarının soğuklama istekleri olmaz.

Yaklaşık olarak Nisan sonu Mayıs başı sökülen soğanlar oda sıcaklığında ortalama 29-30 derecede Eylül ayına kadar dinlenmelerini tamamlarlar.Eylül ayından itibaren Ekim sonuna kadar dikilebilirler.SELAMLAR...

eceyıldız beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2015, 14:28   #1169
Ağaç Dostu

ben üç yönetmi de denedim;hiç sökmedim,eylül başı suladım hemen yeşerdiler,bir saksı söktüm ve soganları bolkonda öylesine güneş az alan bir alanda açıkta bıraktım,eylül başı diktim,hemen yeşerdiler,bir de geçen nisanda diktim,bir kez suladım çıkmadı,toprakta bekletip eylül başı suladım yeşerdiler,kısacası her yöntemde başarılı sonuç veriyor.

Eski 02-10-2015, 16:22   #1170
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snob Mesajı Göster
ben üç yönetmi de denedim;hiç sökmedim,eylül başı suladım hemen yeşerdiler,bir saksı söktüm ve soganları bolkonda öylesine güneş az alan bir alanda açıkta bıraktım,eylül başı diktim,hemen yeşerdiler,bir de geçen nisanda diktim,bir kez suladım çıkmadı,toprakta bekletip eylül başı suladım yeşerdiler,kısacası her yöntemde başarılı sonuç veriyor.
Merhaba,frezya soğanlarını sökmeden de yetiştirmek tabii ki mümkün.Hatta soğanlar sökülmeyip yerinde bırakıldığında bitki kendisini doğal ortamında sanıp daha da güzel çiçeklenebilir.

Ancak ana soğanın etrafında oluşan yavru soğanlar sıkışıp,istenilen büyüklüğe ulaşamazlar.Aynı durum ana soğan içinde geçerlidir.

Her yıl iri ve yavru soğanların sökülerek ayrı ayrı dikilmeleri en iyi sonucu verir.

Soğanlar dikim zamanına kadar mutlaka gölgede,evde oda sıcaklığında bir bez torbanın içinde muhafaza edilebilir.SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024